Ημερομηνία Πέμ Μαρ 28, 2024 10:29 pm
Text Size

Λογισμικό, Υπολογιστές, GPS

DRIFT HD 170 VIDEO

Οτιδήποτε σχετικά με προγράμματα, υπολογιστές και όργανα πτήσης

DRIFT HD 170 VIDEO

Δημοσίευσηαπό cprig » Κυρ Ιαν 01, 2012 8:02 pm

Θέλω βοήθεια με την DRIFT 170 κάμερα και το (πρώτο μου!..) video σήμερα 1/1/2012 στον Κιθαιρώνα.

Το πρόβλημα πάντως είναι πιο πολύ video creation πρόβλημα, παρα πρόβλημα της κάμερας.

Νομίζω ότι χρειάζεται κάποιος που να καταλαβαίνει video editing.

Ευχαριστώ
Κώστας
k.prigkipakis@gmail.com

cprig
EN B
 
Δημοσ.: 80

Re: DRIFT HD 170 VIDEO

Δημοσίευσηαπό Costas_Ch » Κυρ Ιαν 01, 2012 10:01 pm

Για πες!!! :)

"...My dream is to fly above the rainbow..."
Costas_Ch
EN B
 
Δημοσ.: 37

Re: DRIFT HD 170 VIDEO

Δημοσίευσηαπό gianisAPCO » Κυρ Ιαν 01, 2012 10:14 pm

ναι ναι θέλω και εγω κάποιος να μου πει τον τρόπο ώστε να μπορέσω να ανεβάσω κάποια κομμάτια απο ενα video ....με το nero που εχω δεν βρήκα τον τρόπο :( Κανένα εύκολο προγραμματάκι ελληνικό..??;;;) και έχω ένα ενδιαφέρων κομμάτι παραλίγο ατυχήματος μου να που θα ήθελα να συζητήσουμε....

Εκεί ψηλά στην μοναξιά κι τρέλα πήγε στα βουνά.DHV 2-3 και 4 αμ'πως 8)
gianisAPCO
EN B
 
Δημοσ.: 107

Re: DRIFT HD 170 VIDEO

Δημοσίευσηαπό dim » Κυρ Ιαν 01, 2012 10:47 pm

ευκολο, γρηγορο, με πολλά κόλπα και σχετικα απλό (γιατί το editing δεν ειναι ποτέ απλό) είναι το pinnacle studio.
Κυκλοφορεί η version 14 με full extra για όσους ξέρουν να ψάχνουν σε torrents και καταλαβαίνουν τι λεω...
εδω:
Κώδικας: Επιλογή όλων
http://thepiratebay.org/torrent/5130775/Pinnacle_Studio_14_HD_Ultimate_-_by_Mick_%28Full_Version%29

(η ver 15 ακόμα δεν λεει γιατί δεν έχουν βρει τρόπο να δεχτεί τα effects από τις παλαιότερες versions, προτιμείστε τη 14).
Σε Ελληνικά δεν υπάρχει, δυστηχώς. όλα ειναι σε Αγγλικά menus.

Οσοι ενδιαφέρονται ας στήσουν 1 teamviewer στο υπολογιστή τους, να μου δώσουν ID και κωδικό να βλέπω το κουτί τους ταυτόχρονα με αυτούς και να τους δείξω με το ποντίκι τους πως γίνεται η επεξεργασία video. Βρείτε με στο facebook για πιο άμεση επικοινωνία "Dimitris Mat"

(εκτος αν οι admins εδω αποφασισουν να βάλουν ενα shoutbox !!!! :D . Το έχετε σκεφτεί ποτέ παληκάρια? Θα γλυτώσουμε και το πολύ μπλα μπλα στα threads "πεταει ο γαιδαρος" και η συννενόηση για το που πεταει καθημερινά θα είναι πιο άμεση)

Find what you love and let it kill you - Bukowski
SY1ADR
-------------------------------------
http://vimeo.com/dimitrism
http://youtube.com/dimitrismm
dim
Competition
 
Δημοσ.: 899

Re: DRIFT HD 170 VIDEO

Δημοσίευσηαπό badder » Δευτ Ιαν 02, 2012 1:29 am

Καλησπέρα και εύχομαι σε όλους μια πολύ καλή χρονιά χωρίς απρόοπτα και ασφάλεια στις πτήσεις μας.

Σχετικά με το video editing, θα μπορούσα να πω κάποιες ιδέες αλλά η βοήθεια που προσφέρει ο Δημήτρης είναι σαφώς πιο χρηστική και όσοι δεν έχετε ασχοληθεί ξανά καλό είναι να σας βοηθήσει κάποιος Live όπως προσφέρεται ο Δημήτρης.

Με τόση επεξεργασία βίντεο ίσως να κάνουμε και μια ωραία συνάντηση για το θέμα αυτό να ανταλλάξουμε εμπειρίες και να δώσουμε και τα φώτα μας σε όσους τώρα ξεκινάνε να ασχολούνται. Χειμώνας είναι δεν πετάμε πολύ... ευκαιρία είναι. Προς το τέλος Ιανουαρίου πχ...

Προσωπικά χρησιμοποιώ το Adobe Premiere (CS5.5). Δεν είναι και το πιο εύκολο για τον αρχάριο αλλά και εγώ με αυτό ξεκίνησα και έμαθα, μαζί με τον Norad to 2003 σε ένα video από το Λουτράκι (η πρώτη μας προσπάθεια) και σε ένα από την Πάτρα. Με λίγο διάβασμα στο καταπληκτικό help της Adobe και μια σχετικά ικανοποιητική γνώση από υπολογιστές δεν θα έχει κανείς πρόβλημα. Είναι απαιτητικό όμως για τον υπολογιστή, θέλει καλό μηχάνημα. Όποιος ενδιαφέρεται που θα το βρει ας μου στείλει ένα pm. Και γενικά καλό είναι τέτοιου είδους λινκ να μην είναι δήμόσια για ευνόητους λόγους.

Για πολύ πιο απλές καταστάσεις και χωρίς ζόρι για το pc υπάρχει το Adobe Premiere Elements (το μικρό του αδερφάκι) το οποίο κάνει όλα όσα χρειαζόμαστε με πιο πολλούς αυτοματισμούς. Παρόμοιο είναι και το Avid Studio με λιγο περισσότερες δυνατότητες.

Και μια πολύ καλή λύση κάπου στη μέση όλων είναι το Sony Vegas.


Σχετικά με το shoutbox, το είχαμε σε μια παλιότερη έκδοση αλλά δεν είχε απήχηση οπότε δεν το βάλαμε στην αναβάθμιση. Θα το ξαναδοκιμάσουμε όμως... μιας και το έφερε η κουβέντα.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Video Editing

Δημοσίευσηαπό cprig » Πέμ Ιαν 19, 2012 12:20 pm

Σιγουρα ένα μικρό course, με ή χωρίς teamviewer (πχ., 1 ώρα στις Πλαταιές στο καφενείο...), θα ήταν πολύ χρήσιμο για το PINNACLE STUDIO 14.

Αναφέρομαι σε τελευταία posts του badder και του dim, που προσφέρθηκαν να δώσουν τα φώτα τους...

cprig
EN B
 
Δημοσ.: 80

Re: DRIFT HD 170 VIDEO

Δημοσίευσηαπό MIK » Πέμ Ιαν 19, 2012 7:12 pm

Αφού έχω δοκιμάσει πάρα πολλά έχω καταλήξει στο εξής:

convert όλα τα βίντεο με το avs video converter σε wmv

Και μετά εύκολες και απλές ταινιούλες χωρίς να έχει ανάγκη supercompiuter στο windows movie maker

Το παραπάνω τρέχει και με light παλιό laptop, γυρνάς σπίτι τα βάζεις για convert περίπου 10gb υλικό σε 3 ώρες έχει γίνει ελαφρύ και έτοιμο για movie maker wmv.

Παρόλο που τώρα έχω ψιλογρήγορο pc δεν το αλλάζω με τίποτα.

Το αποτέλεσμα βέβαια δεν είναι hd αλλά νομίζω αν δείτε τις ταινίες μου δεν ενοχλεί η ποιότητα ειδικά για internet.

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: DRIFT HD 170 VIDEO

Δημοσίευσηαπό cprig » Πέμ Ιαν 19, 2012 9:30 pm

Παρ όλο που έχω Windows XP Professional SP3, δεν περιλαμβάνουν (!) τον Windows Movie Maker, τον οποίο δεν μπορώ να βρώ σαν "ανεξάρτητο"κατέβασμα" για να τον εγκαταστήσω. Πιθανώς η ιδέα σου να είναι επαρκής και θα την δοκίμαζα.

Σκέφτομαι πάντα, βέβαια, το Pinnacle Studio 14

cprig
EN B
 
Δημοσ.: 80

Re: DRIFT HD 170 VIDEO

Δημοσίευσηαπό Agelos » Πέμ Ιαν 19, 2012 10:49 pm

Παιδιά δείτε & αυτό http://www.cyberlink.com/products/power ... .html?&r=1 γιά XP η version 8 είναι πολύ καλή εγώ τώρα χρησιμοποιώ την 9

Agelos
Competition
 
Δημοσ.: 271

Re: DRIFT HD 170 VIDEO

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Πέμ Ιαν 19, 2012 11:19 pm

πολυ απλο και ευκολο προγραμματακι.
στην δικη μου εκδοση εχω ψιλοπροβληματα στο export, αλλα οκ.
αν λοιπον μαθεις ενα απο τα nero, windows mm, pinnacle studio η και αυτο ειναι ολα το ιδιο μιας και στηριζονται στον ιδιο κωδικα, που εχει εξεληξει η Pinnacle....

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: DRIFT HD 170 VIDEO

Δημοσίευσηαπό badder » Παρ Ιαν 20, 2012 1:05 am

cprig έγραψε:Παρ όλο που έχω Windows XP Professional SP3, δεν περιλαμβάνουν (!) τον Windows Movie Maker, τον οποίο δεν μπορώ να βρώ σαν "ανεξάρτητο"κατέβασμα" για να τον εγκαταστήσω. Πιθανώς η ιδέα σου να είναι επαρκής και θα την δοκίμαζα.

Σκέφτομαι πάντα, βέβαια, το Pinnacle Studio 14


Κώστα το movie maker είναι πλεον μέρος του πακέτου Live Essentials
Από εδώ κατεβάζεις τον web installer http://explore.live.com/windows-live-es ... et-started και μετά επιλέγεις τι θες να εγκαταστήσεις, στη περίπτωση σου το movie maker.

Δοκίμασε. Και θα κανονίσουμε να βρεθούμε από κοντά για να πούμε κάποια πράγματα για όσους ενδιαφέρονται.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: DRIFT HD 170 VIDEO

Δημοσίευσηαπό cprig » Παρ Ιαν 20, 2012 2:27 pm

Ευχαριστώ, Γιάννη!

cprig
EN B
 
Δημοσ.: 80

Re: DRIFT HD 170 VIDEO

Δημοσίευσηαπό cprig » Παρ Ιαν 20, 2012 2:32 pm

Δυστυχώς, δεν γίνεται.

Ιδού τι λέει η σελίδα:

"Αυτή η έκδοση του Movie Maker δεν είναι διαθέσιμη για Windows XP

Είναι διαθέσιμο το Windows Movie Maker 2.1, αν εγκαταστήσετε το Windows XP Service Pack 2."

????

Εχω όμως έχω ήδη εγκατεστημένο το SP3 ...

cprig
EN B
 
Δημοσ.: 80


Επιστροφή στην Λογισμικό, Υπολογιστές, GPS

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

cron