Ημερομηνία Πέμ Απρ 18, 2024 5:18 pm
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Συζητήσεις

Συζητήσεις

Εγωιστικό μεν, επίκαιρο και ίσως αναγκαίο, δε..

Θέματα γενικού ενδιαφέροντος που αφορούν τον χώρο του αλεξιπτώτου πλαγιάς.

Συντονιστής: Moderators

Εγωιστικό μεν, επίκαιρο και ίσως αναγκαίο, δε..

Δημοσίευσηαπό VENTUS » Τρί Φεβ 23, 2016 1:22 am

Ορμώμενος από τα τελευταία γεγονότα στον χώρο μας ( παλινωδίες για άδειες παραμοτερ, εκπαιδευτές κτλ) και με την από χρόνια παραδοχή ότι Αλεξ. Πλαγιάς και Παραμοτερ είναι κοινός και ενιαίος χώρος - στο μυαλό μου τουλάχιστον-, αλλά και διαπιστώνοντας καθημερινά πόσο λίγο γνωριζόμαστε μεταξύ μας , πόσο ελάχιστα γνωρίζουμε θέματα σημαντικά για το άθλημα μας, τι συνέβαινε στο παρελθόν, ποιά είναι η προσωπική πορεία του καθένα μας στην ιστορία του αθλήματος στην χώρα μας

αποφάσισα να δημοσιεύσω – ευλογώντας τα γένια μου πρωτίστως αναμφισβήτητα – το παρακάτω αεραθλητικό βιογραφικό μου, σε μία στιγμιαία έκρηξη εγωισμού, ελπίζοντας ότι θα εμπνεύσω παρόμοια με τα δικά μου κίνητρα για ένα βήμα προς τα εμπρός για τον εαυτό μου και για όλους , στους νεώτερους.

Με την στάση μου ελπίζω 'οτι δίνω το παράδειγμα στους παλιούς, να επικρατήσει η κοινή λογική, το γνώθι σεαυτόν και το ουδείς αναντικατάστατος, αξίες απαραίτητες να συμπορευτούμε με αυτές σήμερα ώστε να βοηθήσουμε να αναδειχτούν οι νεώτεροι σίγουρα πιο ικανοί και φρέσκοι από εμάς αλλά και να μην εμποδίζουμε την πρόοδο που εμείς δεν εκπροσωπούμε πλέον.

Όλα θα πάνε καλά ακόμη και χωρίς εμάς στην πρώτη γραμμή

ΥΓ. Το παρόν επέχει θέση χαιρετισμού και εκτίμησης στους παλιούς μου συντρόφους

VENTUS
Ανέστης Παλιάτσος



Αεραθλητικό Βιογραφικό: ΑΝΕΣΤΗΣ ΠΑΛΙΑΤΣΟΣ

Εκπαιδευτής Αλεξίπτωτου Πλαγιάς (ΑΠ) της ΕΛ.Α.Ο.

Ασχολήθηκε με το Αλεξίπτωτο Πλαγιάς (ΑΠ) την περίοδο 1990 -1991. Συμμετείχε με τα αλεξίπτωτα πλαγιάς της εποχής στις πρώτες αγωνιστικές συναντήσεις του αθλήματος.
Αθλητής εγγεγραμμένος στην Αερολέσχη Θεσσαλονίκης με αθλητική παρουσία έως το 1999.
Το 1994 ασχολείται και με το Παραμοτέρ.

Κάτοχος πτυχίου Εκπαιδευτή Αλεξίπτωτου Πλαγιάς της Ελληνικής Αεραθλητικής Ομοσπονδίας (ΕΛΑΟ ) και κάτοχος πτυχίου Διπλού ΑΠ (Tandem) της σχολής εκπαιδευτών του 1997.

Έχει συνεργαστεί με την σχολή του τμήματος ΑΠ της Αερολέσχης Θεσσαλονίκης εκπαιδεύοντας πάνω από 70 πιλότους – μαθητές .
Έχει πραγματοποιήσει ~150 πτήσεις Διπλού ΑΠ.

Είναι εξεταστής της ΕΛΑΟ και έχει εξετάσει και αποδώσει άδειες απόδειξης εμπειρίας σε πιλότους ΑΠ από την πρώτη ημέρα λειτουργίας του συστήματος των εξετάσεων των πιλότων, που ο ίδιος σαν πρόεδρος της ΕΑΠ της ΕΛΑΟ καθιέρωσε το 1999 συγγράφοντας και τον κανονισμό εξετάσεων.

Σήμερα είναι εκπαιδευτής ΑΠ και Παραμοτερ της Αερολέσχης Αίολος Δράμας (http://www.aiolosdrama.org) μέχρι την εφαρμογή του νέου Κανονισμού εκμετάλευσης κάτω των 70 κιλών για Παραμοτερ του 2016 και συνεργάζεται και με σχολές άλλων σωματείων.

Είναι εισηγητής και εκπαιδευτής Εκπαιδευτών στο σχολείο Εκπαιδευτών ΑΠ της ΕΛΑΟ, του έτους 2012.

Άλλες αεραθλητικές δράσεις του ίδιου

Από νωρίς τον ενδιαφέρει η εδραίωση και η κοινωνική αποδοχή του αεραθλήματος και επικεντρώθηκε στην δημιουργία τμήματος ΑΠ σε αερολέσχες ( Αερολέσχη Θεσσαλονίκης) και συμμετοχή σε ίδρυση Αερολεσχών με ΑΠ (Αερολέσχη Αίολος Δράμας).

Το 1998 εκλέγεται μέλος του ΔΣ της Ελληνικής Αεραθλητικής Ομοσπονδίας (ΕΛΑΟ) και Πρόεδρος της Επιτροπής Αλεξίπτωτου Πλαγιάς (ΕΑΠ) σε τρείς (3) διαδοχικές εκλογές μέχρι το τέλος του 2003 που παραιτήθηκε.

Συγγράφει όλους τους κανονισμούς του αεραθλήματος του ΑΠ που ισχύουν σήμερα (Λειτουργίας, Αγωνιστικούς , Εκπαίδευσης , Εξετάσεων, Συμβάντων εν πτήση SIV ) και φροντίζει το 2000 να αναγνωρισθούν τα πεπραγμένα του ΑΠ έως τότε από την ΕΛΑΟ βάζοντας το ΑΠ σε τροχιά νομιμοποίησης και αναγνώρισης από τους κρατικούς φορείς (βλέπε αρχεία ΕΛΑΟ).

Διοργανώνει όλα τα Πανελλήνια Πρωταθλήματα και τους Διασυλλογικούς αγώνες ΑΠ ως Διευθυντής Αγώνων (ΔΑ) από το 1998 έως το 2004 και επιλεκτικά κάποιους από τους αγώνες έως το 2009.

Το 2001 και το 2003 διοργανώνει ως ΔΑ, τα Παγκόσμια Κύπελλα ΑΠ (Paragliding World Cup) στην Κόνιτσα και τα Καλάβρυτα . Προετοιμάζει διοργανωτικά το Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 2004 στα Καλάβρυτα (βλέπε αρχεία ΕΛΑΟ).

Το 2001 συμμετέχει σαν αρχηγός της Εθνικής Ομάδας (ΕΟ) στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ΑΠ ( Paragliding World Champioship ) στην Ισπανία.

Το 2002 επιλέγεται σαν μέλος της Διεθνούς Ελλανοδίκου Επιτροπής (International Jury) της Διεθνούς Αεροναυτικής Ομοσπονδίας (FAI) στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ΑΠ (Paragliding Europian Championship) στην Σλοβενία.

Το 2003 επιλέγεται από την FAI σαν μέλος της Διεθνούς Ελλανοδίκου Επιτροπής (International Jury)στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ΑΠ ( Paragliding World champioship) στην Πορτογαλία.

Το 2003 σαν πρόεδρος της επιτροπής Records & Badges της FAI/CIVL καθιερώνει για πρώτη φορά την χρήση GPS για επαλήθευση παγκόσμιων και εθνικών ρεκόρ για ΑΠ και Αετούς (HG) και εφαρμογή των GPS στα προγράμματα βαθμολόγησης των αγώνων. Συμμετέχει στην ανάπτυξη software των πρώτων διεθνών προγραμμάτων βαθμολόγησης με GPS και καταργεί την λήψη φωτογραφιών στους εθνικούς αγώνες.

Το 2003 επίσης ορίζεται Τεχνικός Σύμβουλος (Technical Delegate) στον Οργανισμό Παγκοσμίου Κυπέλλου για ΑΠ (Paragliding World Cup Association), (http://www.pwca.org).

Το 2006 επιλέγεται από την FAI σαν μέλος της Διεθνούς Ελλανοδίκου Επιτροπής (International Jury) στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ακροβατικών (World Championship for PG, HG, VERTIGO) με ΑΠ και Αιωρόπτερα στην Ελβετία.

Το 2008 επίσης επιλέγεται από την FAI σαν μέλος της Διεθνούς Ελλανοδίκου Επιτροπής (International Jury) στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ακροβατικών (World Championship for PG, HG) με ΑΠ και Αιωρόπτερα στην Νορβηγία. ( Ακυρώθηκε η διεξαγωγή από τον διοργανωτή).

Το 2010 επίσης επιλέγεται από την FAI σαν μέλος της Διεθνούς Ελλανοδίκου Επιτροπής (International Jury) στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ακροβατικών (World Championship for PG, HG) με ΑΠ και Αιωρόπτερα στην Ιταλία.( Ακυρώθηκε η διεξαγωγή από τον διοργανωτή). (βλέπε αρχεία FAI/CIVL για όλα τα παραπάνω).

Το 2011 διοργανώνει ως ΔΑ τις πρώτες OPEN αγωνιστικές συναντήσεις αποκλειστικά για Παραμοτέρ στην Ελλάδα, το Drama Sky Race® στην Δράμα και Vrasna Sky Rally® στην Ασπροβάλτα Θεσσαλονίκης, συγγράφοντας τους τοπικούς κανονισμούς (Local Regulations ) στα Ελληνικά και Αγγλικά για τις ανάγκες των αγώνων καθώς επίσης και το πρόγραμμα βαθμολόγησης .

Το 2012 αναλαμβάνει, συγγράφει το καταστατικό και ιδρύει τον Σύλλογο Εκπαιδευτών Α.Π. και είναιο πρώτος πρόεδρος του συλλόγου μέχρι την ολοκλήρωση των τυπικών διαδικασιών ίδρυσης.

Σήμερα θεωρώντας την ως τώρα δραστηριότητα του ως εκπαιδευτής ΑΠ και Παραμοτέρ ως “επιτυχώς περαιωθείσα” και παρότι κατέχει πτυχίο εκπαιδευτού Παραμοτέρ ευρωπαικής χώρας, ( το οποίο δεν επιθυμεί να εμφανίσει για να μην περιπλέξει ακόμη περισσότερο την ήδη ως τώρα ανώμαλη κατάσταση στον χώρο του Παραμοτερ) ΠΑΣΧΙΖΕΙ να του αποδοθεί από την ΕΛΑΟ, πτυχίο χειριστού Παραμοτερ σύμφωνα με τις απαιτήσεις του Κανονισμού Εκμετάλλευσης για Παραμοτερ της ΥΠΑ με ημερομηνία εφαρμογής 31/12/2015.

VENTUS
EN B
 
Δημοσ.: 37

Re: Εγωιστικό μεν, επίκαιρο και ίσως αναγκαίο, δε..

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Πέμ Φεβ 25, 2016 4:51 pm

Αεραθλητικό Βιογραφικό Δημητρης Παπαδογιαννης
Ειμαι ο Δημητρης που πεταω 19 χρονια και ειμαι καλα !!!

__________________________________________________________________
https://web.facebook.com/dreamparaglidi ... =bookmarks
http://www.dreamparagliding.gr/
tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216

Re: Εγωιστικό μεν, επίκαιρο και ίσως αναγκαίο, δε..

Δημοσίευσηαπό VENTUS » Πέμ Φεβ 25, 2016 9:11 pm

Το έγραψα για συγκεκριμμένο σκοπό με συγκεκριμμένους αποδέκτες. Αν είναι αδιάφορο ή ενοχλητικό για κάποιον, το προσπερνάει χωρίς να του δώσει σημασία και δεν ασχολείται περαιτέρω.

VENTUS

VENTUS
EN B
 
Δημοσ.: 37

Re: Εγωιστικό μεν, επίκαιρο και ίσως αναγκαίο, δε..

Δημοσίευσηαπό Sprayman » Παρ Φεβ 26, 2016 10:07 am

OK. Να ξέρεις όμως ότι αυτό που έγραψε ο Δημήτρης είναι το πιο σοφό. Μπροστά στην ανθρώπινη ζωή δεν μετράει κανένας κανονισμός. Εγώ έχασα τη Νίκη. Και αυτό δεν αλλάζει.

Η ζωή ξεκινάει εκεί που ο φόβος πεθαίνει.
OSHO
Sprayman
Competition
 
Δημοσ.: 970

Re: Εγωιστικό μεν, επίκαιρο και ίσως αναγκαίο, δε..

Δημοσίευσηαπό VENTUS » Παρ Φεβ 26, 2016 11:53 am

Συμφωνώ απόλυτα!
Εδώ εγώ τελειώνω την συζήτηση, δεν έχω κάτι άλλο να πω παρά ότι, μάλλον ο σκοπός της ανάρτησης επιτεύχθηκε οπότε είτε υπάρχει είτε όχι πλέον είναι μόνο ιστορία.

VENTUS

VENTUS
EN B
 
Δημοσ.: 37


Επιστροφή στην Συζητήσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες