Ημερομηνία Πέμ Μαρ 28, 2024 8:57 pm
Text Size

Ασφάλεια Πτήσεων - Συμβάντα

Πτήση σε συννεφο.

Περιγράψτε ένα συμβάν που σας έτυχε στη πτήση (ή στο έδαφος) να το αναλύσουμε.

Συντονιστής: Moderators

Πτήση σε συννεφο.

Δημοσίευσηαπό Chilis » Δευτ Φεβ 04, 2019 2:39 pm

Παιδιά το Σάββατο είχαμε μια πτήση πολύ όμορφη όσοι πετάξαμε...
Είχαμε όμως και κάποια σημεία που θέλουν συζήτηση και νομίζω ότι είναι χρέος μου να τα αναφέρω...
ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ. ΑΠΑΝΤΗΣΗ
Ο καιρός έκανε για πτήση? ΟΧΙ
Γιατί πέταξες? ΜΕΓΑΛΟ ΡΙΣΚΟ.
ΔΙΚΙΟΛΟΓΙΕΣ... ήμουν μόνος μου στον αέρα δεν είχα άλλον συναθλητή μέσα στο συννεφο ξέρω καλά το βουνό εχω πολύ καλό Εξοπλισμό.(ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΠΥΞΙΔΑ)και όπως ξέρουμε η ηλεκτρονική έδειχνε άλλα νταλων.
ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ.....ΔΕΝ ΕΙΧΑ LIVE....και καταλαβαινετε τι σημαίνει αυτό...

Όποιος δει την πτήση θα καταλάβει τι εννοω ΕΙΔΙΚΑ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ 5 ΛΕΠΤΑ.

Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΟΣΤΟΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΘΕΙ..(ΝΙΚΟΣ ΤΑΞΙΤΖΗΣ)
(Στην δική μου περίπτωση ευτυχώς ήταν 2 λεπτά αγωνίας χωρίς την σωστή πυξίδα)
http://www.sky.gr/leonardo/flight/78761

Τελευταία επεξεργασία απο Chilis την Δευτ Φεβ 04, 2019 5:47 pm, επεξεργάστηκε 4 φορές συνολικά.
Chilis
EN B
 
Δημοσ.: 73

Re: Πτήση σε συννεφο.

Δημοσίευσηαπό JOHNGEORGO » Δευτ Φεβ 04, 2019 5:20 pm

Μπράβο Κώστα που το αναγνωρίζεις.
Η πτήση μέσα στα σύννεφα απαγορεύεται.
Δεν ειναι προς επίδειξη σε βίντεο αντιθέτως θα πρέπει να αποθαρρύνουν οι παλιοί τους νεότερους.

JOHNGEORGO
EN B
 
Δημοσ.: 75

Re: Πτήση σε συννεφο.

Δημοσίευσηαπό Chilis » Δευτ Φεβ 04, 2019 5:32 pm

JOHNGEORGO έγραψε:Μπράβο Κώστα που το αναγνωρίζεις.
Η πτήση μέσα στα σύννεφα απαγορεύεται.
Δεν ειναι προς επίδειξη σε βίντεο αντιθέτως θα πρέπει να αποθαρρύνουν οι παλιοί τους νεότερους.
Άπλα προσοχή απο ολους μας ΠΑΛΙΟΙ ΚΑΙ ΝΕΟΙ...

Chilis
EN B
 
Δημοσ.: 73

Re: Πτήση σε συννεφο.

Δημοσίευσηαπό Μπάμπης Κ. » Δευτ Φεβ 04, 2019 8:10 pm

Γειά σου Κώστα. Νομίζω πως το βασικότερο πρόβλημα για κάποιον που πετάει μέσα σε σύννεφο το έγραψες χωρίς να το καταλάβεις. Ακόμα και μαγνητική πυξίδα να είχες, υπάρχει ο κίνδυνος να θεωρείς πως δείχνει ότι θέλει και όχι το σωστό! Δεν μπορώ να πιστέψω ότι το χαμηλό σύννεφο της Κυριακής στην απογείωση επηρέασε ένα σύγχρονο GPS, όταν σε παλαιότερη πτήση από την κορυφή του Κιθαιρώνα θυμάμαι τον Σωτήρη να πετάει καρφί μπροστά -σε πολύ παχύ σύννεφο- μέχρι την προσγείωση χωρίς κανένα πρόβλημα ακολουθώντας τις ενδείξεις του compeo του. Αντιθέτως εγώ - ακολουθώντας τη μαγνητική - βγήκα σαν το καβούρι επάνω από την παλιά χωματερή. Επίσης μην μπλέκουμε τα πράγματα. Στην περίπτωση του Νίκου δεν έφταιγε κάποια πτήση σε σύννεφο για το ατύχημά του αλλά συνδυασμός από άλλα πράγματα. Πτήση εσκεμμένα μέσα στο ''λευκό δωμάτιο'' δεν πρέπει να γίνεται ποτέ.

Μπάμπης Κ.
EN B
 
Δημοσ.: 45

Re: Πτήση σε συννεφο.

Δημοσίευσηαπό Chilis » Τρί Φεβ 05, 2019 1:53 pm

Μπάμπης Κ. έγραψε:Γειά σου Κώστα. Νομίζω πως το βασικότερο πρόβλημα για κάποιον που πετάει μέσα σε σύννεφο το έγραψες χωρίς να το καταλάβεις. Ακόμα και μαγνητική πυξίδα να είχες, υπάρχει ο κίνδυνος να θεωρείς πως δείχνει ότι θέλει και όχι το σωστό! Δεν μπορώ να πιστέψω ότι το χαμηλό σύννεφο της Κυριακής στην απογείωση επηρέασε ένα σύγχρονο GPS, όταν σε παλαιότερη πτήση από την κορυφή του Κιθαιρώνα θυμάμαι τον Σωτήρη να πετάει καρφί μπροστά -σε πολύ παχύ σύννεφο- μέχρι την προσγείωση χωρίς κανένα πρόβλημα ακολουθώντας τις ενδείξεις του compeo του. Αντιθέτως εγώ - ακολουθώντας τη μαγνητική - βγήκα σαν το καβούρι επάνω από την παλιά χωματερή. Επίσης μην μπλέκουμε τα πράγματα. Στην περίπτωση του Νίκου δεν έφταιγε κάποια πτήση σε σύννεφο για το ατύχημά του αλλά συνδυασμός από άλλα πράγματα. Πτήση εσκεμμένα μέσα στο ''λευκό δωμάτιο'' δεν πρέπει να γίνεται ποτέ.

Όπως τα λες είναι....η περίπτωση του Νίκου δεν είναι η ίδια αλλά ήταν ακριβώς ίδιες οι συνθήκες...λίγο η καψούρα να πετάξουμε...λίγο το να μην κατεβούμε με το αμάξι...ΝΑΤΗ Η ΒΛΑΚΕΙΑ..έχεις δίκιο και για το συννεφο αυτής της ημέρας...δεν ήταν και κανένα σούπερ ντουπερ..απλά την στιγμή που έφυγα ήταν πολλή χαμηλή η βάση του.....ΠΡΟΣΟΧΗ ΛΟΙΠΟΝ

Chilis
EN B
 
Δημοσ.: 73


Επιστροφή στην Ασφάλεια Πτήσεων - Συμβάντα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

cron