Ημερομηνία Παρ Απρ 19, 2024 9:03 pm
Text Size

Οργάνωση πτήσεων / μετακινήσεων

Νεο ρεκορ Καρπενησι-Πλατεες 152 χλμ?

Που θα πετάξουμε, πότε και πως θα πάμε εκεί

Συντονιστής: Moderators

Νεο ρεκορ Καρπενησι-Πλατεες 152 χλμ?

Δημοσίευσηαπό ever-rest » Δευτ Απρ 18, 2005 3:31 pm

Με τέτοιο τιτλο ειμαι σιγουρος ότι πολλοι θα το διαβάσουν. Μην τσιμπατε όμως.
Το ζητούμενο είναι το εξής. Επειδή η Εδεσσα μας πέφτει μακριά και εδώ στον νοτο είναι αρκετοί οι ψάχνοντες τις αποστάσεις σκέφτηκα μήπως πρέπει να οργανωθούμε και να δοκιμάσουμε, απογειώσεις στην Κ.Ελλάδα που έχουν πεταχτεί ελάχιστα ή και καθόλου αλλά υπόσχονται πολλά. Όλα αυτά τα λέω με αφορμή την συζητηση της προηγούμενης εβδομάδας για πτήση απο την νότια του Κιθαιρώνα. Επειδή πιστεύω ότι πολυ δύσκολα θα γίνει πραγματικά καλή πτηση απο Κιθαιρώνα (ποσο μακρια μπορεις να πας όταν η καλες συνθήκες της περιοχης έρχονται με Βοριά?) αλλά και απο Αμφίκλεια (εδώ μπορείς να βγάλεις μόνο καλά τρίγωνα). Απόδειξη ότι για την πτήση Αμφίκλεια-Καρπενήσι με Βοριά χρειαστήκαμε 5ω και 15λ. για 75χλμ. Νομίζω ότι δύο πτήσεις που θα επρεπε να δοκιμάσουμε είναι από Καρπενήσι προς Πλατεες (όσοι έχουν πετάξει στο Βελούχι μιλούν για επικές συνθήκες). Στα συν της απογείωσης ο ΝΑ προσανατολισμός. Επίσης πολυ καλή μου φαινεται και η πτήση απο Μουζακι προς Ν. Εαν δεν ψαξουμε ολοι μαζι δεν βλέπω φως. Αλλωστε και οι μεγάλες πτήσεις στις Αλπεις ήρθαν με πολυ κόπο και μετα απο συγκέντρωση στοιχείων απο πολλους πιλότους που δοκίμαζαν μία διαδρομή για χρόνια. Ενδιαφέρεται κανείς?

ever-rest
EN B
 
Δημοσ.: 109

Δημοσίευσηαπό norad » Δευτ Απρ 18, 2005 3:47 pm

Θέλει οργανωμένη περισυλλογή και δοκιμές κάθε μέρα για 10 μέρες. Το ονομάζουμε Greek Record Encampment (όπως Zapata!) και το οργανώνουμε. Απλά πράγματα

:)

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό antouan » Δευτ Απρ 18, 2005 3:51 pm

Κάτι μου είχε πει ο Απόστολος για επική πτήση που μπορεί να βγει απο Πάρνηθα-Κιθαιρώνας-Ελικώνας-Παρνασσός.Guru για ανάλυσε τα παραπάνω

Αντώνης
antouan
Competition
 
Δημοσ.: 210

Δημοσίευσηαπό guru » Τρί Απρ 19, 2005 2:33 pm

Τι μας έκανε ο GUS με το Ευρωπαϊκού επιπέδου ρεκόρ που κατάφερε…

Τώρα για να μη μας πάρουν με τις λεμονόκουπες, θα πρέπει να κάνουμε σχέδιο με μολύβι και χαρτί, και πολύ σκέψη. Επειδή είναι χρονοβόρο, επιφυλάσσομε να επανέλθω με συγκεκριμένη πρόταση.

Θα παραθέσω όμως στα γρήγορα την άποψή μου για τα πιθανά σημεία έναρξης:

1. Πρόταση Alex, Οργάνωση και 10 ημέρες άδεια για προσπάθειες σε ευνοϊκή περιοχή.
Οι καλύτερες πιθανότητες για διασκέδαση και αποτέλεσμα, αλλά προσωπικά κολλάω στις 10 ημέρες άδεια. Όσοι όμως δεν κολλάνε... ανεπιφύλακτα!!!

2. Πρόταση Ever-rest, Μεμονωμένες κρούσεις σε ευνοϊκή περιοχή.
Και αυτό καλό, η προϋπόθεση είναι όμως να έχουμε πολύ καλές προβλέψεις για τις συνθήκες (βλέπε thread για αστάθειες), γιατί θα μας φάει το πήγαινε-έλα και δεν βλέπω να το αντέχουν πολλοί.

3. Πρόταση guru, Πολλές προσπάθειες από εύκολα προσβάσιμη περιοχή.
Αυτό θα μας δώσει την ευκαιρία και να περνάμε καλά αλλά και να έχουμε πιθανότητες για το τζακ-ποτ. (Αποτέλεσμα = Δυνατότητες περιοχής Χ Προσπάθειες). Σαν προσωπική επιλογή έχω την Πάρνηθα με ανατολικό, και εξετάζουμε Νότια Κιθαιρώνα, Καντήλι κλπ για νοτιάδες. Δώστε μου όμως χρόνο για συγκεκριμένο σχέδιο.

Μέχρι τότε μη ξεχνάμε τον τύπο: Απόσταση = Μέση ωριαία ταχύτητα Χ χρόνος. Στην περίπτωση GUS, 150km = 30km/h X ΠΕΝΤΕ (5) ΟΛΟΚΛΗΡΕΣ ΩΡΕΣ!!! (Για να μην βάλω και τον τύπο του πόσες ώρες περισσυλογή χρειάζεται...)

Apostolos Mavrothalassitis
Axis team
guru
Competition
 
Δημοσ.: 537


Επιστροφή στην Οργάνωση πτήσεων / μετακινήσεων

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

cron