Ημερομηνία Πέμ Απρ 25, 2024 6:42 pm
Text Size

Ασφάλεια Πτήσεων - Συμβάντα

ΠΡΟΣΟΧΗ

Περιγράψτε ένα συμβάν που σας έτυχε στη πτήση (ή στο έδαφος) να το αναλύσουμε.

Συντονιστής: Moderators

ΠΡΟΣΟΧΗ

Δημοσίευσηαπό Sprayman » Δευτ Οκτ 15, 2012 10:13 am

Κατόπιν παράκλησης φίλου ποστάρω το συγκεκριμένο συμβάν.

Μια ολόκληρη ημέρα ταλαιπωρίας μας περίμενε χθες στην προσγείωση του Χαϊδαρίου στο παλιό πεδίο βολής. Βρίσκοντας την πόρτα ορθάνοικτη μπήκαμε και αφήσαμε αυτοκίνητο ακριβώς στον χώρο που προσγειωνόμαστε. Ενώ άλλες φορές το αφήναμε αρκετά πιο μακριά και περπατούσαμε παραπάνω. Αυτό το πεδίο βολής δεν χρησιμοποιείται πια από φαντάρους, είναι στην ουσία ανενεργό. Δεν υπάρχει ψυχή μέσα, από ότι έμαθα πηγαίνουν αραιά και που σκοπευτικοί σύλλογοι. Αφού προσγειώθηκε ο Χρήστος, μας παίρνει τηλέφωνο να μας πει ότι και τα τέσσερα λάστιχα είναι ξεφούσκωτα. Γυρνώντας να πάρουμε το αυτοκίνητο βρίσκουμε την πόρτα κλειδωμένη. Αμέσως πηδάω και ψάχνω να βρω ποιος κλείδωσε το αυτοκίνητο μέσα και ποιος μας ξεφούσκωσε τα λάστιχα. Οι τύποι έχουν καλέσει την Αστυνομία γιατί λέει ότι το όχημα μπήκε σε απαγορευμένη περιοχή. (Να σημειώσω ότι κανείς σκοπός δεν υπήρχε και κανείς δεν μας έκανε σήμα να σταματήσουμε). Έρχεται η αστυνομία και μας πηγαίνουν και τους τρεις στο τμήμα. Ο αξιωματικός υπηρεσίας αρχίζει να γλύφει στο τηλέφωνο και να παρακαλάει τον αρχηγό του ΓΕΕΘΑ να δώσει εντολή και με συνοδεία περιπολικού να βγάλουμε το αυτοκίνητο. Μετά από πολλές ώρες δίνουν την εντολή και πάμε με το περιπολικό και μια τρόμπα να φουσκώσουμε τα λάστιχα και να φύγουμε. Εκεί έπαθα το δεύτερο εγκεφαλικό διαπιστώνοντας ότι ο κομπλεξικός καραβανάς δεν είχε ξεφουσκώσει απλά τα λάστιχα αλλά τα είχε σχίσει με ξιφολόγχη. Η μόνη λύση ήταν η express service και καινούρια λάστιχα.
Αν και δεν συνηθίζουν να πετάνε πιλότοι σε αυτό το μέρος, καλό θα είναι να γνωρίζουν πόσο κομπλεξικοί καραβανάδες κυκλοφορούν εκεί τριγύρω. Ίσως γλιτώσει ο επόμενος φουκαράς ανυποψίαστος.

Η ζωή ξεκινάει εκεί που ο φόβος πεθαίνει.
OSHO
Sprayman
Competition
 
Δημοσ.: 970

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Δευτ Οκτ 15, 2012 11:07 am

Νικο δημοσιοποιησε το και στο FB για να το διαδοσουμε...

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Δευτ Οκτ 15, 2012 12:23 pm

ναι ναι... ποιος διαβάζει sky, και για ποιό λογο εξάλλου... αφου θα το βρει στο φουμπου... :lol:

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Δευτ Οκτ 15, 2012 12:24 pm

JollyRoger έγραψε:ναι ναι... ποιος διαβάζει sky, και για ποιό λογο εξάλλου... αφου θα το βρει στο φουμπου... :lol:

δεν ειμαστε ολοι μονο στο sky...

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Δευτ Οκτ 15, 2012 12:29 pm

( μετα απο μερικά εδιτς: )

γιατι δεν διαδίδεις αυτό http://www.sky.gr/forum/index.php/topic?p=30987#p30987 ?

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ

Δημοσίευσηαπό myrtosgr » Τρί Οκτ 16, 2012 7:29 pm

Το οτι ο σκοπός δεν ήταν στήν θέση του είναι άλλο θέμα. Είναι στρατιωτική περιοχή κ χρησημοποιηται από σκοπευτικους συλλογους καθημερινά. Τις τεταρτες κ τα σαββατοκυριακα κάνουμε κ αγώνες. Καλόν θα είναι να ξέρουμε που πεταμε κ το κυριότερο που προσγειωνομαστε. Ποίος θα φταίει αν μας 'φαει' ο φαντάρος ή ο σκοπευτής;;;

myrtosgr
EN A
 
Δημοσ.: 9

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ

Δημοσίευσηαπό Sprayman » Τρί Οκτ 16, 2012 8:44 pm

Ναι αλλά κανένας νόμος δεν δικαιολογεί βανδαλισμό ξένης περιουσίας. Πόσο μάλλον όταν αυτό γίνεται από ανθρώπους που υποτίθεται ότι μας προστατεύουν. Όλα τους τα κόμπλεξ και οι ανασφάλειες που έχουν μέσα τους μας χάλασαν την Κυριακή. Ήθελα νάξερα όλοι αυτοί βάζουν το παιδί τους αγκαλιά όταν πανε σπίτι? Η κάθονται και σκέφτονται ''γιατί η μοίρα με έκανε σκατοκαραβανά''. Μέχρι και η αστυνομία φρίκαρε με αυτό που είδε. Είναι σίγουρο ότι το έκανε στρατιωτικός. Μην ακούσω αμφιβολίες πατριωτικές και δικαιολογίες. Ο Χρήστος όταν πετούσε είδε ένα στρατιωτικό τζιπάκι να πλησιάζει το αυτοκίνητο αλλά δεν φαντάστηκε πόση ανωμαλία μπορεί να υπάρχει στον κόσμο.

Η ζωή ξεκινάει εκεί που ο φόβος πεθαίνει.
OSHO
Sprayman
Competition
 
Δημοσ.: 970

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Τρί Οκτ 16, 2012 9:50 pm

JollyRoger έγραψε:( μετα απο μερικά εδιτς: )

γιατι δεν διαδίδεις αυτό http://www.sky.gr/forum/index.php/topic?p=30987#p30987 ?

Μιχαλη δεν ειμαι εγω ο παθον που θα το κοινοποιησω...

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Τρί Οκτ 16, 2012 10:04 pm

περα απο τη συζητηση μας εδω, ετσι δε μπορουμε να αφορισουμε τα οσα στραβα γινονται...
οπως συμβαινει και σε μας πολλες φορες η παρανομως ασκουμενη βια καταγγελεται και πλεον τις περισοτερες φορες καταδικαζεται και σε μεγαλο ποσοστο πλεον, αποτασονται οι αστυνομικοι που ασκουν παρανομος τα καθηκοντα τους ... στατιστικα ειναι πανω απο 300-400 αποταξεις το χρονο για πλημμελη ασκηση καθηκοντων
και μη βιαστητε να απαντησεται οτι ξερετε ολοι απο ενα περιστατικο που δε βγαλατε ακρη, αρα δε γινεται και τιποτε σε ολες τις περιπτωσεις, μιας και ολές οι περιπτωσεις δεν ειναι ιδιες και δεν αποδεικνυονται το ιδιο, και βεβαια δε θα δικαιολογιθω για τη μαλακια που μπορει να κανει ο καθε αστυνομικος λες και φταιω εγω, αλλα και το στραβως, συνηθως, μεταφερωμενο περιστατικο που ολοι ξερουμε και εχουμε ζησει .... οποτε μην περιμενετε και απαντηση σε κατι τετοιο...
θα ηταν φρονιμο λοιπον να κανεις μια εγγραφη αναφορα προς το ΓΕΣ για το περιστατικο και μιας και οι ωρες και οι κινησεις των οχηματων και προσωπικου, καταγραφονται, αφενος θα βρεθει ποιος το εκανε και θα τιπωρηθει αλλα θα αποζημιωθεις για τις ζημιες...

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ

Δημοσίευσηαπό myrtosgr » Τετ Οκτ 17, 2012 10:38 am

Κ ο βανδαλισμος είναι καταδικασταιος κ οτι ο σκοπός έλειπε από την πύλη. Πέρα από την προσωπική ευθηνη του πιλότου ποίος φταιει αν προσγειωνομασταν σαν μπεκάτσες γεμάτοι σκάγια ή χειρότερα σφαιρες;;;

myrtosgr
EN A
 
Δημοσ.: 9

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Πέμ Οκτ 18, 2012 11:40 am

για αυτο λεω Κατερινα, περα απο την οποια ευθυνη υπαρχει σε ελευθυρης προσβασης αφυλαχτο χωρο, να κανει εγγραφη αναφορα για να δοθει μιαλυση στο θεμα...

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ

Δημοσίευσηαπό Chris Lappas » Πέμ Οκτ 18, 2012 2:45 pm

Στο Κανδήλι υπάρχει κάποιο θέμα με το πεδίο βολής; Η προσγείωση μας είναι αρκετά κοντά.

http://www.snowclub.gr
Powder skiing is not a crime!
Chris Lappas
Competition
 
Δημοσ.: 559

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Πέμ Οκτ 18, 2012 4:11 pm

:lol: οταν εχει βολή, ειμαστε bonus score... οποιος φαντάρος φάει θηραμα-παραπεντά, παίρνει τιμιτική... αχαχαχαχ


σε καποιες πτησεις που θυμαμαι που ειχε βολή, καταρχην υπήρχε ενημέρωση (δεν ξερω πως)... οποτε, καποιοι καναν top landing, καποιοι προσγειώθηκαν νωρίς πριν ξεκινήσει η βολή, καποιοι δοκιμαζαν την τυχη τους (και ισως την υπομονη των καραβαναδων), οριακά πριν ξεκινήσει, και κάποιοι προσγειωθηκαν πριν το πεδίο βολής, που δεν υπήρχε θέμα...

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: ΠΡΟΣΟΧΗ

Δημοσίευσηαπό dim » Πέμ Οκτ 18, 2012 4:16 pm

και σε κάποιους σταματούσαν οι βολές την ώρα που περναγε και μετα συνεχιζόντουσαν 8)

Find what you love and let it kill you - Bukowski
SY1ADR
-------------------------------------
http://vimeo.com/dimitrism
http://youtube.com/dimitrismm
dim
Competition
 
Δημοσ.: 899


Επιστροφή στην Ασφάλεια Πτήσεων - Συμβάντα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

cron