Ημερομηνία Σάβ Απρ 20, 2024 4:30 am
Text Size
Αρχική Κοινότητας Πτήσεις Αγώνες & Συναντήσεις

Αγώνες & Συναντήσεις

Αμφικλεια Open 6 & 7 Ιουλιου 2013

Πληροφορίες για επερχόμενους αγώνες και συναντήσεις, και περιγραφές, σχόλια και αποτελέσματα για αγώνες και συναντήσεις που έγιναν

Συντονιστής: Moderators

Αμφικλεια Open 6 & 7 Ιουλιου 2013

Δημοσίευσηαπό vagos » Πέμ Ιουν 20, 2013 1:09 pm

Ενα ΣΚ μετα απο αυτο στο Σαντομερι ,,,,,


http://o2paragliding.gr/index.php?optio ... Itemid=197


http://amfiklias.wordpress.com/22-2/

(κοστος συμμετοχης : 25 ευρω )

vagos
Competition
 
Δημοσ.: 1007

Re: Αμφικλεια Open 6 & 7 Ιουλιου 2013

Δημοσίευσηαπό vagos » Τρί Ιούλ 02, 2013 9:40 pm

Η συμμετοχη στον αγωνα της Αμφικλειας ειναι 25 ευρω.

Περισοτερες πληροφοριες εδω : http://amfiklias.wordpress.com/22-2/

1044831_390692897708084_1647123135_n.jpg

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
vagos
Competition
 
Δημοσ.: 1007

Re: Αμφικλεια Open 6 & 7 Ιουλιου 2013

Δημοσίευσηαπό thephoenix » Τετ Ιούλ 03, 2013 12:47 pm

φανταστικα θα περασουμε παλι και αυτο το σκ :D

live your life...
thephoenix
EN B
 
Δημοσ.: 86

Re: Αμφικλεια Open 6 & 7 Ιουλιου 2013

Δημοσίευσηαπό GiotaR » Δευτ Ιούλ 08, 2013 11:28 am

O Παρνασσός είναι ένα υπέροχο και χαρισματικό βουνό με πολλές ευκαιρίες για κάθε είδους αθλητικές δράσεις. Ο καιρός δεν ήταν με το μέρος μας για την πραγματοποίηση του αγώνα αλλά κανείς φαντάζομαι δεν έμεινε παραπονεμένος απο την ομορφιά του μέρους και τις απίθανες εικόνες του! :P :P
Η Αερολέσχη Αμφίκλειας, αρχής γενομένης απο αυτήν την διοργανωτική προσπάθεια, θέλει να ζωντανέψει το παραπέντε στην περιοχή και να ανανεώσει την διοικητική και αεραθλητική δράση του σωματείου. Αυτό είναι ένα πολύ καλό νέο μιας και ένα τέτοιο μέρος οφείλει να δίνει το δυναμικό του παρών!

Λουκά, ευχαριστούμε για την φιλοξενία, όπως πάντα ήσουν η θετική ψυχή της διοργάνωσης, και καλή -και σύντομη- αντάμωση :D

Γιώτα Ραπάνου

Τελευταία επεξεργασία απο GiotaR την Τρί Ιούλ 09, 2013 7:37 am, επεξεργάστηκε 1 φορές συνολικά.
GiotaR
Competition
 
Δημοσ.: 291

Re: Αμφικλεια Open 6 & 7 Ιουλιου 2013

Δημοσίευσηαπό ever-rest » Δευτ Ιούλ 08, 2013 7:20 pm

Γιώτα,
μιας και ανήκω στην αερολέσχη Αμφίκλειας, θεωρώ ότι μπορώ να απαντήσω για δικό μου λογαριασμό και χωρίς να είναι η επίσημη άποψη της λέσχης.
Θα έλεγα λοιπόν τα παρακάτω:
α) Το ότι κάποιοι πετάμε και δεν μιλάμε, δεν σημαίνει ότι δεν βλέπουμε τι τρέχει γύρω μας. Τα όποια διοικητικά παιγνίδια λοιπόν, παίξτε τα χωρίς να εμπλέκετε λέσχες, αγωνιζομένους, XC πιλότους κλπ κλπ.

β) Ώστε έτσι λοιπόν?

"Η εικόνα των τελευταίων χρόνων, ενός απόντος και εν τη σκιά σωματείου που το βλέπαμε μόνο στις εκλογές ( ) χωρίς επάξια εκπροσώπηση και δυναμισμό, ας γίνει παρελθόν"

Μάλλον ξεχνάς ότι μιλάς για μια αερολέσχη στημένη σε μια κωμόπολη 2500 κατοίκων, που αν αναλογικά συγκρίνεις τι έχει προσφέρει σε σχέση με αερολέσχες πολύ μεγαλύτερων πόλεων μάλλον την αδικείς κατάφορα. Π.χ. γιατί δεν λες τίποτα (μιας και τον τελευταίο καιρό έχει ακουστεί ότι έχεις αναφερθεί πολλές φορές στην Αμφίκλεια)για αερολέσχες όπως Αερολέσχη Αγρινίου (χωρίς διάθεση παρεξήγησης από τους Αγρινιώτες).Μία πόλη 120.000 κατοίκων που με το ζόρι στέλνει δύο το πολύ τρεις αθλητές ή την ΑΦΩΣΤΕΛ που είναι όπως και οι περισσότερες λέσχες(καιη Αμφίκλεια μέσα) "one man show". Να μην πούμε δε για την Πάτρα (200.000 κατοίκων), που με το ζόρι μαζεύεστε ποδοσφαιρική ομάδα.

".....χωρίς άξια εκπροσώπηση και δυναμισμό" είπες.Μπα τόσο σημαντικό το βρίσκεις?
Θέλεις να μετρήσουμε πόσοι σύλλογοι έχουν άξια εκπροσώπηση και δυναμισμό και αστείες επιδόσεις στο βουνό? Τι είναι τελικά ποιό σημαντικό? Αλλά επειδή ξέρω ότι τα διοικητικά είναι το φόρτε σου ξέρω και την απάντηση.

Το όνομα Slavek Matras μάλλον κάτι θα λέει σε όλους.Μήπως θυμάσαι πόσες φορές τα τελευταία χρόνια ήταν πρωταθλητής?
Μήπως το παρακάτω σου λέει κάτι?

http://www.sky.gr/leonardo/league/GR/al ... l,club:all

με αναγκάζεις να ευλογήσω τα γένια μου, αλλά μάλλον ξεχνάς σε ποιά αερολέσχη ανήκουν δύο πιλότοι που αν βγάλουμε έξω τον Κώστα στην Έδεσσα έχουν κάνει τις μεγαλύτερες και πιο ενδιαφέρουσες πτήσεις στην Ελλάδα.Άρα, για ιστορικούς και μόνο λόγους το post σου είναι άκυρο και άκαιρο.
Τα τελευταία χρόνια δεν έγιναν αυτές οι πτήσεις;

γ) Είπες "....... αν δεν έχουμε άποψη, δυναμισμό, ενημέρωση και όραμα προς κάτι όλο και καλύτερο."
Προφανώς θα πρέπει να το απευθύνεις ως παρένεση πρώτα στον εαυτό σου. Αν δεν κάνω λάθος είσαι μέλος της επιτροπής τα τελευταία χρόνια, τα οποία είναι από άποψη αγώνων τα χειρότερα της τελευταίας δεκαετίας. Αν εξαιρέσεις φωτεινά παραδείγματα (Σλάβεκ,Ιωακείμ,Ξηρός)που έβαλαν το χέρι στην τσέπη επειδή είχαν το μεράκι, οι αγώνες έχουν απαξιωθεί(δες τον αριθμό των συμμετοχών).
δ)Θα μου φαινόταν πολύ λογικό να απευθύνεις τους παραπάνω προβληματισμούς σου, προς όλες τις αερολέσχες αλλά βλέπω ότι τρώγεσαι με την Αμφίκλεια. Και συγνώμη αλλά μου μπαίνουν υποψίες.
ε)Χθες έπινες καφέ στην κεντρική πλατεία της Αμφίκλειας με εμάς παρόντες. Δεν σε άκουσα να αναφέρεις μπροστά μας κανέναν προβληματισμό σου για την αερολέσχη μας. Υποψιάζομαι δεν είμασταν αρκετοί για να δημιουργηθούν οι επιθυμητές εντυπώσεις.
στ)Εν κατακλείδι πάντα στις περισσότερες των περιπτώσεων και όχι μόνο στο αλεξίπτωτο πλαγιάς, ειδικά στους συλλόγους της επαρχίας, ήταν όνειρο 2-3 ανθρώπων που όταν αυτοί για διάφορους λόγους έχαναν το ενδιαφέρον τους, αυτοί ξεφούσκωναν. Εννοώ το διοικητικό ενδιαφέρον, που ποιός το χέζει άλλωστε αφού οι πιλότοι μέλη συνεχίζουμε να πετάμε.

Πολύ φιλικά
Δ. Μπουραζάνης

PS. Μια σοφή παροιμία λέει: "όταν τα βουβάλια τσακώνονται, την πληρώνουν και οι βάτραχοι", και στην προκειμένη περίπτωση τα βατράχια δεν σας φταίνε τίποτα.
Φιλική συμβουλή, άλλαξε τον "πολιτικό" σου λόγο μιάς και βλέπω ότι σκοπεύεις ψηλά.
Οράματα είχαν και αυτοί που έφτασαν την Ελλάδα στην σημερινή κατάντια.
Το παραπέντε μπορεί να καταστραφεί και μόνο του. Δεν χρειάζεται βοηθούς.

woman always hope, that man will change, but he won´t. and man hope, that woman will never change, but she will..
ever-rest
EN B
 
Δημοσ.: 109

Re: Αμφικλεια Open 6 & 7 Ιουλιου 2013

Δημοσίευσηαπό GiotaR » Τρί Ιούλ 09, 2013 12:03 am

Δημήτρη καλησπέρα, η αλήθεια είναι ότι δεν περίμενα οτι θα συνομιλήσουμε στο φόρουμ, ήταν έκπληξη για μένα η σχετική εξέλιξη στο πόστ μου.
Δεν θα διαφωνήσω σε ότι λές για τα σωματεία και για τους εμψυχωτές τους, συμφωνώ. Έχεις δίκιο να υπερασπίζεσαι το σωματείο σου και όσα κι εσύ έχεις και οι συναθλητές σου σε αυτό προσφέρει, σαν αθλητική δράση και διακρίσεις, και αυτό σε τιμά. Οι επιδόσεις σας είναι αξιολογότατες και η προσφορά σας αναμφισβήτητη.
Όμως δεν αναφέρθηκα σε αυτά αλλά στα διοικητικά, όπου η εικόνα του σωματείου ήταν αυτή ακριβώς που περιέγραψα κάτι που δεν τιμά κανέναν. Λυπάμαι που η αναφορά μου αυτή δημιούργησε τόση σύγχυση μιας και δεν έθιξα έμμεσα ή άμεσα καθόλου τους άξιους αθλητές που αναφέρεις. Γι αυτό θεωρώ ότι επιλέγοντας να εστιάσεις σε αυτό αποπροσανατολίζεις εσκεμμένα τα πράγματα, και αυτό φυσικά λειτουργεί εις βάρος μου αφού καλλιεργεί την εντύπωση ότι κάτι έχω με τους αθλητές. Αλλά δεν είναι έτσι, το ξέρεις.... και σίγουρα δεν έχουμε όλοι την ίδια οπτική της κατάστασης. Προφανώς δεν ήταν κάτι καλά σχεδιασμένο από μένα όπως με κατηγορείς, αλλά μια άστοχη επιλογή. Το σκ δεν σκέφτηκα να κάνω οποιαδήποτε συζήτηση με κανέναν -ειδικά με σένα,,, ούτε που θυμόμουν σε ποιά αερολέσχη ανήκεις,η συνάντηση είχε αθλητικό και όχι διοικητικό χαρακτήρα. Αλλά και το ποστ το ίδιο άσχετο με τα διοικητικά ήταν να μου πεις, για αυτό αντέδρασες με θυμό.... Ναι ήταν άτοπη η αναφορά του θέματος που ενώ υπάρχει και με απασχολεί έγινε σε λάθος τόπο και χρόνο, για αυτό την αποσύρω και ζητώ συγνώμη. Στο κάτω κάτω όποιος δεν ασχολείται με τα διοικητικά, δεν ξέρει τι συμβαίνει από μέσα. Και σίγουρα δεν φταίει για πράγματα που δεν γνωρίζει.
Αλλά ούτε εγώ φταίω για πράγματα που δεν γνωρίζεις και δεν ασχολείσαι εσύ. Σκέφτηκες και έγραψες πάρα πολλά και μια μεγάλη κριτική για μένα, έχεις δικαίωμα να το κάνεις στο καάτω κάτω όλοι έχουν μια άποψη και εγώ εξέθεσα τον εαυτό μου και βρήκες χώρο να μιλήσεις. Όμως παρουσιάζεσαι σαν να είμαστε συνεργάτες να δουλεύουμε μαζί, ξέρεις τι προσφέρω και τι όχι, αν δουλεύω αν έχω άποψη και αν είμαι αποτελεσματική σε ότι κάνω για το παραπέντε. Θα σου πω λοιπόν οτι κάνω ότι μπορώ, μέσα σε ένα πολύ δύσκολο κλίμα με μερικούς πολύ δύσκολους συνεργάτες. Αυτό δεν οφείλεις να το ξέρεις ούτε να το φαντάζεσαι. Για αυτό σου το λέω εγώ για να κρατήσεις και μια πισινή και να σκεφτείς ρε γιατι η Γιώτα την λέει έτσι κάτι σοβαρό μπορεί να υπάρχει απο πίσω.... Θεωρείς οτι είσαι πλήρως ενημερωμένος και έχεις συνολική εικόνα της κατάστασης που μου προσάπτεις;

Δέχομαι λοιπόν το οτι άτοπα εκφράστηκα για ένα διοικητικό θέμα και επιφυλάσσομαι να επανορθώσω μεταφέροντας την συζήτηση σε άλλο επίπεδο μιας και όσα θα ειπωθούν δεν ανήκουν εδώ, στην ενημέρωση του αγώνα. Μέχρι εκεί απολογούμαι. Αν έχεις ενδιαφέρον να μάθεις και την δική μου την πλευρά λοιπόν, είμαι στην διάθεσή σου. Δεν πρόκειται να απολογηθώ για κάτι περισσότερο από το άτοπο της συζήτησης ή να προσπαθήσω να αποδείξω οτι δεν είμαι το διοικητικό τέρας που παρουσιάζεις.

Με εκτίμηση και φυσικά φιλική διάθεση, και διαθέσιμη για κάθε συζήτηση,
Γιώτα

-υστερόγραφο-
Δεν θεωρείς οτι τα βουβάλια και τα βατράχια αλληλοεξαρτώνται στον βιότοπο που αναφέρεις;. Το ελληνικό παραπέντε έχει γεμίσει δυσκίνητα και δύσθυμα βουβάλια αλλά και αδιάφορους βάτραχους Την ευθύνη για τα χάλια της λιμνούλας που αλλού θα την φορτώσουμε,,, στα βουβάλια που είναι και μεγαλύτερα, και λίγα.. (πάντα στην επίκαιρη λογική οτι οι λίγοι και διοικούντες φταίνε και οι πολλοί δεν έχουν καμιά ευθύνη.) Αν πάρεις μια απόσταση θα δεις οτι και η αδιαφορία των βατράχων κάνει πολύ χαρούμενα τα βουβάλια που "αλωνίζουν" όπως θέλουν την λιμνούλα. Όταν ξυπνήσεις μην σου φταίει το βουβάλι, βρήκε χώρο, απλώθηκε... 8)

GiotaR
Competition
 
Δημοσ.: 291


Επιστροφή στην Αγώνες & Συναντήσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες

cron