Ημερομηνία Παρ Απρ 19, 2024 4:54 am
Text Size

Περιγραφές Πτήσεων & Cross Country

Πρωτοπτησιά από Κιθαιρώνα

Πείτε μας πως πετάξατε

Συντονιστής: Moderators

Πρωτοπτησιά από Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό norad » Σάβ Μαρ 06, 2004 10:09 pm

Επιτέλους, μετά από ατελείωτα Καντήλια και Ασπρόπυργους, πτήση από Κιθαιρώνα!

Από την μέρα που στήσαμε τον χλωοτάπητα κάπου μέσα στον Νοέμβρη, δεν αξιώθηκα να πετάξω από Κιθαιρώνα. Παρασκευή βράδυ και τα προγνωστικά είναι τέλεια: Ηλιοφάνεια με παροδικές νεφώσεις και ασθενείς εως μέτριους βοριάδες.

Σάββατο πρωί ανεβαίνουμε για Πλαταιές. Συννεφιά παντού. Το θερμόμετρο δείχνει κάπου στους 7 βαθμούς. Φτάνουμε Κάζα. Χιονίζει. Θερμοκρασία 2 βαθμοί. Περνάμε Ερυθρές. Νεφοκάλυψη 100%, 5 βαθμοί. Γαμοσταυρίζω.

Πίνουμε καφέ στο Έξις. Ο Διονύσης τελείωσε το μαγαζί - καλορίζικο!. Πίνουμε τον καφέ μας, περιμένοντας μήπως ανοίξει ο καιρός. Οι καμινάδες στο χωριό δείχνουν ούριο. Ο Ηλίας έχει μόλις κατέβει από την απογείωση και αναφέρει ασθενή ανατολικο-ουριο-άπνοια. Απογοήτευση.

Πίνουμε δεύτερο καφέ - ο οποίος μάλλον μας τσίτωσε, και μην αντέχοντας άλλο αποφασίζουμε να ανεβούμε απογείωση κι ότι γίνει.

Η απογείωση είναι καλυμένη με 10-15 πόντους χιόνι. Ένας χλωοτάπητας έχει κυλήσει στο κάτω μέρος της απογείωσης, και άλλοι 2 διπλώσανε κανα-δυο μέτρα, με τις 60άρες του δυτικού που είχε βγάλει την προηγούμενη βδομάδα. Άνεμος ασθενής ανατολικός.

2 αετοί ήταν στημένοι και περιμένανε αρκετή ώρα. Κανα 10άλεπτο μετά την άφιξή μας, έσκασε η πρώτη ψιλο-φάτσα ριπή. Η Έφη αρματώνεται θάρρος, αυτοπεποίθηση, κι ένα παραπέντε που βρήκε σε ένα πορτ-παγκαζ, και βουρ για την ανατολική. Σε 10 λεπτά πετούσε, και ψιλοκρατιόταν!

Λες; Λέω από μέσα μου... για κάτσε να δούμε...

Δυστυχώς η ριπή που την απογείωσε δεν κράτησε πολύ. Σε 15 λεπτά πάλευε με μια φούσκα χαμηλή πάνω από το γήπεδο, αλλά εις μάτην. Κατεβαίνω να την πάρω.

Όταν φτάσαμε πάλι στην απογείωση, είχαν στηθεί 2-3. Οι ριπές είχαν γυρίσει σταθερά φάτσα και έφταναν μέχρι 10 χμ. Σπέσιαλ! (Που λέει κι ο GUS). Γρήγορα στ'αμάξι! Ζώνη, κράνος, φτερό, γρήγορα να στήσουμε!

Ήδη πετούσε ο Βασίλης (ο δάσκαλος), και κρατιόταν σε μια φούσκα πάνω από το εκκλησάκι. Στην πρώτη καλή ριπή, φύγαμε ταυτόχρονα badder, captain και γω. Αμέσως δεξιά για αντολική - ψιλοκρατάει. Μετά από μερικά πέρα δώθε, ανακαλύπτω ότι δεν υπάρχει ελπίδα δυναμικού. Λες να παίζει το εκκλησάκι; Κοιτάω προς τα κει, και τι βλέπω: Λοχαγός κυκλώνει!

ΒΟΥΡ!

Φτάνω δίπλα του και αρχίζει και το δικό μου βάριο να τραγουδάει..."Τι θες εσύ εδώ?!?!" φωνάζει ! Όλοι έχουμε δικαίωμα στην ελπίδα λοχαγέ! Λες να τα καταφέρουμε;

Το θερμικό δυναμώνει... +0.5, +1, +1.5..... + 3 !!!!

Σε 10 λεπτά είμαι στα 800 με τον Τάσο τον Περαματζή κι ανεβαίνουμε κάτω από ένα cumulus αφράτους που δουλεύει κάργα. Αρχίζω να μην νιώθω τα δάχτυλά μου... Υπομονή! Στα 900 το κρύο είναι αβάσταχτο! Κρυώνουν μόνο τα δάχτυλα μου, αλλά υπερβολικά! Νομίζω ότι θα πέσουν!

Αφήνω τα φρένα και αρχίζω να τινάζω τα δάχτυλα των χεριών με φρενήρη ρυθμό, μπας και συνέλθουν...δεν έχω αποφασίσει ακόμα να αφήσω το θερμικό και κυκλώνω μόνο με σώμα, καθώς έχει φαρδύνει τόσο και ανεβάζει τόσο γλυκά που δεν χρειάζεται ιδιαίτερη προσπάθεια!

Φωνάζω στο Τάσο που κυκλώνει δίπλα "ΚΡΥΟΟΟΟΟΟΟΟ!!" και μου κουνάει αρνητικά το κεφάλι. "Από σίδερο είναι;;" σκέφτομαι.... συνεχίζουμε.

Στα 1000 τα πράγματα είναι ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ. Βγάζω εναλλάξ τα γάντια και βάζω τα δάχτυλα στο στόμα φυσώντας να τα ζεστάνω. Αν χωράγανε και τα δύο μαζί, θα τάβαζα! Με το που ξαναφόραγα το γάντι κι έπιανα φρένα, άρχιζε ο πόνος. Αφόρητος πόνος. Δεν αντέχω άλλο... Εγκαταλείπω.

Με το που πιάνω 1100 φεύγω για έξω. Στα μισά για Καπαρέλι μου φωνάζει ο badder από το VHF: "Δεν έχει λεωφορείο σήμερα από Καπαρέλι" και μπολιάζει λίγη λογική στο παγωμένο μυαλό μου. Κοιτάω πίσω να βρω τον Τάσο: Είναι σύννεφο (1200) και πάει προς πυραμίδα. "ΜΑ ΠΩΣ ΔΙΑΟΛΟ ΑΝΤΕΧΕΙ!!!" φωνάζω σε κατι γλάρους που με κοίταζαν περίεργα και αποφασίζω πως είναι ώρα για προσγείωση και νοσοκομείο για κρυοπαγήματα... Δεν έφτασα με αρκετό ύψος για top landing και κάποιες απέλπιδες προσπάθειες να εντοπίσω μια φούσκα κοντά στο ξενοδοχείο κατέληξαν σε ποδαρόδρομο μέχρι την προσγείωση...

Δεδομένων των συνθηκών, αυτό το θερμικό έδωσε αξία σε μια κατα τα άλλα σούπα μέρα. Με ένα χαζό χαμογελάκι μάζευα την πτέρυγα ελπίζοντας ότι την επόμενη φορά είτε θα πετάξω με θερμαινόμενα γάντια, είτε δεν θάχει τόσο κρύο!

Μπράβο στον Τάσο που αντέχει όσο λίγους που έχω δει, και μπράβο στον Λοχαγό που εντόπισε το θερμικό που έσωσε τη μέρα! Και φυσικά, ευχαριστούμε την γουρλού Έφη που άνοιξε την μέρα! (Φυσερέ δεν είσαι μόνο εσύ γουρλής τελικά!)

Πολλά έγραψα, αλλά έπρεπε να ανοίξει η σαιζόν με μια καλή περιγραφή για να έχετε και σεις κίνητρο να μας γράφετε τις εντυπώσεις σας φέτος, που ελπίζω να είναι μια όμορφη πτητικά χρονιά και ασφαλής για όλους μας. Καλές πτήσεις !!

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό loxagos » Κυρ Μαρ 07, 2004 1:23 pm

Θα επιθυμούσα σφόδρα να προσθέσω πως όταν ΟΛΟΙ οι άλλοι έφυγαν με σκοπό την …μάσα, έγινε ακόμα μια πτήση με διπλό.
Ήταν η παρθενική πτήση της mary με την συνδρομή του badder.
Οι συνθήκες είχαν πέσει και το κρύο δεν ήταν πια τόσο τσουχτερό.

Το εγχείρημα δεν ήταν εύκολο γιατί επικρατούσε άπνοια και το χιόνι πάνω στον γνωστό χλοοτάπητα του Κιθαιρώνα βοηθούσε μόνο σε φιγούρες πατινάζ.

Μετά από δυο …ανεκπλήρωτες προσπάθειες, καταφέραμε τελικά να απογειωθούμε(τρίτη και φαρμακερή…) με την κλασσική τελευταία πνοή της ημέρας, η οποία επέτρεψε ακόμα και την χρήση back start.

Τρέξεεεε !!!
[ img ]

πιο πολύ τρέεεεεεεεεεχουμε
[ img ]

ακόοοοοοοοομα πιο πολύ !!!
[ img ]

πετάμε…!!!
[ img ]

η Μαίρη απαστράπτουσα στο μικρό σπίτι στο λιβάδι
[ img ]

:shock: dimitrios@rt
Για τίποτα μην είσαι σίγουρος!!!
loxagos
Competition
 
Δημοσ.: 527

Δημοσίευσηαπό norad » Κυρ Μαρ 07, 2004 11:22 pm

εδώ δηλαδή δεν μιλάμε για "βάπτισμα του πυρός", αλλά για "βάπτισμα του χιονιού" !!

:D :D :) :D :)

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό bassman » Κυρ Μαρ 07, 2004 11:33 pm

Για να δείτε ότι και αλλού πετάμε πολύ καλά ρίξτε μια ματιά πως φαίνετε η γέφυρα από ψηλά και φυσικά πολλές άλλες φωτογραφίες στο http://www.patras-paragliding.gr

[ img ]

bassman
EN A
 
Δημοσ.: 25

Δημοσίευσηαπό loxagos » Δευτ Μαρ 08, 2004 7:52 am

Τι ? ακόμα δεν τελείωσε αυτή η γέφυρα ? :D

Αααααχ αυτή η Πάτρα με τις …πτήσεις της !!!

:shock: dimitrios@rt
Για τίποτα μην είσαι σίγουρος!!!
loxagos
Competition
 
Δημοσ.: 527

Δημοσίευσηαπό orck » Δευτ Μαρ 08, 2004 10:13 am

ολο αυτο το χιονι ειναι στις Πλαταιες;
που βρεθηκε; την καθαρη Δευτερα που πηγα (και φυσικα δεν ηταν κανεις εκει:) ) δεν ειχε τιποτα

orck
Competition
 
Δημοσ.: 447

κανδήλι 7-3

Δημοσίευσηαπό antouan » Δευτ Μαρ 08, 2004 11:55 am

Τελικά το κανδηλάκι μας έκανε το χατήρι τη Κυριακή μέρα των εκλογών.Αφού τη προηγούμενη ψευτοκυκλώσαμε λιγάκι στο κιθαιρώνα,την επομένη κυκλώναμε πεντάρια θερμικά!!Βάση 1300 ενώ σουλατσάραμε μέσα και εξω απ'τα σύννεφα.super μέρα για βολτούλες,ενώ η διαδικασία τυχόν περισυλλογής και λίγο η τεμπελιά μας δεν μας άφησε να περάσουμε απέναντι σαλαμίνα.Λοχαγέ λυπάμαι που δεν ήσουν και 'συ.anyway thank you καντιλάκι

antouan
Competition
 
Δημοσ.: 210

Δημοσίευσηαπό norad » Δευτ Μαρ 08, 2004 1:23 pm

κι εγώ ο βλάκας πήγα να ψηφίσω? ζηλεύωωωωωωωωωωω

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό paramick » Δευτ Μαρ 08, 2004 4:58 pm

+ :mrgreen: + 8O + :? prepei na valoun oi admin ena emoticon pou na dhlwnei .....egefaliko.......Bravo paidia (ths Patras...kai ta alla).Telika opoios psaxnetai na petaxei telika pairnei afto pou zhtaei....[ENA AKOMA BRAVO GIA TIS FOTO!!!!!!!] :D

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

kantili tin kiriaki

Δημοσίευσηαπό vagos » Δευτ Μαρ 08, 2004 7:26 pm

sorry gia alli mia fora pou sas stenaxoro alla o antouan exi dikio,,to kantili itan to meros tou savatokiriakou xsana......!!!!! thermika apo +2 eos +5 ....mia super energi vasi sta 1200 --1300 m ke genika opou itheles pigenes ...to XC kitheronas-- kantili ke sinexia malista, xthes itan pragmatika efcolo afou opou pigenes ixe thermika ana 400-500 m2 maximoum ke 10 k notia. itan mera gia xc junkies na panigirisoun kanonika ! alla sigoura oloi oi pilotoi kanan oli tin plagia pros ta aristera tis apogiosis ke piso(enoo meta to megalo keno ke ta ipsilis eos to telos tis plagias) entelos xavale.

eftixos giati ego efaga sterisi to savvato ke ixa frikari kanonika:)

ta leme!

vagos
Competition
 
Δημοσ.: 1007


Επιστροφή στην Περιγραφές Πτήσεων & Cross Country

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες

cron