Ημερομηνία Τρί Απρ 16, 2024 9:29 pm
Text Size

Ασφάλεια Πτήσεων - Συμβάντα

Ατύχημα Πλαταιές 8/7/2007

Περιγράψτε ένα συμβάν που σας έτυχε στη πτήση (ή στο έδαφος) να το αναλύσουμε.

Συντονιστής: Moderators

Δημοσίευσηαπό Agelos » Πέμ Ιούλ 12, 2007 4:06 pm

Κατά την γνώμη μου το θέμα δεν είναι τι κάνει η ΕΛΑΟ ή η ΕΑΠ για μας, αλλά τι κάνουμε εμείς για τον χώρο. Σε παράφραση της ρήσης Κέννεντυ. Επίσης το πρόβλημα δεν είναι θέμα του χώρου μας, αλλά θέμα της χώρας μας. Όπως λοιπόν συμβαίνει παντού στην Ελλάδα προσπαθούμε να πάρουμε χωρίς να δώσουμε. Είναι ακριβός ο εκπαιδευτής που μας εκπαιδεύει, αλλά δεν ρώτησε κανείς γιατί αυτός ο άνθρωπος θα πρέπει να διαλέξει αυτό σαν επάγγελμα, χωρίς να του προσφέρονται εξασφαλίσεις όπως σε άλλα επαγγέλματα;
Δεν δίνει τίποτα η ΕΑΠ αλλά θέλουμε να διοργανώνει πρωταθλήματα αντάξια του εξωτερικού και να επιδοτεί τους πιλότους.
Όλοι μας λοιπόν προσπαθούμε να κάνουμε το βίτσιο μας πληρώνοντας όσο το δυνατόν λιγότερα. Ένα χωράφι στην προσγείωση στον Κιθαιρώνα θέλαμε και αμφιβάλλω αν πλήρωσαν όλοι γι' αυτό, για να μην πιάσω την ιστορία με τον τάπητα στην απογείωση και πόσα έβαλε ο Τσουλούφης από την τσέπη του.
Η DHV είναι η ΕΑΠ της Γερμανίας και έχει καταφέρει χρεώνοντας αυτά τα χρήματα που λέει η Κέλλυ, να γίνει αυτή που είναι. Ποιός στην Γερμανία τολμάει να πάρει αλεξίπτωτο ίδιας μάρκας που μπορεί να βρεί στην Γερμανία, στο εξωτερικό φτηνότερα; Αν το κάνει δεν θα είναι ασφαλισμένος στην DHV. Αυτό που κάνει λοιπόν η Γερμανική ομοσπονδία είναι να προστατεύει τους πιλότους της, τους επαγγελματίες του χώρου ώστε να μπορούν να επιβιώνουν οικονομικά και εν τέλει να προστατεύει το άθλημα από άσχετους και επικύνδυνους. Πώς; Ζητώντας χρήματα για να μπορεί να επιβιώνει.Αντιθέτως εδώ εγώ μπορώ μα διδάξω τον γιό μου - όπως λέει ο Αντρέας - αλλά έτσι θα στερούσα πόρους από τισ σχολές που από αυτό περιμένουν να ζήσουν. Να μην παραπονεθούμε αν σε μερικά χρόνια δεν υπάρχουν σχολές. Οι παλιοί θυμούνται τον Καραπούλιο, που βρίσκεται τώρα; Πόσα πάιρνουν αυτοί οι έρμοι στην ΕΑΠ που τους ζητάμε να είναι αστυνομικοί, εισαγγελείς και κριτές. Γιατί αυτοί να μην είναι στην απογείωση σαν πολλούς από εμάς αντί να είναι στα γραφεία για εμάς. Ίσως υπάρχουν μερικοί τρελοί αλλά για πόσο; Και μια και μακρυγόρησα θα καταλήξω όπως πριν μερικά χρόνια σε ένα άλλο forum. Μέχρι να υπάρξει μια άλλη προοπτική στο χώρο αυτο που θα κάνω, το σάκκο μου τους φίλους μου ΄- που σιγά-σιγά την κάνουν ένας ένας-και στην απογείωση χωρίς ΕΑΠ χωρίς PARAPRO, και άσε τον Διογέη και τον κάθε Διογένη να αλωνίζει.

Κουσουρής Άγγελος

Agelos
Competition
 
Δημοσ.: 271

Re: Ατύχημα Πλαταιές 8/7

Δημοσίευσηαπό ecobill » Πέμ Ιούλ 12, 2007 4:58 pm

Για να καταλάβω κάτι...αν και μπήκα να ψάξω και δεν βρήκα τίποτα σχετικό.

Οκ. Εκδόθηκαν οι άδειες και δοθήκανε σε κάποιους με τον α ή β τρόπο.
Μερική ή ακόμα και ολική αφαίρεση άδειας λόγω παραπτωμάτων ή πχ ατυχημάτων δεν προβλέπεται?? :!: :!:
Εδώ τα διπλώματα οδηγήσεως τίθονται σ αυτές τις διαδικασίες λόγω point sustem.Ενα δίπλωμα εκπαιδευτή όχι??Είναι δηλαδή εσαεί...εκπαιδευτής υπερελαφρών και παραμοτέρ???Κι ας μην ξέρει όπως λέτε νε πετάει παρα5???
οεο??? :oops:

ecobill
EN A
 
Δημοσ.: 14

Re: Ατύχημα Πλαταιές 8/7

Δημοσίευσηαπό DrFlight » Πέμ Ιούλ 12, 2007 5:59 pm

:idea: :idea: :idea: :idea:
Γι αυτό κι εγώ στην ταπεινή μου γνώμη είπα ότι αν δεν κάνουν κάτι τα επίσημα όργανα κάποια στιγμή θα ξαναέρθει με νέα φουρνιά.
Τότε το μόνο που θα μένει θα είναι να τον κράξουν όλοι και να τον πάρουν με τις πέτρες. Όμως κι αυτό με μέτρο γιατί μπορεί να φέρει εκείνος την αστυνομία, να βγάλει τα διπλώματα του εκπαιδευτή και να πάνε μέσα αυτοί που δεν πρέπει (Ελλάδα είπαμε γαρ).
Ecobill αφού σε ενδιαφέρει ρίξε μια ματιά στο αρχείο της ΕΑΠ (Κανονισμός Επιτροπής Α.Π. παράγραφος 6,6 κυρίως, και τις πιο πριν : http://www.hellenic-paragliding.gr/arxeio.html
Λέει για το ποιος έχει την εξουσία σε μια οργανωμένη απογείωση να απαγορέψει για λόγους ασφαλείας πτήση.
Ο 'νομοθέτης' έχει προβλέψει για παρατηρητές ασφαλείας και υπεύθυνους ασφαλείας και αδειών σε όλες τις οργανωμένες λέσχες. Γι αυτό άλλωστε και για πολλούς άλλους λόγους τις χρειαζόμαστε τις λέσχες. Μέχρι τώρα έχουν μείνει στα χαρτιά γιατί? Ευκαιρία να επανασυσταθούν τώρα μιας και υπάρχει η ανάγκη.
Έστω κι αν αυτό θα στείλει τον συγκεκριμένο απλώς σε ένα άλλο βουνό να συνεχίσει..

'Paragliding and Aviation' blog
http://drflight.blogspot.com/
Vangelis 'drflight' Patra.
DrFlight
Competition
 
Δημοσ.: 313

Re: Ατύχημα Πλαταιές 8/7

Δημοσίευσηαπό adreas » Πέμ Ιούλ 12, 2007 10:43 pm

Άγγελε, όντως τα κάνει αυτά η DHV γι αυτό και δεν τη συμπαθεί πια κανείς και το πιο πιθανόν έχει να πέσει πολύ χοντρός καυγάς με την ΕΕ για μονοπωλιακή και γενικότερα κωλοχαρακτηριακή συμπεριφορά.

Το τι αποτέλεσμα θα έχει στους εκπαιδευτές το να πας να εκπαιδεύσεις το γυιό σου είναι συζητήσιμο. Προσωπικά, νομίζω θα είναι αμελητέο επειδή η συντριπτική πλειοψηφία προτιμάει ούτως ή άλλως το υπάρχον σύστημα (άλωστε και 'γω μέσω έκπαιδευτή πήγα). Και στο φινάλε, εάν όντως δεν υπάρχει διαφορά στο αποτέλεσμα, το να προστατεύεις με το έτσι θέλω μια οικονομική δραστηριότητα είναι δικτατορικό. Εάν το τελικό αποτέλεσμα είναι καλό ή όχι είναι θέμα του εξεταστή να το κρίνει αντικειμενικά.

Και για να πάω πάλι στους Άγγλους που τους έχω άχτι. Την εκπαίδευση την πληρώνεις (απ' τη μύτη) μέχρι το ΠΛ (το οποίο μπορεί να το δώσει κατευθείαν η σχολή!). Μετά σε παίρνει στις αγκάλες της η ευρύτερη κοινότητα των πιλότων της περιοχής σου μέσω των αντίστοιχων σωματείων. Από και και πέρα τα πράματα είτε είναι τζάμπα (τα σκας στα σωματεία όπως και δω αλλά είναι τρίχες) είτε άμα θες πας σε κάνα σεμινάριο που μπορεί να θέλει πληρωμή αλλά δικό σου θέμα. Όταν πας για Π, το δηλώνεις μόνο στη BHPA (αντίστοιχη ΕΛΑΟ, DHV) και τα σκας για την εξέταση. Δεν είναι όπως εδώ που πρέπει να υπογράψει χαρτί εκπαιδευτής ακόμη και για το Π ότι είσαι έτοιμος (τα πρακτικά που πρέπει να έχεις κάνει τα έχουν δει και υπογράψει κάποιοι μάρτυρες από το σωματείο σου και τα έχεις μαζέψει απο δω κι από κει). Αυτό μάλιστα. Εκεί κολλάω εγώ. Πιστεύω ότι η εξέταση πρέπει να είναι τελείως ανεξάρτητο κομάτι και να λαμβάνει υπ' όψιν της την ικανότητα του πιλότου και μόνο. Εάν αυτό είναι πιο δύσκολο ας πληρώνει παραπάνω αυτός που πηγαίνει εκτός σχολής για να περνάει πιο πολλά τεστ (με το σκεπτικό ότι ο εκπαιδευτής εγκυάται κάποια ποιότητα για να κόβουμε δρόμο από την εξέταση).

Αυτά σε έναν τέλειο κόσμο. Τώρα επειδή ο παρών είναι μπουρδέλο και ούτε η BHPA, ούτε η ΕΛΑΟ ούτε η DHV ούτε και οι κοινότητες των πιλότων είναι άγιες αλλά ούτε και τελείως για τα μπάζα πέφτουμε κάπου ανάμεσα σε παράδεισο και κόλαση. Επειδή ο χώρος μας έχει φάει πολύ κατραπακιά, πιστεύω ότι αξίζει να στηρίζουμε την κακομοίρα την ομοσπονδία κι ας κάνει και μερικές μαλακίες από δω κι από κει. Χάνει λίγο τι να κάνουμε αλλά δικιά μας είναι δε βαριέσαι. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δε μπορούμε να ονειρευόμαστε για το πως θα έπρεπε να είναι τα πράματα και να τα σπρώχνουμε λίγο λίγο προς τα κει όπως μπορούμε και νομίζουμε.

adreas
Competition
 
Δημοσ.: 569

Re: Ατύχημα Πλαταιές 8/7

Δημοσίευσηαπό george29041 » Παρ Ιούλ 13, 2007 9:05 am

Εχετε δικιο ,το χαρτι δεν κανει τον πιλοτο ουτε τον εκπαιδευτη.
Τι να γινει ομως, αν το παμε ετσι θα πουνε αλλοι: το χαρτι δεν κανει τον οδηγο, το μαστορα,το γιατρο,το δικηγορο και θα εχουν δικιο και αυτοι, μετα παπαλα, πρεπει να υπαρχει καποιο συστημα αξιολογησης δεν γινετε διαφορετικα.
Καλο ειναι η αξιολογηση να γινετε σωστα οχι απο παραθυρα ,τσεπες, γνωριμιες,για να εχουν υσχη τα διπλωματα.

george29041
Competition
 
Δημοσ.: 376

Δημοσίευσηαπό yannis » Παρ Ιούλ 13, 2007 12:00 pm

Τελικα θα μαθουμε ποτε τι εγινε εκεινη την μαυρη Κυριακη στην Πλαταιες?Κανα νεο κανεις?

http://www.cretanparagliding.gr

After all,its all about having fun!
yannis
Competition
 
Δημοσ.: 233

Δημοσίευσηαπό norad » Παρ Ιούλ 13, 2007 2:50 pm

ecobill έγραψε:Χθές λοιπόν ο Θανάσης που ούτε μήνα δεν είχε την δικιά του πτέρυγα απότι έμαθα,που φυσικά την αγόρασε απτον ίδιον μιας και εμπορεύεται μια πολύ γνωστή μάρκα, τον έβαλε να κάνει γουικ οβερ αρκετά έντονο .Το αποτέλεσμα ήταν να κλείσει η πτέρυγα κάποια στιγμή και να ανοίξει κατα το ήμιση.Υπ όψιν ότι τον καθοδηγούσε με ασύρματο.Κάποια στιγμή φυσικά υπήρξε η απώλεια κι η πτώση κ ενώ είχε χρόνο να τραβήξει το εφεδρικό αυτό δεν έγινε.Γιατι απλά δεν του ζητήθηκε!!

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Δημοσίευσηαπό yannis » Παρ Ιούλ 13, 2007 5:35 pm

Τωρα αυτο τι ειναι?Τι εγινε?Δεν βγαζω καμια ακρη.
Εκανε εντονα wing over και εκλεισε η πτερυγα και δεν ενοιξε ολη?Δηλαδη γραβατα?Και μετα υπηρξε η απωλεια και η πτωση?Τι ειναι αυτο?Τι απωλεια ειχαμε?Ελεχγου?Μα αν εχεις απωλεια ελεγχου με κλεισιμο,σημαινει οτι εχεις μπει σε spiral.Και αν εχεις υψος να ανοιξεις εφεδρικο και δεν το κανεις,σημαινει οτι μεχρι να κατεβεις εχεις μπει σε βαθυ spiral,και δεν την βγαζεις με ενα σπασμενο αστραγαλο.Βασικα κατα πασα πιθανοτητα δεν θα μεινει κοκαλο γερο.Δεν ταιριαζει πολυ η περιγραφη για ατυχημα.Ποιο πολυ στο περιπου ειναι,χωρις να ξερουμε ακριβως.Κανεις που ηταν εκει?Κανεις που μιλησε με τον Διογενη?

http://www.cretanparagliding.gr

After all,its all about having fun!
yannis
Competition
 
Δημοσ.: 233

Re: Ατύχημα Πλαταιές 8/7

Δημοσίευσηαπό george29041 » Παρ Ιούλ 13, 2007 7:00 pm

Αν τα πραγματα ειναι ετσι, να πως μπορει να εξελιχθει η ασκηση οταν χαθει ο συντονισμος.
http://www.youtube.com/watch?v=JegHyJIUuUo

Στην περιπτωση μας χωρις εφεδρικο.
http://www.youtube.com/watch?v=zqZWxD2x ... ed&search=
Ακομα χειροτερα

george29041
Competition
 
Δημοσ.: 376

Re: Ατύχημα Πλαταιές 8/7

Δημοσίευσηαπό ecobill » Παρ Ιούλ 13, 2007 8:57 pm

Οτι έγραψα είναι ότι μου μεταφέρανε άτομα που ήταν εκεί.
Μετά το wing over υπήρξε κλείσιμο και η πτέτυγα δεν άνοιξε εξ ολοκλήρου και κατέβηκε με κλεισμένη πτέρυγα και ελαφρύ σπιράλ.
Δυστηχώς δεν ήμουν εκεί για να σας τα επιβεβαιώσω αυτοπροσώπως.
Τόσα άτομα ήσασταν εκεί ...κανένας δεν ειδε πως έγινε :?: :?: :!:
Αυτό όμως που έχω να σας γράψω είναι ότι σ όλα τα άτομα γύρω απτον Διογένη επικρατεί ο νόμος της σιωπής.
Ακούστηκαν τα εξής αντιφατικά...στο νοσοκομείο που πρωτομεταφέρθηκε δεν τον δεχόταν λόγω της σοβαρότητας του ατυχήματος κ ζητήσανε να μεταφερφεί άμεσα στο ΚΑΤ κ απτην πλευρά Διογένη..δεν είναι κάτι σοβαρό και σύντομα θα ξαναπετάξει.
Αντε βγάλτε ακρη....
Κανείς που να ξέρει κάτι πραγματικά είτε για το ατύχημα είτε για την σημερινή κατάσταση του Θανάση υπάρχει :?: :?:

ecobill
EN A
 
Δημοσ.: 14

Δημοσίευσηαπό yannis » Σάβ Ιούλ 14, 2007 12:34 am

Γι αυτο λεω,πολλα εχουμε πει,ολα χρησιμα,και αν και χρειαστηκε να χτυπησει καποιος,δειχνει οτι ολοι ειναι ευαισθητοποιημενοι σε θεματα ασφαλειας και κανονισμων,και ας ελπισουμε οτι ολοι εχουμε καταλαβει πλεον οτι δεν υπαρχει θεμα καλης σχεσης με καποιον,και να λεμε ασε μωρε,τον ξερω,ας κανω τα στραβα ματια.Το μαχαιρι πρεπει να μπει στο κοκκαλο.Δεν υπαρχει χειροτερο συναισθημα,και το λεω γιατι το εχω ζησει 2 φορες,απ το να φευγεις απο την προσγειωση και να τρεχεις καποιον φιλο σου ή συναθλητη σου στο νοσ/μειο και να τον ακους να ουρλιαζει απ τους πονους.
Σε αναμονη λοιπον ακομα για να μαθουμε τι εγινε.Γιατι κανεις δεν μιλαει και δεν λεει κατι καθαρα.Ποιο πανω γραφεται οτι ηταν ακαταληλος ο καιρος για πεταγμα,και οτι μονο αυτοι πεταξαν,αλλα μετα λενε οτι χτυπησε σε μανουβρα,ασχετο με τον καιρο δηλαδη.Αν καποιος ειδε το εγινε ας μας πει.Ολοι μας περιμενουμε με αγωνια.

http://www.cretanparagliding.gr

After all,its all about having fun!
yannis
Competition
 
Δημοσ.: 233

Re: Ατύχημα Πλαταιές 8/7

Δημοσίευσηαπό guru » Κυρ Ιούλ 15, 2007 11:12 am

Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσες φορές έχω ετοιμάσει κείμενο για αυτό το ποστ, και το έχω σβήσει.
Με έχει απασχολήσει πάρα πολλές φορές αυτό το θέμα και δεν μπορώ να αποφύγω το να παραλληλίσω την κατάσταση με τον Καραπούλιο, που αν εκείνη την εποχή υπήρχε forum θα υπήρχε συχνή ενημέρωση στην κατηγορία «συμβάντα εν πτήση».
Πολύ μικρά περιθώρια ασφαλείας στην εκπαίδευση, χωρίς πιστοποίηση ή ραμμένους από τον ίδιο εξοπλισμούς, πόλωση των μαθητών έναντι των υπόλοιπων, δεν ήξερε ο ίδιος να πετάξει με απαιτήσεις, πολλά ατυχήματα κουκουλωμένα. Και όλα αυτά την εποχή που η Alpamayo έφερνε Γάλλους εκπαιδευτές για να θέσει τις σωστές βάσεις.
Από την άλλη, τον βράβευσαν φέτος στην Δράμα για την συνεισφορά του σαν πρωτοπόρο, και έμεινα με ανοικτό το στόμα.
Μετά όμως άρχισα να σκέφτομαι τον κόσμο που έβγαλε στο βουνό, μεταξύ των οποίων και ο Διονύσης (dealer) που παρέλαβε και το βραβείο για λογαριασμό του. Και πόσους εκπαίδευσε στην επαρχία την εποχή που δεν είχαν άλλη λύση?
Γιατί υπήρχε ο Καραπούλιος την εποχή της Alpamayo? Γιατί υπάρχει ο Διογένης την εποχή της Freedom? Είναι θέμα άγνοιας ή καλύπτουν συγκεκριμένες ανάγκες της αγοράς?

Ευτυχώς για αυτά τα πολύ δύσκολα διλήμματα υπάρχει μια πολύ απλή λύση.

Δίνεις το καλό παράδειγμα και φροντίζεις το ίδιο και για το άμεσο περιβάλλον σου.

Πετάμε οι ίδιοι σωστά? Έχουμε δημιουργήσει παρέα και γνωστούς που λειτουργούν με ασφάλεια, γνώση και καλή συμπεριφορά?

Έτσι μπορεί να ανοίξουν τα μάτια αυτών που την εποχή της πληροφόρησης πήγαν καταλάθος στους «παλικαράδες».
Γιατί πάντα θα υπάρχουν και αυτοί που θέλουν να είναι «παλικαράδες» και δεν θα «μασήσουν» με παρατηρήσεις ή με κάποιο νόμο του κράτους και της ομοσπονδίας.
Γι αυτούς όπως και για όλους μας υπάρχει ο νόμος της βαρύτητας που χωρίς γνώση και περιθώρια ασφαλείας είναι πιο εύκολο να τον παραβείς, και τα πρόστιμα ήταν πάντα τσουχτερά (όπως λένε και τα κανάλια).

Apostolos Mavrothalassitis
Axis team
guru
Competition
 
Δημοσ.: 537

Δημοσίευσηαπό ManolisV » Κυρ Ιούλ 15, 2007 10:33 pm

guru\";p=\"9236 έγραψε:.......
Δίνεις το καλό παράδειγμα και φροντίζεις το ίδιο και για το άμεσο περιβάλλον σου.

Πετάμε οι ίδιοι σωστά? Έχουμε δημιουργήσει παρέα και γνωστούς που λειτουργούν με ασφάλεια, γνώση και καλή συμπεριφορά?
......


Απλά υποκλίνομαι !

ManolisV
EN A
 
Δημοσ.: 4

Re: Ατύχημα Πλαταιές 8/7

Δημοσίευσηαπό ian » Δευτ Ιούλ 16, 2007 6:32 pm

Ημουν μια εβδομαδα εκτος internet και εκτος βουνου και τωρα διαβαζω για το ατυχες γεγονος.
Λυπαμαι πολυ για το παιδι που επαθε το ατυχημα και του ευχομαι περαστικα για την υγεια του
Επισης λυπαμαι πολυ που το ονειρο του για την πτηση τελειωνει με εναν εφιαλτη... πιθανον οταν επανελθει στην υγεια του να μην θελησει να ξαναπεταξει μετα απο αυτο που εζησε και ειναι κριμα γιατι εμπιστευτηκε αυτο το ονειρο ζωης σε εναν που ειναι ασχετος!! και το χειροτερο!! απατεωνας!! και αυτο γιατι αυτος επεισε και πειθει καποιους ανθρωπους οτι ειναι νομιμος εκπαιδευτης Αλ. Πλαγιας. Απο οτι ξερω για την εκπαιδευση που κανει παιρνει τα ιδια λεφτα με τους εκπαιδευτες που χρειαστηκε να κανουν αυτα που οριζει ο νομος για να ειναι νομιμοι εκπαιδευτες, γιατι δηλαδη αυτος απο το πουθενα να κανει εκπαιδευσεις και καποιοι αλλοι να περνούν απο βοηθοι εκπαιδευτων καποια χρονια, να εχουν περασει απο ολα τα σταδια πιλοτου δηλαδη ΠΛ, Π, ΠΠ που αυτο σημαινει χρονια πτησεων, εμπειρια, αγωνιστηκες συμετοχες κ.α. και τελος να δωσουν εξετασεις και να αποδειξουν οτι ειναι ικανοι για εκπαιδευτες, αυτος δηλαδη ειναι μαγκας που τα εχει προσπερασει ολα αυτα και το παιζει εκπαιδευτης και τα κονομαει; ακομα και τσαμπα να εκανε εκπαιδευση ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ.
Δεν συμφωνω με τον Andrea στο οτι ενας φιλος μπορει να σε εκπαιδευσει οσο καλος και αν ειναι, γιατι αυτος ο φιλος μπορει οντως να ειναι πολυ καλος και χωρις να το ξερει μπορει να εχει και το χαρισμα να τα μεταδιδει και καλα, και πιθανον αν ειχαν τυχει ετσι οι συγκυριες να ειχε δωσει και για εκπαιδευτης και να ειχε γινει ισως και ενας απο τους καλυτερους!! ενταξει δεν ειναι εκπαιδευτης εμας μας ειπε και μας διδαξε σωστα πραγματα και πεταμε μια χαρα και με ασφαλεια. και αν αυτος ο φιλος μας δεν ηταν οπως τον περιγραφω πιο πανω αλλα κακος πιλοτος με εσφαλμενη αντιληψη της πτησης, εγωιστης και ψωρομαγκας, επικυνδινος με κομπλεξ κατωτερωτητας, τι νομιζεις οτι θα σου ελεγε οταν οι συνθηκες δεν ηταν καλες για πτηση και ειδικα για το επιπεδο σου ( υποτιθεται οτι εισαι νεος και δεν ξερεις τιποτα) οταν εσυ εβλεπες καμια δεκαπενταρια πιλοτους να καθονται σαν κοτουλες και να περιμενουν στην απογειωση, οταν εσυ κατι ψιλιαζοσουν και τον ρωταγες φιλε να απογειωθουμε; ολοι καθονται γιατι δεν πετανε; πιθανων να σου ελεγε οτι αυτος ο καιρος ειναι για αντρες και οχι για γκει. Και καλα στον Κιθαιρωνα που καθε Σαββατοκυριακο πηγαινουν και εικοσι τριαντα ατομα, στην επαρχια οπου ζεις και λες οτι δεν υπαρχει κοσμος τοτε ουτε την απορια γιατι αυτοι με τοσο δυνατο αερα δεν πετανε ο φιλος μου γιατι μου λεει να πεταξουμε δεν θα ειχες!!
Η μοναδικη διαφορα του Διογενη και του θεωρητικου φιλου του παραπανω παραδειγματος ειναι οτι ο ενας περνει χρηματα ενω ο αλλος οχι, το σιγουρο ειναι οτι και οι δυο καποια στιγμη θα στουκαρουν καποιον πιλοτο τους.
Γιαυτο υπαρχουν νομοι και διπλωματα, διαδικασιες και προυποθεσεις αποκτησης αυτων!! για να προστατευουν εμενα που ειμαι ανιδεος ακομα γιατι τωρα μπαινω στον χωρο και δεν εχω καν την ικανοτητα να κρινω αν αυτος που με εκπαιδει ειναι αυτος που πρεπει η οχι.
Τωρα θα μου πεις πως τελικα προστατευεσαι αφου ο καθενας εαν θελει μπορει τελικα να δηλωσει εκπαιδευτης να κανει μια σχολη με χαρτια στην εφορια (γιατι ξερει οτι απο παντου μπορει να γλυτωσει εκτος απο αυτην) και αυτο να το χρησιμοποιει σαν καλυψη και σαν δικαιολογια νομιμοποιησης της παρανομιας του; αυτος λοιπον με εξαπατα πουλωντας μου φυκια για μεταξωτες κορδελες, δεν πρεπει να καταγγελθει απο αυτους που ξερουν οτι ειναι απατεωνας; Μπορει να κανω λαθος για αυτο που θα πω αλλα νομιζω Γιαννη (bader) οτι εσυ τουλαχιστον που εισαι μελος δοιηκητικου συμβουλιου αεραθλητικης ομοσπονδιας η κατι τετοιο και γνωριζοντας τη δραση και απατεωνια του συγκεκριμενου κυριου γιατι παμπολες φορες εχει απογειωσει μαθητες οπως οπως μπροστα μας και ησουν παρων να τον καταγγειλεις επισημως.
Τωρα απο οτι διαβασα λεγεται οτι δεν δοθηκε εντολη για εφεδρικο. Η ζωνη ηταν του ατυχου πιλοτου; ειχε τελειωσει την εκπαιδευση; τα λεω αυτα γιατι ξερω οτι ο συγκεκριμενος εκπαιδευτης εκπαιδευει οταν ο εξοπλισμος ειναι της σχολης χωρις εφεδρικο γιατι πιστευει οτι ο ''νεος'' μπορει να φοβηθει χωρις ουσιαστικο λογο και να τραβηξει εφεδρικο χωρις να πρεπει, μπαινοντας ετσι σε πιο πολλα προβληματα!!
Μηπως η ζωνη ηταν της σχολης και δεν του ζητηθηκε να τραβηξει εφεδρικο γιατι απλα δεν υπηρχε;


Το Παρα5 ειναι ψυχολογικό αθλημα
ian
Competition
 
Δημοσ.: 210

Δημοσίευσηαπό adreas » Τρί Ιούλ 17, 2007 4:21 am

Μανώλη, πολύ καλά κάνεις και υποκλίνεσαι. Το υποψιαζόμουνα ότι ο guru έκρυβε μέσα του έναν αναρχικό εγκέφαλο.

Ian, άντε να τσιμπήσω. Και γιατί παρακαλώ δεν έχει ο φίλος ΔΙΚΑΙΩΜΑ να κάνει εκπαίδευση; Αυτό είναι βαριά κουβέντα και θέλει τεκμηρίωση, δε μπορείς να τη ρίχνεις έτσι και να ελπίζεις ότι δε θα το πάρει κανείς χαμπάρι. Και αν δηλαδής είναι κομπλεξικός και βλαξ ο φίλος αυτό σημαίνει τι ακριβώς; Ας το θέσω αλλιώς. Δε θα έπρεπε να έχει δικαίωμα κάποιος φίλος να σε μάθει να κάνεις σούζες; Ασύμμετρο SAT; Χειρόφρενα; Καταδύσεις; Σκοποβολή; Σέρφινγκ; Ιστιοπλοϊα;Τζετ σκι; Αναρίχηση; Σκι; Ιππασία;

Που τραβάμε τη γραμμή; Σε όλα τα παραπάνω παραδείγματα μπορούμε να έχουμε σοβαρότατες συνέπειες στο μαθητευόμενο και συχνά στους γύρω του. Ένα παρα5 που καρφώνεται σκοτώνει έναν, άντε δύο, άντε τρεις άμα καρφωθεί σε κάνα διπλό. Ένα αυτοκίνητο μπορεί να πάρει παρέα μια στάση λεωφορείου. Τα μηχανάκια είναι πολυ πιο επικίνδυνα από το παρα5 αλλά η αντιμετώπισή μας τελείως διαφορετική. Και πάει λέγοντας.

Το ότι κάνεις κάτι με εκπαιδευτή σημαίνει ντε και καλά ότι δε θα είναι ο εκπαιδευτής επικίνδυνος. Νομίζεις ότι δεν υπάρχουνε κομπλεξικοί εκπαιδευτές; Μήπως στο εξωτερικό δεν έχει κομπλεξικούς αλλά είναι μόνο ελληνικό φαινόμενο; Ο guru ανέφερε τον Καραπούλιο. Εμένα με εκπαίδευσε ο Καραπούλιος, εκπαιδευτής με βούλα παπά και κουμπάρο. Σαν εκπαιδευτής δε μπορώ να πω με τα λίγα που ήξερα τότε ότι είχα πρόβλημα αλλά ακόμα και τώρα μπορώ να πω ότι από την εκπαίδευσή του είμαι ευχαριστημένος (βέβαια εκπαιδεύτηκα πολύ καιρό μετά από τα χρόνια που αναφέρει ο guru και τα πράματα είχαν ήδη αλλάξει). Αλλά με τον εξοπλισμό που μου πούλησε, ω ρε φίλε μου. Άμα θες καμιά φορά έλα να σου δείξω με τι πετούσα να γελάσουμε παρέα.

adreas
Competition
 
Δημοσ.: 569

Δημοσίευσηαπό nemeton » Τρί Ιούλ 17, 2007 10:45 am

Ο guru ανέφερε τον Καραπούλιο. Εμένα με εκπαίδευσε ο Καραπούλιος, εκπαιδευτής με βούλα παπά και κουμπάρο.
__________________________________________
AN THIMAME Kala kai ton Apostoli ,Blasopoulo, Amaxa,Makrovasili, Smiri,Klp..Klp olous tous torinous Ekpedeutes exoun bgi apo karapoulio."ta sikekrimena KARAPOULOPAIDA"
Alla min xexname poses ores mas ekane ekpedeusi o karaoulios sta epigia.. gia telio kontrol..
kai exeis dikio adreas, exoun gini pola atiximata thanatifora i oxi, kai me tous torinous ekpedeutes,
alla i kamipa den mpori na kitaxi tin dikiatis kampoura ,kitai tou diplanou tis.....

(Kai as afisoume ton Karapoulio kai kathe Karapoulio stin akri .Giati den einai sosto na katigoroume kapion ,pou den exei to dikeoma na simetexi sti koubenta.)
kai as asxolithoume me to torino (provlima) an mporo na to po etsi

Life is too smell to complian..
Enjoy every moment of life
www.icaro-wings.com

Kelly
nemeton
Competition
 
Δημοσ.: 262

Re: Ατύχημα Πλαταιές 8/7

Δημοσίευσηαπό ian » Τρί Ιούλ 17, 2007 4:26 pm

adreas το οτι διαφωνω μαζι σου δεν σημαινει οτι η αποψη σου δεν ειναι σεβαστη, ισως μετα απο μερικα χρονια στον χωρο του P5 να δω τα πραγματα οπως εσυ και να σε θυμηθω!! ισως και οχι!! Παντως αυτη τη στιγμη και οντας εκπαιδευομενος πρωτα απο εκπαιδευτη της ''νυχτας'' και μετα απο ενα χρονο ξανα εκπαιδευση απο πιστοποιημενο εκπαιδευτη η διαφορα του ενος με του αλλου ειναι η μερα με τη νυχτα!!
Επισης παιρνω πισω αυτο με τον Badder που νομιζω τωρα μαλλον θα τον φωναζω BUZZER λογω του καινουριου φτερου, ξαναδιαβασα στην αρχη του Post οτι εχει κινηθει διαδικασια κατα του συγκεκριμενου εκπαιδευτη.


Το Παρα5 ειναι ψυχολογικό αθλημα
ian
Competition
 
Δημοσ.: 210

Re: Ατύχημα Πλαταιές 8/7

Δημοσίευσηαπό badder » Τετ Ιούλ 18, 2007 10:10 am

ian\";p=\"9256 έγραψε:Επισης παιρνω πισω αυτο με τον Badder που νομιζω τωρα μαλλον θα τον φωναζω BUZZER λογω του καινουριου φτερου, ξαναδιαβασα στην αρχη του Post οτι εχει κινηθει διαδικασια κατα του συγκεκριμενου εκπαιδευτη.

:wink: :lol:

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό badder » Δευτ Ιούλ 23, 2007 5:44 pm

Νεώτερα για το θέμα...

Η διερεύνηση προχωράει και έχει ενημερωθεί και η επιτροπή υπερελαφρών. Επιβεβαιώθηκε και με τα υπερελαφρά ότι εκπαίδευση παραμοτερ μπορεί να γίνει μόνο σε όσους κατέχουν ήδη άδεια χειριστή παραπέντε. Όσοι με μια υπογραφή σωματείου και μόνο, πήραν άδεια εκπαιδευτή παραμοτέρ δεν μπορούν να εκπαιδεύσουν για αλεξίπτωτο πλαγιάς.

Η αλήθεια είναι ότι και από τα υπερελαφρα υπάρχει έντονη θέληση αυτό το θέμα να εξεταστεί πλήρως και να μην υπάρχει παρόμοιο μελλοντικό γεγονός. Και σε συνεργασία με την ΥΠΑ να εξετασθεί το θέμα της αδειοδότησης και η περίπτωση ανάκλησης της.

Το σίγουρο είναι ότι έχει πολύ δρόμο ακόμα αυτή η υπόθεση.

Ακούστηκε επίσης από γνωστούς στο βουνό ότι σε περίπτωση που ξαναγίνει προσπάθεια εκπάιδευσης από τον συγκεκριμένο ή από άλλον παρόμοιο "εκπαιδευτή" θα φροντίσουν να ενημερώσουν τις αρχές επιτόπου. Καταλαβαίνω την αγανάκτηση και τη προσπάθεια να αποφευχθούν ατυχήματα στο μέλλον αλλά το συγκεκριμένο θέμα χρειάζεται προσεκτικούς χειρισμούς. Η αστυνομία δεν είναι βέβαιο ότι θα λύσει το πρόβλημα και ίσως δημιουργηθούν άλλα.

Ελπίζω να υπάρχει έστω και λίγο μυαλό και σύνεση σε όσους σκοπεύουν να κάνουν "εκπαιδεύσεις" χωρίς να είναι εκπαιδευτές, να αλλάξουν τα σχέδια τους και να μην υπάρχουν περαιτέρω επιπλοκές.

Καλές πτήσεις.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Δημοσίευσηαπό adreas » Παρ Ιούλ 27, 2007 12:37 pm

badder\";p=\"9288 έγραψε:Η αστυνομία δεν είναι βέβαιο ότι θα λύσει το πρόβλημα και ίσως δημιουργηθούν άλλα.


Χμμμ, πολύ καλά θα κάνουν οι σωστοί πιλότοι, οι οποίοι πετούν με άδεια ραδιοερασιτέχνη, αεροχάρτες και γνώση των διαφορετικών τύπων εναέριου χώρου, ΝΟΤΑΜ, ασφάλιση προς τρίτους, αυστηρά και μόνο τη μέρα, ποτέ μέσα σε σύννεφα και φυσικά απογειώνονται μόνο από αναγνωρισμένα αεραθλητικά κέντρα, αναμάρτητοι όντες να ρίξουν την πρώτη πέτρα (καθήστε μόνο να πάω λίγο πιο κει μην τη φάω κατακέφαλα).

adreas
Competition
 
Δημοσ.: 569

Δημοσίευσηαπό yannis » Σάβ Ιούλ 28, 2007 2:23 pm

αουτς......αυτο πονεσε.....;)

http://www.cretanparagliding.gr

After all,its all about having fun!
yannis
Competition
 
Δημοσ.: 233

Δημοσίευσηαπό orck » Σάβ Ιούλ 28, 2007 5:08 pm

τι;
ποιος ειπε οτι πρεπει να εχουμε και αεροχαρτες και γνωση των διαφορετικων τυπων εναεριου χωρου;


adreas\";p=\"9308 έγραψε:Χμμμ, πολύ καλά θα κάνουν οι σωστοί πιλότοι, οι οποίοι πετούν με άδεια ραδιοερασιτέχνη, αεροχάρτες και γνώση των διαφορετικών τύπων εναέριου χώρου, ΝΟΤΑΜ, ασφάλιση προς τρίτους, αυστηρά και μόνο τη μέρα, ποτέ μέσα σε σύννεφα και φυσικά απογειώνονται μόνο από αναγνωρισμένα αεραθλητικά κέντρα, αναμάρτητοι όντες να ρίξουν την πρώτη πέτρα (καθήστε μόνο να πάω λίγο πιο κει μην τη φάω κατακέφαλα).

orck
Competition
 
Δημοσ.: 447

Re: Ατύχημα Πλαταιές 8/7

Δημοσίευσηαπό adreas » Κυρ Ιούλ 29, 2007 4:52 pm

Απ' όσο ξέρω κανείς δεν το έχει πει ακόμα αγαπητέ Grishnákh αλλά καλομελέτα κι έρχεται. Ούτως ή άλλως, πριν κάνα χρόνο το τι ρόλο βαράγαμε ακριβώς νομικά ήτανε πολύ συζητήσιμο. Το σίγουρο είναι ότι εάν εμφανιστείς πάνω απο τον Ελ. Βενιζέλο πολύς κόσμος θα τσαντιστεί πολύ χοντρά και ξαφνικά το παρα5 θα εμφανιστεί σε πολλά μη κολακευτικά παράθυρα. Στην Αγγλία (και είμαι σίγουρος στις περισσότερες Δυτ. Ευρ. χώρες) οι κανόνες περί εναέριου χώρου είναι πολύ μεγάλο (και ζόρικο) κομάτι για να περάσεις στο Π και χωρίς Π θεωρητικά δε μπορείς να πας XC επειδή υποτίθεται μπορεί να πας να χωθείς σε κάνα αεροδιάδρομο από άγνοια όπως επίσης και αν γίνει κάτι είσαι ανασφάλιστος (η συνδρομή σου στην ομοσπονδία περιλαμβάνει ασφάλεια προς τρίτους). Στην πράξη ένα κάρο ΠΛ πάνε XC και ένα κάρο κόσμος ΠΛ και Π και βάλε κάνει που και που καμιά λαδιά με εναέριο χώρο όπου δε θα έπρεπε να βρίσκεται αλλά σε γενικές γραμμές το πράμα δουλεύει κουτσά στραβά.

adreas
Competition
 
Δημοσ.: 569

Re: Ατύχημα Πλαταιές 8/7

Δημοσίευσηαπό ecobill » Πέμ Αύγ 09, 2007 10:20 am

Nα λοιπόν που πέρασε κι όλας ένας μήνας από το ατύχημα.(Γρήγορα περνάει).
Δυστηχώς όμως ο Θανάσης σηκώνει τον δικό του σταυρό καλοκαιριάτικα και οι δικοί του τραβάνε το δικό τους γολγοθά.
Ο θανάσης νοσηλεύεται ακόμα στο νοσοκομείο και αν όλα πάνε κατ ευχήν την επόμενη εβδομάδα θα πάρει εξιτήριο.Τι να πω!
Καλή δύναμη,υπομονή και να ξέρεις πως τα καλύτερα έρχονται.

Αν και δεν μ αρέσουν οι προσωπικές αντεκλήσεις μέσα από τα forum, παρόλα αυτά θα κοιτάξω να είμαι όσο πιο προσεχτικός γίνεται.

Διογένη,
Το μόνο που λυπάμαι (λίγο) για σένα είναι ότι τελικά ίσως είσαι το εξιλαστήριο θύμα(άδικα ή όχι)στον χώρο.Κι αυτό γιατί σίγουρα κι άλλοι εκπαιδευτές (ή εκπαιδευτές γιαλαντζί) είχαν ατυχήματα με μαθητές τους και δεν έγιναν γνωστά,αλλά εσύ θα κληθείς ίσως να πληρώσεις τα σπασμένα...
Διαδίδεις αριστερά και δεξιά ότι εσύ δεν φταις καθόλου για τον τραυματισμό του μαθητή σου (και μιλάμε για τον ΔΙΚΟ μου τραυματισμό) την 1 φορά λόγω ότι δεν ήσουν παρών!!!
Μιας και εγώ το έγραψα και αναλαμβάνω πάντα τις ευθύνες μου ,ήρθε η ώρα να αποκαταστήσω τα πράγματα,να γράψω τα γεγονότα και ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του.
Κάποτε΄είχε γραφτεί στο forum πρίν κανα χρόνο,από τον Διονύση αν θυμάμαι καλά, ότι θα πρέπει να γίνει μια καταγραφήί των ατυχημάτων που έχουν γίνει.Να προσθέσω και γω το δικό μου.....
Οι νέοι μαθητές είναι σαν τα πουλάκια που σε κάθε μάθημα ή πτήση πετάνε από πάνω τους τα πουπουλάκια και αρχίζουν να βγάζουν φτερά για να πετάξουν κάποια στιγμή μόνοι τους και ψηλά...Ακολουθούν την μαμά τους σε κάθε κίνηση και κάνουν ότι κι αυτή.
Οταν λοιπόν ένας νέος μαθητής έχει απίστευτη όρεξη, θέληση και επιθυμία να ασχοληθεί με το αλεξίπτωτο πλαγιάς δεν πρέπει ούτε να του κόβεις τον αέρα και να χαλάς τα ονειρά του ούτε όμως και να τον αφήνεις στην τύχη του.
Οι όποιες γνώσεις Διογένη που έχεις δεν σε χρήζουν και εκπαιδευτή.
Μαθητής λοιπόν (ο υπογράφων) με σύνολο πτήσεων 15 μέχρι τότε, εκ των οποίων οι 6 με την δική του πτέρυγα και εξοπλισμό(2καντήλι, 3 κιθαιρώνα και 1 κορυφή Π.Γερμενό), μου είπες ότι πια είμαι έτοιμος να πετάξω από οποιοδήποτε βουνό θέλω αρκεί νάναι κάποιος έμπειρος΄πάντα μαζί μου.
Και πήγα....
Κορυφή Κιθαιρώνα για Π.Γερμενό.Μαζί μου ο Πάνος ο γιατρός και ο Ionel.Που στον Ionel οφείλω πάρα πολλά.Η εμπειρία του είναι αδιαμφησβήτητη.Ετσι Διογένη??Που αν αυτός ο άνθρωπος αποφάσιζε να γίνει ποτέ εκπαιδευτής, με το χέρι στην φωτιά σίγουρα θα ήταν από τους πιό καλούς.
Εφυγα λοιπόν από την απογείωση και στα 5 μέτρα μια ισχυρή ριπή και ίσως ένας λάθος χειρισμός δικός μου!! λόγω απειρίας,κατάληξα με σπασμενο χέρι.Κάταγμα Barton για τους ειδικούς.
Κατα την διάρκεια της αποθεραπείας αναρωτιόμουν πολλά πράγματα.Τα οποία τώρα μπορώ να τα εξηγήσω τουλάχιστον.
Είπα λοιπόν στον εαυτό μου... :x Που πας ρε Καραμήτρο???Οταν δεν ξέρεις να απογειώνεσαι με back, όταν δεν έχεις λιώσει τα παπούτσια σου στα επίγεια να αισθάνεσαι και το κλείσιμο του...ματιού της πτέρυγας,όταν δεν ξέρεις καλό control???Που πας??? :evil: :evil:

Γι αυτό λοιπόν έγραψα ότι ΔΙΟΓΕΝΗ ΕΙΣΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ για εκπαιδεύσεις.
Γι αυτό βγήκα και έγραψα όλα αυτά.Για να μην πάθει κανένας άλλος ατυχημα τουλάχιστον από σένα και να ενημερωθούν αυτοί που θέλουν να ασχοληθούν με το παρα 5.
Το να με στείλεις εμένα με την τότε εμπειρία μου να πετάξω μόνος ουσιαστικά το θεωρώ ΕΓΚΛΗΜΑ.
Και το ατύχημα αυτό είναι καταγεγραμένο στις υπηρεσίες και του νοσοκομείου σαν πτώση με αλεξίπτωτο και στην δήλωση ατυχήματος στο ΙΚΑ.
Ειχα πάει και σε δικηγόρο για να δω αν μπορώ να κάνω κάτι αλλά επειδή δεν ήθελα να μπλέξω με τέτοιες διαδικασίες..το άφησα.Ισως να ταν και λάθος μου.Γι αυτό και δεν έκανα καμία νύξη προς την ΕΛΑΟ κι ας έχω και γω κάποια ευθύνη πιστεύω για τον τραυματισμό μου.Τόχω ψάξει πάρα πολύ πάντως το θέμα.Και τώρα με το ατύχημα του Θανάση θα περίμενω το πόρισμα και κρατώ κάθε επιφύλαξη να ασκήσω τα νόμιμα δικαώματα μου.
Θα μπορούσα να σου ζητήσω πάρα πολλά.Δεν νομίζω πως έχει νόημα ούτε πως θα βγει κάτι.
Προς το παρόν αρκούμαι στο να σταματήσεις να εκπαιδευεις κόσμο.ΑΡΑΓΕ..γιατί κατέβασες από το site σου την σελίδα που αφορούσε την εκπαίδευση για παρα 5??Το πήρες απόφαση ή μήπως αναιρείς αυτά που ήταν γραμμένα.Πάντως δόξα τω θεώ που υπάρχουν κι οι..εκτυπωτές.
Οι μαθητές..Δεν είναι γουρούνια για σφαγή.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ τα λεφτά πάνω απόλα.

ΕΙΝΑΙ Η ΧΑΡΑ ΤΟΥ ΝΑ ΠΕΤΑΣ......ΣΩΣΤΑ

ecobill
EN A
 
Δημοσ.: 14

Re: Ατύχημα Πλαταιές 8/7

Δημοσίευσηαπό orck » Πέμ Αύγ 09, 2007 1:29 pm

δεν διαφωνω σε γενικες γραμμες με αυτα που λες
μονο δυο νυξεις/παρατηρησεις

1) ο ionel εκεινη την ημερα στην κορυφη δεν το προβλεψε αυτο που συνεβη;
γιατι δεν σου ειπε τιποτα; δεν διαφωνω οτι μπορει να ειναι εξαιρετος πιλοτος αλλα πρεπει ολοι να καταλαβουμε οτι πεταμε σε ενα πολυ πολυπλοκο περιβαλλον (η κινηση του αερα, το πως επηρεαζεται απο το εδαφος κλπ) με αποτελεσμα να συμβαινουν διαφορα απροβλεπτα γεγονοτα (αποδειξη οτι και στους καλυτερους το αλεξιπτωτο κλεινει)

2) προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι ο εκπαιδευτης ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ για το γεγονος οτι οι μαθητες δεν κανουν control, ουτε εγω ξερω δεν φταιει ο Διονυσης για αυτο ομως

orck
Competition
 
Δημοσ.: 447

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στην Ασφάλεια Πτήσεων - Συμβάντα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες