Ημερομηνία Παρ Απρ 19, 2024 10:24 am
Text Size

Ασφάλεια Πτήσεων - Συμβάντα

Ατύχημα Πλαταιές 8/7/2007

Περιγράψτε ένα συμβάν που σας έτυχε στη πτήση (ή στο έδαφος) να το αναλύσουμε.

Συντονιστής: Moderators

Re: Ατύχημα Πλαταιές 8/7

Δημοσίευσηαπό yannis » Παρ Αύγ 10, 2007 11:14 pm

Ο Διογενης σου ειπε φιλε ecobill να πεταξεις μονο με καποιο εμπειρο στο βουνο.Νομιζω οτι η συμβουλη του ηταν σωστη.Απολυτος λογικη για καποιον που εχει τελειωσει την εκπαιδευση του.
Οταν σου ειπε να ειναι καποιος εμπειρος στο βουνο,προφανως δεν εννοουσε καποιος που δεν ξερεις,καποιος που δεν ξερει πως πετας,απλα καποιος εμπειρος γενικα.Καποιος εμπειρος που απλα θα σε κοιταζει και με το καρμα του θα σε βοηθησει να πεταξεις σωστα και με ασφαλεια.
Ενοουσε τον εμπειρο που σε ξερει,που εσυ τον εμπιστευεσαι,και που θα σου πει αν οι συνθηκες ειναι οι καταληλες για να πεταξεις σωστα κ ασφαλη.
Ο ιονελ σε γνωριζε πως πετας?Ειδε το καιρο και του φανηκε καλος?Δηλαδη με αλλα λογια δεχτηκε να σε αναλαβει εκεινη την μερα για να πεταξεις σωστα και με ασφαλεια?Ή απλα τον ειδες στο βουνο και του ειπες θα πεταξω και εγω?Για να ξερουμε τι εγινε.Αν εγινε το πρωτο,την ευθηνη αν θες καπου να την ριξεις,την εχει αυτος.Αν εγινε το δευτερο,την ευθηνη την φερεις εσυ.Σιγουρα παντος οχι ο διογενης που και δεν ηταν εκει,και που σου ειχε πει τι ακριβως επρεπε να κανεις.
Και αληθεια,δεν καταλαβαινω τι εννοεις οταν λες οτι μετα απο 5 μετρα που απογειωθηκες ηρθε μια ριπη,και 'ισως'και απο λαθος χειρισμο δικο σου βρεθηκες με σπασμενο χερι.Τι εγινε οταν ηρθε η ριπη,τι επαθε η πτερυγα,και τι εκανες εσυ?

Ειχες ολη την διαυγεια,την ψυχραιμια,την υπομονη να ψαξεις το θεμα για να δεις τι μπορεις να κανεις νομικα στον διογενη,ποσα μπορεις να του παρεις,και πως μπορεις να τον τρεξεις.Δεν λεω,μια χαρα Αμερικανια ηταν,για να καταλαβουμε και τον τροπο που αντιμετωπιζεις τα πραματα.Μην μας ζητησεις στο βουνο να σου δεσουμε τα κορδονια,και βρεθουμε στη φυλακη γιατι σου λυσανε στον αερα.
Την αυτοκριτικη σου ομως,και ας σου ειπε ο Διογενης οτι μπορεις να πεταξεις απο οπου θες,δεν ηξερες να την κανεις.Οτι δεν ηξερες καλα καλα να δεθεις,δεν σε ενοιαζε.Σου τονισε το εγω σου που σου ειπε να πεταξεις απο οπου θες..Δεν υπηρχε ουτε η συνεση,ουτε το γνωθι σ αυτον,ουτε η υπομονη να πεταξεις οταν θα ειναι και ο εκπαιδευτης σου στο βουνο.Και οταν πεσαμε και χτυπησαμε,βαλαμε τα κλαματα.Και κακο δεν ειναι να κλαις.Κακο ειναι να κλαις και να δειχνεις καποιον και να του λες,εσυ φταις.

