Ημερομηνία Παρ Μαρ 29, 2024 1:43 am
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Συζητήσεις

Συζητήσεις

XCTrack

Θέματα γενικού ενδιαφέροντος που αφορούν τον χώρο του αλεξιπτώτου πλαγιάς.

Συντονιστής: Moderators

Re: XCTrack

Δημοσίευσηαπό RIHAS » Δευτ Αύγ 12, 2019 8:38 am

χαχαχ μην ψαρώνεις Κώστα μια χαρά τα λέει, απλά είπα να τον πειράξω λήγω τον Μιχάλη :D :D :D ,οσο για πιο ταμπλετ παίζει μπάλα ,asus 7 nexus χτυπάει στα ίσα ακόμα και το oudie που έχω και τα συγκρίνω
well-done Michael :!: :!:

BLOW UP,NOVA PHÖNIX,UP KENDO,NOVA XENON,EDEL SECTOR,AIRWAVE TEN,AIRWAVE FR2,AIRCROSS U4,OZONE ENZO.AIRCROSS-U6 SWING-CORE 3,BOOMERANG 10FLOW-SPECTRA
RIHAS
Competition
 
Δημοσ.: 241

Re: XCTrack

Δημοσίευσηαπό Chilis » Δευτ Αύγ 12, 2019 10:02 am

RIHAS έγραψε:χαχαχ μην ψαρώνεις Κώστα μια χαρά τα λέει, απλά είπα να τον πειράξω λήγω τον Μιχάλη :D :D :D ,οσο για πιο ταμπλετ παίζει μπάλα ,asus 7 nexus χτυπάει στα ίσα ακόμα και το oudie που έχω και τα συγκρίνω
well-done Michael :!: :!:

Σιγουρα τα λεει μια χαρα....αλλα :lol: :lol: :lol: εγω δεν καταλαβα τιποτα.... :roll: μπερδευτηκα......χαχαχα (αν δεν ηταν ο μηχαλης ακομα στην απογιωση θα ημουν να περναω πιλονες)με ολα τα αλλα οργανα.. :mrgreen:

Chilis
EN B
 
Δημοσ.: 73

Re: XCTrack

Δημοσίευσηαπό ChristosPapadakis » Δευτ Αύγ 12, 2019 7:08 pm

Να 'σαι καλά βρε Μιχαλιό τίποτα να μην πάθεις, που προσπαθείς σε όλους μας το xc track να μάθεις.

-Γιε μου που πας;
-Μάνα θα πάω στον Κιθαιρώνα!
ChristosPapadakis
EN A
 
Δημοσ.: 34

Re: XCTrack

Δημοσίευσηαπό paramick » Δευτ Αύγ 12, 2019 9:12 pm

Ευχαριστώ για την υποστήριξη :D

Κώστα, το επόμενο προπονητικο τασκ Κιθαιρώνα θα το στησεις εσυ...


Ο Νικος φροντίζει για τις προγνωσεις,ο Πέτρος δίνει τεφιγραμματα, ο Χρηστος στρωθηκε και ασχολήθηκε και πλεον "το χει" και σεταρει οτι πέσει στα χερια του,ο Αιμίλιος συμβουλευει για πυλωνες και τασκ, αλλά το άστρο του είναι στο XC, κι ο Χάρης, του δινεις ενα στραμπουληγμενο task και το γκολαρει για πλάκα.
Ο επόμενος ....εισαι εσυ :mrgreen:



Επόμενο επεισόδιο... " Ρυθμίσεις και λεπτομέρειες "

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: XCTrack

Δημοσίευσηαπό paramick » Τετ Αύγ 14, 2019 1:32 pm

Μεγάλη παράλειψη...
Δεν αναφέρθηκα στον Σάκη,που είναι ο μοναδικός πιστοποιημένος και βραβευμένος αναλυτής XCTrack στη δυτική Ελλάδα.

Το βραβείο...

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: XCTrack

Δημοσίευσηαπό paramick » Παρ Αύγ 16, 2019 8:24 pm

Ρυθμίσεις



Από την μπάρα του μενού, έχουμε μια σειρά από επιλογές που με τη σειρά τους έχουν και αυτές πολλές επιλογές για να μπορουμε να ρυθμίσουμε όλο το πρόγραμμα να τρέχει όπως ακριβώς εμείς θέλουμε.

Πλοήγηση
********

Τα περί εισαγωγής, εξαγωγής, διαμοίρασης, και τροποποιησης task τα έχουμε πει στο προηγούμενο, οπότε θα ασχοληθούμε με κάποιες έξτρα λεπτομέρειες όσον αφορά το αγωνιστικό task.

Πατώντας από το μενού την πλοήγηση, μας ανοίγει η σελίδα "αγωνιστικό task" και ενω ειμαστε στην ενοτητα "επεξεργασια", μπορούμε να ρυθμίσουμε διάφορες παραμέτρους όπως :

RACE το γνωστό race to goal που πεταμε συνηθως
ELAPSED TIME
και TIME GATES ( δεν πολυσυνηθίζεται)


Από κάτω και για τη "Διασχίση SSS" διαλεγουμε μεταξύ
EXIT η ENTER ( Ανάλογα πως έχει καθοριστεί το airstart να μπούμε ή να βγούμε για την έναρξη του αγώνα )

Και τέλος το "GOAL" που επιλέγουμε αν θα είναι cylinder ή αν θα είναι line.

Αυτά είναι στην αριστερή πλευρά της σελίδας κάτω από την επικεφαλίδα, ενώ στην αντίστοιχη δεξιά πλευρά της σελίδας έχουμε τις παρακάτω επιλογές :
WGS-84 η FAI sphere ( Ο τύπος γεωδαιτικου
συστήματος που ακολουθείται για τον υπολογισμό αποστάσεων απο τον διοργανωτη)


"SSS ανοικτό" ( Η ώρα που ανοίγει το air start )

"Χρονική οριοθέτηση task" ( Το χρονικό όριο μεχρι το οποίο, θα πρέπει να έχουμε τελειώσει το task μας ).

Τα δύο παραπάνω ρυθμίζονται με ρολόι τύπου roller το οποιο είναι πολύ πρακτικό , ιδίως όταν μετακινούμε την ώρα του airstart όπως γίνεται κλασικά στους αγώνες .

Κάτι πολυ σημαντικό είναι η " Απόσταση task" στο κάτω μέρος της σελίδας ,όπου έχουμε τα χιλιόμετρα είτε μέσω κέντρων ,είτε μέσω συντομοτερης διαδρομής για να συγκρίνουμε με τον πίνακα task και να προλαβουμε ενδεχομένως καποιο λάθος .

Πατώντας οποιοδήποτε πυλώνα στο task που αναγράφεται μπροστά μας ,τον επιλεγουμε ,και ανοίγει μια σελίδα όπου μπορούμε να τον ανεβάσουμε ψηλότερα στην κατάταξη,να του αλλάξουμε ακτίνα, να τον βαλουμε χαμηλότερα ή και να τον διαγράψουμε,χρησιμοποιώντας τα αντίστοιχα πλήκτρα.

Μπορούμε επίσης να προσθέσουμε στο υπάρχον task ένα νέο πυλώνα πατώντας το πληκτρο "προσθήκη πυλώνα" και πάνω αριστερά "επιλογή πυλώνα" όπου διαλέγουμε ποιον θα προσθέσουμε, τροποποιώντας την ακτίνα του και τα χαρακτριστικά του.
Στο κάτω μέρος της σελίδας υπάρχουν επίσης δύο πλήκτρα.
Με το αριστερό κάνουμε οποιονδήποτέ πυλώνα airstart(SSS) και με το δεξί κανω οποιδήποτε πυλωνα τελος χρονομετρησης
(ESS).

......

Τελευταία επεξεργασία απο paramick την Σάβ Αύγ 17, 2019 12:22 pm, επεξεργάστηκε 3 φορές συνολικά.
paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: XCTrack

Δημοσίευσηαπό paramick » Παρ Αύγ 16, 2019 9:50 pm

Αεροδιαδρομες
*************

Σε αυτή την ενότητα αποθηκεύονται οι πτήσεις μας σε μορφή αρχείου .igc

Αυτό σημαίνει ότι αν θέλουμε να κάνουμε υποβολή πτησης μέσω του sky.gr ψάχνουμε μεσα σε αυτόν τον φάκελο (χωρος αποθηκευσης>XCTrack>Tracklogs) ανασύρουμε την πτηση που μας ενδιαφέρει και την ανεβάζουμε.

Στό τμήμα "ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ" βλέπουμε στοιχεία της πτησης
στο "ΔΙΑΔΡΟΜΈΣ" στοιχεία καί στατιστικά
και στο "XCONTEST" ανεβάζουμε την πτήση μας με στο server του xctrack.
Από το αντίστοιχο πλήκτρο μπορούμε να κάνουμε αναπαραγωγή της πτήσης μας, και να δούμε με λεπτομέρεια πάνω σε χαρτη
την εξέλιξη της, με στοιχεία και αριθμούς καθως και απεικόνιση.
Όταν διαλέξουμε πτήση για αναπαραγωγή, τότε στο μενού δημιουργείται κατάλληλο κουμπί απ'το οποιο ορίζουμε την ταχύτητα και το χρονικο σημειο της αναπαραγωγής.
Το κατάστημα διαθέτει και κουμπί για την διαγραφή μιας πτησης.....

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: XCTrack

Δημοσίευσηαπό paramick » Δευτ Ιούλ 12, 2021 1:54 pm

Αγαπητοί φίλοι και συναθλητές,

μετά από αρκετά χρόνια χρήσης και δοκιμών
του XcTrack θα ήθελα να σας ζητήσω να διαμοιράσετε την γνώση και την εμπειρία σας μαζί μας.
Πιο συγκεκριμένα, εφ όσον έχετε ένα αγωνιστικό ή ακόμα και xc setup (στήσιμο οθόνης) το οποίο
το έχετε δουλέψει, και λειτουργεί όμορφα,και
νοιώθετε ότι αξίζει να το δούνε κι άλλοι,
σας προσκαλώ να δημοσιεύσετε το configuration
που έχετε κάνει.
Μπορεί η προσφορά σας να είναι πολύτιμη για όλους.

Σύντομα θα ανεβάσω και εγώ το δικό μου καθώς και οδηγίες για το πως κάνουμε εξαγωγή και εισαγωγή φακέλου παραμετροποίησης (config file).


Χαιρετισμούς στο σπίτι...

paramick

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: XCTrack

Δημοσίευσηαπό antonism » Πέμ Ιούλ 15, 2021 8:35 pm

Τώρα εγώ, ούτε σε αγώνες παίρνω μέρος, ούτε μεγάλα XC κάνω, αλλά μια και πετάω πολλά χρόνια με το XCTrack και ένα mini blluetooth vario, ανεβάζω εδώ τις 2 οθόνες μου.
Είναι πανομοιότυπες, εκτός ότι η μία έχει το thermal assistant (για τις τοπικές πτήσεις που ψάχνουμε το θερμικό για να κρατηθούμε) και η άλλη το XC assistant (γι αυτές που πάμε και λίγο παραπέρα).
Εχω καταλήξει σε αυτή τη διάταξη μετά από πολλές αλλαγές, γιατί έχουν όλα όσα χρειάζομαι μαζεμένα, ο συνδυασμός χρωμάτων έχει καλή ορατότητα σε ηλιοφάνεια και είναι και φιλική στην πρεσβυωπία μου... :shock:

Screenshot_2021-07-13-20-44-49-546_org.xcontest.XCTrack.jpg


Screenshot_2021-07-13-20-38-34-062_org.xcontest.XCTrack.jpg

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
antonism
EN A
 
Δημοσ.: 24

Re: XCTrack

Δημοσίευσηαπό paramick » Πέμ Ιούλ 15, 2021 10:26 pm

Αντώνη,ανάφερες την πρεσβυωπία και μου δίνεις
την ευκαιρία να πω ότι στην τελευταία έκδοση
μέσα από την ενότητα "οθόνη" μπορείς να μεγαλώσεις το μέγεθος των γραμμάτων και των ψηφίων όσο θέλεις, και να αλλάξεις και το χρώμα τους.
Επίσης ίχνη και πάχη γραμμών καθώς και χρώμα αυτών, μπορεί να αλλάξει.
https://media.tenor.com/images/b94e4b18 ... /tenor.gif

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Προηγούμενη

Επιστροφή στην Συζητήσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 5 επισκέπτες

cron