Ημερομηνία Πέμ Μαρ 28, 2024 9:40 pm
Text Size

Ασφάλεια Πτήσεων - Συμβάντα

για το καλο μου...

Περιγράψτε ένα συμβάν που σας έτυχε στη πτήση (ή στο έδαφος) να το αναλύσουμε.

Συντονιστής: Moderators

για το καλο μου...

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Παρ Αύγ 05, 2016 11:48 pm



για μόνο έτσι μπορώ να δεχθώ και να ηρεμήσω από αυτό που μου συμβαίνει κάθε φορά που απογειώνομαι στον Κιθαιρώνα.... πέρα από το προφανές λοιπόν, "κάλο μας" ...ας μπει κάποιος στον κόπο, αν δεν το έχει κάνει ήδη να εξηγήσει γιατί κάθε φορά που απογειωνόμαστε πρέπει να γινόμαστε κώλος...και ο εξοπλισμός μας, τα ρούχα μας και προπάντων τα φτερά μας....τόσοι μήνες ....πόσο και τι εξυπηρετεί, επί τόσους μήνες να γινόμαστε χάλια....χάνοντας αγοραστική αξία από τον εξοπλισμό μας, έχω αγοράσει καινούριο φτερό πριν 1 1/2 μήνα και είναι λες και έχω λινάτσα να φτιάχνω τσιμέντο στην οικοδομή......θα αντισταθμιστεί αυτό με κάποιον τρόπο?? να απογειωθείς λερώνεσαι...να προσγειωθείς λερώνεσαι..μπαίνουμε στα αυτοκίνητά μας ...πάλι χάλια....σε λίγο θα τινάζουμε τα φτερά να καθαρίσουν και θα πέφτουν πόμολα από αλουμίνια, μιας και τόσος βωξίτης στο κοκκινόχωμα...δεν υπάρχει....μήπως να βοηθήσουμε να αλλάξει αυτή η κατάσταση...το να κατεβάζουμε όποιον άγιο υπάρχει και δεν υπάρχει κάθε φορά...δεν ωφελεί...μπουκώνει η γραμμή..δεν φτάνει για όλους...εκ των προτέρων ευχαριστώ, οχι αυτόν τον πρόεδρο αλλά τον άλλο....

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: για το καλο μου...

Δημοσίευσηαπό amka » Σάβ Αύγ 06, 2016 1:27 am

Το θέμα της διαμόρφωσης συζητήθηκε στην Γενική Συνέλευση.
Προφανώς και όλοι θελουμε μια απογείωση που να μην απομειώνει την αξία του εξοπλισμού μας και αυτός είναι ο στόχος μας.

amka
EN B
 
Δημοσ.: 52

Re: για το καλο μου...

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Σάβ Αύγ 06, 2016 9:45 am

το οτι δεν μπορουμε ολοι να παρεβρεθουμε στις γενικες συνελευσεις δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να γνωριζουμε για ποιο λογο υπαρχει αυτο το χαλι ...εστω και περιγραφικα αν ηταν ευκολο ας το ανεφερει καποιος...

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: για το καλο μου...

Δημοσίευσηαπό paramick » Σάβ Αύγ 06, 2016 10:39 am

Υπομονή....
Ισως είναι η πρώτη φορά(στα 18 χρόνια που ανεβαίνω αυτην την απογείωση) που ο Δήμος,ξεκούνησε και ανταποκρίθηκε στις ανάγκες των πιλότων.
Απογειώσου λίγο παραπέρα και προσγειώσου στην άσφαλτο,δεν τελείωσε ο κόσμος.

Με υγεία το καινούργιο φτερό.
Με ένα βρεγμένο, καλά στυμμένο βετέξ,ή αν το σύρεις σε κουρεμένο και ποτισμένο γκαζόν θα γίνει και πάλι λαμπερό

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: για το καλο μου...

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Σάβ Αύγ 06, 2016 11:07 am

ευχαριστω για τις ευχες....
ειναι ηδη πολυ βρόμικο για να φαινεται καινουριο μετα απο 20 ωρες
το να μενει η απογειωση σε αυτο το χαλι για τοσους μηνες ....δεν σημαινει οτι θα πρεπει να τριβουμε και καθαριζουμε τα πανια καθε 3 και λιγο χαλωντας τα!!!!
ο Δημος θα μπορουσε να ανταποκριθει και τον Σεπτεμβρη ...
και χθες αλλου προσγειωθηκα και πηγα να φαω τα ποδια μου....
αν ολα αυτα, (γινομαστε χαλια και κανουμε οπου να ναι προσγειωσεις) συναδουν με την αναψυχη που προσφερει το αθλημα και με την υποσχεση οτι μετα απο πολυ καιρο που γινομαστε κωλος οτι ολα θα φτιαξουν...ΟΚ :D

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: για το καλο μου...

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Δευτ Αύγ 08, 2016 12:36 am

και μιας και την ερωτηση μου δεν την πηρε κανεις στα σοβαρα...ας πουμε κατι πιο αστειο...ισως εχει περισσοτερο νοημα...
καποιοι αρχιζουν και απογειωνονται απο την ανατολικη για τους ιδιους λογους που εγω εκανα την τοσο απλη ερωτηση.... μου απαγορευσαν λοιπον να απογειωθω κι εγω απο εκει για να μην την λερωσω....
:D :) :( :o :shock: :P :x :lol: 8) :? :oops: :cry: :evil: :twisted: :arrow: :idea: :?: :!: :wink: :| :mrgreen:

κου κου...

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: για το καλο μου...

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευτ Αύγ 08, 2016 9:49 am

Captain Hook έγραψε:και μιας και την ερωτηση μου δεν την πηρε κανεις στα σοβαρα...ας πουμε κατι πιο αστειο...ισως εχει περισσοτερο νοημα...
καποιοι αρχιζουν και απογειωνονται απο την ανατολικη για τους ιδιους λογους που εγω εκανα την τοσο απλη ερωτηση.... μου απαγορευσαν λοιπον να απογειωθω κι εγω απο εκει για να μην την λερωσω....
:D :) :( :o :shock: :P :x :lol: 8) :? :oops: :cry: :evil: :twisted: :arrow: :idea: :?: :!: :wink: :| :mrgreen:

κου κου...


Στην ανατολική μόνο απογειώνομαι από τότε που ξεκίνησαν οι εργασίες.....ελπίζω να είναι προσωρινό για το κάλο ειδικά των νέων πιλότων όπως ο capten fac γιατί πέρα από την πλάκα είναι μεγάλη ζημιά αυτό το κοκκινόχωμα στο φτερό που οπιoς είναι γνώστης θα ξέρει ότι δεν βγαίνει με ένα vetex.... :evil:

Επισκέπτης
 

Re: για το καλο μου...

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Τρί Αύγ 09, 2016 11:17 am

το να καθαρισεις το φτερο απο καποια ατυχη περιπτωση και σε ενα πολυ μικρο σημειο θεμιτο....και παλι προκαλεις αμεση μειωση του porosity ... εδω μιλαμε για καθολικη λερα....αναφερομαι στο πανι και σε κανεναν προσωπικα...
το προβλημα δεν ειναι η προθεση αλλα η εκτελεση....μια δομιμενη κατασταση που λειτουργει ....σιγουρα καλυτερα απο το μηδεν δεν την καταστρεφεις με σκοπο ισως καποια στιγμη και εφοσον θα δουμε ....να φτιαξουμε κατι αλλο.... με την πρωτη ψυχαλα η απογειωση θα αχρηστευτει...και αν οχι θα γινει ολο νεροφαγωματα...ηδη αρχισαν τα αγγαθια...
ολων ο χρονος για να κανει κατι στο π5 ειναι πολυτιμος και σιγουρα κανουν πολλα περισσοτερα απο εμας που καθομαστε και κρινουμε....αλλα και οι κρισεις ειναι θεμιτες γιατι ετσι πρεπει αλλα και πανω απο ολα δεν ειναι κανεις στο απυροβλητο γιατι απλα το κανει οτι κανει για το καλο μας, σε εξτρα χρονο που δεν διαθετουμε εμεις....
αν πρεπει ο δημος να βοηθησει επιχωματονοντας ας το κανει οποτε χρειαζεται ....οχι οποτε να ναι δημιουργωντας πολλα περισσοτερα προβληματα... το αν θα φυτεψουμε αγριαδα για να συγκρατησει το χωμα ....ειναι πλεον ακυρο γιατι ερχονται σε λιγο βροχες και δεν θα μεινει αλλωστε χωμα επανω...δεν υπαρχει εστω το τυπικο αποδτραγγιστικο αυλακι αριστερα και δεξια για να εκτραπουν τα νερα και να μην παρουν μαζι την απογειωση.... οποτε το δωρον αδωρο του Δημου ειναι αυτο που μας εκανε να βρωμισουμε τα πανια μας και να γκρινιαζουμε....και να ψαχνουμε αλλου για απο/προσγειωσεις ...
το 9 για χωρο και το ΙΚΝ 8505 εμποδιζει....!!!!
15 σουβλακια στο 5 παρακαλω...

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202


Επιστροφή στην Ασφάλεια Πτήσεων - Συμβάντα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες