Ημερομηνία Παρ Μαρ 29, 2024 3:12 am
Text Size
Αρχική Κοινότητας Ανακοινώσεις Ανακοινώσεις

Ανακοινώσεις

ΡΕΚΟΡ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑΣ 234χλμ

Ανακοινώσεις από τον χώρο του αλεξιπτώτου πλαγιάς στην Ελλάδα

ΡΕΚΟΡ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑΣ 234χλμ

Δημοσίευσηαπό frog » Τετ Σεπ 13, 2006 10:35 pm

Νεο ρεκόρ απόστασης στην Βουλγαρία σήμερα 234 χλμ σε 6 ώρες από τον Ivelin Iliev πεταξαν επίσης μαζί του οι Vesselin Ovcharov που προσγειώθηκε στα 199 χλμ και Svilen Ferdinandov στα 181 χλμ. Την τελευταία εβδομάδα ο καιρός ήταν πολύ καλός στην γειτονική χώρα και έγινα πάνω από 20 πτήσεις που ξεπέρασαν τα 100 χλμ. Ας ελπίσουμε οτι κι εμείς θα μπορέσουμε να φτάσουμε τέτοιες αποστάσεις στα όμορφα βουνά της Ελλάδας.

frog
Competition
 
Δημοσ.: 349

Δημοσίευσηαπό norad » Πέμ Σεπ 14, 2006 11:08 am

Οροσειρά σαν αυτή που ξεκινάει από το Sopot και φτάνει Μαύρη Θάλασσα, δεν έχουμε.

norad
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2013

Re: ΡΕΚΟΡ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑΣ 234χλμ

Δημοσίευσηαπό frog » Πέμ Σεπ 14, 2006 10:16 pm

Το ρεκόρ δεν έγινε σε οροσειρά έγινε στην πεδιάδα του Δούναβη 70 χλμ βόρεια της οροσειράς που λές. Το θέμα δεν είναι αυτό απλά μάλλον οι περισσότεροι από εμάς δεν έχουμε όρεξη να οργανωθούμε και να κάνουμε κάτι παραπάνω, να ψάξουμε την απόσταση κ.λ.π Αρκούμαστε στο να πετάμε στα γνωστά μας μέρη περισσότερο για το κέφι μας το οποίο δεν ειναι καθόλου κακό. Αλλά και λίγος ενθουσιασμός δεν βλάπτει.

frog
Competition
 
Δημοσ.: 349

Δημοσίευσηαπό tsoukasvaggelis » Δευτ Σεπ 18, 2006 4:26 pm

234 km σε 6 ώρες είναι λίγο ούτε πολύ 40 χιλιόμετρα την ώρα Cross Country Speed, κάτι που σημαίνει νεφόδρομοι, ευθεία πτήση και ούριο, ούριο, ούριο.
Προφανώς μια τέτοια πτήση μπορεί να γίνει σε μέρη λίγο διαφορετικά από την Ελλάδα, όπου το περιβάλλον δεν αλλάζει εντελώς κάθε περίπου 30 km σε σχέση με τοπικούς ανέμους και ανάγλυφο. Βέβαια θα μου πεις, και στην Ελλάδα κάποτε τα 100 km φαινόντουσαν ακατόρθωτα, μέχρι που κάποιος προσπάθησε συστηματικά και στις κατάλληλες συνθήκες τα έκανε στο τέλος και με το παραπάνω. Δεν νομίζω ότι υπάρχει μπορώ με τα χιλιόμετρα, υπάρχει θέλω, και εντατικά προσπαθώ κάτι που έχω σχεδιάσει, μέχρι να μου κάτσει η μέρα.

Το θέμα είναι να βρεθεί ένας σωστός άνθρωπος, με σωστό στόχο στο σωστό μέρος , τη σωστή μέρα.

Πως λοιπόν να κάνεις τα χιλιόμετρα αν δεν είσαι εκεί, τη σωστή μέρα, με το σωστό σχέδιο και τη σωστή φιλοδοξία και θέληση;

«Τίποτε, δεν υπάρχει ποτέ.
Πάντα, υπάρχουν όνειρα και η θέληση που μπορεί να τα κάνει πραγματικότητα...»

Βαγγέλης Τσούκας

tsoukasvaggelis
Competition
 
Δημοσ.: 458

Re: ΡΕΚΟΡ ΒΟΥΛΓΑΡΙΑΣ 234χλμ

Δημοσίευσηαπό frog » Δευτ Σεπ 18, 2006 7:31 pm

Λεπτομέρειες για την πτήση
Απογείωση 11:50
Προσγείωση 18:35
Μέγιστο ύψος 2324 μ.
Απόσταση 234 χλμ

Βαγγέλη σίγουρα βοηθάει και η μορφολογία της χώρας αλλα δεν έιναι τυχαίο το ότι εγιναν και άλλες 20-25 πτήσεις πάνω από 100 χλμ και από διαφορετικούς πιλότους οι άνθρωποι το ψάχνουν.
Για να έχεις ώρα απογείωσης 11:50 πρέπει να είσαι εκεί και λίγο πιο νωρίς :P :P κάτι που για εμάς τους Έλληνες είναι λίγο δύσκολο.

frog
Competition
 
Δημοσ.: 349


Επιστροφή στην Ανακοινώσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες