Ημερομηνία Σάβ Απρ 20, 2024 9:25 am
Text Size

Ασφάλεια Πτήσεων - Συμβάντα

Απο τα 10 στα 1000 !!!

Περιγράψτε ένα συμβάν που σας έτυχε στη πτήση (ή στο έδαφος) να το αναλύσουμε.

Συντονιστής: Moderators

Απο τα 10 στα 1000 !!!

Δημοσίευσηαπό condor » Δευτ Απρ 28, 2008 9:44 pm

Πριν δυο μέρες γέλασα :D όταν μου είπε ένας φίλος ότι, υπάρχει περίπτωση εκεί που κάνω δυναμικό στο Καλαμάκι να βρεθεί ένα θερμικό και να με πάει 1.000 μ ύψος.
Σήμερα μου κόπηκε απότομα το χαμόγελο όταν την «πάτησα». :shock:
Μετά από δίωρο περίπου δυναμικό, λέω στον φίλο μου τον Παντελή, που έχει ήδη προσγειωθεί, ότι ο αέρας «δεν μου αρέσει» έτσι που σηκώνει και πάω για προσγείωση. Και εκεί περίπου στα δέκα μέτρα νοιώθω την άνοδο να με σηκώνει διαρκώς, βγαίνω έξω από την πλαγιά, συνεχίζω πάνω από το νερό παραλία, παραλία και η άνοδος δυνάμωνε. Μετά τα 400μ. ύψος καλά ήτανε μου άρεσε μετά άρχισα τα αυτιά, τίποτα, σε λίγο χρόνο βρέθηκα κοντά στην βάση 1.000 + μέτρα! Για μία ώρα και παραπάνω προσπαθούσα να κατέβω. Προχώρησα μέσα στην θάλασσα 2-3χλμ. Πήγα 5χλμ. πιο μακριά, παντού σήκωνε. Δυστυχώς εκτός τα μεγάλα αυτιά δεν μπορούσα να κάνω κάτι άλλο. Επίσης πετούσα με την παλιά ζώνη χωρίς … περιττά … εφεδρικό, γάντια, βάριο, ασύρματο, κινητό, πυξίδα, φωτογραφική κ.λ.π. :roll: Τελικά πέρασα όλο το σύννεφο από κάτω, βγήκα από την άλλη μεριά στα υπήνεμά του, έφαγα αρκετά «αγενή» καθοδικά και προσγειώθηκα σχετικά μακριά από εκεί που έφυγα αλλά πάλι σε παραλία.
Το κερασάκι στην τούρτα ήταν όταν με βρήκε ο Παντελής και μου είπε ότι νόμιζε ότι όλα αυτά τα έκανα επίτηδες και τα ευχαριστιόμουν.


Ρε παιδιά πείτε μου, το θεωρείτε «λογικό» να σε πάρει ένα σύννεφο από την παραλία πάνω στην βάση του? (και χωρίς να σε ρωτήσει?)

condor
Competition
 
Δημοσ.: 251

Δημοσίευσηαπό adreas » Δευτ Απρ 28, 2008 10:29 pm

Σύγκλιση?

Τι έλεγε ο μετεωρολογικός και τι η αύρα? Πριν λίγες μέρες πέταξα με, χμμμ, ψηλά (2000+ μ) μάλλον δυτικό, χαμηλά νότια δυνατούτσικη αύρα ανακατεμένη με θερμικά και πιθανόν κάπου κοντά σε μέσο ύψος να βολτάριζε κι ένας βοριάς (το συνηθίζει).

Τα πρώτα 200 περίπου μέτρα κανονική θερμική πτήση. Μετά ξαφνικά μία πολύ ήρεμη αλλά σταθερή άνοδος η οποία δυνάμωνε με το ύψος (χωρίς σύννεφα). Αυτό συνεχιζότανε και αφού έφυγα μέσα στον κάμπο. Έκανα και σπιραλάκια και αυτιά και ένα κάρο μπούρδες για να κατέβω. Το κατέβασμα δεν ήτανε πρόβλημα αλλά αυτό επειδή όσες φορές πήγαινε να περάσει το +3.0 δεν καθόμουνα να δω τι θα κάνει και την έκανα για κάτω (κάπου ψηλά καραδοκούσε ο Δυτικός και δεν είχα όρεξη να με πλακώσει στις σφαλιάρες, είναι πολύ στριμμένος όταν έχει τις κακές του).

Αν η άνοδος ήτανε τόσο μεγάλης έκτασης πολύ πιθανό να πέτυχες σύγκλιση, τυχεράκια.

adreas
Competition
 
Δημοσ.: 569

Re: Απο τα 10 στα 1000 !!!

Δημοσίευσηαπό condor » Δευτ Απρ 28, 2008 11:34 pm

"Σύγκλιση?"

Τώρα που το λες το θεωρώ πιθανό. :wink: Έκανα δυναμικό με Δυτικό + αύρα, (από θάλασσα προς στεριά) μετά που βγήκα ψηλά, το σύννεφο πήγαινε Δυτικά (από στεριά προς την θάλασσα) γι’ αυτό και η διαφυγή μου προς την θάλασσα ήταν αδύνατη. Όταν προσγειώθηκα πάντως είχε επικρατήσει Ανατολικός αέρας. Θέλω να ξεκαθαρίσω ότι στην γύρο περιοχή δεν υπάρχει κανένα βουνό, (πλάτη-πλαγιά) μόνο κάποια λοφάκια 100-150μ. Η άνοδος ήταν εντελώς "ξεκάρφωτη".

condor
Competition
 
Δημοσ.: 251

Re: Απο τα 10 στα 1000 !!!

Δημοσίευσηαπό georgex » Τρί Απρ 29, 2008 2:19 pm

Σύγκλιση αφού ο άνεμος ήταν αντίθετος ψηλά ως προς την αύρα χαμηλά, αλλά πολύ εντυπωσιακό που σου έδωσε ύψος από τόσο χαμηλά! Είχα την εντύπωση οτι η σύγκλιση θα είχε πολλές αναταράξεις κοντά στο έδαφος.

Πτήση με σύγκλιση στο Μενίδι, κοντά στην Άρτα, το 2002
Είχαμε απογειωθεί από χαμηλά λοφάκια, αρχικά πήραμε ύψος με μικρά θερμικά. Όταν αργότερα χαμηλώσαμε για να προσγειωθούμε, είχαμε πολλές αναταράξεις.

Πτήση με σύγκλιση στα Κύθηρα
H πτήση ξεκίνησε με θερμικό από λόφο 340μ, μετά ακολούθησα την παραλία που φαίνεται στην τελευταία φωτογραφία από την αρχή της μέχρι το τέλος ευθεία κερδίζοντας 100-200μ ύψος. Είχε αναταράξεις πάντως σε αυτό το διάστημα, στα 800-1000 μέτρα. Προσγειώθηκα στην παραλία με την πλάτη στην θάλασσα και 30χλμ δυτικό, που είχε επικρατήσει της αύρας.

georgex
Competition
 
Δημοσ.: 620

Re: Απο τα 10 στα 1000 !!!

Δημοσίευσηαπό condor » Τρί Απρ 29, 2008 10:22 pm

Georgex :
1 Χρόνια πολλά για την γιορτή σου, πολύχρονος.
2 Η περιγραφή σου για την πτήση με σύγκληση στα Κύθηρα ταιριάζει πολύ με την περίπτωσή μου.
3 Έχω «κατεβάσει» πολλές φορές φωτογραφίες & βίντεό σου, νοιώθω την ανάγκη να σου πω δημόσια ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Έχω μια ερώτηση, όταν έχει σύγκληση, πόσο χρόνο κρατάει. Πήγα και σήμερα στο ίδιο μέρος, πιο προετοιμασμένος, αλλά έμεινα μόνο με το δυναμικό.



Μια φωτογραφία της περιοχής, απο παραμοτέρ 300-400μ.

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
condor
Competition
 
Δημοσ.: 251

Re: Απο τα 10 στα 1000 !!!

Δημοσίευσηαπό arisk » Τετ Απρ 30, 2008 12:38 am

Ποιός πετάει στα κύθηρα ρε παιδιά ?
χρειάζομαι καποιες πληροφορίες για τον καιρό που επικρατεί στην περιοχή.

θα με εξυπηρετούσε πολύ μια τηλεφωνηκη επικοινωνία.
Άρης 6937 035 224

Μην αμελείτε να παίρνετε την πτήση σας.
http://www.ppg.gr
youtube. ariskol
arisk
EN D
 
Δημοσ.: 125

Re: Απο τα 10 στα 1000 !!!

Δημοσίευσηαπό georgex » Τετ Απρ 30, 2008 12:36 pm

condor ευχαριστώ για τις ευχές.

Η σύγκληση κρατάει όσο κινούνται οι αέριες μάζες αντίθετα φαντάζομαι... και όσο εσύ βρίσκεσαι στο σημείο που συναντιώνται. Γιατί υποθέτω οτι μπορεί να μετακινηθεί το σημείο της σύγκλισης ανάλογα με τις εντάσεις.
Στην περίπτωση της αύρας με αντίθετο μετεορολογικό, κάποια στιγμή το απόγευμα που εξασθενεί η αύρα σταματάει και η σύγκλιση.

aris εγώ πετάω Κύθηρα, όποτε βρίσκομαι εκεί δηλαδή, Πάσχα και καλοκαίρι.
Σε στέλνω pm με τηλέφωνό μου.

Συνθήκες στα Κύθηρα απο το αεροδρόμιο του νησιού. Μόνο γύρω στις ώρες που έχει πτήσεις όμως...

georgex
Competition
 
Δημοσ.: 620

Δημοσίευσηαπό ex_hustler » Πέμ Ιούλ 10, 2008 12:03 pm

Πέταγες ΧΩΡΙΣ εφεδρικό, και ασύρματο...
...

να προσέχεις!

ex_hustler
EN B
 
Δημοσ.: 67


Επιστροφή στην Ασφάλεια Πτήσεων - Συμβάντα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 10 επισκέπτες

cron