Ημερομηνία Πέμ Απρ 25, 2024 4:21 am
Text Size

Ασφάλεια Πτήσεων - Συμβάντα

θανατηφορο ατυχημα

Περιγράψτε ένα συμβάν που σας έτυχε στη πτήση (ή στο έδαφος) να το αναλύσουμε.

Συντονιστής: Moderators

θανατηφορο ατυχημα

Δημοσίευσηαπό spartiaths » Πέμ Ιούλ 09, 2009 12:02 am

http://troktiko.blogspot.com/2009/07/1700.html


δεν μπορω να καταλαβω πως σκοτωθηκε!!!!!!

spartiaths
EN A
 
Δημοσ.: 1

Re: θανατηφορο ατυχημα

Δημοσίευσηαπό nilo » Πέμ Ιούλ 09, 2009 12:38 am

Προφανώς ο θάνατος του συγκεκριμένου πιλότου δεν έχει σχέση με χτύπημα από την πτώση.Παρακαλώ οι παλιοί και οι έμπειροι στο παρα5 αν δεν τους κάνει κόπο να μας πουν πριν το άνοιγμα του εφεδρικού τι θα μπορούσαμε να κάνουμε στην συγκεκριμένη κατάσταση της πτήσης σε περίπτωση που είχαμε ύψος και περιθώρια διόρθωσης.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

nilo
EN B
 
Δημοσ.: 106

Re: θανατηφορο ατυχημα

Δημοσίευσηαπό AKONTISTIS » Πέμ Ιούλ 09, 2009 9:49 am

MALON PNIGIKE...

ΠΡΩΤΑ ΦΑΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΕΤΑ,ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΣ ΧΟΡΤΑΤΟΣ...
AKONTISTIS
Competition
 
Δημοσ.: 365

Re: θανατηφορο ατυχημα

Δημοσίευσηαπό cloud_constructor » Πέμ Ιούλ 09, 2009 10:43 am

Παντως το εφεδρικο ανοιξε τελεια και στο τελος φαινεται το κεφαλι του που προσπαθει να μεινει επανω..Αφου ουτε καν βυθιστικε αρα αυτο που λεει με την ταχυτητα προσκουσης ειναι μαλλον λαθος.

Μπορει να πνηγικε η να στραγγαλιστικε καθως βυθιζοταν ο εξοπλισμος του η μπορει απο την ταραχη να επαθε σοκ η τιποτα τετοιο..

Δεν ειμαι παλιοτερος ε..εξηγουμε...λεεω εγω τωρα τι ειδα

cloud_constructor
Competition
 
Δημοσ.: 274

Re: θανατηφορο ατυχημα

Δημοσίευσηαπό andread » Πέμ Ιούλ 09, 2009 11:19 am

Η ίσως να ειναι video αρχείου ? φένεται πολυ κουλό να πάθει κάποιος κάτι με αυτόν τον τρόπο !

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Re: θανατηφορο ατυχημα

Δημοσίευσηαπό jmellios » Πέμ Ιούλ 09, 2009 11:30 am

Σε παρομοια κατασταση εχω βρεθει κ εγω..(σε siv..ηθελημενα..)κ απο την εμπειρια μου σε αυτο κ το video που ειδα,σκεφτηκα μηπως αλλο συμβαν ειναι αυτο που βλεπουμε κ αλλο ειναι αυτο του ατυχηματος,απλως δεν ειχαν το original video κ δειχνουν κατι παρομοιο......που εχει συμβει σε αλλον πιλοτο...Οσες φορες κ αν το ειδα δεν βρισκω κατι υπερβολικο που να οδηγει στον θανατο.μονο καρδια......Αυτα...

jmellios
EN A
 
Δημοσ.: 24

Re: θανατηφορο ατυχημα

Δημοσίευσηαπό antouan » Πέμ Ιούλ 09, 2009 12:31 pm

μπορει η ζωνη να σε γυρισει μπρουμητα και το σωμα να ειναι στο νερο και η ζωνη απο πανο.βοηθεια ηρθε γρηγορα.τωρα αν δεν το πηρανε γραμμη γρηγορα και καθυστερησανε λιγακι να τον τραβηξανε,δεν ξερουμε..παιζει και ανακοπη

σε παρομοια περιπτωση που ειχα βρεθει ειχα λυσει τους ιμαντες και εκανα μπλουμ απ τα 5 μετρα..η ζωνη επλεε με το πισω μερος της στην επιφανεια

οντως καμια σχεση το βιντεο με τη περιγραφη του ατυχηματος

Αντώνης
antouan
Competition
 
Δημοσ.: 210

Re: θανατηφορο ατυχημα

Δημοσίευσηαπό AKONTISTIS » Πέμ Ιούλ 09, 2009 2:11 pm

TO ΠΑΡΑΠΕΝΤΕ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΔΕΝ ΦΕΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΕΦΕΔΡΙΚΟ.ΕΧΩ ΑΔΙΚΟ?

ΠΡΩΤΑ ΦΑΕ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΕΤΑ,ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΣ ΧΟΡΤΑΤΟΣ...
AKONTISTIS
Competition
 
Δημοσ.: 365

Re: θανατηφορο ατυχημα

Δημοσίευσηαπό badder » Πέμ Ιούλ 09, 2009 2:20 pm

AKONTISTIS έγραψε:TO ΠΑΡΑΠΕΝΤΕ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ ΔΕΝ ΦΕΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΕΦΕΔΡΙΚΟ.ΕΧΩ ΑΔΙΚΟ?


Το αλεξίπτωτο έχει κλειδώσει σε κάτι μεταξύ σπιραλ και ΣΑΤ και μπήκε στη κατάσταση αυτή μετα το κλείσιμο και χωρίς να προσπαθήσει ιδιαίτερα ο πιλότος να διορθώσει. Επίσης φαίνεται ότι από τα γυρίσματα έχουν μπει και σε twist οι ιμάντες πράγμα που σημαίνει ότι πλέον ο πιλότος δεν έχει κανέναν έλεγχο της πτέρυγας.

Το εφεδρικό ήταν η μόνη λύση.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: θανατηφορο ατυχημα

Δημοσίευσηαπό norad » Πέμ Ιούλ 09, 2009 7:06 pm

Το video δεν έχει καμία σχέση με το συμβάν. Ο πιλότος στο video ζει και βασιλέυει υπάρχει και thread στο paraglidingforum ψάχνω να το βρω

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Re: θανατηφορο ατυχημα

Δημοσίευσηαπό nilo » Πέμ Ιούλ 09, 2009 8:10 pm

Μας διέφυγε μια λεπτομέρεια λέει πτώση από 1700 μέτρα εδώ δεν ούτε 100!!! άρα άλλο βίντεο παίζει.

nilo
EN B
 
Δημοσ.: 106

Re: θανατηφορο ατυχημα

Δημοσίευσηαπό georgex » Πέμ Ιούλ 09, 2009 11:56 pm

antouan έγραψε:μπορει η ζωνη να σε γυρισει μπρουμητα και το σωμα να ειναι στο νερο και η ζωνη απο πανο


αν θυμάμαι καλά, στο εφεδρικό που είχα τραβήξει σε siv, βρέθηκα μπρούμητα στο νερό με την ζώνη από πάνω, αλλά αυτό δεν ήταν πρόβλημα στο να έχω έξω το κεφάλι

georgex
Competition
 
Δημοσ.: 620

Re: θανατηφορο ατυχημα

Δημοσίευσηαπό vagos » Παρ Ιούλ 10, 2009 7:57 am

[quote="georgex"][quote="antouan"]μπορει η ζωνη να σε γυρισει μπρουμητα και το σωμα να ειναι στο νερο και η ζωνη απο πανο[/quote]

αν θυμάμαι καλά, στο εφεδρικό που είχα τραβήξει σε siv, βρέθηκα μπρούμητα στο νερό με την ζώνη από πάνω, αλλά αυτό δεν ήταν πρόβλημα στο να έχω έξω το κεφάλι[/quote]


OYKας !!! και 'συ Γιωργακη εεεεεεεε?????? :mrgreen: :mrgreen:

vagos
Competition
 
Δημοσ.: 1007

Re: θανατηφορο ατυχημα

Δημοσίευσηαπό sispers » Παρ Ιούλ 10, 2009 11:38 am

Ετσι για να τον θυμόμαστε http://vimeo.com/2911285

sispers
EN A
 
Δημοσ.: 3


Επιστροφή στην Ασφάλεια Πτήσεων - Συμβάντα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες

cron