Ημερομηνία Πέμ Μαρ 28, 2024 11:48 pm
Text Size

Ασφάλεια Πτήσεων - Συμβάντα

ασφαλεια απογειωσεων

Περιγράψτε ένα συμβάν που σας έτυχε στη πτήση (ή στο έδαφος) να το αναλύσουμε.

Συντονιστής: Moderators

ασφαλεια απογειωσεων

Δημοσίευσηαπό Λαζαριδης » Σάβ Μαρ 25, 2017 4:06 pm

Καλημέρα σε όλους, είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φορουμ και ο λόγος είναι ένα παρολίγον σοβαρό ατύχημα χθες στην απογείωση του Κιθαιρώνα. Ευτυχώς η φάση είχε happy end, εκτός από την μεγάλη τρομάρα που πήραμε, η φίλη μου η Γιώτα, εγώ, αλλά και άλλοι πιλότοι που είδαν το συμβάν.
Στην πραγματογνωμοσύνη μετά μπίρας που ακολούθησε στην πλατεία καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι από την στιγμή που ένας πιλότος αποφασίζει να τραβήξει τους Α για να απογειωθεί ακολουθεί ένα χρονικό διάστημα αρκετών δευτερολέπτων όπου το οπτικό του πεδίο είναι αποκλειστικά επικεντρωμένο στο φούσκωμα της πτέρυγας ώστε να την φέρει σε κατάσταση πτήσης. Όπως καταλαβαίνουμε ο χρόνος αυτός είναι αρκετά μεγάλος με αποτέλεσμα σημαντική πιθανότητα ταυτόχρονης απογείωσης δυο πιλότων με ενδεχόμενα άσχημες εξελίξεις όπως διαπιστώσαμε χθες.
Η λύση στο πρόβλημα είναι γνωστή και εφαρμόζεται σε αρκετές πολυσύχναστες απογειώσεις. Κάθε πιλότος πριν τραβήξει τους Α φωνάζει Take off, η κάποια άλλη συνθηματική λέξη, και με αυτό τον τρόπο αποφεύγονται πολλές δυσάρεστες εκπλήξεις
Μένει να αποφασίσουμε το συνθηματικό (θα μου άρεσε το (φεύγω)) και το δυσκολότερο να εφαρμόσουμε και εμείς την πρακτική

Φιλικά και με εκτίμηση
Παντελής Λαζαρίδης (γιατρός)

Λαζαριδης
EN A
 
Δημοσ.: 19

Επιστροφή στην Ασφάλεια Πτήσεων - Συμβάντα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

cron