Ειπες οτι μας εγραψες τι σου συνεβη για να βγαλει ο καθενας τα συμπερασματα του.Το δικο μου ειναι οτι φταις εσυ και μονο εσυ για οτι σου συνεβη εκεινη την ημερα.
Και θα συμφωνησω σε κατι μαζι σου....
ΠΟΥ ΠΑΣ ΡΕ ΚΑΡΑΜΗΤΡΟ!!! 8)

ΥΓ.Αληθεια,θα μαθουμε ποτε τι πραγματικα εγινε στον ατυχο Θαναση.Περασε ο καιρος,αλλα πως χτυπησε κανεις δεν ξερει.

ΥΓ.2 Χαιρομαι που εμαθα να πεταω μονος μου,ετσι οταν θα μου ερθει μια ριπη και θα κανω και λαθος χειρισμο δεν θα εχω κανενα να δειξω την ωρα που θα κλαιω για να του πω εσυ φταις.

yannis
Competition
 
Δημοσ.: 233

Re: Ατύχημα Πλαταιές 8/7

Δημοσίευσηαπό ecobill » Σάβ Αύγ 11, 2007 1:52 am

Yanni.
Δυστηχώς για να αποδώσω πλήρως όπως έγιναν τα γεγονότα ή όπως ειπώθηκαν κάποια πράγματα δεν μπορώ να το κάνω μέσα από δω.
Ετσι όπως γράφτηκαν ίσως να μην αποδίδονται σωστά αλλά δέχομαι όμως την όποια καλοπροαίρετη κριτική.
Και θα σου απαντήσω χωρίς τις δικές σου ειρωνείες.
Δεν κατάλαβες μάλλον ότι η όποια 'εκπαίδευση' μου δεν είχε τελείωσει.Με το που έκανες κάποιες καλές πτήσεις..παίρνεις τον δικό σου εξοπλισμό....δεν σημαίνει ότι μπορείς και να πετάς μόνος.Σκέψου λίγο και σένα όταν πρωτοάρχισες.Μαγκιά σου που έμαθες να πετάς μόνος.Εγώ ήθελα δάσκαλο.
Και δεν είναι θέμα σύνεσης ή υπομονής να περιμένω τον εκπαιδευτή μου στο βουνό.Πειθαρχία πάντα υπήρχε.Αυτά που έλεγε ήταν νόμος.Κ ετσι νομίζω πρέπει να γίνεται.Σ όλη την διάρκεια της εκπαίδευσης, εμπιστεύεσαι στον εκπαιδευτή την ίδια σου την ζωή.Εκτός κι αν το χεις πάρει αψήφηστα..
Οταν χτύπησα,(σου εύχομαι να μην βρεθείς ποτέ σ αυτή την θέση) κατάλαβα πολλά.Και κυρίως τα δικά μου λάθη.Την αυτοκριτική μου την έκανα και δεν έκλαιγα να δείχνω με το δάκτυλο ότι μου φταίνε οι άλλοι..όπως έγραψες.Γύρισα και δούλεψα σκληρά.
Δεν είχα, ούτε έχω σκοπό να τα πάρω από κανέναν Διογένη.Δεν είμαι τέτοιος τύπος.Και το όρο Αμερικανιά που έγραψες με πείραξε.Οπως και πολλά ακόμα.
Οταν έγραψα θα μπορούσα να ζητήσω πάρα πολλά , δεν εννοουσα χρήματα.
Να σταματησει να εκπαιδεύει θέλω.Μόνο αυτό.Αμεσα όμως.
Να μην υπάρξει άλλος τραυματισμός μετά τον Θανάση.
Και δεν το λέω μόνο εγώ.Αλλά και τόσοι άλλοι που έγραψαν στο forum και άλλοι τόσοι στο βουνο.

Οσον αναφορά τον Θανάση,έμαθα τι έγινε.Οτι εχω γράψει ισχύει. Αλλά λόγω ότι βρίσκεται σε εξέλιξη η διερεύνηση για το ατύχημα του,συνχωρέστε με αλλά θα προτιμούσα να μην γράψω προς το παρόν τίποτε άλλο.

ecobill
EN A
 
Δημοσ.: 14

Re: Ατύχημα Πλαταιές 8/7

Δημοσίευσηαπό axn » Πέμ Αύγ 23, 2007 8:19 pm

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΟΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΡΕΤΕ ΟΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟΙ ΕΙΜΑΙ ΟΘΑΝΑΣΗΣ ΜΕ ΤΟ ΑΤΥΧΗΜΑ ΣΤΙΣ 8/7. ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΙΡΟ ΤΙΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ ΣΤΟ FORUM ΕΝΙΩΣΑ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΣΑΣ ΓΡΑΨΩ ΚΑΙ ΕΓΩ. ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΥΧΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΣΤΑΤΩΣΗ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΑ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ 41 ΗΜΕΡΕΣ ΝΟΣΗΛΕΙΑΣ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΕΙΜΑΙ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΕΛΠΙΖΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ. ΣΑΝ ΕΝΗΛΙΚΑΣ ΚΑΙ ΑΝΔΡΑΣ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΙ ΤΑ ΛΑΘΗ ΜΟΥ ΕΛΠΙΖΟΝΤΑΣ ΠΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΜΕΡΙΔΙΟ ΤΟΥΣ ΣΤΟ ΑΤΥΧΗΜΑ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΑΝ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΣΤΓΜΕΣ ΤΟΥ ΑΤΥΧΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΠΡΟΣΓΕΙΩΣΕΙΣ.

axn
EN A
 
Δημοσ.: 2

Δημοσίευσηαπό orck » Πέμ Αύγ 23, 2007 9:53 pm

Περαστικα φιλε Θαναση,
Καλη αναρωση και συντομα κοντα μας :) :)

orck
Competition
 
Δημοσ.: 447

Δημοσίευσηαπό badder » Δευτ Οκτ 01, 2007 2:53 pm

Εσύ Θανάση έστω και με άσχημο τρόπο έμαθες από τα λάθη σου, τα οποία στο κάτω κάτω δεν έκαναν κακό σε κανέναν άλλο. Γρήγορη ανάρωση εύχομαι.

Έμαθα απο φίλους ότι τελικά αυτοί που είχαν το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης δεν έμαθαν από τα λάθη τους και δεν συνετίζονται επιβεβαιώνοντας την ασυνείδησία τους. Ακόμα και όταν τους έχει δωθεί η ευκαιρία να μην πάρει μεγαλύτερη έκταση το θέμα. Υποθέτω οτι δεύτερες ευκαιρίες όμως δεν δίνονται συχνά.

Κρίμα...

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: Ατύχημα Πλαταιές 8/7

Δημοσίευσηαπό ian » Τετ Οκτ 03, 2007 2:42 pm

Την Κυριακη την ωρα που απογειωθηκα ειδα απο κατω στον δρομο το φορτηγακι του να αναιβαινει στην απογειωση.. :evil:
Δεν ξερω αν πεταξε μαθητες.


Το Παρα5 ειναι ψυχολογικό αθλημα
ian
Competition
 
Δημοσ.: 210

Re: Πόρισμα για ατύχημα Ιουλίου 2007 στον Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό DrFlight » Παρ Αύγ 14, 2009 9:25 pm

To πόρισμα της επιτροπής διερεύνησης της ΥΠΑ
για το ατύχημα του Ιουλίου 2007 στον Κιθαιρώνα
για όποιον θα ήθελε να το διαβάσει:
:arrow: http://drflight.blogspot.com/

'Paragliding and Aviation' blog
http://drflight.blogspot.com/
Vangelis 'drflight' Patra.
DrFlight
Competition
 
Δημοσ.: 313

Re:

Δημοσίευσηαπό arisk » Σάβ Αύγ 15, 2009 9:44 pm

badder έγραψε:Βαγγέλη, εντελώς φιλικά, αφού δεν έχεις πλήρη εικόνα του τι συμβαίνει μη βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα.

Τα διπλώματα που δόθηκαν για παραμοτέρ δεν δόθηκαν κρυφά, αλλά χωρίς σχολές / εξετάσεις κτλ. Και όσον αφορά εκπαίδευση σε παραμοτέρ και μόνο, εμάς δε μας αφορά. Το πως ακριβώς έγινε η διαδικασία δεν είναι θέμα της ΕΛΑΟ αλλά της επιτροπής υπερελαφρών. Η ΕΛΑΟ απλά δέχθηκε όσα έδωσε η αρμόδια επιτροπή διότι αυτή ήταν αρμόδια. Για αυτό υπάρχουν επιτροπές αεραθλημάτων. Και σε εμάς όταν έγινε σχολείο εκπαιδευτών η ΕΛΑΟ δεν παρενέβη. Η επιτροπή το οργάνωσε και απλά ενημέρωσε την ΕΛΑΟ για τα αποτελέσματα.

Τη έγγραφη σύσταση θα την έκανε για το ότι δεν είχε πτυχίο εκπαιδευτή για παραπέντε και έκανε εκπαίδευση.

Όσο για τα λεφτά που δε μας δίνει, δεν το κάνει ειδικά για εμάς. Απλά δεν υπάρχει χρηματοδότηση από το κράτος.

Σεβασμός υπάρχει και δεν καταλαβαίνω γιατί αυτή η προκατάληψη απέναντι τους. Με κάθε ευκαιρία να βάλλουμε εναντίον τους. Δεν προσπαθώ να υπερασπίσω κανέναν αλλά δεν υπάρχει κάποιος λόγος για να στρεφόμαστε εναντίον τους σε αυτό το θέμα. Αντιθέτως η θέση τους στο θέμα της συσχέτισης εκπαίδευσης παραπέντε και παραμοτερ είναι ίδια με τη δική μας και το θέμα θα ξεκαθαρισθεί.



Η ΕΛΑΟ έπρεπε κάποια στιγμή να δώσει διπλώματα εκπαιδευτών για παραμοτερ για να αρχίσει επιτέλους η εκπαίδευση στην Ελλάδα.
Όταν λοιπόν ξεκινάς πρώτη φορά να δώσεις διπλώματα εκπαιδευτή αναγκαστικά εφόσον ήδη υπάρχει καθυστέρηση και πετάμε πάνω από 200 άτομα παραμοτερ διαλέγεις του πιο καλούς πιλότους στον χώρο που θέλουν να ασχοληθούν με την εκπαίδευση και δίνεις διπλώματα βοηθού εκπαιδευτή για να ξεμπλοκάρει η κατάσταση. Αυτό έκανε και η ΕΛΑΟ . Δυστυχώς όμως στην ΕΛΑΟ δεν υπήρχε κάποιος έμπειρος στο παραμοτερ για να επισημάνει τις παγίδες που κρύβει ένα τέτοιο ενέργημα.
Τα λάθη λοιπόν που έγιναν και το λέω αυτό γιατί συζήτησα με την ΕΛΑΟ πέρσι το θέμα ήταν τα εξής.
1. οι πιλότοι που πήραν τα διπλώματα δεν ενδιαφέρονταν για την εκπαίδευση.
2. οι περισσότεροι από αυτούς δεν είχαν άδεια εκπαιδευτή πλαγιάς ,που είναι και το σημαντικότερο
3 δεν έγινε ανοικτή ενημέρωση για τις προθέσεις τις ΕΛΑΟ
4 Ανακατεύτηκαν τα υπερελαφρα με τα αλεξίπτωτα πλαγιάς.

Τέλος κατά την άποψη μου δεν υπάρχει περίπτωση όταν γίνετε μια αρχή να μην υπάρξουν λάθη, το θέμα είναι τι γίνετε από δω και πέρα .
Για μένα που όπως ξέρετε όλοι έχω ασχοληθεί αρκετά με το παραμοτερ μπορώ να σας διαβεβαιώσω ότι το δύσκολο και το επικίνδυνο είναι η εκπαίδευση του αλεξίπτωτου πλαγιάς και όχι του παραμοτερ και λέω για την εκπαίδευση του παραμοτερ όταν έχει Ίδη τελειώσει την εκπαίδευση του αλεξιπτώτου πλαγιάς για να μην παρεξηγούμε.
Το μόνο που χρειάζεται στην εκπαίδευση του παραμοτερ είναι εξοικείωση με τους κανόνες του κινητήρα γιατί όλοι οι υπόλοιποι κανόνες πτήσεις είναι ίδιοι με του αλεξιπτώτου πλαγιάς .
Πρέπει να καταλάβουν ορισμένοι ότι πετάμε το ίδιο φτερό με τριμ ή χωρίς, ρεφλέξ ή απλό. Το σίγουρο όμως είναι ότι δεν έχει σχέση με τα υπερελαφρά τουλάχιστον στην εκπαίδευση. Αποκτά σχέση με τα υπερελαφρα όταν οι πτήσεις ξεπερνούν τα 50 χιλ ή ένα Α ύψος ή περνάμε πάνω από αεροδρόμια κλπ.
Σε καμιά περίπτωση λοιπόν δεν επιτρέπετε η εκπαίδευση απευθείας σε παραμοτερ γιατί δεν πετάει το παραμοτερ αλλά το αλεξίπτωτο.

Για να μην σας κουράζω άλλο πρέπει η ΕΛΑΟ να καλέσει σε έλεγχο τους πιλότους – εκπαιδευτές που πήραν άδεια βοηθού εκπαιδευτή παραμοτερ.
Πρώτα να επιβεβαιώσει αν ξέρουν να πετούν παραμοτερ , μετά να επιβεβαιωσει την πρόθεση τους να εκπαιδεύσουν (αν είναι εκπαιδευτές αλεξιπτώτου πλαγιάς να μπορούν να εκπαιδεύσουν και για τα δυο , αν όχι να μπορούν να εκπαιδεύσουν για παραμοτερ μονό όσους έχουν τελειώσει την εκπαίδευση αλεξιπτώτου πλαγιάς με υπογραφή του εκπαιδευτή που τους εκπαίδευσε και γενικότερα να αναθεωρήσει τις θέσεις τις για το παραμοτερ γιατί το αλεξίπτωτο πετάει

Υ.Γ. λυπάμαι για τον φίλο που είχε το ατύχημα αλλά ήταν αναμενόμενο με την αδράνεια που μας διακρίνει.

Τελευταία επεξεργασία απο arisk την Κυρ Αύγ 16, 2009 10:32 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Μην αμελείτε να παίρνετε την πτήση σας.
http://www.ppg.gr
youtube. ariskol
arisk
EN D
 
Δημοσ.: 125

Re: Ατύχημα Πλαταιές 8/7

Δημοσίευσηαπό badder » Σάβ Αύγ 15, 2009 10:59 pm

Άρη όπως έχουμε συζητήσει και στο παρελθόν, συμφωνούμε και ήδη έχουν γίνει οι κατάλληλες ενέργειες σε επίπεδο ΕΛΑΟ.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: Ατύχημα Πλαταιές 8/7

Δημοσίευσηαπό arisk » Κυρ Αύγ 16, 2009 11:02 am

Προσοχή όμως να μην γίνουμε Γερμανία .
Με τόσο αυστηρούς κανόνες όπως καταλαβαίνετε το άθλημα στην μικρή και φοβισμένη Ελλαδίτσα θα πάει κατά διαόλου .
Το πληθυσμιακό ποσοστό που ασχολείται με το άθλημα (αλεξίπτωτο πλαγιάς και παραμοτερ ) είναι ήδη μεγάλο εν σχέση με το ποσοστό των γερμανών.
Όλοι παγκοσμίως φωνάζουν για πιο χαλαρούς κανονισμούς προκειμένου να ζωντανέψουν τα σχετικά αεραθλήματα . δεν μιλώ για τα θέματα ασφαλείας και την ελεγχόμενη εκπαίδευση . ο παγκόσμιος Michel Carnet σηκώνει Πανό γι αυτό http://www.ojovolador.com/eng/paramotor/

Καλό θα ήταν η ΕΛΑΟ να καλέσει μερικούς σχετικούς πιλότους και εκπαιδευτές αυτή την φορά πριν πάρει τις σχετικές αποφάσεις και γιατί όχι να πρωτοτυπήσει στα ευρωπαϊκά δρώμενα.
Μπορώ να προσκαλέσω σε μια τέτοια συνάντηση τους φίλους Michel Carnet και Mathieu Rouanet να μας βοηθήσουν .
Ξέρω φίλε Γιάννη ότι από πλευρά σου προσπαθείς για το καλύτερο μέσα από την ΕΛΑΟ , ίσως όμως να ήρθε η ώρα αυτό το αρνητικό γεγονός που συνέβη με τον Θανάση να θέση καινούριους τρόπους αντιμετώπισης των εκμεταλλευτών του αθλήματος .

Μην αμελείτε να παίρνετε την πτήση σας.
http://www.ppg.gr
youtube. ariskol
arisk
EN D
 
Δημοσ.: 125

Προηγούμενη

Επιστροφή στην Ασφάλεια Πτήσεων - Συμβάντα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες

cron