Ημερομηνία Τετ Απρ 17, 2024 12:40 am
Text Size

Οργάνωση πτήσεων / μετακινήσεων

Κιθαιρώνας 22 Απρ 2005 / Εξετάσεις

Που θα πετάξουμε, πότε και πως θα πάμε εκεί

Συντονιστής: Moderators

Δημοσίευσηαπό antouan » Τετ Απρ 20, 2005 8:40 pm

Για να έχουμε υπόψη και το GFS

[ img ]

Αντώνης
antouan
Competition
 
Δημοσ.: 210

Δημοσίευσηαπό guru » Πέμ Απρ 21, 2005 12:03 am

Αμάν... η συζήτηση περί μετεωρολογίας αρχίζει να γίνεται σαν τα σχετικά βιβλία που κυκλοφορούν. Ένα σωρό πληροφορίες με πολύ λίγη πρακτική εφαρμογή (για εμάς)...

ΜΙΚ:

Το γενικό νόημα από ότι κατάλαβα, είναι ότι όλες οι πληροφορίες, συστήματα και οργανώσεις (Ομοσπονδία, ΕΜΥ, SKIRON) είναι άχρηστα. Για να το πει κανείς αυτό χρειάζεται μόνο μία πρόταση και όχι όλο το κατεβατό. Το δύσκολο είναι να προτείνει κανείς κάτι καλύτερο και πρακτικά εφικτό.

Θυμάμαι ακόμα την εποχή που πηγαίναμε για πτήση με ένα τηλέφωνο στο 148 για το αν θα βρέξει και από πού φυσά ο άνεμος. Τώρα είμαστε αρκετά καλύτερα…

Επειδή έχεις γράψει τα περισσότερα, μπορείς να συνοψίσεις τις θετικές σου προτάσεις ώστε να μπορέσουμε να τις διαβάσουμε?

Apostolos Mavrothalassitis
Axis team
guru
Competition
 
Δημοσ.: 537

Δημοσίευσηαπό norad » Πέμ Απρ 21, 2005 9:58 am

Δραστική αλλαγή στις προβλέψεις από ΣΚΥΡΩΝ σε σχέση με την πρόβλεψη της Τρίτης, και σημαντική μεταβολή πρόγνωσης ανέμων σε σχέση με χθες.

1. Βορειοδυτικός άνεμος, μέτριας έντασης (σε σχέση με ασθενείς βόρειους από χθες)
2. Ελάχιστη νεφοκάλυψη (ίδιο με χθες)
3. ακόμα μικρότερη υγρασία (33% αντί για 36%)

[ img ]
[ img ]
[ img ]

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό MIK » Πέμ Απρ 21, 2005 10:26 am

guru έγραψε:Επειδή έχεις γράψει τα περισσότερα, μπορείς να συνοψίσεις τις θετικές σου προτάσεις ώστε να μπορέσουμε να τις διαβάσουμε?


Αγαπητέ guru

Ζητάς τις θετικές προτάσεις ενός ανθρώπου που τώρα ήρθε στο άθλημα σας από ένα άλλο άθλημα όπου έφαγε 3 χρόνια κάνοντας αυτό που λέει ο alex. Αφού τις θες πάρτες :twisted: Τι έκανα συνοπτικά...

Τι μπορεί να εξαχθεί από τα χιονοδρομικά στο παραπέντε με πάυλα (-)και italic οι πληροφορίες του σκι (τίποτα αλλά και πολλά...)

ΕΑΝ ΘΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΟ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟ-ΕΑΝ ΠΕΤΑΕΙ

Σημείωση-καταγραφή όλων των μοντέλων το προηγούμενο απόγευμα-μερα-διήμερο-εβδομάδα και τσεκάρισμα αν άνοιξε το χιονοδρομικό ποια μοντέλα το χάσανε και ποια όχι ώστε να ξέρουμε εάν αξίζι να πάρουμε άδεια και εάν είναι να πάμε Μαίναλο και όχι Παρνασσό. Αντε να προβλέψεις πυκνότητα ομίχλης και πάλι αλλάζει από πλαγιά σε πλαγιά

Αυτό το έχετε ήδη κάνει οπότε απλά το καλύτερο είναι να μην επεκταθώ. Σε γενικές γραμμές εάν πετάει πιο καλά το ξέρουν αυτοί που πετάνε και όχι η ΕΜΥ. Στο χιονοδρομικό είναι ανάποδα κυρίως γιατί έχουμε να κάνουμε με χειμώνα και με απλά μετεορολογικό άνεμο και όχι φαινόμενα που σχετίζονται με την ασφάλεια αλλά απλά με το εάν θα ανοίξει το χιονοδρομικό. Επίσης δεν έχει αύρες κλπ κλπ κλπ


Η αντίστοιχη προσπάθειά μου για τα χιονοδρομικά έπεσε στην λάσπη μιας και δεν μπορούσα μετά από κάποια στιγμή να ανακοινώνω ότι π.χ. αυριο ο Παρνασσός θα είναι κλειστός μιας και ΜΙΑ φορά να έπεφτα έξω οι Αραχωβίτες και οι Καλαβρυτινοί θα με στήνανε στο δικαστήριο για διαφύγοντα κέρδη. Πιστεύω ότι οι κάτοικοι των Πλαταιών δεν θα μας πάνε δικαστήρια εάν μια φορά πετάει και το κειμενάκι που προτείνω παρακάτω λέει ότι δεν πετάει

ΠΡΟΤΑΣΗ

Σε αυτόν τον τομέα λοιπόν είμαι άχρηστος και το μόνο που έχω να προτείνω εάν έχει όρεξη το sky είναι να καταγραφούν π.χ. τα παρακάτω.

Κιθαιρώνας πετάει όταν :GFS δίνει Β-ΒΔ-ΒΑ μέχρι 23 άντε 25. Δεν πετάει όταν το forecastst δίνει κόκκινο από δυτικό τον Κορινθιακό(εγώ με αυτά τα δύο δεν έχω πέσει έξω από τον Μαι). Δεν πετάει οταν ο Skyron δίνει δυτικό πάνω από 3 χλμ(ποτέ δεν κοιτάω skiron δεν το συμπαθώ και δε με συμπαθεί). Προσοχή ανεμοβαθμίδα που μπορεί να φύγεις υπήνεμος. Το προβλέπει ο Skiron και εάν δείτε μεγάλη αύξηση του ανέμου στα 800-1400 υψόμετρο προσοχή μη φύγετε για πίσω.

Στο θέμα της ανεμοβαθμίδας και της αύξησης ανέμου θα ήθελα να έχω με ένα κλικ στο sky ανέμους από αξιόπιστη πηγή με πρόσφατο run το μεσημέρι την πληροφορία για να πετάξω το απόγευμα.

Δεν έχω ιδέα για άλλες περιοχές πτήσεις και σίγουρα και για τον Κιθαιρώνα ξέρετε τόνους πληροφοριών καλύτερα από μένα με ένα μόνο καλοκαίρι στο βουνο.

Επίσης ενα κειμενάκι π.χ. του τύπου...΄Οταν Κιθαιρώνα έχει ασθενείς ανέμους και ευστάθεια (τσουληθρόκαιρος) καλύτερα να πάμε Κακιά Θάλασσα ή Κερατέα που πετάνε με τις ώρες. Με Νοτιά και αστάθεια πάμε Καντήλι και με δυνατό Νοτία καλύτερα πετάει Ανάβυσος

ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟΥ-ΠΤΗΣΗΣ

Θεματα ασφάλειας. Στο χιονοδρομικό το μόνο που είχες να προβλέψες είναι εάν θα κλείσει τρελά καποια στιγμή ο καιρός. Πρόβλήμα ασφάλειας υπήρχε μόνο σε σοβαρή επιδείνωση.Οκ εύκολο μόνο το GFS π.χ. σε έβαζε σε σκέψεις εάν έμπαινε μετωπική δραστηριότητα

Στο παραπέντε δεν είναι όμως έτσι. Από ότι έχω καταλάβει πεθαίνουμε ή χτυπάμε πολύ άσχημα όταν:

1. Φύγουμε υπήνεμοι...Διαβάστε παραπάνω και επίσης θα ήθελα live warnings από την ΕΜΥ για περιοχές πτήσεων για τέτοιες αυξήσεις του άερα ξαφνικές(μπαίνει τζούφιο μέτωπο π.χ.)

