Ημερομηνία Πέμ Μαρ 28, 2024 10:27 pm
Text Size

Περιγραφές Πτήσεων & Cross Country

Λιτόχωρο-Αργαλαστή

Πείτε μας πως πετάξατε

Συντονιστής: Moderators

Λιτόχωρο-Αργαλαστή

Δημοσίευσηαπό kilias » Δευτ Ιούλ 18, 2016 3:21 pm

Ξεκινώντας την προηγούμενη βδομάδα είχαμε βγάλει πρόγραμμα με την Ελίνα το ΣΚ 16-17 θα πάμε για παραλιακή χαλαρή πτήση και μπανάκι στην θάλασσα και το ΣΚ 23-24 θα πάμε κάπου που να έχει καλές συνθήκες για xcountry(πιθανώς Μουζάκι).
Φτάνει το Σάββατο απογείωση-προσγείωση τσουπ Νάουσα, δεδομένης της ημέρας ήμουν πολύ ευχαριστημένος με την πτήση. Ένα πολύ καλό low save στο Δίον 78km xcountry και 220km περισυλλογής :roll:

http://www.sky.gr/leonardo/flight/58840


Ξυπνάμε Κυριακή πρωί και το μόνο που κοιτάω στην πρόβλεψη είναι ότι δεν θα βρέξει, μπορεί να είναι και η πρώτη φορά που δεν ξεσκονίζω την πρόβλεψη για το τι δυνατότητες θα έχει η μέρα.
Πάμε απογείωση 12:20 και μετά από λίγο φεύγουν πρώτοι Λιάνα και Στράτος χαροπαλεύοντας, με την βάση στο ύψος τς απογείωσης και λίγο παραπάνω. Ο μετεωρολογικός από ψηλά να είναι Δυτικός πετούσαμε στην υπήνεμη πλευρά του βουνού προστατευμένοι από τον Όλυμπο.
Απογείωση με τον Μίσκο και αν πατώσουμε πατώσαμε μετά από αρκετή αναμονή λόγο ότι σκίασε.
Το πρώτο αξιόλογο θερμικό (1800μ) το παίρνω στην παλαιά Λεπτοκαρυά και κάνω την σκέψη να χωθώ στην χαράδρα και να βγω στην προσήνεμη πλευρά του Ολύμπου. Η σκέψη μου εξαφανίστηκε μόλις ξεκίνησα την δοκιμή οπότε και συνέχισα για παλιό Παντελεήμονα.
Σε εκείνο το σημείο πήρα την απόφαση να μπω στην κοιλάδα των Τεμπών και να ακολουθήσω την αύρα της Θάλασσας, από την στιγμή που η μέρα δεν έδινε ύψος προσπάθησα να κολλήσω στα βουναλάκια της Ραψάνης μπας και σηκωθώ αλλά τίποτα...ήταν και το δυσκολότερο σημείο της πτήσης όπου η απόφαση μου έπρεπε να παρθεί άμεσα. Οι επιλογές ήταν 2 η να γυρίσω κόντρα και αν πατώσω είχε 1-2 προσγειώσεις η να συνεχίσω χαμηλός ελπίζοντας ότι κάτι θα βρω, το πρόβλημα της δεύτερης επιλογής ήταν ότι αν πάτωνα έπρεπε να διασχίσω μια χαράδρα περπατώντας για να με βρει περισυλλογή. (μπορεί να υπήρχε δρόμος αλλά εκείνη την στιγμή δεν είχα την πολυτέλεια του χρόνου να το ψάξω). Επιλέγω να συνεχίσω, δεν βρίσκω τίποτα να σηκωθώ και είμαι 50 μέτρα πάνω από την κορυφή του 'βουνού' με αύρα 25km/h και ξανα δύσκολη επιλογή. Με παρηγορούσε ότι ο μετεωρολογικός ήταν Δυτικός (το έβλεπα και από τους καπνούς του κάμπου) αλλά πάλι μέχρι να με βρει θα περνούσα δύσκολα. Φεύγω τρώω το ξύλο μου στους ρότορες, ήταν από τις στιγμές που θα ήθελα να πετούσα ENB, για καλή μου τύχη ένα υπήνεμο θερμικό με βοήθησε λιγάκι να πάρω 500m και να κατευθυνθώ σε σημείο που ήταν φάτσα στον ήλιο και πίστευα προστατευμένο από την αύρα. Δυστυχώς έπεσα πάλι έξω και έφτασα μέχρι την Ελάτεια χορεύοντας με το πανί.
Πάνω που έλεγα φτάνει ως εδώ δεν αξίζει η μέρα βλέπω σημαίες μέσα στο γήπεδο του χωριού με σταθερό Δυτικό-Βορειοδυτικό οπότε κάνω μια τελευταία προσπάθεια να πάρω ύψος. Από αυτή την στιγμή και μετά ξεκίνησαν να μου βγαίνουν σχεδόν όλες οι επιλογές που έκανα :mrgreen:
Πρώτο καλό θερμικό της ημέρας που στην αρχή ξέσερνε αρκετά και με το που τρύπησα την αναστροφή στα 1900m με εκτόξευσε σχεδόν στα 3000m. Έχω τραβήξει βιντεάκι με αργή στροφή 360 βλέποντας με την σειρά Όλυμπο-Δεσκάτη-Λάρισα-Βόλο-Χαλκιδική και Θεσσαλονίκη!!! Απλά τρομερό :shock:
Επόμενο και τελευταίο δύσκολο πέρασμα ήταν από την Όσσα στην επόμενη οροσειρά, από τα 1400m μέχρι τα 1000m πλυντήριο. Ψηλά Δυτικός-Βόρειοδυτικός χαμηλά αύρα την Θάλασσας από τον Αγιόκαμπο. Με αρκετό ζόρι πέρασα στην προστατευμένη πλευρά του βουνού και ηρέμησε ο κόσμος!
Στην επόμενη 1,5 ώρα ήμουν μόνιμα ψηλός με πολύ καλές επιλογές σούπερ ταχύτητα και ακόμη ποιο σούπερ τα τοπία. Βόλος-Πήλιο θάλασσα παντού και εγώ πάνω από τα 2000m να χαζεύω!
Στο τέλος είχα επιλογή να γράψω κανα 2 χιλιόμετρα ακόμη αλλά με προσγείωση σε χωματόδρομος και εκτός κατοικημένης περιοχής, οπότε επέλεξα γύρισα πίσω και προσγειώθηκα σε ένα χωραφάκι μέσα στο χωριό Αργαλαστή.
Αν ήξερα ότι για 400m θα είχα σπάσει το προσωπικό μου ρεκόρ θα είχα πάει :mrgreen:
Προσγείωση με χαμόγελο και την απαραίτητη πινέζα στο google maps για περισυλλογή.

Εδώ φτάνω να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον άνθρωπό μου που χωρίς αυτήν δεν θα μπορούσα να έχω κάνει τίποτα. Μέσα σε ένα ΣΚ έκανε κοντά στα 600χλμ για να έρθει να με μαζέψει και το μόνο που ζήτησε ήταν μια αγκαλιά και μια βόλτα από τα τσιπουράδικα του Βόλου :)

http://www.sky.gr/leonardo/flight/58870

Live fast
Fly high
Be free
kilias
Competition
 
Δημοσ.: 295

Re: Λιτόχωρο-Αργαλαστή

Δημοσίευσηαπό JOHNGEORGO » Δευτ Ιούλ 18, 2016 3:55 pm

Μπράβο Ηλία πολύ καλή περιγραφή ώσπου να τελειώσω την ανάγνωση είχα προσγειωθεί νοητός κάνα δυο φορές. Με τέτοια μέρα η αξία της πτήσης είναι πολύ μεγάλη. Εδώ είχε δυτικό μέχρι και 60χιλ. Οταν σε είδα στο λαιβ έπαθα σοκ.
Έχεις βρει θησαυρό αφού έκανε όλα αυτά σε ένα Σ/Κ.
Περιμένουμε βίντεο.

Τελευταία επεξεργασία απο JOHNGEORGO την Δευτ Ιούλ 18, 2016 4:47 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
JOHNGEORGO
EN B
 
Δημοσ.: 75

Re: Λιτόχωρο-Αργαλαστή

Δημοσίευσηαπό tifonas » Δευτ Ιούλ 18, 2016 4:27 pm

Ηθικός αυτουργός : πήγα λευκαδα ,έκανα διπλό ,ήρθε ο χειμώνας βρήκα σχολή έμαθα π5, άρχισα να πετάω δεσκατη , ήρθες πετάξαμε , έγινε το κύπελλο γνωριστικες με την ελινα και έχεις σήμερα περισυλλογή. Τις ανεμοποριες σου τις χρωστάς σε μένα κ κλειδαρα

tifonas
EN B
 
Δημοσ.: 75

Re: Λιτόχωρο-Αργαλαστή

Δημοσίευσηαπό yannis » Δευτ Ιούλ 18, 2016 9:38 pm

Είσαι σκυλί... Στο έχω πει πολλές φορές. Πολλά συγχαρητήρια!! Πτησαρες και τις δύο μέρες. Αν αυτές είναι οι χαλαρες παραλιακες, δεν ξέρω τι θα κάνεις την άλλη εβδομάδα που θα πας για xc. :)

http://www.cretanparagliding.gr

After all,its all about having fun!
yannis
Competition
 
Δημοσ.: 233

Re: Λιτόχωρο-Αργαλαστή

Δημοσίευσηαπό kilias » Δευτ Ιούλ 18, 2016 10:35 pm

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

Γιάννη τώρα διαφωνούμε για το αν αυτό το ΣΚ ήταν το χαλαρό η όχι! Άκου εκεί τρέλα :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Live fast
Fly high
Be free
kilias
Competition
 
Δημοσ.: 295

Re: Λιτόχωρο-Αργαλαστή

Δημοσίευσηαπό AKONTISTIS » Τετ Ιούλ 20, 2016 7:39 pm

Sorry τώρα που επεμβενω στην συζήτηση αν και εγώ έψαχνα την ευκαιρία να σου πω συγχαρητήρια για τις πτησαρες που έβαλες, αλλα αν δεν είχε μαλιασει η γλώσσα μου 2-3 μηνες πριν τον πρώτο αγώνα στην Δεσκατη στην Ελινα για να την πάρουμε μαζι μας και να σε γνωρίσει εκει θα σε ειχαν φαει οι αρκουδες να περιμενεις περισυλλογη

ΠΡΩΤΑ ΦΑΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΕΤΑ,ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΣ ΧΟΡΤΑΤΟΣ...
AKONTISTIS
Competition
 
Δημοσ.: 365

Re: Λιτόχωρο-Αργαλαστή

Δημοσίευσηαπό kilias » Πέμ Ιούλ 21, 2016 2:17 pm

AKONTISTIS έγραψε:Sorry τώρα που επεμβενω στην συζήτηση αν και εγώ έψαχνα την ευκαιρία να σου πω συγχαρητήρια για τις πτησαρες που έβαλες, αλλα αν δεν είχε μαλιασει η γλώσσα μου 2-3 μηνες πριν τον πρώτο αγώνα στην Δεσκατη στην Ελινα για να την πάρουμε μαζι μας και να σε γνωρίσει εκει θα σε ειχαν φαει οι αρκουδες να περιμενεις περισυλλογη



Είναι απλά τα πράγματα.
Εκεί που προσγειώθηκα το Σάββατο θα κοιμόμουν, την άλλη μέρα το πρωί θα ανέβαινα στο βουνό θα απογειωνόμουν και θα έκανα 200km.
Με έχεις καταστρέψει Μάνο!

Live fast
Fly high
Be free
kilias
Competition
 
Δημοσ.: 295


Επιστροφή στην Περιγραφές Πτήσεων & Cross Country

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες

cron