Ημερομηνία Πέμ Μαρ 28, 2024 8:19 pm
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Συζητήσεις

Συζητήσεις

Γεωγραφική Απεικόνιση Αιτήσεων Έργων ΑΠΕ

Θέματα γενικού ενδιαφέροντος που αφορούν τον χώρο του αλεξιπτώτου πλαγιάς.

Συντονιστής: Moderators

Γεωγραφική Απεικόνιση Αιτήσεων Έργων ΑΠΕ

Δημοσίευσηαπό sko » Παρ Οκτ 14, 2011 8:34 pm

http://www.rae.gr/geo/

Kάποιες φορές, όταν γίνεται ανανέωση στοιχείων, δεν είναι δυνατή η απεικόνιση τους παρά μόνο ο χάρτης.

Κάνοντας επιλογή μόνο στα αιολικά παρκα και ανεμογεννητριες βλέπουμε που προγραμματίζονται να γινουν.

Μήπως λέω μήπως θα ήταν καλό η ΕΛΑΟ η οποιοσδήποτε επίσημος αρμόδιος φορέας να ενεργήσει πριν είναι αργά και να ορίσει-διεκδικήσει κάποιες πτητικές περιοχές σε ολόκληρη την επικράτεια στις οποίες δεν θα επιτρέπεται καμιά παρέμβαση.

Γνώμη μου είναι να κινηθεί ο κατεξοχήν αρμόδιος φορέας για λογαριασμό όλων των αερολεσχών,με την υποστήριξη τους βέβαια, μήπως έτσι υπάρξει κάποιο αποτέλεσμα και μην αντιμετωπίσουμε καταστάσεις όπως στον Κιθαιρώνα οι οποίες καταλήγουν σε κόντρες του τύπου ποιου λύση θα ήταν η καλύτερη αν… και αν… και αν… και πλέων είναι αργά.

sko
EN A
 
Δημοσ.: 5

Re: Γεωγραφική Απεικόνιση Αιτήσεων Έργων ΑΠΕ

Δημοσίευσηαπό MIK » Παρ Οκτ 14, 2011 9:48 pm

Kλικ στο εικονισματάκι στο μενού με το σημάδι σα σελίδα (πληροφορίες σημείου)

Πιο πολύ βολεύει απλά να βάζεις το mouse επάνω και μετά από 2 δευτερόλεπτα σου δείχνει τα στοιχεία της αίτησης.

Εδώ και πολύ καιρό έχω γράψει ότι η κάθε αερολέσχη πρέπει να στείλει στο αρμόδειο Δασαρχείο και κυρίως στην αρμόδια Περιφέρεια την περιοχή πτήσης ώστε να φροντίσει να μην επιτρέπονται γραμμές και πάρκα εκεί.

Προσοχή ένα νέο δεδομένο ειναι ότι ο νόμος πλέον επιτρέπει την εγκατάσταση μικρών μηχανών μέχρι 50KW με πολύ καλή τιμή ενώ μέχρι 20KW εξαιρούνται και από ΕΠΟ. Οι μικρές δεν εμφανίζονται στη ΡΑΕ πάνε ΔΕΗ.

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Γεωγραφική Απεικόνιση Αιτήσεων Έργων ΑΠΕ

Δημοσίευσηαπό frog » Σάβ Οκτ 15, 2011 10:47 am

Το γνωστό του είπαν του τρελού να χέσει κι εκείνος ξεπατώθηκε. Κανένας σχεδιασμός όπως πάντα. Σε μερικά χρόνια θα πουλάνε τις γεννήτριες για Σκραπ και τα περισσότερα από τα πάρκα δεν θα δουλεύουν.

Μην πετάς πιό γρήγορα από τον φύλακα άγγελο σου
frog
Competition
 
Δημοσ.: 349

Re: Γεωγραφική Απεικόνιση Αιτήσεων Έργων ΑΠΕ

Δημοσίευσηαπό badder » Σάβ Οκτ 15, 2011 12:19 pm

Αυτο που ξερω ειναι οτι η ΕΑΠ/ΕΛΑΟ εχει ζητησει τουλαχιστον 2 φορες απο τα σωματεια να στειλουν στοιχεια (ονομασιες, στιγματα, προσγειωσεις, άνεμοι κτλ) για τις περιοχες πτησεων προκειμενου να γινει κατασταση περιοχων.

Ειναι μια καλη ευκαιρια να το κανουμε λοιπον. Ας μαζεψουμε τα στοιχεια αυτα.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: Γεωγραφική Απεικόνιση Αιτήσεων Έργων ΑΠΕ

Δημοσίευσηαπό MIK » Σάβ Οκτ 15, 2011 1:38 pm

frog έγραψε:Το γνωστό του είπαν του τρελού να χέσει κι εκείνος ξεπατώθηκε. Κανένας σχεδιασμός όπως πάντα. Σε μερικά χρόνια θα πουλάνε τις γεννήτριες για Σκραπ και τα περισσότερα από τα πάρκα δεν θα δουλεύουν.

Στο κανένας σχεδιασμός συμφωνώ. Κάθε βουνό αυτή τη στιγμή κάποιος θέλει να το κάνει αιολικό πάρκο.

Στο δεύτερο που γράφεις με συγχωρείς μιας και ξέρεις ότι σε εκτιμώ αλλά δεν θα μπορούσε να είναι μεγαλύτερη βλακεία. Τα πάρκα που στήνονται τα τελευταία χρόνια μια χαρά δουλεύουν παράγοντας καθαρό ρεύμα, μια χαρά θα δουλεύουν και όταν οι μηχανές σε 15-20 χρόνια φτάσουν τα όρια ζωής τους απλά θα αντικατασταθούν με καινούργιες.

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Γεωγραφική Απεικόνιση Αιτήσεων Έργων ΑΠΕ

Δημοσίευσηαπό dim » Σάβ Οκτ 15, 2011 2:48 pm

Σε 15-20 χρόνια θα εχουν βρει το τρελλό κοίτασμα πετρελαίου στο Ιόνιο, και ενα τιγκαρισμένο κοιτασμα φυσικού αερίου στο Αιγαίο, θα είμαστε όλοι πλούσιοι, δεν θα ξερουμε τι να τα κανουμε τα λεφτα μας, θα κόψουμε όλα τα δεντρα του Κιθαιρώνα και θα τον φτιάξουμε μόνο με γκαζόν. Στα αλεξίπτωτα θα προσαρμόσουμε θέση για ναργιλέ και φραπέ.
Επιπλεον θα έχουμε γραψει τα Φ/Β και τις ανεμογενητριες στα @@ μας.

Ασε που θα ξαναπάρουμε πίσω απο τους μπαμπουίνους τον Παναθηναικό και θα αλλαξουμε και θρησκεία μας έτσι ώστε να μπορουμε να παντευόμαστε 6 και 7 γυναίκες.

Χικ, και γ@μω τα ξύδια, με αυτό βλέπω περίεργα όνειρα.!!!!

Find what you love and let it kill you - Bukowski
SY1ADR
-------------------------------------
http://vimeo.com/dimitrism
http://youtube.com/dimitrismm
dim
Competition
 
Δημοσ.: 899

Re: Γεωγραφική Απεικόνιση Αιτήσεων Έργων ΑΠΕ

Δημοσίευσηαπό frog » Σάβ Οκτ 15, 2011 3:05 pm

MIK το θέμα των ΑΠΕ μοιάζει πολύ με το χρηματιστήριο πριν από 15 χρόνια περίπου τότε που όλοι 8α γινόταν πλούσιοι. Δεν λέω ότι δεν υπάρχουν και σοβαρές επενδύσεις αλλά και πολλές αρπαχτές βλέπω κλπ κλπ. Τα χρόνια περνούν δε μένει παρά να περιμένουμε και να δούμε.
Το παιχνίδι παίζεται από άλλους και δυστυχώς οι απλοί πολίτες είναι πιόνια
Δε λέω ότι οι ΑΠΕ δεν είναι κάτι πολύ καλό απλά έχω μια ένσταση με τον τρόπο που σερβίρεται το όλο θέμα και το πώς χειραγωγούνται οι μάζες για τις ΑΠΕ το υπέρτατο καλό ότι άλλο στην πυρά.

Μην πετάς πιό γρήγορα από τον φύλακα άγγελο σου
frog
Competition
 
Δημοσ.: 349

Re: Γεωγραφική Απεικόνιση Αιτήσεων Έργων ΑΠΕ

Δημοσίευσηαπό MIK » Σάβ Οκτ 15, 2011 6:27 pm

Σε ότι αυτόν που χτίζει ένα αιολικό πάρκο δεν υπάρχει καμία αρπαχτή. Βάζει τα λεφτά από τη τσέπη του (χωρίς επιδότηση πια, προφανώς μαζί με δάνειο από τη τράπεζα) και προσπαθεί τα λεφτά που έβαλε να γυρίσουν όσα πιο πολλά μπορεί πίσω. Αυτό σημαίνει σοβαρά πάρκα που αν δεν δουλέψουν για πολλά χρόνια ο επενδυτής θα μπει μέσα.



Ναι παλαιότερα είχαν γίνει αρπαχτάρες με επιδοτίσεις αλλά τέλος βάση νόμου πια.

Προφανώς από αρπαχτές στο χώρο άλλο τίποτα τόσα χρόνια αλλά πλέον όχι στο θέμα αυτού που χτίζει το πάρκο (99% μεγάλος ξένος). Αυτός που του πουλάει χαρτούρα για πολλά λεφτά ναι αρπαχτή είναι αλλά η αγορά καθορίζει την αξία. Αν το βουνό που βρήκα και έκανα έτοιμο να χτιστεί αιολικό αξίζει χ για έναν επενδυτή χ θα βγάλω. Πολλά λίγα χ θα βγάλω.

Για τα φωτοβολταικά έχω ξαναγράψει αλλά και πάλι δεν ξέρω ποιος που χτίζει σήμερα φωτοβολταικό θα κάνει αρπαχτή. Θα βάλει χ από τη τσέπη του και σε 5-6-7 χρόνια θα τα πάρει πίσω και μετά ότι βγάλει θα είναι κέρδος.

Πολύ χειρότερο είναι πχ το πρόγραμμα ήλιος που αν κατάλαβα καλά μας ετοιμάζουν "αφορολόγητα οι Γερμανοί με δωρεάν παραχώρηση δημόσιας γης θα κάνουν φωτοβολταικά..."

Ο απλός πολίτης δε καταλαβαίνω που είναι το θύμα. Αν καίει πολύ ρεύμα σαφώς και λόγω συνθήκης Κιοτο θα πληρώνει πιο πολλά το ρεύμα του και είναι καιρός να κάνει εξοικονόμιηση. Αλλά πίστεψέ με οι ανεμογεννήτριες βοηθάνε στο να πληρώσει πολυ λιγότερο από το να χτίσει άλλολυς 5 σταθμούς με κάρβουνο η ΔΕΗ(και τα φωτοβολταικά πολυ περισσότερο).

Μάλλον θα έχουμε πάλι τι γνωστή κουβέντα στην οποία πάλι το ερώτημα που κανένας δε μπορεί να δώσει σαφή απάντηση εκτός από το "υπόηστηριξε πολύ τις ανεμογεννήτριες και σιγά σιγά τις άλλες ΑΠΕ" είναι : Και πως θέλετε να παράγουμε το ρεύμα που καις?

Προσπαθούμε και εμείς σαν μελετητικό γραφείο και το κράτος με επιδοτήσεις και η Ε.Ε. την εξοικονόμιση ενέργειας που είναι ένα μέρος της σωστής απάντησης αλλά ο Έλληνας δεν θέλει με τίποτα.

