Ημερομηνία Παρ Μαρ 29, 2024 12:20 am
Text Size

Ασφάλεια Πτήσεων - Συμβάντα

Ατύχημα στον Κιθαιρώνα ( Πυραμίδα ) 11/4/2021

Περιγράψτε ένα συμβάν που σας έτυχε στη πτήση (ή στο έδαφος) να το αναλύσουμε.

Συντονιστής: Moderators

Ατύχημα στον Κιθαιρώνα ( Πυραμίδα ) 11/4/2021

Δημοσίευσηαπό Donkixotis » Κυρ Απρ 11, 2021 10:24 pm

Καλησπέρα φίλοι πιλότοι .
Δυστυχώς σήμερα από απροσεξία ( ως συνήθως ) είχαμε ένα ατύχημα με αποτέλεσμα τον τραυματισμό του συναθλητή και φίλου Λ.Τ ( όλοι θα έχετε μάθει προφανώς ποιος είναι δεν χρειάζεται να γράψω περισσότερα εδώ ) . Παρόλη την ταλαιπωρία και τον πόνο που τράβηξε ο συναθλητής μας είναι καλά και νοσηλεύεται έπειτα από αεροδιακομιδή λόγω του γεγονότος ότι η πρόσκρουση έγινε σε πολύ δύσβατο σημείο ( λίγο πιο κάτω απ΄την κορυφή της Πυραμίδας ) στο 401 ΣΝ στην Αθήνα με συντριπτικό κάταγμα δεξιού μηρού και αύριο θα υποβληθεί σε χειρουργική επέμβαση για αποκατάσταση της βλάβης .Ας ελπίσουμε να είναι αυτό το τελευταίο ατύχημα που συμβαίνει μεταξύ ανθρώπων που γνωρίζουμε , βλέπουμε συχνά και αγαπάμε πολύ ... !!!

Άγγελος Αγγελής

ΥΣ : Ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Παναγιώτη Κίτσιο που συντόνισε την προσπάθεια κι έγινε γρήγορα η μεταφορά κι ο φίλος έφτασε εκεί που έπρεπε να φτάσει ...

Donkixotis
EN A
 
Δημοσ.: 12

Re: Ατύχημα στον Κιθαιρώνα ( Πυραμίδα ) 11/4/2021

Δημοσίευσηαπό MIK » Τετ Απρ 14, 2021 1:20 pm

Λουκά μου γερά, τα κόκκαλα φτιάχνουν 100%, υπομονή και χαμόγελο.

Ένα μεγάλο ευχαριστούμε και μπράβο σε όλους.

Ας πάρουμε τουλάχιστον μερικά διδάγματα.

1. Δεν πετάμε χωρίς live. Και εμένα έχει χαλάσει και δεν το έχω φτιάξει αλλά δεν ξαναπετάω χωρίς live. Eίναι το πιο απλό, φτηνό και σίγουρο μέτρο ασφάλειας που μπορούμε να πάρουμε.

2. Υπάρχουν συστήματα πια ώστε να είναι το κινητό μας προσβάσιμο όσο πετάμε ασφαλισμένο μη πέσει. Ας σκεφτούμε όλοι σενάρια ώστε να μπορούμε να έχουμε μια λειτουργικότητα στο κινητό μας στον αέρα. Ακόμα και το να βλέπουμε την οθόνη ή να μπορούμε να απαντήσουμε μια κλίση μπορεί να κάνει την διαφορά σε μια δύσκολη περίσταση. Εκτός από το να κάνουμε live στο facebook το κινητό έχει γίνει το σημαντικότερο σύστημα ασφαλειάς σε όλες τις υπαίθριες δραστηριότητες. Βέλκρο, θήκη σκοινάκι και είναι πιθανό να σώσει μια κατάσταση.

3. Νομίζω πρέπει όλοι να φροντίσουμε να μην πετάμε για πολλά χρόνια με ένα ταλαιπωρημένο κινέζικο ασύρματο των 40 ευρώ.

4. Το σενάριο "είμαι κρεμασμένος σε ένα δέντρο και η βοήθεια θα αργήσει" είναι κάτι που πρέπει να σκεφτούμε όλοι όταν κάνουμε τις ετοιμασίες μας. Χαζό παράδειγμα είναι ότι το δεύτερο νερό και το φαγητό που έχω μαζί τα έχω στην πίσω θήκη του καθίσματος. Αδύνατο να τα πιάσω χωρίς να λυθώ.

5. Έχουν προστεθεί και μερικά τοπονύμια στον χάρτη της ΓΥΣ της περιοχής. Θερμικό στο βαθύ καμίνι, δυναμικό στις Φούρνες και άλλα για να προσανατολιζόμαστε.

ERITHRAI_106.jpg

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Ατύχημα στον Κιθαιρώνα ( Πυραμίδα ) 11/4/2021

Δημοσίευσηαπό Λαζαριδης » Τετ Απρ 14, 2021 3:39 pm

Η πιο απλή και δωρεάν λύση για android είναι το tracker στο site : mycloudebase.com οπου κάνουμε download to apk του tracker και εγκατάσταση στο κινητό, δίνουμε username kai password apo livetrack24 και δουλεύει άψογα στα περισσότερα κινητά

Λαζαριδης
EN A
 
Δημοσ.: 19

Re: Ατύχημα στον Κιθαιρώνα ( Πυραμίδα ) 11/4/2021

Δημοσίευσηαπό Χασοδίκης » Τετ Απρ 14, 2021 8:17 pm

Μα υπάρχει και η εφαρμογή TTlive track 24 από το play store.

Χασοδίκης
EN A
 
Δημοσ.: 8

Re: Ατύχημα στον Κιθαιρώνα ( Πυραμίδα ) 11/4/2021

Δημοσίευσηαπό extreme29 » Τετ Απρ 14, 2021 9:02 pm

Λαζαριδης έγραψε:Η πιο απλή και δωρεάν λύση για android είναι το tracker στο site : mycloudebase.com οπου κάνουμε download to apk του tracker και εγκατάσταση στο κινητό, δίνουμε username kai password apo livetrack24 και δουλεύει άψογα στα περισσότερα κινητά


Καλησπέρα διάβασα αυτό που είπες για την εφαρμογή tracker την κατέβασα στο κινητό μου αλλά θα ήθελα να με βοηθήσεις λίγο σχετικά με τις ρυθμίσεις που πρέπει να βάλουμε εκεί αν μπορείς να κάνεις κάποιο post στο ΣΚΑΪ

extreme29
EN A
 
Δημοσ.: 25

Re: Ατύχημα στον Κιθαιρώνα ( Πυραμίδα ) 11/4/2021

Δημοσίευσηαπό Λαζαριδης » Πέμ Απρ 15, 2021 1:53 pm

Ειναι σχετικά απλό.
1.Εγκατάσταση tracker στο κινητό από το αρχείο tracker 8.24.apk
2.Ανοιγμα εφαρμογής και πας configure
3. check livetrack24
4. μπαρα στο public
5.category paraglider
6.username kai password οπως τα εχεις δηλώσει στο livetrack24

Καλες πτήσεις

Λαζαριδης
EN A
 
Δημοσ.: 19

Re: Ατύχημα στον Κιθαιρώνα ( Πυραμίδα ) 11/4/2021

Δημοσίευσηαπό Λαζαριδης » Πέμ Απρ 15, 2021 2:49 pm

Επισης το TTlivetrack24 στο δικό μου κινητό δεν δουλευει και το ιδιο εχω ακούσει και απο άλλους

Λαζαριδης
EN A
 
Δημοσ.: 19

Re: Ατύχημα στον Κιθαιρώνα ( Πυραμίδα ) 11/4/2021

Δημοσίευσηαπό badoulis » Παρ Απρ 16, 2021 8:12 am

Περαστικά στον Λουκά και μπράβο σε όσους βοήθησαν. Ήταν επίσης πολύ ευχάριστη έκπληξη για εμένα η κινητοποίηση της διάσωσης με ΕΜΑΚ και ελικόπτερο.

Για το livetrack και όλες τις παρόμοιες εφαρμογές, ο κύριος λόγος που αρχικά δεν δουλεύουν σωστά στα σύγχρονα κινητά είναι οι περιορισμοί που βάζει το κινητό από default στις εφαρμογές και που χρειάζονται απενεργοποίηση. Για καλύτερη χρήση της μπαταρίας και του επεξεργαστή, συνήθως τα κινητά δεν αφήνουν μια εφαρμογή να τρέχει κανονικά και να χρησιμοποιεί δεδομένα και GPS όταν πχ η οθόνη είναι κλειστή ή τρέχει στο background. Γι'αυτό χρειάζεται να πάμε στις ρυθμίσεις και να επιτρέψουμε στην εφαρμογή να τρέχει χωρίς τέτοιους περιορισμούς. Αυτό αλλάζει από μοντέλο σε μοντέλο οπότε, θέλει γκουγκλάρισμα και πειράματα για να δουλέψει όπως το θέλουμε (ψάξτε για app permissions, data usage restrictions και battery saver και επιτρέψτε τα όλα).

Του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ
https://www.hikeflybook.eu/
https://www.youtube.com/user/ShipwreckedFP
https://vimeo.com/aimilios
badoulis
Competition
 
Δημοσ.: 428

Re: Ατύχημα στον Κιθαιρώνα ( Πυραμίδα ) 11/4/2021

Δημοσίευσηαπό sakisk » Σάβ Απρ 17, 2021 12:51 pm

Περαστικά και από μένα,και καλή επιστροφή στον αέρα!

Άλλη μία εφαρμογή με την οποία έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος στο live tracking είναι η XCSoar
Φυσικά πρέπει να το δώσετε όλες τις άδειες στο τηλέφωνο όπως είπε και ο Αιμίλιος.
Από την εμπειρία με φίλους έχω καταλάβει ότι τα Xiaomi έχουν τους περισσότερους περιορισμούς για εξοικονόμηση μπαταρίας, Οπότε εκεί θέλει λίγο παραπάνω ψάξιμο.
Εφετος θα δοκιμάσω και μία ακόμα εφαρμογή η οποία συνεργάζεται στο live tracking και με το XCtrack.
Επίσης θεωρώ ότι το live tracking θα έπρεπε να είναι υποχρεωτικό σε οποιονδήποτε πετάει οποιαδήποτε πτητική συσκευή.

sakisk
EN B
 
Δημοσ.: 39

Re: Ατύχημα στον Κιθαιρώνα ( Πυραμίδα ) 11/4/2021

Δημοσίευσηαπό paramick » Σάβ Απρ 17, 2021 1:36 pm

Το κακό είναι ότι δεν υπάρχει μία cross platform επιλογή.
Το xcTrack θέλει να μαζέψει τον δικό του κόσμο και το livetrack24 να κρατήσει τον δικό του.
Οπότε τυχόν παρατηρητής θα πρέπει να ξέρει που απεικονίζεσαι εσύ και οι φίλοι σου.

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: Ατύχημα στον Κιθαιρώνα ( Πυραμίδα ) 11/4/2021

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Σάβ Απρ 17, 2021 2:14 pm

τα κοκκινοφασιστικα που υπερβαίνουν το δικαίωμα αυτοδιαθεσης, να τα λέει οποίος θέλει στο σκύλο του

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: Ατύχημα στον Κιθαιρώνα ( Πυραμίδα ) 11/4/2021

Δημοσίευσηαπό fpanag » Σάβ Απρ 17, 2021 4:51 pm

Το κακό είναι ότι δεν υπάρχει μία cross platform επιλογή.
Το xcTrack θέλει να μαζέψει τον δικό του κόσμο και το livetrack24 να κρατήσει τον δικό του.
Οπότε τυχόν παρατηρητής θα πρέπει να ξέρει που απεικονίζεσαι εσύ και οι φίλοι σου.


Κάτι υπάρχει...

http://wiki.glidernet.org/

fpanag
EN A
 
Δημοσ.: 4

Re: Ατύχημα στον Κιθαιρώνα ( Πυραμίδα ) 11/4/2021

Δημοσίευσηαπό paramick » Σάβ Απρ 17, 2021 8:58 pm

:!:

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: Ατύχημα στον Κιθαιρώνα ( Πυραμίδα ) 11/4/2021

Δημοσίευσηαπό markoss » Κυρ Απρ 18, 2021 9:49 am

Καλημέρα!

Εναλλακτικό του TTlivetrack2 είναι το XC_Guide - το οποίο σε αφήνει να δεις και ταυτόχρονα όσους χρησιμοποιούν live tracking ανεξαρτήτου πλατφόρμας που χρησιμοποιούν.


Για σταθερή συμπεριφορά σε όλη την πτήση (αυτό ανεξαρτήτου προγράμματος που θα χρησιμοποιήσετε) φαίνεται να παίζει η αλλαγή της ρύθμισης δικτύου ("Preferred Network Type") από LTE ή 3G στο "2G only"

markoss
EN A
 
Δημοσ.: 9


Επιστροφή στην Ασφάλεια Πτήσεων - Συμβάντα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

cron