Ημερομηνία Πέμ Μαρ 28, 2024 1:13 pm
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Συζητήσεις

Συζητήσεις

Εξετάσεις διθέσιου - παρωδία...

Θέματα γενικού ενδιαφέροντος που αφορούν τον χώρο του αλεξιπτώτου πλαγιάς.

Συντονιστής: Moderators

Re: Εξετάσεις διθέσιου - παρωδία...

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Κυρ Νοέμ 03, 2013 10:05 pm

τώρα για τους μορφωμένους....
θα πρέπει να δέχεστε, το ότι δεν σχολιάζουμε με την σοβαροφάνεια που ίσως θα έπρεπε, κατά τα λεγόμενα σας, δε σημαίνει ότι διακωμωδούμε το θέμα, άλλα το αντίθετο, είμαστε εδώ και προσπαθούμε να παρακολουθήσουμε και να θίξουμε τα κακώς κείμενα με τον τρόπο που ο καθένας διαλέγει.... η του επιτρέπεται από τη θέση του...
και αυτό δεν μπορεί να απαγορευτεί από κανένα μια όσο μαλάκας να είναι ο καθένας μπορεί να συμμετάσχει...
εδώ μαλάκες πετάνε και κάνουν διθέσια και κάνουν και τους εξεταστές.... εμείς οι κοινοί θνητοί δε μπορούμε να θίξουμε τα κακώς κείμενα... οπότε Γιώργο πίστεψέ με δεν υπάρχει τέτοια πρόθεση.... εδώ είμαστε όλοι και το παρακολουθούμε...

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: Εξετάσεις διθέσιου - παρωδία...

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Κυρ Νοέμ 03, 2013 10:11 pm

G.Papapetrou έγραψε:
tsouloufis έγραψε:δεν μπορω να καταλαβω πως απο αυτο που εξεφρασε ο Λαζαρος φτασαμε στο κοψιμο του αντωνη ?????


Παντα ετσι γινεται ξεφευγουμε απτο θεμα,ετσι δεν ειναι Δημητρη;
Τα οποια θεματα που βαζει ο Λαζαρος στο τραπεζι γεννα σε ολους μας πολλα ερωτηματα περι διαφανειας.



καλο ειναι μερικες φορες να τηθονται τετοια ζητηματα περι διαφανιας μηπως και ενδιαφερθουν περισοτεροι και οχι μετρημενοι στα δαχτυλα για τα κοινα ( του parapente ).

__________________________________________________________________
https://web.facebook.com/dreamparaglidi ... =bookmarks
http://www.dreamparagliding.gr/
tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216

Re: Εξετάσεις διθέσιου - παρωδία...

Δημοσίευσηαπό amaxas » Κυρ Νοέμ 03, 2013 10:26 pm

tsouloufis έγραψε:
G.Papapetrou έγραψε:
tsouloufis έγραψε:δεν μπορω να καταλαβω πως απο αυτο που εξεφρασε ο Λαζαρος φτασαμε στο κοψιμο του αντωνη ?????


Παντα ετσι γινεται ξεφευγουμε απτο θεμα,ετσι δεν ειναι Δημητρη;
Τα οποια θεματα που βαζει ο Λαζαρος στο τραπεζι γεννα σε ολους μας πολλα ερωτηματα περι διαφανειας.



καλο ειναι μερικες φορες να τηθονται τετοια ζητηματα περι διαφανιας μηπως και ενδιαφερθουν περισοτεροι και οχι μετρημενοι στα δαχτυλα για τα κοινα ( του parapente ).



ti thaleges gia katagrafi se video ta praktika tou kathe eksetazomenou ????? epidi pername mono tous kolitousmas???? malon na katargisoume tis eksetaseis kalitera kai na dinonte ta diplomata apefthias se opion theli oti theli ??? i opoioi theloun na dilosoun na ginoun eksetastes gia na vrizoume kiemis e tou asfalous apo to pliktrologio olous tous eksetastes nomizete pos exoun prosopika me ton kathenasas oloi oi eksetastes???

min petate poly kai ksexasete na prosgiothite
amaxas
EN A
 
Δημοσ.: 29

Re: Εξετάσεις διθέσιου - παρωδία...

Δημοσίευσηαπό antonisk6 » Δευτ Νοέμ 04, 2013 12:04 am

Το θέμα που τέθηκε από τον Λάζαρο και από μένα είναι ξεκάθαρο. Υπάρχουν ή όχι σαφείς κανονισμοί εξετάσεων? Εάν ναι γιατί ο κάθε εξεταζόμενος είναι υποχρεωμένος να τους τηρεί και να πληρώνει για να συμμετάσχει σε αυτή διαδικασία ενώ οι εξεταστές κρίνουν βάση δικών τους κριτηρίων. Η ευθύνη είναι καθαρά της ΕΑΠ για αυτό το μπάχαλο και οι εξέταστές πρέπει να καταλάβουν πως οι εξετάσεις δεν είναι τηλεοπτικό σόου τύπου "Ελλάδα έχεις ταλέντο" να κρίνουν βάση των δικών τους πιστεύω.
Εάν ο πιλότος έκανε τραγικά λάθη τα οποία περιγράφονται από τους κανονισμούς εξετάσεων τότε να κοπεί, αλλά δεν είναι σοβαρά πράγματα να λένε σε έναν πιλότο που έχει 1000δες ώρες πτήσεις και έχει πετάξει σε πάρα πολλά μέρη σε όλη την Ελλάδα αλλά και τον κόσμο ότι δεν μας άρεσε όπως έτρεχες και σε κόβουμε. Δεν είναι σοβαρό να λέμε σε ένα πιλότο που είναι γνωστός για την σημασία που δίνει στην ασφάλεια ότι δεν κάνεις για διπλά γιατί δεν απογειώνεσαι σαν καμικάζι?
Όσο για το δικό μου σπιράλ κύριε Αμαξά αλλά και κάθε σπιράλ αυτό που εξετάζεται είναι η είσοδος και έξοδος σε αυτό και δεν το λέω εγώ το λένε εκπαιδευτές και οι κανονισμοί. Κατά κοινή ομολογία ήταν ένα δυνατό μεν, άψογο δε, σπιράλ.
Επίσης πως γίνεται να είστε διαλλακτικός με έναν πιλότο που δεν ξέρει βασικά θεωρητικά πράγματα και αυστηρός σε κάποιον άλλον που κάνει δυνατό σπιράλ? Ο πρώτος θα παρει στο λαιμό του και άλλους λέγοντας αρλούμπες (δεν υπονοώ κάποιους αλλά συνήθως έτσι γίνεται)
Αυτό είναι αδιαφάνεια!
Είμαστε λίγοι και γνωστοί. Ξέρουμε πολύ καλά ο ένας τα κατορθώματα και τις ιδιαιτερότητες του άλλου όπως και πως δινόντουσαν οι τίτλοι στο παρελθόν. Καλό είναι όμως να υπάρχει λίγη ταπεινοφροσύνη και αυτοκριτική για όποιον θέλει να είναι σεβαστός και εφόσον είναι εκπαιδευτής να δίνει το καλό παράδειγμα.
Τώρα γιατί η ΕΑΠ ή η ΕΛΑΟ δεν λειτουργούν όπως πρέπει αυτό είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο για το οποίο πρέπει να ενδιαφερθούν όλοι οι πιλότοι.

antonisk6
Competition
 
Δημοσ.: 236

Re: Εξετάσεις διθέσιου - παρωδία...

Δημοσίευσηαπό adreas » Δευτ Νοέμ 04, 2013 12:08 am

Πλάκα πλάκα, αυτό με το βίντεο δεν είναι άσκημη ιδέα. Όπως γενικά δεν είναι άσκημη ιδέα το να ξέρει την ύλη πάνω στην οποία θα εξεταστεί ο εξεταζόμενος και να υπάρχει ένας σαφής κανονισμός για τα απαιτούμενα, πράμα που προς το παρόν μπάζει. Στο φινάλε, έτσι γίνεται και στα τεστ της πιστοποίησης, με ένα βίντεο και ίσως κι ένα GPS track λύνονται πολλά προβλήματα. Κλείσιμο τόσο τις εκατό, απόδειξη στο βίντεο. Σπιράλ τόσο γρήγορο, απόδειξη στο track κλπ (αυτό είναι ψιλοζόρικο με τα σημερινά GPS αλλά σαν ιδέα το ρίχνω, στο κοντινό μέλλον θα το έχουμε). Και τέρμα οι υποκειμενικότητα, αν τα κάνεις πέρασες, αν όχι σου λένε τράβα κόπηκες ή τράβα ξανά, ανάλογα με τον κανονισμό.

Έχουμε τόση γκρίνια και φαγωμάρα για βλακείες και έλλειψη επικοινωνίας, αντικρουόμενες υποκειμενικές κρίσεις, ερωτήσεις που τις τρώει το μαύρο σκοτάδι κλπ. Δε λέω, πλάκα έχει, προσωπικά έχω πάρει ποπ κορν και το γλεντάω απίστευτα. Αλλά ίσως κάποια στιγμή καλό θα ήταν να συμμαζέψουμε πέντε πράγματα, το ότι κατάφερε το παρόν σύστημα να φέρει στα άκρα ένα τόσο υπομονετικό τύπο σαν το Λάζαρο είναι πραγματικά αξιοθαύμαστο. Γιατί μετά μας πιάνει η απορία γιατί στους αγώνες είμαστε τρεις κι ο κούκος.

adreas
Competition
 
Δημοσ.: 569

Re: Εξετάσεις διθέσιου - παρωδία...

Δημοσίευσηαπό amaxas » Δευτ Νοέμ 04, 2013 1:26 am

[quote="antonisk6"]
Όσο για το δικό μου σπιράλ κύριε Αμαξά αλλά και κάθε σπιράλ αυτό που εξετάζεται είναι η είσοδος και έξοδος σε αυτό και δεν το λέω εγώ το λένε εκπαιδευτές και οι κανονισμοί. Κατά κοινή ομολογία ήταν ένα δυνατό μεν, άψογο δε, σπιράλ.
Επίσης πως γίνεται να είστε διαλλακτικός με έναν πιλότο που δεν ξέρει βασικά θεωρητικά πράγματα και αυστηρός σε κάποιον άλλον που κάνει δυνατό σπιράλ? Ο πρώτος θα παρει στο λαιμό του και άλλους λέγοντας αρλούμπες (δεν υπονοώ κάποιους αλλά συνήθως έτσι γίνεται)
Αυτό είναι αδιαφάνεια!
Είμαστε λίγοι και γνωστοί. Ξέρουμε πολύ καλά ο ένας τα κατορθώματα και τις ιδιαιτερότητες του άλλου όπως και πως δινόντουσαν οι τίτλοι στο παρελθόν. Καλό είναι όμως να υπάρχει λίγη ταπεινοφροσύνη και αυτοκριτική για όποιον θέλει να είναι σεβαστός και εφόσον είναι εκπαιδευτής να δίνει το καλό παράδειγμα.

mipos timase otan eksetazosou esi kai i ipolipoi kai den anaferome stis eksetaseis diplou ...... poses strofes zitisa na kanete se ti ipsos kai poso psila na to vgalete mipos rotises tous sineksetazomenousou posi etreksan mprosta apo tin apogiosi na doun an karfoses stin plagia??? itan elenxomeno spiral afto pou ekanes??? den se ida mono ego ala oloi sto vouno......les pio pano pos den iponoieis kati gia kapious alous pilotous pou den aksizan. aorista ala afto kaneis.....den nomizo na kano lathos..kai epidi se enimeronoun vlepo gia idieterotites kai kseris ta panta gia tous titlous kapion na tou rotiseis aftous pou se enimeronoun pos tous piran aftoi tous titlous ..katos petao 25 peripou xronia kai ksero kiego pola .ego lipon den tha sou epivalo pos tha petas sto vouno me tin pareasou ala otann eime eksetastis tha to kano,,,giati ego tha ipograpso,gia sena episeis den tha krino an petas me asfalia i oxi, otan eise monosou....esi omos krinis eine poli efkolo afto pou kaneis arki na antistrepsoume tous orous .....otan ginis lipon eksetastis tha dis poso oreo eine afto pou kaneis esi tora otan tha to kanoun kapioi aloi ..

min petate poly kai ksexasete na prosgiothite
amaxas
EN A
 
Δημοσ.: 29

Re: Εξετάσεις διθέσιου - παρωδία...

Δημοσίευσηαπό antonisk6 » Δευτ Νοέμ 04, 2013 8:44 am

Για το δικό μου σπιράλ και κατα πόσο έγινε ενημέρωση τα λέω όλα εδω viewtopic.php?f=11&t=5282 και φυσικά με επιστολή σε ΕΑΠ και ΕΛΑΟ και είναι όλα αλήθεια, όπως επίσης λέω ότι δεν υπήρχε εξεταστής στην προσγείωση για να κρίνει το σπιράλ μου από άλλη γωνία διαφορετική από την δικία σου γιατί και αυτός ήταν μαζί σου στην απογείωση. Το άν οι θεατές που ήταν στην απογείωση τρόμαξαν δεν είναι μέρος του κανονισμού για να κόψεις κάποιον πιλότο και φυσικά όλα αυτά θα μπορούσες να μου τα πείς τότε που είχαν γίνει και σε έψαχνα στο τηλέφωνο και δεν απαντούσες, αλλά και τότε που σε ρώτησα στην απογείωση και μου είπες όλα οκ φύγε, τότε που καθυστέρισαν τα αποτελέσματα να βγούν 3 εβδομάδες!!! Γιατί άραγε?
Όσο για αυτό με την υπογραφή και τις υπόλοιπες μελοδραματικές αρλούμπες περί ασφάλειας του πιλότου να πετάει ένα έχω να σου πώ. Έτσι όπως τα λές θα έπρεπε να κλείσουν φυλακή αυτόν που υπέγραψε να πετάς διπλά και εσένα να μην σε ξαναφήσουν να πετάξεις.
Και για να τελειώνουμε, αν μπορείς να καταλάβεις τι γράφουμε εδώ μέσα έχει καλός και συνέχισε να γράφεις περί του θέματος το οποίο είναι γιατί ο κάθε εξεταζόμενος είναι υποχρεωμένος να τηρεί τους κανόνες και να πληρώνει για να συμμετάσχει στη διαδικασία των εξετάσεων ενώ οι εξεταστές κρίνουν βάση δικών τους κριτηρίων.
Αυτό οδηγεί σε παρωδίες απονομής τίτλων και διπλωμάτων σε φίλους και κολλητούς. Το έχει δείξει η ιστορία κατ'επανάληψη

ΥΓ αν θες να συνεχίσεις να γράφεις καλό είναι να γράφεις α) επί του θέματος, ή να απαντάς σε ερωτήσεις επί του θέματος όπως με έκρινες βάση του κανονισμού ναί ή όχι και απόδειξη β) στα Ελληνικά, μου είναι πολύ δύσκολο να διαβάζω τι γράφεις, αν το έκανε άλλος στη θέση σου θα είχε πεταχτεί ο badder και θα τον είχε κόψει.

antonisk6
Competition
 
Δημοσ.: 236

Re: Εξετάσεις διθέσιου - παρωδία...

Δημοσίευσηαπό cumulus » Δευτ Νοέμ 04, 2013 11:09 am

Αγαπητοι κύριοι η κριση απ'οτι φαίνεται εχει κανει την εμφάνιση της και στο Ελληνικο παραπεντε.
Πιασαμε πατο, οταν δεν απανταει καμια αρχη και ο καθε ενας λεει οτι θελει οπως θελει, χωρίς αποδηξεις και οταν οι απαντησεις που παιρνει ειναι του τυπου "εισαι μαλακας" και "ρουφα το αυγο σου" απο εκπαιδευτες-εξεταστες ... φοβερο επιπεδο (πολλους οροφους κατω απο την επιφανεια ...)
Ελπιζω να αλλαξει αυτο καποια στιγμη, νεα μυαλα και ανθρωποι εχουν μπει στον χωρο και στο επαγγελμα, οσο και να λεγετε δικαιως τον τελευταιο καιρο οτι εχουμε οτι μας αξιζει, ε λοιπον δεν πιστευω οτι μας αξιζει, ας γινουμε εμεις με την συμπεριφορα μας μερος της αλλαγης.

Ο καλυτερος πιλοτος ειναι αυτος με το μεγαλυτερο χαμογελο μετα την πτηση ! :lol:

http://www.youtube.com/profile?user=manoskyriakakis

http://www.o2paragliding.gr/
cumulus
Competition
 
Δημοσ.: 213

Re: Εξετάσεις διθέσιου - παρωδία...

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευτ Νοέμ 04, 2013 12:11 pm

cumulus έγραψε:Αγαπητοι κύριοι η κριση απ'οτι φαίνεται εχει κανει την εμφάνιση της και στο Ελληνικο παραπεντε.
Πιασαμε πατο, οταν δεν απανταει καμια αρχη και ο καθε ενας λεει οτι θελει οπως θελει, χωρίς αποδηξεις και οταν οι απαντησεις που παιρνει ειναι του τυπου "εισαι μαλακας" και "ρουφα το αυγο σου" απο εκπαιδευτες-εξεταστες ... φοβερο επιπεδο (πολλους οροφους κατω απο την επιφανεια ...)
Ελπιζω να αλλαξει αυτο καποια στιγμη, νεα μυαλα και ανθρωποι εχουν μπει στον χωρο και στο επαγγελμα, οσο και να λεγετε δικαιως τον τελευταιο καιρο οτι εχουμε οτι μας αξιζει, ε λοιπον δεν πιστευω οτι μας αξιζει, ας γινουμε εμεις με την συμπεριφορα μας μερος της αλλαγης.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου..άλλαξαν τα πράγματα και εμείς πάντα μένουμε πίσω ο ένας τρώει τον άλλον...Γιώργο δεν χρειάζεται να απαντάς σε κάθε ποστ...με 400+ διθέσιες καθε χρόνο ήδη έχεις απαντήσει..κάνε την δουλειά σου σαν εξεταστής με γνώμονα να μαζέψουμε κόσμο στο βουνό πάντα με ασφάλεια..COP επειδή ξέρω ποσό Μπουνταλάς εισαι και όπως σου έχω ξαναπεί δεν μπορείς να κρίνεις τον Αμαξά σαν πιλότο η εξεταστή γιατι δεν έχεις δώσει καν εξετάσεις Τώρα αν παίζετε σαν φυλλαράκια με τις λέξεις αυτό είναι άλλο...στην Ευρώπη ΠΕΤΑΝΕ και εμείς εδω μόνο μιλάμε

Επισκέπτης
 

Re: Εξετάσεις διθέσιου - παρωδία...

Δημοσίευσηαπό petkour » Δευτ Νοέμ 04, 2013 9:03 pm

lazare, pistevo apolita oti exis dikio,an kai den eimouna paron apo tis perigrafes tis exetasis apo pola paidia pou itan ekei mallon prepi prota na dosoume siharitiria stos exetastes alla kai stin eap pou katafere na tzakisi toso kosmo.
epidi den ise o monos pou ipefere se autes tis exetasis sou sinistto na organothite me ollous osous adikithikan kai tzakistikan gia na brite to dikio sas

petkour
EN A
 
Δημοσ.: 7

Re: Εξετάσεις διθέσιου - παρωδία...

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Δευτ Νοέμ 04, 2013 10:27 pm

Κώστα ξέρεις ότι σέβομαι αυτούς που αξίζουν σεβασμό... και το αποδεικνύω κάθε φορά που βρίσκομαι εκεί... άλλωστε με ξέρεις και γνωρίζεις ότι δεν είμαι άνθρωπος των ακρών...
όπως λοιπόν δε δέχομαι να κλέβω και μετά να φοράω τη στολή μου για να πιάσω κλεφτές, έτσι δε δέχομαι τον κάθε.... άντε μη πω τώρα, επειδή πετάει 400 διθέσια το χρόνο όπως λες, αλλά όπως φαίνεται κανόνες δε τηρεί, να το παίζει, μόνο αυτό μπορεί να κάνει, εξεταστής...
δε κολλάει αυτό όσο κολλητός σου κι αν είναι.... κι αυτό θα πρέπει να το βλέπουν όσοι διοργανώνουν τέτοιου είδους εκδηλώσεις... ένας εξεταστής δε πρέπει να απαξιώνεται από τους υπόλοιπους... υπάρχει πρόβλημα... και δεν υπάρχει προσωπικό θέμα, μιας και θέλει πολύ μυαλό για να καταλάβει κανείς ότι είναι χαζός.... αλλά συλλογικό... ο σεβασμός δε κερδίζεται από τα 400 αφορολόγητα διθέσια που μπορεί να πετάει κάποιος, αλλά από την εν γένη συμπεριφορά μας...
ο Βλασόπουλος, ο Σταμέλος, ο Κωστούλας, ο Σκόνδρας και κάποιοι επίσης αξιόλογοι πιλότοι και άνθρωποι, αποτελούν την ιστορία του παρα5 στην Ελλάδα, και όχι τους καραγκιόζηδες που επειδή έμαθαν διθέσια, τριθέσια.... να απαιτούν σεβασμό, επειδή αναγκαστικά κατέχουν μια θέση...
ο Λάζαρος ήταν κυριολεκτικά, μετά τον Κωστούλα και τον Φώκο, ο άνθρωπος που μου μετέδωσε πολλά γιατί ήξερε πολύ περισσότερα από μένα... οπότε ο σεβασμός είναι εξίσου υψηλός... δεν ήμουν παρόν για να ξέρω (και όχι να κρίνω) αν ήταν οκ η όχι για να πάρει το δίπλωμα... και ειλικρινά και να ήμουν σε θέση να γνωρίζω, δεν θα ήθελα να εκφέρω άποψη μιας και σέβομαι αμφότερους, και δε μου πέφτει λόγος... πιο πολύ πρόβλημα θα δημιουργούσα παρά θα ωφελούσα.... Γιώργο Παπαπέτρου, δεν υπάρχει θέμα αποπροσανατολισμού για το post του Λάζαρου, αλλά τέτοια θέματα δημιουργούνται όταν εμπλέκονται και ανίκανοι μέσα... ίσως έχεις δίκιο για τον τρόπο που το έκανα, αλλά πίστεψε με δεν έχω διαφορετικό λόγο για χαζούς....

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: Εξετάσεις διθέσιου - παρωδία...

Δημοσίευσηαπό GiotaR » Τρί Νοέμ 05, 2013 1:18 am

Καλησπέρα σε όλους

Βλέπω οτι οι κανονισμοί μας είναι ασαφείς σε αρκετά σημεία, και οτι αστάθμητοι παράγοντες πχ "καιρός", ανθρώπινος παράγοντας (δηλ. εξεταστής , μαθητής, διοργανωτής, προσωπικό στυλ κτλ) όσα δεν είναι αριθμητικά μετρήσιμα πράγματα, συχνά οδηγούν σε μη ασφαλή-αμφισβητούμενα αποτελέσματα...
Η αξιολόγηση και η αντικειμενικότητά της όμως, απασχολούν την κοινωνία αιώνες.....Οι δυσκολίες που υπάρχουν είναι φυσιολογικές και οι διαφορές αναπόφευκτες. Φαίνεται οτι δεν έχουν προβλεφθεί στους κανονισμούς όλες οι πιθανές εξαιρέσεις, ή τρόποι να διασφαλίζεται η μέγιστα μετρήσιμη, αντικειμενικότητα. Αυτό είναι ένα πρόβλημα που μπορούμε να το προσεγγίσουμε. Να προτείνουμε τρόπους μέτρησης, να αριθμητικοποιήσουμε τα δεδομένα, τις απαιτήσεις.

Επίσης υπάρχουν προβλήματα με την εφαρμογή και τήρηση των κανονισμών. Και αυτά ξεπερνιόνται με προσπάθεια να είμαστε όλοι πιο συνεπείς και απόλυτα επιμελείς στην εφαρμογή τους: διοργανωτές, εξεταστές και εξεταζόμενοι. Αυτά είναι τα εύκολα.

Τα δύσκολα τώρα: Η αξιοπιστία και η εμπιστοσύνη μεταξύ μας- τότε που δεν θα χρειαζόμαστε κάμερες και όργανα για να επαληθεύουμε την αξιοπιστία των μαθητών ή των αξιολογητών τους.Αυτό είναι το δύσκολο. Η εμπιστοσύνη δεν επιβάλλεται, δεν θεσμοθετείται, δεν νομοθετείται....μόνο χτίζεται με στάσεις, συμπεριφορές, δημόσιο και ιδιωτικό λόγο και έργα σε βάθος χρόνου.

Κάποιοι άνθρωποι ασχολούμαστε με τους κανονισμούς και τα σχετικά, χρόνια τώρα και κάνουμε δοκιμές, αλλαγές, σωστά και λάθη. Όλοι καλούμαστε να τους γνωρίζουμε και να τους εφαρμόζουμε και το κάνουμε με σωστό ή λιγότερο σωστό τρόπο.Κρίνουμε, κατακρίνουμε και κρινόμαστε. Είμαστε επομένως συνυπεύθυνοι σε όλο αυτό, στο να εντοπίζουμε τις παραλείψεις και τα λάθη των κανονισμών, για να τα διορθώνουμε. Και καλά κάνετε και τα λέτε. Και σε αυτό θα μείνω με καλόπιστη διάθεση: ότι υπάρχουν ασάφειες και παραλείψεις που οδηγούν σε προβλήματα, παρεξηγήσεις και τσακωμούς-και αυτό είναι πιο σίγουρο από το ότι υπάρχουν άνθρωποι με πρόθεση να ευνοήσουν ή να αδικήσουν.

Μπορώ;/μπορείς;/μπορούμε;/ να κάνουμε κάτι παραπάνω και να αλλάξουμε ότι δεν θεωρούμε σωστό; Σε κανονισμούς, θεσμούς, διαδικασίες ή και σε ανθρώπους; Αν μπορούμε ας το κάνουμε.
Ο μόνος τρόπος όμως είναι η συμμετοχή και τίποτε άλλο, τίποτε δεν άλλαξε ποτέ χωρίς την συμμετοχή. Όπως το X/C, κανείς δεν το κάνει έτσι κατα τύχη, δεν γίνεται χωρίς υπομονή και επιμονή, σχεδιασμό και ατέλειωτες ώρες και προσπάθειες....Ενεργός πτήση , ενεργός συμμετοχή....
Και η κριτική και η αμφισβήτηση μας χρειάζονται. Ως δείχνει η ιστορία, τα κακώς κείμενα στην "στραβή" φαίνονται, αν όλοι ήταν ευχαριστημένοι δεν θα υπήρχε και η κριτική που οδηγεί σε αλλαγές! Η αμφισβήτηση είναι υγεία και για μένα προσωπικά σημαίνει οτι απο πίσω υπάρχουν άνθρωποι που σκέφτονται, ονειρεύονται, ασχολούνται και έχουν ιδέες, στην περίπτωσή μας τουλάχιστον- και η κριτική είναι αφορμή και για αυτοκριτική.

Γινόμενη γραφική, μιας και το έχω ξαναγράψει (αλλά όλα απο την βάση ξεκινούν) αυτό σημαίνει ενεργά σωματεία με αθλητικό όσο και διοικητικό παρόν, με εκπροσώπους ανθρώπους με πραγματικό ενδιαφέρον που θέλουν να δουλέψουν, να προτείνουν, να πουν, να μαζέψουν ιδέες από την βάση και να τις μεταφέρουν. Όλοι σας έχετε άποψη και ιδέες και μπορείτε μέσω του σωματείου σας, να τις θέσετε επίσημα. Προφορικά ή γραπτά.Αν δεν το κάνετε τι θα αλλάξει;;

Το οτι ο χώρος μας δεν είναι υγιής φάνηκε. Όχι επειδή έχουμε προβλήματα, αλλά επειδή δεν έχουμε τρόπους να τα διαχειριστούμε. Ή να τα προλάβουμε. Όλοι. Δεν εξαιρώ κανέναν. Από την παρακμή της αδιαφορίας, όμως, προτιμώ "τα αίματα να βράζουν στο φόρουμ" να μιλάμε και να ξεκαθαρίζουμε το τοπίο, παρακινούμενοι έτσι όλοι οι ένθερμοι συνομιλητές, να συναντηθούμε και σε επίσημη συνάντηση (σωματείων ή δεν ξέρω και τι άλλο) όχι για να αλληλοκατηγορηθούμε και να τσακωθούμε αλλά για να πάμε παρακάτω: να δούμε ποιες ελλείψεις υπάρχουν πίσω από τα προβλήματα που προέκυψαν, ποια λάθη, ποιες τρύπες ανοιχτές για να μπει η διχόνοια και η φαγωμάρα και να προτείνουμε, να αντιπαραθέσουμε και εν τέλη να συναποφασίσουμε και ψηφίσουμε κάτι καλύτερο. Όσα και να γράψουμε όσα και να εξηγήσουμε σε ένα φόρουμ, δεν μπορούν να υποκαταστήσουν την αλήθεια μιας face to face επικοινωνίας. Και ξέρω οτι θα το κάνετε. Μην κάτσουμε άλλο πάνω από περασμένα γεγονότα, ας περάσουμε στο παρασύνθημα... τι κάνουμε απο δω και πέρα για να γίνουν τα πράγματα καλύτερα....

Δεν είμαι αντίθετη στο να γραφτεί και να ειπωθεί οτιδήποτε σε ένα φόρουμ και τέτοια ταμπού δεν έχω, καλώς κάνουμε όλοι και γράφουμε καθε τόσο και εκτονωνόμαστε και άλλωστε εδώ είναι και ένα σημείο συνάντησής μας, αλλά ας μην του δίνουμε και περισσότερη αξία απο ότι μπορεί να έχει. Δεν είναι το φόρουμ λαϊκό δικαστήριο για ακροαματική διαδικασία, ούτε χώρος να αποδείξω αν είναι άξια ή ανάξια ή ικανή ή ανίκανη, δίκαιη ή άδικη, αδικημένη ή δικαιωμένη, αρεστή ή δυσάρεστη, να ανακρίνω ή να απολογηθώ.

Είμαι σχεδόν σίγουρη οτι δεν υπάρχουν απο κανέναν που γράφει,ρωτάει, αναφέρει, κακές προθέσεις ή βλαπτικές διαθέσεις, απλά μερικές φορές, λίγο οι συγκυρίες,η αγανάκτηση, λίγο οι χαρακτήρες μας, κάποιες ατυχείς επιλογές ή λάθη, και πιανόμαστε στα λόγια.

Εύχομαι την νέα πτητική χρονιά-χειμερινής απτησίας γαρ αρχομένης :( - να έχουμε περισσότερη διάθεση συμμετοχής, καλύτερους κανονισμούς, που θα έχουμε συναποφασίσει, διάθεση και επιμέλεια να τους εφαρμόσουμε, πιο ξεκάθαρους στόχους να επιτύχουμε και μόνο ευχαριστημένους εξεταστές και εξεταζόμενους, με πολλά χαμόγελα στο βουνό. Ας προσπαθήσουμε όλοι για αυτό, δεν νομίζω οτι είναι δύσκολο. Όσοι μπορούμε, συμμετεχοντας, και όσοι δεν μπορούμε, κατανοώντας και κρίνοντας με σεβασμό ή επισημαίνοντας, λάθη και ατέλειες.

Το μόνο υποχρεωτικό είναι να πετάμε και να ευχαριστιόμαστε τις εναέριες ώρες μας (πολύ περισσότερο απο τις φορουμικές μας :P ) Αυτό μάλλον πρέπει να νομοθετηθεί (για να ξαναβρούμε το χαμένο νόημα......) Συμφωνώ με τον Μάνο να γίνουμε με την συμπεριφορά μας μέρος της αλλαγής. Ωραίο μανιφέστο, έχει ενδιαφέρον να το κάνουμε πράξη ο καθένας με τον τρόπο του. Ελπίζω να είστε πολλοί παρόντες σε επίσημη-ανεπίσημη συνάντηση, εκπροσωπώντας απόψεις προσωπικές, του σωματείου σας και όλων των συναθλητών μας.

"Πρέπει να είσαι η αλλαγή που θέλεις να έρθει" Μ. Γκάντι

Με εκτίμηση, ΓιώταΡ

GiotaR
Competition
 
Δημοσ.: 291

Re: Εξετάσεις διθέσιου - παρωδία...

Δημοσίευσηαπό adreas » Τρί Νοέμ 05, 2013 2:58 pm

Γιώτα, εάν λειτουργούσε η επίσημη επικοινωνία δε θα υπήρχε λόγος να πλακωνόμαστε στο sky. Και εάν υπήρχε ένας πιλότος υπόδειγμα της "αλλαγής που θέλουμε να έρθει", αυτός ήταν ο Λάζαρος.

adreas
Competition
 
Δημοσ.: 569

Re: Εξετάσεις διθέσιου - παρωδία...

Δημοσίευσηαπό GPapapetrou » Τρί Νοέμ 05, 2013 7:19 pm

cop έγραψε:
G.Papapetrou έγραψε:
Παντα ετσι γινεται ξεφευγουμε απτο θεμα,ετσι δεν ειναι Δημητρη;
Τα οποια θεματα που βαζει ο Λαζαρος στο τραπεζι γεννα σε ολους μας πολλα ερωτηματα περι διαφανειας.
Γιώργο Παπαπέτρου, δεν υπάρχει θέμα αποπροσανατολισμού για το post του Λάζαρου, αλλά τέτοια θέματα δημιουργούνται όταν εμπλέκονται και ανίκανοι μέσα... ίσως έχεις δίκιο για τον τρόπο που το έκανα, αλλά πίστεψε με δεν έχω διαφορετικό λόγο για χαζούς....


Παναγιωτη το μηνυμα μου ηταν ξεκαθαρο αλλο ξεφευγουμε απτο θεμα και αλλο αποπροσανατολιζουμε,το ενα το κανεις ακουσια ενω το αλλο το επιδιωκεις,νομιζω ημουν ξεκαθαρος σε αυτο που εγραψα και αν θες να το εξηγησω καλλυτερα αυτο εννοουσα κιολας χωρις υπονοουμενο.
Sorry για το off topic.

GPapapetrou
EN D
 
Δημοσ.: 128

Re: Εξετάσεις διθέσιου - παρωδία...

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Τρί Νοέμ 05, 2013 9:41 pm

Γιώργο αν έκανα κάτι τέτοιο, το μόνο σίγουρο θα επιδίωκα και κάτι, οπότε αν αντιλαμβάνεσαι κάτι τέτοιο, μάλλον κάτι δε διαβάζεις σωστά....
αν πάλι βλέπεις σκοπιμότητα αποπροσανατολισμού των μαζών τότε έχουμε να κάνουμε με πολιτική και έλεγχο της μάζας, μη και τυχόν βγει στη φόρα ο λόγος που κόπηκε ο Λάζαρος...
δε χρειαζόταν να δώσω συνεχεία τότε...
το να αντιμετωπίζω τα πράγματα με χιούμορ δε σημαίνει διακωμώδηση....
εκτός και αν δε μπορείς να το αντιλήφθης... άλλο αυτό ...
δεν έχουμε όλοι το ίδιο χιούμορ...
τεσπα
είναι και θέμα αντίληψης των όσων λέμε...
μπορεί να μη καταλαβαίνω τι προσπαθείς να πεις... η εσύ να θεωρείς ότι συνωμοτώ η μεροληπτώ υπέρ κάποιου....
για τους δήθεν έχω άποψη αλλά για ανθρώπους που ξέρω και σέβομαι κρατάω αποστάσεις...

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: Εξετάσεις διθέσιου - παρωδία...

Δημοσίευσηαπό GPapapetrou » Τρί Νοέμ 05, 2013 10:23 pm

cop έγραψε:το να αντιμετωπίζω τα πράγματα με χιούμορ δε σημαίνει διακωμώδηση....
εκτός και αν δε μπορείς να το αντιλήφθης... άλλο αυτό ...
δεν έχουμε όλοι το ίδιο χιούμορ...
τεσπα
είναι και θέμα αντίληψης των όσων λέμε...
μπορεί να μη καταλαβαίνω τι προσπαθείς να πεις... η εσύ να θεωρείς ότι συνωμοτώ η μεροληπτώ υπέρ κάποιου....
για τους δήθεν έχω άποψη αλλά για ανθρώπους που ξέρω και σέβομαι κρατάω αποστάσεις...



G.Papapetrou έγραψε:
Παντα ετσι γινεται ξεφευγουμε απτο θεμα,ετσι δεν ειναι Δημητρη;
Τα οποια θεματα που βαζει ο Λαζαρος στο τραπεζι γεννα σε ολους μας πολλα ερωτηματα περι διαφανειας.


Και σου ξαναβαζω το post μου παλι και σου το λεω ξανα παλι μιλησα για συνωμοσιες,για διακωμωδιες,η αποπροσανατολισμους για τα οποια λες;κανεις υποθεσεις και ετσι δημιουργουνται εντυπωσεις εις βαρος μου για κατι που δεν εχω πει.και παλι off topic.
Λοιπον αυτο που εγραψα ειναι οτι ξεφευγουμε απτο θεμα εγω οπως και ο τσουλουφης, αυτο εννοουσαμε, οχι σε καποιον προσωπικα αλλα γενικα. τωρα εσυ πως το πηρες προσωπικα και λες και αλλα τα οποια δεν ειπα απλως επειδη τα υποθετεις ,δεν το καταλαβαινω.

GPapapetrou
EN D
 
Δημοσ.: 128

Re: Εξετάσεις διθέσιου - παρωδία...

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Τρί Νοέμ 05, 2013 11:51 pm

τεσπα Γιώργο δεν βγαίνει κάτι,
ούτε υποθέσεις κάνω ούτε εναντίων σου μίλησα...
δεν είμαι ούτε άμεσα εμπλεκόμενος ούτε θιγόμενος για να μείνω στα στενά "όρια του θέματος", όπως λες.... θέλησα να εμπλακώ σε σημείο που δεν επηρεάζω το θέμα που έθεσε ο Λάζαρος... ο καθένας μας εκλαμβάνει τα πράγματα διαφορετικά... όσες φορές κι αν βάλω κι εγώ τις δίκες μου δημοσιεύσεις, κι εσύ άλλο θα καταλάβεις... οπότε δεν ωφελεί να τις επαναλαμβάνεις επιδεκτικά γιατί πελαγοδρομούμε, επαναλαμβανόμαστε και "φεύγουμε εκτός θέματος"...

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: Εξετάσεις διθέσιου - παρωδία...

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Τετ Νοέμ 06, 2013 10:09 am

lazaros έγραψε:Έγγραφη επιστολή με όλα αυτά που αναφέρω δεν πρόκειται να στείλω στην ΕΑΠ και την ΕΛΑΟ γιατί ξέρω από τώρα τη τύχη της (υπάρχει η προηγούμενη σχετική εμπειρία...). Ίσως πρέπει να πάει απευθείας στη Γενική Γραμματεία Αθλητισμού (εμπλουτισμένη με μερικά επιπλέον ερωτήματα σχετικά με τη νομιμότητα πρακτικών στο χώρο) αλλά δεν έχω εμπιστοσύνη ούτε σε κείνη. Υπάρχουν και άλλοι δημόσιοι φορείς που είμαι σίγουρος ότι θα είχαν περισσότερο ενδιαφέρον για το πως λειτουργούν τα πράγματα στο αλεξίπτωτο πλαγιάς...
Δεν θα ασχοληθώ όμως...


Λάζαρε το να μην ασχοληθείς είναι δικαίωμα σου και είναι σεβαστό , αλλά μήπως τελικά γίνονται όλα αυτά επειδή κανένας δεν ασχολειτε σε βάθος για τα όποια προβλήματα μπορεί να έχει ?

__________________________________________________________________
https://web.facebook.com/dreamparaglidi ... =bookmarks
http://www.dreamparagliding.gr/
tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216

Re: Εξετάσεις διθέσιου - παρωδία...

Δημοσίευσηαπό lazaros » Τετ Νοέμ 06, 2013 6:31 pm

Τσουλούφη, ένα ανέκδοτο που μου είπαν πριν λίγο εξηγεί γιατί σε αυτή την χώρα κανένας δεν θέλει να ασχοληθεί σε βάθος και με τίποτα στα σοβαρά (και όποιος το προσπάθησε βλαστήμησε την ώρα και τη στιγμή που το αποφάσισε!):

Aρχες Ιανουαρίου ο Αη Βασίλης πετάει με αεροπλάνο πάνω από την Ευρώπη
και μοιράζει παντού ΛΑΜΟΓΙΑ για το 2013.
Περνάει πάνω από την Γερμανία...
- Πόσους ρίχνουμε εδώ; τον ρωτάει ο πιλότος;
- Ρίξε 500, του απαντάει ο ''Άγιος''.
Περνάει πάνω από την Γαλλία...
- Πόσους ρίχνουμε εδώ;
- Ρίξε 1000, του λέει.
Περνάει πάνω από την Ιταλία...
- Πόσους ρίχνουμε εδώ;
- Ρίξε 2000.
Περνάει πάνω από την Ελλάδα...
- Πόσους ρίχνουμε εδώ;
- Πλάκα μου κάνεις ρε; Απ' εδώ φορτώνουμε, το ξέχασες ;!!

...και επειδή σε πολλούς εδώ μέσα φαίνεται ότι αρέσουν τα αποφθέγματα να βάλω ένα κι εγώ:
"Δεν ελπίζω (πλέον) τίποτα, δεν φοβάμαι τίποτα, είμαι ελεύθερος...", Ν. Καζαντζάκης

lazaros
EN D
 
Δημοσ.: 147

Re: Εξετάσεις διθέσιου - παρωδία...

Δημοσίευσηαπό badder » Τετ Νοέμ 06, 2013 8:31 pm

Τα παρακάτω αφορούν καθαρά προσωπική τοποθέτηση. Και είχα αποφύγει να γράψω γιατί δεν ήθελα να δώσω αξία σε κάτι που δεν έχει καμία βάση. Αλλά επειδή ένας φίλος (εκτός Κιθαιρώνα), αρκετά αντικειμενικός, με προέτρεψε να πω την άποψη μου (που δεν είναι μόνο δική μου) για να μην δημιουργούνται εσφαλμένες εντυπώσεις, γράφω τα παρακάτω. Για να μην γίνει παρανόηση το θέμα αφορά μόνο το ζήτημα του σεμιναρίου διθέσιου και καμία άλλη προσωπική αντιπαράθεση δεν υπάρχει πέραν αυτού.

Ας καταλάβουμε ότι οι υποκειμενικές απόψεις και περιγραφές κάποιου δεν είναι καταγραφή γεγονότων. Και όσοι αβασάνιστα και χωρίς να έχουν πλήρη γνώση των γεγονότων βιάστηκαν να συμφωνήσουν, ας σκεφτούν και 2η φορά ότι τα πράγματα δεν είναι πάντα όπως παρουσιάζονται. Σίγουρα κάποια οργανωτικά ζητήματα απέχουν από το τέλειο αλλά σίγουρα δεν βρίσκονται και εκεί που επιχειρείται να τοποθετηθούν. Είναι εύκολο να ρίχνεις το φταίξιμο σε άλλους και να συκοφαντείς. Το δύσκολο είναι να δεις τα δικά σου λάθη και να κάνεις αυτοκριτική. Και εδώ λοιπόν το δύσκολο ήταν να σκεφθεί ότι 6 εξεταστές σε μια εξέταση και ένα σεμινάριο με έκριναν αρνητικά, μήπως κάπου υστερώ? Το εύκολο ήταν βέβαια να φταίνε όλοι οι άλλοι, το σύστημα, η κοινωνία, η κρίση, οι εξεταστές και η ΕΑΠ που είχαν προηγούμενα μαζί του και του τη φύλαγαν στη γωνία ή από καθαρή διαστροφή καμιά 10αριά άτομα συνολικά αποφάσισαν να τον ταλαιπωρήσουν. Και μαζί με αυτόν και όλους τους άλλους μιας και οι συνθήκες ήταν για όλους οι ίδιες.

Στα γενικά:
1. Ναι σεμινάριο για να αξιολογηθεί αν όντως έχουν εκπαιδευθεί σωστά σε κάποια πράγματα (που ανακαλύφθηκε ότι κάποιοι είχαν σοβαρές ελλείψεις) και να αξιολογηθούν σε βάθος. Αντί να λέμε μπράβο που προχωρήσαμε σε ουσιαστική αναβάθμιση για το διθέσιο θέλουμε να γυρίσουμε στο καθεστώς που είχε προβλήματα.

2. 45 ευρώ ήταν μόνο για εξέταση. 150 ευρώ είναι για ολοήμερο σεμινάριο 3 ημερών μαζί με την εξέταση. Μάλλον φθηνό θα έλεγα ότι είναι. Αν είχε πρόβλημα ας επέλεγε να μην συμμετέχει, δεν ήταν υποχρεωμένος. Δεν γράφει όμως ότι επειδή είχε ξαναδώσει έγινε έκπτωση 30 ευρώ. Και ναι το σεμινάριο σωστά είναι υποχρεωτικό για να αποφεύγονται περιπτώσεις προβληματικές.
3. Κατόπιν εορτής … Οκ είναι άλλη συζήτηση αλλά εάν επιθυμεί θα την λάβει κανονικά.

4. Το πλαίσιο το ήξερε από όταν δήλωσε συμμετοχή. Ήξερε ότι δεν έχει σχέση με εξετάσεις και τα μέχρι τότε ισχύοντα και υπάρχει αλληλογραφία που το αποδεικνύει και οι ανακοινώσεις που έχουν δημοσιευθεί. Γνώριζε πολύ καλά ότι το πλαίσιο που συμμετέχει δεν έχει σχέση με τις παλαιές εξετάσεις, και είναι προκλητικό που γράφει κάτι τέτοιο. Και πάλι θα μπορούσε να εκφράσει αντιρρήσεις από πριν αλλά δεν το έκανε.

5. Οι συνθήκες ήταν δύσκολες για όσους δεν ασχολούνται με διθέσιες πτήσεις. Για τον εκπαιδευμένο πιλότο διθέσιου δεν ήταν εκτός των δυνατοτήτων του. Και οι 3 που είχαν ατύχημα αποδείχθηκε ότι δεν ήταν σωστά εκπαιδευμένοι (για αυτό έγινε σεμινάριο και όχι εξετάσεις) και σταμάτησε η συμμετοχή τους επιτόπου. Άλλωστε δεν είναι τυχαίο ότι οι σωστά εκπαιδευμένοι δεν είχαν κανένα πρόβλημα, άσχετα με το αν θα προτιμούσαν καλύτερες συνθήκες. Επίσης σε όλες τις πτήσεις ο επιβάτης του ήταν πιλότος και μάλιστα ελαφρύς και έμπειρος κάτι που έκανε την απογείωση πιο εύκολη. Αφού χρησιμοποιούμε παραδείγματα, όταν δίνεις για αυτοκίνητο δεν παίρνεις δίπλωμα μόνο μέχρι 1000cc, ούτε μόνο για ευθείες ή ανηφόρες. Παίρνεις για όλους τους δρόμους και όλες τις συνθήκες. Και όταν σε εξετάζουν δεν σε βάζουν σε ευθείες ούτε σε εθνική επειδή μόνο εκεί θέλεις να οδηγείς.

6. Οι άλλοι επαγγελματίες πέταξαν κανονικά, και με συγγενείς εκείνη την ημέρα. Απλά επέλεξαν τις κατάλληλες συνθήκες. Το ίδιο θα μπορούσαν να κάνουν και οι εξεταζόμενοι. Και πάλι ανακρίβειες γιατί οι συνθήκες δεν ήταν ιδανικές αλλά δεν ήταν και απαγορευτικές. Άλλωστε το πότε θα επιλέξει να απογειωθεί ο πιλότος είναι και αυτό κριτήριο αξιολόγησης. Οι εξεταστές είχαν δηλώσει ότι οι ελεγχόμενες ακυρώσεις δεν αξιολογούνται. Προσπαθεί να περάσει την προσωπική του υποκειμενική άποψη περί αξιολόγησης ως δεδομένο αντικειμενικό. Οι εξεταστές είναι οι μόνοι κατάλληλοι όμως για αυτό (η ΕΑΠ δεν έχει καμία σχέση). Ήταν εκεί για να αξιολογηθεί επειδή ο ίδιος το επέλεξε.

7. Οι εξεταστές ήταν 3 και το γνώριζε από την αρχή διότι αναφέρθηκε στην αρχική παρουσίαση. Και πάλι αδιάβαστος όμως. Αυτό που αναφέρει περί εκπαιδευτή και εξεταζόμενου ισχύει μόνο στις εξετάσεις (όχι στο σεμινάριο που έγινε) και ισχύει μόνο για τα προφορικά.

Στα ειδικά:
1. Άποψη μπορεί να έχει μόνο όποιος ήταν παρών. Σε τουλάχιστον 5 περιπτώσεις είχε δυνατότητα να απογειωθεί με συνθήκες 5-10 χλμ. φάτσα αέρα αλλά δεν το έκανε, και ενώ οι άλλοι απογειωνόντουσαν αυτός περίμενε για πάνω από μια ώρα. Άλλωστε το να απογειώνεσαι με άπνοια δεν είναι θέμα επικινδυνότητας αλλά ικανότητας. Και όταν δίνεις για αυτοκίνητο θα σου ζητήσουν οπισθογωνία, δεν θα την κάνεις ποτέ πιθανόν ως οδηγός, αλλά πρέπει να την ξέρεις. Η δικαιολογία ότι εγώ δεν θα πετάω ποτέ με άπνοια είναι αστείο σε φάση εξετάσεων. Το δίπλωμα το παίρνεις για όλες τις συνθήκες. Οι προσωπικές υποσχέσεις για μη πτήση με συγκεκριμένες συνθήκες δεν αποτελεί κριτήριο ούτε μπορεί να ληφθεί υπόψιν.

2. Είναι προφανώς προκατειλημμένος λόγω του αποτελέσματος. Τον εξέταζαν με τα ίδια κριτήρια που εξέταζαν όλους. Του έδωσαν μια ευκαιρία ακόμα με την τελευταία πτήση γιατί προφανώς ήδη είχαν σοβαρές αμφιβολίες. Μάλιστα όταν ερωτήθηκε στο εάν θέλει να το πάρει γιατί το αξίζει 100% ή να του το δώσουν με τις όποιες αμφιβολίες είχαν οι εξεταστές, απάντησε (και σωστά) ότι θέλει να το πάρει μόνο εάν το αξίζει. Γιατί λοιπόν διαμαρτύρεται για έλλειψη επιείκειας.

3. Μπορεί να μην του αρέσει αλλά αξιολογήθηκε με αυτό τον τρόπο (όπως και άλλοι που είχαν εκπαιδευτικές ελλείψεις). Η αξιολόγηση ανέφερε ότι τα χέρια τα κούναγε αλλά αυτό του το είπαν για να του επισημάνουν ότι δεν έχει τον έλεγχο. Και ότι στις προσγειώσεις σίγουρα δεν έκανε σωστή διαδικασία flair. Γιατί δηλαδή οι λόγοι που ανέφεραν οι εξεταστές πρέπει να απαξιώνονται και να χαρακτηρίζονται «δικαιολογίες» και να μην εκλαμβάνονται σοβαρά υπόψιν όπως θα έπρεπε από κάποιον που κρίνεται ότι έχει ελλείψεις.

4. Σεβαστή η γνώμη του αλλά δεν είναι εξεταστής, δεν έχει εκατοντάδες διθέσια στην εμπειρία του και δεν είναι σε θέση να κρίνει τον εαυτό του για να πάρει δίπλωμα. Για αυτό το λόγο υπήρξαν 6 διαφορετικοί έμπειροι εκπαιδευτές σε 2 περιπτώσεις που απλά είπαν ότι έχει ελλείψεις.

Εν κατακλείδι γραφεί πολλές ασάφειες και πολλές ανακρίβειες (το λέω με πλήρη επίγνωση). Δεν μπορεί να αποδεχθεί ότι για 2η φορά κρίνεται αρνητικά από συνολικά 6 ανθρώπους. Δεν μπορεί να δει τα δικά του λάθη και του φταίνε όλοι οι άλλοι. Προσπάθησε με λάθος τρόπο να παραπλανήσει σχετικά με εξεταστές και ΕΑΠ λες και είχαν όλοι προηγούμενα μαζί του. Θα τον σεβόμουν αν είχε προσπαθήσει να μας πει αυτά που ήξερε και με τα οποία δεν συμφωνούσε πριν την διαδικασία και όσα θα πρότεινε για βελτίωση μετά τη διαδικασία. Αλλά το μόνο που κάνει είναι να λέει ανακρίβειες χωρίς να βοηθάει κανέναν. Το σύστημα δεν είναι τέλειο αλλά αντί να βοηθάμε να γίνει καλύτερο απλά το ισοπεδώνουμε με λαϊκισμούς, υπερβολές και συκοφαντίες. Τίποτα δημιουργικό και εποικοδομητικό δεν γίνετε με αυτές τις πρακτικές. Μόνο απαξίωση των προσπαθειών για οργάνωση.

Αν πιστεύει κάποιος ότι μπορεί να βοηθήσει να έρθει και να το κάνει έμπρακτα εκεί που μπορεί να το κάνει ουσιαστικά. Όχι από την άνεση και την ασφάλεια του πληκτρολογίου του που λόγω αδυναμίας αυτοκριτικής γίνεται εργαλείο «κατακραυγής και εκδίκησης». Ούτε οι εξεταστές και πολύ περισσότερο όσοι εθελοντικά χαλάμε ενέργεια, χρήματα από τη τσέπη μας και χρόνο που δεν έχουμε για να οργανώσουμε όσο καλύτερα μπορούμε μια κατάσταση, δεν αξίζουμε τέτοια αντιμετώπιση. Δεν είμαστε ούτε υπάλληλοι, ούτε μισθωτοί κανενός. Από ενδιαφέρον το κάνουμε, όχι πάντα σωστά, και για αυτό είμαστε ανοιχτοί σε προτάσεις και βοήθεια. Αλλά δεν είναι δυνατόν επειδή έχουμε δημοκρατία να μας συκοφαντούν και να μην σέβονται κανέναν και τίποτα. Η έλλειψη σεβασμού δηλώνει και έλλειψη πολιτισμού και παιδείας. Δεν χρειάζεται να χαρακτηρίσω περαιτέρω.

Είναι λοιπόν όλοι οι εξεταστές λάθος? Βρήκαν έναν απολυτώς ικανό πιλότο και αποφάσισαν να τον εκδικηθούν με αυτό το τρόπο? Είχαν προσωπικά μαζί του και τον ταλαιπώρησαν? Αποφάσισαν να έρθουν σε αντιπαράθεση χωρίς λόγο και να κινδυνέψουν (όπως έγινε) να συκοφαντούνται και να λοιδορούνται δημόσια από όποιον δεν επέτυχε? Μήπως η ΕΑΠ έχει κάποιο οργανωμένο σχέδιο εξόντωσης συγκεκριμένων πιλότων? Είναι άλλο να δηλώνουμε δημόσια τη διαφωνία μας με κάποια πράγματα και να προτείνουμε λύσεις και άλλο να απαξιώνουμε και να ισοπεδώνουμε τα πάντα επειδή δεν μας έκαναν το χατήρι.

Η ελευθερία του καθενός σταματάει εκεί που επηρεάζει την ελευθερία του άλλου. Αλλιώς είναι κανονική αυθαιρεσία. Όταν κατηγορούμε άδικα κάποιον δεν είναι έκφραση ελευθερίας δικής μας, είναι καταπάτηση της ελευθερίας του άλλου.

Με συγχωρείται αλλά δεν είναι η αλλαγή που θα ήθελα.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: Εξετάσεις διθέσιου - παρωδία...

Δημοσίευσηαπό cumulus » Τετ Νοέμ 06, 2013 9:23 pm

Γιαννη εμενα προσωπικα με καλυψες 100%, δεν ξερω ποιος φταιει και γιατι αλλα η απαντηση χρειαζοταν νωριτερα γιατι οντως δημιουργουνται λανθασμενες εντυπωσεις, επισης θα ειχαν αποφευχθεί ενα σωρο ανοησιες που αν καποιος ασχετος διαβαζε θα έφριττε με το επιπεδο μας μην πω την καταντια μας.
Οπως και να εχει σε ευχαριστουμε για το οτι απαντησες και για τον τροπο που απαντησες.

Ο καλυτερος πιλοτος ειναι αυτος με το μεγαλυτερο χαμογελο μετα την πτηση ! :lol:

http://www.youtube.com/profile?user=manoskyriakakis

http://www.o2paragliding.gr/
cumulus
Competition
 
Δημοσ.: 213

Re: Εξετάσεις διθέσιου - παρωδία...

Δημοσίευσηαπό badder » Τετ Νοέμ 06, 2013 9:26 pm

Μάνο σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι αυτά που λέω πρέπει να λαμβάνονται ως η μόνη αλήθεια. Την τοποθέτηση μου κάνω. Αλλά επίσης σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να δεχθώ αβάσιστες συκοφαντίες και χαρακτηρισμούς που όταν θα έρθει η ώρα θα αντιμετωπίσω.

Y.Γ.
Οι όποιες ελλείψεις υπάρχουν σε κανονισμούς, θεσμούς κτλ. όντως πρέπει να καλυφθούν. Όλα μπορούν να γίνουν καλύτερα και θα γίνουν με σωστή συνεργασία. Όχι όμως με αυτό το τρόπο. Όχι χωρίς αυτοκρίτική και με επίθεση κατα πάντων αδιακρίτως.

Το θεωρώ "τρομοκρατικό" με τη μεταφορική χρήση του όρου, να καλούμαι εγώ και κάποιοι άλλοι να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες, επειδή κάποιος αποφάσισε να μας κατηγορήσει άδικα. Και παρόλο που δεν του άξιζε καν απάντηση να μας υποχρεώνει να του απαντήσουμε ακριβώς για να μην μένει λανθασμένη εντύπωση στο κόσμο.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: Εξετάσεις διθέσιου - παρωδία...

Δημοσίευσηαπό antonisk6 » Τετ Νοέμ 06, 2013 10:37 pm

badder έγραψε:Το θεωρώ "τρομοκρατικό" με τη μεταφορική χρήση του όρου, να καλούμαι εγώ και κάποιοι άλλοι να αποδείξουμε ότι δεν είμαστε ελέφαντες, επειδή κάποιος αποφάσισε να μας κατηγορήσει άδικα. Και παρόλο που δεν του άξιζε καν απάντηση να μας υποχρεώνει να του απαντήσουμε ακριβώς για να μην μένει λανθασμένη εντύπωση στο κόσμο.


Όπως και εσύ λες ότι κάνεις την τοποθέτηση σου έτσι και αυτός και ο κάθε αυτός μέσα σε αυτούς και εγώ, την τοποθέτηση μας κάναμε. Το αν θεωρείται αυτή η τοποθέτηση συκοφαντία, βλακεία και ότι άλλο, οφείλει αυτός που έχει αντίθετη άποψη να απαντήσει και φυσικά να μην απαντάει επιλεκτικά. Γιατί όταν δεν απαντάει τότε υπάρχει πρόβλημα.
Και μιας και έγινε το πρώτο βήμα να ελπίζω πως θα απαντηθούν και άλλα ερωτήματα που ακόμα είναι αναπάντητα

antonisk6
Competition
 
Δημοσ.: 236

Re: Εξετάσεις διθέσιου - παρωδία...

Δημοσίευσηαπό badder » Τετ Νοέμ 06, 2013 10:51 pm

Άλλο πράγμα ξεκινάω να κατηγορώ / συκοφαντώ επείδή δεν πέρασε το δικό μου και δεν βλέπω που μπορεί να έκανα και εγώ λάθος, και εντελώς διαφορετικό να πρέπει να απαντήσω σε κατηγορίες γιατί αν δεν το κάνω θα φανεί ότι έχουν βάση. Η διαφορά είναι ότι δεν ξεκίνησα κάτι, απλά απάντησα σε αβάσιστες κατηγορίες γιατί ένιωσα ότι ήμουν υποχρεωμένος. Και απάντησα μόνο σε αυτές. Δεν επεκτάθηκα σε άλλες πτυχές (που θα μπορούσα).

Όλοι μπορεί να κάνουμε λάθη, και το σωστό είναι να επισημαίνονται και να βρίσκουμε λύσεις για να μην ξαναγίνουν. Το να κάνουμε επιθέσεις σε φόρουμ δίνοντας την εντύπωση ότι το σύμπαν ολόκληρο συνομώτησε εναντίον μας μπορεί να μας κάνει να νιώθουμε καλύτερα αλλά δεν βοηθάει να διορθωθεί τίποτα. Και δεν μπορείς να κατηγορείς τους άλλους ότι δεν κάνουν κάτι σωστά όταν εσύ πρώτα βοηθάς στην απαξίωση και την καταστροφολογία. Δεν είδα πουθενά να υπάρχει αναφορά σε πιθανά λάθη του εξεταζόμενου ούτε κάποια πρόταση για βελτίωση των καταστάσεων. Μόνο μια ακατάσχετη κατηγορία βασισμένη σε ανακρίβειες.

Άλλωστε μετά από τις τοποθετήσεις νομίζω ότι ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματα του.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: Εξετάσεις διθέσιου - παρωδία...

Δημοσίευσηαπό antonisk6 » Πέμ Νοέμ 07, 2013 12:04 am

badder έγραψε:Άλλο πράγμα ξεκινάω να κατηγορώ / συκοφαντώ επείδή δεν πέρασε το δικό μου και δεν βλέπω που μπορεί να έκανα και εγώ λάθος


Tο σύνηθες είναι επίσης αυτός που κατηγορείται να λέει ότι τον συκοφαντούν ενώ σπάνιες είναι οι περιπτώσεις που παραδέχεται το λάθος-ενοχή του.

antonisk6
Competition
 
Δημοσ.: 236

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στην Συζητήσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες

cron