Ημερομηνία Πέμ Μαρ 28, 2024 3:52 pm
Text Size

Οργάνωση πτήσεων / μετακινήσεων

Acro στην Ελλάδα?

Που θα πετάξουμε, πότε και πως θα πάμε εκεί

Συντονιστής: Moderators

Acro στην Ελλάδα?

Δημοσίευσηαπό yannis » Τετ Οκτ 24, 2007 8:11 pm

Λοιπον,δεν ξερω αν στο παρελθον εχει γινει παρομοια προταση η σκεψη,και αν εχει γινει μου διαφευγει,αλλα πως θα σας φαινοταν,και κατα ποσο θα ηταν εφικτη μια συναντηση πιλοτων,με στοχο,οχι πτησεις αποστασεων,αλλα freestyle και acro.
Εχω μιλησει λιγο με διαφορους πιλοτους και αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι δεν ασχολουντε και πολλοι πιλοτοι με αυτο το ειδος πτησης(πτωσης),στην Ελλαδα.Αλλα δεν χρειαζετε να ειναι καποιος expert του ειδους για να ερθει,εξαλου συναντηση για παρεα και ανταλαγη γνωσεων θα ειναι.Ο καθενας θα μπορει να κανει απο ενα απλο spiral,μεχρι οτι γνωριζει και μπορει.Μενει να βρεθει το καταληλο σημειο.....ΨΗΛΑ...και φρεσκο νερο απο κατω.
Τραβηγμενη προταση ισως,περιμενουμε να δουμε ανταποκριση και ισως ηρθε η ωρα για το πρωτο freestyle greek meetting...;)

yannis
Competition
 
Δημοσ.: 233

Δημοσίευσηαπό norad » Τετ Οκτ 24, 2007 9:10 pm

θες να έχουμε θύματα; :)

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό vagos » Πέμ Οκτ 25, 2007 6:35 am

norad\";p=\"9782 έγραψε:θες να έχουμε θύματα; :)


Να μην δουλεψει και κανα εφεδρικο ? πληρωμενα ειναι και αυτα !!!

;)

Τελευταία επεξεργασία απο vagos την Παρ Οκτ 26, 2007 7:54 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
vagos
Competition
 
Δημοσ.: 1005

Re: Acro στην Ελλάδα?

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Πέμ Οκτ 25, 2007 6:27 pm

Θύματα στο νερό :roll: ??? πρέπει να είσαι πολύ περιορισμένης ευθύνης :shock: :shock:
Πάντως το σκάφος είναι έτοιμο φουλαρισμένο και περιμένει !!!!
:lol: :lol:

tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216

Re: Acro στην Ελλάδα?

Δημοσίευσηαπό adreas » Πέμ Οκτ 25, 2007 6:37 pm

Καλά το συζητάτε ακόμα? Άντε τώρα που το νερό είναι ακόμα ζεστό πριν πιάσει κρύο. Όπου να 'ναι θα έρθει μπριζωμένο και το εκστρατευτικό σώμα από το Olu Deniz. Πόρτο Γερμενό, Δεσφίνα, Επίδαυρος, Καλαμάτα κλπ περιμένουν.

adreas
Competition
 
Δημοσ.: 569

Δημοσίευσηαπό yannis » Πέμ Οκτ 25, 2007 6:56 pm

Άντε να πάρουμε λίγο τα πάνω μας.Πολύ απαισιόδοξα ξεκινήσαμε.Γιατί να έχουμε θύματα?Όπως είπε και ο Βάγγος το πολύ πολύ να δούμε και κανένα εφεδρικό να ανοίγει σε πραγματική κατάσταση ανάγκης και οχι σε siv.Αν και δύσκολο το βλέπω,αλλά μακάρι να δούμε τοσο πολύπλοκες και όμορφες φιγούρες,και αχρείαστα να ναι τα εφεδρικά,όπως και το νεράκι απο κάτω.
Για να μην πώ οτι μπορεί και να με αγχώνει το νερό γιατί δεν το έχω συνηθίσει απο κάτω μου...:)
Λοιπόν,σκάφος έχουμε,ξεδιπλώστε και διπλώστε τα εφεδρικά σας,φάτε το φαί σας για να πετάτε στο πάνω όριο με τσίτα τα γκάζια,προτείνετε ψηλές κορφές,και αν σας ενθουσιάζει η ιδέα,πείτε το για να δούμε που βρισκόμαστε....
Go up fast.....get down faster....χιχιχι....;)

yannis
Competition
 
Δημοσ.: 233

Δημοσίευσηαπό yannis » Πέμ Οκτ 25, 2007 7:01 pm

Βρε μια μανία όλοι με το νερό!!!Βρέ για τα μάτια του κόσμου θα το έχουμε....δεν θα το χρειαστούμε...:)
Αντρέα,μην βιάζεσαι....ακόμα δεν έχω αλεξίπτωτο..:(
Και καλύτερα να είναι κρύο το νερό.Ένας ακόμα λόγος για να τα κάνεις όλα σωστά και να το αποφύγεις.....μπρρρρρρ

yannis
Competition
 
Δημοσ.: 233

Re: Acro στην Ελλάδα?

Δημοσίευσηαπό adreas » Πέμ Οκτ 25, 2007 8:24 pm

Κατά τη γνώμη μου η καλύτερη προσγείωση είναι στο νερό με κάυσωνα. Αν τα πανιά μας δεν ήτανε μη μου άπτου με το αλάτι κάθε προσγείωση θα την έκανα προσθαλάσσωση. Αλλά αυτά είναι καλοκαιρινά πράματα, τώρα όσο θα κρυώνει όπως λες και συ δε θα λέει καθόλου.

Όσο για τα θύματα, πιστεύω ότι απλά ελπίζοντας στη γκαντεμιά του καθενός δε γίνεται δουλειά, πρέπει να το προσπαθήσουμε πιο ενεργά. Προτείνω να βρούμε ένα βαρύ και γρήγορο ταχύπλοο το οποίο να τρέχει και να χτυπάει με την προπέλα όποιον πέφτει στο νερό. Επειδή υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην πέσει κανείς, θα πρέπει να νοικιάσουμε μερικούς κυνηγούς να ντουφεκάνε με μονόβολα όσους πάνε για προσγείωση. Με λίγη οργάνωση, κέφι και φαντασία θα κάνουμε το σπορ μας πρωτοσέλιδο.

adreas
Competition
 
Δημοσ.: 569

Δημοσίευσηαπό yannis » Σάβ Οκτ 27, 2007 9:22 pm

Κοίτα τι έκανες τώρα.Είναι που είναι απο μόνο του λίγο τρομακτικό το acro,προσπάθησα να πείσω λίγο κόσμο να χορέψει στον αέρα,και εσύ απ την χαρά σου δεν μπόρεσες να κρατηθείς και έβγαλες στην φόρα την κρυφή αντζέντα του meetting.Είπα οτι το σκάφος δολοφόνο και τους κυνηγούς parapente θα τούς κρατούσαμε για έκπληξη.:)
Παρ όλα αυτά,και με όλο το πρόγραμα τώρα στην φόρα υπάρχει ακόμα κανείς που να ενδιαφέρεται?;)

yannis
Competition
 
Δημοσ.: 233

Re: Acro στην Ελλάδα?

Δημοσίευσηαπό RIHAS » Σάβ Οκτ 27, 2007 9:54 pm

Corfu team.yea

RIHAS
Competition
 
Δημοσ.: 241

Re: Acro στην Ελλάδα?

Δημοσίευσηαπό adreas » Δευτ Οκτ 29, 2007 12:34 pm

Καλώς τα Κερκυρόπουλα, κι αναρωτιόμουνα πότε θα εμφανιζόσασταν. Αρχίζει να φτιάχνει η σούπα σιγά σιγά.

Γιάννη μην ανησυχείς, είναι διπλό μπλοφάρισμα. Δείχνω την "κρυφή ατζέντα" για να τραβήξω την προσοχή και να μην αποκαλύψω την πραγματική κρυφή ατζέντα η οποιά κρύβει την ακόμα πιο κρυφή κρυφή ατζέντα.

adreas
Competition
 
Δημοσ.: 569

Δημοσίευσηαπό Agelos » Δευτ Οκτ 29, 2007 2:08 pm

Το μόνο που δεν κατάλαβα είναι γιατί το acro μπήκε στο topic πωλήσεις και αγορές!!!!!

Agelos
Competition
 
Δημοσ.: 271

Δημοσίευσηαπό norad » Δευτ Οκτ 29, 2007 6:06 pm

ελα μου ντε... εμετακινννήθει

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό vagos » Τρί Οκτ 30, 2007 5:57 pm

tsouloufis\";p=\"9793 έγραψε:Θύματα στο νερό :roll: ??? πρέπει να είσαι πολύ περιορισμένης ευθύνης :shock: :shock:
Πάντως το σκάφος είναι έτοιμο φουλαρισμένο και περιμένει !!!!
:lol: :lol:



Αν κανει την Κυριακη δημητρη ?


ΥΓ: Για να προλαβω τους κακοπροαιρετους και συμφεροντολογους ...... δεν παροτρινω κανεναν, απλα πραγματικα θα θελα να "επεξεργαστω" (ωραιο εε ;)) το αλεξιπτωτο μου πανω απο νερο.

vagos
Competition
 
Δημοσ.: 1005

Re: Acro στην Ελλάδα?

Δημοσίευσηαπό georgekoskotas » Τρί Οκτ 30, 2007 6:13 pm

πείτε ώρα και μέρος! από ηγουμενίτσα είμαστε 2

georgekoskotas
EN A
 
Δημοσ.: 12

Re: Acro στην Ελλάδα?

Δημοσίευσηαπό RIHAS » Τρί Οκτ 30, 2007 7:55 pm

georgekoskotas\";p=\"9834 έγραψε:πείτε ώρα και μέρος! από ηγουμενίτσα είμαστε 2
για περαστέ και από δω

RIHAS
Competition
 
Δημοσ.: 241

Re: Acro στην Ελλάδα?

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Τρί Οκτ 30, 2007 8:03 pm

Εγώ είπα το σκάφος είναι έτοιμο το τζιπάκι έτοιμο το κοτσάρουμε πάνω και
Φεύγουμε όποτε θέλουμε και πάμε όπου θέλουμε :lol: :lol:
Είμαι μέσα σε ότι αποφασίσει το κοινό 8)

tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216

Δημοσίευσηαπό yannis » Τρί Οκτ 30, 2007 9:05 pm

Ε ρε λαος που του αρεσει τα νιωθει τα G στο κορμι του.....
Κοιτα να δεις που εριξα την ιδεα και θα μεινω απ εξω γιατι περιμενω ακομα το καινουριο φτερο....
Ρεεε....περιμενετε λιγο....εξασκηθειτε καμια 10 αρια μερες ακομα και μετα κανονιζουμε ενα ΣΚ και οποιος αντεξει...:)
Τι ανυπομονισια ειναι αυτη που σας επιασε...;)

http://www.cretanparagliding.gr

After all,its all about having fun!
yannis
Competition
 
Δημοσ.: 233

Re: Acro στην Ελλάδα?

Δημοσίευσηαπό adreas » Τετ Οκτ 31, 2007 12:30 am

Μη χαλιέσαι, έχω δύο φτερά που κάθονται στη ντουλάπα, στα κιλά μου είσαι άμα θες πάρε το ένα (τι φτερό περιμένεις και πότε? Μπλε έχει?).

Τι βολεύει τον κόσμο? Μπορούμε να λέμε κάθε ΣΚ που δείχνει καλός ο καιρός μια ιδέα για τοποθεσία κι όποιοι πιστοί προσέλθουν. Ούτως ή άλλως είμαστε πολύ σκόρπιοι για να βρεθούμε όλοι με την πρώτη. Ας φτιάξουμε και μια πρόχειρη λίστα με καλές καβάτζες, αρχίζω μ' αυτές που ξέρω καλά και συνεχίστε:

- Πόρτο Γερμενό - νότια, περίπου 1500 μ.
- Δεσφίνα - δυτική, περίπου 800 μ.

Επόμενοοοος... (ας γράψει κάποιος λεπτομέρειες και για Επίδαυρο, Βαράσοβα, Καλαμάτα, Δάφνη).

adreas
Competition
 
Δημοσ.: 569

Δημοσίευσηαπό yannis » Παρ Νοέμ 02, 2007 10:40 pm

Ααααα.....εσυ το εχεις παρει στα σοβαρα να δεις καποιον να κατεβαινει μαλιοκουβαρα κατω,και το φτερο να ειναι στην αγκαλια του,και οχι απο πανω του.Δεν μπορω να εξηγησω αλλιως πως μου δινεις ενα φτερο που δεν εχω ξαναπεταξει και με αφηνεις να κανω ταρζανιες....:)
Ευχαριστω για την προταση παντως,αλλα κατι θα εχω μεσα σε αυτην την εβδομαδα...οποτε δεν θα χρειαστει να ταλαιπωρησω το φτερο σου...;)

Και μπλε εχει,και γκρι εχει,και λευκο S θα εχει,και πολλα γκαζια θα εχει,και τα παντα κανει....ενας καλος πιλοτος του λειπει...:)

yannis
Competition
 
Δημοσ.: 233

Re: Acro στην Ελλάδα?

Δημοσίευσηαπό adreas » Τρί Νοέμ 13, 2007 12:57 am

yannis\";p=\"9858 έγραψε:Ααααα.....εσυ το εχεις παρει στα σοβαρα να δεις καποιον να κατεβαινει μαλιοκουβαρα κατω,και το φτερο να ειναι στην αγκαλια του,και οχι απο πανω του.Δεν μπορω να εξηγησω αλλιως πως μου δινεις ενα φτερο που δεν εχω ξαναπεταξει και με αφηνεις να κανω ταρζανιες....:)


Όχι μωρέ, απλά το χρησιμποίησα για να τραβήξω ένα αυτοκίνητο με 100 μποφώρ αέρα και θέλω να δω τι θα γίνει αν πάει κανείς να κάνει κάνα SAT. Είχα και περιέργεια να δω αν θα προλάβεις να ρίξεις εφεδρικό. Δυστυχώς όμως, απ' ότι βλέπω σε άλλο φόρουμ, έχεις πλέον στα χέρια σου το καινούριο σου καμάρι οπότε τζάμπα πάνε τα σχέδια μου.

adreas
Competition
 
Δημοσ.: 569

Δημοσίευσηαπό yannis » Τρί Νοέμ 13, 2007 7:32 pm

χμμμ....απ τα συμFORUMενα καταλαβες οτι ηρθε μια μικρη τορπιλη στα χανια...:)Λοιπον,ακομα και εγω που ελεγα οτι δεν εντυπωσιαζομαι ευκολα,επαθα πλακα.Ενταξει,20 λεπτα το πεταξα,και με αυτον τον καιρο δεν ξερω ποτε θα ξαναπεταξω,αλλα αν στριβει ετσι αυτο το πραμα,θα τα παμε καλα οι δυο μας.Αντε,κανε κατι τωρα να βρεθει ολος ο vertigo κοσμος μαζι.....:)

http://www.cretanparagliding.gr

After all,its all about having fun!
yannis
Competition
 
Δημοσ.: 233

Δημοσίευσηαπό norad » Τρί Νοέμ 13, 2007 11:47 pm

τι αλεξίπτωτο είναι;

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Re: Acro στην Ελλάδα?

Δημοσίευσηαπό Agelos » Τετ Νοέμ 14, 2007 7:20 am


Agelos
Competition
 
Δημοσ.: 271

Δημοσίευσηαπό yannis » Τετ Νοέμ 14, 2007 3:58 pm

Ναι,αυτο το μικρο,γρηγορο,στριφτερο,γεματο ενεργεια φερακι ειναι....;)
Να φτιαξει και ο καιρος να το δουμε καλυτερα....

http://www.cretanparagliding.gr

After all,its all about having fun!
yannis
Competition
 
Δημοσ.: 233

Επόμενο

Επιστροφή στην Οργάνωση πτήσεων / μετακινήσεων

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

cron