Ημερομηνία Πέμ Μαρ 28, 2024 3:40 pm
Text Size

Οργάνωση πτήσεων / μετακινήσεων

We Fly Greece - Summer 2022

Που θα πετάξουμε, πότε και πως θα πάμε εκεί

Συντονιστής: Moderators

We Fly Greece - Summer 2022

Δημοσίευσηαπό Aeras » Πέμ Ιούλ 21, 2022 3:53 pm

Φίλοι πιλότοι,
Οι περισσοτεροι απο εσας με γνωρίζεται και προσωπικά, έχουμε συναντηθεί σε αγώνες, εκδηλώσεις, απογειώσεις κτλ, μετά απο καποιες συζητήσεις που είχα στην Γαλατινή με φίλους πιλοτους αποφασισα να γραψω εδώ αυτο το κείμενο

Οπως οι περισσότεροι γνωρίζετε τα τελευταία χρόνια μια απο τις δραστηριότητες μου είναι να παρέχω καθοδήγηση σε ξένους πιλότους που επισκέπτονται την χωρα μας για να πετάξουν, αλλά κυρίως για να πετάξουν με ασφάλεια μεγάλες αποστάσεις 100+ χιλιόμετρα.

Οι απογειώσεις που συνήθως πετάμε ειναι: Κερασιες, Σερβια, Προμαχοι, Κομνηνα, Νυμφαιο αλλά και άλλες λιγότερο γνωστές, επιλέγουμε ανάλογα με τις συνθήκες και το είδος της πτησης που θέλουμε.

Αρκετοί απο τους αυτους τους ξένους πέταξαν πολλές φορές 100+ χιλιομετρα, πχ απο Κερασιες πηγαν στα Σερβια, στον Ολυμπο, στα Τεμπτη 150+χλμ άλλες φορές στην Δεσκάτη στην Κοζανη στην Καλαμπάκα 140+χλμ και στα Γρεβενά 110+χλμ αλλά και απο Σέρβια στην Καδριτσα 120χλμ, απο Κομνηνά στον Ολυμπο, απο Προμαχοι τρίγωνο 100+χλμ, η προσγειωση κοντα στην Θεσσαλονικη, τρίγωνο 100+ απο Κερασιές και άλλες... οπως επίσης και κάποιοι απο τους ξένους επισκέπτες, νέοι πιλοτοι έκαναν μαζί μου για πρώτη φορά XC και με την καθοδήγηση μου πέταξαν 30,40 και 50+χλμ με αφάλεια.

Αυτό που παρέχω στους πιλοτους ειναι:

- Μετεωρολογική ενημέρωση
- Επιλογή Απογείωσης
- Σχεδιασμό Πτήσης (τάσκ)
- Ζωντανή παρακολούθηση - live Tracking
- Ορατή παρακολούθηση
- Οδηγίες κατά την πτήση
- Γρήγορη Περισυλλογή
- Τεχνική Ανάλυση πτήσης
- Επιλογή καλής Ταβέρνας

και σαν επίλογο του μηνύματος, θέλω να σας πω ότι αυτά μπορώ να τα παρέχω και σε Έλληνες πιλότους, δεν είναι μόνο για ξένους, μπορεί όποιος θέλει, η μια παρέα, ομάδα πιλότων, να επικοινωνήσει μαζι μου και να οργανώσουμε κατι ανάλογο. Τα μεγαλα XC θέλουν γνώση, μελέτη και οργάνωση για να γίνουν.

https://www.livetrack24.com/events/GR22

Τελευταία επεξεργασία απο Aeras την Παρ Ιούλ 22, 2022 9:25 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Aeras
EN D
 
Δημοσ.: 159

Re: We Fly Greece - Summer 2022

Δημοσίευσηαπό markoss » Πέμ Ιούλ 21, 2022 11:54 pm

Καλησπέρα Πέτρο!

Ως παράπλευρο σχόλιο πάνω σε αυτά που έγραψες, θα ήθελα να πω ότι είναι ατυχές (και δεν βοηθάει και εσένα) ότι απλά δεν γνωρίζουμε τι κάνουν οι πιλότοι σου, όπως και δεν γνωρίζουμε τι κάνουν πιλότοι από το εξωτερικό που πετάνε σε guided tours στην Δράμα ή άλλου.

Όλοι αυτοί οι άνθρωποι έρχονται, κάποιοι από αυτούς κάνουν πτήσεις που δεν έχουν ξαναγίνει (και που όλοι μας θα θέλαμε να τις γνωρίζουμε) και φεύγουν αόρατοι όπως ακριβώς ήρθαν, γιατί τις πτήσεις τους τις ανεβάζουνε στα τοπικά τους online contest ή (στην καλύτερη περίπτωση) στο XCContest, το οποίο ελάχιστοι Έλληνες κοιτάνε σε καθημερινό επίπεδο.

Θα ήταν προς το συμφέρων όλων μας να έμπαιναν αυτές οι πτήσεις στο Sky.gr ώστε να φαινόταν τι είναι επιτεύξιμο σε αυτά τα guided tours, και τι είναι επιτεύξιμο σε αυτή την χώρα, άσχετα αν το έχει κάνει Έλληνας ή όχι.

Προτείνω να ανοίξει ένας λογαριασμός που δεν θα παίρνει μέρος στο contest κομμάτι του Sky.gr, όπου εκεί θα βάζουμε επιλεγμένες πτήσεις απ’ όλους τους επισκέπτες μας, όσοι είμαστε γνώστες αυτών.

Δεν γνωρίζω πώς μπορεί να γίνει αυτό (θα το είχα κάνει ήδη αλλιώς) μιας που οι λογαριασμοί στο Sky.gr είναι αυστηρώς προσωπικοί, αλλά πιστεύω ότι με την συνδρομή του διαχειριστή είναι κάτι που μπορεί να γίνει και θα είναι προς όφελος όλων μας.

markoss
EN A
 
Δημοσ.: 9

Re: We Fly Greece - Summer 2022

Δημοσίευσηαπό mdrakakis » Παρ Ιούλ 22, 2022 4:41 pm

Το μόνο ασφαλές πράγμα απ ολα αυτά που λες οτι μπορείς να παρέχεις σ αυτούς τους πιλότους φίλε aera, είναι η επιλογή μιας καλής ταβέρνας. Τίποτα άλλο! Ελπίζω και εύχομαι να μην συμβεί κάτι δυσάρεστο.

mdrakakis
EN B
 
Δημοσ.: 50

Re: We Fly Greece - Summer 2022

Δημοσίευσηαπό Aeras » Παρ Ιούλ 22, 2022 11:11 pm

Εσύ "φίλε" "πιλότε" mdrakakis που δεν ξέρω καν αν είσαι η όχι, καθότι δεν σε γνωρίζω και ούτε με γνωρίζεις, αυτό με την χολή να το κοιτάξεις λίγο, υπάρχουν γιατροί που μπορούν να σε βοηθήσουν ξέρεις

Aeras
EN D
 
Δημοσ.: 159

Re: We Fly Greece - Summer 2022

Δημοσίευσηαπό RIHAS » Σάβ Ιούλ 23, 2022 11:01 am

Αυτό τώρα που ο κάθε άσχετος με το παραπέντε πετάει μια παπάρια χωρίς να ξέρει τον άλλον, πραγματικά με ξεπερνάει!! Παλικάρι ,να έρχεσαι να μας διοργανώνεις εσύ τους αγώνες!! για να νιώθουμε ασφαλείς,για τι όπως λες οι άλλοι είναι άσχετοι.Καπελο και πολύ νερό τώρα με την ζέστη παιδιά!! βαράει ο ήλιος !!!

BLOW UP,NOVA PHÖNIX,UP KENDO,NOVA XENON,EDEL SECTOR,AIRWAVE TEN,AIRWAVE FR2,AIRCROSS U4,OZONE ENZO.AIRCROSS-U6 SWING-CORE 3,BOOMERANG 10FLOW-SPECTRA
RIHAS
Competition
 
Δημοσ.: 241

Re: We Fly Greece - Summer 2022

Δημοσίευσηαπό mdrakakis » Σάβ Ιούλ 23, 2022 1:25 pm

Αυτό που δεν μπορείς ουτε θα μπορέσει ποτέ κανείς να εξασφαλίσει σε τέτοιες πτήσεις μεγάλων αποστάσεων, είναι η ασφάλεια σε ότι αφορά την εναέριο κυκλοφορία. Κανείς απ αυτούς που έχουν την ευθύνη της εναερίου κυκλοφορίας δεν μπορεί να γνωρίζει που και τι είναι αυτό που πετάει, αν δεν έχει πρώτα μια ενημέρωση, και αυτή μπορεί να γίνει μόνο για τοπικές πτήσεις και σε συγκεκριμένα μέρη. Καλό είναι να ξαναδούμε και στον κανονισμό. Πτήσεις 100 και πλέον χιλιομέτρων, σε περιοχές όπως η Δεσκάτη με το πεδίο βολής Κρανέας ακριβώς δίπλα, πτήσεις στην Καλαμπάκα τα Τέμπη και τον Όλυμπο, περιοχές όπου πετούν μαχητικά αεροσκάφη και όχι μόνο, από κοντινά αεροδρόμια με πολύ μεγάλη δραστηριότητα, της Λάρισας και του Βόλου, είναι λίαν επικίνδυνες για όλους. Η”συνάντηση” μιας τετράδας από F-16 στον Όλυμπο με 6 ξένους πιλότους πριν μερικά χρόνια, αλλά και η πρόσφατη στην Πελοπόννησο, όταν δυο F-16 πέρασαν πολύ κοντά από δύο αλεξίπτωτα, ήταν δυο περιστατικά που έγιναν γνωστά από τον τύπο, εκτός αυτών που δεν βγήκαν ποτέ στην δημοσιότητα, που δυστυχώς είναι πάρα πολλά. Και στις δυο περιπτώσεις δικαίως υπήρξαν έντονες αντιδράσεις από διάφορους φορείς, αλλά όπως συνήθως συμβαίνει στην Ελλάδα, στο τέλος τίποτα δεν γίνεται και όλα γρήγορα ξεχνιούνται. Ελπίζω όλα αυτά και άλλα πολλά που θέλουν πολύ κουβέντα, να τα γνωρίζεις κα να κάνεις το σωστό. Ότι και να λες εσύ, ότι και να νομίζεις, ειλικρινά εύχομαι να μην υπάρξει τρίτο και φαρμακερό περιστατικό. Για το καλό σου και το καλό όλων…. Αυτά και βέβαια δεν χρειάζεται να πούμε άλλα. Ως εδώ. (https://www.eleftheria.gr/%CE%BB%CE%AC% ... 26534.html) και https://www.star.gr/eidiseis/ellada/591 ... iptwtistes

mdrakakis
EN B
 
Δημοσ.: 50

Re: We Fly Greece - Summer 2022

Δημοσίευσηαπό Aeras » Κυρ Ιούλ 24, 2022 7:41 pm

[quote="mdrakakis"][/quote]

Το πρώτο σου σχόλιο ήταν ένα γενικευμένο επιθετικό και προσβλητικό σχόλιο χωρίς καν να με γνωρίζεις και χωρίς να έχεις καμία απολύτως ιδέα του τι κάνω για τους επισκέπτες μου.


Το δεύτερο σου σχόλιο που επικεντρώνει σε ένα και μόνο θέμα από τα δεκάδες άλλα που απαρτίζουν την ασφάλεια πτήσεων και μάλιστα στο μοναδικό που με αυτό ασχολούνται και τα άσχετα με το αντικειμενο μέσα ενημέρωσης, επιβεβαιώνει την υποψία μου ότι δεν έχεις καμία απολύτως ουσιαστική σχέσει με το αλεξίπτωτο πλαγιάς.

Επειδή δεν θέλω να κουράσω εδώ, εν συντομία θα σου πω ότι ένα από τα καθήκοντά μου είναι και ακριβώς αυτό, η ενημέρωση των πιλότων μου για τα ΝΟΤΑΜ, τα αεροδρόμια, τις ώρες πτήσεων, τα πεδία βολών κτλ κτλ. Κάνω δλδ αυτό που λένε τα άρθρα που μας έβαλες ώστε να μην πετάνε εν αγνοία και επικίνδυνα οι ξένοι.

Να ξέρεις ότι τα περισσότερα ατυχήματα στο παραπέντε από ξενους πιλότους γίνονται όταν πετάνε εκεί που δεν πρέπει, χωρίς να ρωτήσουν τους τοπικούς πιλότους, στα μέρη μου είχαμε τέτοια στο παρελθόν.

ΥΓ Δεν θέλω να συνεχίσω άλλο αυτή την κουβέντα, άλλο ήταν το νόημα της ανάρτησης μου και για αυτό σε παρακαλώ μην κάνεις προσβλητικά και υποτιμητικά σχόλια χωρίς να με γνωρίζεις και χωρίς να γνωρίζεις.

Aeras
EN D
 
Δημοσ.: 159

Re: We Fly Greece - Summer 2022

Δημοσίευσηαπό Chilis » Δευτ Ιούλ 25, 2022 11:45 am

Καλημέρα.
Επειδή εγώ σας ξέρω και τους τρεις...θα πρότεινα στον mdrakakis να πάρει ένα τηλ τον Πέτρο να του λύσει την οποίαδηποτε απορία γιατι είναι από τα καλύτερα παιδιά στο βουνό και δίνει ψυχή και σώμα για να έχουμε Αγώνες σήμερα....Για τον Χάρη δεν έχω λόγια ...Πιστεύω Mdrakais ότι είναι καλύτερα την οποία βοήθεια θέλεις να την παρέχεις και εσύ λόγο παλαιότητας και εμπειρίας να την παρέχεις δια ζώσης στο βουνό τους αγώνες κλπ και όχι με γραπτό λόγο εδώ που είναι απρόσωπος και δεν φέρει και το σωστό αποτέλεσμα....φιλικά πάντα..Κώστας Μπόυσης.6977252812.

Chilis
EN B
 
Δημοσ.: 73

Re: We Fly Greece - Summer 2022

Δημοσίευσηαπό mdrakakis » Δευτ Ιούλ 25, 2022 5:25 pm

Μάλλον κάπου χάθηκε η μπάλα και βγήκαμε εκτός θέματος. Δεν μίλησα εγώ ποτε για αγώνες, ούτε απορίες έχω, τους δύο κυρίους μόνο οπτικά τους γνωρίζω, και φυσικά δεν έχω να μοιράσω τίποτα και με κανένα. Εγώ αναφέρθηκα σε ένα και μόνο θέμα εξ αιτίας μιας ανάρτησης, που έχει να κάνει με την ασφάλεια των πτήσεων- εναέριο κυκλοφορία, επειδή αφορά όλους μας, και το ελεύθερο, και το μηχανοκίνητο αλεξίπτωτο. Σοβαρότατο και όχι τόσο απλό το θέμα της ασφάλειας, κάτι που το γνωρίζω, αφού το υπηρέτησα 33 χρόνια, και γιαυτό ίσως να έχω ένα μικρό "κόλλημα" μ αυτό. Οι ουρανοί δεν είναι όλοι δικοί μας, και πρέπει όλοι μας να δείξουμε πολύ μεγάλη σοβαρότητα και σημασία σ αυτό, για να μπορούμε να πετάμε με ασφάλεια. Επίσης θα ήθελα να προσθέσω, πως επειδή ότι γράφεται εδώ, είναι βέβαιον ότι δεν διαβάζεται μόνο από μας αλλά και από διάφορους άλλους….και επειδή τα γραπτά μένουν, καλό θα είναι να προσέχουμε γενικώς τις ανακοινώσεις μας, και τους διαλόγους μας. Εύχομαι καλές και ασφαλείς πτήσεις σε όλους.

mdrakakis
EN B
 
Δημοσ.: 50

Re: We Fly Greece - Summer 2022

Δημοσίευσηαπό owenthompson3 » Τρί Αύγ 23, 2022 11:27 pm

Good for you Petros for trying to do something.

It's difficult to organise something, but easy for others to criticise.

Will there be a Promachoi comp in 2023? I was looking forward a lot to the one you had planned this summer

Regarding the groups, I think it's unlikely (but not impossible) that you'd get groups of Greek pilots... the reason I think that is the average wages in Greece are relatively low, majority of pilots don't have huge disposable incomes and therefore paying for a week's guided XC trip is low down the priority list for spending. Most will just try and do it themselves and if there is a few together then self-retrieve. Happy to be proved wrong of course.

owenthompson3
EN A
 
Δημοσ.: 5

Re: We Fly Greece - Summer 2022

Δημοσίευσηαπό LAAS » Τρί Αύγ 30, 2022 8:25 am

ΧΑΙΡΕΤΕ!
ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ Μ. ΔΡΑΚΑΚΗ ΧΩΡΙΣ ΒΕΒΑΙΩΣ ΝΑ ΕΠΙΘΥΜΩ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΙΝ ΜΕ ΤΟΝ ΠΕΤΡΟ, Ο ΟΠΟΙΟΣ "ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ" ΠΟΛΥΤΙΜΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΠΕΡΙ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΙΣΜΟΥ, ΕΝΑΝΤΙ ΚΑΠΟΙΩΝ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΤΙΣ "ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ-ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ" ΑΛΛΩΝ. ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΠΛΩΣ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ, ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΟΣΦΕΡΟΜΕΝΕΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΑΠ, ΔΕΝ ΕΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΠΟΥ ΣΧΕΤΙΚΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΙΝ, ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΟΙΚΕΙΟΥΣ ΠΥΡΓΟΥΣ ΕΛΕΓΧΟΥ, ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΕΠΟΠΤΕΥΟΥΝ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΟΥΡΑΝΟΥΣ ΑΠ' ΑΚΡΗ ΕΙΣ ΑΚΡΗΝ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ... ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΛΕΙΨΙΣ, ΑΥΤΟΝΟΗΤΟΝ Ή ΚΑΤΙ ΑΛΛΟΝ, ΕΚΤΙΜΩ ΟΜΩΣ, ΟΤΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΩΤΩΝ "ΔΕΔΟΜΕΜΩΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ" ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΙΠΤΑΜΕΝΟΥΣ ΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΕΙΣ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑΣ, ΕΠΕΙΔΗ ΑΠΑΝΤΕΣ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΠΟΣΟΝ "ΑΔΙΑΦΟΡΟΙ" ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΕΞ ΥΜΩΝ ΚΑΙ ΗΜΩΝ. ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ, ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΑΝ ΟΝΤΩΣ ΠΑΡΕΧΕΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ. ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΑΠΛΩΣ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΙΣ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΤΟΥ... ΚΛΕΙΝΩ ΜΕ ΑΥΤΟ, ΟΙ ΟΥΡΑΝΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟΙ ΜΑΣ... ΑΥΤΑ, ΦΙΛΑ ΠΡΟΣΚΕΙΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΠΙΘΥΜΩ ΟΙΑΝΔΗΠΟΤΕ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΙΝ. ΕΞ ΑΛΛΟΥ, ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΗΜΕΙΩΝΩ ΑΠΟ ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΠΑΣΑ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΙΝ. ΕΡΡΩΣΘΕ ΚΙ ΕΥΔΑΙΜΟΝΕΙΤΕ!

LAAS
EN B
 
Δημοσ.: 73


Επιστροφή στην Οργάνωση πτήσεων / μετακινήσεων

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

cron