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Γεωγραφική Απεικόνιση Αιτήσεων Έργων ΑΠΕ

Δημοσίευσηαπό sko » Σάβ Οκτ 15, 2011 8:05 pm

Το θέμα μας δεν είναι αν και ποιες ΑΠΕ είναι καλές ή καλύτερες.
Το θέμα μας εδώ είναι αν και που θα μπορούμε να πετάμε με ασφάλεια.

sko
EN A
 
Δημοσ.: 5

Re: Γεωγραφική Απεικόνιση Αιτήσεων Έργων ΑΠΕ

Δημοσίευσηαπό frog » Σάβ Οκτ 15, 2011 8:34 pm

Φυσικά και μπορούμε να πετάμε και με ασφάλεια. Στο εξωτερικό φυσικά Ιταλία, Γαλλία, Σλοβενία κλπ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Μην πετάς πιό γρήγορα από τον φύλακα άγγελο σου
frog
Competition
 
Δημοσ.: 349

Re: Γεωγραφική Απεικόνιση Αιτήσεων Έργων ΑΠΕ

Δημοσίευσηαπό MIK » Σάβ Οκτ 15, 2011 9:27 pm

frog έγραψε:Φυσικά και μπορούμε να πετάμε και με ασφάλεια. Στο εξωτερικό φυσικά Ιταλία, Γαλλία, Σλοβενία κλπ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Για την Ισπανία κουβέντα ε? :mrgreen:

Kαι οι Γάλλοι και οι ειδικά οι Ιταλοί και ακόμα περισσότερο οι Σλοβένοι έχουν τεράστια ανάπτυξη α/γ.

Το θέμα πως θα προστατευτούμε το έθεσε ολόσωστα ο Γιάννης και όπως είπα παραπάνω είναι θέμα Δασραχείου και Περιφέρειας. Φυσικά καλό είναι να πάρετε τηλέφωνο απευθείας την εταιρία που έχει την τάδε Άδεια Παραγωγής. Αν δεν έχει σχεδόν αγνοήστε το έργο.

Αν έχει Άδεια Εγκατάστασης τρεχάτε ποδαράκια σας. Όπως έχει του Κατσέλη πχ.

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Γεωγραφική Απεικόνιση Αιτήσεων Έργων ΑΠΕ

Δημοσίευσηαπό GiotaR » Σάβ Οκτ 15, 2011 11:03 pm

Αν έχει ζητηθεί κάτι από την ΕΛΑΟ (δεν θυμάμαι, μπορεί να μου ξεφεύγει) με ποιο σκοπό; Υπάρχει τρόπος να γίνει επίσημη αναγνώριση των απογειώσεων ως κύρια ή αποκλειστική χρήση για αεραθλητική δράση;;; Οι απογειώσεις πάντως είναι καταγεγραμμένες επι το πλείστον και τα στοιχεία τους μπορεί πανεύκολα να πάρει όποιος θέλει από το Λεονάρντο.
Σε όλη την Ελλάδα πετάμε, αεραθλητές σωματεία τοπικές κοινωνίες έχουν δραστηριοποιηθεί και έχουν ανοίξει απογειώσεις σε πολλά βουνά της χώρας για να προωθήσουμε το παραπέντε και να επεκταθεί η αεραθλητική δράση.Οι πρώτοι... κατακτητές των κορυφών ,οι εταιρίες με τις πολλές και διάφορες κεραίες, μας ωφέλησαν γιατί δρόμοι ανοίχτηκαν που ήταν χρήσιμοι και για μας. Τώρα τα αιολικά, μας φέρνουν άλλες ανατροπές και νέα προβλήματα...
...αναρωτιέμαι....τι έχουμε τελικά;;;Το άθλημα είναι "στον αέρα"- αφού δεν έχει αθλητικές εγκαταστάσεις... κέντρα κτλ Τίποτε δεν είναι αναγνωρισμένο,(σε επίπεδο περιοχών και χώρων εννοώ) απλώς χρησιμοποιούμε χώρους που όταν αλλάξουν χρήση δεν φαίνεται να έχουμε και πολλές ελπίδες-βλέπε Κιθαιρώνα, αν και ακόμα δεν έχει πέσει αυλαία. Και ήταν και Αεραθλητικό Κέντρο κάποτε...
Νομίζω ότι πρέπει να δούμε τις πραγματικές διαστάσεις του θέματος και να πράξουμε τα ανάλογα.Αλλά τα πράγματα δεν μου φαίνονται τόσο απλά που να λύνονται μόνο με μια καταγραφή των απογειώσεων, με την καλή πρόθεση αθλητών και σωματείων :| Όσο τα βουνά ήταν άδεια δεν είχαμε ανάγκη να προασπιστούμε τον χώρο μας, τώρα τι πρέπει να κάνουμε, και πόσο επείγον είναι αυτό;

GiotaR
Competition
 
Δημοσ.: 291

Re: Γεωγραφική Απεικόνιση Αιτήσεων Έργων ΑΠΕ

Δημοσίευσηαπό paramick » Σάβ Οκτ 15, 2011 11:51 pm

frog έγραψε:Αν έχει Άδεια Εγκατάστασης τρεχάτε ποδαράκια σας. Όπως έχει του Κατσέλη πχ.


Λογικά πρέπει να έχεις πανελλήνια πρωτία για την παραπάνω έκφραση.... :!:
Πέρα του ότι έχεις στείλει Τζάρτζανο και Μπαμπινιώτη στα βαριά ναρκωτικά,διακρίνεται
πανεύκολα η double face στάση σου στο όλο θέμα.
Απο την μία ο ΜΙΚ "ΘΑ-ΔΩΣΩ-ΚΑΙ-ΤΗΝ-ΨΥΧΗ-ΜΟΥ-ΓΙΑ-ΤΟΝ-ΚΙΘΑΙΡΩΝΑ" και απ την άλλη ο ΜΙΚ NORRIS τρεχάτε
ποδαράκια σας...
Για να μην μπερδεύεσαι,όλοι οι υπόλοιποι μάχονται το ΑΔΙΚΟ και οχι το νόμιμο.
Εκτός κι αν ασπάζεσαι την αλησμόνητη παπάρα του ανεκδιήγητου παπάρα "Οτι είναι νόμιμο είναι και ηθικό".
Γειά σου ρε ΜΙΚ,΄σ ωραίος.....

p.s

-Εσύ με ποιούς είσαι,με΄μας ή με τους άλλους?
-Με σας ρε παιδιά....
-Την πάτησες ,είμαστε οι άλλοι... :twisted:

p.s 2

Γιατί βρέθηκε η υπογραφή του frog στην παράθεση απο post του ΝORRIS?

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: Γεωγραφική Απεικόνιση Αιτήσεων Έργων ΑΠΕ

Δημοσίευσηαπό MIK » Κυρ Οκτ 16, 2011 1:29 pm

paramick έγραψε:
frog έγραψε:Αν έχει Άδεια Εγκατάστασης τρεχάτε ποδαράκια σας. Όπως έχει του Κατσέλη πχ.


Απο την μία ο ΜΙΚ "ΘΑ-ΔΩΣΩ-ΚΑΙ-ΤΗΝ-ΨΥΧΗ-ΜΟΥ-ΓΙΑ-ΤΟΝ-ΚΙΘΑΙΡΩΝΑ" και απ την άλλη ο ΜΙΚ NORRIS τρεχάτε
ποδαράκια σας...
?

Πίστευα ότι ήταν σαφές ότι αναφερόμουν σε περιοχές και απογειώσεις της Ελλάδας για τις οποίες δεν έχω γνώση μιας και δεν τις έχω πετάξει και δεν ξέρω καν τα παιδιά που τις πετάνε καλά. Το σας πήγαινε ότι αν σε κάποιο πτητικό μέρος δουν ότι υπάρχει αιολικό πάρκο με άδεια εγκατάστασης πρέπει αυτοί που είναι στο μέρος και ξέρουν πρόσωπα, βουνά και καταστάσεις τώρα πρέπει να τρέξουν. Έχω γράψει εδώ και πολύ καιρό το κινητό μου στη διάθεσή σας για κάθε βοήθεια.

Επίσης από την πρώτη στιγμή ήμουν με το να μην περάσει υπέργειο καλώδιο από την Πυραμίδα. Ύστερα από πολλές συζητήσεις σεβάστηκα την απόφαση των φίλων μου αεραθλητών που ήταν να μην περάσει κανένα υπέργειο καλώδιο στον Κιθαιρώνα, μιας και εξάντλησα να μεταφέρω όλα τα επιχειρήματα που με έκαναν να πιστεύω ότι ήταν λανθασμένη.

Το καλώδιο πέρασε ακριβώς από τη Πυραμίδα, ήδη έχουμε τα πρώτα σχεδόν ατυχήματα το πάρκο θα δουλέψει σύντομα αρχίζω να πιστεύω ότι είχα απόλυτο δίκιο. Αν με είχαν ακούσει το καλώδιο σήμερα θα ήταν κάπως αλλιώς. (μην αρχίσουμε ναι και πάλι επικίνδυνο θα είναι όπως και να περάσει αλλά προτιμάω κίνδυνο χ από κίνδυνο Χ επί πάρα πολύ.)

Πάντα με τη λογική μου είμαι Μιχαλιό και ας με βρίζουν όλοι. Θα έπρεπε να ξέρεις ότι έχω βρίσει δημωσίως στους συνδέσμους αιολικής ενεργειας την Gamesa και σίγουρα δεν είμαι μαζί τους.

Γιώτα ακριβώς για αυτό που λες έχω γράψει ότι πρέπει να δωθούν σημεία σε Δασαρχεία και Περιφέρεια τα οποία να δεσμευτούν για αεραθλητικούς σκοπούς. Το εμβαδό και το πόσο βουνό πόσο αέρας εξαρτάται από το σημείο και μια κοινή λογική αλλά πίστεψέ με αν κάθε αερολέσχη έχει έναν άνθρωπο να ασχοληθεί λίγο με το θέμα, και οι Δασάρχες και οι Περιφερειάρχες και οι επενδυτές ΑΠΕ είναι λογικοί άνθρωποι θα βρεθεί καλή λύση για κάθε πιθανό έργο.

Στον Κιθαιρώνα υπήρχαν πέντε έξι απίστευτες γκαντεμιές (βράχος, υπόσταθμος στην Αττική απαγορεύετε, κάμπος με χιλιάδες ιδιοκτήτες, μαλάκας λαδωμένος δασάρχης, μαλάκας περιφερειάρχης κλπ κλπ) οι οποίες δεν θα υπάρχουν σε κάθε έργο. Το χειρότερο από όλα όμως είναι ότι ούτε η GAMESA, ούτε ο Δασάρχης, ούτε η Περιφέρεια είχαν ένα ΣΩΣΤΟ έγγραφο που να λέει: εμείς πετάμε εδώ, εδώ και εδώ.

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Γεωγραφική Απεικόνιση Αιτήσεων Έργων ΑΠΕ

Δημοσίευσηαπό frog » Δευτ Οκτ 17, 2011 8:28 am

MIK για την Ισπανία ούτε κουβέντα γιατί κι εκεί είναι ψιλοκαραγκιόζιδες σαν κι εμάς και σε αρκετά μέρη που πετάει πολύς λαός έχουν στήσει πολυυυυυυυυυυυυ μεγάλα πάρκα

Μην πετάς πιό γρήγορα από τον φύλακα άγγελο σου
frog
Competition
 
Δημοσ.: 349

Re: Γεωγραφική Απεικόνιση Αιτήσεων Έργων ΑΠΕ

Δημοσίευσηαπό k1kostas » Τρί Απρ 20, 2021 8:57 am

φροντίστε να μπει στην αναγνώριση και το Π5
https://www.energia.gr/article/174565/h ... ries-video

Εις υγείαν
k1kostas
EN A
 
Δημοσ.: 17


Επιστροφή στην Συζητήσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

cron