Ημερομηνία Παρ Απρ 19, 2024 12:06 pm
Text Size

Οργάνωση πτήσεων / μετακινήσεων

Κεφαλλονια

Που θα πετάξουμε, πότε και πως θα πάμε εκεί

Συντονιστής: Moderators

Κεφαλλονια

Δημοσίευσηαπό orck » Τρί Απρ 19, 2005 11:59 am

θα ηθελα τις γνωσεις σας για τις απογειωσεις που εχει η Κεφαλλονια
(ξερω μονο για την παραλια του Μυρτου)
φωτογραφιες, με τι ανεμο πεταει, αν ειναι με αυρα, ποσο δυκολη ειναι η απογειωση/προσγειωση
οτι πληροφοριες εχετε ευπροσδεκτες
ΤΙΑ

orck
Competition
 
Δημοσ.: 447

Δημοσίευσηαπό guru » Τρί Απρ 19, 2005 12:22 pm

Είχα κάνει μερικές πτήσεις με αετό από κάτι κεραίες και προσγείωση στον Άγιο Γεράσιμο.

Πάνε όμως 15 χρόνια και το μόνο που θυμάμαι είναι ότι η πτήση ήταν αρκετά καλή με 700μ περίπου υψομετρική διαφορά, θερμικά και αρκετές αναταράξεις στην προσγείωση.

Φαντάζομε ότι το βουνό δεν θα έχει μετακινηθεί από τότε…

Apostolos Mavrothalassitis
Axis team
guru
Competition
 
Δημοσ.: 537

Δημοσίευσηαπό orck » Τετ Απρ 20, 2005 9:53 am

κανεις αλλος δεν εχει πεταξει κεφαλλονια;

orck
Competition
 
Δημοσ.: 447

Δημοσίευσηαπό badder » Τετ Απρ 20, 2005 10:18 am

Έχω πετάξει 3 φορές στο Μύρτο. Ξέρω ότι πετάει και ο Αίνος και καλά αλλά όταν είχα ρωτήσει σχετικά μου είπαν ότι ο δρόμος για την απογείωση πάσχει όπως και η απογείωση η ίδια. Και μετά για να μαζέψεις τον πιλότο θες πολύ ώρα.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό antouan » Τετ Απρ 20, 2005 10:24 am

[ img ]

Φαντάζομαι orck αυτή τη πτήση θα ονειρεύεσαι..Εγώ να δεις...Πάντως φέτος καλοκαιράκι έχω σκοπό να τη πραγματοποιήσω.
(στη φώτο ο Βαγγέλης΄,νομίζω με το άσπρο η Kari Castle)

Αντώνης
antouan
Competition
 
Δημοσ.: 210

Δημοσίευσηαπό orck » Τετ Απρ 20, 2005 10:39 am

ακριβως Αντωνη αυτο ονειρευομαι :)
αν δεν τα καταφερω το Πασχα θα παω το καλοκαιρι σιγουρα
την απογειωση πως θα βρω δεν ξερω...

orck
Competition
 
Δημοσ.: 447

Δημοσίευσηαπό loxagos » Τετ Απρ 20, 2005 11:11 am

Παίρνεις τον δρόμο για την πιο γνωστή παράλια της Κεφαλονιάς, τον περί ου ο λόγος Μύρτο.
Μόλις περάσεις την στροφή για Μύρτο σε 50-100 μέτρα, αριστερά σου, έχει ένα στενό δρομάκι.
Αυτό καταλήγει σε ένα εκκλησάκι με φράκτη.
Εκεί αφήνεις το αυτοκίνητο και προχωρώντας αριστερά απ το εκκλησάκι, για 50 περίπου μέτρα θα βρεις μια αρκετά μεγάλη απογείωση με την θέα που ονειρεύεσαι, 8O ελπίζω να βρεις και το αεράκι που χρειάζεσαι και να έχεις καλές σχέσεις με τον «καντινιερι» της παραλίας για να μην σου δημιουργήσει προβλήματα με τουριστικές αστυνομίες. :?

:shock: dimitrios@rt
Για τίποτα μην είσαι σίγουρος!!!
loxagos
Competition
 
Δημοσ.: 527

Δημοσίευσηαπό badder » Τετ Απρ 20, 2005 11:46 am

Επίσης αν πας πρώτα παραλία και έχει άπνοια μην απογοητευτείς. Πιθανόν στην απογελιωση να έχει αέρα. 2 φορές περίμενα να βγάλει αέρα στη παραλία και τελικά έλεγα θα πάω να απογειωθώ με άπνοια και όταν έφτανα στην απογείωση είχε 10χλμ φάτσα... και προσγείωση με άπνοια.

Στο πίσω αριστερό κομμάτι της παραλίας (όπως κοιτάμε τη θάλασσα) έχει ένα διάδρομο με χοντρό βότσαλο, ιδανικό για προσγείωση μακριά από τους λουόμενους και το καλύτερο για να μην ακουμπήσει το αλεξίπτωτο σε άμμο (η άμμος προκαλεί πολλές φθορές στις ραφές του αλεξιπτώτου). Η άμμος του Μύρτου έχει και πίσσα σε κάποια σημεία.

Αλλά σαν πτήση είναι από τις καλύτερες. Δεν είναι τυχαίο ότι τη συστήνουμε και οι 2 γνωστοί ΠΠ (Πιλότοι Παραλίας).

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό georgex » Τετ Απρ 20, 2005 3:59 pm

Στην Κεφαλλονιά είναι από χθές η Κατερίνα, που είναι από εκεί και ξέρει τις απογειώσεις. Θα είναι εκεί μόνιμα εκτός αν κατεβαίνει Αθήνα για δουλειές κάποιες μέρες. Ας μου στείλει pm όποιος χρειαστεί το τηλέφωνό της.

georgex
Competition
 
Δημοσ.: 620


Επιστροφή στην Οργάνωση πτήσεων / μετακινήσεων

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες