Ημερομηνία Παρ Μαρ 29, 2024 12:49 am
Text Size
Αρχική Κοινότητας Πτήσεις Αγώνες & Συναντήσεις

Αγώνες & Συναντήσεις

οίκοι ανοχής και αγώνες

Πληροφορίες για επερχόμενους αγώνες και συναντήσεις, και περιγραφές, σχόλια και αποτελέσματα για αγώνες και συναντήσεις που έγιναν

Συντονιστής: Moderators

οίκοι ανοχής και αγώνες

Δημοσίευσηαπό iozois » Τετ Ιούλ 13, 2011 1:04 pm

Στο μόνο μέρος που προπληρώνεις πριν συμμετάσχεις ανεξαρτήτως αποτελέσματος. Με κόστος 30-40€.
Στους αγώνες προπληρώνουμε 60-100€, τουλάχιστον αξίζει γιατί προσφέρει το φουλ έξτρα πρόγραμμα.

iozois
EN A
 
Δημοσ.: 14

Re: οίκοι ανοχής και αγώνες

Δημοσίευσηαπό dramaicanos » Τετ Ιούλ 13, 2011 1:35 pm

Στους οίκους ανοχής δεν έχει και πρόστιμο όταν δεν ξέρεις αν μπορείς να πας μέχρι τελευταία στιγμή.

dramaicanos
EN A
 
Δημοσ.: 13

Re: οίκοι ανοχής και αγώνες

Δημοσίευσηαπό andread » Τετ Ιούλ 13, 2011 1:44 pm

Στο κράτος πληρώνουμε προκαταβολικα τόσο το 20% των Α.Π.Υ. οσο και προκαταβολικα ενα ποσοστο της επόμενης χρονιας - ανεξαρτήτως αποτελεσματος....

τωρα... συμφωνα με τα λεγομενα σου (δεν έχω λόγο να διαφωνήσω...)

αυτό δεν μου μοιάζει για αγωνας... αρα τι μας μένει ?

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Re: οίκοι ανοχής και αγώνες

Δημοσίευσηαπό badder » Τετ Ιούλ 13, 2011 1:57 pm

Στους δύσκολους καιρούς που ζούμε σίγουρα το οποιοδήποτε κόστος για συμμετοχή σε αγώνες μπορεί να θεωρηθεί μεγάλο. Αλλά πρέπει να έχεις ζήσει το πως είναι να διοργανώνεις έναν αγώνα (από υπεύθυνη θέση) για να καταλάβεις πλήρως τις ανάγκες και τις δυσκολίες.

Ο διοργανωτής έχει πολλά έξοδα και τα περισσότερα από αυτά πρέπει είτε να τα προκαταβάλλει είτε να τα πληρώσει ανεξαρτήτως αποτελέσματος. Ειδικά εαν δεν βοηθάει η τοπική αυτοδιοίκηση ή αν δεν υπάρχουν χορηγοί (αστεία πράγματα στις μέρες μας) τότε τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα.

Το μόνο σταθερό έσοδο είναι οι συμμετοχές των πιλότων. Αν υπολογίσετε ότι σε έναν αγώνα θα πάρουν μέρος 40 - 50 άτομα και πληρώσουν 80 ευρώ (μέσος όρος 60-100) τότε ο διοργανωτής έχει έσοδα 3 με 4 χιλιάδες ευρώ. Αν αυτά είναι τα μόνα του χρήματα είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα βάλει και από την τσέπη του στο τέλος. Θα προσπαθήσει να περικόψει ότι μπορεί και μετά οι πιλότοι θα αναρωτιούνται γιατί αργεί η περισυλλογή, που είναι το ασθενοφόρο, τα νερά, τα σαντουιτς κτλ.

Και βέβαια εαν κάποιος βάλει και χρήματα από την τσέπη του δεν πρόκειται για πολύ καιρό να ξαναζητήσει αγώνα. Κάτι που σημαίνει ότι δεν θα γίνονται αγώνες.

