Ημερομηνία Παρ Μαρ 29, 2024 5:33 pm
Text Size

Ασφάλεια Πτήσεων - Συμβάντα

να εξηγούμαστε για να μην παρεξηγουμαστε

Περιγράψτε ένα συμβάν που σας έτυχε στη πτήση (ή στο έδαφος) να το αναλύσουμε.

Συντονιστής: Moderators

να εξηγούμαστε για να μην παρεξηγουμαστε

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Δευτ Αύγ 11, 2014 1:16 am

η ανάρτηση έχει να κάνει με μια συμβουλή - παρατήρηση που δέχθηκα κατά την προσγείωση μου.... πιθανόν η προθυμία μου να παροτρυνω τον Θωμά (άπειρο πιλότο) να πλησιάσει στην πυραμίδα και να κάνει δυναμικό, να θεωρήθηκε ότι προσπαθώ να αναλάβω κάποιον ρόλο....
ΔΕΝ ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΩ ΟΎΤΕ ΥΠΟΚΑΘΙΣΤΩ ΚΑΝΕΝΑΝ
το ότι πετάω 5 χρόνια μου δίνει το δικαίωμα να πιστεύω ότι έχω μια κρίση των όσων συμβαίνουν γύρω μου στον αέρα, και μέχρι τώρα ο τρόπος πτήσης μου δεν με έχει βάλει σε κίνδυνο.... από την άλλη το ότι ρωτάω, ακούω και συμβουλευομαι παλαιότερους ή πιο έμπειρους πιλότους, δεν σημαίνει ότι είμαι άπειρος ή χαζός...
πριν απογειωθω δύο συναθλητές μου με συμβούλεψαν για τα πτητικά χαρακτηριστικα ενός πανιού,.... δεχόμενος την εμπειρία τους, έκρινα ότι δεν είναι οι συνθήκες κατάλληλες ίσως να το πετάξω κι έτσι κι έπραξα.... το ότι δεν έχω όση αυτό πεποίθηση χρειάζετα, οόπως σοφά, λέει ο ένας από τους δύο του βουνού, επαναλαμβάνω δεν με κάνει ανίκανο κρίσης...
όπως όλοι μας λοιπόν θα πούμε και μια συμβουλή στον διπλανό μας, με αυτή και μόνο τη λογική πρότεινα στον Θωμά να πλησιάσει στην πυραμίδα και αφού βέβαια 3 πιλότοι ήδη πετουσαμε πιο πίσω και είχαμε δει ότι ήταν πιο χαλαρός ο καιρός
ουδέποτε του είπα να κάνει κάτι περισσότερο από αυτό, αλλά να είναι πάντα σε επιφυλακή....ούτε στο καταφύγιο να με ακολουθήσει... παρά μόνο όταν τον είδα να με ακολουθεί προς ανατολικά του είπα να βγει έξω στα καλώδια και να μην είναι κοντά στο καταφύγιο.... αυτό για όσους νομίζουν ότι τον κάλεσα να έρθει μαζί μου και να του δείξω τα μυστικά του XC που τόσο καλά γνωρίζω..... πριν μισή ώρα δε, είχα πάρει τον Αιμίλιο από πίσω για να μάθω μια διαδρομή που αυτός ξέρει με κλειστά μάτια....
με έχουν βοηθήσει πολλές φορές και είναι ωραίο να βοηθάς.... το κάνουμε άλλωστε όλοι μας....
δεν έθεσα τον Θωμά σε κανέναν κίνδυνο γιατί δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα, αν κάτι τέτοιο έγινε κάποιοι πίστεψαν....
δεν έγινα ούτε θέλω να γίνω χαλίφης στη θέση κανενός χαλίφη....
για video φωτογραφίες και γρήγορη οδήγηση πολύ ευχαρίστως....

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: να εξηγούμαστε για να μην παρεξηγουμαστε

Δημοσίευσηαπό dramaicanos » Δευτ Αύγ 11, 2014 1:03 pm

Πυραμίδα? καταφύγιο? εγώ από δράμα πως να καταλάβω πού αναφέρεσαι?
αν σου πω οτι χθες πέταξα πάνω απο τα ασπρα το γκολάκι και το κούζι θα καταλάβεις
τιποτα?
φιλικά Λαζαρος

dramaicanos
EN A
 
Δημοσ.: 13

Re: να εξηγούμαστε για να μην παρεξηγουμαστε

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Δευτ Αύγ 11, 2014 1:43 pm

dramaicanos έγραψε:Πυραμίδα? καταφύγιο? εγώ από δράμα πως να καταλάβω πού αναφέρεσαι?
αν σου πω οτι χθες πέταξα πάνω απο τα ασπρα το γκολάκι και το κούζι θα καταλάβεις
τιποτα?
φιλικά Λαζαρος


Λαζαρε καλησπερα
η αναρτηση αναφερεται σε οσους ξερουν το περιστατικο....

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202


Επιστροφή στην Ασφάλεια Πτήσεων - Συμβάντα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες

cron