Ημερομηνία Παρ Απρ 19, 2024 5:28 am
Text Size

Περιγραφές Πτήσεων & Cross Country

Κάθετες απογειώσεις

Πείτε μας πως πετάξατε

Συντονιστής: Moderators

Κάθετες απογειώσεις

Δημοσίευσηαπό Sprayman » Τρί Νοέμ 06, 2012 9:26 am


Η ζωή ξεκινάει εκεί που ο φόβος πεθαίνει.
OSHO
Sprayman
Competition
 
Δημοσ.: 970

Re: Κάθετες απογειώσεις

Δημοσίευσηαπό badoulis » Τρί Νοέμ 06, 2012 10:28 am

Βρέχει, το σύννεφο είναι 200μ από πάνω μας, φυσάει τόσο που ακόμα και πτέρυγες με μεγάλο aspect ratio φεύγουν κάθετα και πίσω, οι μισοί δεν ξέρουν να απογειωθούν... ναι, φυσικά, πάμε να πετάξουμε, δεν καταλαβαίνω την ανησυχία σου!

Του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ
https://www.hikeflybook.eu/
https://www.youtube.com/user/ShipwreckedFP
https://vimeo.com/aimilios
badoulis
Competition
 
Δημοσ.: 428

Re: Κάθετες απογειώσεις

Δημοσίευσηαπό badder » Τρί Νοέμ 06, 2012 11:37 am

τα mammatus είναι φίλοι μας....

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: Κάθετες απογειώσεις

Δημοσίευσηαπό freezman » Τρί Νοέμ 06, 2012 10:33 pm

πραγματικα ποσο καιρο ειχαν να πεταξουν?????

....την υπογραφή μου και το πανί μου προσέχω που τα βάζω...
freezman
EN B
 
Δημοσ.: 100

Re: Κάθετες απογειώσεις

Δημοσίευσηαπό kilias » Κυρ Δεκ 02, 2012 3:49 pm

Προχθές μου έκατσε μια κάθετη απογείωση...


Live fast
Fly high
Be free
kilias
Competition
 
Δημοσ.: 295

Re: Κάθετες απογειώσεις

Δημοσίευσηαπό paramick » Κυρ Δεκ 02, 2012 4:03 pm

Τι ταχύτητα ανέμου είχες?

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: Κάθετες απογειώσεις

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Κυρ Δεκ 02, 2012 4:13 pm

μετα απο 3 χρονια πτησεων, φιλικα θα σου ελεγα μην φευγεις σε τετοιες ριπες, θα φας κανα καλο αδειασμα...
το βιντεο καλο αλλα μεγαλο....δεν υπαρχει καποια εξελιξη,συνηθως ειναι το ιδιο,οποτε προσπαθησε να εισαι πιο περιεκτικος αν οχι πιο συντομος...

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: Κάθετες απογειώσεις

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Κυρ Δεκ 02, 2012 5:26 pm

paramick έγραψε:Τι ταχύτητα ανέμου είχες?

περι τα 20 δε σου μοιαζει;

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: Κάθετες απογειώσεις

Δημοσίευσηαπό paramick » Κυρ Δεκ 02, 2012 5:34 pm

Και κάτι...
Οχι στην απογείωση,30-50 μέτρα πιο ψηλά.
Εχει καλή αίσθηση για νέος πιλότος,ούτε περιττές κινήσεις ούτε ματσουκώματα. :)

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: Κάθετες απογειώσεις

Δημοσίευσηαπό JohnPistikos » Κυρ Δεκ 02, 2012 5:41 pm

Επειδη σε βλεπω οτι ασχολεισαι με βιντεακια, και καλα κανεις, θα συμφωνησω και εγω με τον cop, δεν εχει νοημα να φτιαχνεις μεγαλα βιντεο και να δειχνεις συνεχεια το ιδιο πραγμα.
Καλο ειναι τα βιντεο να εχουν διαρκεια γυρω στα 10 λεπτα και με εναλλαγες στην φωτογραφια για να μην γινονται βαρετα.
Ριξε μια ματια στα βιντεο του broers philippe.
Ετσι ειναι ποιο ευκολο εαν θελεις να τα επενδυσεις και με μουσικη.
Εαν εχεις υλικο για 4 λεπτα περιπου κοβεις και ραβεις το βιντεο και βαζεις ενα τραγουδι, εαν εχεις υλικο για 8 λεπτα περιπου βαζεις 2 τραγουδια.

Επισης το να τραβας βιντεο σε φορματ 4:3 ειναι ποια ξεπερασμενο, ολοι εχουμε τηλεορασεις, computer ή laptop με οθονες 16:9.
Ακομα και εαν εχεις οθονη 4:3 στο μελλον σιγουρα θα παρεις και εσυ οθονη 16:9.
Ειναι κριμα να βλεπεις τα βιντεακια σου με μαυρες μπαρες δεξια και αριστερα.

Keep going...φιλικα ενα βροχερο μεσημερι :cry:

JohnPistikos
EN D
 
Δημοσ.: 198

Re: Κάθετες απογειώσεις

Δημοσίευσηαπό kilias » Κυρ Δεκ 02, 2012 6:18 pm

cop έγραψε:μετα απο 3 χρονια πτησεων, φιλικα θα σου ελεγα μην φευγεις σε τετοιες ριπες, θα φας κανα καλο αδειασμα...
το βιντεο καλο αλλα μεγαλο....δεν υπαρχει καποια εξελιξη,συνηθως ειναι το ιδιο,οποτε προσπαθησε να εισαι πιο περιεκτικος αν οχι πιο συντομος...


Περίπου στα 20 είναι η ταχύτητα στην απογείωση ναι, αποφάσησα να απογειωθώ εκείνη την στιγμή γιατί είχε κόψει ο αέρας (μάλλον λόγο του θερμικού που έρχοταν).

Όσον αφορά για τις παρατηρίσεις σας στο video όντως πρέπει να τα σουλουπώνω, απλός αυτό βαριόμουν :mrgreen: και το άφησα μόνο για τηαπογείωση :)

Live fast
Fly high
Be free
kilias
Competition
 
Δημοσ.: 295

Re: Κάθετες απογειώσεις

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Κυρ Δεκ 02, 2012 7:12 pm

Αν θες την άποψη μου....βλέπω ότι μάλλον το (έχεις) αυτό βέβαια το ξέρει πιο πολύ ο δάσκαλο σου, η γνώμη μου είναι ότι βιαζεσε λίγο και καλό είναι να πας λίγο πιο σιγά σε ότι κανείς όσον αφορά το παραπέντε,θα πετάξω; Θα πάω κοντά στο βουνό; Θα πετάξω στην κορυφογραμη η θα βγω έξω; Εχω την ανολογη εμπειρία και πτέρυγα για την πτήση που θα επιλεξω;κ.λ.π όσο για τα βίντεο ότι σου λένε Jon COP.... :| (και ο αέρας δεν ήταν 20 χιλ )

Τελευταία επεξεργασία απο Επισκέπτης την Κυρ Δεκ 02, 2012 7:53 pm, επεξεργάστηκε 2 φορές συνολικά.
Επισκέπτης
 

Re: Κάθετες απογειώσεις

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Κυρ Δεκ 02, 2012 7:29 pm

για το φουσκωμα λεμε, οχι αυτο που προσπαθει να τρυπήσει μετά.. :P

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: Κάθετες απογειώσεις

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Κυρ Δεκ 02, 2012 7:39 pm

το καθε σου βιντεο πρεπει να ειναι ανθρωποκεντρικο και να εχεις λογικη σειρα και εξελιξη....
προετοιμασια, απογειωση, πτηση και ωραια πλανα απο τοπια και συναθλητες,προσεγγιση και προσγειωση.... οποσδηποτε μουσικη και αν τα καταφερεις ριξ του και μια χρωματικη διορθωση...
μοτερ....παμε ησυχια γυριζουμε..

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: Κάθετες απογειώσεις

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Κυρ Δεκ 02, 2012 10:17 pm

kilias έγραψε:Προχθές μου έκατσε μια κάθετη απογείωση...



δεν σου εκατσε ....την προκαλεσες :)

__________________________________________________________________
https://web.facebook.com/dreamparaglidi ... =bookmarks
http://www.dreamparagliding.gr/
tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216

Re: Κάθετες απογειώσεις

Δημοσίευσηαπό kilias » Δευτ Δεκ 03, 2012 12:34 am

kmntinos έγραψε:Αν θες την άποψη μου....βλέπω ότι μάλλον το (έχεις) αυτό βέβαια το ξέρει πιο πολύ ο δάσκαλο σου, η γνώμη μου είναι ότι βιαζεσε λίγο και καλό είναι να πας λίγο πιο σιγά σε ότι κανείς όσον αφορά το παραπέντε,θα πετάξω; Θα πάω κοντά στο βουνό; Θα πετάξω στην κορυφογραμη η θα βγω έξω; Εχω την ανολογη εμπειρία και πτέρυγα για την πτήση που θα επιλεξω;κ.λ.π όσο για τα βίντεο ότι σου λένε Jon COP.... :| (και ο αέρας δεν ήταν 20 χιλ )


Όσον αφορά τον αέρα, σε όλη την διάρκεια της πτήσης είχα κατά νου (ακόμη και όταν ήμουν ψηλά) να μην περνάω την κορυφογραμμή. Αν και είχα βρει 3-4 καλά θερμικά πάντα τα άφηνα μόλις έφτανα από επάνω η στην νοητή ευθεία της.

Όλα αυτά που γράφετε για να προσέχω τα έχω πάντα υπόψιν μου και τα υπολογίζω, από το καλοκαίρι κιόλας πριν αρχίσω τα μαθήματα, είχα διαβάσει αρκετά άρθρα και εμπειρίες που γράφατε από πτήσεις σας κατά καιρούς.

Live fast
Fly high
Be free
kilias
Competition
 
Δημοσ.: 295

Re: Κάθετες απογειώσεις

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Δευτ Δεκ 03, 2012 10:43 am

kilias έγραψε:.

Όλα αυτά που γράφετε για να προσέχω τα έχω πάντα υπόψιν μου και τα υπολογίζω, από το καλοκαίρι κιόλας πριν αρχίσω τα μαθήματα, είχα διαβάσει αρκετά άρθρα και εμπειρίες που γράφατε από πτήσεις σας κατά καιρούς.


sorry αλλά θα είμαι λίγο αυστηρός !!!! ξεκίνησες μαθήματα το καλοκαίρι και απογειώθηκες με τόσο αέρα ??

σου έχει πει κανένας ότι στην κορυφογραμμή που λες ότι δεν πέρναγες και είχες κατά νου ότι αν αυξανόταν λίγο ο αέρας ακόμα θα σε ψάχνανε ???

Σοβαρευτείτε λίγο ρε παιδιά ... ακόμα δεν έχει κλείσει τα 9μερα ο ΝΙΚΟΣ !!!!!

Τελευταία επεξεργασία απο tsouloufis την Δευτ Δεκ 03, 2012 11:10 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
__________________________________________________________________
https://web.facebook.com/dreamparaglidi ... =bookmarks
http://www.dreamparagliding.gr/
tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216

Re: Κάθετες απογειώσεις

Δημοσίευσηαπό Sprayman » Δευτ Δεκ 03, 2012 10:55 am

Δυστυχώς η πολύ φόρα που παίρνεις σου κόβεται μόλις πάθεις κάτι όπως για παράδειγμα εγώ. Δεν πρέπει ποτέ ο ενθουσιασμός να ξεπερνάει την αντίληψη. Κάποτε ο tsouloufis μου είχε βάλει χοντρό χέρι γιατί στο ξεκίνημά μου πήγα και πέταξα στη Δεσφίνα. Πέρασε καιρός για να καταλάβω τι εννοούσε. Έτσι και συ τώρα μπορεί να μην καταλαβαίνεις. Πρέπει να μάθεις τα όριά σου και να ξέρεις που να σταματάς.

Η ζωή ξεκινάει εκεί που ο φόβος πεθαίνει.
OSHO
Sprayman
Competition
 
Δημοσ.: 970

Re: Κάθετες απογειώσεις

Δημοσίευσηαπό andread » Δευτ Δεκ 03, 2012 11:43 am

tsouloufis έγραψε:σου έχει πει κανένας ότι στην κορυφογραμμή που λες ότι δεν πέρναγες και είχες κατά νου ότι αν αυξανόταν λίγο ο αέρας ακόμα θα σε ψάχνανε ???


Δημήτρη, ο Προφήτης δεν είναι Κιθαιρώνας, ενα ξέμπαρκο λοφάκι είναι που όταν φυσάει ανατολικός ο αέρας συμπιέζει στην απογείωση και χύνεται δεξιά και αριστερά. Δεν έχει απότομες αυξήσεις καθότι είναι αποτέλεσμα αύρας κλειστού κόλπου (Θερμαϊκός, πόδια χαλκιδικής) ή έρχεται απο το Θρακικό πέλαγος εξασθενημένη. Άρα ο αέρας στην απογείωση ειναι συνήθως και το μέγιστο, ενώ η ζώνη συμπίεσης στον αέρα είναι αρκετά στενή και πρέπει να παραμείνεις εκεί για να κρατηθείς. Αν και δεν είναι αδύνατον
να πέσεις στην υπήνεμη πλευρά, ακόμα :-) κανείς δεν το έχει καταφέρει. Γενικά από ανατολική - νοτιοανατολική κατεύθυνση είναι ότι πρέπει για δυναμικό. Τέλος είμαι σίγουρος ότι υπήρχαν στην απογείωση και πιο έμπειροι που ξέροντας τα παραπάνω του δώσανε τις κατάλληλες συμβουλές.

φιλικά
Μανώλης

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Re: Κάθετες απογειώσεις

Δημοσίευσηαπό sot » Δευτ Δεκ 03, 2012 11:52 am

6 βοηθοί και ένας που δίνει το ΟΚ όταν κόψει η δυνατή ριπή.
Η απογείωση την SEIKO FUKUOKA την ημέρα του παγκοσμίου ρεκόρ (460χλμ)
https://www.facebook.com/photo.php?v=10200344111232275

sot
EN D
 
Δημοσ.: 165

Re: Κάθετες απογειώσεις

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Δευτ Δεκ 03, 2012 12:09 pm

andread έγραψε:
tsouloufis έγραψε:σου έχει πει κανένας ότι στην κορυφογραμμή που λες ότι δεν πέρναγες και είχες κατά νου ότι αν αυξανόταν λίγο ο αέρας ακόμα θα σε ψάχνανε ???


Δημήτρη, ο Προφήτης δεν είναι Κιθαιρώνας, ενα ξέμπαρκο λοφάκι είναι που όταν φυσάει ανατολικός ο αέρας συμπιέζει στην απογείωση και χύνεται δεξιά και αριστερά. Δεν έχει απότομες αυξήσεις καθότι είναι αποτέλεσμα αύρας κλειστού κόλπου (Θερμαϊκός, πόδια χαλκιδικής) ή έρχεται απο το Θρακικό πέλαγος εξασθενημένη. Άρα ο αέρας στην απογείωση ειναι συνήθως και το μέγιστο, ενώ η ζώνη συμπίεσης στον αέρα είναι αρκετά στενή και πρέπει να παραμείνεις εκεί για να κρατηθείς. Αν και δεν είναι αδύνατον
να πέσεις στην υπήνεμη πλευρά, ακόμα :-) κανείς δεν το έχει καταφέρει. Γενικά από ανατολική - νοτιοανατολική κατεύθυνση είναι ότι πρέπει για δυναμικό. Τέλος είμαι σίγουρος ότι υπήρχαν στην απογείωση και πιο έμπειροι που ξέροντας τα παραπάνω του δώσανε τις κατάλληλες συμβουλές.

φιλικά
Μανώλης


σύμφωνοι αλλά και πάλι δεν είναι σωστό για έναν αρχάριο γιατί αν μάθει έτσι και πάει σε ένα άλλο μέρος θα πει ...οκ είναι μια χαρά εγώ στον προφήτη απογειώνομαι με τόσο αέρα, και ξέρεις πολύ καλά και εσύ και εγώ ότι αυτό γίνετε πολλές φορές.
μην ξεχνάς ότι από τα λεγόμενα του Kilias μιλάμε για πιλότο μηνών !!!!

__________________________________________________________________
https://web.facebook.com/dreamparaglidi ... =bookmarks
http://www.dreamparagliding.gr/
tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216

Re: Κάθετες απογειώσεις

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευτ Δεκ 03, 2012 12:44 pm

:wink: :wink:

Τελευταία επεξεργασία απο Επισκέπτης την Δευτ Δεκ 03, 2012 1:42 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Επισκέπτης
 

Re: Κάθετες απογειώσεις

Δημοσίευσηαπό andread » Δευτ Δεκ 03, 2012 12:50 pm

sot έγραψε:6 βοηθοί και ένας που δίνει το ΟΚ όταν κόψει η δυνατή ριπή.
Η απογείωση την SEIKO FUKUOKA την ημέρα του παγκοσμίου ρεκόρ (460χλμ)
https://www.facebook.com/photo.php?v=10200344111232275


άκουσα οτι ενας που ήταν στην απογείωση εκεινη τη μέρα έβγαλε το μαντήλι να φυσήξει την μύτη του και εκάνε cross country 35 χιλ :D :D

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Re: Κάθετες απογειώσεις

Δημοσίευσηαπό andread » Δευτ Δεκ 03, 2012 12:54 pm

tsouloufis έγραψε:σύμφωνοι αλλά και πάλι δεν είναι σωστό για έναν αρχάριο γιατί αν μάθει έτσι και πάει σε ένα άλλο μέρος θα πει ...οκ είναι μια χαρά εγώ στον προφήτη απογειώνομαι με τόσο αέρα, και ξέρεις πολύ καλά και εσύ και εγώ ότι αυτό γίνετε πολλές φορές.
μην ξεχνάς ότι από τα λεγόμενα του Kilias μιλάμε για πιλότο μηνών !!!!


Έτσι είναι και δεν έχει σχέση η εμπειρία, πάντα σε ένα νέο μέρος ρωτάμε του τοπικούς και σεβόμαστε την γνώμη τους ακόμα και αν είναι πιο νέοι από εμάς.

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Re: Κάθετες απογειώσεις

Δημοσίευσηαπό Chris Lappas » Δευτ Δεκ 03, 2012 1:16 pm

andread έγραψε:
sot έγραψε:6 βοηθοί και ένας που δίνει το ΟΚ όταν κόψει η δυνατή ριπή.
Η απογείωση την SEIKO FUKUOKA την ημέρα του παγκοσμίου ρεκόρ (460χλμ)
https://www.facebook.com/photo.php?v=10200344111232275


άκουσα οτι ενας που ήταν στην απογείωση εκεινη τη μέρα έβγαλε το μαντήλι να φυσήξει την μύτη του και εκάνε cross country 35 χιλ :D :D


χαχαχαχαχαχα!!!!

http://www.snowclub.gr
Powder skiing is not a crime!
Chris Lappas
Competition
 
Δημοσ.: 559

Επόμενο

Επιστροφή στην Περιγραφές Πτήσεων & Cross Country

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες

cron