Ημερομηνία Τρί Απρ 23, 2024 9:51 pm
Text Size

Ασφάλεια Πτήσεων - Συμβάντα

Αποφυγή υπηνέμων στον Κιθαιρώνα

Περιγράψτε ένα συμβάν που σας έτυχε στη πτήση (ή στο έδαφος) να το αναλύσουμε.

Συντονιστής: Moderators

Re: Αποφυγή υπηνέμων στον Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό focman » Τετ Ιουν 27, 2012 10:16 am

Θα προσπαθήσω να δώσω κάποιες πληροφορίες από την λίγη πείρα μου για τα Μελτέμια στον Κιθαιρώνα
Το μελτέμι σε αυτό το βουνό είναι ο παράδεισος και η κόλαση μαζί
Εάν πετάξεις την ώρα και στα σημεία που πρέπει είναι πραγματικά απόλαυση ,αφήνεις τα φρένα και απλός χαλαρώνεις χαζεύοντας την θέα .
Εάν φύγεις χωρίς να ξέρεις τι συμβαίνει γύρω σου και πάρεις ύψος νομίζοντας ότι κατάφερες κάτι ιδιαίτερο είναι πολύ εύκολο να βρεθείς στην κόλαση 100-200 μέτρα πιο πίσω και πιο πάνω από ότι θα έπρεπε .
Συνήθως το μελτέμι έχει εντάσεις απαγορευτικές για πτήση ιδίως τις μεσημεριανές ώρες , διότι συνοδεύετε και από μεγάλα και δυνατά θερμικά .
Το απόγευμα μερικές φορές για κάποια διαστήματα δείχνει να έχει μειωθεί η ένταση του άνεμου στην απογείωση αλλά πολλές φορές συμβαίνει διότι έχει πολλά μεγάλα θερμικά μπροστά στον κάμπο και δημιουργούν ένα τείχος στον μετεωρολογικό άνεμο .Μην ξεχνάμε ότι τα μεγάλα θερμικά πολλές φορές ζυγίζουν κάποιους τόνους και ο αέρας δεν τα παρασύρει εύκολα μαζί του .
Αυτό είναι και το φαινόμενο που βοηθά τους νέους πιλότους να κάνουν λάθει
Αρχικά απογειώνονται νομίζοντας ότι η ένταση του μετρολογικού μειώθηκε και μετά όταν βρεθούν μέσα στο θερμικό δεν καταλαβαίνουν τι συμβαίνει έξω από το θερμικό .
Να το εξηγήσω αυτό .
Όσο ο πιλότος βρίσκεται μέσα στο θερμικό πεταει μέσα σε μια μεγάλη φυσαλίδα αέρα που ανεβαίνει και η οποία μετακινείται με λιγότερη ταχύτητα από τον μετεωρολογικό αέρα που την σπρώχνει με δυσκολία προς μια κατεύθυνση ,και έτσι βλέπουμε μέσα στο θερμικό ταχύτητα πχ προς τον βοριά 20χλμ ,αυτό μας δίνει την ψευδαίσθηση ότι από ταχύτητα είμαστε οκ
Όσο δε πιο δυνατό και μεγάλο είναι το θερμικό τόσο λιγότερο παρασύρετε από τον άνεμο .
Έτσι φτάνουμε εύκολα στην κορυφή του θερμικού και βγαίνοντας από έξω του βλέπουμε ( :oops: )τις ταχύτητες μας να είναι πολύ μικρότερες …..
Απλός βγήκαμε από το προστατευμένο περιβάλλον της θερμικής κολόνας η μπάλας και πέσαμε στον πραγματικό αέρα . :oops:
Συνήθως δε υπάρχει και ανεμοβαθμίδα με αποτέλεσμα στα τελευταία μέτρα το θερμικό να παρασύρετε περισσότερο και να μας μεταφέρει πιο γρήγορα προς τα πίσω .
Όταν ο άνεμος είναι ΒΑ η πτήση είναι γενικά πιο ασφαλής διότι έχουμε καλύτερη ταχύτητα προς τον βοριά όμως προσοχή διότι συχνά γυρίζει η κατεύθυνση λίγες μοίρες γίνεται βόρειος και πάλι το πρόβλημα ταχύτητας του αλεξιπτώτου προς σημεία διαφυγής αυξάνεται
Γνώμη μου λοιπόν είναι περισσότερο κατανόηση των συνθηκών στην απογείωση και κατά την πτήση συνεχώς μέτρημα του αέρα έξω από τα θερμικά σε διάφορα ύψη και να ανεβαίνουμε σταδιακά .
Καλή πτήση μπορεί να γίνει και έξω από το βουνό σε μεσαίο ύψος 600-800 μέτρα μέχρι να μειωθούν οι εντάσεις και να ανεβούμε με ασφάλεια .
Να έχετε δε πάντα στο μυαλό σας ότι το μελτέμι δεν πέφτει πάντα σίγουρα το βράδυ και συμβαίνει κάποιες φορές το εξής
Μειώνονται τα θερμικά που έκαναν φράγμα στον μετεωρολογικό και μπαίνει αυτός πιο δυνατός και καθαρός χωρίς αναταράξεις ,μπορεί δε να δούμε και ταχύτητες που να μας ξαφνιάσουν .
Το ότι κάποιος είναι στον αέρα σε κάποιο σημείο του βουνού δεν σημαίνει σίγουρα ότι είναι ασφαλής ούτε σημαίνει ότι μπορούν να πάνε όλοι ,εξαρτάτε από την πείρα την γνώση
το πανί και αρκετά άλλα , το συναίσθημα του κοπαδιού είναι πολύ επικίνδυνο .
Ελπίζω να βοήθησα έστω και έναν πιλότο με αυτά και να μην ξαναδούμε φίλους στα υπήνεμα του αγαπημένου μας βουνού. :lol:

Κοίτα να χαρείς το ταξίδι ,δεν υπάρχει επιστροφή .
focman
Competition
 
Δημοσ.: 256

Re: Αποφυγή υπηνέμων στον Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό MIK » Τετ Ιουν 27, 2012 10:23 am

Sprayman έγραψε:Καλά όλα αυτά φίλε ΜΙΚ. Αφού λοιπόν η μέρα ήταν ''κάπως'' και κάτι δεν πήγαινε καλά, γιατί δεν μας προειδοποίησε κάποιος πιο έμπειρος για το πως θα κινηθούμε πριν απογειωθούμε? Μήπως τελικά δεν πήρε χαμπάρι κανένας τίποτα, και μας έπιασε όλους ο καιρός στον ύπνο?

Νομίζω σε έχω καλύψει παραπάνω

"Τέλος δύο τρια βήματα που μπορούν να γίνουν είναι να υπάρχει υπεύθυνος απογείωσης που να εκτιμάει τον κίνδυνο....
Προχτές ειλικρινά ήταν πάρα πολύ απλό ο Χ και ο Ψ να έλεγαν «ρε μάγκες κάτι δεν πάει καλά, έχετε το νου σας, εσύ εσύ και εσύ μη πετάς ακόμα» χωρίς κανένας να μπορεί να τους πει «και ποιος είσαι εσύ που θα μου πεις εμένα?». Όπως και μέρες που μοιράζουν κλεισίματα και βλέπω τον Ζ (Ζ=30 πτήσεις εκκολαπτώμενο καψούλι) να απογειώνεται air father control zero να μπορεί κάποιος να τον κρατήσει στο έδαφος."

Με απλά λόγια θα πρότεινα μέχρι να μπορεί να υπάρχει υπεύθυνος απογείωσης η διαδικασία που ετοιμάζεσαι να γίνει:

Ετοιμάζω κάθισμα, δένω πανί, ελέγχω όργανα, κατούρημα, ρωτάω τον πιο έμπειρο που μπορώ να βρω στην απογείωση τι κινδύνους μπορεί να έχει η μέρα, ρωτάω τον δεύτερο πιο έμπειρο που μπορώ να βρω στην απογείωση τι κινδύνους μπορεί να έχει η μέρα, δένομαι. Αυτό έκανες? Μην απαντάς προσωπικά γενικά πρέπει να αναρωτηθούμε όλοι αν αυτό κάνουμε.

Το πρόβλημα είναι ότι όσοι έχουν προσπαθήσει να πουν σε κάποιον πρόσεχε, πολλές φορές έχουν έχουν συναντήσει αντίδραση και το σταμάτησαν. Αν δεν αλλάξει αυτό δεν θα έρθει κανένας από μόνος του να στο πει. Εσύ πρέπει να το ψάξεις. Και πίστεψέ με όλοι με χαρά απαντάνε.

Προσωπικά το ίδιο φοβάμαι τη μέρα με τα κλεισίματα και το no control καπσούλι με τα υπήνεμα. Αλλά και το no control καπσούλι θα πει "άσε με ρε ποιος είσαι εσύ?". Mέχρι να μπορεί ο Χ και ο Ψ να πει "είμαι ο υπεύθυνος απογείωσης, μπορείς να μου δείξεις το Π σου ή το δάσκαλό σου?".

Έστω και τυπικά να μην γίνει στο χέρι μας είναι να γίνει πρακτικά.

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Αποφυγή υπηνέμων στον Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό DUST IN THE WIND » Τετ Ιουν 27, 2012 11:15 am

MIK έγραψε:
"Τέλος δύο τρια βήματα που μπορούν να γίνουν είναι να υπάρχει υπεύθυνος απογείωσης που να εκτιμάει τον κίνδυνο....

Παράδειγμα:
Όταν ο καιρός είναι επικίνδυνος να τοποθετείται προληπτικά σε σταθερό σημείο στην απογείωση από τους εμπειρότερους / γνώστες χωρίς αυτό να είναι υποχρέωση τους κόκκινη ένδειξη κινδύνου πχ. σημαία ή κόκκινη πινακίδα.
Μετά από αυτό όποιος απογειώνεται θα γνωρίζει ότι η προσωπική του ευθύνη είναι οριακά αυξημένη.
Οι δε νεώτεροι πάντα όταν ο καιρός είναι δυνατός να περιμένουν την συμβουλή των εμπειρώτερων.

DUST IN THE WIND
EN D
 
Δημοσ.: 141

Re: Αποφυγή υπηνέμων στον Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό dim » Τετ Ιουν 27, 2012 11:22 am

Ο τελευταίος υπεύθυνος ασφαλείας έφαγε κάτι κολοτούμπες στο Υπατο!!!!! :D :D :D

Η θέση χήρεψε. Υπάρχει άλλος cascader να πάρει την θέση του?

Find what you love and let it kill you - Bukowski
SY1ADR
-------------------------------------
http://vimeo.com/dimitrism
http://youtube.com/dimitrismm
dim
Competition
 
Δημοσ.: 899

Re: Αποφυγή υπηνέμων στον Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό wolfgang » Τετ Ιουν 27, 2012 12:18 pm

αυτό που κατάλαβα εγώ , είναι πολύ απλο , και είναι το εξής:

η "Αρρώστια του Δαιδαλου" κυλοφορεί ακόμα , και μερικές φορές είναι και θανατηφόρα .

:|

do everything with your heart
and your life will not be wasted
8)
wolfgang
Competition
 
Δημοσ.: 463

Re: Αποφυγή υπηνέμων στον Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό norad » Πέμ Ιουν 28, 2012 4:14 pm

ΜΕ 500€ παίρνετε μετεωρολογικό σταθμό με ηλιακό συλλέκτη και GSM module. Του στέλνεις SMS και σου απαντάει με την ταχύτητα του αέρα και μέσο όρο τελευταίου 10λέπτου.

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Re: Αποφυγή υπηνέμων στον Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό paramick » Πέμ Ιουν 28, 2012 5:10 pm

norad έγραψε:ΜΕ 500€ παίρνετε μετεωρολογικό σταθμό με ηλιακό συλλέκτη και GSM module. Του στέλνεις SMS και σου απαντάει με την ταχύτητα του αέρα και μέσο όρο τελευταίου 10λέπτου.

Με πόσα παίρνουμε 500euro :?:

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: Αποφυγή υπηνέμων στον Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Πέμ Ιουν 28, 2012 6:25 pm

τσάμπα :)
MIK έγραψε:Η μηχανή της κορφής έχει στροφές άμεσα ανάλογες με την ταχύτητα του αέρα. Θα μπουν και άλλες 10 που θα γυρνάνε πιο αργά να έχουμε καλύτερο δείγμα. Προσοχή οι πολλές ανεμογεννήτριες Δυτικά είναι σταθερών στροφών.

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: Αποφυγή υπηνέμων στον Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό tsoukasvaggelis » Πέμ Ιουν 28, 2012 8:28 pm

Λοιπόν έχω μια ιδέα, η μάλλον καλύτερα δυο, ίσως και 3:

1. Επειδή γνωρίζουμε τα σημεία που υπάρχει περισσότερο πρόβλημα στην κορυφογραμμή, να μπουν κάποια ανέμου ρια σε συγκεκριμένα εμφανή σημεία που να δίνουν οπτική πληροφορία για το τι συμβαίνει. Θα μπορούσε να είναι βαριά, μη ευαίσθητα ανεμούρια, τα οποία να φαίνονται όταν ο άνεμος ξεπεράσει ια κρίσιμη τιμη, πχ 30 kph. ( low cost )

2. Πιο hi-tech, με τόσους ραδιοερασιτέχνες που μας περιβάλλουν τον τελευταίο καιρο, να μπει ένας μετεωρολογικος σταθμός συνδεδεμένος με VHF στα 143.14 MHz, ο οποίος αφενός μεν να στέλνει το SMS που λέει ο NORAD ( που ακόμη περιμένω το θέμα του τένις ), αλλα όταν ξεπεραστεί η ταχύτητα του ανέμου, να εκπέμπει κάποιο προειδοποιητική σήμα κάθε 5 πχ λεπτά.

3. Ακόμη πιο ουσιώδες και εφικτό, είναι, εκτός απο τα σεμινάρια μετεωρολογίας που γίνονται, η τα σεμινάρια cross country, τα οποία παρακουλουθούν πιλότοι που λόγω μειωμενης εμπειριας δεν ξέρουν να κάνουν με ασφάλεια δυναμικό, να γίνει και ένα σεμινάριο για τους κινδύνους που μπορει να κρύβει το βουνό, σε όλους τους καιρούς και όλες τις εποχές. Μπορει κάποιοι παλαιότεροι πιλότοι να μοιραστούν την εμπειρία τους απο πράγματα που έχουν ζήσει και έχουν δει, αλλα μπορει να γίνει και μια συζήτηση-ανάλυση συγκεκριμένων ατυχημάτων που έχουν γίνει και συγκεκριμένων λαθών που είναι άδικο να ξανασυμβούν.

Βέβαια ότι και να λέμε εμείς τώρα που έχουμε επιβιώσει κατα καιρούς ως πειραματόζωα η απο ξεροκεφαλιά, η Άγνοια κινδύνου το καλύτερο που μπορει να σε προστατέψει απο αυτο το βουνό και απο οποιοδήποτε άλλο, είναι να βάζεις ώρες, να μην βιάζεσαι και να ακούς.

Βαγγέλης Τσούκας

tsoukasvaggelis
Competition
 
Δημοσ.: 458

Re: Αποφυγή υπηνέμων στον Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό Sprayman » Πέμ Ιουν 28, 2012 9:58 pm

norad έγραψε:ΜΕ 500€ παίρνετε μετεωρολογικό σταθμό με ηλιακό συλλέκτη και GSM module. Του στέλνεις SMS και σου απαντάει με την ταχύτητα του αέρα και μέσο όρο τελευταίου 10λέπτου.
χα χα.. Πιστεύεις ότι θα στεριώσει συλλέκτης στον ΚΙθαιρώνα? Αυτοί βουτάνε και τη μάνα τους.

Η ζωή ξεκινάει εκεί που ο φόβος πεθαίνει.
OSHO
Sprayman
Competition
 
Δημοσ.: 970

Re: Αποφυγή υπηνέμων στον Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό Chris Lappas » Σάβ Σεπ 01, 2012 4:48 pm

http://www.sky.gr/leonardo/flight/31866 Τι έγινε ρε παιδιά; :shock:

Η προσγείωση σχεδόν κάθετα μέσα στο νερό (εκτός αν το igc δεν το δείχνει σωστά) ;

http://www.snowclub.gr
Powder skiing is not a crime!
Chris Lappas
Competition
 
Δημοσ.: 559

Re: Αποφυγή υπηνέμων στον Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Σάβ Σεπ 01, 2012 5:01 pm

:lol: χαχαχα κορυφαιο track...

παντως αφου ειναι απο gps, δηλαδή το ανέβασε ο ίδιος, προφανως ολα καλα :p



δηλαδη μαλακια θεμα για συζητηση, καταλαβαινεις... χωρις 'ζουμί' :lol:

(εκτος αν δε φορουσε κρανος, τωρα που το ξανασκέφτομαι! :lol: )

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: Αποφυγή υπηνέμων στον Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό sarropoulo » Σάβ Σεπ 01, 2012 6:46 pm

Μια χαρα φαινεται παραλια να πατησε αμα θελει το παιδι μπορει να μας εξηγησει τι εγινε ακριβως αν και φαινεται(καταραμενο καταφυγιο) εχει γραψει κιολλας οτι ειχε δυσκολη εμπειρια στα υπηνεμα..εμενα με τρομαξε τα 70-80 χιλιομετρα που γραφει για ταχυτητα σε καποια σημεια με kantega :(

sarropoulo
EN B
 
Δημοσ.: 104

Re: Αποφυγή υπηνέμων στον Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Σάβ Σεπ 01, 2012 8:46 pm

αλλη μια ατυχη στιγμη .......μονο μην σας γινει συνηθεια !!!! :lol:

__________________________________________________________________
https://web.facebook.com/dreamparaglidi ... =bookmarks
http://www.dreamparagliding.gr/
tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216

Re: Αποφυγή υπηνέμων στον Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Κυρ Σεπ 02, 2012 1:31 am

Ασε συνηθησαμε δεν μας προλαβες...ειχα πολυ καιρο να γκαζοσω ετσι tsoul το εχω και σε video, αν δεν παω κορυφη να πιασω 131,5 ειναι σαν μην πεταξα. (πλακιτσα μιας και ειμαστε και οι τρεις καλα...προσοχη απο ολους μας παλιους και νεους) :D :D

Επισκέπτης
 

Re: Αποφυγή υπηνέμων στον Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό Costas_Ch » Κυρ Σεπ 02, 2012 1:45 am

Καλησπέρα σε όλους!!

Το track αυτό είναι δικό μου λοιπόν! Η εμπειρία ήταν κάπως "μοναδική" θα έλεγα... με πολύ ξύλο, πάρα πολλά κλεισίματα,και πολλά άλλα...Η προσγείωση μου ήταν όντως στην παραλία (κατέβαινα και προσγειώθηκα με -2m/s περίπου πάνω σε έναν ξύλινο φράχτη) και ευτυχώς όλα καλά... με μια γρατζουνιά να μου θυμίζει την υπόθεση...!
Γενικά νομίζω πως ήταν μια κάπως περίεργη μέρα με την έννοια ότι δυνάμωσε προς το τέλος της...και την ώρα που είχα πάρει μόλις την απόφαση να βγω για να κατέβω... καθ' όλη την διάρκεια τσέκαρα ότι τρύπαγα και όλα καλά... απλά μάλλον ήταν η "κακιά" στιγμή όπου δυνάμωσε παρ' όλο που ήμουν πιο κάτω από τα 1200 που κάποιος φίλος είχε ενημερώσει.
Θα ήθελα να ευχαριστήσω δημόσια τον φίλο που με άκουσε στον ασύρματο και ειδοποίησε (δυστυχώς δεν κατάλαβα ποιος είναι) καθώς και όλους τους άλλους (επίσης φίλους!! χαχα) όπου ενδιαφέρθηκαν ύστερα!

ΥΓ: Επίσης σχετικά με τα στοιχεία του IGC λογικά έχουν απόκλιση στην ταχύτητα αλλά ΔΕΝ έχει απόκλιση στο Vario... το -10 το είδα και το άκουσα και το ένιωσα...!!)

ΥΓ: Γιάννη ή κάνουμε καιτι και το κάνουμε καλά η δεν κάνουμε...!!! χαχαχ

"...My dream is to fly above the rainbow..."
Costas_Ch
EN B
 
Δημοσ.: 37

Re: Αποφυγή υπηνέμων στον Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Κυρ Σεπ 02, 2012 2:14 am

Ειχες και ενα -29 μην μου πεις οτι το ενιωσες και το ακουσες και αυτο;

Επισκέπτης
 

Re: Αποφυγή υπηνέμων στον Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Κυρ Σεπ 02, 2012 10:42 am

δυστηχος λογο κρισης το μαγαζι που πουλαγε σακουλακια με τυχη εκλεισε οσοι προλαβανε..προλαβανε !! :mrgreen:

__________________________________________________________________
https://web.facebook.com/dreamparaglidi ... =bookmarks
http://www.dreamparagliding.gr/
tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216

Re: Αποφυγή υπηνέμων στον Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό Chris Lappas » Κυρ Σεπ 02, 2012 11:03 am

3 άτομα έφυγαν πίσω εκείνη την ημέρα; :shock:

http://www.snowclub.gr
Powder skiing is not a crime!
Chris Lappas
Competition
 
Δημοσ.: 559

Re: Αποφυγή υπηνέμων στον Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό Costas_Ch » Κυρ Σεπ 02, 2012 11:46 am

Όχι το -29 σίγουρα δεν έπαιξε!!! Τα σακουλάκια όντως έπαιξαν!!!
Εγώ ξέρω για εκείνη την μέρα σίγουρα ότι είμασταν 2... εγώ και ένας Γερμανός!

"...My dream is to fly above the rainbow..."
Costas_Ch
EN B
 
Δημοσ.: 37

Re: Αποφυγή υπηνέμων στον Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό Chris Lappas » Κυρ Σεπ 02, 2012 1:28 pm

O kmntinos πήγε και αυτός τσάρκα;

http://www.snowclub.gr
Powder skiing is not a crime!
Chris Lappas
Competition
 
Δημοσ.: 559

Re: Αποφυγή υπηνέμων στον Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Κυρ Σεπ 02, 2012 10:02 pm

Ημουνα μπροστα σας παιδες και σας χαζεβα μιας και δεν μπορουσα να βοηθησω με αποτελεσμα να φαω και εγω κατι ριπες στα 1300-1400 ολα καλα για μενα ....

Επισκέπτης
 

Re: Αποφυγή υπηνέμων στον Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό MIK » Δευτ Σεπ 03, 2012 11:50 am

Καταρχάς χαίρομαι που είσαι καλά και τέλος καλό, αν και ακόμα πιστεύω ότι θα δούλευαν τα Γεράνεια και θα είχες κάνει καλή απόσταση.

Δυο ερωτησούλες
Costas_Ch έγραψε:απλά μάλλον ήταν η "κακιά" στιγμή όπου δυνάμωσε παρ' όλο που ήμουν πιο κάτω από τα 1200 που κάποιος φίλος είχε ενημερώσει.

Μιλάμε για τα 1200 κοντά στο βουνό ή μακρυά? Στο αλλοπρόσαλό κείμενο που έχω γράψει στη προηγούμενη σελίδα είχα αναφέρει ότι αντιμετωπίζω την πτήση με Βοριά σαν δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα. Κοντά στο βουνό και μακρυά από το βουνό. Ο λόγος είναι η επιτάχυνση του αέρα. Αν δεν κάνω λάθος στο σημείο που ξαφνικά δεν τρύπαγες προφανώς ήσουν στην ζώνη συμπίεσης και άρα επιτάχυνσης του αέρα (0-300μ από το βουνό).

Μήπως τα παιδιά μιλούσαν για 1200 μακρυά από το βουνό?

Τέλος θα ήθελα λίγο το σκεπτικό στην επιλογή του ουσιαστικά να κολλήσεις στα υπήνεμα του βουνού ενώ οι "δάσκαλοι" γενικά λένε, αν δεν μπορείς να προσγειωθείς δίπλα στη κορφή πάρε ύψος και φύγε όσο πιο μακρυά μπορείς. Από ότι κατάλαβα δεν ήταν και ο πιο ήρεμος αέρας που έχει πετάξει...

Καλοπροαίρετα πάντα μήπως βοηθηθούν οι επόμενοι, εγώ πρώτος έχω κάνει και φέτος πατάτες ψηλά στον Κιθ αλλά η μέθοδος κότα και το ότι τις έχω κάνει ένα χιλιόμετρο μπροστά από την κορυφογραμμή με σώνει μέχρι τώρα.

Τέλος γενικό σχόλιο που το έχω γράψει και πιο πριν...τις μισές φορές στον Κιθαιρώνα ο άερας κάποια στιγμή δυναμώνει λίγο, δεν πρέπει να μας προκαλεί καμία εντύπωση το να βάλει 5 και 10+ αέρα, ειδικά αν είσαι στη ζώνη συμπίεσης του βουνού όπου ο αέρας μπορεί να είναι ακόμα και τριπλάσιος από ότι ένα χιλιόμετρο μπροστά.

"Γενικά νομίζω πως ήταν μια κάπως περίεργη μέρα με την έννοια ότι δυνάμωσε προς το τέλος της". Δεν θα το χαρακτήριζα περίεργο, νορμάλ είναι.

Άλλο ένα σακουλάκι κύριε σας παρακαλούμε

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Αποφυγή υπηνέμων στον Κιθαιρώνα

Δημοσίευσηαπό Costas_Ch » Δευτ Σεπ 03, 2012 12:39 pm

1. Γενικά ήμουν κοντά στο βουνό (όχι κολλημένος ακριβώς αλλά κοντά) Πιο έξω επειδή εκείνη την ώρα δεν είχε τόση ένταση δεν κράταγε.
2. Που διαπίστωσες ότι κόλλησα στα υπήνεμα και δεν έφυγα μακρυά?! Αν παρατηρήσεις και την καταγραφή της πτήσης μου στο Leoardo έφυγα όσο πιο γρήγορα μπορούσα για να παω όπως λες και εσύ μακρυά... είχα πάρει ύψος και αυτό τελικά με βοήθησε στην έκβαση της υπόθεσης (εννοώ να μην κολλήσω ακριβώς πίσω στα υπήνεμα)
3. "Από ότι κατάλαβα δεν ήταν και ο πιο ήρεμος αέρας που έχει πετάξει..." -> Δεν κατάλαβα σε τι αναφέρεσαι ακριβώς! :)

"...My dream is to fly above the rainbow..."
Costas_Ch
EN B
 
Δημοσ.: 37

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στην Ασφάλεια Πτήσεων - Συμβάντα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

cron