Ημερομηνία Πέμ Απρ 25, 2024 5:05 am
Text Size
Αρχική Κοινότητας Ανακοινώσεις Ανακοινώσεις

Ανακοινώσεις

|Χειμωνιάτικο Τρίγωνο συναντήσεων 2016

Ανακοινώσεις από τον χώρο του αλεξιπτώτου πλαγιάς στην Ελλάδα

|Χειμωνιάτικο Τρίγωνο συναντήσεων 2016

Δημοσίευσηαπό achim » Κυρ Δεκ 27, 2015 9:25 pm

Μετά απο συνεννόηση των λεσχών Πάτρας - Αμφισσας και Αγρινίου, προσκαλούμε όλους τους πιλότους(κοντινούς και μή), να εκδράμουν με τον εξοπλισμό τους στα Καλάβρυτα τις 16-17 Ιανουαρίου, στην Ιτέα 13-14 Φεβρουαρίου και στο Αγρίνιο (Παναιτωλικό)στις 12-13 Μαρτίου.

Ο στόχος θα είναι να πετάξουμε και να περάσουμε καλά. Οι τοπικοί και έμπειροι πιλότοι θα δείξουν τους πιθανούς εναέριους δρόμους σε όλους τους πιλότους.

Χωρίς εγγραφές χωρίς βαθμολογίες χωρίς απόλυτο χρονοδιάγραμμα.

Σε κάθε περιοχή απο τις τρείς βρίσκεται κοντά και ένα χιονοδρομικό κέντρο. Πάρτε και χιονοδρομικό εξοπλισμό.

Σε κάθε περίπτωση μια χαρά θα περάσουμε.

Μπείτε και γράψτε τις απόψεις σας.

achim
Competition
 
Δημοσ.: 549

Re: |Χειμωνιάτικο Τρίγωνο συναντήσεων 2016

Δημοσίευσηαπό thephoenix » Κυρ Δεκ 27, 2015 9:56 pm

ωραιες προτασεις, μπραβο παιδια

live your life...
thephoenix
EN B
 
Δημοσ.: 86

Re: |Χειμωνιάτικο Τρίγωνο συναντήσεων 2016

Δημοσίευσηαπό kiwi » Κυρ Δεκ 27, 2015 11:03 pm

θα εκδράμουμε και στα τρία!

kiwi
EN B
 
Δημοσ.: 81

Re: |Χειμωνιάτικο Τρίγωνο συναντήσεων 2016

Δημοσίευσηαπό MIK » Δευτ Δεκ 28, 2015 12:00 am

Πολύ καλή πρωτοβουλία

Άμα μου πείτε και ποιο είναι χιονοδρομικό κοντά στο Παναιτωλικό θα έρθω σε όλα :mrgreen:

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: |Χειμωνιάτικο Τρίγωνο συναντήσεων 2016

Δημοσίευσηαπό Επισκέπτης » Δευτ Δεκ 28, 2015 12:07 am

Μέσα....θεού θέλοντος.

Επισκέπτης
 

Re: |Χειμωνιάτικο Τρίγωνο συναντήσεων 2016

Δημοσίευσηαπό Navagosostis » Δευτ Δεκ 28, 2015 12:09 am

:)

ότι φάμε, ότι πιούμε και ότι πετάξουμε ! ! !
Navagosostis
Competition
 
Δημοσ.: 220

Re: |Χειμωνιάτικο Τρίγωνο συναντήσεων 2016

Δημοσίευσηαπό achim » Δευτ Δεκ 28, 2015 8:39 pm

Έλα βρε Μίκ που δεν ξέρεις. Σε μια ώρα και κάτι απο τα χωριά του νότιου Παναιτωλικού όπου πετάμε βρίσκεσαι στο Βελούχι. Και αν μας κάτσει καλή μέρα πάμε και πετώντας σε λιγότερο χρόνο. χαχα

achim
Competition
 
Δημοσ.: 549

Re: |Χειμωνιάτικο Τρίγωνο συναντήσεων 2016

Δημοσίευσηαπό diplomenos » Τρί Ιαν 12, 2016 3:12 pm

Τελικά για σκι θα πάμε ή θα πετάξουμε, τι λέει η διοργάνωση;

diplomenos
EN A
 
Δημοσ.: 12

Re: |Χειμωνιάτικο Τρίγωνο συναντήσεων 2016

Δημοσίευσηαπό Dimitris K » Τρί Ιαν 12, 2016 5:21 pm

Ο καιρος παντως δεν δειχνει πολυ καλος στα καλαβρυτα το Σ/Κ, αναβολη;

Dimitris K
EN A
 
Δημοσ.: 17

Re: |Χειμωνιάτικο Τρίγωνο συναντήσεων 2016

Δημοσίευσηαπό achim » Τρί Ιαν 12, 2016 8:09 pm

Το πρόγραμμα το έχει αναλάβει ο Χρήστος (Μπακούνης).
Μάλλον δεν πολυμπαίνει εδώ όμως.
Απο τη δική μου άποψη είναι σαν θεομηνία η πρόγνωση. Μάλλον πάμε για άκυρο.

Χρήστο...Χρήστο...είσαι εδώ ;

achim
Competition
 
Δημοσ.: 549

Re: |Χειμωνιάτικο Τρίγωνο συναντήσεων 2016

Δημοσίευσηαπό kiwi » Τετ Ιαν 13, 2016 3:02 pm

Λοιπόν, μίλησα με Χρήστο Μπακούνη και επειδή γενικώς δεν γράφει εδώ, μου είπε να σας μεταφέρω τα εξής:

Αν και οι μετεωρολογικές προβλέψεις είναι δυσοίωνες, στα Καλάβρυτα υπάρχουν ευκαιρίες για πτήση καθώς υπάρχουν απογειώσεις για κάθε αέρα και πολύ πιθανό μέσα στο ΣΚ να υπάρξουν ανοιχτά "καιρικά παράθυρα". Επίσης, σε περίπτωση που δεν γίνουν πτήσεις ή παράλληλα με τις πτήσεις, υπάρχει μία πληθώρα δραστηριοτήτων που μπορεί να ασχοληθεί κανείς, όπως, σκι, έλκηθρο για τα παιδιά, πεζοπορίες, εκδρομές και γενικά διάφορες βουνίσιες δραστηριότητες.

Ο Χρήστος και οι λοιποί Πατρινοί θα πάνε ούτως ή άλλως, και θα οριστεί σημείο συνάντησης ο Σιδ. Σταθμός Καλαβρύτων στις 11:00πμ το Σάββατο και την Κυριακή, οπότε όποιος πιστός ας προσέλθει.

Για περισσότερες πληροφορίες, επικοινωνείτε και απευθείας μαζί του στο: 6944 980 028.

kiwi
EN B
 
Δημοσ.: 81

Re: |Χειμωνιάτικο Τρίγωνο συναντήσεων 2016

Δημοσίευσηαπό kiwi » Τετ Ιαν 13, 2016 11:10 pm

Μετά από συμφωνία της Α/λέσχης Αγρινίου - ΑΦΩΣΤΕΛ - ΛΕΑΛΠΠΑ, το event των Καλαβρύτων μεταφέρεται για το διήμερο 30-31 Ιανουαρίου.

Για το ΣΚ που μας έρχεται, ο Χρήστος Μπακούνης με ενημέρωσε ότι την Κυριακή (μόνο) θα είναι στις 11:00πμ στον Σταθμό Καλαβρύτων όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, για μάζωξη γενικά και πτήση σε περίπτωση που πετάει.

kiwi
EN B
 
Δημοσ.: 81

Re: |Χειμωνιάτικο Τρίγωνο συναντήσεων 2016

Δημοσίευσηαπό GiotaR » Τετ Ιαν 27, 2016 11:30 pm

Αχα,,,,, Το Freemeteo δίνει ΒΑ, 2Bf το Σάββατο και Δ 2Bf την Κυριακή;;;;Μμμμμμ απογειωση απο Στυγα ....πτήση μέσα στο χιονοδρομικό την μια και προς Λουσούς την αλλη....πολύ πιθανά τα σενάρια,,,αύριο θα δουμε περισσότερα,,,,,ότι θα πετάει,,,θα πετάει, πάντως :D

GiotaR
Competition
 
Δημοσ.: 291

Re: |Χειμωνιάτικο Τρίγωνο συναντήσεων 2016

Δημοσίευσηαπό MIK » Πέμ Ιαν 28, 2016 12:18 am

To μάτι σου το αλλήθωρο. Σάββατο προς γκρεμό Νεραιδοράχης (πιο αργά πάντα μπαίνει ένα Δυτικοειδές οπότε ίσως γίνει όπως το λες), Κυριακή μόνο speedflying. Με αυτά που βλέπω τώρα τα οποία μπορεί να αλλάξουν.

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: |Χειμωνιάτικο Τρίγωνο συναντήσεων 2016

Δημοσίευσηαπό Navagosostis » Πέμ Ιαν 28, 2016 1:33 am

ΣΚ στο χιονοδρομικό θα έχει αγωνα σκι.
πλακα θα έχει, θα τους κοιτάμε από ψηλά :)

ότι φάμε, ότι πιούμε και ότι πετάξουμε ! ! !
Navagosostis
Competition
 
Δημοσ.: 220

Re: |Χειμωνιάτικο Τρίγωνο συναντήσεων 2016

Δημοσίευσηαπό Θωμας » Πέμ Ιαν 28, 2016 8:31 am

Μεσα

Wings don't need too many certifications... Pilots do
Θωμας
EN B
 
Δημοσ.: 56

Re: |Χειμωνιάτικο Τρίγωνο συναντήσεων 2016

Δημοσίευσηαπό MIK » Πέμ Ιαν 28, 2016 11:12 am

Όχι Θωμά δεν θα έρθεις. Επίσης θεωρώ ότι πρέπει να απαγορευτεί στον να πετάξουνε άνθρωποι όπως ο Αντώνης Κηπουργός. Γράφω ονόματα γιατί νομίζετε ότι κάνετε πλάκα αλλά τα πράγματα είναι πολύ πολύ σοβαρά.

Η πρόγνωση παραμένει. Νομίζω θα αξίζει το Σάββατο στα Καλάβρυτα. Όπως παραμένει και η πρόγνωση μου ότι αν έρχονται πιλότοι χωρίς δίπλωμα Π και χωρίς παρουσία και έγκριση εκπαιδευτή οι ΠΛ και όσοι δεν έχουν, είναι σίγουρο ότι θα έχουμε ατύχημα αν πετάνε από κορφή. Άντε να μην το έχουμε το Σάββατο θα το έχουμε σύντομα.

Παράλληλα είναι βέβαιο ότι κάποιος θα καταλήξει πάνω στο καρεκλάκι όπως έχει γίνει στο παρελθόν.

Επειδή δεν έχω καμία όρεξη να μας απαγορεψουν και τα Καλάβρυτα να πετάμε αλλά ούτε να χάσουμε κάποιον φίλο, θερμή παράκληση η αερολέσχη να προστατεύσει όσους έρθουν και το χιονοδρομικό. Ξέρετε ποιοι έχουν δίπλωμα, ξέρετε από όσους δεν έχουν πόσοι έχουν μυαλό, δεν είναι ένα μια πλαγιά, είναι ένας ιδιωτικός χώρος με χιλιάδες ανθρώπους και κανόνες που πρέπει να γίνουν σεβαστοί.

Το Σάββατο το πιο πιθανό είναι να πετάει και η Βελιά να πας Θωμά και να πάρεις και τον Αντώνη.

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: |Χειμωνιάτικο Τρίγωνο συναντήσεων 2016

Δημοσίευσηαπό Θωμας » Πέμ Ιαν 28, 2016 10:02 pm

Pouse MIK , eipe o gaidaros ton petino kefala.
Tha to parw sti plaka filaraki k tha sou pw euxaristw gia ti simvouli.

Wings don't need too many certifications... Pilots do
Θωμας
EN B
 
Δημοσ.: 56

Re: |Χειμωνιάτικο Τρίγωνο συναντήσεων 2016

Δημοσίευσηαπό badoulis » Παρ Ιαν 29, 2016 12:59 am

Σε καλό δρόμο είσαι, Θωμά, συνέχισε έτσι! Μην ξεχάσεις να τριμάρεις και το αλεξίπτωτο πριν πας στα Καλάβρυτα.

Του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ
https://www.hikeflybook.eu/
https://www.youtube.com/user/ShipwreckedFP
https://vimeo.com/aimilios
badoulis
Competition
 
Δημοσ.: 428

Re: |Χειμωνιάτικο Τρίγωνο συναντήσεων 2016

Δημοσίευσηαπό Θωμας » Παρ Ιαν 29, 2016 8:44 am

Κοριτσια παρεκτρεπεστε , ΕΔΩ ΚΑΝΟΝΙΖΟΥΜΕ για το
Χειμωνιάτικο Τρίγωνο συναντήσεων 2016 και οχι για τα
απωθημενα του καθενος.(Κριμα ειναι να χαλασουμε κ αυτο το thread)
Τα παραπονα σας
να μου τα πειτε απο κοντα.
Θα το εκτιμουσα πολυ

Wings don't need too many certifications... Pilots do
Θωμας
EN B
 
Δημοσ.: 56

Re: |Χειμωνιάτικο Τρίγωνο συναντήσεων 2016

Δημοσίευσηαπό badoulis » Παρ Ιαν 29, 2016 9:14 am

Πράγματι, έχεις δίκιο, απωθημένα βγάζουμε... συγνώμη. Θα έλεγε κανείς ότι δεν έχουμε την παραμικρή επίγνωση του περιβάλλοντός μας και κάνουμε του κεφαλιού μας.

Του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ
https://www.hikeflybook.eu/
https://www.youtube.com/user/ShipwreckedFP
https://vimeo.com/aimilios
badoulis
Competition
 
Δημοσ.: 428

Re: |Χειμωνιάτικο Τρίγωνο συναντήσεων 2016

Δημοσίευσηαπό MIK » Παρ Ιαν 29, 2016 10:54 am

Aν και πολλές φορές νόμιζα ότι πέταγε βάση πρόγνωσης και δεν πέταξε ή ήταν οριακά, πιστεύω πως αύριο είναι πολύ καλή η πρόγνωση για Νεραιδόραχη. Βασικά θα είμαι από το πρωί οπότε αν θέλετε πάρτε τηλ να σας πω μιας και η Βελιά θα είναι στο δρόμο σας. Έχει και κάμερα κορφή Στύγας live

http://www.snowreport.gr/snowcam/kalavrita/live2.html

Στο υποθετικό σενάριο που κάποιος πάει να φύγει νωρίς από κορφή το νου σας για καταβάτη μέχρι τις 11 πιστέψτε με κουνάει πολύ χαμηλά.

Παράλληλα δεν έχω την παραμικρή ιδέα αν βγάλει κάνα άτσαλο υψηλοπιεστικό +10 από τις 11 το πρωί που δεν θα μπορέσεις να κρατήσεις παραπέντε ανοιχτό η βράχινη ορθοπλαγιά ύψους 1300 μέτρων που την βαράει κάθετα ο ήλιος στην οποία αν πετάξεις εφεδρικό απλά η ΕΜΑΚ θα κοιτάει για κάνα δυο μέρες και θα φωνάξουν τους Ελβετούς πάλι να σε μαζέψουν.

Η αίσθησή μου είναι ότι την Κυριακή δεν θα πετάει, όσες φορές δίνει Δυτικό τον βγάζει φορτσάτο και δεν πολυκόβει και όπως είπε ο μέγας Γρίβας "ναι ρε πετάει, κάπου θα είναι ο ρότορας πιο κάτω οπότε να μείνουμε ψηλά μέχρι να καταλάβουμε που είναι". Για τη Βελιά δεν ξέρω.

Γενικά και για τις δύο μέρες αν φυσάει κάπου θα υπάρχει ο ρότορας, αν είναι μέχρι 10χλμ ο αέρας στα 2300 μπορείς να τον αγνοήσεις, παραπάνω ειλικρινά δεν έχω ιδέα τι και πως.

Ρωτάτε για αν θα βγει σοβαρή πτήση, η αίσθησή μου είναι να είστε ψυχολογικά προετοιμασμένοι για τσουλήθρα, η οποία είναι πανέμορφη και σίγουρα θα σε γεμίσει. Όποιος θέλει ανεμοπορία, θερμικά κλπ δεν το πολυπιστεύω.

Θωμάκο μου Αντωνάκη μου και λοιποί μη κάτοχοι πτυχίων θα χαρώ να έρθετε και να πετάξετε φυσικά αν το κάνετε ακολουθώντας τις οδηγίες των έμπειρων που θα είναι εκεί και οι οποίοι θα δεχτούν να σας αναλάβουν. Στο υποθετικό σενάριο που έχουμε όλοι αλεξίπτωτα τα οποία είναι καλοσυντηρημένα και δεν κινδυνεύουν με παρασουτάζ όταν απογειώνονται φουλ βρεγμένα και παγωμένα από το χιόνι, ακούμε τις οδηγίες των πιο έμπειρων και όταν τους λέμε να απογειωθούν αριστερά από το καρεκλάκι να μην περάσουν από πάνω του δεν πάμε τρεις μέρες μετά να πετάξουμε δεξιά από το καρεκλάκι να περάσουμε από πάνω του να κάνουμε φιγούρα στα γκομενάκια και η απάντησή μας δεν είναι "άσε μας ρε, ποιος το γ@μάει το χιονοδρομικό δε μπορούν να μου κάνουν τίποτα, ότι θέλω θα κάνω" θα πετάξουμε όλοι πολύ ωραία.

Παράλληλα θεωρώ ότι καλό είναι να τηρούμε τους νόμους του Ελληνικού κράτους και να μην οδηγούμε και πετάμε χωρίς δίπλωμα ή χωρίς παρουσία και έγκριση εκπαιδευτή.

Θα χαρώ να δω επάνω όποιον ξέρει ότι θα απαντήσει με χαρά και θα τα κάνει πράξη κιόλας:
-"ναι μαζεύω και δεν πετάω" όταν πετάνε άλλοι 10 και εσύ είσαι έτοιμος να απογειωθείς.
-"ναι θα πάω εκεί και μόνο εκεί δεν θα προσγειωθώ πάνω στην πίστα"

Πράγματι είμαι γαίδαρος μιας και ξέρω πόσο πονάει να περνάς ένα καλοκαίρι τσακισμένος στο κρεβάτι και ξέρω πόσο πλήρωσε ο τελευταίος Γερμανός που έπεσε πάνω σε καρεκλάκι και έκλεισε για μέρα το χιονοδρομικό και ξέρω ότι 5 (πέντε) συναθλητές μας έχουν πέσει πάνω σε καρεκάκια σε χιονοδρομικά στην Ελλάδα με αποτέλεσμα να μην πετάμε. Πετεινούλια μου δεν έχετε χτυπήσει νομίζετε ότι όλα είναι ένα αστεία και το πιο πιθανό είναι να επιζήσουμε και να μην σκάσουμε πάνω σε καρεκλάκι οπότε συγνώμη που σας τα λέω.

Μακάρι να κάτσει είναι μαγεία η Νεραιδόραχη




SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: |Χειμωνιάτικο Τρίγωνο συναντήσεων 2016

Δημοσίευσηαπό kiwi » Παρ Ιαν 29, 2016 3:39 pm

Μετά από συνεννόηση με το Χρήστο Μπακούνη, να σας ενημερώσω για τα εξής:

Σημείο συνάντησης και τις δύο ημέρες: Κεντρική πλατεία, Slalom Cafe, στις 11:00 το πρωί.

Επίσης έχει εξασφαλιστεί από τον Διευθυντή του Χιονοδρομικού, δωρεάν χρήση των lifts ΜΟΝΟ για πτήση.

Αυτά. Τα λέμε εκεί.

kiwi
EN B
 
Δημοσ.: 81

Re: |Χειμωνιάτικο Τρίγωνο συναντήσεων 2016

Δημοσίευσηαπό GiotaR » Παρ Ιαν 29, 2016 5:05 pm

Λοιπόν, επειδή πολλά και άσχετα γράφτηκαν και προσωπικά βγήκαν,-αφήστε και ένα θρεντακι εκτός γρινιο-ίντριγκας-μικ τώρα προς το τέλος το έσωσες- :D :D :D--- για να παραμένουμε εντός θέματος και να μην υπάρχουν δυσνόητα σημεία:

Η συνάντηση στοχεύει στο να γνωρίσουν αυτό το μέρος και νέοι πιλότοι καθώς και τις ιδιαιτερότητές του-μετεωρολογικές και τεχνικές- σαν πολύ ψηλή κορυφή σε περίοδο με χιόνια.

Η πτήση που αναφέρει ο μικ απο Νεραιδοράχη ανατολικά να κάνουμε βόλτα το βουνό και να βγούμε μπροστά δεν είναι μέσα στα σχέδιά μας. Σκοπός είναι να απογειωθούμε με καθαρό αέρα -άπνοια- μπροστά στο χιονοδρομικό και να προσγειωθούμε παραπλεύρως στο πάρκινγκ.Απλά και βατά πράγματα για όλους, με επίβλεψη και πάνω και κάτω.Θα κάνουμε ενημέρωση και όλοι θα τηρήσουν τα πρέποντα.Είμαστε απόλυτα βέβαιοι για αυτό.

Αν παρ ελπίδα, το Σάββατο που αναμένουμε ΒΑ, ο καιρός είναι δυτικός και πετάξιμος επάνω, θα φύγουμε προς Λουσούς, την μεγάλη πεδιάδα προς τα δυτικά. Αυτά ισχύουν και για τις δύο μέρες. Αν οι προβλέψεις μας οδηγήσουν στην Βελιά για απογείωση, θα κανονίσουμε από κοντά επιπρόσθετες λεπτομέρειες και θα συντονιστούμε όλοι μαζί.

Οι τελικές αποφάσεις θα παρθούν στο πεδίο και για αυτό παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι να... ζωγραφίσουν με κέφι το ...πρώτο σκέλος του χειμωνιάτικου τριγώνου: να ακολουθήσουν τις ώρες του ραντεβού, αν είναι επάνω ήδη για σκι, να ανοίξουν κατα τις 12:00 VHF στο 146.800 και τηλέφωνα Χρήστος: 6944980028 Γιώτα : 6936842708

Καλή αντάμωση :D :D

GiotaR
Competition
 
Δημοσ.: 291

Re: |Χειμωνιάτικο Τρίγωνο συναντήσεων 2016

Δημοσίευσηαπό MIK » Παρ Ιαν 29, 2016 9:31 pm

Mα γιατί? Έλα να τσακωθούμε. Ε όχι και πολλά αυτά που γράφτηκαν με προσβάλλεις :mrgreen:

Μακάρι να κάτσει το από πάνω. Ακόμα πιο μακάρι να σας κάτσει την Κυριακή για δυναμικό στην πλαγια του χιονοδρομικού, Θα είναι πανέμορφα, αν βοηθήσει και κάνα θερμικούλι μιλάμε για απίθανη πτησάρα. Δεν το βλέπω για Κυριακή τόσο ψηλά πάντως εκτός αν αλλάξει η πρόγνωση αύριο, μακάρι να πέσω πολύ έξω.

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Επόμενο

Επιστροφή στην Ανακοινώσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες

cron