Ημερομηνία Πέμ Μαρ 28, 2024 7:24 pm
Text Size

Περιγραφές Πτήσεων & Cross Country

Πτήσεις στις Άλπεις

Πείτε μας πως πετάξατε

Συντονιστής: Moderators

Πτήσεις στις Άλπεις

Δημοσίευσηαπό MIK » Δευτ Μαρ 24, 2014 9:19 pm

Για όσους δεν έχουν facebook να βάλω μερικά βιντεάκια και φώτο από τις ανωριμότητες, παρανομίες, φθορές ξένης περιουσίας, καταστροφή δέντρων και κατανάλωση μπύρας που διεπράξαμε την πρηγούμενη βδομάδα στην ευρύτερη περιοχή ΒΔ Άλπεων. Ένα ταξίδι μαγικό ψηλά με τα φτερά μου...και των άλλων...Μαθήματα speedriding, μαθήματα διθέσιου και μαθήματα xc, λιγάκι από μαθήματα σκι, βουνού κλπ. Τροχόσπιτο δύο Άγγλοι 24 yo dude groovy, Νορβηγός 37 περίπου ξυλοκόπος περίπου Σπηλαιο και Αμερικάνος 30 χρονώ καλός acro και γενικά American dream. Και ο γνωστός Αρνο σφοδρά μετανιωμένος που τόλμησε να κάνει Β και Γάματα επίπεδο μαθήματα speed για πρώτη και τελευταία φορά...

Φυσερέ για σένα δουλεύω.

http://www.speedriding-school.com

Σιγά σιγά όπως τα φτιάχνω θα βάζω βιντεάκια.

Στις άσχημες στιγμές έχει την αγορά αγροτεμαχίου με θέα στα καπάκια σηκώθηκα δανείστικα πανί και πάμε πάλι. Αν δεν το είχα κάνει πολύ πιθανό σήμερα να μην είχα χαμόγελο.

Day 4.Val D Isere 2600-2000μ η κατάβαση αμέσως μετά τη στούκα.


Τελευταία επεξεργασία απο MIK την Δευτ Μαρ 02, 2015 11:43 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Πτήσεις στις Άλπεις Μάρτιος 2014

Δημοσίευσηαπό MIK » Τρί Μαρ 25, 2014 3:37 am

Day 3 πρωί. La Plagne. 2700- 2200m. Δίνοντας θέαμα σε όσους πίνουν το καφεδάκι τους στο Roche De Mio όσοι πήγατε στην εκδρομή του συλλόγου λογικά το θυμάστε. Τα πρώτα είναι flying και χωσίματα σε γκρεμουδάκια και μετά στην απέναντι πλαγιά προσπάθεια για riding.



άμα θέλετε παραπέντε πείτε.

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Πτήσεις στις Άλπεις Μάρτιος 2014

Δημοσίευσηαπό ρήγας » Τρί Μαρ 25, 2014 9:27 pm

θέλουμε.

καλά το πας το μικρό, (με αγχώνεις δηλαδή..)

ρήγας
EN D
 
Δημοσ.: 140

Re: Πτήσεις στις Άλπεις Μάρτιος 2014

Δημοσίευσηαπό GPapapetrou » Τρί Μαρ 25, 2014 10:03 pm

Μιχαλη μας ταχεις πρηξει με τα πανακια :D για βαλε κανα μεγαλο να γουσταρουμε :D :D

GPapapetrou
EN D
 
Δημοσ.: 128

Re: Πτήσεις στις Άλπεις Μάρτιος 2014

Δημοσίευσηαπό MIK » Τρί Μαρ 25, 2014 10:21 pm

Bασικά δεν είχε τίποτα σπουδαίο σπουδαίο, πολύ όμορφες εικόνες και εμπειρία μιας και Άλπεις δεν είχα ξαναπετάξει. xc εκεί που ημουν δεν έβγαινε επειδή με βάση 2200 - 2700 και 3000 δεν πας πουθενά στα 3++χίλιαρα βουνά. Εκείνες τις μέρες πέταγαν τέλεια στο st hilaire που τα βουνά είναι 2000μ.

Mολαταύτα έμαθα να φεύγω καλά διθέσιο με τα σκι (κάποια στιγμή πρέπει να γράψω για απογείωση με τα σκι μιας και είναι χαζό να πας στο χιονοδρομικό να πετάξεις με τα πόδια και στην Ελλάδα πετάνε τουλάχιστον 10 χκ καλά), έκανα και ένα καλό πέρα δώθε les arcs - la plagne και πέταξα τα πανέμορφα βουνά του Mont Blanc, της Bellecote, του Aguile Rouge και του Grand Jorasse. Απλά παραήταν ψηλά τα βουνά για τέτοιες βάσεις.

Aπλά νομίζω και ελπίζω ότι μάζεψα πολύ γνώση.

Βίντεο από Val D Isere εδώ, θα ανεβάσω και άλλα. Να κάνετε facebook ή υπομονή

https://www.facebook.com/photo.php?v=10 ... =2&theater

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Πτήσεις στις Άλπεις Μάρτιος 2014

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Τρί Μαρ 25, 2014 10:53 pm

MIK έγραψε:άμα θέλετε παραπέντε πείτε.

MIK έγραψε:Να κάνετε facebook ή υπομονή
μηπως να έκανες υπομονη μεχρι να εχεις το υλικό? :lol:

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: Πτήσεις στις Άλπεις Μάρτιος 2014

Δημοσίευσηαπό MIK » Τετ Μαρ 26, 2014 1:28 am

Για να χαλαρώσει ο Γιώργος η πρώτη biiiiig πτήση με το μικρό και πρώτη πάνω από 1000 άρι vertical. Τίποτα σπουδαίο απλά μαγικά τοπία και προπόνηση σε απότομα με ύψος ώστε μια μέρα να βγει καλό barrel roll.

Απολαύστε το τοπίο και τις βελόνες στα αριστέρα κάποια στιγμή φαίνεται mont blanc δεξιά. Ναι ναι λαλακία έκανα έπρεπε να κόλλαγα τέρμα αριστερά στα ωραία βράχια. Απλά ήθελα πολύ να τις χώσω επιτέλους αυτές τις δυο στροφές, οι πρώτες μου...

Day 2. Les Arcs Aquille Grive 2700 - 1300


SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Πτήσεις στις Άλπεις Μάρτιος 2014

Δημοσίευσηαπό MIK » Τετ Μαρ 26, 2014 2:58 pm

Λίγο πάνω από το Aquille du Midi 3900, λίγο κάτω από το Mont Blanc και 3 χιλιόμετρα πάνω από το Chamonix

10013439_10153962704830032_1673592212_o.jpg

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Πτήσεις στις Άλπεις Μάρτιος 2014

Δημοσίευσηαπό RIHAS » Τετ Μαρ 26, 2014 3:52 pm

Αααα ρε Μικ πως το χεις το two liner!!!! :lol: :lol:

BLOW UP,NOVA PHÖNIX,UP KENDO,NOVA XENON,EDEL SECTOR,AIRWAVE TEN,AIRWAVE FR2,AIRCROSS U4,OZONE ENZO.AIRCROSS-U6 SWING-CORE 3,BOOMERANG 10FLOW-SPECTRA
RIHAS
Competition
 
Δημοσ.: 241

Re: Πτήσεις στις Άλπεις Μάρτιος 2014

Δημοσίευσηαπό MIK » Τετ Μαρ 26, 2014 9:12 pm

Λοιπόν Ξηρέ κάτσε να σου πω δυο πράγματα για να μαθαίνεις εγώ που πετάω προτότυπα 2-liner χωρίς εφεδρικό μόλις βγήκαν από το εργοστάσιο... :mrgreen:

1.png


Neo Gliders, έρχονταιαιαιαιαι, επαγγελματίες καλοί πολλά λεφτά για να τα σχεδιάσουν καλά χωρίς πίεση να βιαστούν παραγωγή και λογικά το επόμενο καλοκαίρι θα βγάλουν καλά πανιά...να το θυμάστε. Ελπίζω να στείλουν κάνα παραπέντε το καλοκαίρι.

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Πτήσεις στις Άλπεις Μάρτιος 2014

Δημοσίευσηαπό MIK » Πέμ Μαρ 27, 2014 12:11 pm



Day 3 Mid. Glacier Bellecote 2900 - 1400

Και εκεί που χαζεύαμε την θέα στα 3000μ χτυπάει τηλέφωνο ότι τα κορίτσια παράγγειλαν μπύρες και πρέπει να κατεβούμε βολίδα πριν ζεσταθούν.

Mont Blanc στο βάθος και σε πρώτη ερμηνεία το "tout le monde" και το "μόνος μου το πέταξα κι αυτό"

Στο τέλος ωραίο treetop skimming

Tώρα πως ο καλύτερος της ομάδας στο tree flying έσκασε σε δέντρο την επόμενη μέρα...???

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Πτήσεις στις Άλπεις Μάρτιος 2014

Δημοσίευσηαπό MIK » Παρ Μαρ 28, 2014 10:31 am

Παραπέντε θέλει ο λαός, παραπέντε λοιπόν.

Aπογειώσεις διθέσιων (η μια στο les Arcs) και η πτησούλα που έβαλα στο Val. Προσγείωση στο χιόνι 7 μέτρα από το τροχόσπιτο ακριβώς από κάτω στο πάρκινγκ δίπλα στο μπαρ.

Πρέπει να πέταξαν 40 διθέσια και 40 μονά εκείνη τη μέρα, α ναι και 40 με speed

Mου είχαν πει αν πιάσω 3000 να φύγω για το απέναντι βουνό το Νότιο, δεν έπιασα δε έφυγα αλλά νομίζω ότι όποιος πάει συχνά θα πιάνει. Γενικά σε όλα τα βίντεο μπορείτε να δείτε τις αναστροφάρες που με έφαγαν στο παραπέντε και δεν βγήκε καλό xc. Πάντως κάποιος έπρεπε να δείξει στα Γαλλάκια με τα Ozone πως κυκλώνουν ...

Μάλλον δεν βοήθησε ότι τη προηγούμενη μέρα έφυγε ένας με 2800 και ψευτουπήνεμα εφεδρικό ελικόπτερο χειρουργείο.

Από ότι μου είπαν μάλλον ψιλογκαντέμης ήμουν, άνοιξη όποιος πάει εκεί 4/5 μέρες φεύγει μακρυά αλλά και χειμώνα τα δίνει τα 3000 και φέυγεις. Καλοκαίρι δεν το συζητάμε απογευματάκι και η κουτσή Μαρία από εκεί έχει κατοστάρα. Απλά έπεσα σε αναστροφάρες next time.


SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Πτήσεις στις Άλπεις Μάρτιος 2014

Δημοσίευσηαπό Navagosostis » Παρ Μαρ 28, 2014 6:13 pm

MIK έγραψε:Παραπέντε θέλει ο λαός, παραπέντε λοιπόν.


θέλουμε και λεονάρντο, όχι σκέτο :)

ότι φάμε, ότι πιούμε και ότι πετάξουμε ! ! !
Navagosostis
Competition
 
Δημοσ.: 220

Re: Πτήσεις στις Άλπεις Μάρτιος 2014

Δημοσίευσηαπό MIK » Παρ Μαρ 28, 2014 9:52 pm

Πέταγα για τη κάμερα όχι για το gps :mrgreen:

Δεν έκανα τίποτα ρε πέρα δώθε

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Πτήσεις στις Άλπεις Μάρτιος 2014

Δημοσίευσηαπό MIK » Πέμ Απρ 03, 2014 12:57 pm

Ύστερα από απαιτήσεις των ψυχολόγων σας, διακόψαμε για λίγες μέρες, συνεχίζουμε

Το πρώτο καλό μου εξωτερικό πλάνο ύστερα από τόσα χρόνια


SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Πτήσεις στις Άλπεις Μάρτιος 2014

Δημοσίευσηαπό MIK » Δευτ Απρ 07, 2014 9:49 am

Να βάλω και εδώ το πρόχειρο teaserάκι της ταινίας. Παρατηρήστε άχρηστους ξένους που σκάνε και δεν καταφέρνουν ούτε ένα πόδι να σπάσουν, έστω ένα πανί να σκίσουν...τα γατάκια

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Πτήσεις στις Άλπεις Μάρτιος 2014

Δημοσίευσηαπό MIK » Τετ Απρ 09, 2014 10:21 am

Η πρώτη πτήση του ταξιδιού. Πτησάρα δεν κούναγε και ανέβαζε τρελά

Απλά θέλω να δω ποιος παρακολουθεί το thread

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Πτήσεις στις Άλπεις Μάρτιος 2014

Δημοσίευσηαπό MIK » Παρ Απρ 11, 2014 12:27 am

Τι είναι το speedriding? Γιατί το κάνουμε? Τι νιώθουμε?

Η αλήθεια είναι ότι το θυμάσαι τόσο θολα όσο θολό είναι αυτό το βίντεο. Όμως κάνεις ότι σου κατέβει στο κεφάλι, και είσαι παρέα με φίλους σε ένα παιχνίδι στα πιο όμορφα βουνά. Γρήγορα...

Ελπίζω σε HD κάτι να φαίνεται



Γενικά να το ξέρετε όσο και να θέλετε να με πείσετε ότι υπάρχουν αρνητικά πράγματα σε αυτή τη ζωή, λέω να παραμείνω εγκεφαλικά σε αυτό το ταξίδι μέχρι το επόμενο. Βρισκόμαι ακόμα στις Άλπεις δεν υπάρχει περίπτωση να με πείσετε ότι έχω γυρίσει. Το προτείνω σε όλους. Μην βλέπετε τηλεόραση και παραμείνετε στο ταξίδι σας μέχρι το επόμενο, με μικρές διακοπές για κάνα σκιάκι και καμιά πτησούλα.

Κατά τη διάρκεια των γυρισμάτων έπινα φραπέ και έτρωγα πίτσα στη λιακάδα αγναντέυοντας το Dante Del Gigante ή Dent Du Geant 4014. Αυτοί είναι τρελοί, δεν ξέρω τίποτα, δεν κάνω εγώ τέτοια πράγματα. Η κατάβαση είναι η Νότια πλευρά του Mt. Blanc 3400 -- 1400 στο Courmayer περιοχή Hellbroner ή Hell Boner στην οποία με το νέο λιφτ που φτιάχνουν θα δημιουρηθεί η νέα La Grave/Velle Blanche. Ήδη είναι μια από τις "μαγικές - παγετωνικές - μόνο με οδηγό" καλές καταβάσεις των Άλπεων για σκι.

Το πέρασμα του Mauer το φετινό είναι 2χλμ Δυτικά.

Επίσης εκεί μπορείς να ζήσει τη μαγική στιγμή 10 Κινέζοι που έχουν κάνει το πέρασμα από Γαλλία μόλις βλέπουν το αλεξίπτωτο να ανοίγουν 11 φωτογραφικές μηχανές να σε πάρουν...α ναι και τύπο με 4 go pro στο κεφάλι...360 μοίρες

Στο επόμενο επεισόδιο. Ο Μauer πέρασε. Εσύ που πας ρε κακομοίρη?

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Πτήσεις στις Άλπεις Μάρτιος 2014

Δημοσίευσηαπό MIK » Δευτ Μάιος 05, 2014 2:21 pm

Ο Μauer πέρασε. Εσύ που πας ρε κακομοίρη?

Έφτασε η στιγμή να πετάξεις τις πλαγιές του Mont Blanc. Γιώργος Φωκάς nailed το Γενάρη τη Βορινή Γαλλική πλευρά, εγώ θα συμβιβαστώ με την ηλιόλουστη Ιταλική πλευρά που βλέπετε και έχει πληροφορίες και βιντεο στο από πάνω post.

Η πρώτη πρωινή μου πτήση στο Hellbroner με πρωτότυπο της Neo 11άρι οπως την έζησα. Να δούμε τη διαδρομή, να σιγουρευτούμε ότι το πανί πετάει και προετοιμασία για Barrel rolls μετά...

Ωραία μέρα για xc ε? Μια μικρή αναστροφούλα την βλέπετε? Ε που θα πάει μέχρι το μεσημέρι θα σπάσει που θα πάει?


SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Πτήσεις στις Άλπεις

Δημοσίευσηαπό MIK » Δευτ Μαρ 02, 2015 11:57 pm

MIK έγραψε: xc εκεί που ημουν δεν έβγαινε επειδή με βάση 2200 - 2700 και 3000 δεν πας πουθενά στα 3++χίλιαρα βουνά. Εκείνες τις μέρες πέταγαν τέλεια στο st hilaire που τα βουνά είναι 2000μ.

To πήρα το μάθημά μου και πήγα φέτος στις πιο χαμηλές Άλπεις που υπάρχουν. Στον Κιθαιρώνα του Μονάχου Brauneck - Lenngries ή "πετώντας με την γιαγιά μου" όπως το λέω, 150 πιλότοι καθημερινή 15 Φεβρουαρίου!!! Αρκετοί άνω των 60, άντρες και γυναίκες, τελεφερίκ να σε ανεβοκατεβάζει όσες φορές θες, καφετέρια στην απογείωση και...σαν το Κιθαιρώνα ένα πράμα. Thanks Eike.

Αεροπορικό για Μόναχο 70-200 ευρώ, τρένο 22 ευρώ, 10 ευρώ το λιφτ η μέρα. Αν σας βαρέσει η απτησιά στο κεφάλι το προτείνω. Παράλληλα υπάρχει και το Achensee για χειμώνα, χc και siv και το Garmish για άνοιξη και xc. Όλα αυτά χωρίς να έχεις αμάξι, με το τρένο. Για παραπάνω πληροφορίες στον Eike.

Εκεί που όλοι έκαναν τσουλήθρα το πρωί λέω, ας πάω για σκι. Αξάφνου ένας αρχίζει να κρατιέται. Σηκωθήκανε όλοι από καφετέριες, καναπέδες, ντιβάνια, σκι και όλοι στο θερμικόοοοοο. Είχα να μπω σε θερμικό από τις 07 Ιουλίου (άσε που ήμουν λίγο πιο ψηλός τότε) και ένιωθα λίγο περίεργα με κόσμο αλλά ευτυχώς η μέρα ήταν για xc με τη γιαγιά σου. Δούλεψε για δύο ώρες εκμεταλεύτηκα την μια, κατέβηκα εγώ και η μισή Γερμανία γιατί ξεπαγιάσαμε. Από όσο συζήτησα δεν πολυυπάρχει σωτηρία πάνω από μια ώρα δεν μπαίνει εύκολα μέρα με -5. Ωραία μέρα διάλεξα να ξεχάσω τις μπότες σπίτι.

Όπου πάει το Enzo πάω δεν τον αφήνω.


Και μια ξεφτιλισμένη αλλά πανέμορφη τσουλήθρα στο Garmish. Tρεις πετάξαμε ο καλύτερος κρατήθηκε 10 λεπτά.


SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Πτήσεις στις Άλπεις

Δημοσίευσηαπό MIK » Δευτ Ιουν 15, 2015 8:09 pm

18 συνεχόμενες μέρεις στις Άλπεις καταχείμωνο λιακάδα εκ των οποίων πρέπει να πέταξα όλες εκτός από τρεις και φυσικά μόλις είπα να πάω Μάιο πέντε (5) ναι 5 συνεχόμενες μέρες βροχή ή/και αέρας. Να ξέρατε πόσες φορές άκουσα την ατάκα "oh the previous week was excellent you are unlucky".

Τα έφερε έτσι η ζωή να είμαι υποχρεωμένος να πάω να πετάξω εεεε να πάω στην κοπέλα μου στο Μόναχο και να παλεύω την τριγύρω προσβάσιμη με τρένο/λεωφορείο περιοχή όσο δουλεύει. Σε αυτό το σημείο είμαι υποχρεωμένος να καταγγείλω την Γερμανική ΜΗ φιλοξενία του Εικε ο οποίος δεν με κονέξαρε καθόλου και με άφησε μονάχο αντί να οδηγήσει 1000χλμ να έρθει να πετάξουμε παρέα και από ότι κατάλαβα δεν τον συμπαθεί κανένας στην ευρύτερη περιοχή Βαυαρίας. Ηθικό δίδαγμα. Μην περιμένετε να συννενοηθείτε με τον Έικε.

Πήγαμε τρεις μέρες στην πείρφημη περιοχή του Achensee Αυστρία την οποία προτείνω σε όλους, την τριγύρισα αλλά δεν την πέταξα λόγω σκατόκαιρου. Τα τελεφερικ στο Maurach και στο Petisau δουλεύουν όλο το καλοκαίρι (μέχρι τις 5 προσοχή!!!) και φυσικά είναι δίπλα στο xc highway του Insbruck όπου μπορείτε να κάνετε 100 δεξιά και 100 αριστερά χλμ και να παραβιάσετε καμιά τριανταριά ζώνες απαγόρευσης πτήσης. Όλοι οι Αυστριακοί το κάνουν ρωτήστε τους αλλά σημειώστε τις ζώνες στο gps. Το χειμώνα θα πάω σίγουρα (αν δε με χωρίσει η Άννα Μαρία) για σκι στο τρίτο χιονοδρομικό της περιοχής που είναι και πιο μεγάλο. Σημειώστε ότι τα μέρη θερμικάρουν και τον χειμώνα καλά, όπως το Brauneck παραπάνω, εκτός από Δεκέμβρη άντε Γενάρη, σκι και θερμικό πακέτο.

Προσοσχή στα αεροδρόμια και τις ζώνες απαγόρευσης, δεν πετάς εκεί γενικά χωρίς να τις έχεις στο μυαλό σου. Πανέμορφα μέρη, πεντακάθαρη λίμνη, kite και winsurf όταν φυσάει, σημειώστε το στο πρόγραμμα, μαγικό μέρος ειδικά αν θέλετε να συνδυάσετε εύκολη πρόσβαση, ομορφιά με xc και siv. Και κάπου εδώ κάνω νέο ρεκόρ περιγραφής σε λέξεις για μέρος που δεν πέταξα καν!!! google για σχολές και απογειώσεις όλα είναι πανεύκολα.

Τελευταία μέρα των διακοπών και αφού τα τρισάθλια Γερμανικά τρένα αποφάσισαν να χαλάσουν το πρόγραμμα που είχα να πιάσω τις απογειώσεις από Ανατολικά προς Δυτικά στις Βαυαρικές Άλπεις (ξέχασα το Tegernsee μιας και ένα τρένο είχε έργα και ήταν μπέρδεμα να πάω) πήγα Chiemsee. Όλα με τρένα και τελεφερίκ. Το βουνό ακριβώς μπροστά είναι το Kossen απλά δεν δούλευε το τελεφερίκ του εκείνες τις μέρες.

Ο μικρός Μιχαλάκης παίρνει βαθιά ανάσα και σταματάει να ξεκουραστεί έχοντας περπατήσει 30 μέτρα με το αλεξίπτωτο στη πλάτη και πλησιάζει ότι παραπεντιστή βλέπει. Η μαγική ερώτηση που μου έφτιαξε τη μέρα :" Are you from x-alps?" . Στον τρίτο πυλώνα του φετινού x-alps λοιπόν στο σπίτι της Skywalk (ακριβώς απ' κατω στο glide του βίντεο) και άλλωστε για αυτό μπήκε εκεί ο πυλώνας. Αν και δεν έχω κάνει παρά μικρό ποσοστό της εκεί διαδρομής πετώντας, από τρίτο μέχρι τέταρτο πυλώνα έχω καλή εικόνα πια.

Αφού λοιπόν σιγουρευτήκαμε πως πήγαμε σε μέρος που έχει μόνο Νότιες απογειώσεις και είχε Βοριά αξάφνου εμφανίζονται πετώντας διάφοροι που είχαν απογειωθεί από άλλες απογειώσεις στις οποίες είχαν ανέβει περπατώντας και κατόπιν παρότρυνσης των ντόπιων "it is not allowed to fly from there but fly", πρακτικά απογειωθήκαμε από τη στάνη κάποιου, φυσικά όλοι face μόνο ένας Έλληνας back. Σημείωση γενικά στις Άλπεις: Το back start είναι σπάνιο. Όλοι για face στήνονται απευθείας. Το βαριά αλεξίπτωτα και καθίσματα είναι πια σπάνια. Όλοι ελαφρια για περπάτημα.

Σα να μην τρέχει τίποτα το σχέδιο πτήσης ήταν Salzburg και αν επιτρέπει να γυρίσουμε κιόλας. Φυσικά η μέρα ψόφησε νωρίς, έμπαινε κάτι μετωποτέτοιο και όλοι έψαχναν τον γκαντέμη Έλληνα. Ξέμεινα να βολοδέρνω στο μόνο μέρος της περιοχής που κράταγε με τα ανεμόπτερα. Η αρχή της πτήσης πάντως ήταν run and gun αυτές είναι οι καλές Άλπεις παιδιά, Μουζάκι ή Γιάννενα τύπου με πολλά πολλά πολλά βουνά μπροστά. next time.

Επίσης για πρώτη φορά έζησα τόσο έντονα το "μπαίνει αύρα από εδώ βγήκα υπήνεμος ας βγα από την άλλη, μπήκε αύρα τώρα από κει πάλι υπήνεμος βγήκα ας πάω από εκεί, άλλη αύρα από εδώ πάλι υπήνεμα βγήκα, πάμε για προσγείωση ααα αύρα άλλη στην κοιλάδα ψηλά και μακρυά από εμπόδια θα προσγειωθώ". Το νου σας τα ξέρουν οι ντόπιοι ρωτήστε, απλά συνήθεια θέλει δεν είναι κακά υπήνεμα σαν τα δικά μας. Η προσγείωση στην κοιλάδα θα είναι κακιά όμως...

Περισυλλογή ενώ περίμενα λεωφορείο στη στάση από πιλότο που με είδε να πατάω κοντά στο σπίτι του αλλά γενικά με λεωφορεία και τρένα αν πατήσει κοντά σε χωριό άνω των 10 κατοίκων την βρίσκεις την άκρη.

Σεπτέμβρη πάλι καλά να είμαστε.

Το πρώτο κομμάτι της πτήσης.



Τα 10 πρώτα λεπτά ήταν από τα πιο αγχωτικά της ζωής μου. Μετά ήταν απλά μαγεία. Υπάρχει ένα μικρό ενδεχόμενο να απαγορεύετε ρητά αυτό που έκανα, πείτε το να κατεβάσω το βίντεο, εγκο τουριστ ντε κσερει πεταει



Are you from x-alps? Yes έπρεπε να είχα πει γαμώτο να υπογράφω αυτόγραφα, σε 3 μήνες θα φτάσω Μονακό όπως πάω.

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645


Επιστροφή στην Περιγραφές Πτήσεων & Cross Country

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες

cron