Ημερομηνία Σάβ Απρ 20, 2024 1:58 am
Text Size

Περιγραφές Πτήσεων & Cross Country

Κάθετες απογειώσεις

Πείτε μας πως πετάξατε

Συντονιστής: Moderators

Re: Κάθετες απογειώσεις

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Δευτ Δεκ 03, 2012 1:22 pm

σκεψου τη μεγαλη μυτη θα ειχε που το μαντηλι εκανε XC.... δε συζηταμε για υπολοιματα...βαλανε πασαλο για ανεμουριο...
χαχαχαχαχα

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: Κάθετες απογειώσεις

Δημοσίευσηαπό kilias » Δευτ Δεκ 03, 2012 1:33 pm

tsouloufis έγραψε:
andread έγραψε:
tsouloufis έγραψε:σου έχει πει κανένας ότι στην κορυφογραμμή που λες ότι δεν πέρναγες και είχες κατά νου ότι αν αυξανόταν λίγο ο αέρας ακόμα θα σε ψάχνανε ???


Δημήτρη, ο Προφήτης δεν είναι Κιθαιρώνας, ενα ξέμπαρκο λοφάκι είναι που όταν φυσάει ανατολικός ο αέρας συμπιέζει στην απογείωση και χύνεται δεξιά και αριστερά. Δεν έχει απότομες αυξήσεις καθότι είναι αποτέλεσμα αύρας κλειστού κόλπου (Θερμαϊκός, πόδια χαλκιδικής) ή έρχεται απο το Θρακικό πέλαγος εξασθενημένη. Άρα ο αέρας στην απογείωση ειναι συνήθως και το μέγιστο, ενώ η ζώνη συμπίεσης στον αέρα είναι αρκετά στενή και πρέπει να παραμείνεις εκεί για να κρατηθείς. Αν και δεν είναι αδύνατον
να πέσεις στην υπήνεμη πλευρά, ακόμα :-) κανείς δεν το έχει καταφέρει. Γενικά από ανατολική - νοτιοανατολική κατεύθυνση είναι ότι πρέπει για δυναμικό. Τέλος είμαι σίγουρος ότι υπήρχαν στην απογείωση και πιο έμπειροι που ξέροντας τα παραπάνω του δώσανε τις κατάλληλες συμβουλές.

φιλικά
Μανώλης


σύμφωνοι αλλά και πάλι δεν είναι σωστό για έναν αρχάριο γιατί αν μάθει έτσι και πάει σε ένα άλλο μέρος θα πει ...οκ είναι μια χαρά εγώ στον προφήτη απογειώνομαι με τόσο αέρα, και ξέρεις πολύ καλά και εσύ και εγώ ότι αυτό γίνετε πολλές φορές.
μην ξεχνάς ότι από τα λεγόμενα του Kilias μιλάμε για πιλότο μηνών !!!!



Στην προσγείωση απο νωρίς ο αέρας ποτε δεν ξεπερνούσε τα 15χ/ω.
Όσες φορές και αν έχω πετάξει ΕΚΕΙ πάντα οι συνθήκες προσγείωση με σχέση απογείωση είναι ίδιες.

Live fast
Fly high
Be free
kilias
Competition
 
Δημοσ.: 295

Re: Κάθετες απογειώσεις

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Δευτ Δεκ 03, 2012 2:09 pm

kilias έγραψε:

Στην προσγείωση απο νωρίς ο αέρας ποτε δεν ξεπερνούσε τα 15χ/ω.
Όσες φορές και αν έχω πετάξει ΕΚΕΙ πάντα οι συνθήκες προσγείωση με σχέση απογείωση είναι ίδιες.


μαλλον δεν εχεις καταλαβει ακομα αυτο που σου ειπα !! :wink:

__________________________________________________________________
https://web.facebook.com/dreamparaglidi ... =bookmarks
http://www.dreamparagliding.gr/
tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216

Προηγούμενη

Επιστροφή στην Περιγραφές Πτήσεων & Cross Country

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 18 επισκέπτες