Ημερομηνία Σάβ Απρ 20, 2024 2:35 am
Text Size

Περιγραφές Πτήσεων & Cross Country

Προσωπικό ρεκόρ ύψους 2747 μέτρα

Πείτε μας πως πετάξατε

Συντονιστής: Moderators

Προσωπικό ρεκόρ ύψους 2747 μέτρα

Δημοσίευσηαπό pavlos dimitriadis » Πέμ Ιουν 20, 2013 12:58 pm

Από το 1999 που πετάω στην περιοχή των Βασιλικών Θεσσαλονίκης με αλεξίπτωτο πλαγιάς, δεν έχω "ξαναπιάσει" τόσο ύψος! Με ένα ανοδικό ρεύμα ρε συ! Γουάου! Γαμώτη μου!
Είχα ένα σταθερό ανέβασμα με 5 μέτρα το δευτερόλεπτο που "εξάριζε" και "εφτάριζε" όντας του τσίμπαγα τον πυρήνα!!! Με τόσο πολύ ύψος όπου ήθελα πήγαινα.
Έδωσα υπόσχεση όμως στα μικρούλια γλυκούλια παιδάκια μου για απογευματινή θαλασσάδα και αυτό είναι εξίσου συγκινητικό όσο ένα ρεκόρ απόστασης. Άλλωστε ήδη έκανα ένα . Ύψους. Δύο ρεκόρ σε μία μέρα είναι αλαζονεία . Έτσι κατανάλωσα το ύψος μου σε πήγαινε έλα στη γύρω περιοχή! Στο τέλος για να χάσω ύψος , πήγα προς Γαλαρινό και Γαλάτιστα !

Στην απογείωση είχε αρκετούς αεραθλητές από αετούς και αλεξίπτωτα πλαγιάς.
Είχανε στρώσει ...τα τσίπουρα και τους μεζέδες μέχρι να ...στρώσει και ο καιρός.
(Ήταν ΔΒΔ που σημαίνει ότι δεν ήταν καλός.)
Εγώ δεν έκατσα για μεζέ αφού είχα να κάνω σέρβις στο "φουτρέστ" και στα φρένα.
Έβαλα λαστιχόσκοινο μεταξύ των φρένων και των κρίκων πρόσδεσης (καραμπίνερς) για ευκολότερη και πιο αποτελεσματική ανάκτησή τους. Πολύ καλό. (Τώρα θέλει και "στριφτάρια".)
Ετοιμάστηκα και μόλις βρήκα ευκαιρία απογειώθηκα ως "λαγός".
Οι φωτογραφίες είναι εδώ:
http://alexiptotoplagias.blogspot.gr/2013/06/2747.html

Τελευταία επεξεργασία απο pavlos dimitriadis την Πέμ Φεβ 20, 2014 2:05 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
pavlos dimitriadis
EN D
 
Δημοσ.: 152

Re: Προσωπικό ρεκόρ ύψους 2747 μέτρα

Δημοσίευσηαπό sarropoulo » Πέμ Ιουν 20, 2013 1:50 pm

μπραβο φιλε!ωραιος επειδη πολλοί δεν γνωρίζουμε τη περιοχη(νοτιοι)πες για να καταλάβουμε καλυτερα ποσο ειναι μια συνηθισμένη 'καλή' βάση εκει?και ποσο υψομετρικη απο το εδαφος είχες?(φανταζομαι +2000 τουλαχιστον)μπραβο για το ρεκόρ,για το χαμόγελο και να χαιρεσαι τα παιδια σου!

edit:μολις είδα τη πτηση στο λεονάρντο μου λύθηκαν οι απορίες εις ανώτερα!

sarropoulo
EN B
 
Δημοσ.: 104

Re: Προσωπικό ρεκόρ ύψους 2747 μέτρα

Δημοσίευσηαπό pavlos dimitriadis » Πέμ Ιουν 20, 2013 2:03 pm

Ευχαριστώ sarropoulo ! (και στις δικές σου χαρές) :)

pavlos dimitriadis
EN D
 
Δημοσ.: 152

Re: Προσωπικό ρεκόρ ύψους 2747 μέτρα

Δημοσίευσηαπό car00ly » Πέμ Ιουν 20, 2013 2:12 pm

Ειναι αυτο που ειπε και ο Σαρρης..Απλα πετυχες μια πολυ ιδιαιτερη μερα σε ενα πτητικο μερος που δεν συνηθιζονται υψηλες βασεις. Πολλα μερη στην Ελλαδα παντως δινουν ευκολα 3000 μετρα βαση αρκετα συχνα θα ελεγα. Αυτο που σου μενει ειναι να το καταριψεις αλλη μια φορα! :?

car00ly
EN B
 
Δημοσ.: 96

Re: Προσωπικό ρεκόρ ύψους 2747 μέτρα

Δημοσίευσηαπό pavlos dimitriadis » Πέμ Ιουν 20, 2013 6:31 pm

car00ly έγραψε:Ειναι αυτο που ειπε και ο Σαρρης..Απλα πετυχες μια πολυ ιδιαιτερη μερα σε ενα πτητικο μερος που δεν συνηθιζονται υψηλες βασεις. Πολλα μερη στην Ελλαδα παντως δινουν ευκολα 3000 μετρα βαση αρκετα συχνα θα ελεγα. Αυτο που σου μενει ειναι να το καταριψεις αλλη μια φορα! :?

Έτσι είναι! Τόσα χρόνια εδώ... μια φορά άκουσα μόνο πιλότο, τον "akarako" (Αποστόλης Καρακοντάκης) να έχει πιάσει τα 3.000 (όντας νέος πιλότος) και ήθελε λέει... να κατέβει (χα χα χα χα)

pavlos dimitriadis
EN D
 
Δημοσ.: 152

Re: Προσωπικό ρεκόρ ύψους 2747 μέτρα

Δημοσίευσηαπό Sprayman » Παρ Ιουν 21, 2013 9:40 am

Ήθελε να κατέβει? χα χα χα χα χα :lol:

Η ζωή ξεκινάει εκεί που ο φόβος πεθαίνει.
OSHO
Sprayman
Competition
 
Δημοσ.: 970


Επιστροφή στην Περιγραφές Πτήσεων & Cross Country

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες

cron