Ημερομηνία Παρ Μαρ 29, 2024 9:17 am
Text Size

Περιγραφές Πτήσεων & Cross Country

Ο Τσουλούφης τρακτέρ (Kids, Don't try this at home!)

Πείτε μας πως πετάξατε

Συντονιστής: Moderators

Ο Τσουλούφης τρακτέρ !

Δημοσίευσηαπό norad » Κυρ Δεκ 07, 2003 1:13 pm

Πολλές φορές δεν έχετε αναρωτηθεί τι θα συμβεί αν φάτε ένα μεγάλο ασύμμετρο κοντά στο έδαφος;

Επίσης σίγουρα τρέμετε την ώρα που ο άνεμος θα είναι πιο δυνατός από την ταχύτητα του παραπέντε σας και σας πηγαίνει συνέχεια όπισθεν!

Ή κάποιες φορές όταν κάνετε φουσκώματα με πολύ αέρα δεν ανυσηχείτε μήπως χάσετε τον έλεγχο της πτέρυγας και σας σέρνει στο έδαφος χωρίς να μπορείτε να το σταματήσετε;

Ε λοιπόν στην περίπτωση μας ο ήρωας της ιστορίας μας έπαθε και τα 3! Και μάλιστα το πρώτο είναι το μόνο πράγμα που θα του αφαιρούσε τον έλεγχο της πτέρυγας σε κοντρόλ - βρέθηκε στο έδαφος από τα 5 μέτρα έπειτα από 60% ασσύμετρο - κάντε δεξί κλικ και "save target as" στην φωτό ή το link με το βίντεο που ακολουθεί.

Τα παραπάνω έγιναν Κυριακή 6/12/2003 στο Μουρίκι, επειδή δεν πέταγε πουθενά αλλού. Στο Μουρίκι είχε 35-40 χμ άνεμο ΝΝΔ.

Σημ: Οι εικόνες που ακολουθούν είναι για γερά στομάχια :P:P:P

[ img ]

http://213.16.134.4/pgvideos/videos/tsouloufis_low_collapse.avi

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

?

Δημοσίευσηαπό andread » Κυρ Δεκ 07, 2003 1:46 pm

Είναι καλα ??
Επλίζω να μην χτύπησε

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Δημοσίευσηαπό norad » Κυρ Δεκ 07, 2003 1:53 pm

Ούτε γρατζουνιά. Σε αυτό βοήθησε και το μαλακό φρεσκο-οργωμένο χώμα και η διαγώνια κατεύθυνση της πτώσης.

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό coraxc » Κυρ Δεκ 07, 2003 5:41 pm

Δημοσιεύθηκε: Τετ Νοέ 12, 2003 1:56 pm Θέμα δημοσίευσης:
giati fobaste toso poli tin 30ara den mporo na katalabo

tsouloufis

Κατάλαβες τώρα ;

Δημήτρης

coraxc
EN A
 
Δημοσ.: 15

Δημοσίευσηαπό norad » Κυρ Δεκ 07, 2003 9:44 pm

Δείτε τον να κάνει κοντρόλ την ίδια μέρα

http://213.16.134.4/pgvideos/details.asp?videoid=727

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Δευτ Δεκ 08, 2003 2:15 am

na katalabo ti??? den egine tipota to fovero. 8)
kai opos ksereis dimitri den exei kamia sxesei i 30ara se teteia lofakia me tin 30ara otan petas sto bouno.
kai se teties periptoseis ( siga tin periptosi ) prota rotane an einai kalla kai meta kritikaroun.

tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216

Δημοσίευσηαπό loxagos » Δευτ Δεκ 08, 2003 11:31 am

Το ξέρουμε ότι είσαι καλά Δημήτρη :P
Λες να είχες χτυπήσει και να ανέβαζαν βιντεάκι στο sky ?
Ποιος είναι ο Αλεχ ? ο Ευαγγελάτος ? :roll:

Τον αδελφό σου θα τον άφηνες να πετάξει με τέτοιο καιρό ?
Μάλλον θα του έλεγες κάτι πιο σκληρό από ένα ... «κατάλαβες τώρα ?»

:shock: dimitrios@rt
Για τίποτα μην είσαι σίγουρος!!!
loxagos
Competition
 
Δημοσ.: 527

Δημοσίευσηαπό badder » Δευτ Δεκ 08, 2003 1:47 pm

Μήτσο χαλάρωσε, άλλωστε την επιβεβαίωση για το οτι είσαι καλά την έδωσε νωρίτερα ο Άλεξ σε ερώτηση του Μανώλη (χαιρετίσματα στη Θεσσαλονίκη :D ).

Να θυμίσω ένα παρόμοιο βίντεο πρίν χρόνια που το είχαν δείξει και στις ειδήσεις από έναν σχεδόν ολόιδιο περιστατικό στη Ν. Ζηλανδία (μόνο η κλίση του εδάφους ήταν λίγο μεγαλύτερη). Τα αποτελέσματα βέβαια ήταν τελείως διαφορετικά.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό GUS » Δευτ Δεκ 08, 2003 5:14 pm

tsouloufis έγραψε:na katalabo ti???
den egine tipota to fovero.
30ara se teteia lofakia
( siga tin periptosi )


Δεν έχεις δίκαιο Τσουλούφη, έχεις να καταλάβεις ότι:

1. Είσαι πολύ τυχερός που δεν έπαθες τίποτα, θα μπορούσε άνετα να γίνει κάτι "φοβερό",

2. καλό είναι να μην είσαι αχάριστος και να θεωρείς δεδομένο ότι δεν έπαθες τίποτα,

3. τα 30 χλμ. είναι επικίνδυνα για όλους τους θνητούς, όσο και αν νομίζουμε ότι είμαστε θεοί κατά βάθος δεν είμαστε.

Για ρώτησε και τον Βασίλη από τα Γιάννενα να δούμε τι θα σου πει για φουσκώματα σε "λοφάκια" με "εντασούλα". (μιλήστε με κάποιον από τα Γιάννενα)


Τρελός είσαι; Εγώ έχω παιδιά! (εγώ δεν έχω, εσύ έχεις)

-"Δάσκαλε, είναι καλό αυτό το φτερό για μένα;"
-"Αυτό σου είναι ό,τι πρέπει! στα κιλά σου, γρήγορο, με επιδόσεις, ωραίο χρώμα..." κτλ.
-"Αφού είναι τόσο καλό, γιατί δεν το πετάς εσύ;"
-"Τρελός είσαι; Εγώ έχω παιδιά!"


Δεν τα έγραψα αυτά για να παρεξηγηθείς. Πρόσφατα έγιναν κάποια ατυχήματα και θα ήθελα να θυμίσω σε όλους ότι θέλει προσοχή αυτό που κάνουμε.

GUS
EN B
 
Δημοσ.: 104

Δημοσίευσηαπό norad » Δευτ Δεκ 08, 2003 6:34 pm

loxagos έγραψε:Το ξέρουμε ότι είσαι καλά Δημήτρη :P
Λες να είχες χτυπήσει και να ανέβαζαν βιντεάκι στο sky ?
Ποιος είναι ο Αλεχ ? ο Ευαγγελάτος ? :roll:


Εχμμμ... γκουχ γκουχ..... εεεε.... εγώ...... εγώ τυχαία είχα μαζί μου την φωτογραφική! και τυχαία τράβαγα εκείνη την ώρα! Ειλικρινά!

:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό coraxc » Δευτ Δεκ 08, 2003 8:46 pm

Και τυχαία γκουχ γκουχ ... τό χωσα στο Big air ;o)
http://ww4.web-partners.com/forums/Thre ... =7751&mc=9

coraxc
EN A
 
Δημοσ.: 15

Δημοσίευσηαπό loxagos » Δευτ Δεκ 08, 2003 9:16 pm

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑλεξ !!!!!!!!!!!!
Τι βλέπω εδώ ? όλη η Ευρώπη μας βλέπει ? 8O
Τα παίρνεις βρε απ το Big air ????????? 8)
Σε έπιασε η κρυφή cam του Δασκαλάκη ?
Φτουυυυυυυ σου βρεεεεεεεεεε !!!!!!!!!

Τσουλούφη ζήτα πνευματικά δικαιώματα ΤΩΩΩΩΩΡΑ !!!!
:D :D :D

:shock: dimitrios@rt
Για τίποτα μην είσαι σίγουρος!!!
loxagos
Competition
 
Δημοσ.: 527

Δημοσίευσηαπό norad » Δευτ Δεκ 08, 2003 9:18 pm

όχι θάφηνα τέτοιο κελεπούρι

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό norad » Δευτ Δεκ 08, 2003 9:28 pm

ήδη από το δεύτερο βίντεο που έστειλα που κάνει ground handling έχω email από redbull που ρωτάνε ποιός είναι και πως μπορούν να επικοινωνήσουν μαζί του

αμ πως

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό Άρης » Δευτ Δεκ 08, 2003 9:31 pm

Φίλε Δημήτρη έχει δίκιο ο Κώστας , μην ξεχνάς ότι αυτοί που παθαίνουν τα πιο απίθανα ατυχήματα είναι πιλότοι έμπειροι , και με ατελείωτες ώρες πτήσεων .
Όταν έχεις κάποια χρόνια στο βουνό και αρκετές δυνατές εμπειρίες το αίσθημα του φόβου σταδιακά φεύγει και γίνεσαι αμελής γενικά .Δεν προσέχεις τις λεπτομέρειες και γενικά κυριαρχεί στο μυαλό η άποψη έλα μωρέ , έχουμε κάνει και χειρότερα , θα τα καταφέρω και σ΄αυτό.
Παλιότερα κάπου στη βόρεια Ελλάδα ανέβηκαν σε μια απογείωση τρεις αετατζήδες ένας δάσκαλος και δυο μαθητές . Η απογείωση ήταν βράχος με κλίση και στο τέλος της χαράδρα . Απογειώθηκαν οι μαθητές και την ώρα που πήγε να φύγει ο δάσκαλος γύρισε ο καιρός και ξεγαντζώθηκε για να περιμένει λίγο μέχρι να στρώσει ο καιρός . Όταν έστρωσε ο καιρός σήκωσε τον αετό και έτρεξε για να απογειωθεί δίχως να έχει δεθεί , κρεμάστηκε και έπεσε στην χαράδρα . ΦΡΙΚΗ .!!!!!!
Πάλι θυμήσου πως την έπαθε ο Πλάτωνας , ήμουν εκεί λίγο πριν απογειωθούν, οι ριπές έφταναν τα 35χιλ , όλοι τα μάζευαν να φύγουν , και αυτός εκεί να θέλει και καλά να πετάξει με τον μαθητή .
Δεν στα λέω αυτά για να σου κόψω τα φτερά , που ξέρεις και τα δουλεύεις πολύ καλά, αλά για να σου υπενθυμίσω ότι ο φόβος είναι αναπόσπαστος παράγοντας μιας πτήσης γιατί σου υπενθυμίζει απαραίτητες λεπτομέρειες που σε δένουν με τη ζωή .

Άρης
EN B
 
Δημοσ.: 108

Δημοσίευσηαπό loxagos » Δευτ Δεκ 08, 2003 9:37 pm

Το περιστατικό με τον αετό έγινε στην Βέροια, στην θέση Αετόπετρα
Από τότε δεν σήκωσε κεφάλι η Βέροια πτητικά

Το group που θα παει Σέλι την Πρωτοχρονιά θα ξεναγηθεί σε αυτήν την απογείωση

:shock: dimitrios@rt
Για τίποτα μην είσαι σίγουρος!!!
loxagos
Competition
 
Δημοσ.: 527

Δημοσίευσηαπό kswift » Δευτ Δεκ 08, 2003 9:42 pm

ρε τι γίνεται εδώ, ακόμα και ο J.Doust σχολίασε!

Alex είσαι επικύνδυνος με την camera.

Πάντως χωρίς να θέλω να υποβαθμίσω το συμβάν, η αρχή είναι μία:

"κάθε προσγείωση απ'την οποία φεύγεις περπατώντας, είναι μια καλή προσγείωση!!!"

kswift
Competition
 
Δημοσ.: 316

Δημοσίευσηαπό badder » Δευτ Δεκ 08, 2003 9:55 pm

Αυτά λοιπόν γίνονται στην Ελλάδα όταν δεν πετάει ο κόσμος. Γινόμαστε και ατραξιόν στο εξωτερικό. Τσουλούφης uber alles. Μόνο μην τους απαντήσεις ρε Μήτσο σε άπταιστα φραγγομογκολέζικα γιατί δεν καταλαβαίνουν από ελληνικό ταμπεραμέντο.

Άντε και περαστικά μας. Που θα πάει θα φτιάξει ο καιρός.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό woody » Τρί Δεκ 09, 2003 8:28 pm

Ο Τσουλουφης κανει ground-handling σε τοπιο σεληνιακο δειτε το !!! ............................. Ενα μικρο βημα για τον tsouloufi !!!!! ................................... ενα μεγαλο για το paragliding !!!!!!

woody
EN A
 
Δημοσ.: 11

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Τετ Δεκ 10, 2003 4:13 pm

Ξεχασα να πω οτι μερικοι βοριοι(χαμουτζιδες) που ειναι κρυμενοι στο χωριο τους και δεν εμφανιζονται πουθενα καλο θα ειναι πρωτα να μαθουν να απογειωνονται απο την σωστη απογειωση και οχι στα επινεμα και μετα να κριτικαρουν τους αλλους.

Κωστα δεν εχω να ρωτησω κανεναν απο τα Γιαννενα για φουσκωματα στα λοφακια.Τις ωρες που εχω κανει κοντρολ στο εδαφος δεν εχει κανει κανενας, οποτε ασε να ξερω λιγο καλλιτερα

tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216


Επιστροφή στην Περιγραφές Πτήσεων & Cross Country

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 18 επισκέπτες

cron