Ημερομηνία Πέμ Μαρ 28, 2024 1:02 pm
Text Size
Αρχική Κοινότητας Ανακοινώσεις Ανακοινώσεις

Ανακοινώσεις

Διαμόρφωση Απογειωσης.... Κιθαιρώνα...

Ανακοινώσεις από τον χώρο του αλεξιπτώτου πλαγιάς στην Ελλάδα

Re: Διαμόρφωση Απογειωσης.... Κιθαιρώνα...

Δημοσίευσηαπό focman » Δευτ Σεπ 25, 2017 8:10 am

Εγώ είμα απόλυτα σύμφωνος με αυτήν την ενέργεια .
Έρχεται χειμώνας και θα φάμε πολυ λάσπη αν δεν κάνουμε κατι .
Η καλύτερη λύση ειναι ο συνθετικος τάπητας τελικα .
Εγω θα έλεγα να προτιμήσουμε τα 1000 τμ
Επιτέλους ειναι μια ακομα ευκαιρία να φτιάξουμε την απογείωση σε μεγάλη έκταση και με πολυ χαμηλή τιμη .
Καλα ειναι Κώστα να βάλεις και εναν αριθμό λογαριασμού ωστε οι πιλότοι που θέλουν ,να καταθέτουν χρήματα ωστε να συγκεντρωθεί το ποσο

Κοίτα να χαρείς το ταξίδι ,δεν υπάρχει επιστροφή .
focman
Competition
 
Δημοσ.: 256

Re: Διαμόρφωση Απογειωσης.... Κιθαιρώνα...

Δημοσίευσηαπό Εκτορ » Δευτ Σεπ 25, 2017 2:21 pm

Εβαλα και εγώ 50 ευρώ αλλά νομίζω ότι η εξασφάλιση των εξόδων μόνο από τους απλούς πιλότους είναι λίγο άδικη. Μπορούμε να εφαρμόσουμε την αρχή να πληρώσει ο καθένας ανάλογα με τη χρήση που κάνει. Ετσι, πρέπει να συμμετάσχουν στα έξοδα ο ΑΟΚ , στο βαθμό που όλα τα μέλη του χρησιμοποιούν τον Κιθαρώνα και φυσικά οι 2 Σχολές Freedom και Oxygen που έχουν έδρα τις Πλαταιές και έχουν κάθε ενδιαφέρον για μια καλή και ασφαλή απογείωση για τους μαθητές τους και τις αμοιβόμενες διπλές πτήσεις που κάνουν. Μια κατανομή θα μπορούσε να είναι (ενδεικτικά): ΑΟΚ 40%, Freedom 15 %, Oxygen 15 %, απλοί πιλότοι 20 %. Φυσικά η συμμετοχή ΟΛΩΝ είναι προεραιτική και επαφίεται στην καλή διάθεση Σωματείων, Σχολών και πιλότων που είμαι σίγουρος ότι υπάρχει.
Βασίλης

Εκτορ
EN A
 
Δημοσ.: 30

Re: Διαμόρφωση Απογειωσης.... Κιθαιρώνα...

Δημοσίευσηαπό manosn » Δευτ Σεπ 25, 2017 4:10 pm

Δηλώνω διαθέσιμος για όποτε κ οτιδηποτε χρειαστεί.

manosn
EN A
 
Δημοσ.: 9

Re: Διαμόρφωση Απογειωσης.... Κιθαιρώνα...

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Δευτ Σεπ 25, 2017 6:45 pm

CHILIS έγραψε:Ο Αοκ σίγουρα έχει την διάθεση αλλά μη ξεχνάμε ότι δεν είναι όλοι συνεπείς στις υποχρεώσεις απέναντι του(συνδρομές)

εδω που τα λεμε, εγω ζητησα να πληρωσω 3-4-5χρονια συνδρομες + ασφαλεια, και δεν ελαβα απαντηση...



υγ. εβαλα 77 euro, παρακαλω αρκει το username :)

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: Διαμόρφωση Απογειωσης.... Κιθαιρώνα...

Δημοσίευσηαπό paramick » Δευτ Σεπ 25, 2017 7:05 pm

Ας μην ξανακάνουμε το ίδιο λάθος με τον τάπητα...

Ο τάπητας έχει ζωή 2-3 χρόνια και μετά κάνει ζημιές στα φτερά.
Αν τυχόν στρωθεί, θα πάει στράφι το νέο χώμα και το ριζικό σύστημα. Θα αποσαθρωθεί το έδαφος και θα βγούνε βράχια και κοτρόνια στην επιφάνεια.
Αυτό το... "απογείωση θέλω τώρα την θέλω..." δεν υπάρχει, το ζήτημα είναι Τennessee...
περιμένουμε να ωριμάσει...
Χαλικάκι να αγοράσουμε και να ρίξουμε όσο πιο πολύ, και σε όσα πιο πολλά μέρη,και ένα μουσαμά -λιόπανο για να απογειωνόμαστε απ την λασπουριά (θα το μαζεύουμε όταν δεν χρησιμοποιήται.)
Και νέα σπορά, για να προλάβει να αναπτυχθεί χορτάρι όσο πιο καλά γίνεται.

Ο Κιθαιρώνας έχει σωματείο και εκλεγμένο πλειοψηφικά Δ.Σ.,δεν πρέπει να παρακάμψετε την
δημοκρατική οδό επειδή κάποιος είχε μια γαμιστερή ιδέα, και κάποιος άλλος την καλή πρόθεση να βάλει το χέρι στην τσέπη και να δώσει.
Ζητήστε συνέλευση να ξανασυζητηθεί το θέμα που αφορα όλους μας.


Υ.Γ.
Το παραπάνω είναι γραμμένο σε tablet,οπότε συντακτικό,παράγραφοι,σημεία στίξης τόνους κλπ τα πήρε ο διάολος...

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: Διαμόρφωση Απογειωσης.... Κιθαιρώνα...

Δημοσίευσηαπό paramick » Δευτ Σεπ 25, 2017 10:30 pm

viewtopic.php?f=20&t=5691&p=36039&hilit=%CE%B1%CF%80%CE%BF%CE%B3%CE%B5%CE%B9%CF%89%CF%83%CE%B7#p36039

Δες ημερομηνίες και αποτέλεσμα...
Το έχω δει το έργο (και έχω παίξει και σε αυτο 3 φορες)και το αποτέλεσμα κρατάει max 2 χρόνια.
Συμπτωματικά τα καρφιά, με παραγγελία φλάτζα, τα έχω φερει όλες τις φορές εγω με κόστος γύρω
στα 5,5 ευρω το κομματι.
Το χειρότερο είναι αυτο που μένει όταν φύγει μοιραία ο τάπητας.

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: Διαμόρφωση Απογειωσης.... Κιθαιρώνα...

Δημοσίευσηαπό badoulis » Δευτ Σεπ 25, 2017 11:11 pm

Κώστα, ειλικρινά μπράβο για την πρωτοβουλία σου, μακάρι να καταφέρουμε κάτι καλύτερο και εγώ προσωπικά θα είμαι μέσα και οικονομικά και με εργασία.

Ωστόσο, η διαδικασία που ακολουθείς με βρίσκει εντελώς αντίθετο, γιατί, όπως σου επεσήμανε και ο Μιχάλης, παρέκαμψες εντελώς τους δημοκρατικά εκλεγμένους αντιπροσώπους μας. Μην ξεχνάμε ότι η απογείωση δεν ανήκει σε κανέναν μας, έχει παραχωρηθεί η χρήση της στον ΑΟΚ και, ως εκ τούτου, το ΔΣ του ΑΟΚ είναι υπόλογο απέναντι στο κράτος σε οτιδήποτε κάνουμε. Για να παρθεί μια τέτοια απόφαση, χρειάζεται απόφαση του ΔΣ ή Γενική Συνέλευση, όχι forum. Ακόμα καλύτερα, σε 1-2 μήνες έχουμε εκλογές, προσωπικά με χαροποιεί να βλέπω τόσους πολλούς να ενδιαφέρονται να ασχοληθούν με τα κοινά.

Από εκεί και πέρα, ξεχνώντας τα διαδικαστικά, το να βάλουμε τάπητες χωρίς προεργασία του χώρου με το υπάρχον χώμα και ό,τι έχει φυτρώσει νομίζω ότι απλά θα μας φέρει σε μια κατάσταση με μόνιμα λασπωμένους τάπητες που θα φεύγουν από τη θέση τους. Δεν γνωρίζω από χωματουργικά και καλό θα ήταν αυτοί που ξέρουν να μας πουν τι είναι καλύτερο, αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν είναι τόσο απλό.

Καμία λύση δεν είναι πανάκεια, όλες έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Καλό θα ήταν να έχουμε λύσει αυτά τα προβλήματα πριν αρχίσουμε να μαζεύουμε χρήματα, ειδικά εφόσον αποφασίσουμε να πάμε σε αυτή την οδό, άρα και να πετάξουμε όση δουλειά έχει γίνει τον τελευταίο χρόνο.

Και πάλι μπράβο για την πρωτοβουλία σου λοιπόν, το ξέρω πόσο δύσκολο είναι να βρεις τάπητες σε καλή κατάσταση, πρέπει όμως να γίνει και διαδικαστικά σωστά, με απόφαση πλειοψηφίας και συγκεκριμένο πλάνο, χωρίς βιαστικές κινήσεις. Σε αυτή την περίπτωση, να υπολογίζετε και 100€ από εμένα.

Του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ
https://www.hikeflybook.eu/
https://www.youtube.com/user/ShipwreckedFP
https://vimeo.com/aimilios
badoulis
Competition
 
Δημοσ.: 428

Re: Διαμόρφωση Απογειωσης.... Κιθαιρώνα...

Δημοσίευσηαπό focman » Τρί Σεπ 26, 2017 8:55 am

Σίγουρο ειναι οτι δυσκολα θα συμφωνήσουν ολοι στο ίδιο πράγμα ´
Ο κάθε ενας θα εχει την δική του γνώμη , ανάλογα με την εμπειρία του και τις εικόνες που εχει συσσωρεύσει απο ανάλογα θέματα .
Στην Γαλλία που πήγαν τα παιδια είδαν οτι ενώ μπορουσαν να εχουν φυσικό χόρτο σε πολλα σημεία ,τελικα συνθετικους τάπητας επέλεξαν .
Κατι θα ξέρουν παραπάνω .
Οταν δεν υπάρχουν δέντρα η θάμνοι να συγκρατήσουν με τις ρίζες τους το χώμα ,τα βουνά μας απογυμνώνονται και μένει μόνο πέτρα .
Για τον λογο αυτόν βάζουν τις ξύλινες μπάρες μετα απο τις πυρκαγιές
Οταν υπάρχουν μεγάλες κλείσεις στις πλαγιές , το φαινόμενο αυτό ειναι πιο έντονο .
Αυτό συμβαίνει στην απογείωση του κιθαιρωνα .
Η μεγάλη κλίση σε συνδυασμό με την έλλειψη ριζικού συστήματος απο θάμνους αφήνει τα νερά της βροχής να ρέουν με ταχύτητα και να παρασέρνουν τα χώματα .
Το κοκκινόχωμα δε ,οταν βραχεί καλά ,διαλύεται σαν πούδρα .

Το είδαμε μετα απο την πολυ βροχή που έριξε και γέμισε την απογείωση βαθειά αυλάκια .
Αν μείνει ετσι μετα απο μερικές ακομα δυνατές βροχές θα φανούν τα βράχια απο κάτω και θα έχουμε συνέχεια το πρόβλημα με τα αυλάκια ώσπου τελικα θα μείνει ελάχιστο χώμα .
Η γνώμη μου ειναι οτι οι μόνες εφικτές λύσεις λοιπόν θα ήταν δυο .
Η μια θα ήταν οι κυβόλιθοι όπως στο Ντενίζ ,αλλα το κόστος ειναι πολυ μεγάλο ,
Η άλλη ειναι οι συνθετικος τάπητας με την σωστή στήριξη .
Τι ιδανικό θα ήταν να μην υπήρχε το χώμα απο κάτω και να μπορούσαμε να κάνουμε το υπόστρωμα ομαλό και σε ευθεία με χαλίκι .
Η ζωή ενός τάπητα σωστά τοποθετημένου και συντηρημενου ειναι πανω απο δέκα χρονια .
Το βλέπουμε στα γήπεδα .
Για τα καρφιά λύσεις υπάρχουν .Γυρω γυρω να ειναι θαμμένα και τις κεντρικές ενώσεις οταν δεν βάζουν καρφιά τις ράβουν με το χέρι με σχοινιά .
Για μένα λοιπόν το ζήτημα δεν ειναι χώμα η τάπητας .
Το χώμα δεν θα μπορέςει να μείνει εκει και τους χειμώνες θα παλεύουμε με τις λάσπες .
Το ζήτημα ειναι η σωςτη στήριξη ενός τάπητα και η συντήρηση του μια φορά τον χρόνο τουλάχιστον .
Στο πανω μερος θα μπορούσε να επεκταθεί το τοιχειο που έφτιαξε ο Γρηγόρης καθ´ολο το μήκος του τάπητα .
Θα ήταν προστασία απο τα νερά του βουνού και κάθισμα για τους επισκέπτες .

Όμως μπορεί να γίνει το εξής ,
Να στρώσουμε τον τάπητα στη μισή απογείωση για οςουν τον προτιμούν και να αφήσουμε και χώμα στην υπόλοιπη για να την χρησιμοποιούν όσοι θέλουν χώμα και να κάνουν τις προσπάθειες με το χόρτο .
Σολομώντεια λύση .
Καλη διάθεση να υπάρχει και θα βρούμε τον τροπο

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Τελευταία επεξεργασία απο focman την Τρί Σεπ 26, 2017 11:14 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
Κοίτα να χαρείς το ταξίδι ,δεν υπάρχει επιστροφή .
focman
Competition
 
Δημοσ.: 256

Re: Διαμόρφωση Απογειωσης.... Κιθαιρώνα...

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Τρί Σεπ 26, 2017 9:19 am

jollyroger έγραψε:
CHILIS έγραψε:Ο Αοκ σίγουρα έχει την διάθεση αλλά μη ξεχνάμε ότι δεν είναι όλοι συνεπείς στις υποχρεώσεις απέναντι του(συνδρομές)

εδω που τα λεμε, εγω ζητησα να πληρωσω 3-4-5χρονια συνδρομες + ασφαλεια, και δεν ελαβα απαντηση...



υγ. εβαλα 77 euro, παρακαλω αρκει το username :)


ελα δε σε πιστευω....πρωτη φορα ξανασυμβαινει αυτο...να ζητας να πληρωσεις και να μην βρισκεις ανθρωπο!!!!!

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: Διαμόρφωση Απογειωσης.... Κιθαιρώνα...

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Τρί Σεπ 26, 2017 9:47 am

το οτι ο ΑΟΚ εχει εκλεγει με οσους εχει εκλεγει....δεν του επιτρεπει να λαμβανει αποφασεις για την απογειωση οι οποιες ειναι και δεσμαυτικες μιας και δεν εχει δικαιωμα παρεμβασης....οτι αποφασισουμε θα το αποφασισουμε γιατι πρεπει και θα το κανουμε .... κανενας περα απο το δασαρχειο δεν εχει αρμοδιοτητα στο χωρο....οτι γινεται γινεται με την ανοχη τους...οποτε δε μας δεσμευει καμια αποφαση συλλογου παρα μονο του δημοτικου συμβουλιου το οποιο θα πρεπει να εχει εγγραφη αποφαση του δασαρχειου....εφ οσον θελει καποιος τυπικοτητες....θα τρωμε στη μαπα ολο ... η μαλλον το μισο χαλι που εχει γινει εδω και 2 σχεδον χρονια....οποιος εχει χρηματα και συμφωνει ας δωσει και οποιος θελει τυπικοτητες ας μεινει στους τιτλους του....και στη κοπη τη πιτα.....

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: Διαμόρφωση Απογειωσης.... Κιθαιρώνα...

Δημοσίευσηαπό Θωμας » Τρί Σεπ 26, 2017 11:09 am

Mpeni o ximonas siga siga, wra na anapsoun ta pneumata .
H pita einai megali giati den ti kovete sta 2 ???
Sto mprosta komati valte ta xaleia (giati volevi, sxoles , patiete perisotero ,kani ta nero fagomata , emena giati varieme na paw 5m pio pera)
kai sto ipolipo miso fitepste oti 8elete afou den pigeni sxedon kanis ara den 8a patiete.
Nomizw oti me auto to tropo ta exoda 8a mio8oun kata poli k 8a einai oloi euxaristimeni (den pernw k orko :mrgreen: )

Kati telefteo,
epeidi sto KI83RWNA petame kamia 60 temaxia pano-kato ama 8elete miliste kai oi ipolipoi 55
na boi8isoume gia na vre8i mia lisi.....

Wings don't need too many certifications... Pilots do
Θωμας
EN B
 
Δημοσ.: 56

Re: Διαμόρφωση Απογειωσης.... Κιθαιρώνα...

Δημοσίευσηαπό badoulis » Τρί Σεπ 26, 2017 11:27 am

Παναγιώτη, ανεξάρτητα από προσωπικές διαφωνίες, εντάσεις και κόντρες, τον τελευταίο καιρό έχει επικρατήσει μια τάση ενωτική και συναινετική. Και αυτό πρέπει να το διαφυλάξουμε, όχι να το διασπάμε και να απαξιώνουμε τα πάντα σε κάθε ευκαιρία.
Βλέπουμε ότι υπάρχουν προτεινόμενες λύσεις και υπάρχει και όρεξη για δουλειά, τα θέματα αυτά όμως λύνονται μόνο με κοινές αποφάσεις, οργανωμένα και συντονισμένα, όχι ετσιθελικά, όχι παρασκηνιακά, όχι αγνοώντας τα δημοκρατικά εκλεγμένα όργανά μας, γιατί έτσι δεν σεβόμαστε τους ίδιους μας τους εαυτούς.
Εσύ ο ίδιος έλεγες κάποτε ότι κάποιοι δρουν "για το καλό σου" χωρίς να σε ρωτήσουν. Ελάχιστα με ενδιαφέρουν οι τυπικότητες, αλλά όταν κάποιος ενεργεί εκ μέρους μου έχω την απαίτηση να το κάνει με την έγκριση της πλειοψηφίας, είτε αυτό λέγεται ΔΣ, είτε ΓΣ, είτε ΑΟΚ, είτε Αερολέσχη Κάτω Κουτρουβάλας, είτε "Ανεξάρτητοι πιλότοι", άσχετα με το αν εγώ συμφωνώ ή όχι.

Του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ
https://www.hikeflybook.eu/
https://www.youtube.com/user/ShipwreckedFP
https://vimeo.com/aimilios
badoulis
Competition
 
Δημοσ.: 428

Re: Διαμόρφωση Απογειωσης.... Κιθαιρώνα...

Δημοσίευσηαπό badder » Τρί Σεπ 26, 2017 11:55 am

Λύση υπάρχει και πήγε να φανεί αλλά ελπίζω να επικρατήσει η λογική. Η πρωτοβουλία αυτή είναι στη σωστή κατεύθυνση και προς όφελος όλων να υλοποιηθεί. Το βέλτιστο είναι να συμπράξουν οι θεσμικοί φορείς (ΑΟΚ)και όσοι επιθυμούν να ασχοληθούν. Υποθέτω ότι διάθεση από τον ΑΟΚ υπάρχει και γενικότερη πρόθεση για κλίμα ομόνοιας από όλους μας. Δεν έχει σημασία ποιος ξεκίνησε την πρωτοβουλία. Σημασία έχει από κοινού να κινηθούμε για την υλοποίηση του έργου. Δεν τίθεται θέμα παράκαμψης ή μη του σωματείου από τη στιγμή που θα συμφωνήσουμε να συνεργαστούμε όλοι. Σαφώς ο θεσμικός φορέας έχει ρόλο και θέση για τα τεκταινόμενα αφού αναγνωρίζεται από τοπική αυτοδιοίκηση, αθλητικές και κρατικές αρχές, οργανώνει αγώνες, σεμινάρια, σχολεία, εξετάσεις, εκδίδει πιστοποιητικά και πολλά άλλα. Αλλά δεν είναι αυτό το ζητούμενο τώρα. Από τη συλλογική και ομαδική προσπάθεια θα βγούμε όλοι ωφελημένοι. Είναι λίγο δύσκολο αυτό να το δεχθούμε στην ελληνική κουλτούρα αλλά ας προσπαθήσουμε.

Παρακαλώ ειλικρινά να συμμετέχετε στη συζήτηση μόνο εάν έχετε κάτι εποικοδομητικό να προσφέρετε προκειμένου να βοηθήσετε την προσπάθεια όλων μας. Εάν θέλετε να βγάλετε την προσωπική σας εμπάθεια σε ανθρώπους και θεσμούς κάντε λίγο υπομονή να τελειώσουμε το θέμα αυτό.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: Διαμόρφωση Απογειωσης.... Κιθαιρώνα...

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Τρί Σεπ 26, 2017 12:00 pm

Αιμιλιε αν και πιεζομαι απο το χρονο δε διαφωνω στο τυπικο ουτε στο ουσιαστικο ....ο ΑΟΚ αποφασει για μερη που δεν εχουν αρμοδιοτητα και δεν μπορει να παρει ουτε αυτος αλλα ουτε ολοι οι υπολοιποι...αν θα το κανουμε θα το κανουμε γιατι εγιναν λαθη απο τους εκπροσωπους μας και πρεπει να διορθωθουν ...αν ο ΑΟΚ πει ναι η οχι επι του πρακτέου δεν εχει κανεν κυρος...αυτο λεω δεν λεω να διασπαστουμε ποιοι θελουν και ποιο οχι...λυση πρεπει να δωθει ουτως η αλλως και ολοι σχεδον ειναι συμφωνοι...ειναι πολυ απλο για να μπλεξουμε με καποιους που ουτως η αλλως και αυτοι δνε εχουν αρμοδιοτητα...αν παλι θελει ο ΑΟΚ ας χρηματοδωτησει και αυτος και οποιος αλλος θελει καλο θα ειναι γιατι θα κανουμε κατι που θα εχει ουσια...
αν παλι ο ΑΟΚ συμφωνει και θελει να πει οκ.... ολη η δοξα δικη του και εμεις θα τη φτιαξουμε την απογειωση....ειναι σχεδον ολοι οι πιλοτοι που εχουν παραπονα για αυτο το καραγκιζιλικι εκει πανω....παμε λοιπον αν ειμαστε συμφωνοι δωστε οτι μπορει ο καθενας και ας κανει μια διερευνηση ο ΑΟΚ ποτε εχουμε χρονο οι περισσοτεροι να βοηθησουμε στην τοποθέτηση...η αγορα πρεπει να γινει αμεσα

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: Διαμόρφωση Απογειωσης.... Κιθαιρώνα...

Δημοσίευσηαπό diplomenos » Τρί Σεπ 26, 2017 12:21 pm

Αιμίλιε θα με βρεις σύμφωνο σε ότι αφορά στην ορθή λειτουργία των θεσμοθετημένων οργάνων.
Ωστόσο εν προκειμένω παρουσιάζεται μια ευκαιρία (υπό την έννοια της χρονικής πίεσης) και θα ήταν ευχάριστη έκπληξη αν μπορούσε η διοίκηση του ΑΟΚ να ανταποκριθεί στο "από τα κάτω" αίτημα των πιλότων και να εκφέρει συναινετική θέση. Στο βαθμό μάλιστα που που η μόνη ένσταση στο τεχνικό κομμάτι είναι του Μιχάλη και αφορά στην προσωρινότητα και όχι την αποδοτικότητα της λύσης.
Με αυτό τον τρόπο χωρίς να υπάρχει ουσιαστική παράκαμψη των τύπων θα λειτουργήσει το όργανο ευέλικτα και σε σύμπνοια με μια ικανή μερίδα των πιλότων που ανιδιοτελώς προσφέρεται να βοηθήσει στην βελτίωση της απογείωσης που χρησιμοποιεί.
Προσωπικά έκανα τη χορηγία μου και διατίθεμαι να φέρω και να λειτουργήσω χορτοκοπτικό για την προετοιμασία του εδάφους πριν την εγκατάσταση του τάπητα.
Το να βρεθούν προσχώματα και αιχμές ανάμεσα στις θέσεις μιας ομάδας ανθρώπων είναι το μόνο εύκολο το δύσκολο είναι η συναίνεση! Αν λοιπόν δεν υπάρχει ουσιαστική διαφωνία από το ΔΣ του ΑΟΚ ας δώσει και αυτό το ΟΚ έστω και άτυπα (κανείς δεν πρόκειται να αντιδράσει αρνητικά) προκειμένου να κερδίσουμε λίγη ζωή για τις πτέρυγες μας μέχρις ότου να μπει σε εφαρμογή μια πιο μεθοδευμένη ενέργεια για την υλοποίηση μόνιμης λύσης.
Φιλικά
Νάσος

diplomenos
EN A
 
Δημοσ.: 12

Re: Διαμόρφωση Απογειωσης.... Κιθαιρώνα...

Δημοσίευσηαπό badder » Τρί Σεπ 26, 2017 12:24 pm

Παναγιώτη ευχαριστώ που με επιβεβαιώνεις αλλά νομίζω ότι δεν είναι προς όφελος κανενός αυτό, άσχετα με τον αν διαφωνώ οριζόντια και κάθετα τόσο με τα γραφόμενά σου όσο και με το ύφος σου. Αν θες να βοηθήσεις νομίζω ότι μπορείς να μεταφέρεις την αντιπαράθεση και την ανταλλαγή απόψεων με τον Αιμίλιο ή οποιονδήποτε άλλον σε ιδιωτική κουβέντα στο FB ή όπου αλλού. Ας παραμείνουμε στο θέμα μας το οποίο είναι το πως θα φτιαχτεί η απογείωση και όχι οι προσωπικές διαφωνίες.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: Διαμόρφωση Απογειωσης.... Κιθαιρώνα...

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Τρί Σεπ 26, 2017 12:28 pm

Γιαννη αν ηθελες επιβεβαιωση μπορουσα να στη δωσω, δεν καταλαβα οτι το τηλ ηταν για αυτο το σκοπο....αντιπαραθεση δεν υπαρχει επι της ουσιας....και δεν νομιζω οτι σε ενα θεμα ολοι θα λενε yes sir...αλλωστε στο ολο θεμα αντιπαραθεση εχει δημιουργησει ο ΑΟΚ που δεν βλεπει πουθενα προβληματα....και οχι εμεις που διαμαρτυρομαστε και προσπαθουμε να διορθωσουμε τα χαλια εκει πανω...φιλικα παντα...!!!

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: Διαμόρφωση Απογειωσης.... Κιθαιρώνα...

Δημοσίευσηαπό tsouloufis » Τρί Σεπ 26, 2017 12:43 pm

Το 2004 λοιπόν όπως έχω πει κάτι λίγοι νοματεοι μαζευτήκαμε και βάλαμε έναν τάπητα χωρίς να ξέρουμε τίποτα χωρίς κάποια προεργασία και με λίγα καρφιά.ο τάπητα όμως αυτός ήταν πολύ βαρύς. Το κάθε ρόλο ήταν γύρω στα 700 κιλά και νομίζαμε ότι λόγο βάρους δεν χρειάζεται πολλά καρφιά, παρόλα αυτά κράτησε περίπου 8-9χρονια αν θυμάμαι καλά.
Τώρα στην απογείωση έχει γίνει η μισή δουλειά. Έχει ανοίξει κατά πολύ έχει στρωθεί και είναι πιο εύκολο να μπει ο ταπητας, όμως για να γίνει σωστή δουλειά και να κρατήσει περισσότερα χρόνια πρέπει να πέσει ένα υπόστρωμα από 3Α να στρωθεί σωστά να πατηθεί να μπει ο ταπητας και να γαζώθει με πολλά και μεγάλα καρφιά.
Μην κάνετε βιαστικές κινήσεις, το έχουμε δει το έργο πολλές φορές.

__________________________________________________________________
https://web.facebook.com/dreamparaglidi ... =bookmarks
http://www.dreamparagliding.gr/
tsouloufis
Competition
 
Δημοσ.: 1216

Επόμενο

Επιστροφή στην Ανακοινώσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες

cron