Ημερομηνία Πέμ Μαρ 28, 2024 11:48 am
Text Size

Περιγραφές Πτήσεων & Cross Country

Xτύπας Χαλκίδας

Πείτε μας πως πετάξατε

Συντονιστής: Moderators

Xτύπας Χαλκίδας

Δημοσίευσηαπό MIK » Τετ Οκτ 12, 2016 6:52 pm

Στο υποθετικό σενάριο που ο στρατός θα έρθει να με συλλάβει και αυτό που έκανα είναι εντελώς παράνομο αυτό το post θα αυτοκαταστραφεί mods feel free to delete. Επίσης αν έχει ξαναγραφτει κάτι για τον Χτύπα ενώστε τα.

Η ομορφιά του παραπέντε είναι να πετάς νέα μέρη, θάλασσα και να έχεις ύψος για wingover. Καλά καλά το βασίλειο μου για ένα σύννεφο στα 2600. Σε ένα πανέμορφο μέρος, μια ώρα από Αθήνα, δυναμικό θερμικάρες και θάλασσα. Τι άλλο να θες?

Λίγο την απογείωση να φτιάξουμε και ένα καλό βύσμα στο στρατό να μας αφήνουν και έχουμε υπέροχη πτήση για ασθενή Βοριά. Έφυγα στα όρια του υπήνεμου 5-10χλμ Δυτικό με συνεχείς ριπές φάτσα χωρίς σοβαρές αναταράξεις και με μια μεγαλοπρεπέστατη τσουλήθρα διαπίστωσα ότι μάλλον καλύτερα να πηγαίνω εκεί με Βοριά...

Έστω και για τσουλήθρα αξίζε όμως



Warning-disclaimer: Έχει στρατιωτική εγκατάσταση στην κορφή, σβέλτα ετοιμάζεστε φεύγετε. Αν είσαι στρατιωτικός και διαβάζεις δεν ήμουν εγώ που πέταξα, ένας φίλος μου μου έστειλε το κείμενο και το βίντεο.

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Xτύπας Χαλκίδας

Δημοσίευσηαπό tsoukasvaggelis » Πέμ Οκτ 13, 2016 10:20 am

Μιχάλη το μέρος είναι πολύ ωραίο για πτήση με ΒΒΑ. Εχω πετάξει εκεί κάποιες φορές πριν 10-15 χρόνια.

Αρχικά υπήρχε μια απογείωση στο σημείο της κεραίας της κινητής τηλεφωνίας, ακριβώς από κάτω, από όπου έφευγαν και αετατζήδες, με προσγείωση στον ιππόκαμπο. Αργότερα κάποιος νοσηρός τύπος φύτεψε δέντρα στο σημείο της απογείωσης τα οποία στήριξε με συρματοπλεγμα οπότε έγινε αδύνατη η απογείωση. Η αεροπορική βάση δεν αποτελούσε επιλογή τότε για απογείωση.

Αργότερα άνοιξε ένας δρόμος πυρασφάλειας, σε ύψος 400μ από τη βόρεια πλευρά του βουνού, και με λίγο ψάξιμο βρέθηκε απογείωση, στην οποία μπορείς να πας ως εξής:
Από το χωριό Λουκίσια, αναζητείς ένα χωματόδρομο που φεύγει ανατολικά του χωριού, κάνοντας αριστερα στο κτίριο του σχολείου. Σε κάποιο σημείο ο δρόμος σταματάει από ανάχωμα και συνυχίζεις μετά από αυτό με τα πόδια για 300μ. απογειώνεσαι από στροφή του δρόμου.

Αν οι συνθήκες είναι καλές, μπορείς να κάνεις ανετο δυναμικό από την παραλία Λουκισίων (άκρη Παραλίμνης) μέχρι τη Ριτσώνα. Επίσης λόγω της Γεωγραφίας που το βουνό έχει κάνοντας ένα πέταλο, απογειώνεσαι, πηγαίνεις ευθεία και ανεβαίνεις πάνω από το νερό για 1-2 χιλιόμετρα, ακόμη και μέχρι τα 1300μ ύψος. Πιστεύω ότι το μέρος κάνει πολύ για SIV.

Θα είχε ενδιαφέρον να καθαριστεί μια απογείωση στο μέρος, ενώ οι προσγειώσεις είναι αρκετες, και υπάρχει και η γνωστή glamour προσγείωση στις Αλυκές.

Στο κεντρικό σημείο στη φωτογραφία είναι η απογείωση που έχω χρησιμοποιήσει κατά καιρούς.

[ img ]

tsoukasvaggelis
Competition
 
Δημοσ.: 458

Re: Xτύπας Χαλκίδας

Δημοσίευσηαπό badoulis » Παρ Οκτ 14, 2016 12:44 pm

Παιδιά, δεν θέλω να γίνομαι πάλι ο κακός της υπόθεσης, αλλά όποιος θέλει να πάει να πετάξει εκεί, οφείλει να σκεφτεί τις όποιες συνέπειες, τόσο για τον εαυτό του όσο και για το παραπέντε γενικότερα.
Το έχω επισκεφτεί και εγώ το μέρος και το χαλβάδιαζα καιρό (και για hike&fly), αλλά η ύπαρξη ενεργού στρατοπέδου στην κορυφή (με αντιαεροπορικά!), προσωπικά με έχει αποθαρρύνει. Σκεφτείτε πώς μπορεί να αντιδράσει ο διοικητής αυτού του στρατοπέδου όταν ξαφνικά δει 3-4 αλεξίπτωτα να κόβουν βόλτες πάνω από τις εγκαταστάσεις του. Και θα έχει και δίκιο. Λέτε να βγάλουμε άκρη;
Συν του ότι είναι και μέσα στα 10νμ από την Τανάγρα.

Γνώμη μου είναι πως αν δεν έχουμε σαφή άδεια για πτήση εκεί ή έστω να υπάρχει κάποιου είδους συννενόηση με το στρατόπεδο, δεν χρειάζεται να πάμε να βγάλουμε τα μάτια μας μόνοι μας.

Του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ
https://www.hikeflybook.eu/
https://www.youtube.com/user/ShipwreckedFP
https://vimeo.com/aimilios
badoulis
Competition
 
Δημοσ.: 428

Re: Xτύπας Χαλκίδας

Δημοσίευσηαπό buell » Σάβ Οκτ 15, 2016 10:02 pm

ειμαι νεος στο χωρο του παραπεντε και δεν ξερω που μπορει να φτιαχτει μια απογειωση ειμαι εξωτερικοσ συνεργατης με τον οργανισμο αθλησης του Δημου ΧΑΛΚΙΔΕΩΝ και το εχω συζητησει για απογειωση στον Χτυπα και ειναι θετικοι να κανουν οτι χρειαστει για να γινει αλλα δεν εχω τις τεχνικες γνωσεις για να βοηθησω.

buell
EN A
 
Δημοσ.: 1


Επιστροφή στην Περιγραφές Πτήσεων & Cross Country

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες

cron