Άλλωστε στον αγώνα πηγαίνουν αυτοί που θέλουν, δεν είναι υποχρεωτικό. Θα μπορούσε ο διοργανωτής να αναφέρει ότι η συμμετοχή είναι 100 ευρώ και για όσους πληρώσουν εγκαίρως γίνεται έκπτωση 20 ευρώ. Ούτε πρόστιμο ούτε τίποτα.

Όσο για το αποτέλεσμα, αν μπορούσε ο διοργανωτής να τα βρει με τον καιρό καλό θα ήταν, αλλά δεν μπορεί.

Άσχετα με τα γραφόμενα, θεωρώ την συσχέτιση στον τίτλο (μπορεί να γράφτηκε καλοπροαίρετα) αδόκιμη.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: οίκοι ανοχής και αγώνες

Δημοσίευσηαπό cumulus » Τετ Ιούλ 13, 2011 4:57 pm

Συμφωνω απολυτα … για φαντασου επειδη ο καιρος μπορει να αλλαξει να μην εμφανηστουν οι μισοι πιλοτοι, τι θα γινει τοτε με τοσα λευτα που θα εχει ξοδεψει η διοργανωση ;
Αν θελουμε να γινονται αγωνες και συναντησεις πρεπει να ξερουμε ότι εχουμε και υποχρεωσεις και όχι μονο απαιτησεις …

Ο καλυτερος πιλοτος ειναι αυτος με το μεγαλυτερο χαμογελο μετα την πτηση ! :lol:

http://www.youtube.com/profile?user=manoskyriakakis

http://www.o2paragliding.gr/
cumulus
Competition
 
Δημοσ.: 213

Re: οίκοι ανοχής και αγώνες

Δημοσίευσηαπό dimitree » Τετ Ιούλ 13, 2011 7:24 pm

Ποιος σας ειπαι οτι οι αγωνες δεν ειναι υποχρεωτικοι.... ξερετε τι ξυλο εχω φαει για να αρχησω να πηγαινω... και δεν θελω με τιποτα ε!!!!!!

dimitree
EN B
 
Δημοσ.: 67

Re: οίκοι ανοχής και αγώνες

Δημοσίευσηαπό iozois » Τετ Ιούλ 13, 2011 10:13 pm

φίλε cumulus σε 8 ημέρες ξεκινάει ο αγώνας και έχουμε μόνο 18 συμμετοχές, αυτό σου λέει κάτι?

Σκέψου και να βρέχει πάμε για πρωτάθλημα και όταν βρέχει δεν χρειάζεται περισυλλογή .

Όσο για τη λαϊκή έκφραση "έχεις κάνει αγώνες",έκανα και τα πήγαμε καλά οικονομικώς με μικρή συνδρομή. Τυγχάνω ταμίας με τεφτέρια και μπλοκάκια από το 2002.

...δεν ξεχνώ, δεν συγχωρώ, να με περιμένετε

iozois
EN A
 
Δημοσ.: 14

Re: οίκοι ανοχής και αγώνες

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Τετ Ιούλ 13, 2011 11:39 pm

iozois έγραψε:...δεν ξεχνώ, δεν συγχωρώ, να με περιμένετε
:lol:
υπογράφεις και Ζ με το σπαθί;

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: οίκοι ανοχής και αγώνες

Δημοσίευσηαπό iozois » Πέμ Ιούλ 14, 2011 12:54 am

Το σπαθί μου βρίσκετε σε υπόβρυχιο πίσω απο ενα κουτι με κόκαλα.
Οταν ο μάγειρας ξεμένει απο μαχέρι το πέρνει και γίνετε master ΣΕΦ. :lol:

iozois
EN A
 
Δημοσ.: 14

Re: οίκοι ανοχής και αγώνες

Δημοσίευσηαπό jollyroger » Πέμ Ιούλ 14, 2011 1:31 am

:lol: :lol:

[ img ]

όταν μαγειρεύεις, φοράς άσπρο καπελάκι, ή μαγειρεύεις με τη μάσκα; :lol:

jollyroger
Competition
 
Δημοσ.: 1075

Re: οίκοι ανοχής και αγώνες

Δημοσίευσηαπό george29041 » Πέμ Ιούλ 14, 2011 9:34 am

iozois έγραψε:φίλε cumulus σε 8 ημέρες ξεκινάει ο αγώνας και έχουμε μόνο 18 συμμετοχές, αυτό σου λέει κάτι?

Ναι Γιαννη μου λεει....μου λεει οτι πιθανο να μην παρει το πρωταθλημα ο καλυτερος πιλοτος αλλα ο πιο φραγκατος :lol: :lol: :lol: που εχει την οικονομικη ανεση και το χρονο να συμετασχει στους αγωνες :wink:

ΠΟΛΥ ΓΡΑΦΕΙΣ...ΛΙΓΟ ΠΕΤΑΣ :lol: :lol: :lol:
george29041
Competition
 
Δημοσ.: 376

Re: οίκοι ανοχής και αγώνες

Δημοσίευσηαπό cumulus » Παρ Ιούλ 15, 2011 9:44 am

iozois έγραψε:φίλε cumulus σε 8 ημέρες ξεκινάει ο αγώνας και έχουμε μόνο 18 συμμετοχές, αυτό σου λέει κάτι?

Σκέψου και να βρέχει πάμε για πρωτάθλημα και όταν βρέχει δεν χρειάζεται περισυλλογή .

Όσο για τη λαϊκή έκφραση "έχεις κάνει αγώνες",έκανα και τα πήγαμε καλά οικονομικώς με μικρή συνδρομή. Τυγχάνω ταμίας με τεφτέρια και μπλοκάκια από το 2002.

...δεν ξεχνώ, δεν συγχωρώ, να με περιμένετε


Βρε Γιάννη το ότι έχουμε μόνο 18 συμμετοχές είναι σίγουρα λυπηρό, αλλά όχι δεν μου λέει κάτι άλλο, και έμενα πολλά μου φαίνονται αυτή την στιγμή τα 80 ευρώ αλλά θα τα δώσω και θα πάω εκεί ότι καιρό και να έχει, για να πετάξω ωραία, να βρεθώ με φίλους αλλά και για να μείνει αυτό το πράγμα που λέμε αγώνες ή συναντήσεις ( μου αρέσει καλύτερα ο όρος ) ζωντανό :!:
Τώρα το αν βρέχει η όχι είναι άλλο θέμα και μιας και έχεις κάνει αγώνες στο παρελθόν δεν θα έπρεπε καν να το αναφέρεις, δηλαδή τι θα κάνει ο διοργανωτής που θα έχει ξοδέψει το τάδε ποσό χρημάτων για την διοργάνωση του αγώνα όταν ο καιρός δεν δείξει και τόσο υποσχόμενος ;;; και οι μισοί πιλότοι το παίξουν φαντομάδες και δεν εμφανιστούν ;;; θα ξαναπάρει διοργάνωση αγώνα ; τι λες ; :roll:
Κάτι άλλο που πρέπει να λάβουμε υπόψη είναι ότι τώρα πια ούτε κρατικές επιχορηγήσεις υπάρχουν ούτε σπόνσορες ώστε να μειωθεί το κόστος όπως ίσως τότε που διοργανώνατε και εσείς αγώνες.
Δεν ξέρω αν συγχωρείς αλλά δεν τα γράφω επί προσωπικού, δεν έχω κάτι μαζί σου αλλά ούτε με κάνα διοργανωτή.
Πιστεύω ότι το παραπέντε αλλά και οι αγώνες ή συναντήσεις στην Ελλάδα θέλει την παρουσία και την στήριξη μας, εδώ έγινε αγώνας δίπλα στο σπίτι σας και οι περισσότεροι από εσάς λάμψατε δια της απουσίας σας ( και τελικά πετάξαμε …) :wink:

george29041 έγραψε:
iozois έγραψε:φίλε cumulus σε 8 ημέρες ξεκινάει ο αγώνας και έχουμε μόνο 18 συμμετοχές, αυτό σου λέει κάτι?

Ναι Γιαννη μου λεει....μου λεει οτι πιθανο να μην παρει το πρωταθλημα ο καλυτερος πιλοτος αλλα ο πιο φραγκατος :lol: :lol: :lol: που εχει την οικονομικη ανεση και το χρονο να συμετασχει στους αγωνες :wink:


Τώρα φιλέ George 2904172435678 μπορεί να είσαι εσύ ο καλύτερος πιλότος στον κόσμο :shock: αλλά τι να πεις με την κωλοζωή … βγαίνουν πρωταθλητές στο PWC κάτι φραγκάτα κωλόπαιδα από την Ελβετία που μπορούν και γυρνανε τον κόσμο από αγώνα σε αγώνα με συμμετοχές και έξοδα … άστο καλύτερα !

Ο καλυτερος πιλοτος ειναι αυτος με το μεγαλυτερο χαμογελο μετα την πτηση ! :lol:

http://www.youtube.com/profile?user=manoskyriakakis

http://www.o2paragliding.gr/
cumulus
Competition
 
Δημοσ.: 213

Re: οίκοι ανοχής και αγώνες

Δημοσίευσηαπό george29041 » Παρ Ιούλ 15, 2011 10:51 am

Μαλλον ο χειροτερος πιλοτος παγκοσμιος ειμαι και δεν γνωριζω τον πρωταθλητη κοσμου ουτε και Ελλαδας ουτε και με νοιαζει ουτε και πεταω αγωνιστικα ποτε. Το 80νταρι +20ποινη +εξοδα μετακινησης και διαμονης ομως ΠΑΕΙ ΠΟΛΥ για πολλους που θα θελανε να συμετασχουν, δεν εχει γινει προβλεψη ουτε για πιλοτους εκτος αγωνα με μικροτερο κοστος συμετοχης.
Καλλα να περασετε οσοι πατε τελικα φιλε κουμπουλουτουμπους.

ΠΟΛΥ ΓΡΑΦΕΙΣ...ΛΙΓΟ ΠΕΤΑΣ :lol: :lol: :lol:
george29041
Competition
 
Δημοσ.: 376

Re: οίκοι ανοχής και αγώνες

Δημοσίευσηαπό cumulus » Παρ Ιούλ 15, 2011 11:12 am

:oops:

Ο καλυτερος πιλοτος ειναι αυτος με το μεγαλυτερο χαμογελο μετα την πτηση ! :lol:

http://www.youtube.com/profile?user=manoskyriakakis

http://www.o2paragliding.gr/
cumulus
Competition
 
Δημοσ.: 213

Re: οίκοι ανοχής και αγώνες

Δημοσίευσηαπό badder » Παρ Ιούλ 15, 2011 11:29 am

george29041 έγραψε:Το 80νταρι +20ποινη +εξοδα μετακινησης και διαμονης ομως ΠΑΕΙ ΠΟΛΥ


Πραγματικά δεν καταλαβαίνω την λογική... τι σημαίνει πάει πολύ? Πάει τόσο γιατι αλλιώς δεν γίνεται αγώνας. Για να μη σου πω ότι θα μπει μέσα ο διοργανωτής.

Η λέξη "πολύ" σημαίνει ότι στο μυαλό σου έχεις και λύση με "λίγα". Αν έχεις εναλλακτική εσύ ή όποιος άλλος πιστεύει ότι είναι "πολλά" να την πει στον διοργανωτή και να τον βγάλει από την δύσκολη θέση που βρίσκεται.

Είναι σαν να λες ότι μπορεί να ζητήσει και λιγότερα και από επιλογή δεν το κάνει για να βγάλει κέρδος ή απλά να εκνευρίσει όσους έχουν οικονομικό ζήτημα. Τι λέμε τώρα? Έλεος δήλαδη... αυτοί οι άνθρωποι και όλοι όσοι διοργανώνουν αγώνες είναι εθελόντές που μας χαρίζουν τον προσωπικό τους χρόνο και την προσπάθεια τους για να μαζευτούμε στο τόπο τους να πετάξουμε και να περάσουμε καλά. Τα χρήματα που ζητάνε είναι αποκλειστικά για τα έξοδα που έχουνε και που πολλές φορές δεν αρκούν καν.

Έξω από τον χορό πολλά τραγούδια ακούγονται και επιμένω γιατί τα τελευταία 7 χρόνια πολλά έχουν αλλάξει στη διοργάνωση αγώνων και βασικό είναι ότι παλιότερα δεν υπήρχαν οι ελάχιστες απαιτήσεις.

Πηγαίνω εθλεοντικά σχεδόν σε όλους τους αγώνες και βοηθάω οργανωτικά και στη βαθμολόγηση εδώ και 8 χρόνια. Γνωρίζω πολύ καλά και τις απαιτήσεις και τις ανάγκες. Ως άμεσος διοργανωτής (στο σωματείο μου) έχω εμπλακεί 5 φορές σε ελληνικούς αγώνες. Έχω επίσης υπάρξει διοργανωτής σε ένα Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, και έχω ασχοληθεί διοργανωτικά με 2 PWC και ένα Pre PWC. Αυτά που γράφω τα γράφω από τις παραστάσεις που έχω αποκομίσει όλο αυτό το καιρό.

Αν κάποιος θέλει να διαμαρτυρηθεί για το κόστος είναι σεβαστό, αλλά καλό θα ήταν να δώσει και κάποια εναλλακτική, να προτείνει τι θα έκανε αυτός, και όχι να αφήνει υπονοούμενα ότι γενικά και αόριστα κάποιοι αποφάσισαν να χρεώσουν πολλά ενώ θα μπορούσαν και να μην το κάνουν.

Οι αγώνες έχουν συγκεκριμένα έξοδα και απαιτήσεις. Αν πιστεύετε ότι ο διοργανωτής κάνει λάθη, πείτε συγκεκριμένα ποια είναι αυτά και δώστε μας λύσεις.

Για τους πιλότους εκτός αγώνα με μικρότερο κόστος, συμφωνώ 8)

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: οίκοι ανοχής και αγώνες

Δημοσίευσηαπό george29041 » Παρ Ιούλ 15, 2011 12:41 pm

Ναι Γιαννη εχω εναλακτικη σκεψη(εξω απο το χορο οπως λες)με αμφιβολο αποτελεσμα ,μικροτερο ποσο συμετοχης θα αυξησει την προσελευση οποτε ερχεσε στα ισα πανω κατω με περισωτερο κομο,καρτα πιλοτου εκτως αγωνα με 20 ευρουδια π,χ τσιμπας κατι και απο αυτο.Οι χορηγοι παλι βοηθανε αρκετα αν μπορεσει καποιος να βρει.
Ο διοργανωτης ομως σιγουρα εκανε το κοντρολ του, θα τσεκαρισε τις συμετοχες στους προηγουμενους αγωνες και ειδε οτι με αυτο το ποσο μπορει να ανταπεξελθει γιατι δεν περιμενει εκατο και βαλε συμετοχες αλλα τους μισους ισως και λιγοτερους και εχει απολυτο δικαιο απο την πλευρα του.Το θεμα ομως ειναι οτι (χωρις να ειμαι μεσα στο πορτοφολι των συναθλητων)το συνολικο κοστος συμετοχης για τον πιλοτο ειναι αυξημενο, αυτη ειναι η πραγματικοτιτα και πιστευω μια απο τις βασικες αιτιες των λιγων συμετοχων.

ΠΟΛΥ ΓΡΑΦΕΙΣ...ΛΙΓΟ ΠΕΤΑΣ :lol: :lol: :lol:
george29041
Competition
 
Δημοσ.: 376

Re: οίκοι ανοχής και αγώνες

Δημοσίευσηαπό adreas » Παρ Ιούλ 15, 2011 1:06 pm

Τα 80 είναι αρκετά λίγα σχετικά με το πόσο κοστίζουν οι αγώνες έξω. Αλλά αν θέλουμε περαιτέρω περικοπές μπορούν να γίνουν από τα εξής:

Κομμένο το σαντουιτσόνερο (τραβάτε στο φούρνο) και το γεύμα (τρεχάτε για μάσα και πληρώστε εκεί ή φέρτε μια ψησταριά, κοψίδια και κάρβουνα). Μπλουζάκι επί πληρωμή για όποιον θέλει.

Δε θα γλυτώσουμε και πολλά αλλά μάνι μάνι ίσως μπορεί να φύγει ένα 20ρικο από την τιμή, αναλόγως τι ποσό έχει παραχωρηθεί από τοπική κοινωνία και σπόνσορες.

adreas
Competition
 
Δημοσ.: 569

Re: οίκοι ανοχής και αγώνες

Δημοσίευσηαπό dimitree » Παρ Ιούλ 15, 2011 1:43 pm

δεν μπορω αλλο τη γκρινια για το κοστος... εμεις οι φραγκατοι κρητικοι που εχουμε και τα διπλασια τουλαχιστων οδοιπορικα τι να πουμε? Απο την αρχη του χρονου ξεραμε οτι θα γινοντουσαν δυο αγωνες.... καναμε τα κουμαντα μας για να ερθουμε και με οτι καιρο και αν δειχνει. Οποτε θα τα πουμε εμεις οι φραγκατοι, παντος καιρου πιλοτοι στην Εδεσσα 8)

dimitree
EN B
 
Δημοσ.: 67

Re: οίκοι ανοχής και αγώνες

Δημοσίευσηαπό badder » Παρ Ιούλ 15, 2011 1:51 pm

Εσύ καραφραγκάτε να φέρεις το καλό πράγμα στο μπουκάλι... (ξέρεις εσύ... όχι της οικογένειας).

Έμαθα ότι θα νοικιάσεις ιδιωτικό αεροπλάνο που θα προσγειωθεί κατευθείαν στο αεροδρόμιο στην Έδεσσα.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: οίκοι ανοχής και αγώνες

Δημοσίευσηαπό dimitree » Παρ Ιούλ 15, 2011 1:57 pm

εχω προσαρμωσει το αποστακτηριο στο learjet για να 'ναι ζεστη η ρακι χικ

dimitree
EN B
 
Δημοσ.: 67

Re: οίκοι ανοχής και αγώνες

Δημοσίευσηαπό badder » Παρ Ιούλ 15, 2011 2:12 pm

Οι φήμες που ακούστηκαν ότι ο Debill θα σε περιμένει στον διάδρομο προσγείωσης με κόκκινο χαλί ελέγχονται ως ανακριβείς.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: οίκοι ανοχής και αγώνες

Δημοσίευσηαπό freedom » Παρ Ιούλ 15, 2011 2:29 pm

Απ ότι γνωρίζω και ας με διορθώσει κάποιος εάν κάνω λάθος , κατά νόμο οι αθλητές ποτέ δεν πληρώνουν χρήματα για εξετάσεις και αγώνες.
Γιατί η ΓΓΑ επιχορηγεί με χρήματα την Ομοσπονδία για τα παραπάνω , απ ότι θυμάμαι κάπως έτσι ήταν μια περίοδο παλιά επί προεδρία Παλιάτσου Ανέστη. Το ίδιο συνέβαινε και με τις εθνικές ομάδες. :D
Τα τελευταία χρόνια αυτό άλλαξε για λόγους που δεν γνωρίζω και πληρώνουμε από την τσέπη μας . :( Και είναι λογικό ότι εάν δεν πληρώσουμε ο κάθε διοργανωτής που εξυπηρετεί την ομοσπονδία από πού θα καλύψει της ανάγκες ενός αγώνα? Κατά την άποψη μου τα χρήματα που πληρώνουμε δεν είναι και τίποτα τρελά λεφτά.
Το ερώτημα μου είναι το εξής.. :?:
Το παράβολο τον εξετάσεων 45 ευρώ είναι για να καλύψουν τα έξοδα τον εξεταστών ,πχ οδοιπορικά ,ίσως διαμονή και μια μικρή αμοιβή 50 ευρώ.
ΠΧ, Όταν ένα σωματείο κάνει εξετάσεις με 20 πιλότους εισπράττει 900 ευρώ τα έξοδα του σπανίως αγγίζουν τα 300-400 ευρώ τα υπόλοιπα πάνε στο ταμείο του.
Προτείνω στις εξετάσεις εάν έχουμε ένα κόστος πχ 300 ευρώ να διαιρείται επί των πιλότων και να πληρώνουν όλοι ρεφενέ το κόστος που θα είναι πολύ χαμηλότερο από τα 45 ευρώ που κατά βάση είναι εκτός νόμου.
Εάν σε κάτι κάνω λάθος παρακαλώ διορθώστε με προς αποφυγή παρεξηγήσεων

freedom
Competition
 
Δημοσ.: 295

Re: οίκοι ανοχής και αγώνες

Δημοσίευσηαπό badder » Παρ Ιούλ 15, 2011 3:18 pm

Ναι χρειάζονται μερικές διορθωσούλες αν και τα έχουμε ξαναπεί μερικές φορές.

Από το 2003 και μετά η ΓΓΑ επιχορηγούσε με αρκετά χρήματα την ΕΛΑΟ και έτσι μέχρι και έναν αγώνα του 2006 οι αθλητές δεν πλήρωναν σε αγώνες συμμετοχή. Αν θυμάμαι καλά ο πρώτος αγώνας με αυτό το σύστημα ήταν στις Παπαδάτες. Το ίδιο συνέβαινε και με τις Εθνικές Ομάδες από το 2002 μου φαίνεται. Το ότι η περίοδος αυτή ήταν λίγο πριν και λίγο μετά τους Ομλυμπιακούς του 2004 δεν είναι καθόλου συμπτωματικό.

Επισυνάπτω το ενημερωτικό δελτίο του αγώνα στις Παπαδάτες (2003) όπου φαίνεται το δικαίωμα συμμετοχής (30 ευρώ / ημέρα για 2 ημέρες = 60). Στην συνέχεια όμως τα χρήματα καλύφθηκαν από την ΕΛΑΟ και δεν πλήρωσαν οι αθλητές.

Τον Ιούνιο του 2003 η ΕΑΠ παραιτήθηκε και Τεχνικός Σύμβουλος ανέλαβε ο Γιάννης Τσουγκράνης μέχρι το 2004 που έγιναν εκλογές. Χωρίς να εξαιρώ την συμβολή του Ανέστη ο οποίος ζήτησε από την ΕΛΑΟ να δωθούν αναδρομικά στους αθλητές τα δικαιώματα συμμετοχής από 2 αγώνες του 2002. ( http://paragliding.elao.gr/news/030307.html ) . Η συνέχεια είναι ενδιαφέρουσα διότι από όσο θυμάμαι κανένα σωματείο δε ζήτησε τα χρήματα των αθλητών του και έτσι οι συμμετοχές του 2002 παρέμειναν πληρωμένες από αθλητές.

Όπως έχει αναφερθεί πολλές φορές, και το έχουμε συζητήσει, το 2006 η επιχορήγηση της ΓΓΑ μειώθηκε δραματικά με αποτέλεσμα να μην είναι δυνατή η χρηματοδότηση των αγώνων σε κανένα αεράθλημα. Πριν 2 χρόνια η επιχορήγηση σταμάτησε εντελώς. Αρκετές ομοσπονδίες (και η δικιά μας) δεν παίρνουν πλέον ούτε 1 ευρώ. Και πριν βιαστεί κάποιος να πει ότι αυτές που παίρνουν πως τα κατάφεραν, προσέξτε μήπως τα χρήματα που φαίνονται ως επίσημη επιχορήγηση είναι στην ουσία μόνο για την κάλυψη μισθοδοσίας των συμβασιούχων υπαλλήλων που έχουν και είναι υποχρεωμένοι να πληρώνουν μέχρι τη λήξη της σύμβασης.

Ο νόμος λέει πολλά για τα δικαιώματα των αθλητών αλλά λέει και για τις υποχρεώσεις τους. Ο πρώτος που παραβαίνει το νόμο είναι η ΓΓΑ διότι είναι υποχρεωμένη να χρηματοδοτεί τις ομοσπονδίες σε τέτοιο βαθμό ώστε να διασφαλίζεται η απροσκοπτη αθλητική δραστηριότητα. Ας πάει κάποιος στην ΓΓΑ σήμερα (τμήμα σωματείων) και θα αντιμετωπίσει ένα απίστευτο θέαμα χάους.

Επίσης οι διοργανωτές δεν "εξυπηρετούν" την ΕΛΑΟ. Θέλουν και κάνουν αγώνες. Δεν είναι υποχρεωμένοι ούτε κάνουν χάρη σε κάποιον. Άλλωστε με την γενικότερη κατάσταση είμαι περίεργος να δω ποιος θα ζητήσει αγώνα για του χρόνου.

Στις εξετάσεις πάντα υπήρχε παράβολο το οποίο είναι το ίδιο εδώ και τουλάχιστον 8-10 χρόνια (τα έξοδα αυξάνονται - τα έσοδα όχι). Παλαιότερα (πριν το 2004) τα χρήματα αυτά πήγαιναν στην ΕΛΑΟ (ότι έμενε δηλαδή από τη διαφορά εσόδων - εξόδων). Στη συνέχεια τα κράταγαν τα σωματεία για τις δικές τους ανάγκες.

Το παράβολο προβλέπεται από τον κανονισμό και εγώ δεν ξέρω κάποια εξέταση γενικά που το παράβολο των εξεταζομένων να αποφασίζεται επιτόπου και με βάση τα τελικά έξοδα που δεν τα ξέρεις εκείνη την στιγμή, και τον αριθμό τον εξεταζομενων. Οι καταλληλότεροι να μιλήσουν για αυτό και τα έξοδα είναι τα σωματεία. Και υπάρχουν λάθη στον υπολογισμό.

Πχ οδοιπορικά και διαμονή για εξεταστή από Αγρίνιο να έρθει Κιθαιρώνα + φαγητο και αμοιβή = 150-200 ευρώ x2 εξεταστές 300-400 ( ο 3ος λογικά είναι τοπικός, αν θέλει και αυτός αμοιβή αυξάνεται και άλλο).
Έξοδα παρατηρητή 100 - 200 ευρώ ανάλογα με το από που έρχεται κτλ.
Άλλα έξοδα σωματείου (βενζίνες, γραφική ύλη, εθελοντές) 50-100 ευρώ.
Επισης 5 ευρώ ανά άτομο δίνονται από φέτος για την έκδοση διπλωμάτων. Άρα το σωματείο κρατάει 40 ανά άτομο.

Έσοδα. στους 20 συμμετέχοντες (αρκετές εξετάσεις γίνονται με λιγότερους) έχει τουλάχιστον 6-7 με επανεξέταση λόγω προηγούμενης αποτυχίας (μόνο 15 ευρώ) ή λόγω καιρού (0 ευρώ).

Μπορεί να μείνουν και κάποια λίγα χρήματα στο σωματείο.

Ελπίζω να βοήθησα και αν υπάρχει άλλη απορία στην διάθεση σας.

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: οίκοι ανοχής και αγώνες

Δημοσίευσηαπό dim » Παρ Ιούλ 15, 2011 3:55 pm

badder έγραψε:Μπορεί να μείνουν και κάποια λίγα χρήματα στο σωματείο.


Τα οποία ΔΕΝ γινονται σαντουιτσακια και νερο συμφωνα με τις οδηγίες της ΕΑΠ
"Η διοργάνωση προαιρετικά μπορεί να προσφέρει στους υποψηφίους πρόχειρο γεύμα και νερο"

:D :D

Find what you love and let it kill you - Bukowski
SY1ADR
-------------------------------------
http://vimeo.com/dimitrism
http://youtube.com/dimitrismm
dim
Competition
 
Δημοσ.: 899

Re: οίκοι ανοχής και αγώνες

Δημοσίευσηαπό badder » Παρ Ιούλ 15, 2011 4:04 pm

φέρε εσύ το καλό πράγμα και o debill θα σου έχει στήσει προσωπικό BBQ κατά την άφιξη σου.

Πρόσθεσα μερικά στοιχεία στο παραπάνω ποστ μου.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Επόμενο

Επιστροφή στην Αγώνες & Συναντήσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

cron