Ημερομηνία Πέμ Μαρ 28, 2024 11:22 pm
Text Size
Αρχική Κοινότητας Πτήσεις Αγώνες & Συναντήσεις

Αγώνες & Συναντήσεις

Ασφάλιση (και για αγώνες)

Πληροφορίες για επερχόμενους αγώνες και συναντήσεις, και περιγραφές, σχόλια και αποτελέσματα για αγώνες και συναντήσεις που έγιναν

Συντονιστής: Moderators

Ασφάλιση (και για αγώνες)

Δημοσίευσηαπό badder » Τρί Μάιος 03, 2011 9:25 am

Να κάνω εδώ μια υπενθύμιση ειδικά για όσους θα λάβουν μέρος σε αγώνες φέτος.

Η ασφάλεια αστικής ευθύνης είναι υποχρεωτική, αλλά δεν θα παρέχεται στην εγγραφή του αγώνα όπως τα προηγούμενα χρόνια. Επίσης δεν θα καλύπτει μόνο τους αγώνες αλλά όλη την χρονιά (12 μήνες) και όλες τις πτήσεις.

Το απλό πακέτο της Interlife που κοστίζει 15 ευρώ και λογικά θα προτιμήσουν οι περισσότεροι έχει μια ιδιαιτερότητα. Επειδή προσφέρεται μέσω της ΕΛΑΟ πρέπει τα σωματεία να δηλώσουν τους αθλητές τους που επιθυμούν την ασφάλεια. Εννοείται όχι έναν έναν, μόλις συγκεντρώσουν τα ονόματα τα στέλνουν στην ΕΛΑΟ και καταθέτουν τα χρήματα.

Για την AXA το κανονίζει ο καθένας ατομικά. Είναι πολύ σημαντικό να έχουν ολοκληρωθούν οι διαδικασίες πριν τον πρώτο αγώνα του Καλεντζίου. Φυσικά αν αποφασίσει μετά κάποιος ότι θέλει να συμμετέχει μόνο σε έναν αγώνα θα μπορεί να δηλώσει πάλι.

Οπότε οι πιλότοι που θα συμμετέχουν σε αγώνες και επιθυμούν την ασφάλεια της Interlife, επικοινωνήστε με τα σωματεία σας και ενημερώστε τους.

Δείτε και σχετικά
http://eap.elao.gr/index.php?option=com ... Itemid=105
http://eap.elao.gr/index.php?option=com ... Itemid=105

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: Ασφάλιση (και για αγώνες)

Δημοσίευσηαπό sot » Τρί Μάιος 03, 2011 10:28 am

Για interlife εκτός από Ονοματεπώνυμο τι άλλα στοιχεία χρειάζεται να σταλούν στην ΕΛΑΟ από την αερολέσχη?

Τελευταία επεξεργασία απο sot την Σάβ Φεβ 02, 2013 11:42 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
sot
EN D
 
Δημοσ.: 165

Re: Ασφάλιση (και για αγώνες)

Δημοσίευσηαπό badder » Τρί Μάιος 03, 2011 11:23 am

Το μόνο που χρειάζεται είναι το ονοματεπώνυμο και το σωματείο.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: Ασφάλιση (και για αγώνες)

Δημοσίευσηαπό JohnPistikos » Τρί Ιαν 31, 2012 10:00 pm

Μιας και οι εγγραφές για τα Αιόλεια 2012 ξεκίνησαν Θα ήθελα να υπενθυμίσω σε όλους τους πιλότους την ανακοίνωση της ΕΑΠ σχετικά με την ασφάλιση των αθλητών υπέρ τρίτων.

http://eap.elao.gr/index.php?option=com ... Itemid=105

JohnPistikos
EN D
 
Δημοσ.: 198

Re: Ασφάλιση (και για αγώνες)

Δημοσίευσηαπό badder » Τρί Ιαν 31, 2012 10:04 pm

Πολύ σωστά... Γενικά όσοι επιθυμείτε την αγορά ή ανανέωση της ασφάλειας πρέπει να επικοινωνήσετε με το σωματείο σας. Η ασφάλεια είναι υποχρεωτική για οποιαδήποτε συμμετοχή σε επίσημες διοργανώσεις, αγώνες, εξετάσεις κτλ.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: Ασφάλιση (και για αγώνες)

Δημοσίευσηαπό achim » Πέμ Φεβ 02, 2012 9:48 am

Είναι πολύ σημαντικό να έχουν ολοκληρωθούν οι διαδικασίες πριν τον πρώτο αγώνα του Καλεντζίου


Έχουμε πρώτο αγώνα στο Καλέντζι φέτος;

achim
Competition
 
Δημοσ.: 549

Re: Ασφάλιση (και για αγώνες)

Δημοσίευσηαπό RIHAS » Πέμ Φεβ 02, 2012 10:10 am

Ωραία θα ήτανε αλλά όχι ,το topic είναι από πέρσι!!! :roll: :roll:

BLOW UP,NOVA PHÖNIX,UP KENDO,NOVA XENON,EDEL SECTOR,AIRWAVE TEN,AIRWAVE FR2,AIRCROSS U4,OZONE ENZO.AIRCROSS-U6 SWING-CORE 3,BOOMERANG 10FLOW-SPECTRA
RIHAS
Competition
 
Δημοσ.: 241

Re: Ασφάλιση (και για αγώνες)

Δημοσίευσηαπό antonisk6 » Δευτ Φεβ 25, 2013 12:41 pm

Φέτος θα γίνει ανανέωση της ασφάλισης των πιλότων από την Interlife μέσω της ομοσπονδίας? Δεν έχει γραφτεί κάτι ακόμα

antonisk6
Competition
 
Δημοσ.: 236

Re: Ασφάλιση (και για αγώνες)

Δημοσίευσηαπό GiotaR » Δευτ Φεβ 25, 2013 5:28 pm

Επισήμως έληξε χθες,,,,24/02
(Σιγά μην δεν γίνει ανανέωση,,,,μια χαρά εισπρακτικό μέτρο είναι η υπερ τρίτων. :D :D Και εντάξει,,,, το πληρώνουν και οι αερομοντελιστές που έχουν πιθανότητα να στουκάρουν σε κανένα αμάξι... :wink:)

Το θέμα είναι οτι από το 2009-2010 δεν έχουμε ξαναδεί το ανανεωμένο συμβόλαιο. Οι αθλητές ζητούν ( ή πρέπει να ζητούν) συμβόλαιο για να πληρώσουν τα 15 ευρώ.Δεν μπορούμε στα σωματεία να ζητάμε λεφτά χωρίς αντίκρυσμα. Κάθε χρόνο κάνουμε την ίδια συζήτηση.....Όχι οτι κάνει και καμμια διαφορά, αφού το ελάχιστο ποσό αποζημίωσης δύσκολα το φτάνουμε :? :? , αλλά έτσι για να είμαστε σωστοί και κύριοι.

Προσωπικά, σαν αθλήτρια αλλά και συμμετέχουσα στην διοίκηση, επειδή έχω μεγάλη ένσταση σχετικά με το θέμα που την έχω θέσει επίσημα και ανεπίσημα, έχω κάθε διάθεση να συμμορφωθώ και να αποδεχτώ το καθεστώς που μου επιβάλλεται αλλά δεν θέλω να αισθάνομαι και κορόιδο. Θέλω αποδείξεις για ότι πληρώνω, και τα μέλη που εκπροσωπώ το ίδιο. Τα 15 ευρώ δεν λείπουν σε κανέναν αλλά αν θέλω να τα χαρίσω κάπου θα προτιμούσα να τα χαρίσω πχ στην Εθνική Ομάδα και όχι για να έχω μια ασφάλεια υπερ τρίτων που δεν έχει αντίκρυσμα. Τώρα αν κάποιοι απο σας δεν νοιάζεστε και γενικώς δεν θέλετε να βγάζετε τα "καρβουνα" απο την φωτιά εμένα δεν με πειράζει καθόλου. Αλλά να ξέρετε οτι "ένας κούκος δεν φέρνει την άνοιξη" Ξέρω οτι κάποιοι θα με πουν κακιά,,,, γραφική,,,, και γκρινιάρα ή θα επικαλεστούν προσωπικά για να αντικρούσουν τα αυτονόητα. Και το αυτονόητο για μένα είναι οτι δεν κοροιδέυω όυτε τον εαυτό μου ούτε τον κόσμο του σωματείου μου μόνο και μόνο για να είμαι η καλή και αρεστή στην ΕΑΠ και στην ΕΛΑΟ. (στην μαύρη λίστα είμαι έτσι κι αλλιώς το πρώτο όνομα με μπολντ μάλιστα..... :D :D :D ) και δεν μπορώ να λέω διαδυκτιακώς μόνο ότι χαϊδεύει τα αυτιά τους, αλλά αυτό που θεωρώ αλήθεια.

Και για φέτος, το χω αναφέρει εδώ και ένα μήνα σε μέλη άλλων ΔΣ αλλά και στην ΕΑΠ για να ασχοληθεί σχετικά. Ελπίζω με τους δύο εκπροσώπους του παραπέντε στην ΕΛΑΟ να έχουμε καλύτερη τύχη και να έχουμε αυτό που δικαιούμαστε να γνωρίζουμε: το συμβόλαιο.

ΥΓ 8) 8) Δεν θα εκπλαγώ και πολύ αν.... αν...ξαφνικά.... υπάρχουν κάπου τα συμβόλαια αλλά εγώ ....έτυχε να μην τα έχω δει....γιατί τζάμπα γκρινιάζω....γιατί είμαι δύσπιστη.... και δεν ρώτησα τον σωστό άνθρωπο κτλ κτλ κτλ κτλ και ένα σωρό φτιαχτά επιχειρήματα που έχω κατα καιρούς αντιμετωπίσει. :wink: Ξέρω τι υπάρχει έως τώρα αναρτημένο στο διαδύκτιο και επίσης τι αλληλογραφία έχουμε πάρει στα σωματεία. :wink:

GiotaR
Competition
 
Δημοσ.: 291

Re: Ασφάλιση (και για αγώνες)

Δημοσίευσηαπό dim » Δευτ Φεβ 25, 2013 8:58 pm

Μιά χαρα γκρινιάζεις και εγω μαζί σου!!! Η δικιά μου η ερώτηση είναι πιό πολύ της επιφανείας, όχι τόσο βαθειά όσο η δικιά σου.....όμως θέλω και δικαιούμαι επίσης απάντησης.

ΟΚ, εγω πλήρωσα μέσω του ομίλου μου πέρισυ αλλα και φέτος την ασφάλεια. Πέραν της απόδειξης πληρωμής του ομίλου δεν είχα ούτε έχω άλλο αποδεικτικό στοιχείο οτι είμαι ασφαλισμένος.... ούτε καν διαδικτυακά για όποιον πει σιγα μην κυνηγάμε τον κάθε ένα ξεχωριστά.

Θελω να γνωρίζω ΕΠΙΣΗΜΑ και εγω και όλοι οι άλλοι, για το ποιος είναι ασφαλισμένος. Εσεις διαλέξτε τον τρόπο, θέλετε με κάρτα μέλους της ασφαλιστικής εταιρείας (εννοείτε οτι θα ειναι επισημη απο την ασφαλιστική εταιρεία, με αριθμό, με ημερομηνίες ασφάλισης κλπ), θέλετε με διαδικτυακή επίσημη ανάρτηση στην ΕΑΠ ή στην ΕΛΑΟ που θα αναφέρει ονόματα και χρόνο ασφάλισης, ή όπως τελος παντων εσεις νομίζετε. Δεν είναι δυνατόν να πηγαίνω στο Χανόπουλο και να προσπαθώ να τους πεισω ότι ειμαι σφαλισμένος με τα λόγια. Όσο για τον αγώνα της Πάτρας πέρισυ, αν δεν ήταν η Γιώτα ποιος θα με πίστευε ότι έχω ασφάλιση? Τι θα τους έλεγα? ότι είμαι όμορφος και πιστέψτε με?

Κάντε να δείχνει λίγο πιο επαγγελματικό το πράγμα παρακαλώ.... γιατί θα αρχίσω πραγματικά να αναρωτιέμαι αν όντως ήμουν και είμαι ασφαλισμένος.

ΥΣ... όποιος πει οτι τώρα που το έγραψα το ξέρουν όλοι οπότε να μην παραπονιέμαι .... μαύρο φίδι που τον έφαγε...

Find what you love and let it kill you - Bukowski
SY1ADR
-------------------------------------
http://vimeo.com/dimitrism
http://youtube.com/dimitrismm
dim
Competition
 
Δημοσ.: 899

Re: Ασφάλιση (και για αγώνες)

Δημοσίευσηαπό badder » Δευτ Φεβ 25, 2013 9:09 pm

Για να ξεκαθαρίζουμε τα πράγματα και να λειτουργούμε με βάση τη λογική και όσα πραγματικά ισχύουν.

Η ασφάλεια αστικής ευθύνης είναι υποχρεωτική για επίσημες διοργανώσεις με απόφαση της ΕΑΠ και της ΕΛΑΟ. Δεν τίθεται θέμα για το αν πρέπει να ισχύει ή όχι. Ισχύει.

Η ασφάλεια αυτή γίνεται μέσω της ΕΛΑΟ και η ΕΑΠ δεν έχει σχέση με την ανανέωση της. Πέραν του αρχικού συμβολαίου που έχει κοινοποιηθεί κάθε χρόνο γίνεται ανανέωση για την οποία μας ενημερώνει η ΕΛΑΟ. Όποιο σωματείο ενδιαφέρεται (ή αθλητές μέσω των σωματείων τους) μπορεί να ζητήσει από την ΕΛΑΟ αντίγραφο των ανανεωτηρίων. Εαν δεν ζητηθεί, δεν θα δοθεί. Όποιος λοιπόν θέλει να το δει, υπάρχει τρόπος, ο επίσημος.

Η ΕΑΠ δεν ασχολείται με την ασφάλιση αυτή, παρα μόνο με την διαχείριση των ονομάτων των αεραθλητών. Για οποιαδήποτε πληροφορία μπορούν τα σωματεία να ρωτάνε την ΕΛΑΟ και θα ενημερώνονται.

Και προς αποφυγή παρεξηγήσεων... το ποσό της ασφάλειας πηγαίνει ολόκληρο στην ασφαλιστική εταιρία και η ΕΛΑΟ δεν έχει κανένα κέρδος. Επίσης και αυτό μπορεί να ζητήθεί από κάποιο σωματείο. Το σωστό πρώτα είναι να ρωτάμε και μετά να κατηγορούμε γιατί κινδυνεύουμε να το κάνουμε άδικα.

Τώρα όσον αφορά την χρησιμότητα της ασφάλισης... αυτό μπορείτε να το κρίνεται μόνοι σας. Η ασφάλιση αυτή είναι ετήσια και καλύπτει τους αθλητές για όλο το έτος και για όλες τις πτήσεις. Επίσης καλύπτει και τους εκπαιδευτές κατά την εκπαίδευση. Υποχρεωτική είναι από την ΕΑΠ μόνο για επίσημες διοργανώσεις. Κανείς δεν είναι λοιπόν υποχρεωμένος να την έχει εαν δεν θέλει να συμμετέχει επίσημα πουθενά. Αλλά η ΕΑΠ οφείλει να λάβει κάποια μέτρα για τους διοργανωτές και τους αθλητές στις επίσημες διοργανώσεις και αυτό έχει κάνει.

Εναλλακτικά η ΕΑΠ έχει προσφέρει εδώ και χρόνια ασφάλεια αστικής ευθύνης και ατυχημάτων και διθεσίων με καλύτερη και ευρύτερη κάλυψη από την AXA. Την επικοινωνία και τις συννενοήσεις τις είχα κάνει προσωπικά και οι πληροφορίες βρίσκονται στη σελίδα της ΕΑΠ. Επίσης εαν καποιος έχει δική του ασφάλεια αστικής ευθύνης δεν χρειάζεται να κάνει της ΕΛΑΟ.

Οι επιλογές είναι πολλές και τίποτα δεν είναι υποχρεωτικό πέραν των επίσημων διοργανώσεων όπου και πάλι ο καθένας μπορεί επιλέξει αυτό που τον βολεύει.

Αυτά προς αποφυγή κάθε παρεξήγησης. Και επειδή δεν πρέπει μένουν εντυπώσεις όποιο σωματείο ενδιαφέρεται μπορεί να επικοινωνεί με την ΕΛΑΟ και να ζητάει το ανανεωτήριο. Το φετινό θα φροντίσω να υπάρχει και στη σελίδα της ΕΑΠ

Τέτοιου είδους συζητήσεις δεν είναι αντικείμενο για ένα φόρουμ. Υπάρχουν επίσημοι φορείς και διαδικασίες. Όποιος δεν επιθυμεί να ασφαλιστεί μπορεί να μην το κάνει. Δεν είναι υποχρεωτικό για τις ελευθερες πτήσεις. Για οποιαδήποτε απορία είμαι στη διάθεση σας.

Υ.Γ.
Οι ομαδικές ασφάλειες δεν δίνουν κάποιο έγγραφο στον καθένα ξεχωριστά. Ισχύει η ασφάλεια μέσω του φορέα. Εαν θέλετε να δείτε κάτι σχετικό μπορείτε να το ζητήσετε από τα σωματεία σας και αυτά από την ΕΛΑΟ. Έτσι λειτουργεί το σύστημα. Παρόλα αυτά και λόγω του ότι δημιουργήθηκε ένα θέμα που δεν υπάρχει στην ουσία αύριο θα αναρτηθεί στη σελίδα της ΕΑΠ το ανανεωτήριο αν και δεν είναι θέμα της ΕΑΠ.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: Ασφάλιση (και για αγώνες)

Δημοσίευσηαπό GiotaR » Δευτ Φεβ 25, 2013 10:19 pm

:D Η ΕΑΠ και η ΕΛΑΟ αποφάσισαν,,,, η ΕΑΠ δεν έχει σχέση.... μόνο η ΕΛΑΟ ξέρει...αν δεν ζητηθεί γιατί να το δώσει.... και άλλα τινά και ανακατεμένα και μπερδεμένα και υπερασπιστικά,,,, δεν είναι συζήτηση για φόρουμ κτλ κτλ.... :wink:
Και κάποιος που δεν ξέρει θα πει ναι μωρέ οκ...
Εδώ δεν μιλάμε ως ΕΑΠ και ΕΛΑΟ,επίσημα,όπως σωστά μας λέει ο Γιάννης ,που ξέρει τα επίσημα :) υπάρχει και η αλληλογραφία για αυτά,τα χαρτιά με τον αριθμό πρωτοκόλλου....
Αλλά και επίσημα αν το θές, Γιάννη, ήσουν και είσαι εκπρόσωπός του παρεπέντε στην ΕΛΑΟ. Άρα και ξέρεις και οφείλεις να μας πεις. Επίσημα ή ανεπίσημα, δεν κολλάμε σε αυτό.

Εδώ ανεπίσημα τα λέμε. Τα φόρουμ είναι για ελεύθερες συζητήσεις. :P
Αλλά καλό θα ήταν η πολιτική να λαμβάνει υπόψιν τις φωνές των πολιτών..... :wink:

Όσο για το αυτό είναι δουλειά της ΕΑΠ,,, αυτό της ΕΛΑΟ και άλλα τέτοια ανακατεμένα, μπορεί να δημιουργήσουν σύγχυση σε κανέναν νέο που δεν ξέρει τι του γίνεται, όχι σε μένα που είμαι στην διοίκηση τόσα χρόνια!!! Ξέρω τι αρμοδιότητες έχει ο ένας και ο άλλος και καλά μάλιστα.
...σε αυτό μια μεγάλη παρένθεση
(Ένα παράδειγμα: στις τελευταίες εκλογές μας, τον Νοέμβριο, που ΕΠΡΕΠΕ να τις έχει προκυρήξει η ΕΛΑΟ, όπως έκανε όοοοολα τα χρόνια, τις προκύρηξε η ΕΑΠ και χειρίστηκες(εσύ μόνος σου) και όοοοολη την αλληλογραφία εκπροσώπων, σωματείων, υποψηφίων κτλ κτλ.
Όταν, ρώτησα στην ΕΛΑΟ γιατί η γραμματεία ΕΑΠ διαχειρίζεται τις εκλογές (με όλα τα ευτράπελα :lol: ) μου απάντησαν " το ίδιο είναι" !!!!
Τι σημαίνει αυτό,,,,παραγνωριστήκαμε και γίναμε ένα;;; :D Κάτι τέτοιο μάλλον.
Εγώ ξέρω ότι δεν είναι το ίδιο. Αλίμονο.
Αν αυτοί έχουν σύγχυση ρόλων δεν με νοιάζει, δεν θέλω όμως να με εμπαίζουν σαν αδαή.
Δεν μπορεί να μαστε μια το ίδιο μια το αλλιώτικο, ανάλογα με το πως μας βολεύει για να να κατασκευάζουμε την εικόνα μας ή να καλύπτουμε τις καταστάσεις.

Έλεος Ελλαδάρα σιγά που θα αλλάξεις ποτέ.... ακόμα και στην μικρογραφία του παραπεντοχώρου η πολιτική είναι ίδια :oops: :oops: )

Και όσο για την ασφάλιση πληρώνουμε και θέλουμε συμβόλαιο, δεν είναι χάρη αυτό ούτε πρέπει να το ζητιανέψουμε, οι αθλητές και τα σωματεία. Είναι υποχρέωση σας. Εμείς δίνουμε τα λεφτά μας για να αγοράσουμε το προϊόν, θέλουμε απόδειξη.

GiotaR
Competition
 
Δημοσ.: 291

Re: Ασφάλιση (και για αγώνες)

Δημοσίευσηαπό badder » Δευτ Φεβ 25, 2013 10:42 pm

Νομίζω ότι αυτά που έγραψα είναι απλα και ξεκάθαρα. Όποιος δεν τα καταλαβαίνει μπορώ πολύ ευχαρίστως να του τα εξηγήσω. Όπως και να λύσω όποια άλλη σχετική απορία. Διάλογο όμως για ΕΑΠ στο φόρουμ δεν θα κάνω. Λυπάμαι αν δεν είναι αντιληπτά όσα γράφω σε κάποιους αλλά είμαι πρόθυμος να εξηγήσω.

Η ουσία είναι ότι η ασφάλιση ισχύει κανονικά και χωρίς παρερμηνείες. Δεν είναι υποχρεωτική για τις πτήσεις.

Τα πράγματα είναι απλά. Εμείς τα κάνουμε περίπλοκα. Με καλή διάθεση όλα είναι απλά.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712


Επιστροφή στην Αγώνες & Συναντήσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες

cron