Ημερομηνία Παρ Μαρ 29, 2024 1:27 pm
Text Size
Αρχική Κοινότητας Πτήσεις Αγώνες & Συναντήσεις

Αγώνες & Συναντήσεις

Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2012- St. Andre

Πληροφορίες για επερχόμενους αγώνες και συναντήσεις, και περιγραφές, σχόλια και αποτελέσματα για αγώνες και συναντήσεις που έγιναν

Συντονιστής: Moderators

Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2012- St. Andre

Δημοσίευσηαπό badder » Πέμ Σεπ 06, 2012 3:37 pm

Ξεκίνησε το πρώτο τασκ του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στο St. Andre της Γαλλίας. Ο Γιάννης Ξηρός συμμετέχει στον αγώνα.

Δείτε το τασκ ζωντανά. Σήμερα μόνο 102 χλμ.

http://www.livetrack24.com/tasks/595

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2012- St. Andre

Δημοσίευσηαπό badder » Πέμ Σεπ 06, 2012 3:51 pm


Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2012- St. Andre

Δημοσίευσηαπό achim » Παρ Σεπ 07, 2012 9:37 am

http://www.aerogliss.com/euro2012/results/T1.html

Αν κρίνω απο το ότι η πρώτη γυναίκα είναι στην 84 θέση, πρέπει να είχε πολύ ξύλο.

Γιάννη, για κάνε καμμιά ανταπόκριση. Πώς είναι εκεί;

achim
Competition
 
Δημοσ.: 549

Re: Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2012- St. Andre

Δημοσίευσηαπό badder » Παρ Σεπ 07, 2012 3:41 pm


Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2012- St. Andre

Δημοσίευσηαπό JohnPistikos » Παρ Σεπ 07, 2012 8:59 pm

Ο Ξηρος 44ος μετα απο δυο τασκ

http://www.aerogliss.com/euro2012/results/

μπραβο Γιαννη, keep going....

JohnPistikos
EN D
 
Δημοσ.: 198

Re: Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2012- St. Andre

Δημοσίευσηαπό jianniskys » Κυρ Σεπ 09, 2012 11:49 pm

Παιδιά γειά σας από την Γαλλία

Μετά από την βαρυχειμωνιά που μας πλάκωσε με τον καινούριο μήνα και το ψωφόκρυο των 8 C που με έκανε να χτυπάω το κεφάλι μου που δεν πήρα την στολή και την μπαλακλάβα μου αλλά τουλάχιστον τα χειμερινά μου γάντια, ήρθε επιτέλους και η ώρα των τασκ
Οφείλω να πώ ότι η πρώτη μου πτήση πριν την έναρξη του αγώνα με έκανε να πω μέσα μου ότι αν είναι έτσι κάθε μέρα εδώ, θα φύγω για Ελλάδα!
Τόσο ξύλο, παρ’όλο που δεν υπήρχε κανένα βουνό τόσο ψηλά, αφού ήμουν στα 3000 μ δεν θυμάμαι. Φοβήθηκα!!!(ένα εφεδρικό εκείνη την μέρα, το δεύτερο 1-2 μέρες αργότερα που ξαναπετάξαμε)
Είπαν αργότερα ότι ήταν εξαίρεση των τοπικών συνθηκών εξαιτίας του δυνατού Β.Ανατολικού και ησύχασα, αν και μια ανησυχία είχε ριζώσει μέσα μου.
Επιτέλους μετά το κρύο, τον δυνατό βοριά και τις βροχές έφτασε η πρώτη μέρα για task
102χλμέτρων.
Έκανα άσχημη αρχή και στη βιασύνη μου να τους φτάσω δεν πήρα αρκετό ύψος σε δύο σημεία, παρατώντας δυνατά θερμικά, κάτι που το πλήρωσα με μεγάλη καθυστέρηση.
Αν σου ξεφύγουν πιάνονται πολύ δύσκολα αφού όλοι πηγαίνουν πάντα τέρμα επιτάχυνση και μόνο στα θερμικά κόβουν.
Το task σταμάτησε κάποια στιγμή λόγω βροχής ενώ οι περισσότεροι ήταν στο γκολ.


2ο task 78χλμ μικρό γιατί το ένα προγνωστικό μοντέλο έδινε πιθανότητα καταιγίδας(έπεσε έξω)
Ξεκίνησα καλά, είπα ότι σήμερα δεν θα τους αφήσω να μου φύγουν κα μετά το start ξεκινάω με τους πρώτους για τον πρώτο πυλώνα.
Έλα όμως που μετά από 2 απανωτά σπιραλ για να βγώ από το σύννεφο που με πήγε ένα 10 άρι θερμικό έχασα και τους πρώτους και πολύτιμο ύψος.
Ευτυχώς κατόρθωσα και τους ξανάπιασα πριν τον 3ο πυλώνα αλλά η επιλογή μου να τον πάρω και να γυρίσω για γκολ όχι με τους πολλούς αποδείχθηκε λάθος.
Το μέρος εδώ είναι όλο βουνά με μικρές κοιλάδες, οι προσγειώσεις σε πολλά σημεία από δυσεύρετες ως ανύπαρκτες αλλά παντού ανεβάζει και πολύ δύσκολά πατώνεις.
Μάλιστα θέλησαν αρχικά, για να μας προστατεύσουν, να υπάρξει μηδενισμός των πιλότων που θα πήγαιναν σε μια περιοχή κάτω από 1800μ γιατί δεν έχει πουθενά να προσγειωθούν. Τελικά αυτό μετά απο ψηφοφορία των αρχηγών κάθε χώρας δεν ισχύει.
Τα θερμικά σε μερικές περιοχές έχουν έντονες αναταράξεις και είναι πολύ δυνατα(δεκάρια συχνά)
Πάντως όποιος νομίζει ότι στην Ελλάδα υπάρχει περιοχή πτήσης χωρίς προσγειώσεις και δεν θα πρέπει να γίνονται αγώνες ας έρθει να δει εδώ τι γίνεται. Εδώ ισχύει το: ώριμοι πιλότοι είσαστε πάρτε τα μέτρα σας για να μην βρεθείτε σε δύσκολη περιοχή, κοιλάδες υπάρχουν φροντίστε να πατώσετε σ’αυτές.
Στο 2ο τασκ κάποιος πιλότος προσγειώθηκε στη κορυφή ενός βουνού κοντά στον 3ο πυλώνα στου διαόλ’ τη μάνα!!!Στο πρώτο ένας Σέρβος έκανε πολλές ώρες για να το γυρίσουν πίσω και σε διαμαρτυρία σταμάτησε τον αγώνα και κάνει τώρα τον οδηγό στο van της Σερβικής ομάδας. Στην οποία παρεμπιπτόντως εκτός όλων των εξόδων για το πανευρωπαϊκό τους έδωσαν και τα μισά χρήματα από την αγορά των αλεξιπτώτων τους!!!
Πάντως η πτήση πάνω από το Saint Andre είναι πανέμορφη και αυτό οφείλεται στην στενόμακρη τεχνική λίμνη που ξεκινάει από το χωριό ανάμεσα στα βουνά της περιοχής.
Η θερμική δραστηριότητα ξεκινάει από νωρίς (9.30-10.30πμ) ήπια στην ανατολική απογείωση για αρχάριους και κρατάει μέχρι να βραδιάσει.
Τα μεσημέρια στη δυτική απογείωση βγάζει δυνατές εντάσεις.
Δύο ακόμη Έλληνες πέρασαν από εδώ για δύο μέρες ο Βασίλης και ο Γιώργος από το Αγρίνιο και συνεχίζουν το ταξίδι τους για τα Γαλλικά Πυρηναία.
Σαββατοκύριακο ήρθε και ο Domenico και πετάξαμε μαζί αφότου σταμάτησαν, αδίκως,
τον αγώνα το Σάββατο και αφού δεν έγινε καθόλου σήμερα.
Το Σάββατο ένας Ιταλός έκανε μόνος του το τασκ, ο καιρός αποδείχτηκε τέλειος!!! και σήμερα πετούσε και πετούσαν όλη μέρα γύρω από το Saint Andre(πιο μακριά έριχνε)
Μου φαίνεται οτι καίνε τις μέρες εδώ πριν την ώρα τους.
Πάντως ένα πολύ μεγάλο πλεονέκτημα που έχει το μέρος είναι η ποικιλία των περιοχών πτήσης που μπορεί να κάνεις και όχι μόνο να πετάς στην ίδια και ίδια περιοχή και φυσικά την έντονη θερμική δραστηριότητα.
Από αύριο και για 2-3 μέρες θα γίνουν τασκ επιτέλους!!!
Αυτά μέχρι στιγμής συγνώμη που δεν ενημέρωσα νωρίτερα ,δεν έχω internet σπίτι ,θα τα ξαναπούμε.

jianniskys
EN D
 
Δημοσ.: 169

Re: Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2012- St. Andre

Δημοσίευσηαπό pavlos dimitriadis » Δευτ Σεπ 10, 2012 1:42 pm

Launch Day 6 European Paragliding Champs

Σε βλέπεις Γιάννη(jianniskys) κάπου; :?

Τελευταία επεξεργασία απο pavlos dimitriadis την Τετ Σεπ 12, 2012 11:31 pm, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
pavlos dimitriadis
EN D
 
Δημοσ.: 152

Re: Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2012- St. Andre

Δημοσίευσηαπό jianniskys » Δευτ Σεπ 10, 2012 11:26 pm

Παιδιά γειά σας ξανά

Σήμερα.έγινε χαμός!

Στην ενημέρωση του 85χλμ τάσκ στην απογείωση μας είπαν ότι δεν υπάρχει βροχή σήμερα ότι τα σύννεφα που βλέπαμε θα ξεφουσκώσουν και ότι ανάλογα την ένταση του Δυτικού που θα επικρατούσε θα μας ανακοίνωναν που ακριβώς θα ήταν η προσγείωση κοντά στο χωριό για λόγους ασφαλείας.
Σκέφτηκα και εγώ πόσο μας προσέχουν εδωπέρα!
Μετά τους πρώτους 2 πυλώνες πηγαίνοντας για το τρίτο 1-2 χλμ πριν, άρχισα να μην βλέπω από την βροχή στα γυαλιά μου!
Κάμποσα λεπτά αργότερα, φτάνοντας για γκόλ, αντί του δυτικού που μας περιέγραψαν επικρατούσε τρομερός νοτιάς!
Εμείς ερχόμαστε από Βόρεια προς τον τελευταίο πυλώνα και ταυτοχρόνως γκόλ .
Όσοι ήρθαν κατευθείαν από τον πυλώνα στο βορρά ακολουθώντας τα χαμηλότερα βουνά που κοιτούσαν δυτικά και επέλεξαν να μην φτάσουν ως την βάση, σαν εμένα, βρέθηκαν σε πολύ επικίνδυνες συνθήκες αφού το γκόλ-πυλώνας ήταν υπήνεμο σε μεγάλης έντασης άνεμο αλλά και το βουνό πριν φτάσουμε στο Saint Andre στο τελείωμα του.
Φτάνοντας στο γκόλ 1500μ.πριν σταματούσε ο χρόνος και 1000μ ήταν το γκόλ.
Προσπαθούσαμε να πάμε για γκόλ με ένα Axis Venus, μόλις με τα χίλια ζόρια καταφέραμε να πάρουμε τον πυλώνα που σταματούσε το χρόνο, λίγα μέτρα μετά το Venus ακριβώς μπροστά μου και από κάτω (ευτυχώς) τρώει ένα τεράαστιο μπροστινό. Βγαίνω λίγο έξω από το βουνό και προσγειώνομαι στο βουνό κάτω από το γκολ, δίπλα σε κάτι άλλους πιλότους.
Μαζεύοντας το πανί μου κοιτάζω τα αλεξίπτωτα που έφταναν απο Δ.Β.Δυτικά πολύ ψηλά για το γκόλ και το μάτι μου πέφτει σε ένα Niviuk που έρχονταν από το βορρά χαμηλότερα όπως είχα έρθει και εγώ, σταμάτησα για να δώ τι θα κάνει.
Μετά από λίγο το βλέπω να πέφτει με τρελό spiral συνεχές κοντά στα 700 μ χωρίς να κάνει το παραμικρό για να ανοίξει εφεδρικό.
Έχουμε μείνει άφωνοι, ο Σέρβος δίπλα μου στον ασύρματο φωνάζει, εφεδρικό εφεδρικό!!! μέχρι που το πανί (αυτό βλέπουμε) καρφώνεται στα έλατα.
Παγωμάρα! Προσευχή να μην συνέβη το λογικότερο…με την ταχύτητα που κατέβαινε.
Τελικά έσπασε μόνο το πόδι της μια Ελβετίδα. Πούφ….!!!!!
Πιο δίπλα μας ένας τον πάτωσε και προσγειώθηκε στα έλατα, μαλάκα αλλά στα έλατα!

Ερώτηση: Μετά από τόσα και τόσα που έχουν γίνει και θέλουν να γίνουν για την ασφάλεια των πιλότων ήταν τόσο δύσκολο να μας ενημερώσουν για τον ανέλπιστο δυνατό νοτιά που επικρατούσε;;;;

jianniskys
EN D
 
Δημοσ.: 169

Re: Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2012- St. Andre

Δημοσίευσηαπό pavlos dimitriadis » Δευτ Σεπ 10, 2012 11:52 pm

Μάλλον θα βασίζονται συνεχώς στο: "Εδώ ισχύει το: ώριμοι πιλότοι είσαστε πάρτε τα μέτρα σας για να μην βρεθείτε σε δύσκολη..." οτιδήποτε.

pavlos dimitriadis
EN D
 
Δημοσ.: 152

Re: Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2012- St. Andre

Δημοσίευσηαπό jianniskys » Τετ Σεπ 12, 2012 11:58 am

Γεια σας και πάλι από τη Γαλλία.
Χθές 68 χλμ, λίγοι πατώσαμε οι υπόλοιποι όλοι γκολ,τρία εφεδρικά κανένα πρόβλημα!
Όσοι κολλήσαμε μετά τον προτελευταίο πυλώνα στη δυτική πλευρά ενός μικρού βουνού για να πάρουμε ύψος γιατί η πρόβλεψη ήταν τέτοια,αλλά και ψηλά τον βρίσκαμε έτσι, βρεθήκαμε υπήνεμοι και πατώσαμε όλοι πλην του Rodrigez που έμεινε κολλημένος εκεί για 20 λεπτά παλεύοντας και κατάφερε να περάσει στην προσήνεμη πλευρά και να βάλει γκολ.
Ένας Βέλγος μου είπε ότι ο αδελφός του JP Robert Vandenbegine προχθές σε μια κοιλάδα που βρέθηκε χαμηλός αναγκάστηκε να στολάρει τρεις φορές το πανί για να ανοίξει πηγαίνοντας για προσγείωση!
Η επίσημη απάντηση του Calvo στην απογείωση στα παράπονα κάποιων πιλότων που πάτωσαν προχθές σε κοιλάδες με πολύ δυνατό άνεμο και τρελές αναταράξεις κάπου βόρεια: "στις κοιλάδες ναι έχει δυνατό άνεμο, είστε έμπειροι πιλότοι πάρτε τα μέτρα σας και προσγειωθείτε σε καλύτερα σημεία"!
Ένας από τους Viparina μου είπε ότι προχθές βρέθηκε, ενώ ήταν σε 2500μ ύψος, σε -9 καθοδικό διαρκώς και αναγκάστηκε να προσγειωθεί σε ένα βουνό 1600 ψηλά.
Κάτι μου(και όχι μόνο) φαίνεται να πηγαίνει στραβά με τα τασκ που μας βάζουν.
Η κοπέλα που έπεσε προχθές λιποθύμησε από την περιδίνηση,ψυχολογικά είναι καλά, 2 σπασμένα πόδια 2 σπονδύλους και μια τρύπα από ξύλο πάνω από τα χείλη της.
Ο γιατρός βρέθηκε εκεί σε 18 λεπτά μόνο.
Σήμερα και αύριο λόγω δυνατών ανέμων δεν θα πετάξουμε αλλά μάλλον στις 2 τελευταίες ημέρες του αγώνα.
Τα λέμε

jianniskys
EN D
 
Δημοσ.: 169

Re: Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2012- St. Andre

Δημοσίευσηαπό Chris Lappas » Τετ Σεπ 12, 2012 12:12 pm

Αυτό δεν είναι πρωτάθλημα, είναι το δυτικό μέτωπο. :shock:

http://www.snowclub.gr
Powder skiing is not a crime!
Chris Lappas
Competition
 
Δημοσ.: 559

Re: Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2012- St. Andre

Δημοσίευσηαπό george29041 » Τετ Σεπ 12, 2012 1:53 pm

Μαλλον οι διοργανωτες θελουν ενα θανατηφορο ετσι οπως τα περιγραφεις ,το νου σου Γιαννη.

ΠΟΛΥ ΓΡΑΦΕΙΣ...ΛΙΓΟ ΠΕΤΑΣ :lol: :lol: :lol:
george29041
Competition
 
Δημοσ.: 376

Re: Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2012- St. Andre

Δημοσίευσηαπό RIHAS » Τετ Σεπ 12, 2012 10:08 pm

Για σου Γιαννη καραπιλοτε με της περιγραφές σου , δώσε χαιρετίσματα στον stefan Viparina από αυτόν που του πούλησε το boom 5 πεστου , άντε καλό αγώνα και καλές προσγειώσεις ( γιατί υπάρχει και ένα θέμα από ότι κατάλαβα) :) :)

BLOW UP,NOVA PHÖNIX,UP KENDO,NOVA XENON,EDEL SECTOR,AIRWAVE TEN,AIRWAVE FR2,AIRCROSS U4,OZONE ENZO.AIRCROSS-U6 SWING-CORE 3,BOOMERANG 10FLOW-SPECTRA
RIHAS
Competition
 
Δημοσ.: 241

Re: Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2012- St. Andre

Δημοσίευσηαπό achim » Πέμ Σεπ 13, 2012 10:56 am

Κρίμα.

Οι Γάλλοι φημίζονται για τις άψογες διοργανώσεις, αλλά απ' ότι θυμάμε και απο το Πανευρωπαικό του 2006 στο Morzine μας βάζανε και πετούσαμε σε πολύ δύσκολες συνθήκες.

Γιάννη, ξέρεις εσύ. Πέτα για το καλύτερο, αλλά όταν το task line χτυπάει κόκκινο χέσ'το και κάνε τις δικές σου ασφαλείς διαδρομές.

Καλή συνέχεια

achim
Competition
 
Δημοσ.: 549

Re: Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2012- St. Andre

Δημοσίευσηαπό jianniskys » Τρί Σεπ 18, 2012 11:32 pm

H παράσταση έλαβε τέλος!!!

Μετά από παύση 2 ημερών λόγω πολύ δυνατών βοριάδων που έφεραν και πολύ κρύο
(-1C !) που ευτυχώς τις εκμεταλλευτήκαμε για να γίνουν σεμινάρια από τον Denis Pagen για θερμικά, τα Congestus και τις καταιγίδες αλλά και με την ανάλυση του πειραματικού τρόπου πρόβλεψης του καιρού Rasp, ήρθε ή ώρα για τα 2 τελευταία τασκ.
Την Παρασκευή αφού βάλαμε τα στοιχήματα για το πόσα εφεδρικά θα ανοίξουν και το πόσοι θα τσακιστούν, ξεκίνησε το προτελευταίο τασκ για 75 χλμ
Τα στοιχήματα κέρδισαν όσοι προέβλεψαν τα 3 εφεδρικά που ανοίχθηκαν και το ατύχημα της γνωστής Ρωσίδας Μαρίνας ,που έπεσε χωρίς εφεδρικό σε πλαγιά από χαμηλά χωρίς ευτυχώς σοβαρά προβλήματα(μερικά σπασίματα..)
Οι περισσότεροι γκολ εκτός ελαχίστων τυχερών…σαν και εμένα.

Το Σάββατο 74 χλμ, η δυσκολία του ήταν να επιστρέψουμε από τον βόρειο πυλώνα.
Ένας πιλότος πριν τον 2ο πυλώνα μπροστά μου τράβηξε εφεδρικό και για πολύ καλή του τύχη προσγειώθηκε στο τελευταίο δένδρο στην άκρη ενός γκρεμού μίας στενότατης χαράδρας. Για άλλα συμβάντα δεν έμαθα γιατί έφυγα αμέσως μόλις προσγειώθηκα για Ιταλία. Οι περισσότεροι πιλότοι γκόλ.Αυτή τη φορά κατάφερα να κάνω και εγώ τα τελευταία 500μ από το τέλος του χρόνου του αγώνα μέχρι το γκολ που δεν κατόρθωσα σε 2 προηγούμενα τασκ.
Για το Saint Andre είχα ακούσει πολύ ωραία λόγια. Προσωπικά δεν μου άρεσε όχι γιατί πάτωσα ούτε γιατί είχε πολύ δυνατά θερμικά και αναταράξεις αλλά για τον τρόπο που έβαζαν τα τασκ και για την έλλειψη προσγειώσεων σε πάρα πολλά σημεία της καθημερινής μας διαδρομής
Όσο αφορά τα τασκ, υπήρχαν πυλώνες φάκα σε μέρη που βρισκόσουν υπήνεμος είτε εξαιτίας του γενικού ανέμου είτε εξαιτίας της αύρας των κοιλάδων. Για τις αύρες στις κοιλάδες δε μας εξήγησε κανείς ποτέ το πώς ρέουν. Το μόνο που ακούσαμε αρχικά από το διευθυντή του αγώνα είναι ότι σε καμία κοιλάδα δεν υπάρχει πρόβλημα με τις αύρες.
Μερικές μέρες αργότερα σε παράπονα πιλότων που κόντεψαν να φάνε τα μούτρα τους από την ένταση και τους ρότορες, όπως έχω ήδη αναφέρει, η απάντηση τους ήταν:Ναι στις κοιλάδες έχει δυνατούς ανέμους και ρότορες, έμπειροι πιλότοι είστε επιλέξτε τα κατάλληλα σημεία για να προσγειωθείτε. χωρίς προβλήματα.
Ο Luc Armant την επομένη που πάτωσα βρίσκοντας τον εαυτό μου(και κάποιοι άλλοι) υπήνεμο στη Δυτική πλευρά βουνού με δυτικό άνεμο, με πήγε στο τεράστιο χάρτη στην απογείωση και μου εξήγησε πως η αύρα στην συγκεκριμένη κοιλάδα μπαίνει από βορρά και ότι είμασταν υπήνεμοι λόγω αυτής και όχι κάποιου βοριά.
Η ίδια αύρα γινόταν Δυτική και Νότια σε άλλες κοιλάδες δυτικά και πιο βόρεια.
Αναρωτιέμαι μια τέτοια ενημέρωση προς όλους πριν ξεκινήσει το συγκεκριμένο τασκ δεν θα οδηγούσε σε περισσότερο ασφαλή αγώνα ; (υπενθυμίζω 3 εφεδρικά την συγκεκριμένη μέρα)
Όσο αναφορά την έλλειψη προσγειώσεων το μέρος το σώζει ότι ανεβάζει παντού, αλλά το συναίσθημα του φόβου όταν περνάς χαμηλά από σημεία που έχει μόνο αδιέξοδα δάση, χαράδρες και φαράγγια μακριαααά από τον πολιτισμό θα μου μείνει αξέχαστο!
Μετά από αυτά που είδαν τα μάτια μου νομίζω ότι στην Ελλάδα θα μπορούσαμε να βάλουμε τασκ ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ!!!,αρκεί να υπάρχουν θερμικά μιας και οι προσγειώσεις είναι αδιάφορη λεπτομέρεια.
Κλείνω λοιπόν την αναφορά μου στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα του 2012 με ένα γνωστό αρχαίο Ελληνικό ρητό: Στο Saint Andre οι πιλότοι ή (πε)τάν ή επί τάς.

Πάντως πέρα της πλάκας το να ανοίγουν 2-3 εφεδρικά σε κάθε τασκ ή να γλιτώνουμε από ένα θανατηφόρο από καθαρή τύχη δεν φαντάζει σαν επίτευξη του στόχου που έγιναν όσα έγιναν για την υποτιθέμενη ασφάλεια των πιλότων στα πανευρωπαϊκά και παγκόσμια πρωταθλήματα.
Χαμένες πάνε όλες οι προσπάθειες να είμαστε ασφαλέστεροι με πιστοποιημένα κράνη, καθίσματα, 2-3 αλεξίπτωτα αντί των «επικίνδυνων» αγωνιστικών, που θα πρέπει να πιστοποιήσεις με φωτο και υπογραφή πάνω του ότι το κατέχεις τουλάχιστον 1-2 μήνες πριν τον αγώνα, με το να συμμετέχουν πιλότοι μόνο από τους πρώτους 400 στη παγκόσμια κατάταξη αντί των 1000(υπάρχουν χειριστές με αρ..δια που δεν πάνε σε αγώνες, για μένα δεν είναι πανάκεια ο περιορισμός) και δεν ξέρω τι άλλο… αν το μέρος να πώ ; οι συνθήκες ; τα τασκ ; οι άνθρωποι που τα βάζουν ;(αναρωτιόμασταν αν ο Γάλλος διευθυντής αγώνα πετούσε με ανεμόπτερο, γιατί μάλλον δεν πρέπει να πετούσε αλεξίπτωτο) δεν είναι κατάλληλα.
Τον τρόπο που έγινε ο αγώνας τον βρήκα πολύ αντρικό για τα μέτρα μου και δεν σας κρύβω πως για πρώτη φορά στη ζωή μου πέρασε από το μυαλό μου να σταματήσω να πετάω με αλεξίπτωτο, όχι σε αγώνες αλλά γενικά.
Όπως δεν σας κρύβω ότι περνώντας με το πλοίο χθές από τη Λευκάδα κατά τις 10.00 πμ και βλέποντας την μέρα να δουλεύει από νωρίς σκέφτηκα αμέσως πως όταν θα πιάναμε Πάτρα κατά τις 3 θα πήγαινα Ομπλό να πετάξω (αλλά έστηνε καταιγίδα) και αυτό θα με ηρεμούσε. Το ίδιο συναίσθημα γεννήθηκε όταν σήμερα το πρωί αντίκρισα τη Γκιώνα και τα βουνά της Δεσφίνας αλλά δουλείες δεν μου το επέτρεψαν.

Ήταν μια εμπειρία αυτό το πανευρωπαϊκό που θα ήθελα να την έχω αποφύγει αλλά όπως όλες οι άσχημες εμπειρίες με το πέρασμα του χρόνου μετατρέπονται σε κάτι θετικό και ίσως να με βοήθησε στο να γίνω σε κάτι καλύτερος, ο χρόνος θα δείξει.

Γειά σας

jianniskys
EN D
 
Δημοσ.: 169

Re: Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2012- St. Andre

Δημοσίευσηαπό adreas » Τετ Σεπ 19, 2012 1:03 am

jianniskys έγραψε:Χαμένες πάνε όλες οι προσπάθειες να είμαστε ασφαλέστεροι με πιστοποιημένα κράνη, καθίσματα, 2-3 αλεξίπτωτα αντί των «επικίνδυνων» αγωνιστικών, που θα πρέπει να πιστοποιήσεις με φωτο και υπογραφή πάνω του ότι το κατέχεις τουλάχιστον 1-2 μήνες πριν τον αγώνα


Είσαι πολύ αρνητικός. Για υπολόγισε πόση πλάτη βάλαμε όλοι μας στην παγκόσμια οικονομία, ένα κάθισμα εδώ, ένα κράνος εκεί, δεκαπέντε πανιά όσοι πριν πετούσαν open, συν τελωνεία, φόροι, μεταφορικές. Εάν δεν είχαμε κάνει αυτές τις αλλαγές, δε θα είχαν πιάσει τόπο οι οικονομικές θυσίες μας και τώρα θα βρισκόμασταν ενώπιον μιας εθνικής, Ευρωπαϊκής και παγκόσμιας κρίσης με τραγικά αποτελέσματα.

adreas
Competition
 
Δημοσ.: 569


Επιστροφή στην Αγώνες & Συναντήσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες