Ημερομηνία Παρ Μαρ 29, 2024 4:37 pm
Text Size

Οργάνωση πτήσεων / μετακινήσεων

Acro στην Ελλάδα?

Που θα πετάξουμε, πότε και πως θα πάμε εκεί

Συντονιστής: Moderators

Δημοσίευσηαπό yannis » Τετ Ιαν 23, 2008 12:01 am

Νεαρε adrea γυρισες απο τιν Ινδια απ οτι βλεπω.
Εχω βαλει και καμια 15αρια ωρες στο καινουριο φτερο,οποτε ωρα ειναι να οργανωθουμε.Λοιπον,τι θα λεγατε να συναντηθουμε το 2ο ή 3ο ΣΚ του φεβρουαριου?Αυτο το πορτο Γερμενο πεταει συχνα?Εχουμε πιθανοτητες?Αρκετα ψηλα μου ακουγετε.Και σε περιπτωση που δεν κανει εχει εναλακτικη εκει κοντα?Μιλατε εσεις που ξερετε.Καλο ειναι να φτανουμε τουλαχιστον 600 μ πανω απο το νερο.
Βεβαια ειναι και το αλλο....το νερο δεν ειναι απαραιτητο,αλλα επειδη θα ειμαστε παρεα,μεσα στον ενθουσιασμο ολο και κατι καινουριο θα θελει να δοκιμασει καποιος,οποτε καλο ειναι να ειναι το νερακι απο κατω σε περιπτωση στραβης.

http://www.cretanparagliding.gr

After all,its all about having fun!
yannis
Competition
 
Δημοσ.: 233

Re: Acro στην Ελλάδα?

Δημοσίευσηαπό dimitrisky1 » Τετ Ιαν 23, 2008 1:14 am

Για δε πατε μια δεσφίνα που ειναι και οι αποστάσεις βολικές (το πάνω κάτω). Ανοίξτε όλοι εφεδρικά να μου πείτε πως είναι. Μόνο προσέξτε νομίζω έχει πολλους αχινούς.

dimitrisky1
EN D
 
Δημοσ.: 128

Re: Acro στην Ελλάδα?

Δημοσίευσηαπό dimitrisky1 » Τετ Ιαν 23, 2008 1:35 am

Συγγνώμη δεν ανέφερα οτι είμαι εξωτερικό..αλλιώς θα ψηνώμουν και εγώ να δοκιμάσω τι τρέλες κανει και το δικό μου φτερό.Αλλα δυστυχώς εδώ τσεχία απο απριλιο μαλλον ¨ανοίγουν΄¨ οι ουρανοί

dimitrisky1
EN D
 
Δημοσ.: 128

Δημοσίευσηαπό adreas » Τετ Ιαν 23, 2008 11:22 am

Αν έχεις σκοπό να ανέβεις από Κρήτη μας βάλε μια φωνή και όλο και κάτι θα κανονίσουμε. Ξεσκίσου στα επίγεια για να είμαστε διαβασμένοι, πάρε τηλέφωνο και φύγαμε.

adreas
Competition
 
Δημοσ.: 569

Δημοσίευσηαπό vagos » Τετ Ιαν 23, 2008 3:32 pm

yannis\";p=\"10253 έγραψε:Νεαρε adrea γυρισες απο τιν Ινδια απ οτι βλεπω.
Εχω βαλει και καμια 15αρια ωρες στο καινουριο φτερο,οποτε ωρα ειναι να οργανωθουμε.Λοιπον,τι θα λεγατε να συναντηθουμε το 2ο ή 3ο ΣΚ του φεβρουαριου?Αυτο το πορτο Γερμενο πεταει συχνα?Εχουμε πιθανοτητες?Αρκετα ψηλα μου ακουγετε.Και σε περιπτωση που δεν κανει εχει εναλακτικη εκει κοντα?Μιλατε εσεις που ξερετε.Καλο ειναι να φτανουμε τουλαχιστον 600 μ πανω απο το νερο.
Βεβαια ειναι και το αλλο....το νερο δεν ειναι απαραιτητο,αλλα επειδη θα ειμαστε παρεα,μεσα στον ενθουσιασμο ολο και κατι καινουριο θα θελει να δοκιμασει καποιος,οποτε καλο ειναι να ειναι το νερακι απο κατω σε περιπτωση στραβης.






ΠΟΡΤΟ ΒΓΑΙΝΕΙΣ ΑΠΟ 800 ΕΩΣ 1100 ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΣΗΜΕΙΟ !

vagos
Competition
 
Δημοσ.: 1005

Δημοσίευσηαπό yannis » Τετ Ιαν 23, 2008 4:38 pm

adreas\";p=\"10259 έγραψε:Ξεσκίσου στα επίγεια για να είμαστε διαβασμένοι, πάρε τηλέφωνο και φύγαμε.

Κανεις παρεα με τον Νακο?Εχετε μιλησει μηπως?Γιατι απο τις 10 λεξεις που μου λεει,οι 8 ειναι κανε επιγεια!Ημαρτον κυριοι....:)
Οκ,2ο ή 3ο ΣΚ του φεβρουαριου θα μαζεψω και κανα αλλο τρελο και θα ερθουμε.Απλα το ειπα πιο νωρις,μηπως θελει και κανενας αλλος απο τα περιξ να ερθει,για να ειναι ψιλοκανονισμενο...
Αυτο το 800-1100 πανω απο το καταλληλο σημειο ακουγετε σουπερ.
Τσουλουφη.....η βαρκα ειναι ακομα διαθεσιμη?:)

yannis
Competition
 
Δημοσ.: 233

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Πέμ Ιαν 24, 2008 11:24 am

Κανονικότατα
Άντε μαζευτείτε

__________________________________________________________________
https://web.facebook.com/dreamparaglidi ... =bookmarks
http://www.dreamparagliding.gr/
tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216

Δημοσίευσηαπό adreas » Πέμ Ιαν 24, 2008 12:24 pm

Κάνω παρέα με το Νάκο (και με όποιον άλλο φουκαρά βρω μπροστά μου) αλλά σιγά μη μου έμαθε ο Νάκος τη σημασία των επιγείων. Άμα λέμε ξεσκίσου, ξεσκίσου, ρώτα και τον ψηλό απ' το Κριεκούκι. Κι άμα έρθετε απο δω θα κανονίσουμε τουρ όλων των απογειώσεων. Το πόρτο σε βγάζει 800 μέτρα πάνω από το νερό αλλά θες μια ώρα (εγώ που οδηγώ σαν αδερφούλα) για να ανέβεις. Η Δεσφίνα σε βγάζει 500-600 μέτρα αλλά είσαι επάνω σε 20 λεπτά. Η Επίδαυρος δε θυμάμαι πόσο σε βγάζει, η απόσταση είναι κάπου ενδιάμεσα σε σχέση με τα άλλα δύο αλλά απ' οτι ακούω έχει ένα βοσκό που περιπολεί με άγριες διαθέσεις (και δεν έχουμε και πλεούμενο εκεί πέρα).

adreas
Competition
 
Δημοσ.: 569

Re: Acro στην Ελλάδα?

Δημοσίευσηαπό ian » Πέμ Ιαν 24, 2008 1:59 pm

Ο βοσκος εχει τελειωσει!!!
Την απογειωση ακουγεται οτι την εχει αγορασει ο Γαλος που εχει το ξενοδοχειο στην παραλια αλλα δεν υπαρχει προβλημα με αυτον.
Το υψος ειναι περιπου 450 μετρα αλλα για να βγεις στην θαλασσα θελεις 2km, αν παρεις υψος με θερμικο βγαινεις καλα αλλα αν οχι βγαινεις χαμηλος.


Το Παρα5 ειναι ψυχολογικό αθλημα
ian
Competition
 
Δημοσ.: 210

Δημοσίευσηαπό Εστιατωρ » Πέμ Ιαν 24, 2008 2:48 pm

ian έγραψε:Ο βοσκος εχει τελειωσει!!!
Την απογειωση ακουγεται οτι την εχει αγορασει ο Γαλος που εχει το ξενοδοχειο στην παραλια αλλα δεν υπαρχει προβλημα με αυτον.
Το υψος ειναι περιπου 450 μετρα αλλα για να βγεις στην θαλασσα θελεις 2km, αν παρεις υψος με θερμικο βγαινεις καλα αλλα αν οχι βγαινεις χαμηλος.
Ποιος ειναι ο Νακος?

Εστιατωρ
EN A
 
Δημοσ.: 23

Δημοσίευσηαπό vagos » Πέμ Ιαν 24, 2008 3:37 pm

Εστιατωρ\";p=\"10273 έγραψε:
ian έγραψε:Ο βοσκος εχει τελειωσει!!!
Την απογειωση ακουγεται οτι την εχει αγορασει ο Γαλος που εχει το ξενοδοχειο στην παραλια αλλα δεν υπαρχει προβλημα με αυτον.
Το υψος ειναι περιπου 450 μετρα αλλα για να βγεις στην θαλασσα θελεις 2km, αν παρεις υψος με θερμικο βγαινεις καλα αλλα αν οχι βγαινεις χαμηλος.
Ποιος ειναι ο Νακος?



Πιστευω οτι αν δεν εχει κοσμο η παραλια , το Πορτο Γερμενο ειναι το καλυτερο μερος για SIV στην Ελλαδα ,,,,,,, το 800μ ειναι στη χειροτερη των περιπτωσεων (...............με θερμικο φιλαρακι εχω βγει και 3600 αλλα αυτο δεν το θεωρω μετρο συγκρισης :) Πανω απο 1000μ ειναι τις περισσοτερες φορες με μια απλη τσουλιθρα

vagos
Competition
 
Δημοσ.: 1005

Δημοσίευσηαπό yannis » Πέμ Ιαν 24, 2008 4:06 pm

ΠΟΡΤΟ...ΠΟΡΤΟ...ΠΟΡΤΟ...!!!
adreas\";p=\"10268 έγραψε:απ' οτι ακούω έχει ένα βοσκό που περιπολεί με άγριες διαθέσεις (και δεν έχουμε και πλεούμενο εκεί πέρα).

Και σιγα μην μπορει να μας σημαδεψει...;)

http://www.cretanparagliding.gr

After all,its all about having fun!
yannis
Competition
 
Δημοσ.: 233

Δημοσίευσηαπό adreas » Πέμ Ιαν 24, 2008 8:17 pm

Εστιατωρ\";p=\"10273 έγραψε:Ποιος ειναι ο Νακος?


Ένα σπάνιο είδος θηλαστικού με κεφάλι πάπιας, πόδια κροκοδείλου, ουρά σαύρας και φτερά φραγκόκοτας.

vagos\";p=\"10274 έγραψε:Πιστευω οτι αν δεν εχει κοσμο η παραλια , το Πορτο Γερμενο ειναι το καλυτερο μερος για SIV στην Ελλαδα


Και μένα μ' αρέσει πολύ το Πόρτο αλλά μην παρασύρεις τους κρητικούς. Το λες αυτό επειδή δεν έχεις πετάξει Δεσφίνα. Εάν πούμε ότι το ζητούμενο είναι ύψος ανά ώρα οδήγησης τοτε για Πόρτο έχουμε 1000 μέτρα για 60 λεπτά = 16.666... μέτρα ύψους / λεπτό οδήγησης. Αντίστοιχα για Δεσφίνα έχουμε 500 μέτρα (το λιγότερο) σε 30 λεπτά (το πολύ, 15 χιλιόμετρα δρόμος είναι) μας βγάζει πάλι 16.6666... μ/λ, κοινώς έρχονται στα ίδια.

adreas
Competition
 
Δημοσ.: 569

Δημοσίευσηαπό vagos » Πέμ Ιαν 24, 2008 9:41 pm

adreas\";p=\"10280 έγραψε:
Εστιατωρ\";p=\"10273 έγραψε:Ποιος ειναι ο Νακος?


Ένα σπάνιο είδος θηλαστικού με κεφάλι πάπιας, πόδια κροκοδείλου, ουρά σαύρας και φτερά φραγκόκοτας.

vagos\";p=\"10274 έγραψε:Πιστευω οτι αν δεν εχει κοσμο η παραλια , το Πορτο Γερμενο ειναι το καλυτερο μερος για SIV στην Ελλαδα


Και μένα μ' αρέσει πολύ το Πόρτο αλλά μην παρασύρεις τους κρητικούς. Το λες αυτό επειδή δεν έχεις πετάξει Δεσφίνα. Εάν πούμε ότι το ζητούμενο είναι ύψος ανά ώρα οδήγησης τοτε για Πόρτο έχουμε 1000 μέτρα για 60 λεπτά = 16.666... μέτρα ύψους / λεπτό οδήγησης. Αντίστοιχα για Δεσφίνα έχουμε 500 μέτρα (το λιγότερο) σε 30 λεπτά (το πολύ, 15 χιλιόμετρα δρόμος είναι) μας βγάζει πάλι 16.6666... μ/λ, κοινώς έρχονται στα ίδια.


Το ζητουμενο (ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΓΝΩΜΗ ΠΑΝΤΑ!) ειναι Αντρικο μου, οταν θα φαω μια καλη γραβατα η twist κανωντας πρωτογνωρα πραγματα να εχω οσον το δυνατο πολλα μετρα να διορθοσω την κατασταση πριν χρειαστει εφεδρικο η κολυμπι !!!!!!!!!!!!!!!!!


επισις αν δεν προκυψει κανενα απ'τα παραπανω παρατραγουδα( γραβατα, spiral dive, twist, cha cha ,πεντοζαλης και αλλοι χοροι :), με 2 πτησεις απο γερμενο κανεις ανετα ολα τα τεστ ,,,,,,,, αρα δεν χρειαζεται 3 φορα να οδηγας :)

vagos
Competition
 
Δημοσ.: 1005

Δημοσίευσηαπό adreas » Πέμ Ιαν 24, 2008 10:27 pm

Μα καλά, ακόμα δεν έχεις καταλάβει ότι προσπαθούμε να ξεκληρίσουμε τους ακρολάτρεις στην Ελλάδα πριν γινει μόδα? Μέρες τώρα πετάω κομμάτια κρέτα από τα χασάπικα στη θάλασσα για να μαζέψω καρχαρίες πριν να έρθει ο Γιάννης.

adreas
Competition
 
Δημοσ.: 569

Δημοσίευσηαπό vagos » Πέμ Ιαν 24, 2008 10:37 pm

adreas\";p=\"10283 έγραψε:Μα καλά, ακόμα δεν έχεις καταλάβει ότι προσπαθούμε να ξεκληρίσουμε τους ακρολάτρεις στην Ελλάδα πριν γινει μόδα? Μέρες τώρα πετάω κομμάτια κρέτα από τα χασάπικα στη θάλασσα για να μαζέψω καρχαρίες πριν να έρθει ο Γιάννης.



παω πασσο,,,,,,,, Αντρεα εισαι πολυ μπροστα λεμεεεεε :)!!!

vagos
Competition
 
Δημοσ.: 1005

Re: Acro στην Ελλάδα?

Δημοσίευσηαπό yannis » Πέμ Ιαν 24, 2008 10:41 pm

Λοιπον,για να βαζουμε τα πραματα σε μια σειρα.
1ον....δεν θα οδηγησει ο adreas.Εαν θελει μιση ωρα για μια αποσταση 15 χλμ δηλαδη να οδηγει με 30χλμ/ωρα,δεν μας κανει.:)
2ον μπορει να μην εχει βοσκο στο πορτο γερμενο,αλλα εσυ θα εχεις τον Νακο απο κατω να σε σημαδευει...
3ον...μου φαινονται καλυτερα τα 1000 απο τα 500 μετρα.Τα 500 ειναι καλα για να κανεις κατι που ηδη ξερεις.Τα 1000 ειναι καλα για να δοκιμασεις κατι καινουριο.Ενα ασυμετρο sat ας πουμε,η να εχεις καποιες προσπαθειες να βρεις το parachutege stall point πριν μπεις σε ελικοπτερο.Ενταξει,δεν μιλαω για τα τσακαλια του ACRO που θα εχουν μαζευτει εκει περα,αλλα για μενα προβλεπω πολυ free fall...:)
4ον...Σκεφτηκα οτι ο Νακος εχει το trike.Το οποιο το εχει και καθεται και παει χαραμι.Ευκαιρια να δοκιμασει τα καινουριο φτερο για διπλο trike που πηρε.Η ιδεα πια ειναι?Ο Νακος οδηγος,και ενας cameraman επιβατης,ο Μανος ας πουμε,για σουπερ πλανα....καλο?Το δυσκολο ειναι να βρουμε καποιον να δεχτει να ανεβει στο trike με τον Νακο...:)
5ον...Τσουλουφη.....το τεποζιτο να ειναι γεματο!!!!!

yannis
Competition
 
Δημοσ.: 233

Δημοσίευσηαπό yannis » Πέμ Ιαν 24, 2008 10:42 pm

adreas\";p=\"10283 έγραψε:Μα καλά, ακόμα δεν έχεις καταλάβει ότι προσπαθούμε να ξεκληρίσουμε τους ακρολάτρεις στην Ελλάδα πριν γινει μόδα? Μέρες τώρα πετάω κομμάτια κρέτα από τα χασάπικα στη θάλασσα για να μαζέψω καρχαρίες πριν να έρθει ο Γιάννης.

Καλα που το ανεφερες για να κραταω και το ψαροντουφεκο....σιγα μην κωλοσουμε...:)

http://www.cretanparagliding.gr

After all,its all about having fun!
yannis
Competition
 
Δημοσ.: 233

Re: Acro στην Ελλάδα?

Δημοσίευσηαπό yannis » Τετ Ιαν 30, 2008 9:15 pm

1000 μετρα και λιγα ειναι..... :shock:
http://paraglidetv.com/videos/paraglidi ... atics.html

yannis
Competition
 
Δημοσ.: 233

Re: Acro στην Ελλάδα?

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Πέμ Φεβ 07, 2008 1:07 pm

:lol:

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216

Δημοσίευσηαπό yannis » Παρ Φεβ 08, 2008 7:45 pm

αχρειαστη να ναι.....αλλα ειναι σουπερ!!!
Αντε ρε καιρε.....φτιαξε να τσαλακωσουμε κανα φτερο.(φτερο ειπα να τσαλακωσουμε,οχι καμια μουρη η καμια πλατη...)...:)

http://www.cretanparagliding.gr

After all,its all about having fun!
yannis
Competition
 
Δημοσ.: 233

Re: Acro στην Ελλάδα?

Δημοσίευσηαπό nek » Δευτ Μαρ 17, 2008 11:36 pm

Είναι μερικοί που δε μπορούν να περιμένουν τη στιγμή της...μεγάλης συνάντησης...... :wink:
http://www.youtube.com/watch?v=Al0UiGvKAOo
...γι'αυτο κάντε κάτι άμμεσα...

nek
EN A
 
Δημοσ.: 11

Δημοσίευσηαπό yannis » Τρί Μαρ 18, 2008 9:25 pm

Ειμαι 300 μετρα απο το εδαφος,και αποφασιζω να κανω το πρωτο Sat με αυτο το αλεξιπτωτο.Παιρνω μια στροφη το δεξιο φρενο,αρχιζει να στριβει σιγα σιγα το φτερο,και μετα αρχιζω τους συλογισμους.Ο ασσος ηθελε 2 στροφες,αυτο θα θελει 1...η μηπως 1,1/2?...χμ....θελει σκεψη.....ωχ,μπαινει σε σπιραλ...πρεπει να τραβηξω δυνατα,πρεπει να τραβηξω τωρα,....τραβαωωω......και να σου αυτο το εντυπωσιακο spin,ετσι,για να ξυπναμε.

Κατι μου λεει οτι ο Αντρεας φταιει....

http://www.cretanparagliding.gr

After all,its all about having fun!
yannis
Competition
 
Δημοσ.: 233

Δημοσίευσηαπό norad » Τετ Μαρ 19, 2008 3:09 am

να είσαι σίγουρος ότι δεν φταίει ο Ανδρέας, αλλά ο Τσούκας

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό Agelos » Δευτ Σεπ 29, 2008 8:02 pm

Το καλοκαίρι ένα απόγευμα είδα αυτά τα παιδιά και θυμήθηκα εσάς τους επίδοξους acro πιλότους. Ελπίζω να ξέρετε γαλικά γιατί θα χρειαστούν. H τοποθεσία λέγεται Verel μία ώρα από το Annecy και με forbitten air space γιατί αν προσέξετε στα βίντεο στο τέλος της λίμνης έχει αεροδρόμιο. http://www.youtube.com/watch?v=DY4TK4hOclg
http://www.youtube.com/watch?v=Owul-pIPxmA

Agelos
Competition
 
Δημοσ.: 271

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στην Οργάνωση πτήσεων / μετακινήσεων

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες