Ημερομηνία Παρ Μαρ 29, 2024 1:08 am
Text Size

Οργάνωση πτήσεων / μετακινήσεων

Ιπτάμενη Βαβούρα

Που θα πετάξουμε, πότε και πως θα πάμε εκεί

Συντονιστής: Moderators

Re: Ιπτάμενο Cosmopolitan

Δημοσίευσηαπό ever-rest » Τετ Μαρ 30, 2016 11:25 pm

ΜΙΚ γράψε και άλλα καλά λόγια για το Καρπενήσι και σου δίνω υπόσχεση ότι θα σου πιάσω απαλά το χέρι στα σοκάκια του Μεγάλου Χωριού. :roll:

woman always hope, that man will change, but he won´t. and man hope, that woman will never change, but she will..
ever-rest
EN B
 
Δημοσ.: 109

Re: Ιπτάμενο Cosmopolitan

Δημοσίευσηαπό MIK » Πέμ Μαρ 31, 2016 12:48 pm

Μαγικό μέρος για πτήση, μαγικά μέρη για βόλτες

Να φανταστείτε πόσο μαγικά είναι που ενώ κωλοβαράω στο γραφείο και μπορώ να γράψω 3000 λέξεις 8 αρκούν για να τα περιγράψεις...

Πάω για πεντικιούρ κούκλε

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Ιπτάμενο Cosmopolitan

Δημοσίευσηαπό MIK » Παρ Απρ 01, 2016 5:59 pm

Μου λέτε δεν καταλαβαίνουν όλοι τι εννοώ και πολλές φορές δεν καταλαβαίνει κανένας τι θέλω να πω Θέλετε εξάσκηση

Βρείτε και κερδίστε ένα κάθισμα kortel που μάλλον δεν χρησιμεύει για κάτι: Ποιόν βρίζαμε όλοι χτες, γιατί τον βρίζαμε, πόσο να τον κράξουμε δημόσια και τι τιμωρία του αξίζει

Βάζω το πρώτο βίντεο (στο τέλος του βίντεο χειρονομίες που θα βοηθήσουν να καταλάβετε τι έγινε)



Θα ακολουθήσει βίντεο από άλλη κάμερα

Δεν έχω τη παραμικρή ιδέα τι θα κάνει αύριο, η αίσθησή μου είναι ότι θα κάνει Κιθ σχεδόν όλη μέρα και ίσως να κάνει και Καντ το απόγευμα

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Ιπτάμενο Cosmopolitan

Δημοσίευσηαπό MIK » Δευτ Απρ 04, 2016 10:51 am

Tρομοκρατημένοι εκπαιδευτές και πιλότοι παρατηρούσαν την κατάσταση στην απογείωση του Κιθαιρώνα χτες και συμφώνησαν: "Φέτος θα έχουμε χοντρά ατυχήματα"

Κυρίες και κύριοι μακάρι να πέσω έξω αλλά δυστυχώς είναι πια δεδομένο. ΘΑ ΒΡΟΝΤΗΞΕΤΕ. Και δυστυχώς δεν το λέω εγώ το λένε όσοι ξέρουν.

Πάρτε το χαμπάρι κύριε ΑΟΚ και όποιος τέλως πάντων μπορεί και πρέπει να αναλάβει δράση. Η μισή Αθήνα όλοι μανιακά να θέλουν να πετάξουν/κάνουν φιγούρα/πιάσουν το θερμικό απροπόνητοι και χωρίς πτητική παιδεία όλοι μαζί την μια Κυριακή και την μια ώρα που είναι καλά, απλά περιμένουμε όχι το αν, αλλά το πότε θα γίνει το χοντρό ατύχημα. Και επαναλαμβάνω δεν το λέω εγώ.

Η πρότασή μου αλλά νομίζω και αρκετών άλλων παραμένει σταθερή: να εφαρμοστούν οι νόμοι.

--------------------------------------------------------------------------


Θερμά συγχαρητήρια στους νικητές του διαγωνισμού μας. Καλά το καταλάβατε έχει πιάσει το θερμικό του 200 μέτρα μακρυά μας και κυκλώνει δεξιά, φυσικά είναι άνετος και νιώθει ασφάλεια ακόμα και όταν το θερμικό του ενώνεται με το δικό μας. Είναι από κάτω μας, μας ελέγχει και δεν νιώθει ότι κάνει κάτι λάθος.

Δείτε όμως από τη δικιά μου κάμερα μια κατάσταση όπου έχω ακριβώς από κάτω μου κάποια στιγμή έναν που κυκλώνει δεξιά, στο ύψος μου έναν που κυκλώνει αριστερά, άλλον ένα από πάνω μου αριστέρα και δείτε πόσο αγχωτική και εύκολο να γίνει ατύχημα είναι κατάσταση.

Και φανταστείτε ότι αυτό συνέβη από έναν πολύ έμπειρο και ασφαλή πιλότο με μυαλό. Είναι πάρα πολύ εύκολο να μην τηρούμε τους κανόνες και να νιώθουμε ασφαλής, να που μια μέρα χωρίς καν να το καταλάβουμε βάζουμε εμάς και του άλλους σε κίνδυνο. Και μάλιστα στον Κιθαιρώνα έχουμε καμία 50ρια άτομα κάποιες Κυριακές που (χωρίς να θίξω κανέναν απλά αυτό είναι γεγονός) δεν έχουν διαβάσει και διδαχθεί ποτέ ποτέ ποτέ την έννοια της πτητικής παιδείας.



ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΓΑΜΩ ΤΟ ΚΕΡΑΤΌ ΜΟΥ ΜΟΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΥΚΛΏΝΟΥΜΕ ΔΕΞΙΑ ΖΥΓΕΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑ, ΔΕΝ ΠΕΤΑΜΕ 50 ΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΓΕΙΩΣΗ, ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΣΥΡΜΑΤΟ ΣΤΟ 143,14, ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΕΥΘΥΝΟ ΑΠΟΓΕΙΩΣΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΠΛΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΝΑ ΕΛΕΓΧΟΝΤΑΙ? ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ ΝΑ ΒΡΟΝΤΗΞΟΥΜΕ?

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Ιπτάμενο Cosmopolitan

Δημοσίευσηαπό kswift » Δευτ Απρ 04, 2016 12:25 pm

Ασχετο αλλά το video είναι απο Κανδήλι...... :mrgreen:
:evil: :evil: :evil:

kswift
Competition
 
Δημοσ.: 316

Re: Ιπτάμενο Cosmopolitan

Δημοσίευσηαπό amka » Δευτ Απρ 04, 2016 2:21 pm

Αγαπητό Cosmopolitan,
επειδή κάνεις αναφορά στο ΑΟΚ, θα ήθελα να σε ενημερώσω, ότι σύντομα, θα βγει ανακοίνωση/υπενθύμιση σχετικά με την ασφάλεια και τους κανόνες, τουλάχιστον για τον χώρο της απογείωσης. Εντούτοις, είναι ευθύνη όλων μας να τοποθετηθούμε σε συμβάντα που θέτουν σε κίνδυνο την σωματική μας ακαιρεότητα και την φήμη του Π5.
Το θέμα της ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ είναι συλλογικό και όχι μόνο του ΑΟΚ και αν κρίνω απο την διαγράμμιση που κάναμε στην απογείωση, πάντα θα υπάρχει ένα ποσοστό, έστω και μικρό που θα χρειαστεί προσπάθεια για να ακολουθήσει τον κανόνα. Μην ξεχνάς "ζούμε Ελλάδα"

amka
EN B
 
Δημοσ.: 52

Re: Ιπτάμενο Cosmopolitan

Δημοσίευσηαπό MIK » Δευτ Απρ 04, 2016 5:11 pm

kswift έγραψε:Ασχετο αλλά το video είναι απο Κανδήλι...... :mrgreen:
:evil: :evil: :evil:

Ναι ρε έχουν μπει οι παυλίτσες ότι είναι άλλο θέμα επόμενη σελίδα. Απαντάει στο ακριβώς προηγούμενο post ερώτηση από το προηγούμενο τεύχος και στο βίντεο από την κάμερα του κατά τη γνώμη μου "δράστη"

Ευχαριστούμε για την απάντηση θείε Αμβρόσιε

Αν τα θες λιανά η τοποθέτησή μου είναι η ακόλουθη

Tρομοκρατημένοι εκπαιδευτές και πιλότοι παρατηρούσαν την κατάσταση στην απογείωση του Κιθαιρώνα χτες και συμφώνησαν: "Φέτος θα έχουμε χοντρά ατυχήματα"

Κυρίες και κύριοι μακάρι να πέσω έξω αλλά δυστυχώς είναι πια δεδομένο. ΘΑ ΒΡΟΝΤΗΞΕΤΕ. Και δυστυχώς δεν το λέω εγώ το λένε όσοι ξέρουν.

Πάρτε το χαμπάρι κύριε ΑΟΚ και όποιος τέλως πάντων μπορεί και πρέπει να αναλάβει δράση. Η μισή Αθήνα όλοι μανιακά να θέλουν να πετάξουν/κάνουν φιγούρα/πιάσουν το θερμικό απροπόνητοι και χωρίς πτητική παιδεία όλοι μαζί την μια Κυριακή και την μια ώρα που είναι καλά, απλά περιμένουμε όχι το αν, αλλά το πότε θα γίνει το χοντρό ατύχημα. Και επαναλαμβάνω δεν το λέω εγώ.

Η πρότασή μου αλλά νομίζω και αρκετών άλλων παραμένει σταθερή: να εφαρμοστούν οι νόμοι.

ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΓΑΜΩ ΤΟ ΚΕΡΑΤΌ ΜΟΥ ΜΟΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΥΚΛΏΝΟΥΜΕ ΔΕΞΙΑ ΖΥΓΕΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑ, ΔΕΝ ΠΕΤΑΜΕ 50 ΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΓΕΙΩΣΗ, ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΣΥΡΜΑΤΟ ΣΤΟ 143,14, ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΕΥΘΥΝΟ ΑΠΟΓΕΙΩΣΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΠΛΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΝΑ ΕΛΕΓΧΟΝΤΑΙ? ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ ΝΑ ΒΡΟΝΤΗΞΟΥΜΕ?

Μιχάλης Ζιώτης

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Ιπτάμενο Cosmopolitan

Δημοσίευσηαπό amka » Δευτ Απρ 04, 2016 6:08 pm

Αγαπητό cosmopolitan,
Μην επαναλαμβάνεις τα ίδια, τι καταλάβαμε!
Υπάρχει σοβαρό θέμα ατυχήματος αν δεν συμορφωθουμε άμεσα! !
Σε ευχαριστώ που απάντησες στο γράμμα μου!

amka
EN B
 
Δημοσ.: 52

Re: Ιπτάμενο Cosmopolitan

Δημοσίευσηαπό kilias » Δευτ Απρ 04, 2016 9:39 pm

MIK έγραψε:
kswift έγραψε:Ασχετο αλλά το video είναι απο Κανδήλι...... :mrgreen:
:evil: :evil: :evil:

Ναι ρε έχουν μπει οι παυλίτσες ότι είναι άλλο θέμα επόμενη σελίδα. Απαντάει στο ακριβώς προηγούμενο post ερώτηση από το προηγούμενο τεύχος και στο βίντεο από την κάμερα του κατά τη γνώμη μου "δράστη"

Ευχαριστούμε για την απάντηση θείε Αμβρόσιε

Αν τα θες λιανά η τοποθέτησή μου είναι η ακόλουθη

Tρομοκρατημένοι εκπαιδευτές και πιλότοι παρατηρούσαν την κατάσταση στην απογείωση του Κιθαιρώνα χτες και συμφώνησαν: "Φέτος θα έχουμε χοντρά ατυχήματα"

Κυρίες και κύριοι μακάρι να πέσω έξω αλλά δυστυχώς είναι πια δεδομένο. ΘΑ ΒΡΟΝΤΗΞΕΤΕ. Και δυστυχώς δεν το λέω εγώ το λένε όσοι ξέρουν.

Πάρτε το χαμπάρι κύριε ΑΟΚ και όποιος τέλως πάντων μπορεί και πρέπει να αναλάβει δράση. Η μισή Αθήνα όλοι μανιακά να θέλουν να πετάξουν/κάνουν φιγούρα/πιάσουν το θερμικό απροπόνητοι και χωρίς πτητική παιδεία όλοι μαζί την μια Κυριακή και την μια ώρα που είναι καλά, απλά περιμένουμε όχι το αν, αλλά το πότε θα γίνει το χοντρό ατύχημα. Και επαναλαμβάνω δεν το λέω εγώ.

Η πρότασή μου αλλά νομίζω και αρκετών άλλων παραμένει σταθερή: να εφαρμοστούν οι νόμοι.

ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΓΑΜΩ ΤΟ ΚΕΡΑΤΌ ΜΟΥ ΜΟΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΥΚΛΏΝΟΥΜΕ ΔΕΞΙΑ ΖΥΓΕΣ ΑΡΙΣΤΕΡΑ, ΔΕΝ ΠΕΤΑΜΕ 50 ΜΕΤΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΓΕΙΩΣΗ, ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΣΥΡΜΑΤΟ ΣΤΟ 143,14, ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΥΠΕΥΘΥΝΟ ΑΠΟΓΕΙΩΣΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΔΙΠΛΩΜΑΤΑ ΠΟΥ ΝΑ ΕΛΕΓΧΟΝΤΑΙ? ΠΡΟΤΙΜΑΤΕ ΝΑ ΒΡΟΝΤΗΞΟΥΜΕ?

Μιχάλης Ζιώτης


Μιχάλη καλά τα λες και συμφωνώ, αλλά...την τελευταία φορά που έκανες ολόκληρο θέμα για την ασφάλεια των πτήσεων κτλ μετά από λίγες μέρες εμφάνισες βίντεο να πετάς χωρίς κράνος. Ελπίζω να μην ξεφουρνίσεις πάλι κανα μαργαριτάρι και μας στείλεις όλους αδιάβαστους! :mrgreen:

Live fast
Fly high
Be free
kilias
Competition
 
Δημοσ.: 295

Re: Ιπτάμενο Cosmopolitan

Δημοσίευσηαπό MIK » Τρί Απρ 05, 2016 9:39 am

Άνθρωποι είμαστε λάθη κάνουμε. Όποιος είναι σίγουρος ότι δεν θα κάνει ούτε ένα λάθος να σηκώσει το χέρι του. Ελπίζω να διάβασες το κομμάτι που έλεγε για την μια πτήση χωρίς κράνος ανά χίλιες πτήσεις και προφανώς όποιος κάνει λιγότερα από ένα λάθη για κάθε χίλιες πτήσεις του έχει κάθε δικαίωμα να λίθο βαλλέτο.

Επειδή σας μπέρδεψα...

Από μέσα κάμερα πόσο άνετα φαίνεται και πως νομίζεις ότι δεν προκαλείς πρόβλημα αν κυκλώνεις ανάποδα ένα θερμικό μακρυά από κάτι άλλους.



Και πως μέσα σε μισό λεπτό το θερμικό σου ενώνεται με των άλλων και από την κάμερα του πιλότου "σάντουιτς" μπορείτε να δείτο πόσο αγχωτική είναι κατάσταση


SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Ιπτάμενο Cosmopolitan

Δημοσίευσηαπό Θωμάς » Τρί Απρ 05, 2016 8:01 pm

Parakalounte oi 8esalllllonikois na min anakatevonte
sta endo...oikogeniaka mas.
Ante min gini tis potanas edo mesa

... Pilots do
Θωμάς
EN B
 
Δημοσ.: 43

Re: Ιπτάμενο Cosmopolitan

Δημοσίευσηαπό kswift » Τρί Απρ 05, 2016 8:13 pm

Καλά 'ολα αυτά, αλλά πρέπει όλοι να θυμόμαστε ότι οι πτήσεις μας είναι VFR, δηλαδή εξ'όψεως και η υποχρεώση όλων μας, είναι να χρησιμοποιούμε τα ματάκια μας και τα αυτάκια μας και τη φωνή μας (και το μυαλό μας!!) για να αποφύγουμε δυσάρεστες καταστάσεις. Οι εμπειρότεροι μπορούν ακόμα και να φύγουν απο το :lol: θερμικό, σιγά και τι έγινε, δεν είμαστε σε αγώνες! 8)
(Δεν υπάρχει αστυνομία αέρα και το παραπέντε είναι δυνητικά επικίνδυνο σπόρ)

kswift
Competition
 
Δημοσ.: 316

Re: Ιπτάμενο Cosmopolitan

Δημοσίευσηαπό Θωμάς » Τρί Απρ 05, 2016 8:44 pm

Και το μυαλό μας!!...........εννοεις κοινη λογικη?
Οι εμπειρότεροι μπορούν ακόμα και να φύγουν απο το θερμικό.............Καλα εισαι μλκσ?
Δεν υπάρχει αστυνομία αέρα ............... Καλα μην περνεις κ ορκο. :-p

... Pilots do
Θωμάς
EN B
 
Δημοσ.: 43

Re: Ιπτάμενο Cosmopolitan

Δημοσίευσηαπό Θωμάς » Σάβ Απρ 09, 2016 11:06 pm


... Pilots do
Θωμάς
EN B
 
Δημοσ.: 43

Re: Ιπτάμενο Cosmopolitan

Δημοσίευσηαπό MIK » Τετ Απρ 13, 2016 10:40 am

Ρε μη μου σοβαρεύετε το ξεφτιλισμένο thread

Στο θέμα μας. Πρόγνωση καιρού και πότε θα πετάει Κιθ.



Moυ αρέσει πολύ η εικόνα της Παρασκευής νομίζω μιλάμε για χωρίς ξύλο καταστάσεις από νωρίς αλλά και αργά. Προσοχή Τανάγρα για πριν τις 2.00.

Φτου φτου μη ματιάσουμε αλλά το σκ είναι για xc από νωρίς αλλά πιστεύω θα έχει ξύλο. Θα το δούμε όσο πλησιάζει παρακαλάτε να μείνει άπνοιες και να μην Νοτιάσει

xc τζόγος παίξτε τώρα στο xctzogos.gr

Να γίνει η 200άρα απόδοση 15
Να πατώσει ο Κούμι στα 99χλμ απόδοση 8
Να γίνει η 10άρα από Κιθ απόδοση 10
Να κάνει ο γιατρός 30χλμ και να επιζήσει απόδοση 30

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Ιπτάμενο Cosmopolitan

Δημοσίευσηαπό MIK » Τρί Απρ 19, 2016 11:09 am

Η ζωή είναι ωραία και πολλές φορές η ευτυχία μπορεί να είναι στα απλά πράγματα, να βλέπεις τον γιατρό να τρώει ένα μπροστινό, να βλέπεις στόλισμα του πεύκου και απογειώσεις με τον χάρο και το δρεπάνι πίνοντας ανέμελος τον καφέ σου με ωραία θέα στο Καντήλι.

Όχι ρε μην αυτοκτονήσετε. Κάθε χρονιά τα ίδια θα λέμε. Επειδή έκανε 18 συνεχόμενα Σαββατοκύριακα παλιόκαιρο και το καλύτερο θερμικό που πιάσατε στο Καντήλι είχε διάμετρο 32 μέτρα ενώ για να μπεις έτρωγες ένα μπροστινό και ένα 70ρι και πριν βγεις είχες κλωτσήσει 4 άλλα αλεξίπτωτα που το ήθελαν 17 μέτρα από τον βράχο για να έχεις συνολικό κέρδος ανόδου 63 μέτρα δεν είναι αυτός λόγος να αυτοκτονήσεις.

Είναι απλά λόγος να παραιτηθείς από τη δουλειά σου και να πας να πετάξεις αύριο μεθαύριο και Παρασκευή Κιθ.

Σόρυ δεν έχω ιδέα ούτε πια μέρα να διαλέξεις ούτε αν θα μας τα κάνει τσουρέκια με αναστροφές η αίσθησή μου είναι ότι αύριο έχει ρίσκο, μεθαύριο έχει αέρα και Παρασκευή έχει ξύλο αλλά μπορεί κάποιος την σωστή ώρα να μην βρει ούτε ρίσκο, ούτε αέρα ούτε ξύλο και να βγει καλή πτήση.

Θα παραιτούμουνα από τη δουλειά και θα άραζα και τις τρεις ημέρες στην απογείωση από τις 12.00 και ότι βγει. Κάτι θα βγει.

Έλα Κούμι βοήθα διάλεξε στον κόσμο μέρα και ώρα.

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Προηγούμενη

Επιστροφή στην Οργάνωση πτήσεων / μετακινήσεων

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

cron