Ημερομηνία Τρί Μαρ 19, 2024 10:29 am
Text Size
Αρχική Κοινότητας Πτήσεις Αγώνες & Συναντήσεις

Αγώνες & Συναντήσεις

2018 Greek Pre World Cup - Edessa, VORAS XC OPEN

Πληροφορίες για επερχόμενους αγώνες και συναντήσεις, και περιγραφές, σχόλια και αποτελέσματα για αγώνες και συναντήσεις που έγιναν

Συντονιστής: Moderators

2018 Greek Pre World Cup - Edessa, VORAS XC OPEN

Δημοσίευσηαπό Aeras » Πέμ Ιαν 11, 2018 12:21 am

ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΣ ΠΕΛΛΑ FLYPELLA

Είμαστε στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσουμε ότι ο αγώνας του Ελληνικού Πρωταθλήματος 2018, που θα γίνει στην Έδεσσα στο όρος Βορας, έχει επισήμως εγκριθεί από τον διεθνή οργανισμό PWC και θα είναι αγώνας διεθνούς επίπεδου Προ-παγκόσμιο Κύπελλο με συμμετοχές κορυφαίων αθλητών.

Ο χαρακτήρας αυτός ανεβάζει τον αγώνα σε επίπεδο 3 αντί του 6 που είναι το επίπεδο των αγώνων της χώρας μας και αυτό είναι μια πολύ υψηλή διεθνώς βαθμολογία δίνοντας την δυνατότητα στους Έλληνες αθλητές που θα συμμετέχουν να ανέβουν βαθμολογικά στις Παγκόσμιες κατατάξεις FAI και PWC

Οι εγγραφές έχουν ξεκινήσει
http://www.livetrack24.com/events/VORAS2018/el

Aeras
EN D
 
Δημοσ.: 159

Re: 2018 Greek Pre World Cup - Edessa, VORAS XC OPEN

Δημοσίευσηαπό Aeras » Πέμ Φεβ 08, 2018 12:11 pm

Συμμετοχή & κόστος
Κόστος συμμετοχής: 190,00 ευρώ,

Το κόστος συμμετοχής θα είναι 20% λιγότερο, δηλαδή 152,00 ευρώ, για όσους αθλητές επιλεγούν και κάνουν την πληρωμή έως την 30 Ιουνίου 2018 στον παρακάτω λογαριασμό:

PayPal account (easy international payment):
Send 155,00 euro to: flypella@gmail.com
3,00 ευρώ είναι τα έξοδα εμβάσματος και πρέπει να επιβαρύνουν αποκλειστικά τον εντολέα.

Καλύπτονται:

Γραμματειακά - scoring,
Πάρτι υποδοχής
Μπλουζάκι και αναμνηστικά δώρα,
Καθημερινό κολατσιό,
Μεταφορές στην Απογείωση
Ομάδα διάσωσης & Πρώτες Βοήθειες
Περισυλλογές,
Έπαθλα

Μέχρι την Κυριακή 29 Απριλίου 2018 είναι κρατημένες 50 θέσεις αποκλειστικά για Έλληνες πιλότους που θα πρέπει και να έχουν εξοφλήσει την συμμετοχή τους.

Επίσης είναι κρατημένες 25 θέσης στους πρώτους μη Έλληνες πιλότους που θα εξοφλήσουν την συμμετοχή τους το αργότερο ως την 15/3/2018.

Μετά τις ημερομηνίες αυτές η επιλογή θα γίνει με κριτήριο προτεραιότητας την καλύτερη βαθμολογία στην διεθνή κατάταξη FAI - CIVL World Ranking System (WPRS)

- 5 επιπλέον θέσεις είναι κρατημένες για καλεσμένους των διοργανωτών.

Πολιτική ακύρωσης:
75% επιστροφή χρημάτων για ακύρωση συμμετοχής 2 μήνες ή περισσότερο πριν από την έναρξη του αγώνα , δηλαδή πριν από την 30 Μαΐου 2018.

50% επιστροφή χρημάτων εάν ακυρωθεί συμμετοχή ένα μήνα ή περισσότερο πριν από την έναρξη του αγώνα, πριν την 30 Ιουνίου 2018

Καμιά επιστροφή χρημάτων για ακύρωση μετά από την 30 Ιουνίου 2018 .

