Ημερομηνία Τρί Μαρ 19, 2024 8:49 am
Text Size

Περιγραφές Πτήσεων & Cross Country

ωραιες στιγμες....

Πείτε μας πως πετάξατε

Συντονιστής: Moderators

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Τρί Μάιος 16, 2017 12:29 pm


καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό redbaron » Τρί Μάιος 16, 2017 5:11 pm

καναμε μνημόσυνο στα παλιά μας αλεξίπτωτα που με τα χρόνια δεν μπορούν να πεταξουν πιά... :|

redbaron
EN D
 
Δημοσ.: 128

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό MIK » Κυρ Μάιος 21, 2017 5:45 pm

Όχι δεν σας ρίξανε LSD στο ποτό να τα βλέπετε διπλά, εγώ και οι φιλενάδες μου πετάμε ολόιδια αλεξίπτωτα, ενώ με την Αγγελική έχουμε και το ίδιο χρώμα. Κίτσιε και freez φάτε τη σκόνη μας. Αν μπορεί ο Τσίρα να πουλήσει το δικό του σε κάνα κοριτσάκι. Gin Sprint 3. Για την σύγχρονη ανεξάρτητη παραπεντίστρια που ξέρει τι θέλει.

Από ακόμα μια βλαμμένη μέρα που μάλλον δε φταίει και τόσο πολύ ο γιατρός μιας και από κάτω του κύκλωναν στα 200μέτρα αριστερά αλλά πως να το κάνουμε στα 50μ κυκλώναμε τρεις δεξιά απότε να βλέπω το σπιθιροβόλο βλέμμα του να έρχεται με 60χλμ κατά πάνω μου με αριστερή στορφή με έκανε να τσουτσουριάσω λίγο.

Αν την επόμενη τέτοια μέρα που είμαστε 30 πανιά στα 600-800μ αρχίσω να ουρλιάζω "λοιπόν τέρμα όλοι δεξιά σήμερα" θα είμαι ο κακός ή απλά θα φταίει ο ΑΟΚ που δεν μπορούμε να βάλουμε έναν απλό κανόνα και θα κάνουμε αγκαλίτσα καμιά μέρα. Παπαδάκη είσαι πολύ σέξυ με τα μπούτια έξω στα 1000μ με 14 βαθμούς κελσίου.

Να προσθέσω ότι όταν βλέπουμε στον Σπηλαιολόγο στα πουρνάριαπροφανώς και θα απασχολήσουμε τη συχνότητα ασφαλείας μια και δεν μπορούμε να φανταστούμε ότι είναι τόσο άχρηστος και έκανε λάθος στο top landing και πήγε στα πουρνάρια, αλλά μας ήρθε στο μυαλό ότι έφαγε κλείσιμο παραζουτάζ κλπκλπ. Τελικά είναι τόσο άχρηστος πάνε τα καημένα τα πουρνάρια. Αχαχαχαχαχα ο Σπηλαιολόγος στα πουρνάρια ααχαχαχαχα πάει το ρεκόρ του 8 χρόνια μόνο top landing :mrgreen:


SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό tsiras » Κυρ Μάιος 21, 2017 10:10 pm

αν ρθω να μαζευτούμε οι φιληνάδες

Flying is learning how to throw yourself to the ground and miss - Douglas Adams

https://www.youtube.com/watch?v=iqNYbCpDVjE

Sposored by http://www.o2paragliding.gr/
tsiras
EN A
 
Δημοσ.: 21

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό MIK » Τετ Μάιος 24, 2017 11:41 am

Μόλις διαβάσαμε ότι ο Κίτσιος προτείνει Αυλώνα σιγουρευτήκαμε ότι Κιθ θα είναι υπέροχα παρατήσαμε δουλειές και φύγαμε βολίδα για Κιθαιρώνα και πολύ κόσμος έκανε την καλύτερη πτήση της σεζόν του μια υπέροχη μέρα με θερμικάρες χωρίς κούνημα και χωρίς άγχος στην κορφή που αν την έπιανες όπως ο Κούμι και ο Θωμάς από νωρίς και την ένωνες με τη δικιά μου πτήση έβγαινε 5ωρο με 100ρα.

Μοναχική πτήση όπως θέλει ο Γιάννης μόνο με τον ήχο του βάριο, φοβερή διάυγεια και βόλτα άνετη Δυτικό Κιθ ψηλά.

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Τετ Μάιος 24, 2017 9:49 pm


καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό MIK » Τετ Μάιος 31, 2017 3:17 pm

Βασικά πρέπει να ανοίξω ένα νεο thread "παρανοικές στιγμές" αδικούνται εδώ.

Η πτήση ξεκινάει ενώ έχω μόλις πιάσει πρώτη βάση με Κουμούτσο να λέει "δε δουλεύει καλά, δε ξέρω κάτι γίνεται σήμερα", από την στιγμή που το είπε και για μιάμιση ώρα πετάω απίστευτα καλά και γρήγορα λες και ήταν η καλύτερη μέρα ever. Κάποια στιγμή είχε πλάκα ένα σώσιμο από ένα θερμικό που δεν έπιασε ο Κουμούτσος και πάτωσε σε χλοερό λιβάδι. Η πτήση όμως τελείωνει πάνω από την Οινόη με Νοτιά ενώ όλα έδειχναν ότι γύρναγα άνετα Πλαταιές σκάει ένα μήνυμα από την ιπτάμενη Μητσοτάκη "σε βλέπω live πετάς τέλεια" όπου στα 10 επόμενα δευτερόλεπτα ξεκινάει να ρίχνει βροχή προς το αλεξίπτωτό μου με αποτέλεσμα να φύγω σφαίρα για το πλησιέστερο χλοερό χωράφι.

Μαγικές μέρες Κιθ, υπομονή θα στρώσει ο καιρός, πάντα Μάιο μας τα κάνει τσουρέκια και πετάμε μόνο στα σφηνάκια καλού καιρού. Πάντα όμως κάποια στιγμή στρώνει και λιώνουμε καθημερινά.


SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό MIK » Πέμ Ιουν 01, 2017 6:35 pm

To ντούκου Γιάννη πήγαινε στον Γεωργοσόυλο ρε γίδι. Να βάλει και άλλο βίντεο να δω αν θα πάω all in ή πάσο.

Τα υπόλοιπα βίντεο μιας μαγικής μέρας με επεξήγηση. Στο πρώτο πλάνο βλέπουμε τον Γεωργοσόπουλο 500 μέτρα παραπέρα να αφήνει το θερμικό και να φεύγει ανατολικά χάνωντας την ευκαιρία να κάνουμε ένα από τα πιο γρήγορα τρίγωνα ever αν είμασταν δύο. Αν και δεν θα έμπαινα στα σύννεφα τώρα που το σκέφτομαι αν είμασταν δύο. Καλά έκανες ξου. Μιας και το έφερε οι κουβέντα επειδή βλέπουμε καινούργιο πανί και ψαχνόμαστε ποιος είναι όταν είστε "guest star" ή αγοράζετε πανί να βάζετε μια ταμπέλα 20 χ 20 μέτρα με το όνομά σας σαν ουρά στο πανί.

Στη συνέχεια στο 1.10 ακούμε το μωρό του Ντουμπάι (να τα διευκρινήζουμε γιατί θα γίνει μπέρδεμα με τα μωρά τόσα καρπερά παιδιά που έχουν μαζευτεί) και τον Κουμούτσο να παραπονιέται για τη μέρα ότι δεν είναι καλή. Στη συνέχεια κάνουμε το προσωπικό μας πιο γρήγορο Κιθαιρώνας - Σωρός - Οινόη της καριέρας μας.

Στο 4.00 βλέπουμε low save από 4 γλάρους. Σημείωση φέτος το έχω πιάσει πάντα εκεί το θερμικό του εργοστασίου παλιά το έσκαγε ακριβώς πάνω από το εργοστάσιο. Η πλάκα είναι ότι πριν ήταν 200 μέτρα μπροστά μου Κούμι και Ντουμπάι και ακούστηκε από τον ασύρματο "Ντουμπάι γλάροι μπροστά σωθήκαμε.... δε το βρίσκω το θερμικό γαμώτο άστο πάμε για άλλο".

Στο 5.20 ακούμε τον Κούμι να ζητάει περισυλλογή μιας και δεν σώθηκε ποτέ (ο Ντουπάι σώθηκε) και του κάνουμε την ανάλογη πλάκα στον ασύρματο.

Στο 8.11 και μέχρι το τέλος του βίντεο είμαστε σίγουροι ότι κλείνει το τρίγωνο και γυρνάμε άνετα Πλαταιές μιας και ακόμα χωρίς σοβαρό θερμικό ε τι διάολο μόνο αν συμβεί κάτι καταστροφικό δεν θα μπορέσω να πάρω 200 μέτρα πάνω από τις ανεμογεννήτριες στην Οινόη να πέσω πίσω στον κάμπο ξανά να κλείσει.

Μετά έστειλε μηνυμα η γκαντέμω τι ωραία που με βλέπει να πετάω στο live , κάηκε η κάμερα, κόπηκαν τρεις αρντάνες, έβρεξε και πατώσαμε πάνω σε φωλιά φιδιών.



Μα σα free flyer θα πετάξω, δεν ευχαριστιέμαι την πτηση πια αν δεν μπαίνω στα σύννεφα. Αμάν πια με αυτούς τους ξενέρωτους κανόνες σας μη κινδυνέψετε λίγο. Σκέψου ωραία πλάνα 30 πανιά μέσα στο σύννεφο ο ένας να πέφτει πάνω στον άλλον και εφεδρικό από τα 2500μ.

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Τρί Ιουν 06, 2017 4:02 pm


καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό MIK » Πέμ Ιουν 08, 2017 12:22 pm

Δηλαδή πείτε μου και εσάς αν σας έδιναν κάνα χιλιάρικο παραπάνω οι ΠΛ για πλάνα και στους Π είχατε ξύλο, κλεισίματα, άλλους 5-6 στο σύννεφο, τον Ξηρό να φωνάζει "Μιχαλάαακηηηηηηηηη" (που πάντα μου θυμίζει τη γιαγιά μου η φωνή του) και εσείς στους ΠΛ δεν θα πετάγατε?

Σε αυτό το σημείο να δώσουμε έμφαση στην τζιχαντιστική ενέργεια του Ηλία να φύγει υπήνεμα μια μέρα που δεν είχε κανένα κίνδυνο για υπήνεμα και να το τονίσουμε ότι για ακόμα μια χρονιά μερικοί από όσους διαβάζουν θα φύγουν υπήνεμα εκτός εάν τώρα αρχίσουμε να κόβουμε αρντάντες και να αναγκάσουμε κάποιους να ΠΑΝΕ ΣΕ ΣΧΟΛΗ ΤΟ ΚΕΡΑΤΟ ΜΟΥ.



Στο facebook έχω βάλει πιο μικρό version αν βαριέστε

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Δευτ Ιουν 12, 2017 9:02 am


καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Τετ Ιουν 21, 2017 6:39 pm


καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό raflas » Παρ Ιουν 23, 2017 3:11 am




(βινδεοπαραγγελιά φορ ΜΙΚ)

raflas
Competition
 
Δημοσ.: 243

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό MIK » Παρ Ιουν 23, 2017 7:17 pm

Πολύ σούπερ

Με τον Κίτσιο νιώθουμε ότι παίζουμε σε Γερμανική τσόντα, με τον Ράφλα νομίζουμε ότι βλέπουμε τον Βασιλάκη Καίλα να πιάνει θερμικό, βάλτε απλά τον ήχο του βάριο και καθαρίσατε.

Θερμά συγχαρητήρια σε όλους για τις πτησάρες προχτες, χτες και σήμερα και σε όλους για τις πρώτες μακρινές τους βόλτες. Πολύ χαίρομαι που πολλά παιδιά που πέρσι ήταν μαθητές τώρα είναι run and gun κυκλώνω φεύγω και πάω μακρυά και πολλά εύγε σε Διονύση Διονύση και Βαγγέλη που υπάρχει πραγματικά ποιοτική εκπαίδευση στον Κιθ. Ξεχάστε τα αλεξίπτωτα και τα όργανά σας, επενδύστε στην εκπαίδευσή σας.

Μερικά άλλα πλάνα από προχτές με αρκετές πληροφορίες για όσους ήταν και δουν προσεκτικά το βίντεο για το σύστημα θερμικαρίσματος τσαπερδονοκωλοσφυρίχτρα by slavek που τέτοιες βλαμμένές μέρες εξασφαλίζει ότι ανεβαίνεις καλύτερα από όλους.Θα επεκταθώ εν καιρό. Εντάξει το παραδέχομαι έχω το ηλεκτρικό μοτέρ ανάψει πάλι και ανεβαίνω έτσι.


Υπερμέρες Κιθ, όσο και να μας πρήξει ο καιρός πάντα έχει την εποχή που τα δίνει γερά.



Όχι ρε δε γέννησα ακόμα, χάνω πτήσεις τσάμπα μπας και βγει αλλά ακόμα δεν.

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό focman » Τετ Ιουν 28, 2017 6:06 pm


Κοίτα να χαρείς το ταξίδι ,δεν υπάρχει επιστροφή .
focman
Competition
 
Δημοσ.: 256

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό ΜΑΡΙΛΕΝΑ » Κυρ Ιούλ 02, 2017 9:24 am


happiness is free
ΜΑΡΙΛΕΝΑ
EN A
 
Δημοσ.: 1

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Τετ Ιούλ 12, 2017 6:49 am

[youtube][/youtube]

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό MIK » Τετ Ιούλ 12, 2017 4:25 pm

Νάσος 1500 - 2400


SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό MIK » Πέμ Ιούλ 13, 2017 3:05 pm

Τakats στην γραμμή του huber από τις ψηλές Άλπεις.

Σε μια πιο γήινη πτήση προχτες...


SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Σάβ Ιούλ 15, 2017 11:19 am

[list=][/list]

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό MIK » Κυρ Ιούλ 16, 2017 10:06 am

Το πρώτο θερμικό του Scrabble χτες. Έλα Κάπτεν ένα βιντεάκι να πάνε κάτω τα φαρμάκια των μπεκ.

Κίτσιο να βρεις το δικό σου FAI τρίγωνο να κάνεις με δικά σου θερμικά.


SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Δευτ Ιούλ 17, 2017 9:10 am


καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό MIK » Τετ Ιούλ 19, 2017 3:18 pm

...προς το άσπρο σύννεφο, τέρμα επιτάχυνση για τη μαυρίλα άχρηστε χαζομπαμπά

Η υπόλοιπη πτήση του Σαββάτου όπου εξαιτίας αυτου έβαλε το τασκ ( που να φανταστει οτι η μερα θα ηταην τοσο σπεσιαλ) και έχασαν την ευκαιρία καμιά 20ρια πιλότοι να κάνουν το πρώτο τους Δάφνη Θήβα Κιθ ανετότατα. Βασικά είχε πολύ πλάκα να σας βλέπω να κάνετε τοπική πτήση και εμείς να φεύγουμε προς τα σύννεφα.

Δώρο ηχητικά από τους νταλικιέριδες που είχαν μπει στη συχνότητα.


Τελευταία επεξεργασία απο MIK την Τετ Ιούλ 19, 2017 4:11 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό badder » Τετ Ιούλ 19, 2017 3:28 pm

Μιχαλάκη καλά έκανες και δεν πήρες μέρος γιατί ο άχρηστος ήθελε να πετάξουν οι αρχάριοι και νέοι πιλότοι και να γκολάρουν όσοι περισσότεροι και όσο πιο ομαδικά γίνεται. Μάλλον μπέρδεψες το είδος και τον σκοπό του scramble με κάτι άλλο.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: ωραιες στιγμες....

Δημοσίευσηαπό frog » Τετ Ιούλ 19, 2017 3:40 pm

Egg scramble :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Μην πετάς πιό γρήγορα από τον φύλακα άγγελο σου
frog
Competition
 
Δημοσ.: 349

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στην Περιγραφές Πτήσεων & Cross Country

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες

cron