Ημερομηνία Πέμ Μαρ 28, 2024 3:23 pm
Text Size

Οργάνωση πτήσεων / μετακινήσεων

Άνδρος

Που θα πετάξουμε, πότε και πως θα πάμε εκεί

Συντονιστής: Moderators

Άνδρος

Δημοσίευσηαπό MIK » Τρί Ιούλ 15, 2008 1:47 pm

Θα είμαι εκεί 1 με 18 Αυγούστου. Ότι και να σας γράφουν για τα νησιά του Αιγαίου ότι δεν πετάνε είναι ψέμα. Με μελτέμι δεν πετάνε. Γενικά ένα 40% των ημερών του καλοκαιριού πετάει μια χαρά και είναι τύχη πότε θα κάτσει μελτέμι. Πέρσι τον Αύγουστο πέταγε το 80% των ημερών που ήμουν. Μόλις ήρθε ο καρμανιόλας έβαλε μελτέμι.

Oδηγίες προς ναυτιλομένους επιγραμματικά

1. Η πτήση που έχει βγει και σε ομορφία δεν παίζεται είναι Βουρκωτή - Βόρι (750μ υψομετρική). Β, ΒΑ άπνοια. 500 μέτρα μετά το χωρίο Βουρκωτή. Δείτε φώτο από την καινούργια μας απογείωση :P

2. Παλιόπολη έχω πετάξει από το δρόμο 500μ μετά τη Παλιόπολη προς Χώρα. Θερμικά και δυναμικό μέχρι να πέσει ο ήλιος...δεν έκανα. Δ, ΝΔ άπνοια

3. Αχλα μια - δυο φορές ήμουν έτοιμος είτε από πριν την βουρκωτή που έχει ωραία απογείωση αλλά δεν είναι σίγουρο αν βγαίνει και 400 μέτρα πριν την παραλία όπου σου κρατάνε το αλεξίπτωτο 10 άτομα και ίσως φύγες(εγώ έκοψα αρντάνη και δεν έφυγα). Ν-ΝΑ άπνοια

4. Ανέβα μονή Πανάχραντου μου είπαν ότι η απογείωση φαίνεται από μακριά . Προσγείωση όπου κεφάρεις κατά προτίμηση Παραπόρτι . Επειδή φύτρωσαν διάφορα και δεν φαίνεται πολύ η απογείωση οι αδηγίες έχουν ως εξής: Μετά τη Μονή Πανάχραντου πας προς Κόρθι στα 500 μέτρα αριστερά στον χωματόδρομο και μετά από 200 μετρα έχει μια φουρκέτα ο δρόμος. Παρκάρεις το αμάξι και περπατάς το μονοπάτι προς τα Β για 150 μέτρα. Έφτασες καλή πτήση. Εάν δεν έχει γεράκια δεν θα έχει θερμικά. Αν έχει σύννεφα από νωρίς έχει cross island.

5. Κόρθι από το δρόμο που πάει στενό φύγαμε μια χαρά με Β,ΒΑ

6. Απογείωση στις κεραίες πάνω από τις Στενιές έχει θα την δεις επίσης. προσγείωση ή Χώρα ή Πίσω Γυάλια. Ν, ΝΑ άπνοια

Τα γεράκια σας περιμένουν με κάτι σε rush 2

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία απο MIK την Πέμ Απρ 24, 2014 11:11 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Άνδρος 2008

Δημοσίευσηαπό dimitrisky1 » Πέμ Ιούλ 17, 2008 12:39 am

γεια σου αετε των πανεμορφων κυκλαδων! αναμφιβολα γινεται να πεταξεις εκει, και αν δεν κανω λαθος η Ναξος εχει την ψηλοτερη κορυφη. δεν παμε κοντρα. αυτο που αναρωτιεμαι ειναι αν και κατα ποσο ειναι εφικτο να παρεις υψος και επειτα με ενα γκλαηντ να φτασεις σε μια αλλη κυκλαδα... για αρχη ενα ανδρος τηνος φανταζει πραγματικο..τι λες

dimitrisky1
EN D
 
Δημοσ.: 128

Re: Άνδρος 2008

Δημοσίευσηαπό MIK » Πέμ Ιούλ 17, 2008 11:39 am

Yποθέτω ότι σε όλους κάποτε φαινόταν δύσκολα τα 100χλμ στην Ελλάδα

Πολλές μέρες πήρχε ιδανικός νεφόδρομος για κάτι τέτοιο

Από Καντίλι δεν έχουν πάει Σαλαμίνα?

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Άνδρος 2008

Δημοσίευσηαπό vagos » Παρ Ιούλ 18, 2008 8:50 am

2002.
Απο Κιθερωνα -Σαλαμινα και πισω Καντιλι για κανα μισαωρο δυναμικο πριν το τελος ..... 8)
(απο Καντιλι δυσκολα περνεις το υψος που χρειαζεσαι για αυτο το glide)
Gradient Avax -rs

1999.
Επισης θυμαμαι τον Περαμαντζη (1ος που πηγε Σαλαμινα απο Πλαταιες ,,,9 χρονια πριν λεμε τωρα) και μετα τον μαζεψα απο το λιμανι αφου κατεβηκε απ ' το Ferry :lol:
Pro Target


"για αρχη ενα ανδρος τηνος φανταζει πραγματικο..τι λες? "

το περασμα για Σαλαμινα δεν ειναι ουτε ενα χλμ (πανευκολο εως χαζομαρουλα)

Τα AEGIAN XCs ομως μου ακουγονται πιο υπουλα ( :roll: ) το νου σας ................ μηπως να περναγατε μια εκπαιδευση Ο.Υ.Κ. πρωτα?
:lol: :lol: :lol: :lol:

vagos
Competition
 
Δημοσ.: 1005

Re: Άνδρος 2008

Δημοσίευσηαπό MIK » Παρ Ιούλ 18, 2008 9:42 am

Φέτος βγήκε και το Ριο-Αντίριο από τον domenico :P

Υ.Γ. Το στενό Άνδρου Τήνου έχει σκυλόψαρα καρατσεκαρισμένο :shock:

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Άνδρος 2008

Δημοσίευσηαπό wolfgang » Παρ Ιούλ 18, 2008 1:00 pm

Στην Γερμανία γίνουνται ιδιαίτερα σεμινάρια για προσγείωση στο νερό! :wink:
φλπ. GEITSCHIRM 9/2004,9/2007
GeorgKrauser.OrgafinConsult@t-online.de

wolfgang
Competition
 
Δημοσ.: 463

Re: Άνδρος 2008

Δημοσίευσηαπό agrodoc » Σάβ Ιούλ 19, 2008 8:41 pm

Α, ρε τρελοκομεία...! :lol:

agrodoc
Competition
 
Δημοσ.: 302

Re: Άνδρος 2008

Δημοσίευσηαπό MIK » Πέμ Ιούλ 31, 2008 9:55 pm

Σας περιμένουμε για speed flying μέχρι τις 7-9 Αυγούστου και κάνα τασκάκι μετά (ελπίζω)

Καλές διακοπές

5 Mπουκάλια τεκίλα σε όποιον κάνει το Άνδρος Τήνος με 5 κοπέλες να τις σερβίρουν στο καλύτερο κλαμπ το νησιού :P

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Άνδρος 2008

Δημοσίευσηαπό dimitrisky1 » Παρ Αύγ 01, 2008 1:09 pm

5 Mπουκάλια τεκίλα σε όποιον κάνει το Άνδρος Τήνος με 5 κοπέλες να τις σερβίρουν στο καλύτερο κλαμπ το νησιού :P [/quote]

signwmi gia ta greeklish eimai se allodapo ipologisti
Tha to epixeirousa egw prwtos to crossing tou stenou me tous karxaries mias kai den masao mia kai to delear einai pera apo kalo. Kai ilios kai thalassa kai ginaikes kai tekila??.Alla eimai tsexia distixws. Ton eidate ton tsexo me 335klm xc tsexia germania stis 28 iouliou???pou ksekinise me towing kai pire ton nefodromo monokopania??http://www.xcontest.org/world/en/flights/detail:charlie/28.7.2008/09:23
Ta xairetismata mou ston Triadafillo ton harlea me ta plakakia sto pos to lene mpatsi?

dimitrisky1
EN D
 
Δημοσ.: 128

Re: Άνδρος 2008

Δημοσίευσηαπό wolfgang » Παρ Αύγ 01, 2008 8:24 pm

Φοβερή αυτή η Τσέχη!! Και στους αγώνες!!
(Εχώ πετάω Gradient)

wolfgang
Competition
 
Δημοσ.: 463

Re: Άνδρος 2008

Δημοσίευσηαπό MIK » Τρί Αύγ 05, 2008 1:14 pm

46,7 miles/hour μέγιστη ριπή στην ψηλή απογείωση αλλά στις παραλίες....

35-40 χλμ αέρα. Πολύς αέρας για ozone rush, πολύς αέρας για ρακέτες αλλά ιδανικός καιρός για να καταστρέψεις gin nano με αλάτια και τρίωρη έκθεση στον ήλιο.

Ατέλειωτη ευχαρίστηση

Παραλίες Λεύκα και Ατένι(google photo above) φάτσα στον Βοριά προς το παρών μικρά πηδηματάκια από βραχάκια και αμμόλοφυς αλλά η καφρίλα που βγάζει το nano δεν έχει όρια.

Αργά το απόγευμα κάνει και για παραπέντε (με την ταυτότητα στο στόμα)

Από αύριο κόβει λιγάκι οπότε

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Άνδρος 2008

Δημοσίευσηαπό MIK » Πέμ Αύγ 21, 2008 12:25 pm

Δεν έκοψε σχεδόν ποτέ αλλά δε μάσησα

Ένα απίστευτο καλοκαίρι με πτήσεις σχεδόν κάθε μέρα. ΄

Βασικά το καλύτερο είναι ότι βγήκε η πτήση από την Μονή Πανάχραντου η οποία σε ομορφία και σε δυνατότητες cross country δεν παίζεται. Δείτε το βίντεο από sunset (εχω λιώσει από τη θέα) πτήση

Επίσης μέρες με μελτέμι (αμε) πετάει μια χαρά χαζοδυναμικό σημείο στην παραλία Ατένη και άλλο ένα στην Βόρι. Ο αέρας ήταν 30-35 χλμ 5 το απόγευμα αλλά δεν χρειάστηκε καν επιτάχυνση. Το θέμα ήταν να φύγεις. Πιο αργά κόβει κι άλλο

Το Nano πρέπει να έβαλε 10 ώρες ανοιχτό με πολλά μικρά ή μεγάλα αλματάκια. Μπορεί να το εφθαρα λίγο αλλά νιώθω πολύ πιο έτοιμος για την χειμερινή σεζόν μιας και είδα τεράστια διαφορά στην άνεση που έχω στο χειρισμό του.

ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΚΑΛΟ ΧΕΙΜΩΝΑ

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Άνδρος 2008

Δημοσίευσηαπό MIK » Πέμ Αύγ 21, 2008 12:38 pm

Και η πτησάρα από τη Μονή Πανάχραντου sunset team

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Άνδρος

Δημοσίευσηαπό MIK » Πέμ Απρ 24, 2014 11:11 am

Aν και μάλλον δεν θέλει άλλο marketing σας έχω πείσει από ότι κατάλαβα...Προσοχή στο Νιμποριό έχει πολλά κορίτσια με πολλές απορίες η προσγειωση, στην Βόρη συνήθως έχει μεγαλύτερες ηλικίες

Και το βιντεάκι της πτήσης. Τώρα όμως πρέπει να πάω να το ξανακάνω one fine day με ήλιο γιατί η συννεφιά αδικεί πολύ την ομορφιά του τοπίου. Επαναλαμβάνω εκεί έχει έχει θερμικάρες, στην Βορινή πτήση σπάνια έχω δει τα γεράκια να ανεβαίνουν καλά, εκεί έχει θερμικάρες.



Η μέρα ξεκινάει με λιακάδα, κάνει κρα ότι πετάει καλά και τα γεράκια φεύγουν με καλά θερμικά προς τα πάνω. Εσύ προσπαθείς να ξεμεθύσεις και πίνεις καφέ. Μέχρι να συννενοηθείς με την περισυλλογή σου και να φτάσεις απογείωση έχει πιάσει μια συννεφιά και ξαφνικά τα γεράκια προσγειώνονται να σε χαζέψουν να προσπαθείς να φύγεις με άπνοια.

Αφού ο Δήμος Άνδρου σου έχει φτιάξει υπέροχη απογείωση εσύ τα μαζεύεις και πας σε μια πιο ψηλή απογείωση στο μαντρί. Δεν κάνω πλάκα έφυγα από μαντρί κομπλέ με 6 γίδια , κότες, γαλοπούλες κλπ. Πηδάς μάντρα τους ζητάς ευγενικά αν τους πειράζει να απογειωθείς από εκεί, συνήθως λένε μπεεε.

Υπό τις ιαχές ενός σκύλου, πολλών γαλοπούλων και κάποια μπεεε, ενώ από τα 3 γύρω σπίτια έχουν βγει άφθονα, ζωή να έχουν, παιδάκια κάθε σου ακύρωση προκαλεί γαβ, μπεεε, γλουγλουγλου και πολλά ααααα ο άχρηστος, μαμά θα σκοτωθεί κλπ.

Ε κάπου εκεί έφυγα για τσουλήθρα εκεί που έχω περάσει τα παιδικά μου καλοκαίρια και να προσγειωθώ δίπλά στις καφετέριες στην παραλία του Νιμποριού, 11 μέτρα από τις περίφημες τυρόπιττες Κρισίλια, όπου τουλάχιστον 50 διαφορετικές φορές εντελώς μεθυσμένος έτρωγα λουκανικόπιττα ενώ ξημέρωνε και έλεγα μια μέρα θα σκάσω εδώ.

Ανοίξαμε και σας περιμένουμε, δεν πολυβγαίνει σε τσουλήθρα θα παλέψω να φτιάξουμε κάτι σαν εναλλακτική προσγείωση αλλά γενικά με Σοροκάδα και λιακάδα που θα δώσει κάτι στάνταρ το πετάμε. Το πιο πιθανό είναι να βγαίνει πτησάρα μια καλή μέρα εκεί έχει θερμικάρες.

Να βάλω και αυτό να είναι κομπλέ το thread

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Άνδρος

Δημοσίευσηαπό MIK » Τρί Απρ 29, 2014 12:25 pm

Και από μια ακύρωση στη στάνη με τα ζωντανά να κάνουν soundtrack

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Άνδρος

Δημοσίευσηαπό MIK » Δευτ Ιουν 09, 2014 11:32 pm

Όχι άλλο Κουμούτσο, όχι άλλο πάτωμα σε χωράφια, όχι άλλο ελπίδες για σοβαρά θερμικά για ψηλά, όχι ακόμα μια φορά Λευκάδα. Καλοκαιρινή επανάσταση στο Αιγαίο.

Το πιο πιθανό είναι να μη βρείτε κάτι που να μοιάζει με απογείωση και κανέναν σοβαρό πτητικό καιρό και να μην πετάξουμε (πολύ), μολαταύτα αν δεν αλλάξει πολύ η πρόγνωση λέω να το τολμήσω το Σαββατοκύριακο και να σας προσκαλέσω όλους με διαμονή σπίτι μου και φυσικά όποιος θέλει με σκηνή εκεί δεξιά στο ποταμάκι που έχει σκια όλη μέρα ενώ είναι πολύ πιθανό να έχουμε έκπτωση καλή στο καράβι.

Σαββατοκύριακο Άνδρο :twisted:


SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Άνδρος

Δημοσίευσηαπό MIK » Πέμ Ιουν 12, 2014 9:42 am

Το πιο πιθανό είναι να πετάει και τις δύο μέρες. Θα έρθει κανείς?

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Άνδρος

Δημοσίευσηαπό Chris Lappas » Κυρ Ιουν 15, 2014 2:29 pm

Τουρίστριες έχει η περιοχή;

http://www.snowclub.gr
Powder skiing is not a crime!
Chris Lappas
Competition
 
Δημοσ.: 559

Re: Άνδρος

Δημοσίευσηαπό Navagosostis » Δευτ Ιουν 16, 2014 9:56 am

Chris Lappas έγραψε:Τουρίστριες έχει η περιοχή;

φυσικά!!! :mrgreen:

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
ότι φάμε, ότι πιούμε και ότι πετάξουμε ! ! !
Navagosostis
Competition
 
Δημοσ.: 220

Re: Άνδρος

Δημοσίευσηαπό Chris Lappas » Δευτ Ιουν 16, 2014 12:02 pm

Ένας καλός λόγος να ΜΗΝ κατέβεις! :mrgreen:

http://www.snowclub.gr
Powder skiing is not a crime!
Chris Lappas
Competition
 
Δημοσ.: 559

Re: Άνδρος

Δημοσίευσηαπό Navagosostis » Δευτ Ιουν 16, 2014 11:27 pm

Chris Lappas έγραψε:Ένας καλός λόγος να ΜΗΝ κατέβεις! :mrgreen:

Χρήστο, μ' αυτές από κάτω σε βλέπω να κάνεις 100άρες+ πτήσεις στην Ανδρο!!!!!

ότι φάμε, ότι πιούμε και ότι πετάξουμε ! ! !
Navagosostis
Competition
 
Δημοσ.: 220

Re: Άνδρος

Δημοσίευσηαπό Chris Lappas » Τετ Ιουν 18, 2014 1:10 am

Άαααανετα!

http://www.snowclub.gr
Powder skiing is not a crime!
Chris Lappas
Competition
 
Δημοσ.: 559

Re: Άνδρος

Δημοσίευσηαπό MIK » Τετ Ιουν 18, 2014 12:40 pm

Υπάρχουν δύο δρόμοι. Στον πρώτο moderators σβήνει αυτά τα post ή τα κάνετε edit και ανεβάζω φέτος κανονικά βίντεο από πτήσεις και λίγα από κοριτσάκια με ωραία σωματάκια να ρωτάνε με θαυμασμό πως πετάει, κάνα διθέσιο με μαγιό κλπ

Στον δεύτερο μένουν τα post και μόλις πάω, απαντάω όπως σας πρέπει με γαργαλιστικές λεπτομέρειες από τα ως άνω κοριτσάκια, κατά προτίμηση όμως πάω και γράφω όταν έχετε γυρίσει από τις διακοπές σας και είστε στα γραφεία σας, ενώ κάνουμε και webcast live....

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Άνδρος

Δημοσίευσηαπό MIK » Τετ Αύγ 26, 2015 7:15 pm

Τζα. Σας έλλειψαν οι ασυναρτησίες μου? Για όσους δεν έχουν facebook μια μικρή ανασκόπηση του πεταχτού καλοκαιριού στην Άνδρο. Επειδή πέρσι ήμουν τσακισμένος ο καιρός αποφάσισε να κόψει φέτος τον αέρα 11-20 Αυγούστου (δεν έχει ξανασυμβεί είπαν οι παλιοί) και να δώσει πτήσεις και πτησάρα.

Γενικά όποτε δεν έχει μελτέμι ή πετάει ή θέλει μικρό φτιάξιμο σε απογειώσεις να πετάει. Έχουμε πια και δρόμο για κορφή νησιού απογείωση στα 980μ!!! Όποτε μυρίζεστε άπνοιες ή ασθενείς ανέμους μη διστάσετε.

Εγώ σας το είπα πετάει καλά η Άνδρος.

20150814_195930.jpg


Ας ξεκινήσουμε με την νέα μας απογείωση δίπλα στο σπίτι μου που στην προσγείωση σας περιμένει η παραπάνω εικόνα μιας και τα κορίτσια στην Άνδρο δεν έχουν ξαναδεί παραπέντε (Λευκάδα φάε τη σκόνη μας) και έχουν πολλές απορίες ενώ είναι πολύ πρόθυμα. Η πλάκα είναι ότι μπορείς και να προσγειωθείς με λίγη τύχη στην απογείωση οπότε πείτε μου:

Πόσοι έχουν και απογείωση και προσγείωση 17.3 μέτρα από το σπίτι τους? Η περιγραφή μεθυσμένου για τα εγκαίνια της απογείωσης.

Σε κλιμα συγκίνησης ο πρόεδρος της Αερολέσχης Άνδρου Φιντέλ Γαβγουφης έκανε τα εγκαίνια της νέας μας απογείωσης. Σε ένα μαγευτικό περιβάλλον με θέα το Αιγαίο και μια από τις πιο όμορφες παραλίες του νησιού σας περιμένει να απολάυσετε τον αέρα της Άνδρου. Απέχει 17.3 μέτρα σε ευθεία από το σπίτι του προέδρου της Αερολέσχης, έρχεστε σπίτι μου εεε δίπλα θα την δείτε.

Χωράει μισό αλεξίπτωτο XS (μεγαλύτερα αλεξίπτωτα θα πρέπει να βολευτούν με cobra ή πάνω στα μπάζα). Πετάει με πάρα πολλούς καιρούς όπως Νότιο ΝοτιοΑνατολικό από 172 έως 180 μοίρες και ταχύτητες ανέμου 12-17 χλμ για κάποιον με τις ικανότητες απογείωσης του Τσουλούφη. Για χειρότερους πιλότους μάλλον δεν πετάει. Δεν κρατάει με τίποτα ενώ θερμικό δεν θα βρείτε ποτέ. Επειδή μπορεί αρχάριοι πιλότοι να δοκιμάσουν να απογειωθούν τοποθετήσαμε ένα κάθετο σίδερο 5 μέτρων να σιγουρευτούμε ότι θα τρομάξουν. Φρύγανα Άνδρου (Fryganous Tsimpious Piasoardanous) σας περιμένουν σε περίπτωση ακύρωσης στα μαλακά.

Άνετη προσγείωση πλάτους 4 μέτρων και μήκους 12 σας περιμένει να δοκιμάσετε τις ικανότητες σας στους αγώνες ακριβείας. Αν έχει λουόμενους μάλλον θα πρέπει να αρκεστείτε στην θάλασσα για προσγείωση είναι ρηχά τα νερά. Το πανί θα πάει στη θάλασσα πιθανότατα ακόμα και λουόμενους να μην έχει αλλά τα νερά μας φημίζονται για την καθαριότητά τους.

Σας προτείνουμε να πετάτε 14-16 Αυγούστου μιας και θα χρειαστείτε τη βοήθεια της Μεγαλόχαρης και για την απογείωση και για την προσγείωση.

Στο υποθετικό σενάριο που μπορείτε να περπατήσετε και το πανί μπορεί να επαναχρησιμοποιθεί και δεν είναι πάνω σε καμιά ομπρέλα μετά την πτήση 120 σκαλιά σας περιμένουν να τα ανέβετε με τον εξοπλισμό στην πλάτη.

Α ναι γενικά μόνιμα Βοριά έχει το νησί. 20 χρόνια μια φορά έχω δει τον αέρα φάτσα.

20150824_133535.jpg


20150824_133515.jpg


20150824_133718.jpg


20150824_133729.jpg


Στο επόμενο μας επεισόδιο: Πουλάκι μου σε καμαρώνω που κατεβαίνεις πετώντας κάθε μέρα στη παραλία, εμείς παλιά κατεβαίναμε με τα πόδια από το χωριό.

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Άνδρος 2008

Δημοσίευσηαπό MIK » Τετ Αύγ 26, 2015 8:54 pm

dimitrisky1 έγραψε:γεια σου αετε των πανεμορφων κυκλαδων! αναμφιβολα γινεται να πεταξεις εκει, και αν δεν κανω λαθος η Ναξος εχει την ψηλοτερη κορυφη. δεν παμε κοντρα. αυτο που αναρωτιεμαι ειναι αν και κατα ποσο ειναι εφικτο να παρεις υψος και επειτα με ενα γκλαηντ να φτασεις σε μια αλλη κυκλαδα... για αρχη ενα ανδρος τηνος φανταζει πραγματικο..τι λες

Δεν έχω ιδέα πόσο συχνά βγάζει τη μέρα που μου έκατσε με βάση 2.000μ. 1400 βγάζει συνέχεια πάντως που και με 1400 βγαίνει με λίγο ούριο. Πάντως για κάνα εικοσάλεπτο είχα πείσει τον εαυτό μου ότι βγαίνει και θα το έβγαζα, επειδή έσκαγε συννεφάκι στο πίσω βουνό μετά το Κόρθι. Είχα Μέχρι να φτάσω στο βουνό πριν το Κόρθι δεν έβγαζε πια συννεφάκι και είχε μπει ο ΝΔ οπότε δεν ήμουν πια ούριος. Μόλις είδα ότι με ένα απλό glide βγαίνει Άχλα να κλεισω το τριγωνάκι που είχα σκοπό έφυγα για εκεί. Νομίζω ότι το πρόβλημα είναι απλά ότι δεν ήμουν γρήγορος, ένας καλός πιλότος εκείνη τη μέρα το έβγαζε ή έκανε ιστορικό μπλουμ.

Έβγαινε?
20150817_153931.jpg


Του χρόνου, υγεία να έχουμε

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Επόμενο

Επιστροφή στην Οργάνωση πτήσεων / μετακινήσεων

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

cron