Ημερομηνία Παρ Μαρ 29, 2024 2:49 am
Text Size
Αρχική Κοινότητας Τεχνικά θέματα - Helpdesk sky.gr

sky.gr

Πλαστο username

Θέματα που αφορούν το site. Ερωτήματα για τη λειτουργία του και υπόδειξη προβλημάτων.

Συντονιστής: Moderators

Πλαστο username

Δημοσίευσηαπό badder » Παρ Οκτ 20, 2017 12:27 pm

Με αφορμή πρόσφατη προσπάθεια κάποιου να δημοσιεύσει κείμενο χρησιμοποιώντας εμφανισιακά τουλάχιστον το username άλλου καλό είναι να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα.

Αυτό έχει ξαναγίνει τουλάχιστον άλλες 3 φορές. Κάθε φορά ο πλαστογράφος δημιουργεί έναν καινούριο λογαριασμό αλλάζοντας έναν λατινικό χαρακτήρα από το username με έναν ελληνικό. Έτσι εμφανισιακά το όνομα παραμένει ίδιο αλλά στην ουσία πρόκειται για καινούριο.

Οι ip διευθύνσεις είναι καταγεγραμμένες και γίνεται ήδη έρευνα. Αν κάποιος έχει τρόπο να βοηθήσει ιδού οι διευθύνσεις και οι ημερομηνίες.
2.87.228.170 3/3/2016
185.70.78.162 12/4/2017
185.70.78.162 19/10/2017

Για την εγγραφή χρησιμοποιεί emails από gmx.de ή gmx.com

Ένας άλλος τρόπος είναι να καταργήσουμε εντελώς τους ελληνικούς χαρακτήρες στα usernames αλλά αυτό είναι δύσκολο γιατί έχουμε πολλά usernames με ελληνικούς χαρακτήρες.

Επίσης αν έχει κάποιος κάποια άλλη ιδέα για να βρεθεί ποιος το κάνει αυτό, ευπρόσδεκτος. Όταν με το καλό βρεθεί (γιατί θα βρεθεί με τον έναν ή τον άλλον τρόπο), θα δούμε τι θα κάνουμε.

Υ.Γ.
Επειδή άκουσα ότι κάποιοι θεωρούν ότι οι διαχειριστές του sky.gr βρίσκονται πίσω από αυτό. Ότι και να πούμε είναι λίγο για το μειωμένο επίπεδο αντίληψης των. Αν θέλουν να πουν κάτι ας το πουν δημόσια ή σε εμάς κατευθείαν και θα λάβουν τις απαντήσεις που πρέπει. Αλλιώς πίσω από την πλάτη λάσπη ξέρω και εγώ να ρίχνω και πολύ καλύτερα, αλλά ο πολιτισμός μου με αποτρέπει και αυτός όμως έχει όρια.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: Πλαστο username

Δημοσίευσηαπό Sprayman » Παρ Οκτ 20, 2017 3:18 pm

Απογοητευτικό το λιγότερο. Ειδικά αν πετάει μαζί σας και σας λέει και καλημέρα.

Η ζωή ξεκινάει εκεί που ο φόβος πεθαίνει.
OSHO
Sprayman
Competition
 
Δημοσ.: 970

Re: Πλαστο username

Δημοσίευσηαπό Trl » Παρ Οκτ 20, 2017 3:34 pm

Αν καταργηθεί η καινούρια εγγραφή με mixed χαρακτήρες στο Username, δηλαδή να αφήνει μόνο ελληνικά ή μόνο λατινικά? :?:

Trl
EN A
 
Δημοσ.: 1

Re: Πλαστο username

Δημοσίευσηαπό badder » Δευτ Οκτ 30, 2017 3:40 pm

Και τελικά καταλήξαμε σε αυτή τη λύση. Μόνο λατινικά και αριθμοί στα μελλοντικά usernames.

Παράλληλα γίνεται έρευνα για να βρούμε σε ποιον ανήκει η ip της εταιρίας Lancom που χρησιμοποιήθηκε 2 φορές (απρίλιο και οκτώβριο) όπως και η παλαιότερη από το δίκτυο του ΟΤΕ. Δεδομένου ότι είναι η ίδια διεύθυνση και τις 2 φορές είναι σημαντικό. Οι γνωριμίες ελπίζουμε να αποδώσουν. Ξεκαθαρίζω ότι όποιος και αν είναι έχει 2 επιλογές. Ή μιλάει απευθείας με τους διαχειριστές και τους θιγόμενους αυτής της ιστορίας και το θέμα τελειώνει εκεί, ή τα στοιχεία του θα δημοσιοποιηθούν άμεσα και χωρίς άλλη προειδοποίηση.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: Πλαστο username

Δημοσίευσηαπό paramick » Δευτ Οκτ 30, 2017 6:15 pm

Ρε Γιάννη,μας δουλεύεις?
Και τωρα που μιλάμε, ο ιδιος έχει χακεψει τον λογαριασμό του Παναγιώτη και γράφει ασύλληπτες μαλακιες εξ ονοματος του.

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: Πλαστο username

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Δευτ Οκτ 30, 2017 6:20 pm

χαχαχα
πες τα Μιχάλη... μιας και δε μπορώ εγώ....
χαχαχα χαχαχα
οποίος δεν έχει το θάρρος της άποψης του μπαίνει και τα λέει από πίσω....
αφού σας αρέσει από πίσω... να μιλανε
χαχαχα χαχαχα
όπως λέει και ένας κωμικός στο χαζό κοινό του... μπορούμε να παίξουμε και πιο χαμηλά για όποιον δεν καταλαβαίνει.... με τιμή Μιχάλη...
χαχαχα

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: Πλαστο username

Δημοσίευσηαπό badder » Δευτ Οκτ 30, 2017 6:48 pm

Για να σοβαρευτουμε...
Το θέμα ειναι σοβαρό και το thread αφορά το θεμα της επικεφαλιδας.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712


Επιστροφή στην sky.gr

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες