Ημερομηνία Πέμ Μαρ 28, 2024 11:08 pm
Text Size

Ασφάλεια Πτήσεων - Συμβάντα

Παραμοτερ στις Πλαταιές

Περιγράψτε ένα συμβάν που σας έτυχε στη πτήση (ή στο έδαφος) να το αναλύσουμε.

Συντονιστής: Moderators

Παραμοτερ στις Πλαταιές

Δημοσίευσηαπό aok » Σάβ Ιούλ 09, 2016 9:26 pm

Το Σάββατο 9/7/2016 το παραμοτέρ που εμφανίζεται στη φωτογραφία με πιλότο τον Γ. Ν. συνειδητά και με πλήρη γνώση του πετούσε επι ώρα μπροστά από την απογείωση και στη συνέχεια έκανε συνεχείς διελεύσεις πάνω από την προσγείωση σε ύψος μέχρι και ενός μέτρου από το έδαφος. Παρά τις παροτρύνσεις διαφόρων εκπαιδευτών και πιλότων αγνόησε πλήρως τους κανόνες ασφάλειας. Δημιούργησε ιδιαίτερα μεγάλο πρόβλημα σε πιλότους που απογειωνόντουσαν καθώς και σε αρχάριους και εκπαιδευόμενους. Ειδικά στην προσγείωση παρολίγον να προξενήσει ατύχημα όταν δύο αρχάριοι πιλότοι προκειμένου να τον αποφύγουν αναγκάστηκαν να κάνουν αναγκαστική προσγείωση σε άλλο χωράφι με πέτρες και δέντρα με κίνδυνο τραυματισμού και ζημιάς του εξοπλισμού τους.

Ο ΑΟΚ έχει ήδη στη διάθεσή του τα στοιχεία του "ανθρώπου" αυτού και θα προβεί στις απαραίτητες καταγγελίες με όλο το οπτικοακουστικό υλικό στις αρχές (ΕΔΑΑΠ, ΕΛΑΟ, ΥΠΑ, Αστυνομία). Δυστυχώς δεν υπάρχουν άλλοι τρόποι αντίδρασης. Κάποια πράγματα είναι ανίκητα.

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
aok
Competition
 
Δημοσ.: 203

Re: Παραμοτερ στις Πλαταιές

Δημοσίευσηαπό valtasa » Κυρ Ιούλ 10, 2016 8:16 pm

Νομίζω ή πρέπει να γραφτεί το πλήρες ονοματεπώνυμο του ή να μην αναφέρεις τα αρχικά του .
Εγώ προσωπικά θα έγραφα το ονοματεπώνυμό του.

valtasa
EN A
 
Δημοσ.: 17

Re: Παραμοτερ στις Πλαταιές

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Κυρ Ιούλ 10, 2016 8:44 pm

και κακως το αναφερετε....
εαν προκειται για παραβιαση κακοων κυκλοφοριας και ασφαλειας....τα δεοντα και νομιμα...
και κατοπιν επιβολης ποινης ας γινει αναφορα του θεματος προς γνωση και συμμορφωση...
ισως να σκεφτουμε σοβαρα την εφαρμογη ποινων... οποτε αυτο ειναι δυνατο τουλαχιστο...

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: Παραμοτερ στις Πλαταιές

Δημοσίευσηαπό Sprayman » Παρ Ιούλ 15, 2016 11:32 am

Δεν χρειάζεται να τον μαλώσουμε άλλο. Σίγουρα είναι καινούριος και ενθουσιαζμένος με την προπέλα του.
Έχει καταλάβει τη μαλακία που έκανε. Θα μπορούσε να είχε προκαλέσει ατύχημα.
Μάγκες υπάρχουν και παραλίες. Τα βουνα είναι για το ελεύθερο. Αφήστε τον κόσμο να πάρει αυτό που του προσφέρει το βουνό.

Η ζωή ξεκινάει εκεί που ο φόβος πεθαίνει.
OSHO
Sprayman
Competition
 
Δημοσ.: 970

Re: Παραμοτερ στις Πλαταιές

Δημοσίευσηαπό badder » Παρ Ιούλ 15, 2016 5:31 pm

Μόνο καινούριος δεν είναι. Η παλαιότητά του είναι γνωστή και στην αστυνομία λόγω των επαναλαμβανόμενων συλλήψεών του για πτήσεις πάνω από το αεροδρόμιο Ελευσίνας (μεταξύ άλλων). Αν δεν είχε κάποιον απόστρατο αξιωματικό της αεροπορίας γείτονα για να καθαρίζει κάθε φορά, ίσως να μην τα τραβάγαμε τώρα όλα αυτά. Αλλά αυτή τη φορά όλα τα στοιχεία είναι γνωστά για όλους τους εμπλεκόμενους και θα προχωρήσει το θέμα όπως πρέπει.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: Παραμοτερ στις Πλαταιές

Δημοσίευσηαπό Sprayman » Κυρ Ιούλ 17, 2016 10:22 am

Τότε πρέπει να προστατέψετε τον χώρο σας. Εγώ έχω αποσυρθεί αλλά δεν σημαίνει ότι έχω σταματήσει να αγαπάω όλο αυτό που συμβαίνει εκεί.

Η ζωή ξεκινάει εκεί που ο φόβος πεθαίνει.
OSHO
Sprayman
Competition
 
Δημοσ.: 970


Επιστροφή στην Ασφάλεια Πτήσεων - Συμβάντα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

cron