Ημερομηνία Παρ Μαρ 29, 2024 12:23 am
Text Size

Περιγραφές Πτήσεων & Cross Country

Lost in the Blue & Green.

Πείτε μας πως πετάξατε

Συντονιστής: Moderators

Lost in the Blue & Green.

Δημοσίευσηαπό agrodoc » Παρ Σεπ 03, 2010 2:50 pm

Μετά τις "πολεμικές" συνθήκες του Εμπεσού, συνέχισα τη 2η εβδομάδα διακοπών μου στη Λευκάδα μαναχός'μ
για χαλάρωση με μπάνιο και πτήσεις με δυναμικό... Μόνο που η ψυχρή μάζα αέρα που "μπήκε", σήκωσε
3 μέτρα κύμα και πάνω από 30 Km ΒΔ αέρα το μεσημέρι στην απογείωση στο Κάθισμα...την επόμενη μέρα
είχα αϋπνίες... 08:30 είχα πιει καφέ στο κάμπινγκ που έμενα πίσω από το Κάθισμα και 08:55 απογειωνόμουνα...
Αέρας ΒΔ 20 Km/h μέχρι 25 max. Κλασσική περίπτωση συνθηκών για να πας χαλαρά μέχρι Εγκρεμνούς, αλλά ο ΒΔ άνεμος
θα έκανε την επιστροφή προβληματική και ήξερα ότι θα δυνάμωνε όσο περνούσε η 'μέρα. Επίσης κλασσική περίπτωση :
"Δεν πάω Εγκρεμνούς και χάνω φοβερή πτήση γιατί λείπει το ground support και ταυτόχρονα δεν έχω διάθεση για ταλαιπωρία...".
Έτσι πήρα τον αέρα κόντρα με πρώτη σκάλα επιτάχυνση και 20 Km/h SOG, για παραλία Πευκούλια. Πριν από αυτό και επιστρέφοντας από
Καλαμίτσι προς Κάθισμα, είχα τη 2η συνάντηση με μαχητικά αεροπλάνα μέσα σε λίγες μέρες που πέρασαν επίσης χαμηλότερα από εμένα (είχα
περίπου 500 μέτρα ύψος τη στιγμή εκείνη...) και σε λιγότερο από 700-800 μέτρα απόσταση... Φτάνοντας στη μέση του κόλπου του Αγίου Νικήτα,
παρατηρούσα τις ριπές του ΒΔ που ρυτίδιαζε τη θάλασσα στο βάθος και ερχότανε. Είχα σίγουρα τουλάχιστον μισή ώρα ακόμα μέχρι να φτάσει
ο άνεμος στην ακτή και αποφάσισα να μην περάσω τη χαράδρα της παραλίας στα Πευκούλια και να γυρίσω πίσω.

Εντάξει, δεν θα πω πολλά εκτός απο το ότι κράταγε παντού και ότι απορροφήθηκα τελείως μέσα στα χρώματα της Λευκάδας (εξ'ου και ο τίτλος του βίντεο) και για κανά 2 μέρες έβλεπα με μπλε & πράσινους κόκκους... 8) Αφιερωμένο στο Λάζαρο που παρακολουθούσε live και στον Βαγγέλη Καρμανιόλα.



Υ.Γ.1. Τα ξεκίνησα ανάποδα τα βίντεο... :wink:
Υ.Γ.2. Badder, θα ανεβεί και στο vimeo (με χαλάνε λίγο που αργούνε στην επεξεργασία για να κάνεις upgrade σε pro...).
Υ.Γ.3. Πέτυχα και τον DeBill στο Κάθισμα που είπε τη φοβερή ατάκα : "Αφού χέστηκες με τα 30 Km στον Κιθαιρώνα, τώρα με τα 54 στον Εμπεσό, δεν θα προλαβαίνουμε τις πάνες..." :mrgreen:

agrodoc
Competition
 
Δημοσ.: 302

Re: Lost in the Blue & Green.

Δημοσίευσηαπό georgex » Παρ Σεπ 03, 2010 3:27 pm

Απίθανες εικόνες!

georgex
Competition
 
Δημοσ.: 620

Re: Lost in the Blue & Green.

Δημοσίευσηαπό MIK » Παρ Σεπ 03, 2010 3:40 pm

Yπέροχο Χρήστο

Πάντα τέτοια

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Lost in the Blue & Green.

Δημοσίευσηαπό ΑντρέαςΖ » Παρ Σεπ 03, 2010 3:42 pm

Βέρυ νάις βίντεο ... :D

ΑντρέαςΖ
EN A
 
Δημοσ.: 28

Re: Lost in the Blue & Green.

Δημοσίευσηαπό badder » Παρ Σεπ 03, 2010 3:47 pm

Καταπληκτικό.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: Lost in the Blue & Green.

Δημοσίευσηαπό ian » Παρ Σεπ 03, 2010 4:23 pm

Χρηστο μας τρελανες παλι!! SUPER SUPER :D :D

Ειμαι σιγουρος οτι στο 6:55 του video σκεφτόσουν αν δουλευουν τα κουμουλακια ε;; :mrgreen:


Το Παρα5 ειναι ψυχολογικό αθλημα
ian
Competition
 
Δημοσ.: 210

Re: Lost in the Blue & Green.

Δημοσίευσηαπό focman » Παρ Σεπ 03, 2010 4:32 pm

πολύύύύύύ καλόόόόό
Ζηλεύω

Κοίτα να χαρείς το ταξίδι ,δεν υπάρχει επιστροφή .
focman
Competition
 
Δημοσ.: 256

Re: Lost in the Blue & Green.

Δημοσίευσηαπό lazaros » Παρ Σεπ 03, 2010 7:03 pm

Λοιπόν τον χειμώνα πρέπει να οργανώσουμε θεωρητικό σεμινάριο με θέμα "XC Lefkadas: Hints & Tips".
Εισηγητής φυσικά θα είσαι εσύ Χρήστο!
Νομίζω ότι καιρός είναι να μας μυήσεις στα μυστικά του μέρους εκεί...!! :-D

lazaros
EN D
 
Δημοσ.: 147

Re: Lost in the Blue & Green.

Δημοσίευσηαπό debill » Παρ Σεπ 03, 2010 7:10 pm

Βρέ άτακτο παιδί, περίμενες να φύγουμε απο την Λευκάδα για να ξεπατωθείς πάλι?
Τώρα ζήλεψα και γω :roll: !!!
Οσο για τα μαχητικά ,μάλλον εμένα ψάχνανε , ε Βadder ? :evil:
Μόλις μου ήρθε μιά :!: ιδέα.

http://www.sky.gr/forum/index.php/topic?f=32&t=3312

Τελευταία επεξεργασία απο debill την Παρ Σεπ 03, 2010 8:07 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
deBill SV2CUP
Το χόμπυ που σε κάνει να έχεις ψηλά το κεφάλι!!!
Το paramoter είναι ένας τεράστιος ανεμιστήρας στην πλάτη του πιλότου για να τον κρατάει δροσερό. Αυτό το καταλαβαίνουμε γιατί όταν σταματήσει να γυρνά ο ανεμιστήρας ο πιλότος ιδρώνει!!!
debill
EN D
 
Δημοσ.: 136

Re: Lost in the Blue & Green.

Δημοσίευσηαπό fotis paramithi » Παρ Σεπ 03, 2010 7:19 pm

καταπληκτικο το βιντεο 8) συνχαρητηρια

fotis paramithi
EN A
 
Δημοσ.: 29

Re: Lost in the Blue & Green.

Δημοσίευσηαπό fotis paramithi » Παρ Σεπ 03, 2010 7:22 pm

χρηστο σε περιμενω καρπενησι να τραβηξεις το επομενο βιντεο απο τις βουνοκορφες της ευρυτανιας..... :idea:

fotis paramithi
EN A
 
Δημοσ.: 29

Re: Lost in the Blue & Green.

Δημοσίευσηαπό agrodoc » Σάβ Σεπ 04, 2010 8:34 am

Πράγματι οι εικόνες που αντικρύζεις και η συνολική εμπειρία που ζεις όταν "κάθονται" οι συνθήκες για το λεγόμενο XC της δυτικής ακτής της Λευκάδας, είναι εξαιρετικές... Η Λευκάδα, είναι από τα πιο ωραία μέρη της Ελλάδας στις προσωπικές μου προτιμήσεις και προσπαθώ να την επισκέπτομαι κάθε καλοκαίρι.

Θυμάμαι όταν πρωτοαντίκρισα τη θέα από το πάρκινγκ της πλαγιάς στην παραλία Πεφκούλια - σε ηλικία 11-12 χρονών καθώς προτιμούσαμε να κάνουμε διακοπές στην ανατολική πλευρά που είχε ρηχή και απάνεμη θάλασσα - πόσο είχα εντυπωσιαστεί από το χρώμα της Λευκαδίτικης θάλασσας... Δεν φανταζόμουν τότε ότι θα 'ρχόταν μια μέρα που το πάρκινγκ αυτό θα γινόταν η αγαπημένη πτητική μου ράμπα :!: ...

The Blue & the Green (II)

Το μουσικό θέμα είναι από τον Γιάννη του cafe "Libre" και το συγκρότημά τους "Ανάκατα Ολούθε !".



Πτητικά : Τις 2 ημέρες ισχυρών ΒΔ ανέμων, ακολουθεί αναπάντεχη μπουνάτσα... Φεύγω από Κάθισμα και "Libre" με προορισμό Αθήνα. Στο πάρκινγκ έχει καμμιά 20αριά χιλιόμετρα ΝΔ. Η θάλασσα έχει ΒΔ κυματισμό, αλλά η επιφανειακή ρυτίδωσή της είναι ΝΔ. Τσεκάρω τα πεύκα πίσω από το πάρκινγκ μήπως αυτό που βλέπω είναι ρότορας από ΒΔ (την έχω πατήσει έτσι) και απογειώνομαι 16:10. Τυπικό ανέβασμα στην πλαγιά με ΝΔ, αλλά 5 παρά αρχίζει να αυξάνει η ένταση του ανέμου και να κουνάει κάπως άτσαλα. Βγαίνω έξω στη θάλασσα και δεν χάνω ύψος και εύκολα... Προσγείωση δε, 40 μέτρα πιο μακρυά από τον "στόχο", καθώς με κράταγε στο 1,5 μέτρο !... Καλύτερα όμως γιατί δίπλα είχε αμέσως σκιά... 8)

agrodoc
Competition
 
Δημοσ.: 302


Επιστροφή στην Περιγραφές Πτήσεων & Cross Country

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Bing [Bot] και 8 επισκέπτες

cron