2. Έχουμε freak fainomena σαν αυτο του Μεσολλογγίου... Επίσης θα ήθελα live warnings από την ΕΜΥ

3. Καταιγίδες...Αυτό είναι εύκολο επίσης με τη συνδρομή της ΕΜΥ ζωντανά μιας και ούτως η άλλως τις κοιτάνε πολύ προσεκτικά. Ανετα μπορώ να φανταστώ sms στην απογείωση και είναι ξεφτίλα το 2005 να ρουφάνε πιλότους καταιγίδες

4. Ανοιξη....Από ότι έχω καταλάβει η άνοιξη ειναι πουτάνα και κρύβει αδικαιολόγητα βρωμόξυλα και περίεργες καταστάσεις. Καλό θα ήταν κάποιος να τις καταγράψει και να τις συζητήσει με ένα μετεορολόγο εκτός του ότι έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρων και όπως είπε ο Βαγγέλης είναι Κινέζικα μπορεί να εξαχθεί καποιο συμπέρασμα να το ξέρουμε.Παρένθεση. ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΕΤΟΡΟΛΟΓΟΥΣ Η ΑΝΟΙΞΗ ΕΙΝΑΙ ΚΙΝΕΖΙΚΑ

5. Θερμικά...όσο περίεργο και νας σας φαίνετε το σχήμα του θεμικού καθορίζετε μόνο από την πίεση-υγρασία-θερμοκρασία σε όλα τα ύψη μέχρι τη βάση, την θερμοκρασία του εδάφους, το χρώμα του εδάφους και το ποσοστό ηλιοφάνειας. Κάποιες συνθήκες είναι επικύνδηνες κάποιες είναι άψογες. Από πέρσι κάνω την προσπάθεια καταγραφής και τουλάχιστον στο θέμα επικινδυνων ημερών. Π.χ τες στην Ανάβυσο είχε βρωμόξυλο που το έβλεπα από το μεσημέρι στον κομπιούτερ. Ε ΔΕ ΠΗΓΑ Τ0 ΕΦΑΓΕ Ο ΓΙΑΝΝΗΣ :twisted:

Καντήλι πολλές φορές ήξερα ότι θα έχει επικίνδυνο ξύλο και είχε. Επίσης δυο φορές ήμουν σίγουρος ότι θα έχει ξύλο και έκανα τσουλήθρα χωρίς κούνημα

ΠΡΟΤΑΣΗ

Επιστολή στην ΕΜΥ από την Ομοσπονδία ώστε να προβλέπονται φαινόμενα που σκοτώνουν Ελληνες πολίτες και να προειδοποιεί. Για παραπέντε πρόβλεψη όχι για Airbus A321 και C-130

SUPER DAYS SUNSHINE POWDER DREAM-DAYS FOR XC

H αγαπημένη μου ενασχόληση στο χιονοδομικό ήταν να προβλέπω το δευτερόλεπτο που ανοίγει ο καιρός μετά από χιονόπτωση για powder dream. Σχετικά εύκολο και απολαυστικό. Πήρα και εγώ και φίλοι μου άδεια για σκι από το γραφείο για την ονειρεμένη μέρα και κάναμε το σκι της ζωής μας πολλές φορές όταν όλοι λέγανε θα έχει κολόκαιρο άυριο. Ελα μου ντε που ο κολόκαιρος σταματά 8.32 το πρωί :idea:

Στπ παραπέντε εκτός του ότι ενοχλεί πολύ όταν ένας νέος ξαφνικά μπορεί να δει εάν πετάει καλά, άνετα φαντάζομαι θα πάρουμε άδεια πολλοί από εδώ μέσα εάν ξέρουμε ότι η επόμενη μέρα θα έχει βάση 3500 με cumulus αέρα 10 χιλίομετρα χαμηλά και 30 ψηλά.

Ο Βαγγέλης έγραψε για κάποια soaring index. ΠΟΥΝΤΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ SKY :?: Εγώ δεν τα έχω δει πρώτη φορά τα ακούω όπως και άλλοι από εδώ μέσα

Ευχαρίστως να είμαστε stand-by για άδεια τέτοιες μέρες και να ανεβάσουμε ένα κειμενάκι στο sky να υπάρχει.


ΠPOTAΣΗ

Στείλετε PM να μαζέψουμε πληροφορίες

Υ.Σ. Μαθαίνω ότι πετάς καλά guru :wink:

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Δημοσίευσηαπό guru » Πέμ Απρ 21, 2005 1:41 pm

Επιτέλους φως. Να αρχίσουμε να συγκεντρώνουμε τις ιδέες.

Προτείνω συνάντηση μαζί με τους μετεωρολόγους αν γίνετε ώστε να συζητηθούν εκτενέστερα. Όποιος άλλος θέλει να συμμετάσχει να το δηλώσει έγκαιρα. Το Forum θα το ενημερώσουμε με το ζουμί των συναντήσεων.

ΜΙΚ οργάνωσέ το μιας και έχεις την επαφή με μετεωρολόγους. Σου στέλνω το κινητό μου με PM.

Το ΣΚ θα είμαι στις Πλαταιές, και μόλις ενημερώθηκα ότι όλα είναι κανονικά για τις εξετάσεις, τουλάχιστο από πλευράς οργάνωσης.

Υ.Γ. Ναι !!! στον ύπνο μου… Ακόμη δεν έχω τύχει σε αξιοπρεπείς συνθήκες. Ελπίζω να μη μας τα χαλάσει ο καιρός στις Παπαδάτες. Άραγε είναι σαν το ποδήλατο???

Apostolos Mavrothalassitis
Axis team
guru
Competition
 
Δημοσ.: 537

Δημοσίευσηαπό badder » Παρ Απρ 22, 2005 12:48 am

Σαν να αρχίζει το GFS να μας χαμογελάει?

Για να δούμε....

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό norad » Παρ Απρ 22, 2005 10:38 am

Αποστόλη διάβασες για αύριο; Έχεις εξασκήσει τα big ears σου? Φουσκωματάκια κάναμε; ε; ΕΕΕ;;;

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό guru » Παρ Απρ 22, 2005 12:03 pm

Γιατί ? Θα πρέπει να κάνω και big ears? Δεν το ήξερα...
Έχετε να μου δώσετε κάποια συμβουλή για τα πρακτικά?

Ποια είναι τα SOS στα θεωρητικά?

Ψάρωσα τώρα… λέω μήπως να μην έρθω… Εκτός αν οι πιλοταράδες δείξουν κατανόηση για εμάς τους αρχάριους…

Be gentle please…

Τελευταία επεξεργασία απο guru την Παρ Απρ 22, 2005 12:18 pm, επεξεργάστηκε 2 φορές συνολικά.
Apostolos Mavrothalassitis
Axis team
guru
Competition
 
Δημοσ.: 537

Δημοσίευσηαπό badder » Παρ Απρ 22, 2005 12:15 pm

Δεν το ήξερες???? με τον εκπαιδευτή σου και στον πρόεδρο της Ε.Α.Π.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό guru » Παρ Απρ 22, 2005 1:04 pm

SOS πρακτικά:

Βάλτε το αλεξίπτωτό σας σε κατάσταση διπλής γαρδούμπας με ανάποδο φιόγκο.
Προσπαθήστε η έξοδος να γίνει όσο πιο μαλακά μπορείτε χωρίς να ξεπεράσετε τα 5 ανάποδα loop και θα πρέπει να παραμείνουν στο αλεξίπτωτο τουλάχιστο το 30% από τις αρντάνες.

Βαθμολόγηση δεν χρειάζεται διότι όσοι δεν το καταφέρουν, υπάρχει η πρόβλεψη για αυτόματη και μόνιμη ακύρωση.

SOS θεωρητικά:

Πως επηρεάζεται η αδιαβατική θερμοβαθμίδα, από την αλλαγή του dew point, σε συνδυασμό με τις ηλιακές κηλίδες στο αρχικό σύμπαν των 10 διαστάσεων πριν τα σημερινά δεδομένα (3 διαστάσεις + χρόνος).

Εδώ συγκρούονται οι θεωρίες (string theory, parallel universes), ενώ δεν υπάρχει καθαρή εξήγηση στην ύλη της Ε.Α.Π.

Apostolos Mavrothalassitis
Axis team
guru
Competition
 
Δημοσ.: 537

Δημοσίευσηαπό MIK » Παρ Απρ 22, 2005 2:31 pm

guru έγραψε:SOS θεωρητικά:

Πως επηρεάζεται η αδιαβατική θερμοβαθμίδα, από την αλλαγή του dew point, σε συνδυασμό με τις ηλιακές κηλίδες στο αρχικό σύμπαν των 10 διαστάσεων πριν τα σημερινά δεδομένα (3 διαστάσεις + χρόνος).

Εδώ συγκρούονται οι θεωρίες (string theory, parallel universes), ενώ δεν υπάρχει καθαρή εξήγηση στην ύλη της Ε.Α.Π.


Εμένα με απασχολεί το εξής για το οποίο επίσης δεν υπάρχει υλη της ΕΑΠ

7 .673. Πόσο θα είναι το ρεκόρ απόστασης (cross country) σε ένα πλανήτη μεγέθους γης ο οποίος είναι δορυφόρος (κοιτώντας πάντοτε με την ίδια πλευρά όπως κοιτά η σελήνη τη γη) σε έναν ερυθρό γίγαντα μεγέθους ένα δέκατο του ήλιου και στον οποίο η μια πλευρά έχει πάντα μέρα και η άλλη μόνο νύχτα

-Ιση με την μισή διάμετρο του πλανήτη περίπου 14000 χλμ (-1)

-Οσο αντέχει ένα παραπέντε +60 θερμικά και όσο σε πάρει ο άνεμος πετώντας εφεδρικό (+1)

-Με μονό παραπέντε οσο αντέχει ένας πιλότος να πετάει (+1)

-Το ρεκόρ είναι με διπλό και ο ένας πετάει όταν ο άλλος κοιμάται(+1)

-Ιση με τη διάμετρο του πλανήτη συν όσα χιλιόμετρα βγάλει το τελευεταίο glide στο σκοτάδι συν κάνα δυναμικούλι πάλι στο σκοτάδι περίπου 14050 χλμ(+1)

-Πολύ μεγαλύτερη από ότι στον μίζερο ξενέρωτο πλανήτη γη(+1)

-Δεν υπάρχει τέτοιος πλανήτης (-6)

-Πότε πάμε ? (+1)



Γ...ω τ. κ......ο μου το τ.... τη π....... μου γ..ω γ..ω στα 28 για να διαβάζω σα μ......ς για να πάρω το γ.......ο κ...δίπλωμα του Πιλότου Λέσχης

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Δημοσίευσηαπό norad » Παρ Απρ 22, 2005 4:50 pm

Μικρές αλλαγές σε σχέση με την χθεσινή πρόβλεψη

1. Βορειοδυτικός ασθενής άνεμος (σε σχέση με μέτριους από την χθεσινή πρόβλεψη)
2. Λίγο περισσότερη νεφοκάλυψη
3. λίγο μεγαλύτερη υγρασία (38% αντί για 33%)

[ img ]
[ img ]
[ img ]

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό norad » Παρ Απρ 22, 2005 4:56 pm

Είμαι περίεργος να δω αν θα μπει ο Δυτικός στο Κιθαιρώνα.

Για να δούμε τι λέει και το high resolution forecast:

[ img ]

χμμμμ.. καλό φαίνεται !!

Τελευταία επεξεργασία απο norad την Παρ Απρ 22, 2005 5:00 pm, επεξεργάστηκε 3 φορές συνολικά.
norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό kswift » Παρ Απρ 22, 2005 4:57 pm

Πάντως σίγουρα ο καιρός θα είναι πολύ καλός για ηλιοθεραπεία!!!!
Επίσης μπορούν να δωθούν σε όλους τα διπλώματα PH,PW,PP σε όλα τα επίπεδα.......


ΥΣ. PW = Parawaiting, PH = Para hoping , Para praying

kswift
Competition
 
Δημοσ.: 316

Δημοσίευσηαπό badder » Παρ Απρ 22, 2005 5:33 pm

keep fingers crossed... που λένε και στη Γηραιά Αλβιόνα.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό antouan » Παρ Απρ 22, 2005 5:35 pm

Το GFS πάντως επιμένει σε βόρειους βορειοανατολικούς 10χλμ.!! :? 8O

Απ' την άλλη Ποσειδώνας και Σκύρων δίνουν ελαφρύ βορειοδυτικό και στη συνέχεια ασθενείς.Προφανώς δυτικός (εκτός κι αν εξακολουθήσουμε να έχουμε ριπές φάτσα,κομματάκι δύσκολο).Και 'γω Αλεξ την ίδια απορία έχω!!

Ελπίζουμε να μας αφήσει χρονικά περιθώρια να απογειωθούμε πριν τις δύο και να απολαύσουμε το θερμικάρισμα που τόσο μας έχει λείψει.

'Απαξ και γυρίσει,μας χαλάει πτησάρα από κορυφή;;μίνι SIV και καφεδάκι και ψαράκια Πόρτο;;Πρόβλημα έντασης λογικά δεν θα έχουμε.

Μπερδεμένα πράγματα!Λέτε να υπερισχύσει η αύρα του κάμπου ή να κρατήσει μέχρι το απογευματάκι;;Συμβαίνει τέτοια εποχή.Αύριο θα ξέρουμε..'Οσο πετάω θα ελπίζω! :wink:

Αντώνης
antouan
Competition
 
Δημοσ.: 210

Προηγούμενη

Επιστροφή στην Οργάνωση πτήσεων / μετακινήσεων

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες