Ημερομηνία Τρί Μαρ 19, 2024 6:51 am
Text Size
Αρχική Κοινότητας Ανακοινώσεις Ανακοινώσεις

Ανακοινώσεις

Ανακοινώσεις ΑΟΚ

Ανακοινώσεις από τον χώρο του αλεξιπτώτου πλαγιάς στην Ελλάδα

Re: Ανακοινώσεις ΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό vagos » Παρ Δεκ 06, 2019 12:01 am

...... πήγαμε 45 πια Μήτσο εεε?
και το μεγάλο κακό είναι ότι είμαστε "οι νεότεροι απ' αυτούς/εμάς" :|

Μας το αφιερώνω λοιπόν :)

https://www.youtube.com/watch?v=Y27xAmExT_Y




.

vagos
Competition
 
Δημοσ.: 1005

Re: Ανακοινώσεις ΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό vagos » Πέμ Μάιος 04, 2023 10:07 am

Post του Α.Ο.Κ. στις 07 Σεπ. 2018:

Αγαπητοί φίλοι,

θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε όλους τους πιλότους και τα σωματεία που συμμετείχαν στον αγώνα μας, Kitheronas XC Open 2018, και για μία ακόμα χρονιά συνέβαλλαν με την παρουσία τους σε μια εξαιρετικά επιτυχημένη διοργάνωση.
Πραγματοποιήθηκαν και τα 2 προγραμματισμένα task, ακόμα και τη 2η μέρα που οι συνθήκες δεν βοηθούσαν και, ως αποτέλεσμα, προέκυψε πρωταθλητής και Εθνική Ομάδα για το 2019. Ειδικά η εικόνα της απονομής, με σχεδόν όλους τους συμμετέχοντες παρόντες και την πληθώρα δώρων προς όλους, χάρη στους χορηγούς μας, ήταν η καλύτερη ανταμοιβή που θα μπορούσαμε να λάβουμε.

Ως ένα επιπλέον ευχαριστήριο, τιμώντας προηγούμενη δέσμευσή μας, από τα έσοδα του αγώνα θα διατεθεί το ποσό των 500€ στην Εθνική Ομάδα του 2019. Το εν λόγω ποσό θα παραμείνει δεσμευμένο στο ταμείο μας και θα διατεθεί στην ΕΟ, όταν πρόκειται να συμμετάσχει σε διεθνείς αγώνες το 2019. Σε περίπτωση μη συμμετοχής της ΕΟ μέσα στο 2019, το ποσό θα επιστρέψει στο ταμείο του ΑΟΚ.

Θεωρούμε και προτείνουμε πως η κίνηση αυτή θα μπορούσε να καθιερωθεί σε όλους τους μελλοντικούς αγώνες στην Ελλάδα, ακόμα και με μια μικρή αύξηση του κόστους συμμετοχής, υπέρ της Εθνικής Ομάδας.


Σας ευχαριστούμε και πάλι,
Αεραθλητικός Όμιλος Κιθαιρώνα

Φωτογραφικό άλμπουμ:
https://www.facebook.com/media/set/?set ... tn__=-UC-R


-------------------------------------------------------------------------------------------------


Πριν δυο χρόνια είχα ζητήσει αυτά τα χρήματα από την αερολέσχη μου ως αθλητής για να εκπροσωπήσω την χώρα μας ως εθνική ομάδα σε αγώνα CAT-1 / Παγκόσμιο ή Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα.
(ήμουν ο μόνος qualified αθλητής που μπορούσε να συμμετάσχει τότε)

Το τότε ΔΣ του ΑΟΚ είχε καταψηφίσει το αίτημα μου αυτό
(ξέρω ότι ήταν αντίθετοι , ο Δ.Κουτσόγιωργας, ο Ι.Καρασίμος και ο Αθ.Εγγλέζος, ενώ ο Αγ.Αγγέλης και ο Εμ.Νερατζούλης ήταν υπέρ του αιτήματος μου αυτού)

Την απάντηση του τότε ΔΣ του ΑΟΚ την έκρινα απαράδεκτη και ως αντίδραση μου άλλαξα αερολέσχη σαν αθλητής.
(Σαν εκπαιδευτής συνέχισα να στέλνω τους μαθητές μου στην τοπική αερολέσχη που είναι το λογικό και αυτονόητο)

Γράφω αυτό το ποστ λοιπόν ως υπενθύμιση στο νεότερο ΔΣ του ΑΟΚ.
Τα χρήματα αυτά ήταν από πολλές συμμέτοχες και δώρα που κληρώθηκαν στον αγώνα και τάχτηκαν από τον ΑΟΚ για την υποστήριξη της εθνικής μας ομάδας σε αγώνα CAT-1
(Την περίοδο που διοικούσε ο Aμ.Κάρδαρης)

https://www.facebook.com/photo/?fbid=11 ... 1185065930

Ξέρουμε όλοι καλά ότι το ποσό αυτό δεν είναι τίποτα μπροστά στα έξοδα που έχουν οι αγώνες CAT-1, αλλά καλό είναι να τους τα δώσετε 8)


Εύχομαι καλή επιτυχία και χαρούμενες προσγειώσεις στην εθνική μας ομάδα στη Γαλλία

ΥΓ: . . . competition licence να βγάλουν έγκαιρα γιατί στο Ελλαδιστάν (και μόνο εδώ) είναι πολύπλοκα πράγματα αυτά, δεν φαντάζεσαι τι σου ζητάνε μετά! :mrgreen:

vagos
Competition
 
Δημοσ.: 1005

Re: Ανακοινώσεις ΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό Tornado » Παρ Μάιος 05, 2023 12:04 pm

Γλείφτης δεν ήμουνα ποτε και ουτε θα γίνω.

Εχω πει και έχω εξηγήσει στο <<φιλο>> βαγγελη τη ακριβώς συνέβαινε τότε και τους λόγους για τους οποίους απορρίφθηκε το αίτημα του ΟΜΟΦΩΝΑ από όλους μας στο συμβούλιο

Οντως υπήρχε ενα χρηματικό ποσό όπου το προηγούμενο ΔΣ ήθελε να το διαθέση για τους αθλητές που θα συμμετείχαν σε αγώνες Εθνική Ομάδα για το 2019, επειδή όμως δεν υπήρχε συμμετοχή αποφάσισαν να διαθέσουν αυτό το ποσό στις συμμετοχές των αθλητών του ΑΟΚ στον αγώνα του Εμπεσού εκείνης της χρονιάς

Αυτό πρέπει να το θυμάται ο Βαγγελης γιατί συμμετείχε και ο ίδιος

Οταν ανέλαβε το νεο ΔΣ μετα απο δυο χρόνια, ο Βαγγελης ζητούσε και απαιτούσε ενα ποσό που του ανέφερε ο πρόεδρος του προηγούμενου ΔΣ Καρδαρης οτι δικαιούται για την συμμετοχή του σε ΕΟ ( μάλλον ξέχασαν οτι τα χρήματα αυτά είχαν ηδη διατεθεί ....) Τα μόνα χρήματα που υπήρχαν εκείνη τη στιγμή στο ταμείο του σωματείου ηταν οι συμμετοχές των μελών 1200 ευρω και προοριζόντουσαν για τα τρέχων έξοδα του σωματείου.
.
Κατόπιν συμβουλίου των μελών του ΔΣ αποφασίσαμε ΟΜΟΦΩΝΑ να μη διαθέσουμε αυτο το ποσο σε ΕΟ διοτι δεν υπήρχε η δυνατότητα.

Το σωματείο του ΑΟΚ δεν επιδοτούνταν τότε απο πουθενά και τα μόνα έσοδα ήταν απο τις συνδρομές των μελών
Σήμερα το σωματείο μας ειναι επίσημο και επιδοτείται για να στηρίζει τους αθλητές του .
Αν τώρα ο Βαγγέλης εχει εμμονές με συγκεκριμένα άτομα επειδή δε μπορεί να τα εχει του χεριού του, όπως εχει συνηθίσει Λυπάμαι.

Αυτά για να γνωρίζουν όλοι την όλη εικόνα και οχι αυτό που θέλει να βλέπει ο ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΣΤΑΜΕΛΟΣ

ΥΓ
Και να μας πει απο που ξέρει πως ψήφισε το ΔΣ ποιοι ψήφισαν υπέρ και ποιοι κατά.
Το πρόβλημα είναι οτι αυτά που λέει τα βασίζει σε αυτά που του λένε ετσι απλά
Δικάζει και καταδικάζει επειδή κάποιος είπε κάτι.....Αστεία πράγματα είναι αυτά που κάνουν τα παιδάκια ....Πόσο χρονών εισαι?

Tornado
EN D
 
Δημοσ.: 128

Re: Ανακοινώσεις ΑΟΚ

Δημοσίευσηαπό vagos » Παρ Μάιος 05, 2023 2:06 pm

θεωρώ αυτονόητο ότι ανεβάζοντας το ποστ αυτό δεν είχα να κερδίσω κάτι παρά μόνο να πάρουν τα μέλη της εθνικής το ποσό αυτό. (Προσωπικά, πάνω από 500 ευρώ έχω ξοδέψει μόνο στα ανεμούρια απογείωσης/προσγείωσης τα τελευταία 10 ετη :P )
Κατόπιν του ποστ, έμαθα ότι ο Α.Ο.Κ. είχε ήδη δώσει τα χρήματα αποκλειστικά στον αθλητή του. 8)

Μιας και ρώτησες, είμαι 47 ετών και πετάω ήδη στη μισή ζωή μου (23)
Στο πέρασμα του χρόνου όλοι αφήνουμε το ¨αποτύπωμα" μας, με τις πράξεις και τις επιλογές μας.

Δεν δικάζω και δεν καταδικάζω κανένα. Έχω το θάρρος της άποψης μου και όταν κάνω λάθος έχω πάλι το θάρρος να δω τον άλλον στα μάτια και να ζητήσω συγνώμη. (Να μην ξεχάσω να αναφέρω ότι ούτε εχω "κλέψει" ποτέ συναθλητή μου σε αγώνα , , ,και αν ποτέ το έκανα καταλάθος θα το ασπαζόμουν ζητώντας συγνώμη :) )
. . . . απλά τυγχάνει να σιχαίνομαι τους διπρόσωπους και τους διπλωμάτες , με ότι τίμημα έχει αυτό :shock:


Σε αντίθεση με άλλους τριγύρω, δεν έχω καμία αθλητική ανασφάλεια και δεν έχω να αποδείξω τίποτα και σε κανένα γύρω από το αλεξίπτωτο πλαγίας πια. Βάζοντας κάμποσες φορές το κεφάλι μου στη φωτιά, με ότι ασχολήθηκα γύρω από το Αλ. πλαγιάς το πήγα σχετικά καλά και όλο αυτό όχι γιατί "κονομάγαμε" πάνω στην πλάτη του ΑΟΚ όπως διέδιδε ένας ¨φίλος¨ , ούτε γιατί κοίταγα τι με συμφέρει προσωπικά σαν μονάδα, αλλά γιατί το έκανα με αγάπη και πάθος!
(Ένα τεράστιο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ σε ολους αυτούς που είχαμε ειλικρινή σχέση/συνεργασία και όχι "συμφερόντων")

Σε αντίθεση με ΑΡΚΕΤΟΥΣ άλλους, έχοντας ψυχικό, επαγγελματικό και οικονομικό τίμημα αρκετές φορές ανακατευτώ τα βαλτωμένα νέρα (ίσως και να έσπασα κάποια αυγά μερικές φορές) του ελληνικού αλεξιπτώτου πλαγίας γιατί ένοιωσα έντονα την αδικία και το κακό που γίνεται στο ίδιο το ΧΟΜΠΥ και ΑΘΛΗΜΑ που εξακολουθώ να λατρεύω. Το ποστ αυτό το ανέβασα για να πάνε τα χρήματα εκεί που πρέπει αυτή τη φορά.


Παρακάτω επισυνάπτω με αρχείο την γραπτή απάντηση σας προς υπενθύμιση σε προηγούμενα διοικητικά στελέχη του ΑΟΚ.
Σας παρακαλώ διαβάστε τα (ανοίξτε και το αρχείο) και μην βγάζετε σενάρια φαντασίας.

Αν κάποιοι από γαλούχηση ή συνήθεια έχουν "εμμονές" για ¨ΑΘΕΜΙΤΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΓΚΡΟΥΣΕΙΣ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΩΝ¨, προσωπικά δεν ευθύνομαι για αυτό και δεν με αφορά :|


Καλές προσγειώσεις να έχουμε :wink:




ΥΓ: Το Σταμέλλος θέλει δυο λάμδα :lol:
. . όταν ήμουν παιδάκι πέταγα συχνά εφεδρικά, το κόψα πια :mrgreen:




--------------------------------------------------------------------------------------------------
Παρακάτω είναι η απάντηση μου στο αρχείο που έχω επισυνάψει

"Αγαπητοί συναθλητές,
σε συνέχεια της χθεσινής απάντησης σας στο αίτημα μου αναφορικά με τη χορηγία της εθνικής ομάδας στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα, που θα πραγματοποιηθεί στη Σερβία τον Ιούλιο του 2020, για προσωπικούς και ηθικούς λόγους, δεν επιθυμώ να συμμετέχω πλέον στις αθλητικές και αγωνιστικές δραστηριότητες, υπό την αιγίδα του Α.Ο.Κ.

Μέτα λύπης μου συμπέρανα ότι δε διαχωρίσατε την αθλητική από την επαγγελματική μου ιδιότητα στον χώρο.
Η απόφαση αυτή του Δ.Σ. του Α.Ο.Κ. είναι απολυτά σεβαστή και αποδεκτή εκ μέρους μου και στο μέλλον θα λειτουργήσω λαμβάνοντας ως κύριο γνώμονα τα νέα δεδομένα.

Κλείνοντας αιτούμαι την αθλητική μου αποδέσμευση πριν την έναρξη της φετινής αγωνιστικής σεζόν.



Με εκτίμηση,
Σταμέλλος Ευάγγελος"

-----------------------------------------------------------------------------------------

"Αγαπητέ Βαγγέλη,



Σεβόμαστε απόλυτα την απόφαση σου. Θα προχωρήσουμε άμεσα στην διαγραφή σου από το μητρώο αθλητών του Α.Ο.Κ.



Με εκτίμηση,

Το Δ.Σ. Α.Ο.Κ."

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
vagos
Competition
 
Δημοσ.: 1005

Προηγούμενη

Επιστροφή στην Ανακοινώσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες

cron