Ημερομηνία Παρ Μαρ 29, 2024 12:57 am
Text Size
Αρχική Κοινότητας Γενική Συζήτηση Αερολογίες

Αερολογίες

Μαθηματικά VS ικανότητες

Άσχετα από πτήσεις αλλά σχετικά με εμάς.

Συντονιστής: Moderators

Μαθηματικά VS ικανότητες

Δημοσίευσηαπό lovedoctor » Σάβ Μαρ 22, 2014 1:15 am

με αφορμή συζητήσεις που κάνω τελευταία παραθέτω ένα παράδειγμα για να συνεχίσουμε την συζήτηση εδώ και να διατυπωθούν και περισσότερες γνώμες.

2 πιλότοι φτάνουν στην αρχή του final glide με υψομετρική από το goal 2000 μέτρα και το final glide είναι 20 χιλιόμετρα. Ο ένας πετάει ένα αγωνιστικό και ο άλλος ΕΝ-Β. Ο πρώτος έχει λόγο περίπου 10 με 60 km/h και ο άλλος περίπου 8 με 54 km/h αριθμοί που νομίζω ότι δεν απέχουν πολύ από την πραγματικότητα. Ο δεύτερος πιλότος επειδή είναι και ‘’χεράς’’ έχει καταφέρει να πάρει και 500 μέτρα περισσότερα υψομετρική από τον πρώτο άρα 2500μέτρα. Αρα με τις επιδόσεις που έχουν φτάνουν και οι δύο στον τερματισμό. Ξεκινούν λοιπόν το final glide. Το αγωνιστικό χρειάζεται 20 λεπτά για να τερματίσει και σε αυτό το χρόνο θα κάνει goal. Σε 20 λεπτά το ΕΝ-Β θα κάνει 18 χιλιόμετρα και θα έχει μείνει 2 χιλιόμετρα πίσω περίπου δηλ δυόμιση λεπτά αν και είχε ξεκινήσει με 500 μέτρα περισσότερο ύψος. Αν είχαν ξεκινήσει και από το ίδιο ύψος το ΕΝ-Β θα έπρεπε να κυκλώσει άλλα 500 μέτρα για τα φτάσει στο goal τα οποία σε ένα καλό θερμικό +4 m/s είναι περίπου άλλα 2 λεπτά. Αυτό λοιπόν που λέω είναι ότι τα final glide είναι περισσότερο μαθηματικά από skills. Αν λοιπόν κάποιος θέλει να ασχοληθεί με τους αγώνες, για να διακριθεί όχι μόνο να συμμετέχει, θα πρέπει να εξελίξει τις χειριστικές του ικανότητες ώστε να πετάει αγωνιστικό γιατί με χαμηλής κατηγορίας πτέρυγα δεν έχει καμία ελπίδα… ακόμα…

don't leave your dreams on the cemetery
lovedoctor
Competition
 
Δημοσ.: 251

Re: Μαθηματικά VS ικανότητες

Δημοσίευσηαπό vagos » Σάβ Μαρ 22, 2014 2:13 am

Καλα ειναι τα μαθηματικα στο PC και στα Forum , αλλα σε πραγματικες θερμικες συνθηκες Π5 , ειναι λιγο πιο πολυπλοκα τα πραγματα! Σιγουρα ειναι χαζο να συγκρινεις σε επιδοσεις οποιοδιποτε αγωνιστικο (2liner) με ενα απλο ΕΝ-Β/C

Αλλα για παμε και αλλη μια τον υπολογισμο σου , με πιλοτο που "το φυλαει λιγο" (ασε που δεν το λεει) το αγωνιστικο του και ειναι συνεχεια στο ασε-πατα γκαζι 50-57KM/H ,,, σε οτι θερμικο και αν βρισκει.
Κανε τα συν-πλην-ισον σου και ριξ' τη σουμα παλι :shock:



Τωρα αν αναζητας καλες θεσεις σε επιπεδο PWC ή καποιων βαρβατων OPEN .Τοτε ναι , αναγκαστικα θελεις ΕΝΖΟ , ΒΟΟΜ ή ICEP. PRO φιλτατε γιατρε της αγαπης

ΥΓ: Aπο οτι ειδα ψαχνεις στο PGF για R10.2 XL. Διχως να εχω κανενα συμφερον,(το αντιθετο μαλιστα ως εμπορος με το να απαντω σε τετοια posts) θα σε συμβουλευα να μην το αποφασισεις πριν μπορεσεις να κανεις τα παντα ολα με ευχερια στο -μια χαρουλα- EDEN 5 σου! (απο απογειω-προσγειωση εως full stall :wink: )

vagos
Competition
 
Δημοσ.: 1005

Re: Μαθηματικά VS ικανότητες

Δημοσίευσηαπό lovedoctor » Σάβ Μαρ 22, 2014 3:27 am

[quote="vagos]ΥΓ: Aπο οτι ειδα ψαχνεις στο PGF για R10 XL. Διχως να εχω κανενα συμφερον,(το αντιθετο μαλιστα ως εμπορος) θα σε συμβουλευα να μην το αποφασισεις πριν μπορεσεις να κανεις τα παντα ολα με ευχερια στο -μια χαρουλα- EDEN 5 σου! (απο απογειω-προσγειωση εως full stall :wink: )[/quote]

Το R 10 το βρήκα αλλά περιμένω να χειμωνιασει για να κανω κίνηση. Αν το θεμα δεν ηταν και οικονομικο θα επαιρνα πρωτα ενα Μ4 XL, αφου εκτος των αλλων δεν λεω να χασω καμια 15αρια κιλά και να μπορω να εχω επιλογες.

Όσο και να το φυλάει το final glide νομιζω είναι μόνο μαθηματικά. Τωρα αν ο πιλότος του αγωνιστικού καθυστερήσει να ξεκινήσει το final glide το προβλημα ειναι πιθανόν μη σωστη ληψη αποφασης.

don't leave your dreams on the cemetery
lovedoctor
Competition
 
Δημοσ.: 251

Re: Μαθηματικά VS ικανότητες

Δημοσίευσηαπό frog » Σάβ Μαρ 22, 2014 7:37 am

Άλλο ενα από εμένα

Πετάς εσύ ή εγώ το αγωνιστικό και ο Maurer το ΕΝ Β στο final glide κι έχει αναταράξεις πολλές και δυνατά θερμικά ποιός θα τερματίσει πρώτος μετά απο 20χλμ

Εμένα τα μαθηματικά μου ποντάρουν στον Maurer πάντως απο στατιστική άποψη

Μην πετάς πιό γρήγορα από τον φύλακα άγγελο σου
frog
Competition
 
Δημοσ.: 349

Re: Μαθηματικά VS ικανότητες

Δημοσίευσηαπό lovedoctor » Σάβ Μαρ 22, 2014 3:22 pm

Η πιθανότητα να πετάμε εγώ αγωνιστικό και ο μαουρερ ΕΝ-Β ειναι σίγουρα πολύ μεγαλύτερη από το να εχει αναταράξεις και πολύ δυνατά θερμικά για 20 χιλιόμετρα και να είμαστε και οι 2 στο final glide. Αν όμως δεν εχει δεν ειναι κριμα να τον περάσω στο φαιναλ γκλαιντ ενώ σε όλη την πτήση μου έδειχνε τα θερμικά και τη γραμμη που πρέπει να ακολουθήσω?

Αυτό που εγώ πιστεύω είναι οτι ενας πιλότος που υστερεί λίγο σε σχεση με καποιο αλλο πιλότο σε αγωνιστική πτηση ( γρηγορη λήψη αποφάσεων, πόσο να κυκλωσει μέχρι τον επόμενο πυλώνα, να μην κυκλωνει άσκοπα παίρνοντας πολυ περιττό υψος πριν το τελικο γκλαιντ) αλλά να ειναι ταυτόχρονα χειριστικά ικανός να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις ενός αγωνιστικού αλεξιπτώτου το πλεονέκτημα της πτέρυγας θα υπερισχύσει τουλάχιστον στο τελευταίο μερος του τασκ.
Αν τωρα κανω λάθος εκεί ειναι που θελω να με διορθώσετε.
Θα ειχε πολύ ενδιαφέρον παντως να γινοταν ενας αγώνας μονο ας πούμε με ΕΝ-Β. Εκει η διαφορά θα κρινόταν σε λεπτομέρειες και θα κερδιζε ο πιλότος με τις λιγοτερο λανθασμενες επιλογές.

don't leave your dreams on the cemetery
lovedoctor
Competition
 
Δημοσ.: 251

Re: Μαθηματικά VS ικανότητες

Δημοσίευσηαπό frog » Σάβ Μαρ 22, 2014 4:28 pm

Αν καταφερεις με το ΕΝ Β και εισαι μαζι με τους πρωτους πριν το final glide σε αγωνα δυνατο ομως με καλους πιλοτους μην κοιτας την κωλοπετινιτσα μας και σου φευγουν εκει τοτε ΝΑΙ εισαι για καλυτερη πτερυγα.
Τα σταδια βελτιωσης ειναι κατα την γνωμη μου ειναι
1 Προσπαθω να κανω γκολ
2 Κανω γκολ με την πτερυγα μου παντα ή ειμαι πιο κοντα στο γκολ απο τις πτερυγες της κατηγοριας μου
3 Προσπαθω να ειμαι σε αγωνα στην καλυτερη θεση στην κατηγορια μου
Αν εχω καταφερει αυτα τοτε αλλαζω κατηγορια και παλι σταδιακα οχι απο ΕΝ B σε ΕΝ D 2liner

Μην πετάς πιό γρήγορα από τον φύλακα άγγελο σου
frog
Competition
 
Δημοσ.: 349

Re: Μαθηματικά VS ικανότητες

Δημοσίευσηαπό lovedoctor » Σάβ Μαρ 22, 2014 7:08 pm

Πως να εισαι το καλύτερο το καλυτερο ΕΝ-Β οταν ο Σλάβεκ πετάει ΕΝ-Β? :)

Εγώ νομιζω οτι το αγωνιστικό πιλοτάρισμα ειναι διαφορετικό από το xc και η επιλογή της πτέρυγας πρέπει να συμβαδίζει με το τι θέλει να κάνει με αυτή ο πιλότος. Αν στην Ελλάδα γινόταν 7 ήμερο πρωτάθλημα και πάνω από 5 αγώνες ανα έτος οι συμμετέχοντες στην πλειοψηφία τους θα πέταγαν EN-D.
Αν κάποιος δεν ενδιαφέρεται για συμμετοχή σε αγώνες και θέλει να πετάει μόνο xc ένα τελευταίο ΕΝ-Β ή C1, C2 κατηγορία κάνει μια χαρά τη δουλειά.

Στην Ελλάδα πιστεύω δεν έχουμε έλλειψη καλών χειριστών που μπορούν να διαχειριστούν ένα ΕΝ-D αλλά λίγο η έλλειψη ανταγωνισμού, λίγο η έλλειψη χρημάτων, λίγο η έλλειψη χρόνου αποτρέπουν τον κόσμο απο τη συμμετοχή στους αγώνες.

το θέμα και ερώτημά μου είναι αν μπορεί κάποιος με χαμηλότερης κατηγορίας αλεξίπτωτο να βρεθεί στις πρώτες θέσεις σε ένα αγώνα αποστάσεων με μεγάλα τασκ και φαιναλ γκλαιντ.

don't leave your dreams on the cemetery
lovedoctor
Competition
 
Δημοσ.: 251

Re: Μαθηματικά VS ικανότητες

Δημοσίευσηαπό frog » Σάβ Μαρ 22, 2014 10:20 pm

Μπορείς να είσαι κοντά στην δεκάδα με μια πτέρυγα ΕΝ C σε εναν αρκετά δυνατό αγώνα αν αυτό σε καλύπτει και με το ΜΕΝΤΟΡ 3 λίγο καλύτερα όπως θα έλεγε ο Βαγγέλης

Μην πετάς πιό γρήγορα από τον φύλακα άγγελο σου
frog
Competition
 
Δημοσ.: 349

Re: Μαθηματικά VS ικανότητες

Δημοσίευσηαπό MIK » Σάβ Μαρ 22, 2014 11:57 pm

Mιας και τα έχω φρέσκα, μπορεί να φανεί ψιλοάσχετο το πρώτο επιχείρημα, αλλά όλοι με αυτό ξεκινάνε πια στο εξωτερικό, οι σχολές αλλά και οι πωλητές αλεξιπτώτων. Εσείς οι 10 μπορείτε να αγνοήσετε αυτό το μύνημα, η υπόλοιποι Έλληνες πιλότοι προτείνω να το διαβάσουν μιας και απλή μετάφραση της συζήτησης του thread όπως την είχα με αρκετά καλούς πιλότους και δασκάλους.

Μη πετάς για την κάμερα και για τους άλλους. Και θα σκοτωθείς και δεν θα πετάς καλά. Πέτα για τη πάρτη σου και για το κέφι σου. Και άμα έχεις και μια κάμερα να γράφει και έναν αγώνα ή στόχο να πιάσεις ξέχνα τον. Πέτα προς τα εκεί να γουστάρεις και όταν κεφάρεις τράβα και πλάνα να γουστάρεις εσύ και να φτιάξεις έναν έως 120 φίλους.

Για να γουστάρεις πρέπει να έχεις ένα πανί το οποίο να είναι το φτερό σου. Και όταν λέμε το φτερό σου να το έχεις με τον ίδιο τρόπο που το έχει ένα πουλί. Ίσως έχει σημασία να μιλήσετε με τον Κουμούτσο ή τον Σλάβεκ αλλά και πολλούς άλλους έμπειρους για το θέμα που βάζουν ώρες, αλλά και ένα παιδί με 100 πτήσεις που έχει κάνει κοντρόλ με αργό ασόδυο να μιλήσεις το ίδιο κάνει. Δεν σκέφτεσαι το φτερό σου, ξέρεις ότι είσαι πουλί και έχεις φτερά.

Ξέρω παιδί με 100 πτήσεις που το αργό ασόδυο το είχε πολύ πιο πολύ πουλί/φτερό από εμένα ενώ πετάγαμε παρέα και το δυάρι μου είναι και φιλικότατο και ήμουν ζεστός. Υπάρχουν πανιά που σε μεταμορφώνουν σε πουλί με επίγεια και λίγες πτήσεις τέλεια πια. Στα χαζά με είχε περάσει αρκετές στιγμές σε glide απλά ήμουν τρομαγμένος και το φρέναρα.

Το πανί είναι ακριβώς τα φτερα σου και είσαι πουλί. Αν είσαι άθρωπος κάποια μέρα θα πετάξεις για την κάμερα και τους άλλους και όχι για την πάρτη σου. Πρέπει να μην υπάρχει στο μυαλό σου καθόλου μα καθόλου ότι πετάς ένα πανί, έχεις δυο φτερά ακριβώς σαν πουλί.

Και πραγματικά με λίγη με λίγη προπόνηση να σου κλείσει σημαντικά ο άσσος ή το ασόδυο και εσένα που πετάς χρόνια το δυάρι έχει παρόμοιες πιθανότητες με μια μπεκάτσα να το στολάρει ψηλά. Για αυτό δεν πετάμε?

Μην ξεχνάμε ποτέ το ότι μεγάλο ρόλο στο βρόντηγμα παίζει η υπερδιόρθωση η οποία πια σε όλα τα siv κάνει την εμφάνισή της πολύ πιο συχνά ειδικά σε όποιον πάρει πανί "το έχεις αλλά να είσαι προσεκτικός τις πρώτες ώρες". Και άμα σκέφτεσαι το πανί σου είσαι αγχωμένος και άμα είσαι αγχωμένος θα υπερδιορθώσεις.

Και οι Αμερικάνοι πια αλλά και οι Γάλλοι έχουν φρικάρει με τα 2-liner αλλά και με τα ελαφριά/γρήγορα/υβριδικά/περίεργα πανιά τα οποία δυστυχώς έχουν αυξήσει πολύ τα "πιλότος με μυαλό" ατυχήματα.

Έτσι λοιπόν Νίκο προφανώς θα περάσεις σε αρκετά τελικά glide τον Mauer αλλά επειδή αυτός είναι πουλί και εσυ δεν είσαι θα βροντήξεις σε ένα απο αυτά αν το κάνεις συχνά.

Παράλληλα πιθανότατα με ένα γαμάτο καινούργιο γρήγορο ασύδο ή δυάρι θα είναι το φτερό σου, ενσωματωμένο στο κορμί και στο μυαλό σου και θα είσαι πουλί μιας και δεν θα το σκέφτεσαι και θα πετάς χαρούμενος για πολλά χρόνια σαν καλό γλαράκι, γεράκι , γαλοπουλάκι ότι θες φίλε. Και προφανώς και εσύ θα μπεις στο κλαμπ "ρε τον πούστη με το ασόδυο τι έκανε".

Στους αγώνες όλοι πια βροντάνε γιατί νομίζουν ότι ξαφνικά μπορούν να πετάξουν στην ίδια κατηγορία με τον Mauer αλλά δυστυχώς ακόμα και με τον φίλο τους που πίνουν καφέ. Πολύ θα ήθελα να ανταγωνιστώ φέτος τους Γιάννηδες, τα περνάμε μια χαρά όταν πίνουμε καφέ αλλά δυστυχώς είναι Formula 1 και είμαι για Ανάβαση Ριτσωνας. Και πολύ κακώς τρέχουμε στον ίδιο αγώνα ή μάλλον κακώς μου και σου περνάει στο μυαλό ότι τρέχουμε στον ίδιο αγώνα. Αν το νομίζω είναι γιατί σκέφτομαι την κάμερα και τους άλλους και όχι πραγματικά εμένα.

Το θεωρώ χαζό να πετάς ΕΙΔΙΚΑ σε αγώνες πανί που δεν έχεις 101%.

Με χαμηλότερης κατηγορίας αλεξίπτωτο σαφώς και μπορείς να είσαι σε εξαιρετική θέση σε αγώνες Ελληνικούς και σε αρκετούς fun διεθνείς μιας και πρακτικά από του χρόνου τα Mentor θα πετάνε με τα Mantra. Εκεί λογικά ο κάθε Σταμέλος με ασόδυο μας έχει όλους συχνά και με δυάρι οποιοσδήποτε καλός πιλότος παίρνει τασκ.

Tα 2 - liner τα θεωρούν όλοι λάθος να τα σκέφτονται πάνω από 200 πιλότοι στον κόσμο και φυσικά εγώ και εσύ. Είναι μόνο PWC και Παγκόσμια Πανευρωπαικά και λογικά σύντομα θα έχουμε νέα που να βάλουν το θέμα σε άλλη βάση.

Τελευταία επεξεργασία απο MIK την Κυρ Μαρ 23, 2014 6:20 am, επεξεργάστηκε 11 φορές συνολικά.
SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Μαθηματικά VS ικανότητες

Δημοσίευσηαπό cumulus » Κυρ Μαρ 23, 2014 12:15 am

Μπραβο ρε Μικ ! καλο !

Ο καλυτερος πιλοτος ειναι αυτος με το μεγαλυτερο χαμογελο μετα την πτηση ! :lol:

http://www.youtube.com/profile?user=manoskyriakakis

http://www.o2paragliding.gr/
cumulus
Competition
 
Δημοσ.: 213

Re: Μαθηματικά VS ικανότητες

Δημοσίευσηαπό Navagosostis » Κυρ Μαρ 23, 2014 1:05 am

MIK έγραψε:...θα είναι το φτερό σου, ενσωματωμένο στο κορμί και στο μυαλό σου και θα είσαι πουλί μιας και δεν θα το σκέφτεσαι και θα πετάς χαρούμενος για πολλά χρόνια σαν καλό γλαράκι, γεράκι , γαλοπουλάκι ότι θες φίλε.

θαυμάσιο :!:

ότι φάμε, ότι πιούμε και ότι πετάξουμε ! ! !
Navagosostis
Competition
 
Δημοσ.: 220

Re: Μαθηματικά VS ικανότητες

Δημοσίευσηαπό Rainbowalker » Κυρ Μαρ 23, 2014 2:14 am

Νίκο μην ακούς κανέναν. Πάρε αυτό που γουστάρεις τώρα που έχει εκπτώσεις και γίνε πουλί. Τώρα τι πουλί θα γίνεις εσύ το ξέρεις.
Εξήγησε μου μόνο ένα πράγμα.
Πώς ο Ζώης πέρσι στους Ασπραγγέλους με αυτό που πετούσε κέρδισε αυτούς που κέρδισε με αυτά που πετούσαν; ;-)

Το Parapente είναι ένα ομαδικό χόμπυ για μοναχικούς ανθρώπους...

http://www.ad-gliders.com
http://www.ritas-drivingschool.gr
Rainbowalker
EN D
 
Δημοσ.: 136

Re: Μαθηματικά VS ικανότητες

Δημοσίευσηαπό lovedoctor » Κυρ Μαρ 23, 2014 11:48 pm

frog έγραψε:Μπορείς να είσαι κοντά στην δεκάδα με μια πτέρυγα ΕΝ C σε εναν αρκετά δυνατό αγώνα αν αυτό σε καλύπτει και με το ΜΕΝΤΟΡ 3 λίγο καλύτερα όπως θα έλεγε ο Βαγγέλης


@frog: Αυτό ακριβώς ήθελα να μάθω από την αρχή. Με κάλυψες πλήρως.

Α... δεν ψάχνω να αλλάξω αλεξίπτωτο. το eden5 συνεργάζεται μαζί μου χωρίς να μου δημιουργεί προβλήματα. και να το πούλαγα πάλι το ίδιο θα έπαιρνα. Κάποια γενιά eden θα γεράσει μαζί μου, 5, 6, 7,...10 δεν ξέρω ποιά θα είναι.

Ούτε αν πάρω και ένα r10 σημαίνει ότι θα το πάρω για να το πετάω καθημερινά. Ψάχνω αυτό το αλεξίπτωτο έχοντας πλήρη γνώση του τι ακριβώς είναι και του τι μπορεί να μου προκαλέσει γιαυτό και αν πέσει ποτέ στα χεράκια μου θα τύχει και ανάλογης συμπεριφοράς από την πλευρά μου.

Επειδή όμως θέλω να ανέβω κατηγορία, και αν γινόταν αγώνες στην Ελλάδα θα το είχα κάνει, τον τρόπο λίγο πολύ τον ξέρω και σιγουρεύτηκα μετά από επικοινωνία με πολλούς κομπετισιον πιλότους του εξωτερικού.

don't leave your dreams on the cemetery
lovedoctor
Competition
 
Δημοσ.: 251

Re: Μαθηματικά VS ικανότητες

Δημοσίευσηαπό kilias » Δευτ Μαρ 24, 2014 6:38 pm

Οι κομπτετισιον πιλότοι του εξωτερικού σου είπαν κάτι το διαφορετικό σε σχέση με τους δικούς μας?

Live fast
Fly high
Be free
kilias
Competition
 
Δημοσ.: 295

Re: Μαθηματικά VS ικανότητες

Δημοσίευσηαπό yannis » Δευτ Μαρ 24, 2014 8:20 pm

frog έγραψε:Αν καταφερεις με το ΕΝ Β και εισαι μαζι με τους πρωτους πριν το final glide σε αγωνα δυνατο ομως με καλους πιλοτους μην κοιτας την κωλοπετινιτσα μας και σου φευγουν εκει τοτε ΝΑΙ εισαι για καλυτερη πτερυγα.
Τα σταδια βελτιωσης ειναι κατα την γνωμη μου ειναι
1 Προσπαθω να κανω γκολ
2 Κανω γκολ με την πτερυγα μου παντα ή ειμαι πιο κοντα στο γκολ απο τις πτερυγες της κατηγοριας μου
3 Προσπαθω να ειμαι σε αγωνα στην καλυτερη θεση στην κατηγορια μου
Αν εχω καταφερει αυτα τοτε αλλαζω κατηγορια και παλι σταδιακα οχι απο ΕΝ B σε ΕΝ D 2liner

Και εγώ απο την μεριά μου δεν θα μπορούσα να σκεφτώ πιο λογική σειρά.
Και να έχεις στο μυαλό σου, ότι όσο μεγάλη είναι η ικανοποίηση που έχεις τώρα με το να σκέφτεσαι, ότι αν είχα μία καλύτερη πτέρυγα, θα τα πήγαινα καλύτερα, τόσο μεγάλη είναι η απογοήτευση, όταν έχεις μια καλή πτέρυγα, και τελικά δεν τα πάς καλύτερα. Τότε δεν μπορείς να κρύψεις τις δικές σου αδυναμίες πίσω απο καμία πτέρυγα.
Βέβαια να είμαι δίκαιος....μπορώ να σε καταλάβω απόλυτα. Και εγώ την ίδια αρρώστια είχα, αλλά μετά απο παρενέσεις παλιών πιλότων, κατάφερα τουλάχιστον να περάσω απο όλες τις κατηγορίες...έστω και σύντομα. Και πάντα υπάχει πιαθνότητα να σε τρομάξει ΠΟΛΥ το αλεξίπτωτο, όσο παλιός και να είσαι.
Και κατα την γνώμη μου....χειρότερη επιλογη απο το να έχεις 2 πτέρυγες, δεν υπάρχει. Νομίζω οτι μπορείς να σκεφτείς μόνος σου γιατί. Εκτός αν θές μία υψηλών επιδόσεων πτέρυγα για τσουλήθρες το απόγευμα.
Καλή επιτυχία στην όποια επολογή σου....

http://www.cretanparagliding.gr

After all,its all about having fun!
yannis
Competition
 
Δημοσ.: 233

Re: Μαθηματικά VS ικανότητες

Δημοσίευσηαπό lovedoctor » Δευτ Μαρ 24, 2014 10:42 pm

kilias έγραψε:Οι κομπτετισιον πιλότοι του εξωτερικού σου είπαν κάτι το διαφορετικό σε σχέση με τους δικούς μας?


Ναι Ηλία, μου είπαν διαφορετικά πράγματα αλλά είναι εκτός αυτής της συζήτησης και δεν θα ήθελα να τα γράψω εδώ. Υπήρχαν και εκεί κάποιες διαφορές αλλά η γενική ιδέα ήταν ίδια.

don't leave your dreams on the cemetery
lovedoctor
Competition
 
Δημοσ.: 251

Re: Μαθηματικά VS ικανότητες

Δημοσίευσηαπό lovedoctor » Τρί Μαρ 25, 2014 1:44 am

Rainbowalker έγραψε:Πώς ο Ζώης πέρσι στους Ασπραγγέλους με αυτό που πετούσε κέρδισε αυτούς που κέρδισε με αυτά που πετούσαν; ;-)


χωρίς να θέλω να μειώσω τις ικανότητες του φίλου μου του Γιάννη του Ζώη και επειδή με ρωτάς η άποψή μου έιναι: Κέρδισε ένα αγώνα με ένα και μοναδικό τάσκ στο οποίο δεν έκανε κανένας νομίζω γκόλ. Αν γινόταν δύο ή παραπάνω τάσκ και οι συνθήκες ήταν τέτοιες που να βάλει το 10% και πάνω γκόλ και τις 2 μέρες νομίζω ότι δεν θα κέρδιζε αλλά θα ήταν στη δεκάδα.

don't leave your dreams on the cemetery
lovedoctor
Competition
 
Δημοσ.: 251


Επιστροφή στην Αερολογίες

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 22 επισκέπτες

cron