Ημερομηνία Τρί Απρ 23, 2024 3:18 pm
Text Size

Περιγραφές Πτήσεων & Cross Country

πεταμε και αετο αμα λαχει !!!

Πείτε μας πως πετάξατε

Συντονιστής: Moderators

πεταμε και αετο αμα λαχει !!!

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Σάβ Οκτ 08, 2011 10:24 am


__________________________________________________________________
https://web.facebook.com/dreamparaglidi ... =bookmarks
http://www.dreamparagliding.gr/
tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216

Re: πεταμε και αετο αμα λαχει !!!

Δημοσίευσηαπό vgiannis » Σάβ Οκτ 08, 2011 12:24 pm

καλοριζικος και well come.... :D

vgiannis
EN A
 
Δημοσ.: 1

Re: πεταμε και αετο αμα λαχει !!!

Δημοσίευσηαπό paramick » Σάβ Οκτ 08, 2011 1:26 pm

ΜΠΡΑΒΟ ΡΕ ΜΗΤΣΕ :!: :!: :!: :D

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: πεταμε και αετο αμα λαχει !!!

Δημοσίευσηαπό amaxas » Σάβ Οκτ 08, 2011 4:46 pm

pianou ptisi tou mitsou???? :roll:

min petate poly kai ksexasete na prosgiothite
amaxas
EN A
 
Δημοσ.: 29

Re: πεταμε και αετο αμα λαχει !!!

Δημοσίευσηαπό cosmit » Σάβ Οκτ 08, 2011 5:19 pm

:D :D :D :D :D :D :D :D :D Μπράβο Αετοτσούλουφε!!!!!!!!Σου εύχομαι πάντα καλές προσγειώσεις.



Υ.Γ. Πρώτη φορά βλέπω απογείωση και οι Πλαταιές να είναι από τα αριστερά μας :shock: :shock: .Καινούργια απογείωση ή κουκουρούκου camera και επεξεργασία του video ?

«Ένας άριστος πιλότος χρησιμοποιεί την άριστη κρίση του προς αποφυγή χρήσης της
άριστης τεχνικής του.»
cosmit
EN A
 
Δημοσ.: 15

Re: πεταμε και αετο αμα λαχει !!!

Δημοσίευσηαπό cosmit » Σάβ Οκτ 08, 2011 5:23 pm

[quote="cosmit"]:D :D :D :D :D :D :D :D :D Μπράβο Αετοτσούλουφε!!!!!!!!Σου εύχομαι πάντα καλές προσγειώσεις.



Υ.Γ. Πρώτη φορά βλέπω απογείωση και οι Πλαταιές να είναι από τα αριστερά μας :shock: :shock:

«Ένας άριστος πιλότος χρησιμοποιεί την άριστη κρίση του προς αποφυγή χρήσης της
άριστης τεχνικής του.»
cosmit
EN A
 
Δημοσ.: 15

Re: πεταμε και αετο αμα λαχει !!!

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Σάβ Οκτ 08, 2011 7:12 pm

Μπραβο Δημητρη,
καλες πτησεις να εχεις...

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: πεταμε και αετο αμα λαχει !!!

Δημοσίευσηαπό georgek » Σάβ Οκτ 08, 2011 7:37 pm

Μπράβο Δημήτρη το έχεις !

Η ερώτηση όμως είναι :

Θέλεις να πετάς με αετό όταν δεν πετάς το παραπέντε?


Η


Η


Η λεω


ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΕΙΣ ΣΤΑ ΑΚΡΟΒΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΕΤΟ?


Μπήκες στο club με τους λίγους πιλότους οι οποίοι απολαβάνουν την πτήση με ότι πτητικό μέσο θέλουν.

georgek
EN B
 
Δημοσ.: 46

Re: πεταμε και αετο αμα λαχει !!!

Δημοσίευσηαπό loxagos » Κυρ Οκτ 09, 2011 2:16 pm

Απ τις καλύτερες προσγειώσεις αετού που έχω δεί !!!!!
Μπραααααααβο !!!!! :D :D :D

:shock: dimitrios@rt
Για τίποτα μην είσαι σίγουρος!!!
loxagos
Competition
 
Δημοσ.: 527

Re: πεταμε και αετο αμα λαχει !!!

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Δευτ Οκτ 10, 2011 9:08 am

georgek έγραψε:Μπράβο Δημήτρη το έχεις !

Η ερώτηση όμως είναι :

Θέλεις να πετάς με αετό όταν δεν πετάς το παραπέντε?


Η


Η


Η λεω


ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΑΝΕΙΣ ΣΤΑ ΑΚΡΟΒΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΕΤΟ?





:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

__________________________________________________________________
https://web.facebook.com/dreamparaglidi ... =bookmarks
http://www.dreamparagliding.gr/
tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216

Re: πεταμε και αετο αμα λαχει !!!

Δημοσίευσηαπό ian » Τρί Οκτ 11, 2011 7:41 am

Ωραίος ο δημήτρης!!! Μπράβο το'χεις λέμε!!

Πες μας όμως και εντυπώσεις από τον Αετό, περιέγραψέ μας λίγο την αίσθηση και τις διαφορές από το Π5, :D


Το Παρα5 ειναι ψυχολογικό αθλημα
ian
Competition
 
Δημοσ.: 210

Re: πεταμε και αετο αμα λαχει !!!

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Τρί Οκτ 11, 2011 9:48 am

Λοιπόν έχουμε και λέμε !
Η απογείωση πιστεύω είναι πιο εύκολη από το π5.
Στον αέρα τα βλέπεις διαφορετικά τα πράγματα και εκεί είχα ψιλό χεστει γιατί βλέπεις μόνο κάτω δεξιά και αριστερά δηλ. δεν έβλεπα τι είχα από πάνω μου :roll: αλλά μετά από λίγο το συνήθισα και ήμουν οκ .
Πίστευα ότι η θέση αυτή (μπρούμυτα) δεν είναι βολική αλλά με την κατάλληλη ζώνη (κατά προτίμηση ροζ :lol: :lol: ) με το κατάλληλο κρέμασα ήμουν πολύ άνετα και ευχαρίστα.

Επίσης είχα πολύ άγχος για την προσέγγιση στην προσγείωση γιατί δεν ήξερα τι λόγο έχει τι βαθμό καθόδου έχει κτλ. Και σκεφτομουν θα το πετυχω το χωράφι η θα πάω σε άλλο νομό ??? :mrgreen: :mrgreen: Στην μέση όμως της πτήσης το κατάλαβα και μου έφυγε αμέσως το άγχος.

Αφού είπα στον καραχαλιο 2 φορές ( εντάξει άσε με τώρα να προσγειωθώ 8) ) βέβαια δεν με άφησε μου μιλαγε συνέχεια.
Εννοείτε πως ο αετός που πέταξα ήταν μαούνα και όπως φαίνετε και στο βίντεο η προσγείωση ήταν μια χαρά.

Ήταν μια πολύ καλή εμπειρία και φυσικά θα ξανά πετάξω( τρέμε Γονατά ο τσουλουφαετος ερχετε :mrgreen: ).

__________________________________________________________________
https://web.facebook.com/dreamparaglidi ... =bookmarks
http://www.dreamparagliding.gr/
tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216

Re: πεταμε και αετο αμα λαχει !!!

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Τρί Οκτ 25, 2011 6:26 pm

την βαλαμε μια ωριτσα σημερα με το αετοπουλο :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

__________________________________________________________________
https://web.facebook.com/dreamparaglidi ... =bookmarks
http://www.dreamparagliding.gr/
tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216

Re: πεταμε και αετο αμα λαχει !!!

Δημοσίευσηαπό steliosm » Τετ Οκτ 26, 2011 10:17 am

Ωραίος ρε συ Δημήτρη! Περιμένουμε να δούμε και video με τις πτήσεις σου.
(Τα χρόνια πολλά στο κινητό)

steliosm
EN B
 
Δημοσ.: 55

Re: πεταμε και αετο αμα λαχει !!!

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Τετ Οκτ 26, 2011 11:51 am

Χρόνια πολλα Δημήτρη,
με υγεια παντα να χαιρεσαι την οικογενεια σου...

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: πεταμε και αετο αμα λαχει !!!

Δημοσίευσηαπό MIK » Τετ Οκτ 09, 2013 1:46 pm

Για τους φίλους που δεν έχουν facebook δηλώνω και εγώ bi. biwingual εεε σεμνά...

Μια μικρή αναδρομή στην ιστορία. Το 2004 Απρίλιο τηλεφωνώ στον Καραχάλιο. Μπλα μπλα πότε πόσο κλπ. Γνωρίζω την Πόπη. "Έλα κάνεις παραπέντε? Ξεκινάω αετό". Αφού με χαστούκισε με έστειλε στον Σλάβεκ. Την συνέχεια την ξέρετε.

Τι να πω παραπάνω από τον Δημήτρη? Χεχε ο Δημήτρης πρέπει να κάνει το λόφο αν θέλει ξανά με αετό θα γελάσουμε :twisted:

Νταξ δεν υπάρχει το εργαλείο σκίζει τον αέρα σαν ξουράφι. Του δάσκαλού μας ο αετός όχι ο δικός μου. Ο δικός μου ο αετός η περίφημη Φιλιό είναι λίγο μαούνα και η αλήθεια είναι ότι πάει λίγο βάρκα στον γυαλό αλλά υπάρχει λόγος. Συγχωρεί σχεδόν τα πάντα και είναι σε slow motion.

Πως είναι?

Για παράδειγμα πρώτη πτήση αμέσως θερμικάρισμα, δεύτερη πτήση στολ (για 5 δευτερόλεπτα απλά ο εγκέφαλος μου αρνούνταν να στολάρει αεροσκάφος και πρέπει να έφυγαν κακάκια) και φυσικά όλοι έχετε δει αρχάριο πιλότο αετού να απογειώνεται ντάλα μεσημέρι κατακαλόκαιρο.

Η απογείωση συμφωνώ δεν είναι κάτι το τρομερό εκτός αν την κάνω εγώ, η προσγείωση είναι κάτι το τρομερό εκτός αν την κάνω εγώ. Βασικά η προσγείωση σε μεγάλο χωράφι χωρίς κλίση και κόντρα αέρα με αετό αρχαρίων είναι κάτι το εύκολο (εκτός αν πανικοβληθείς) και οι 3 που έχω κάνει συν καμιά τριανταριά στο λόφο πήγα πολύ καλά. Με γρήγορο αετό, αν δεν είναι κόντρα ο αέρας, σε μικρό χωράφι αρχίζει και βάζει κινδύνους μικρούς μεν αλλά υπαρκτους. Ελπίζω να μην μπορώ να πω περισσότερα σε λίγο καιρό.

Η τεράστια διαφορά στην ασφάλεια όμως είναι ότι θα την φάει ο αετός και όχι εσύ. Όσο κουφό και να μοιάζει στον αετό έχουν πολλαπλάσιες σπασμένες κάθετες για κάθε σπασμένο κόκκαλο. Στουκάρεις ευθεία προς το έδαφος και δεν παθαίνεις τίποτα απλά σπάνε οι κάθετες ή/και ο αετός. Εσύ σώος (όχι πάντα αλλά πάρα μα πάρα πολύ συχνά). Δεν το πίστευα μέχρι που το είδα μπροστά μου.

Η αίσθηση δεν έχει σχέση ότι και να πω είναι χαζό. Ίσως άμα αρχίσω να κάνω πράγματα χωρίς να τα σκέφτομαι στον αετό να καταλάβω. Υπομονή λίγο. Στο ένα κοιτάς κάτω (πολύ άνετη η θέση, παίζει μεγάλο ρόλο η ζώνη) και κρέμεσαι από το κέντρο βάρους μια σαίτας που πετάει και μπορείς να την κάνεις δεξιά αριστερά μπρος πίσω. Στο παραπέντε είσαι δεμένος με το πανί, γέρνεις το κορμί και γέρνει και έχεις flaps δηλαδή δύο φτερά. Θα έλεγα γενικά ότι είναι κάτι τελείως διαφορετικό και ...γαμάτο. Υποθέτω το ίδιο θα πει ο αετατζής που κάνει παραπέντε.

H διαφορά είναι ότι στον αετό κρατάς παράλληλα φτερά, το παραπέντε ξέρει μόνο του. Ο αετός έχει ένα φτερό το παραπέντε δύο. Το φτερό του αετού μένει ανοιχτό μόνο του παραπέντε πρέπει να το κρατάς εσύ ανοιχτό..

Μύθοι: Μια ώρα στήσιμο. 12 λεπτά τέλος. Μια ώρα μάζεμα. 9 λεπτά τέλος. Μόνος σου αυτά.
Κάθονται μια ώρα στην απογείωση. Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν αν στο καραπέντε δεν είχαμε κάνει ίχνος κοντρόλ και δεν μπορούσες να ακυρώσεις στο ταρτάν του Κιθαιρώνα μια ώρα θα καθόμασταν όλοι στην απογείωση. Απλά διαλέγουν στιγμή και συνθήκες με πολύ περισσότερη προσοχή από κάποιον που ξέρει ότι μπορεί να ξαναανέβει και να ακυρώσει αν δεν φουσκώσει καλά. Σε απογείωση στενή για ακύρωση και δύσκολη χωρίς περισυλλογή, με οριακό θερμικό και το παραπέντε μισή ώρα θα περιμένει την στιγμή.
Δεν κάνουν xc. Για δείτε τον Γονατά. Προφανώς ο αετός θέλει παρέα και ένα αμάξι κάτω ή ακόμα καλύτερα θύμα/οδηγό. Μάλλον λείπει μια καλή καφροπαρέα με τσαμπουκά και προφανώς θα βγουν τρελά xc.
Ζυγίζει 40 κιλά. 22 με 30 ζυγίζει μη τρελαθούμε. Μαζεύουν, κουβαλάνε λίγο και τον παρατάνε στο πλησιέστερο σημείο που δεν θα κλαπεί πχ βενζινάδικο. Δεν είναι απαραίτητο ότι θα γυρίσεις με το αμάξι σου κάνεις και οτοστόπ. Βέβαια θα ξαναπάς με το αμάξι σου.

Σε αυτό σημείο να πούμε για μέγα Τιτανοτεράστιο Γιώργο Καραχάλιο, όσοι δεν του έχετε μιλήσει να το κάνετε είναι άνθρωπος που χαίρεσαι να μιλάς για τον αέρα και την πτήση μαζί του, και έχεις και εγγυημένο δύωρο τσακωμό με μπουνιές κλπ αν τολμήσεις να του πεις ότι το παραπέντε είναι ψιλοκαλό, πλάκα κάνω. Σε κάθε περίπτωση και στην απογείωση και στην προσγείωση των αετών υπάρχει ένας άνθρωπος "μαχητής του αέρα" ο οποίος θα χαρεί να μιλήσει με όλους...ας μη πω...ωχ τώρα δε θα μου ξαναμιλήσει...στη προσγείωση παίζει πολύ τσίπουρο πρέπει να πάτε μια φορά προσγείωση αετών για ηλιοβασσίλεμμα, πάρτε μπυρίτσες από το χωριό και κατεβείτε. Φανταστείτε να είστε στον Κιθαιρώνα και να μην έχετε πει μια κουβέντα με τον Βλασσόπουλο. Χάνετε. Το ίδια ισχύει και για άλλους ανθρώπους πουλιά Γονατάς πχ ή απλά πολλά καλά παιδιά που έχουν ένα χόμπι στο ίδιο όμορφο μέρος με εμάς.

Ξέρω οι εποχές είναι δύσκολες αλλά η γνώμη μου είναι ότι όπως στο εξωτερικό (1 στους 10 άντε 20 παραπεντάδες κάνει αετό και το ανάποδο, μαζί στην απογείωση, μαζί για μπύρες κλπ) πολλοί που τους "τσιγκλάει" να το σκεφτούν να ξεκινήσουν. Το κόστος είναι παρόμοιο με το παραπέντε και με τον σωστό εκβιασμό/ομαδικό μπορεί να πέσει σε κάτι ανεκτό. Το μόνο που πρέπει να γίνει σαφές είναι το...θυμάστε τις πρώτες μέρες σας στον λόφο και στο έδαφος. Ε με βαρύ πράμα στη πλάτη.Ναι θα λιώσετε πάλι ντεζαβού. Χειρότερα. Άστα δράμα. Το άντεξα όμως. Τον αετό τον κουβαλάει τζιπάκι αλλά εσύ τον κρατάς πάνω στο τζιπάκι...

Η πρώτη μου πενηντάρα στο λόφο.



Ο Βέγγος στην αεροπορία πρώτη του προσγείωση



Πρώτη απογείωση από ψηλά.



Σε κάθε περίπτωση είναι τουλάχιστον χαζό να είναι δυο διαφορετικές παρέες αετατζήδες και παραπεντιστές όπως είναι και χαζό να είναι διαφορετικές παρέες παραπεντιστές μεταξύ τους. Στα χαζά πχ όπως οδηγούμε για Κιθαιρώνα και περνάμε μια από την προσγείωση των παραπέντε. Μιλάμε και στο VHF και βοηθάμε έναν συναθλητή μας ή αφήνουμε ένα αμάξι κάτω χωρίς να αλλάξει κάτι στο πρόγραμμά μας ή να κάνουμε παραπάνω δρόμο. Γιατί να μην περνάμε και από την προσγείωση των αετών και αυτοί να περνάνε από τη δικιά μας?

Καλύτερο από όλα όμως είναι το speedriding σε ολόλευκες πλαγιές με κατσάβραχα για παιχνίδι

Τελευταία επεξεργασία απο MIK την Τετ Οκτ 09, 2013 8:27 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: πεταμε και αετο αμα λαχει !!!

Δημοσίευσηαπό Sprayman » Τετ Οκτ 09, 2013 3:32 pm

Έφαγες κανένα μπινελίκι στον αέρα? Ο Βλασσόπουλος μπροστά του είναι παναγία. χα χα χα χα. :lol:

Η ζωή ξεκινάει εκεί που ο φόβος πεθαίνει.
OSHO
Sprayman
Competition
 
Δημοσ.: 970

Re: πεταμε και αετο αμα λαχει !!!

Δημοσίευσηαπό kiter » Τετ Οκτ 09, 2013 4:04 pm

Μπραβο Μικ, Πολυ Καλος αν οχι τελειος. Υπαρχει και φουσκοτος αετος μικρος για τα χιονια

kiter
EN A
 
Δημοσ.: 25

Re: πεταμε και αετο αμα λαχει !!!

Δημοσίευσηαπό Sprayman » Τετ Οκτ 09, 2013 4:12 pm

Είναι απολαυσικότατος όταν τα χώνει. Υπήρχε μέρα που όλοι ήταν στο κιόσκι και εγώ ήμουν δίπλα του και απολάμβανα το show. Κρίμα να μην έχω κάμερα.

Η ζωή ξεκινάει εκεί που ο φόβος πεθαίνει.
OSHO
Sprayman
Competition
 
Δημοσ.: 970

Re: πεταμε και αετο αμα λαχει !!!

Δημοσίευσηαπό MIK » Τετ Οκτ 09, 2013 6:33 pm

Sprayman έγραψε:Έφαγες κανένα μπινελίκι στον αέρα? Ο Βλασσόπουλος μπροστά του είναι παναγία. χα χα χα χα. :lol:

Aπό το δεξί αυτί δεν πολυακούω σήμερα...Νομίζω από τις ηχογραφήσεις μπορεί να τεκμηριωθεί μύνηση για εξύβριση...

Μη ξεχνάς όμως ότι μόλις απογειωθεί ο μαθητής ο Βλασσόπουλος μπορεί να γυρίσει και να κάνει το σταυρό του που απογειώθηκε, με τον αετό ο δάσκαλος είναι υποχρεωμένος να έχει συνέχεια τον μαθητή με παράλληλα φτερά και να του θυμίζει το μέσον.

Χμμμ. Αετός ή παραπέντε: Αν το R11 ήταν EN-A δεν θα έκανε κανείς αετό. Και σιγά σιγά νομίζω προς τα εκεί πάει. Από την άλλη αν ο αετός χώραγε σε σάκο και ζύγιζε 10 κιλά δεν θα έκανε κανείς παραπέντε εκτός από άκρο και walk and fly. Κάντε και τα δύο και βλέπουμε. Ξανθιά ή μελαχρινή? kite ή windsurf? μηχανή ή αυτοκίνητο?

Γιώργο φουσκωτός μικρός αετός για τα χιόνια υπάρχει, δεν έχει όμως κανένα πλεονέκτημα σε σχέση με το speed μας. Το speed μας είναι η τέλεια πτητική συσκευή και όλοι αν και αργούν θα το καταλάβουν :)

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: πεταμε και αετο αμα λαχει !!!

Δημοσίευσηαπό paramick » Τετ Οκτ 09, 2013 10:33 pm

Μπράβο Μιχάλη,άξιος :!: :D
Λυσε μου μια απορία...ποιά είναι τα τυφλά σημεία ενός αετού?
Σε ποιά σημεία στο χώρο δεν μπορεί να δει ένα παραπέντε?
Υποθέτω βέβαια,αλλά θα με ενδιέφερε η απάντησή σου.

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: πεταμε και αετο αμα λαχει !!!

Δημοσίευσηαπό MIK » Πέμ Οκτ 10, 2013 10:42 am

Δύσκολη απάντηση μιας και μιλάς με άσχετο. Σίγουρα δεν βλέπεις τίποτα πάνω και σίγουρα αν κυκλώνεις δεξιά δεν βλέπεις τίποτα στα αριστερά σου. Θα το συζητήσω. Δες το κράνος μου και που κοιτάω. Πιο πάνω και πιο πίσω δεν έχω ιδέα τι υπάρχει. Γενικά πρώτο μάθημα είναι κοιτάω δεξιά και πίσω εκεί που θα πάω - μετά στρίβω δεξιά, οπότε ευθεία και αριστερότερα μπορεί και να μην βλέπεις τίποτα.

Αν και δεν είμαι σίγουρος μην το αποκλείεις να μην σε δει ακόμα και ευθεία στο ρύγχος του. Mη ξεχνάς το μάτι του είναι 3 μέτρα πίσω και ένα μέτρο κάτω από το ρύγχος και ενώ υποτίθεται κοιτάει ορίζοντα εγώ θυμάμαι καν να βλέπω ορίζοντα μόνο κάτω και πλάι.

Αυτό που θα έλεγα είναι μπες κανονικά στο κύκλωμα (αρκεί να μην είσαι λίγο από πάνω του) όπως θα έκανες με ένα παραπέντε, σιγουρέψου ότι το κεφάλι του σε κοιτάει και πλησίασε κανονικά. Αν είσαι από πάνω του δεν έχει ιδέα ότι υπάρχεις συνέχεια τσέκαρε μήπως σε πλησιάζει σε ύψος.

Σε γενικές γραμμές πάντως ένας μη έμπειρος πιλότος με αετό θα βρεθεί πολλές φορές στο κύκλωμα σε σημείο που ο αετός "δεν θα ακούει". Πως με κάποιον άσσο ας πούμε δεν μπορείς να γράψεις έναν καθαρό κύκλο και σε "ισιώνει" το θερμικό. Εμένα πήγαινε 30 φορές χειρότερα και κυρίως μπαίνει πιο πολύ στη στροφή χωρίς να μπορείς να τον ισιώσεις μέχρι να περάσουν κάποια δευτερόλεπτα. Το ίδιο και με το αρνείται να στρίψει, τραβάει ευθείες για λίγα δευτερόλπετα όπως ένας άσσος αλλά χειρότερα.

Με έμπειρους πιλότους αετού έχω κυκλώσει πολλές φορές και για πολύ ώρα χωρίς κανένα πρόβλημα γράφουν σταθερούς προβλέψιμους κύκλους, οι αρχάριοι πιλοτοι καλό είναι να τους αποφεύγεις, ότι και να πετάνε. Ξου από το θερμικό μου με αετό δηλαδή.

Το σημαντικό είναι να έχουν κορδέλες οι αρχάριοι ότι και να πετάνε...

Κάτω βλέπεις πάντως :mrgreen:

1.jpg

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: πεταμε και αετο αμα λαχει !!!

Δημοσίευσηαπό Sprayman » Πέμ Οκτ 10, 2013 3:36 pm

.

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Η ζωή ξεκινάει εκεί που ο φόβος πεθαίνει.
OSHO
Sprayman
Competition
 
Δημοσ.: 970

Re: πεταμε και αετο αμα λαχει !!!

Δημοσίευσηαπό kiter » Πέμ Οκτ 10, 2013 6:40 pm

Ο φουσκοτος αετος που ελεγα.



kiter
EN A
 
Δημοσ.: 25

Re: πεταμε και αετο αμα λαχει !!!

Δημοσίευσηαπό paramick » Πέμ Οκτ 10, 2013 8:34 pm


Αν δοκίμαζα ποτέ θα ήθελα να πέταγα swift και οχι woopies

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Επόμενο

Επιστροφή στην Περιγραφές Πτήσεων & Cross Country

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες

cron