Ημερομηνία Τετ Απρ 24, 2024 7:39 pm
Text Size

Οργάνωση πτήσεων / μετακινήσεων

Πετάει ο Υμητός?

Που θα πετάξουμε, πότε και πως θα πάμε εκεί

Συντονιστής: Moderators

Πετάει ο Υμητός?

Δημοσίευσηαπό agrodoc » Πέμ Ιαν 24, 2008 1:40 pm

Πρώτον, ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ σε όλους, πτητικά και ότι επιθυμείτε!
Για τα επόμενα 5 χρόνια θα είμαι Αθηναίος πολίτης με διαμονή στην Ηλιούπολη και από το μπαλκόνι μου έχω φάτσα τον Υμητό.
Ήθελα να ρωτήσω λοιπόν αν πετάει πουθενά στον Υμητό, σε περίπτωση που προλαβαίνω για πτήση τις καθημερινές. Απ'ότι καταλαβαίνω υπάρχει πρόβλημα προσγειώσεων, αλλά και ακτινοβολίας από τις κεραίες.
Δώστε καμμιά σχετική πληροφορία ή για περιοχή κοντινή με εφικτή την πτήση καθημερινές μετά τη λήξη ωραρίου.

Τελευταία επεξεργασία απο agrodoc την Παρ Ιαν 25, 2008 12:52 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
agrodoc
Competition
 
Δημοσ.: 302

Re: Πετάει ο Υμητός?

Δημοσίευσηαπό georgex » Πέμ Ιαν 24, 2008 3:57 pm

Χρήστο καλώς ήρθες. Κοντά είμαστε, Ελληνικό μένω εγώ.

Την πτήση που λές με απογείωση κοντά από τις κεραίες δεν την έχω κάνει, έχω πάει όμως στην "απογείωση". Η προσγείωση είναι κάπου πριν το 401 δίπλα στην Κατεχάκη. Έχω πολύ καιρό να πάω εκεί και το ίδιο νομίζω και άλλοι, δεν ξέρω καν αν υπάρχει ακόμα η προσγείωση.

Πιό κοντά στον σπίτι σου, ίσως υπάρχει κάτι πάνω από την Αργυρούπολη, έχει πετάξει ο Θανάσης (σπηλαιολόγος) εκεί. Οι προσγειώσεις μάλλον δύσκολες όμως.

Υπάρχει μια πτήση πιό δυτικά πάνω από την Βούλα, στον Κρεμασμένο Λαγό... Ανέβασα μια πτήση μου από εκεί για να δεις που είναι http://www.sky.gr/modules.php?name=leonardo&op=show_flight&flightID=5271

Όλες οι πτήσεις από Υμηττό πετάνε με δυτικό.

Άλλες πτήσεις γύρω από Αθήνα είναι Κανδήλι, Ανάβυσσος/Σαρωνίδα, Κερατέα, Κακιά Θάλασσα.

Η δουλειά σου προς ποιά περιοχή είναι;

georgex
Competition
 
Δημοσ.: 620

Δημοσίευσηαπό vagos » Πέμ Ιαν 24, 2008 4:53 pm

georgex\";p=\"10275 έγραψε:Χρήστο καλώς ήρθες. Κοντά είμαστε, Ελληνικό μένω εγώ.

Την πτήση που λές με απογείωση κοντά από τις κεραίες δεν την έχω κάνει, έχω πάει όμως στην "απογείωση". Η προσγείωση είναι κάπου πριν το 401 δίπλα στην Κατεχάκη. Έχω πολύ καιρό να πάω εκεί και το ίδιο νομίζω και άλλοι, δεν ξέρω καν αν υπάρχει ακόμα η προσγείωση.

Πιό κοντά στον σπίτι σου, ίσως υπάρχει κάτι πάνω από την Αργυρούπολη, έχει πετάξει ο Θανάσης (σπηλαιολόγος) εκεί. Οι προσγειώσεις μάλλον δύσκολες όμως.

Υπάρχει μια πτήση πιό δυτικά πάνω από την Βούλα, στον Κρεμασμένο Λαγό... Ανέβασα μια πτήση μου από εκεί για να δεις που είναι http://www.sky.gr/modules.php?name=leonardo&op=show_flight&flightID=5271

Όλες οι πτήσεις από Υμηττό πετάνε με δυτικό.

Άλλες πτήσεις γύρω από Αθήνα είναι Κανδήλι, Ανάβυσσος/Σαρωνίδα, Κερατέα, Κακιά Θάλασσα.

Η δουλειά σου προς ποιά περιοχή είναι;





δυο φορες που πετεξα απο τις κεραιες το vario εγραφε και σφυραγε αλλα αντι αλλων.............αν δεν θες να φυτρωσουν μανιταρια στο κεφαλι σου απ' την ακτινοβολια ,καλυτερα μην πετας απο κει,,,,,



κατα τα αλλα οταν δεν ειμουν μπροστα στισ κεραιες :) ειχε μια χαρα θερμικα (δυνατα μαλιστα) και η θεα πανω απ'την αθηνα ηταν zouper !
ευχαριστω ομως δεν θα ξαναπαρω ,,,, μου φτανει η ακτινοβολια που τρωω καθημερινα απ' το κνητο μου!


τελος, εμπειροτερος εκει ειναι ενας αλλος (εγκρατης και οικογενιαρχης πλεον ! ) master του αθληματος ο οποιος το πεταγε πολυ παλαιοτερα το μερος,,,,,,,,,,,,,,και ειχε και --ρομαντικες --νυχτερινες ---εμπειριες πανω απ' την Αθηνα............... :)

vagos
Competition
 
Δημοσ.: 1007

Re: Πετάει ο Υμητός?

Δημοσίευσηαπό dimitrisky1 » Πέμ Ιαν 24, 2008 7:43 pm

Θα ήθελα να διευκρινίσω αν δεν το ξέρεις ήδη βάγγο οτι δεν κινδυνεύουμε απο την ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία. Δεν είμαι ειδικότατος αλλα αυτο που είναι επικίνδυνο απο τις ακτινοβολίες είναι η ιονίζουσα.
Δεν νομίζω να υπάρχει ιονίζουσα (γ-σωματίδια κτλ) εκει πέρα. Ας το ξεδιαλύνει κανας φυσικός καλύτερα, αν και το ιατρό μπορείς εύκολα να τον εμπιστευτείς..
Είναι ενα πολυ ενδιαφέρον θέμα η πτήση στον υμηττό αλλα αφού δεν πολυγίνεται τι το ψάχνεις

dimitrisky1
EN D
 
Δημοσ.: 128

Δημοσίευσηαπό adreas » Πέμ Ιαν 24, 2008 8:21 pm

Το συζητάμε περί ακτινοβολίας

http://www.enet.gr/online/online_hprint ... d=98304544

adreas
Competition
 
Δημοσ.: 569

Re: Πετάει ο Υμητός?

Δημοσίευσηαπό dimitrisky1 » Πέμ Ιαν 24, 2008 10:50 pm

Αντρέα αν θες να το διευρύνεις το θέμα ψάξε σε ποιό ευρείες πηγές όπως εδώ
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1800 ... d_RVDocSum
και όχι στις κυριακάτικες εφημερίδες. Εγώ προσωπικά έφυγα απο το πανεπιστήμιο το 2004 με τον ακτινοφυσικό μας να λέει αυτο ακριβώς που είπα παραπάνω. Φυσικά δεν έμεινα μόνο εκεί διάβασα πολύ απο τη γαμωτρελλοφυσική τους, συμπεριλαμβανομένης και της βιολογίας που με έφερε στα πρόθυρα..ποιά πρόθυρα δηλαδή αφού την έπαθα και παντρεύτικα καπου τότε... φαντάζεσαι τι είχα πάθει. Τέλος πάντων αν ποτέ σκεφτείς να πετάξεις απο τον υμηττό στο δρόμο προς την απογείωση είναι ο δημόκριτος..εκεί θα το έχουν σίγουρα πιο ψαγμένο το θέμα απο οτι ο Μαργαρίτης και ο Παναγόπουλος που κάνουν φιγούρα και έχουν και φαγούρα μετα απο ολιγόλεπτη ομιλία στο κινητο τους.

dimitrisky1
EN D
 
Δημοσ.: 128

Re: Πετάει ο Υμητός?

Δημοσίευσηαπό agrodoc » Παρ Ιαν 25, 2008 12:54 am

OK, ευχαριστω. Θα τη βρούμε την άκρη, άν υπάρχει!

agrodoc
Competition
 
Δημοσ.: 302

Δημοσίευσηαπό adreas » Παρ Ιαν 25, 2008 1:29 pm

Ti να ξέρουνε μωρέ οι φυσικοί, εδώ σxeδόν έναν αιώνα δε μπορούνε να βγάλουνε άκρη μεταξύ σχετικότητας και κβαντομηχανικής και θέλεις να έχουνε και άποψη στη βιολογία. Ας βγάλουνε το φίδι απ' την τρύπα οι ραδιοβιολόγοι (και μιλάμε ένα φίδι από δω ίσαμε και κάτω, με το συμπάθιο). Όσο για της επιπτώσιες διαφόρων πραγμάτων στην υγεία ξέρεις καλύτερα από μένα ότι είναι απίστευτα δύσκολο θέμα, έχουμε ένα κάρο παθήσεις που δεν ξέρουμε ακόμα καλά σε πόσους και ποιούς παράγοντες οφείλονται (το καμάρι σου το ΗPV είναι τρανταχτό παράδειγμα). Το να βγάλει ο φυσικός ένα εύκολα μετρήσιμο όριο ακτινοβολίας δεν καλύπτει και πολύ καλά όλες τις πτυχές του θέματος. Όσον αφορά τα κοψίματα στο DNA, τα 60s είχε γίνει της μόδας μια τρομουστερία ότι το LSD έκανε κοψίματα στα χρωμοσώματα το οποίο βγήκε μπούρδα:

"Initial studies in the 1960s and 70s raised concerns that LSD might produce genetic damage or developmental abnormalities in fetuses. However, these initial reports were based on in vitro studies or were poorly controlled and have not been substantiated. In studies of chromosomal changes in human users and in monkeys, the balance of evidence suggests no significant increase in chromosomal damage." [Wikipedia]

Το εάν η ακτινοβολία της κινητής έχει όντως τέτοια αποτελέσματα είναι ακόμα ανοιχτό ερώτημα καθώς και το ποιοι ακριβώς μηχανισμοί (είναι όντως μόνο η ιονίζουσα ακτινοβολία?) εμπλέκονται αλλά προς το παρόν ας κρατήσουμε αποστάσεις (και από απόψεις και από κεραίες) μέχρι να καθαρίσει το τοπίο, κακό δεν κάνει.

adreas
Competition
 
Δημοσ.: 569

Re: Πετάει ο Υμητός?

Δημοσίευσηαπό Agelos » Παρ Ιαν 25, 2008 1:43 pm

Τώρα που βλέπω τον Ποσειδώνα, την Κυριακή μάλλον πετάει ο Υμηττός

Agelos
Competition
 
Δημοσ.: 271

Re: Πετάει ο Υμητός?

Δημοσίευσηαπό dimitrisky1 » Παρ Ιαν 25, 2008 8:05 pm

αυτο που θυμάμαι είναι οτι το ελ εσ ντι βλάπτει τελικά τους μικροσωλινίσκους του κυτταρικού σκελετού και όχι άμεσα το ντι εν εη . Τα δυο αυτα εξαρτώνται πολύ το ένα απο το αλλο επειδή η κίνηση των χρωμωσωμάτων κατα τον κυτταρικό πολλαπλασιασμό υποβοηθείται απο αυτους τους σωλήνίσκους. Πάρτα όλα σβάρνα λόιπόν πάνε πέτα στον υμηττό αφού έχεις γέρό ντι εν εη και αυτο θα επισκευάσει την βλάβη σύντομα. Αισθάνομαι ωραία που παρρόλη την ημιμάθειά μου βγάζω θεωρίες και τις περνώ στο φόρουμ.
¨Ασε το φίδι εκεί μέσα που είναι για το συγκεκριμένο θέμα, μια καλή πτήση με θέα την Αθήνα θα σε ωφελήσει πολυ περισσότερο απο οτι θα σε βλάψει . το πρόβλημα είναι οτι ο Γιώργος έχει δίκιο,,που να βρείς προσγείωση που τα έχουν κατακτήσει και καταπατήσει ΟΛΑ. στο ελικοδρόμειο του ΓΝΑ ίσως;

dimitrisky1
EN D
 
Δημοσ.: 128

ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΜΟΥ

Δημοσίευσηαπό focman » Σάβ Ιαν 26, 2008 10:21 pm

Βρε Γιαγιά μήπως είδες κάτι χάπια στην κουζίνα που έγραφαν επάνω lsd.
Άσε μας παιδί μου με τα χάπια σου. Τους πράσινους δράκους στην κουζίνα τους είδες;

focman
Competition
 
Δημοσ.: 256

Δημοσίευσηαπό stelios » Σάβ Φεβ 09, 2008 3:13 pm

Υπάρχει πτήση πάνω από την αργυρούπολη και πετάει πολύ καλά Ρώτα τον Σμύρη αυτός ξέρει.
Επίσης έχει 2 απογειώσεις πάνω από τον κρεμασμένο λαγό, η μία εκεί που είχε πέσει το αεροπλάνο νότιας κατεύθυνση και προσγείωση πάνω στο βουνό σε ένα πλάτωμα η στη γλυφάδα η άλλη από τον δρόμο λίγο ποιό πάνω δυτική, προσγείωση γλυφάδα. Επίσης από αυτόν τον δρόμο οδηγάς στην κορυφή πετάσ ανατολικά και μπορείς να προσγειωθείς στο κορωπί.

Από συνθήκες είναι πολύ καλά μπορείς να πετάς με τις ώρες.

stelios
EN A
 
Δημοσ.: 14

Δημοσίευσηαπό stelios » Σάβ Φεβ 09, 2008 3:14 pm

ξέχασα να σου γράπσω ότι εκεί δεν έχει κεραίες

stelios
EN A
 
Δημοσ.: 14

Δημοσίευσηαπό stelios » Σάβ Φεβ 09, 2008 3:14 pm

γράψω

stelios
EN A
 
Δημοσ.: 14

Re: Πετάει ο Υμητός?

Δημοσίευσηαπό agrodoc » Δευτ Φεβ 15, 2010 9:49 pm

Ok, επανέρχομαι στο θέμα καθώς σήμερα Καθαρά Δευτέρα εκτός να πετάξω χαρταετό με συγγενείς, έκανα και scouting στην πλαγιά του Υμητού πάνω απο την Αργυρούπολη. Ήθελα καιρό τώρα να το ψάξω, έλαχε σήμερα.
Το καλό είναι ότι η πιθανή απογείωση απέχει από το σπίτι μου (στάση μετρό Αγ. Δημητρίου - κάτω Ηλιούπολη) 20 λεπτά ! :shock: Το 2ο καλό είναι η φοβερή θέα. Το 3ο, ότι ανεβαίνει Ι.Χ. σχετικώς άνετα.
Έφτιαξα έναν Google map που δείτε τον εδώ : http://maps.google.com/maps/ms?ie=UTF8& ... 38409&z=15
Αν έχετε πετάξει εδώ και ξέρετε τι παίζει με τον αέρα, δώστε πληροφορίες... Η πλαγιά δεν είναι ομαλή κατά πλάτος, την διατρέχουν πλατιά και βαθιά ρέμματα, και δεν ξέρω πόσο αναταράξιμη μπορεί να είναι... Οι προσγειώσεις, μάλλον παλεύονται...
Οκ, δεν είναι το καλύτερο μέρος για πτήση, αλλά στα 20 λεπτά απόσταση και με τέτοια θέα, αρχίζει και καλυτερεύει...
Στο χάρτη το σημείο λήψης φωτογραφιών, είναι και πιθανή απογείωση. Απογειώσεις μπορούν να "υπάρξουν" σε διάφορα σημεία της διαδρομής. Φωτό από το σημείο :

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
agrodoc
Competition
 
Δημοσ.: 302

Re: Πετάει ο Υμητός?

Δημοσίευσηαπό neanderthal » Τετ Φεβ 17, 2010 2:20 pm

kalhspera paides...
egw exw psithei gia ymhto para poly.... na psithw kai ligo akoma apo tis keraies den einai tipota...
pote pote tha pame??????

neanderthal
EN A
 
Δημοσ.: 27


Επιστροφή στην Οργάνωση πτήσεων / μετακινήσεων

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

cron