Aeras
EN D
 
Δημοσ.: 159

Re: 2018 Greek Pre World Cup - Edessa, VORAS XC OPEN

Δημοσίευσηαπό Aeras » Κυρ Απρ 08, 2018 9:20 pm

Φίλοι πιλότοι,

Θέλω να σας ενημερώσω ότι οι προ-εγγραφές για τον αγώνα VORAS XC OPEN 2018 που είναι το πρωτάθλημα Ελλάδος αλλά και αγώνας Προ Παγκόσμιου Κυπέλλου (pre-PWC) έχουν ήδη ξεπεράσει το όριο των 125 πιλότων, από την πλευρά μας ως διοργανωτές κατόπιν συνεννόησης με την ΕΑΠ - ΕΛΑΟ ως την 29 Απριλίου 2018 έχουμε δεσμεύσει 50 θέσεις για Έλληνες πιλότους.

Αυτήν την στιγμή έχουν προ-εγγραφεί στον αγώνα μόνο 30 Έλληνες πιλότοι και την συμμετοχή τους την έχουν πληρώσει πολύ λίγοι, εμείς έχουμε δεσμεύσει συνολικά 50 θέσεις για Έλληνες και για τον λόγο αυτό κρατάμε ήδη σε λίστα αναμονής περισσότερους από 20 ξένους πιλότους που θέλουν να επισκεφτούν την χώρα μας και να συμμετέχουν στον αγώνα μας.

με λίγα λόγια και για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις, εμείς ως τις 29 Απριλίου 2018 θα έχουμε κρατημένες συνολικά 50 θέσεις για Έλληνες πιλότους οι οποίοι και θα πρέπει να έχουν πληρώσει την συμμετοχή τους, μετά την ημερομηνία αυτή και για όσες θέσεις απομένουν η επιλογή θα γίνει με κριτήριο προτεραιότητας την καλύτερη βαθμολογία στην διεθνή κατάταξη FAI - CIVL World Ranking System (WPRS) ανεξαρτήτως εθνικότητας


για τον ΑΣ ΠΕΛΛΑ
Πέτρος Μισκος

Aeras
EN D
 
Δημοσ.: 159

Re: 2018 Greek Pre World Cup - Edessa, VORAS XC OPEN

Δημοσίευσηαπό Aeras » Τρί Απρ 17, 2018 5:47 pm

ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ

ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΣΤΟ ΚΑΙΜΑΚΤΣΑΛΑΝ

Ως τις 29 Απριλίου 2018 έχουμε κρατημένες συνολικά 50 θέσεις για Έλληνες πιλότους οι οποίοι και θα πρέπει να έχουν πληρώσει την συμμετοχή τους, μετά την ημερομηνία αυτή και για όσες θέσεις απομένουν η επιλογή θα γίνει με κριτήριο προτεραιότητας την καλύτερη βαθμολογία στην διεθνή κατάταξη FAI - CIVL World Ranking System (WPRS) ανεξαρτήτως εθνικότητας.

http://www.livetrack24.com/events/VORAS2018/el

Aeras
EN D
 
Δημοσ.: 159

Re: 2018 Greek Pre World Cup - Edessa, VORAS XC OPEN

Δημοσίευσηαπό Aeras » Πέμ Απρ 26, 2018 1:29 pm

ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ για τους Έλληνες πιλότους

Ως τις 29 Απριλίου 2018 έχουμε ΔΕΣΜΕΥΜΕΝΕΣ συνολικά 50 θέσεις για Έλληνες πιλότους οι οποίοι και θα πρέπει ως την ημέρα αυτή να έχουν πληρώσει την συμμετοχή τους,.

Μετά την ημερομηνία αυτή, όσοι δεν έχετε πληρώσει την συμμετοχή σας, η εγράφη σας θα θεωρηθεί ΆΚΥΡΗ

Όσοι εγγραφείτε μετά την ημέρα αυτή θα περάσετε στην λίστα αναμονής

Και για όσες θέσεις απομένουν στις 30 Απριλίου θα σταλεί ειδοποίηση σε όσους πιλότους βρίσκονται στην λίστα αναμονής, η επιλογή θα γίνει με κριτήριο προτεραιότητας την καλύτερη βαθμολογία στην διεθνή κατάταξη FAI - CIVL World Ranking System (WPRS) ανεξαρτήτως εθνικότητας.

Αυτό σημαίνει ότι: αφού σταλούν τα μαιλ επιλογής στους ξένους πιλότους και αυτοί πληρώσουν την συμμετοχή τους ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΛΛΕΣ ΘΕΣΕΙΣ στον αγώνα, παρά μόνο από τυχόν ακυρώσεις

http://www.livetrack24.com/events/VORAS2018/el


,

Aeras
EN D
 
Δημοσ.: 159

Re: 2018 Greek Pre World Cup - Edessa, VORAS XC OPEN

Δημοσίευσηαπό Aeras » Πέμ Μάιος 17, 2018 11:04 pm

Dear Pilots

Because the availability of hotels on the website has been limited and most of this is already full, now we have new offers with the same special price only for the competition dates, one from Rouga Chalet Suites & Spa in old village of Agios Athanasios http://www.rouga.gr/

30,00 euro per room for two peolpe
40,00 euro per room for three people
50,00 euro per room for four people

Tel: 0030 6944288128
Contact name: Katerina Gougoysi
=====================

And one from Gioras Hotel in old village of Agios Athanasios too, with the same special price

30,00 euro per room for two peolpe
40,00 euro per room for three people
50,00 euro per room for four people

https://www.facebook.com/hotelgioras
tel: 00302381039994 & 00306978829418

regards
Petros Miskos


σορυ για το εγγλέζικο, :D αλλά βαριόμουν να τα ξαναγράφω :oops:

Aeras
EN D
 
Δημοσ.: 159

Re: 2018 Greek Pre World Cup - Edessa, VORAS XC OPEN

Δημοσίευσηαπό LAAS » Παρ Μάιος 18, 2018 6:37 am

ΤΟ... "ΕΓΓΛΕΖΙΚΟΝ" ΔΕΝ ΕΝΟΧΛΕΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟΝ ΚΑΘΩΣ ΠΡΟΗΛΘΕΝ ΕΚ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ, ΧΑΛΚΙΔΚΟΥ ΑΛΦΑΒΗΤΟΥ! ΤΟ ΕΥΤΥΧΕΣ ΕΙΝΑΙ, ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΤΟ ΤΟΥΡΚΙΚΟΝ "ΚΑΪΜΑΚΤΣΑΛΑΝ". ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΗΛΑΔΗ. ΚΑΛΗΝ ΕΠΙΤΥΧΙΑΝ!

LAAS
EN B
 
Δημοσ.: 73

Re: 2018 Greek Pre World Cup - Edessa, VORAS XC OPEN

Δημοσίευσηαπό Aeras » Δευτ Ιουν 25, 2018 5:00 pm

Επειδή πλησιάζει και πρέπει να γνωρίζουμε μερικά, στον αγώνα είναι υποχρεωτικό το live και όσοι δεν έχετε, έχετε χρόνο για να αποκτήσετε, γιατί εάν μου πει ο Τούρκος η ο Κινέζος :twisted: ότι δεν είχες live (η αν είσαι πιο μπροστά από μένα :mrgreen: χωρίς live ) μηδέν πρέπει να σου βάλω :oops: :cry:

Capture_273.jpg

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Aeras
EN D
 
Δημοσ.: 159

Re: 2018 Greek Pre World Cup - Edessa, VORAS XC OPEN

Δημοσίευσηαπό Aeras » Τετ Ιουν 27, 2018 11:52 am

Να θυμίσω ότι μέχρι τις 30/6/2018 το κόστος συμμετοχής είναι 152,00 ευρώ, μετά είναι 190,00 ευρώ

Aeras
EN D
 
Δημοσ.: 159

Re: 2018 Greek Pre World Cup - Edessa, VORAS XC OPEN

Δημοσίευσηαπό Donkixotis » Τετ Ιουν 27, 2018 5:04 pm

Φίλε Aeras θέσεις υπάρχουν για τον αγώνα ? Και τι γίνεται με τους πιλότους επισκέπτες ... Θα υπάρξει κατηγορία ? Ευχαριστώ ... !!!

Donkixotis
EN A
 
Δημοσ.: 12

Re: 2018 Greek Pre World Cup - Edessa, VORAS XC OPEN

Δημοσίευσηαπό Aeras » Τετ Ιουν 27, 2018 5:47 pm

Donkixotis έγραψε:Φίλε Aeras θέσεις υπάρχουν για τον αγώνα ? Και τι γίνεται με τους πιλότους επισκέπτες ... Θα υπάρξει κατηγορία ? Ευχαριστώ ... !!!



Προς το παρόν υπάρχουν θέσεις, όλα τα μαιλ που έχουν σταλεί έχουν ημερομηνία λήξεις 30/6, oπoτε στην αρχή του επόμενου μήνα θα ξέρουμε πόσες κενές θέσεις υπάρχουν.

Για το αν θα υπάρχουν επισκέπτες, υπάρχουν πολλά ερωτηματικά,
πχ.
1. αν θα έχουν περισυλλογή η όχι? και με ποιον τρόπο? θα έχουν όλοι γραφτεί εγκαίρως και θα έχουν ΟΛΟΙ livetrack ?

2. αν θα πρέπει να είναι επίπεδου Π τουλάχιστον - Parapro-4 ? , το χαμηλότερο δημιουργεί κινδύνους μέσα σε ένα αγωνιστικό περιβάλλων τέτοιου επιπέδου


3. αν θα τους επιτρέπετε να πετάξουν? η όχι? και πότε?, αυτό έχει άμεση σχέση με το αγωνιστικό τασκ της ημερας

πχ, σε ημέρες με τασκ τοπικά, μέσα στην λεκάνη, σαν αυτά που δείχνω παρακάτω ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΤΡΕΛΟΣ για να αφήσεις να πετάξει ο ΠΛ η ο ΕΠ πριν το τέλος του αγώνα.

και φυσικά ΑΝ θα υπάρχουν επισκέπτες θα εξαρτηθεί και από το αν θα υπάρχουν κενές θέσεις, 125 είναι το μέγιστο που θα μπορέσουμε να εξυπηρετήσουμε

Capture_275.jpg


Capture_274.jpg

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Aeras
EN D
 
Δημοσ.: 159

Re: 2018 Greek Pre World Cup - Edessa, VORAS XC OPEN

Δημοσίευσηαπό Aeras » Πέμ Ιούλ 05, 2018 3:37 pm

Στην διοργάνωση θα υπάρξει περιορισμένος αριθμός επισκεπτών που θα γίνουν δεκτοί και αυτός θα εξαρτηθεί από τον αριθμό των συμμετοχών στον αγώνα, θα υπάρχει σειρά προτεραιότητας και όταν θα συμπληρωθεί ο αριθμός αυτός η λίστα επισκεπτών θα κλείσει

Οι απογειώσεις των πιλότων - επισκεπτών θα σταματούν 20 λεπτά πριν ανοίξει το παράθυρο για τους αγώνες και θα ξεκινούν πάλι μετά το κλείσιμο του παραθύρου ή μετά από συνεννόηση με τους διοργανωτές ώστε να μη ενοχλούν τις απογειώσεις η την πτήση των αγωνιζομένων.

η φόρμα εγγραφών είναι ανοιχτή
https://www.livetrack24.com/events/VORAS2018/en

Aeras
EN D
 
Δημοσ.: 159

Re: 2018 Greek Pre World Cup - Edessa, VORAS XC OPEN

Δημοσίευσηαπό Aeras » Παρ Ιούλ 20, 2018 10:57 pm

Μιχάλη, οι πρώτες τρεις ημέρες δείχνουν σουπερακια :) 8)

68738446prof4.gif


68738446prof2.gif

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Aeras
EN D
 
Δημοσ.: 159

Re: 2018 Greek Pre World Cup - Edessa, VORAS XC OPEN

Δημοσίευσηαπό Aeras » Πέμ Ιούλ 26, 2018 10:43 am

παρακαλώ πολύ, Όσοι είναι να έρθετε στον αγώνα ακόμα και για κάποιες λίγες μόνο ημέρες και ως απλοί επισκέπτες θα πρέπει να εγγραφείτε στην σελίδα του αγώνα

https://www.livetrack24.com/events/VORAS2018/pilots/el

Όσοι είστε στον αγώνα ως αθλητές θα πρέπει να ΕΧΕΤΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟΥΣ ΠΥΛΩΝΕΣ, ίσως να μην υπάρχει η δυνατότητα να γίνει αυτό στην γραμματεία

Φροντίστε να έχετε livetrack24 είναι υποχρεωτικό η ποινή μπορεί να είναι από 100 πόντοι μείον ως και μηδενισμός σε τασκ χωρίς live

Aeras
EN D
 
Δημοσ.: 159

Re: 2018 Greek Pre World Cup - Edessa, VORAS XC OPEN

Δημοσίευσηαπό Aeras » Πέμ Ιούλ 26, 2018 1:02 pm

ΕΊΣΤΕ ΈΤΟΙΜΟΙ ? :shock: :) :mrgreen:

Capture_279.jpg

Δέν έχετε τα κατάλληλα δικαιώματα να δείτε τα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Aeras
EN D
 
Δημοσ.: 159

Re: 2018 Greek Pre World Cup - Edessa, VORAS XC OPEN

Δημοσίευσηαπό vagos » Πέμ Ιούλ 26, 2018 7:48 pm

Aeras έγραψε:παρακαλώ πολύ, Όσοι είναι να έρθετε στον αγώνα ακόμα και για κάποιες λίγες μόνο ημέρες και ως απλοί επισκέπτες θα πρέπει να εγγραφείτε στην σελίδα του αγώνα

https://www.livetrack24.com/events/VORAS2018/pilots/el

Όσοι είστε στον αγώνα ως αθλητές θα πρέπει να ΕΧΕΤΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟΥΣ ΠΥΛΩΝΕΣ, ίσως να μην υπάρχει η δυνατότητα να γίνει αυτό στην γραμματεία

Φροντίστε να έχετε livetrack24 είναι υποχρεωτικό η ποινή μπορεί να είναι από 100 πόντοι μείον ως και μηδενισμός σε τασκ χωρίς live




Δεν ξέρω να περνάω πυλώνες και δεν θέλω να πάρω το ρίσκο να το κάνω.


Η ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ θα πρέπει να έχει κάποιον ΓΝΩΣΤΗ (και πληρωμένο καλά) που το πρόγραμμα της βαθμολόγησης θα το παίζει στα δάχτυλα και θα είναι όλη μέρα κάθε μέρα επί τούτου. . .

Pre-PWC με εθελοντισμό είναι δύσκολο να γίνει παιδιά!


Αντίθετα αν είναι το πρώτο σας,,, καλό είναι να μην δείτε ως προτεραιότητα την κερδοφορία της διοργάνωσης αυτής, αλλά την συνέπεια σας στις υποχρεώσεις που έχει ένας διοργανωτής μιας τόσο μεγάλης διοργάνωσης. ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΑ λέω, το νου σας μην εκτεθείτε. Οι Ευρωπαίοι που πάνε σε τέτοιους αγώνες είναι "κακομαθημένοι" στις παροχές που απαιτούν από μια ΣΩΣΤΉ ΔΙΟΡΓΆΝΩΣΗ ;)

ΥΓ:
1. ΔΙΑΣΩΣΗ ΚΑΛΗ ΑΠΟ ΓΝΩΣΤΕΣ (όταν και άμα "στραβώσει" , στραβώνει πολύ!)

2. ΠΕΡΙΣΥΛΛΟΓΗ (εκτός του goal. . . )

3. ΥΠΑΊΘΡΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΊΑ (καλυψη VHF)

4. ΒΑΘΜΟΛΟΓΗΤΉ ΑΡΚΕΤΆ ΈΜΠΕΙΡΟ

vagos
Competition
 
Δημοσ.: 1005

Re: 2018 Greek Pre World Cup - Edessa, VORAS XC OPEN

Δημοσίευσηαπό Aeras » Παρ Ιούλ 27, 2018 12:24 am

ευχαριστούμε πολύ για τις συμβουλές, σίγουρα θα έχουν όλοι από μερικές.

Από την μικρή μου εμπειρία από τις διοργανώσεις διαπιστώνω ότι οι ξένοι πιλότοι είναι "κάλο-μαθημενοι" μεν αλλά και συνεπείς στις υποχρεώσεις τους, γράφονται έγκαιρα, έρχονται με περασμένους τους πυλώνες, ανεβάζουν μονοί τους το αρχείο της πτήσης τους στην σελίδα του αγώνα, στέλνουν sms έγκαιρα όταν προσγειώνονται κτλ

Ο βαθμολογητής θα πρέπει να γνωρίζει πολύ καλά τους κανονισμούς της FAI και προσωπικά έχω επενδύσει πολύ επάνω σε αυτό, όσο αφορά το πρόγραμμα βαθμολόγησης, αυτό είναι παιχνιδάκι, όλη η δυσκολία είναι στην συλλογή των αρχείων των πτήσεων, λόγο του μεγάλου όγκου αλλά και λόγο της χρήσεις παλαιών μοντέλων gps που δεν αναγνωρίζονται από τους νέους υπολογιστές.

Εαν οι Έλληνες πιλότοι, ως οφείλουν, όπως και οι ξένοι πιλότοι, έρθουν με περασμένους πυλώνες και μετά την πτήση τους ανεβάζουν το αρχείο τους στην σελίδα του αγώνα τότε οι πιθανότητες να εκτεθούμε, με την βοήθειά σας αυτή, θα είναι πολύ λιγότερες

Δεν θέλω να φανώ απόλυτος και αγενής λέγοντας ότι είναι ανεπίτρεπτο για έναν πιλότο αγώνων να μην γνωρίζει να περνάει τους πυλώνες στο όργανο πλοήγησης του, στην γραμματεία θα υπάρχει η δυνατότητα για να βοηθήσουμε όποιον δεν μπορεί, αλλά θέλω να παροτρύνω όλους τους πιλότους να επιχειρήσουν να πάρουν το "ρισκο" να περάσουν τους πυλώνες στα GPS τους, δεν είναι δύσκολο και γλυτώνουν από τρέξιμο και καθυστερήσεις όλης της διοργάνωσης.

Επίσης, όπως ακριβώς ανεβάζουμε το αρχείο στο Λεωναρδο και ξέρετε να το κάνετε οι περισσότεροι όταν έχετε μια καλή πτήση, με τον ίδιο τρόπο και ευκολότερα μπορούμε να ανεβάσουμε το αρχείο της πτήσης στην σελίδα του αγώνα σε περίπτωση που έχει πρόβλημα το αρχείο από το live


Από την πλευρά μας θέλω να σας διαβεβαιώσω ότι θα προσπαθήσουμε να κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε, όχι για να μην εκτεθούμε αλλά για να προβάλουμε τον τόπο και το άθλημα μας που τόσο μας αρέσει και αγαπάμε.

και από αυτήν την προβολή έχω αρκετές σκέψεις... για το ποιοι κερδίζουν και ποιοι θα κερδίζουν... και που είναι πάντα απών..., αλλά δεν θέλω να το κάνω τώρα, γιατί τώρα είναι η ώρα του αγώνα, τι θα κάνουμε τον χειμώνα όταν δεν θα πετάει ? :)


Window opens in 3 days 12 hrs 6 mins 34 secs

Stay tuned

Aeras
EN D
 
Δημοσ.: 159

Re: 2018 Greek Pre World Cup - Edessa, VORAS XC OPEN

Δημοσίευσηαπό vagos » Παρ Ιούλ 27, 2018 2:17 am

"ευχαριστούμε πολύ για τις συμβουλές, σίγουρα θα έχουν όλοι από μερικές.

Από την μικρή μου εμπειρία από τις διοργανώσεις διαπιστώνω ότι οι ξένοι πιλότοι είναι "κάλο-μαθημενοι" μεν αλλά και συνεπείς στις υποχρεώσεις τους, γράφονται έγκαιρα, έρχονται με περασμένους τους πυλώνες, ανεβάζουν μονοί τους το αρχείο της πτήσης τους στην σελίδα του αγώνα, στέλνουν sms έγκαιρα όταν προσγειώνονται κτλ"


, , , , κατι ηξερε ο C.Eastwood εεε :lol:

Γράφτηκα και πλήρωσα τρεις μήνες πριν αν δεν κάνω λάθος. . . τα όργανα δεν :P Monarca & Winter cup και ότι αγώνα είχα πάει στο παρελθόν δεν γκρινιασε πότε κανένας επί τούτου.

Ναι νομίζω είναι μικρή η εμπειρία σου για τόσο μεγάλη αυτοπεποίθηση! (. . . άποψη μου όπως είπε και ο C.E. :oops: )
Προσπάθησε να πιέσεις/ζαλίσεις λίγο παραπάνω δυτικό-κέντρο-Ευρωπαίους και έλα να μου τα ξαναπείς πόσο ρομπότ σου κάθισαν
Με πολλά λόγια και μόνο θεωρία δεν πάει μπροστά η βάρκα το είπαμε και στη Παραμυθιά.
(2 Σκόπια και μια Βουλγαρία δεν φτάνουν, για comp guru. . . open your mind και κοίτα να έχεις συνταγή , αν κάτι πάει "στραβά". 120 πιλότοι είναι πάρα πολλοί! . . .μαθηματικά & πιθανότητες κτλπ :oops: )


------------------------------------------------------------------------------------------------
"Ο βαθμολογητής θα πρέπει να γνωρίζει πολύ καλά τους κανονισμούς της FAI και προσωπικά έχω επενδύσει πολύ επάνω σε αυτό, όσο αφορά το πρόγραμμα βαθμολόγησης, αυτό είναι παιχνιδάκι, όλη η δυσκολία είναι στην συλλογή των αρχείων των πτήσεων, λόγο του μεγάλου όγκου αλλά και λόγο της χρήσεις παλαιών μοντέλων gps που δεν αναγνωρίζονται από τους νέους υπολογιστές."

θα είμαι αρκετά ειλικρινής να σου πω ότι στο παρελθόν έχω δει αρκετά καλύτερους γνώστες του βαθμολογικού προγράμματος εν Ελλάδι δίχως να ξέρω όμως πόσο χρόνο τους πήρε το να "ρολλαρουν" την βαθμολόγηση δίχως κανένα ¨κοληματακι¨(Παλιάτσο, Ανδρεαδακη και Badder πχ.)

-----------------------------------------------------------------------------------------------



"Εαν οι Έλληνες πιλότοι, ως οφείλουν, όπως και οι ξένοι πιλότοι, έρθουν με περασμένους πυλώνες και μετά την πτήση τους ανεβάζουν το αρχείο τους στην σελίδα του αγώνα τότε οι πιθανότητες να εκτεθούμε, με την βοήθειά σας αυτή, θα είναι πολύ λιγότερες"


Δεν "οφείλουν" μην μπερδεύεις τις λέξεις και τους πιλότους. Εάν θέλουν και μπορούν ισχύει, και καλά θα κάνουν, αλλά μην αποποιείσαι των υποχρεώσεων ενός διοργανωτή αγώνα.

Θέλω να πιστεύω ότι κατά βάθος ξέρεις καλά ότι αυτό είναι μια ψευδαίσθηση σου.
ONE MAN SHOW δεν παίζει ποτέ καλά Κ. Διοργανωτή.

Τα κλειδιά της επιτυχίας, η μάλλον της αποφυγής "των παρατράγουδων" ενός αγώνα στα έγραψα παραπάνω αριθμημένα, εάν δεν τα έχεις καλύψει στο μέγιστο αυτά, οριακά προλαβαίνεις.

(Ξέρω καλά ότι θα καθαρίσει ο Αγγλαρας είναι πολύ υπεύθυνος και πολύ οργανωτικός 8) κοιτά να τον ακούς μονάχα το έχει ξανακάνει σε πιο πολύπλοκο μέρος και είναι ρεγουλατορος μεγάλος!)

-------------------------------------------------------------------------------------------------

"Δεν θέλω να φανώ απόλυτος και αγενής λέγοντας ότι είναι ανεπίτρεπτο για έναν πιλότο αγώνων να μην γνωρίζει να περνάει τους πυλώνες στο όργανο πλοήγησης του, στην γραμματεία θα υπάρχει η δυνατότητα για να βοηθήσουμε όποιον δεν μπορεί, αλλά θέλω να παροτρύνω όλους τους πιλότους να επιχειρήσουν να πάρουν το "ρισκο" να περάσουν τους πυλώνες στα GPS τους, δεν είναι δύσκολο και γλυτώνουν από τρέξιμο και καθυστερήσεις όλης της διοργάνωσης"



Εαν είχα τον χρόνου σου, ναι θα άραζα με τις ώρες πάνω από ένα Flymaster και πολύ πιθανό είναι να το έπαιζα στα δάχτυλα και εγώ σαν πολλούς άλλους πιλότους.
Άλλα μιας και δεν τον έχω, παρατάω την δουλειά μου για να ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΩ κάνοντας κάτι που ευτυχώς ακόμα λατρεύω και μου λείπει πολύ τώρα τελευταία. Άρα μου φτάνει να πετάξω τόσο καλά, όσο θα με κάνει να νιώσω εγώ χαρούμενος μετά την πτήση μου. . . υποκειμενικό και αυτό.. . . και ας μην έχω την χαρά να βάλω τους πυλώνες στο όργανο μου.


Και δίχως να θέλω να φανώ αγενής και εγώ με την σειρά μου, οφείλω να σου πω ότι μάλλον το επίπεδο των Ελλήνων αγωνιστικών πιλότων δεν είναι καθόλου υψηλό. Αυτούς έχουμε και έτσι πορευόμαστε.
Άλλα ευτυχώς ακόμα, κάποιοι λειτουργούν, φιλτράρουν και επιλέγουν βάση γεγονότων και αποτελεσμάτων.
Μέτα από αυτόν τον προσωπικό τους κανόνα λοιπόν, ίσως να σου φανεί λίγο απότομο, άλλα έχω να σου πω ότι όταν συμβουλεύουμε κάποιους κάλο είναι να ξέρουμε ποιοι είμαστε, ποιους συμβουλεύουμε και από ποιους ακούμε τις συμβουλές τους ;)

---------------------------------------------------------


Κι αν χιονίζει και αν βρέχει , , , το τεφίγραμμα σου αντέχει :twisted:

ΚΑΛΉ ΕΠΙΤΥΧΊΑ ΣΤΟΥΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΘΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΤΟΝ ΑΓΩΝΑ.

vagos
Competition
 
Δημοσ.: 1005

Re: 2018 Greek Pre World Cup - Edessa, VORAS XC OPEN

Δημοσίευσηαπό MIK » Παρ Ιούλ 27, 2018 2:32 pm

Πέτρο μου πολλά φιλιά (σε σένα και σε όλους τους γνωστούς που έχω να δω καιρό) και καλή επιτυχία σε όλα στον αγώνα, διοργάνωση, πτήση και διασκέδαση. Δυστυχώς έχω baby sitiing 8)

Πάντως άκου τον έμπειρο κόσμο, λεπτομερειούλες αλλά όπως τα λέει ο vagos είναι τα πράγματα που στους αγώνες με έχουν εκνευρίσει ή φτιάξει...η γνώση υπάρχει.

Το έχεις σκεφτεί να μην ανεβάζεις προγνώσεις όταν φαίνονται θετικές γιατί το γκαντεμιάζεις γκαντεμόσαυρε? :mrgreen: 2 σεζόν σκι και έναν αγώνα έχεις κάψει ήδη, άσε τον paramick να ρωτάει

SUNSET TEAM ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ 150KV
MIK
Competition
 
Δημοσ.: 1645

Re: 2018 Greek Pre World Cup - Edessa, VORAS XC OPEN

Δημοσίευσηαπό Chilis » Παρ Ιούλ 27, 2018 3:42 pm

ΠΕΤΡΑΝ...Ο Βαγγος έχει την γνώση αλλά εγώ είμαι σίγουρος ότι εσύ έχεις την διάθεση για προσφορά....(λάθη δεν κάνουν αυτοί που δεν κάνουν τίποτα)...τα λάθη θα γίνουν και ευχόμαστε όλοι να είναι πταίσματα..Μπράβο για το χρόνο που αφιερώνεις και εύχομαι τα καλύτερα για την διοργάνωση που δεν θα μπορέσω να έρθω...καλές προσγειώσεις,όλοι στο Γκολ, και καλή επιστροφή όλοι στα σπίτια τους γεμάτοι από πτήση...(καλή επιτυχία στους Έλληνες που πιστεύω ότι αν πάτε με σύνεση και μεθοδικότητα θα καταφέρετε μια καλή παρουσία και γιατί όχι και τη νίκη)...

Chilis
EN B
 
Δημοσ.: 73

Re: 2018 Greek Pre World Cup - Edessa, VORAS XC OPEN

Δημοσίευσηαπό Aeras » Παρ Ιούλ 27, 2018 7:46 pm

Λοιπόν, φίλοι πιλότοι, για να μην σας πιέζουμε και για να μην σας ζαλίζουμε, ελάτε όπως είστε, δεν χρειάζεται να έχετε περάσει ούτε πυλώνες, ούτε και να γραφτείτε πουθενά, θα γίνουν όλα αυτόματα, μόνα τους, οι παλιοί ξέρουν

Aeras
EN D
 
Δημοσ.: 159

Re: 2018 Greek Pre World Cup - Edessa, VORAS XC OPEN

Δημοσίευσηαπό JOHNGEORGO » Παρ Ιούλ 27, 2018 8:58 pm

«ελάτε όπως είστε, δεν χρειάζεται να έχετε περάσει ούτε πυλώνες, ούτε και να γραφτείτε πουθενά,»
Προφανώς είδες την πρόβλεψη και λες αφού δεν θα μας αφήσει να πετάξουμε δεν χρειάζονται. :D

JOHNGEORGO
EN B
 
Δημοσ.: 75

Re: 2018 Greek Pre World Cup - Edessa, VORAS XC OPEN

Δημοσίευσηαπό kiwi » Σάβ Ιούλ 28, 2018 1:57 pm

Κάποια επίσημη πρόγνωση για τον καιρό έστω μέχρι την Τετάρτη έχουμε;

kiwi
EN B
 
Δημοσ.: 81

Re: 2018 Greek Pre World Cup - Edessa, VORAS XC OPEN

Δημοσίευσηαπό RIHAS » Σάβ Ιούλ 28, 2018 3:30 pm

Για την Τρίτη έχουμε https://www.youtube.com/watch?v=l5aZJBLAu1E
και για την Τετάρτη https://www.youtube.com/watch?v=v2AC41dglnM

BLOW UP,NOVA PHÖNIX,UP KENDO,NOVA XENON,EDEL SECTOR,AIRWAVE TEN,AIRWAVE FR2,AIRCROSS U4,OZONE ENZO.AIRCROSS-U6 SWING-CORE 3,BOOMERANG 10FLOW-SPECTRA
RIHAS
Competition
 
Δημοσ.: 241

Re: 2018 Greek Pre World Cup - Edessa, VORAS XC OPEN

Δημοσίευσηαπό badoulis » Σάβ Ιούλ 28, 2018 5:45 pm


Του φευγάτου η μάνα δεν έκλαψε ποτέ
https://www.hikeflybook.eu/
https://www.youtube.com/user/ShipwreckedFP
https://vimeo.com/aimilios
badoulis
Competition
 
Δημοσ.: 428

Επόμενο

Επιστροφή στην Αγώνες & Συναντήσεις

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης