Ημερομηνία Τρί Απρ 16, 2024 5:12 pm
Text Size
Αρχική Κοινότητας Ανακοινώσεις Ανακοινώσεις

Ανακοινώσεις

Διαμόρφωση Απογειωσης.... Κιθαιρώνα...

Ανακοινώσεις από τον χώρο του αλεξιπτώτου πλαγιάς στην Ελλάδα

Re: Διαμόρφωση Απογειωσης.... Κιθαιρώνα...

Δημοσίευσηαπό Dimitris K » Τρί Σεπ 26, 2017 1:45 pm

'Ημουν παρών όπως και πολλοί άλλοι στη συνέλευση του ΑΟΚ στις 26 Μαρτίου όπου συζητήθηκε διεξοδικά το ζήτημα της απογείωσης. Σε αυτή την συζήτηση τέθηκαν τρεις προτάσεις: 1. φύτευση αγριάδας 2. κάλυψη με ψιλό χαλίκι 3. νέος τάπητας. Αν θυμάμαι σωστά, ο νέος τάπητας με σωστή και ασφαλή τοποθέτηση όμως, συγκέντρωσε την υποστήριξη των περισσότερων αλλά επειδή ήδη είχε γίνει η προεργασία για την φύτευση και παράλληλα η εύρεση μια λύσης για τις λάσπες ήταν επιτακτική αποφασίστηκε να παραμείνει το χώμα στην δυτική πλευρά με την σπορά και να δούμε πως θα πάει, και για όσους δεν άντεχαν το χώμα να πέσει χαλίκι στην ανατολική πλευρά (όπως και έγινε). Όπως είπα, και αν θυμάμαι σωστά, ο νέος τάπητας ως καλύτερη και μακροπρόθεσμη λύση είχε την υποστήριξη των περισσότερων αλλά εκείνη τη στιγμή δεν υπήρχε η οικονομική και τεχνική δυνατότητα από τον ΑΟΚ για να γίνει άμεσα κάτι. Πήρε όμως εντολή το συμβούλιο να διερευνήσει το θέμα της αγοράς νέου τάπητα και το ποιός θα είναι τεχνικά ο σωστότερος τρόπος τοποθέτησης. Εκεί μείναμε. Αφού πέρασαν τόσοι μήνες αυτή τη στιγμή νομίζω υπάρχει μια εικόνα για τις πρώτες δύο λύσεις που υλοποιήθηκαν 1.(πως πήγε η φύτευση) και 2. ( πως πήγε το χαλίκι). Κατά την γνώμη μου (μπορεί να κάνω λάθος) η λύση της φύτευσης δεν περπάτησε.. ότι ήταν να δούμε έπρεπε να το δούμε από την άνοιξη μέχρι τώρα.. Κάποιοι από εμάς ανέμεναν αυτή την εξέλιξη και ανάλυσαν τους λόγους στην συζήτηση της 26ης Μαρτίου (δεν χρειάζεται κουραστική επανάληψη εδώ). Το χαλίκι πάλι σε κάποιους ίσως αρέσει, για άλλους κάνει ζημιά στους εξοπλισμούς και δεν προστατεύει από ρίζες αγκάθια κλπ. Συνοψίζοντας, η λύση του τάπητα δεν είναι εκτός προγράμματος και εντολής ΑΟΚ.. Τώρα, το ότι κάποιοι πιλότοι αυτή τη στιγμή που έρχονται οι βροχές ενδιαφέρθηκαν και εκτίμησαν ότι βρέθηκαν μπροστά σε μια ευκαιρία αγοράς και πήραν μια πρωτοβουλία, πως πρέπει να γίνει η τοποθέτηση κλπ νομίζω με καλή διάθεση όλοι, πιλότοι και ΑΟΚ, μπορούμε όλοι να συνεργαστούμε και να τα λύσουμε άμεσα..

Dimitris K
EN A
 
Δημοσ.: 17

Re: Διαμόρφωση Απογειωσης.... Κιθαιρώνα...

Δημοσίευσηαπό amka » Τρί Σεπ 26, 2017 2:32 pm

Εκπροσωπώντας τον ΑΟΚ θα ήθελα να πω ότι φυσικά και είμαστε σύμφωνοι με τη "ιδιωτική πρωτοβουλία".
Ναι συμφωνούμε στην λύση και ναι είμαστε εδώ για να συμβάλουμε με προσωπική εργασία αλλά και να στηρίξουμε οικονομικά.
Η μόνη αντίδραση που διάβασα παραπάνω και συμφωνώ απολύτως, ήταν με τον τρόπο που πάει να υλοποιηθεί.
Τώρα, αγαπητέ Παναγιώτη, αν θές εξουσία και κοπή τη πίτα, ευχαρίστως έλα και θα σε ψηφίσω.
Ανάγκη για αναγνώριση στον χώρο του παραπέντε δεν έχω, πετάω για το κέφι μου όπως όλοι μας και από την θέση αυτή, δλδ του προέδρου του ΑΟΚ, δεν έχω κανένα όφελος. Διοικώ μία επιχείρηση 5.000+ εργαζομένων, καλύπτοντας τις ανάγκες μου για αναγνώριση και όχι μόνο.
Επίσης και κλείνοντας τα επί προσωπικού, θα ήθελα να είσαι τόσο λαλίστατος και καλλικέλαδος όχι μόνο στο πληκτρολόγιο αλλά και εκ του σύνεγγυς όταν γίνονται συνελεύσεις ή άλλες συγκεντρώσεις που αφορούν το χόμπι και τον χώρο μας.
Πάντα με καλή διάθεση,
amka

amka
EN B
 
Δημοσ.: 52

Re: Διαμόρφωση Απογειωσης.... Κιθαιρώνα...

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Τρί Σεπ 26, 2017 9:22 pm

amka έγραψε:Τώρα, αγαπητέ Παναγιώτη, αν θές εξουσία και κοπή τη πίτα, ευχαρίστως έλα και θα σε ψηφίσω.
Ανάγκη για αναγνώριση στον χώρο του παραπέντε δεν έχω, πετάω για το κέφι μου όπως όλοι μας και από την θέση αυτή, δλδ του προέδρου του ΑΟΚ, δεν έχω κανένα όφελος. Διοικώ μία επιχείρηση 5.000+ εργαζομένων, καλύπτοντας τις ανάγκες μου για αναγνώριση και όχι μόνο.
Επίσης και κλείνοντας τα επί προσωπικού, θα ήθελα να είσαι τόσο λαλίστατος και καλλικέλαδος όχι μόνο στο πληκτρολόγιο αλλά και εκ του σύνεγγυς όταν γίνονται συνελεύσεις ή άλλες συγκεντρώσεις που αφορούν το χόμπι και τον χώρο μας.
Πάντα με καλή διάθεση,

για να κανουμε και λιγο πλακα περα από το σοβαρο του θεματος...κι εγω χαιρετίζω τη συμμετοχη του ΑΟΚ και τα 5000 ατομα που τον στιριζουν....σε πειραζω και μονο...ο κυβος ερειφθη και πλεον θα κανουμε δουλεια ολοι μαζι...τουλαχιστο ελπιζω να δεχεσαι την πλακα...
amka

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: Διαμόρφωση Απογειωσης.... Κιθαιρώνα...

Δημοσίευσηαπό aok » Πέμ Σεπ 28, 2017 12:38 pm

Αγαπητοί φίλοι, ο ΑΟΚ θέλει να ενημερώσει τους αθλήτες και τα μέλη του ότι εξασφάλισε τουλαχιστον 1000 τ.μ. τάπητα τον οποίο θα αναλαβει να μεταφέρει στην απογείωση του Κιθαιρώνα. Πέραν της κάλυψης του κόστους των προαναφερθέντων, θα συνδράμουμε και με εμψυχο δυναμικό και καλούμε όλα τα μέλη μας να δώσουν το παρόν στις εργασίες τοποθέτησης. Δεδομένου ότι επιχειρείται μια συνδυαστική προσπάθεια για την αγορά επιπλέον τμήματος τάπητα, προτείνουμε στους αθλητές να ανταποκριθούν στο αίτημα για οικονομική συνεισφορά. Ο ΑΟΚ θα ειναι πάντοτε αρωγός τέτοιων προσπαθειών που αποβλέπουν στη βελτίωση των χώρων δραστηριοποίησης μας και στην ασφάλεια των πιλότων. Από το 2003 μέχρι και το 2016 έχει προβεί σε τοποθέτηση τάπητων 5 φορές και ελπίζουμε αυτή τη φορά η ανθεκτικότητά τους να είναι ακόμα μεγαλύτερη.

aok
Competition
 
Δημοσ.: 203

Re: Διαμόρφωση Απογειωσης.... Κιθαιρώνα...

Δημοσίευσηαπό badoulis » Πέμ Σεπ 28, 2017 1:49 pm

Ευχάριστες εξελίξεις πράγματι! Τώρα είναι που πρέπει να τσοντάρουμε όλοι, καθώς τα έξοδα δεν είναι μόνο οι ίδιοι οι τάπητες, αλλά και οι εργασίες ετοιμασίας του χώρου και τα καρφιά, που δεν είναι λίγα.

Κώστα, τα χρήματα πώς στα δίνουμε; Δεν υπάρχει ο αριθμός λογαριασμού πλέον.

Του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ
https://www.hikeflybook.eu/
https://www.youtube.com/user/ShipwreckedFP
https://vimeo.com/aimilios
badoulis
Competition
 
Δημοσ.: 428

Re: Διαμόρφωση Απογειωσης.... Κιθαιρώνα...

Δημοσίευσηαπό ever-rest » Παρ Σεπ 29, 2017 9:35 am

Ρε παιδιά, τέτοια σύμπνοια από την αρχή? Πως θα περάσουμε τον χειμώνα, εμείς της επαρχίας? Τι θα διαβάζουμε? Βορειοευρωπαίοι έχετε καταντήσει εκεί κάτω. Ελάτε, περιμένουμε τον Εφιάλτη. :oops:

woman always hope, that man will change, but he won´t. and man hope, that woman will never change, but she will..
ever-rest
EN B
 
Δημοσ.: 109

Re: Διαμόρφωση Απογειωσης.... Κιθαιρώνα...

Δημοσίευσηαπό badoulis » Παρ Σεπ 29, 2017 10:02 am

Μη βιάζεσαι, αρχή είναι ακόμα, θα έχουμε πολλές ευκαιρίες να αρπαχτούμε :P

Παιδιά, όμως, δωρεές δεν βλέπω, 20 άτομα μόνο έχουν βγει μπροστά και είμαστε τουλάχιστον 100 ενεργοί πιλότοι στον Κιθαιρώνα... 50 ευρώ είναι οι βενζίνες μας για 2-3 βόλτες Αθήνα-Πλαταιές. Δεν είναι μόνο οι τάπητες τα έξοδα. Θα είναι κρίμα να καταλήξουμε σε μισές δουλειές γιατί δεν θα βγαίνουν τα χρήματα.

Του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ
https://www.hikeflybook.eu/
https://www.youtube.com/user/ShipwreckedFP
https://vimeo.com/aimilios
badoulis
Competition
 
Δημοσ.: 428

Re: Διαμόρφωση Απογειωσης.... Κιθαιρώνα...

Δημοσίευσηαπό paramick » Παρ Σεπ 29, 2017 12:13 pm

Ψιτ...
Εσυ με την συμπάθεια...
Για να αρχίσει ο κόσμος να δίνει,
βγάλτε ένα κοστολόγιο για υλικά,μεταφορικά,πετρέλαια,εργατικά (μη εθελοντών),και
υπολόγισε ότι στούς 80, βγαίνει απο τόσο, 30 ή 50 ή 1000 (λέμε τώρα..)
Δεν θέλουμε αποθεματικό ή υπόνοια αυτού για πολλούς λόγους.

Δεν είμαι σύμφωνος με τον τάπητα (χωρίς εργασίες υποδομής εδάφους), και απο αντίδραση
και μόνο προσφορά μου θα είναι 50 ευρω σε κέρματα.

paramick
Competition
 
Δημοσ.: 1061

Re: Διαμόρφωση Απογειωσης.... Κιθαιρώνα...

Δημοσίευσηαπό kilias » Παρ Σεπ 29, 2017 11:19 pm

ever-rest έγραψε:Ρε παιδιά, τέτοια σύμπνοια από την αρχή? Πως θα περάσουμε τον χειμώνα, εμείς της επαρχίας? Τι θα διαβάζουμε? Βορειοευρωπαίοι έχετε καταντήσει εκεί κάτω. Ελάτε, περιμένουμε τον Εφιάλτη. :oops:


Από το στόμα μου το πήρες!

Live fast
Fly high
Be free
kilias
Competition
 
Δημοσ.: 295

Re: Διαμόρφωση Απογειωσης.... Κιθαιρώνα...

Δημοσίευσηαπό MIK » Σάβ Σεπ 30, 2017 10:13 am

Θερμά συγχαρητήρια σε όσους προσπαθούν και θα κουραστούν. Βλέπω φωτογραφίες στα social media και λυπάμαι που δεν θα είμαι εκεί να βοηθήσω (αλλά έχω πολύ καλές δικαιολογίες για τη λούφα, επίσης σε σχέση με τα νταβραντισμένα παλικάρια και τον Παπαδάκη είμαι χλεχλές).

Φυσικά και τα 50 ευρώ μου είναι στη διάθεσή σας και προτείνω όσοι θέλουν και μπορούν να γράψουν εδώ ότι τα δίνουν.

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Διαμόρφωση Απογειωσης.... Κιθαιρώνα...

Δημοσίευσηαπό kswift » Σάβ Σεπ 30, 2017 11:03 am

Στα αχνάρια του συναγωνιστή paramick, διαμαρτυρόμενος για τις παλινωδίες, θα συμβάλω για μια ακόμα φορά..... :evil:

kswift
Competition
 
Δημοσ.: 316

Re: Διαμόρφωση Απογειωσης.... Κιθαιρώνα...

Δημοσίευσηαπό focman » Σάβ Σεπ 30, 2017 5:25 pm

ολοι μαζί μπορούμε . :D

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Κοίτα να χαρείς το ταξίδι ,δεν υπάρχει επιστροφή .
focman
Competition
 
Δημοσ.: 256

Re: Διαμόρφωση Απογειωσης.... Κιθαιρώνα...

Δημοσίευσηαπό focman » Σάβ Σεπ 30, 2017 5:42 pm

Ρε συ Μικ ,λουφαρισε όσο θελεις αρκεί να μας Εξασφαλίσεις ενα γκρέιντερ να μας ισιώσει την απογειωση οταν το χρειαστούμε .
Τόσα δουλεύουν εκει γυρω για τις ανεμογεννήτριες .

Κοίτα να χαρείς το ταξίδι ,δεν υπάρχει επιστροφή .
focman
Competition
 
Δημοσ.: 256

Re: Διαμόρφωση Απογειωσης.... Κιθαιρώνα...

Δημοσίευσηαπό MIK » Τρί Οκτ 03, 2017 10:09 am

CHILIS έγραψε:..πρέπει να δράσουμε γρήγορα γιατί οι δυνατές βροχές θα πάρουν το χώμα και θα πάει χαμένος ο κόπος που ήδη έχουμε κάνει...

ΥΓ (όλα τα έξοδα θα καταγραφουν και θα ξέρουν όλοι τι πληρώσαμε και γιατί.)


Συγνώμη ρε παιδιά μπορεί να μην είμαι ο καλύτερος εργοταξιάρχης και ο πιο έμπειρος μηχανικός του κόσμου αλλά πριν ξεκινήσεις οποιοδήποτε τεχνικό έργο πρέπει

α) Να έχεις σχέδια
β) Να έχεις το εξοπλισμό
γ) Να έχεις τα μηχανήματα
δ) Να έχεις τους ανθρώπους να τα κάνουν
ε) Να γνωρίζεις ότι κάθε εργασία θα έχει διαθέσημα τα μηχανήματα τον εξοπλισμό και τους ανθρώπους την ώρα που πρέπει να γίνει

Σόρυ αλλά το πρόβλημα της απογείωσης του Κιθαιρώνα είναι ότι απλά επειδή δεν είμαστε επαγγελματίες δεν μπορούμε να συντονίσουμε ένα έργο και σπασμωδικά πάμε γιούρια να κάνουμε τσαπατσουλοδουλειές με το αποτέλεσμα που όλοι ξέρουμε.

Έχω πει χιλιάδες φορές σε όλους το κινητό του Μπακογιάννη που ρητά θέλει να βοηθήσει και έχει μηχανήματα είναι 694425χχχ και το κινητό της εταιρίας που έχει τις ανεμογεννήτριες τις μεγάλες είναι χχχ (σόρυ είναι φίλος πείτε μου να πάρω εγώ).

Τηλέφωνα Γραφείου Περιφερειάρχη:
2231352601,
2231352602,

Σας ικετεύω σταματήστε να κάνετε σπασμωδικές ενέργειες και οργανώστε την δουλειά ΠΡΙΝ την ξεκινήσετε.

-Ναι γεια σας κύριε Μπακογιάννη. Θυμάστε που είχατε πει θέλετε να βοηθήσετε στην απογείωση του Κιθαιρώνα. Ε ξέρετε έχουμε ήδη πάρει τους τάπητες και επειδή δεν σκεφτηκαμε ότι θα χρειαστούμε μηχανήματα μήπως έχετε κάνα σήμερα να κατέβει? Α τι να σας παίρναμε ένα μήνα πριν? δεν πάει έτσι το παραπέντε

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: Διαμόρφωση Απογειωσης.... Κιθαιρώνα...

Δημοσίευσηαπό MIK » Τρί Οκτ 03, 2017 11:28 am

Zουζουνάκο μου

Βέβαια προσφέρω τα μπράτσα μου σε είδος. Επειδή είναι πολύ φλούφλικα είμαι σίγουρος ότι θα προτιμήσεις να πληρώσω τα 50 ευρώ μου και ένας εργάτης να βγάλει την τετραπλάσια δουλειά από μένα.

Προσφέρω το ότι σου λέω ότι χωρίς πλήρες ολοκληρωμένο σχέδιο θα κάνεις μια τρύπα στο νερό (μάλλον πολλές τρύπες θα κάνει το νερό στην απογείωση).

Προσφέρω ότι σου λέω ότι σταματήστε άμεσα να σκορπάτε λεφτά πριν ξέρετε ότι αυτό που θα κάνετε θα δουλέψει και θα γίνει έτσι και έτσι.

Προσφέρω ότι πρέπει να πάρει ο Πρόεδρος του ΑΟΚ ή κάποιο μέλος του δυο τηλ σε δυο ανθρώπους που πιθανό να βοηθήσουν.

Και κυρίως προσφέρω λέγοντάς σου σταμάτα να κάνεις σπασμωδικές ενέργειες. Ξέρω να βοηθήσεις θες αλλά έτσι μόνο λάθη κάνουμε.

Δεν είμαι πολιτικός μηχανικός και δεν μπορώ να φανταστώ πως ακριβώς θα γίνει η απορροή των νερών και αν θα αντέξει το κοκκινόχωμα ή θέλει 3Α αλλά πιθανότατα ανάμεσά μας να υπάρχει ένας έμπειρος πολιτικός μηχανικός και είναι η στιγμή να εμφανιστεί. Η ταπεινή μου αίσθηση πάντως είναι ότι το κοκκινόχωμα θα πάει για βρούβες και θέλει 3Α με πλήρες σύστημα απορροής.

Αν θες να δράσουμε γρήγορα για να σωθεί το χώμα σας σας λέω ότι πιθανόατατα αυτό είναι το χειρότερο που μπορεί να κάνουμε και μόνο ένας έμπειρος μηχανικός μπορεί να μας πει αν έχω ή έχεις δίκιο.

Ο τζουτζούκος σου

Έμπειρε πολίτικέ μηχανικέ εμφανίσου. Σκεφτείτε μεταξύ μας μήπως υπάρχει κάποιος με εμπειρία τέτοια

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στην Ανακοινώσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες