Ημερομηνία Παρ Μαρ 29, 2024 1:25 am
Text Size
Αρχική Κοινότητας Τεχνικά θέματα - Helpdesk Leonardo

Leonardo

Android & Gaggle

Θέματα σχετικά με το Leonardo. το Live, τις συσκευές και τις ρυθμίσεις τηλεφώνων

Android & Gaggle

Δημοσίευσηαπό Costas_Ch » Τρί Ιαν 03, 2012 1:59 pm

Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά!!
Έχω κινητό με android λογισμικό και έχω εγκαταστήσει το πολύ ωραίο (κατά την γνώμη μου) Gaggle το οποίο είναι και προτεινόμενο απο το επίσημο site του Leonardo.
2 Θέματα έχω!
1. Δεν μπορώ (έχοντας χρησημοποιήσει όλα τα username και passwords (του λογαριασμούμου στο leonardo αλλά και του sky.gr - μπας και έφτεγε αυτό))να κάνω είτε upload κάποια πτήση μου, μετα την ολοκλήρωση της, είτε live tracking. Ίσως κάνω κάποιο λάθος με τους servers κτλ. Θα με βοηθούσε νομίζω αν κάπου μπορούσα να βρώ τους servers του LIVE Tracking!
2. Επίσης το υψόμετρο του gaggle πάντα δείχνει μεγαλύτερο ύψος (συγκρινόμενο με το vario)

Αυτά τα 2 είναι τα θεμτάκια μου!
Κανένας καμία ίδεα είτε λύση?! :D :D :D

"...My dream is to fly above the rainbow..."
Costas_Ch
EN B
 
Δημοσ.: 37

Re: Android & Gaggle

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Τρί Ιαν 03, 2012 6:09 pm

μπορεις να αναφερεις τη διαδικασια εγκαταστασης μπας και καταφερω να το περασω γιατι δεν ξερω πως κανω εγκατασταση σε android.

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: Android & Gaggle

Δημοσίευσηαπό badder » Τρί Ιαν 03, 2012 6:43 pm

Καλησπέρα

Για τα 2 ερωτήματα μπορώ να σου δώσω απάντηση σε λιγη ώρα.

1. Σχετικά με το υψόμετρο. Αυτό συμβαίνει γιατί το κινητό σου παίρνει το υψόμετρο από το gps δηλαδή τους δορυφόρους, και όχι από την σχέση της βαρομετρικής πίεσης όπως κάνει το vario. Σε καθαρό ουρανό το υψόμετρο του gps είναι πιο αντικειμενικό, καθώς το vario πρέπει να ρυθμίζεται με μηδενισμό του ύψους τακτικά στο επίπεδο της θάλασσας. Αυτό διότι με τις συνεχείς αυξομειώσεις στη βαρομετρική πίεση απορυθμίζεται, όχι προς την ακρίβεια ανόδου καθόδου, ούτε προς το σχετικό ύψος που κερδίζεις ή χάνεις, μόνο ως προς το σωστό υψόμετρο.

Για τα άλλα 2 θα επανέλθω σε λίγη ώρα... γιατί τα έχω ξεχάσει (έχω καιρό να σετάρω το gaggle).

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: Android & Gaggle

Δημοσίευσηαπό andread » Τρί Ιαν 03, 2012 7:37 pm

2) Επίπρόσθετα σε αυτό που είπε ο Γιάννης:

Αν στο επίπεδο της Θάλασσας δείχνει 30-40 μέτρα, τότε είναι το γνωστό πρόβλημα σε φτηνές υλοποιήσεις GPS. Υπάρχει διαφορά 30-40 περίπου μέτρα στην περιοχή της Ελλάδας, σε άλλες περιοχές η διαφορά ποικίλει.

Αν κάποιος θέλει να διαβάσει:
http://www.esri.com/news/arcuser/0703/geoid1of3.html

http://www.unavco.org/community_science ... ort/geoid/

1) μήπως είναι πρόβλημα με το internet της συσκευής ?

andread
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 725

Re: Android & Gaggle

Δημοσίευσηαπό badder » Τρί Ιαν 03, 2012 9:32 pm

Λοιπόν για όλα τα παρακάτω εννοείται ότι έχουμε ενεργοποιήσει το gps του κινητού και έχουμε σύνδεση με ίντερνετ που λειτουργεί. Το gaggle έχει και την επιλογή να κάνει εξομοίωση δεδομένων gps (gps simulation) αν θέλετε να το δοκιμάσετε σε κλειστούς χώρους.

1. Για Live tracking
Πρώτα πηγαίνουμε preferences και επιλέγουμε το Live Logging (τικ στο κουτάκι)
Πιο κάτω επλέγουμε το "Leonardo Live Server" και βάζουμε τα στοιχεία μας στα πεδία Username και Password. Προσοχή αυτά τα στοιχεία δεν είναι το usename / password που χρησιμοποιούμε στο sky.gr (εκτός και αν έχουμε τα ίδια). Κανονικά πρέπει να δημιουργήσετε έναν λογαριασμό στο livetrack24.com εαν δεν έχετε ήδη.
Τέλος από την αρχική σελίδα του gaggle στο πρώτο tab (με την σαϊτα) επιλέγουμε στο κάτω μέρος Start Logging.

2. Για καταχώρηση (submit)
Πρώτα πηγαίνουμε preferences -> Leonardo Server. Στο Submit URL δίνουμε http://sky.gr/leonardo/flight_submit.php και στο username / password τα στοιχεία που χρησιμοποούμε στο sky.gr. Πίσω στα preferences επιλέγουμε αν θέλουμε το automatic upload, αλλιλως στην αρχική οθόνη επιλέγουμε το 2ο tab (με τις φωτό) και κρατάμε πατημένο το δάκτυλο πάνω στη πτήση που θέλουμε και "upload to leonardo". Κανονικά πρέπει να παιξει έτσι αλλά μου κάνει κάτι περίεργα η τελευταία έκδοση.

Δοκίμασε και ξαναμιλάμε αν χρειαστεί.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: Android & Gaggle

Δημοσίευσηαπό Costas_Ch » Τρί Ιαν 03, 2012 9:56 pm

Λοιπόν!! :)
1. Σχετικα με την υψομετρική διαφορά. ΤΟ σκέφτηκα και εγώ εξ'αρχής το θέμα με την τοπική βαρομετρική ΑΛΛΑ δεν μου κάθεται λογικά γιατί το GPS παίρνει στίγμα και στις 3 διαστάσεις ουσιαστικά αγνοόντας τις τοπικές βαρομετρικές που επικρατούν. Βέβαια θα το ψάξω λίγα παραπάνω. Καταλήγοντας ήθελα να ρωτήσω αν αυτή η "μεγάλη" διαφορά παίζει σημαντικό αρνητικό ρόλο στις καταχωρήσεις των πτήσεων... είμαι στο ξεκίνημα οπότε να δω αν αξίζει να συνεχίζω να ανεβάζω και άλλες ή οχι.

2. Τα έκανα ΟΛΑ όπως ακριβώς τα περιγράφεις... ουσιαστικά το μόνο που άλλαξα ήταν το Submission URL και έβαλα αυτό που μου έδωσες! Και πάλι τίποτα... μου βγάζει το ίδιο μήνυμα: "Invalid User Data"

Τώρα?! :) :shock:

"...My dream is to fly above the rainbow..."
Costas_Ch
EN B
 
Δημοσ.: 37

Re: Android & Gaggle

Δημοσίευσηαπό badder » Τρί Ιαν 03, 2012 10:10 pm

1. Το GPS κάνει υπολογισμό μόνο μέσω δορυφόρων, δεν ασχολείται με τις βαρομετρικές πιέσεις.

2. Αυτό το invalid user data μου το βγάζει και εμένα σε αυτή τη έκδοση (παλιότερα έπαιζε). Θα το τσεκάρω πιο επισταμένα και θα σου πω.

3. το Live tracking πρέπει να παίζει κανονικά.

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712

Re: Android & Gaggle

Δημοσίευσηαπό Costas_Ch » Τρί Ιαν 03, 2012 10:15 pm

1. Συμφωνούμε! :P :P :P

2. Περιμένω!! (Δεν είναι κάτι που με "καιει" και πολύ...)

3. Θα το δοκιμάσω το συντομότερο!

"...My dream is to fly above the rainbow..."
Costas_Ch
EN B
 
Δημοσ.: 37

Re: Android & Gaggle

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Τρί Ιαν 03, 2012 10:35 pm

ευχαριστω κι απο μενα Γιαννη το σεταρισα και θα το δοκιμασω αυριο....
στο καντηλι αυριο...

το εχω κανει log on για δοκιμη, πρεπει να με δειξει on line τωρα?

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: Android & Gaggle

Δημοσίευσηαπό Costas_Ch » Τρί Ιαν 03, 2012 10:47 pm

To Live παιζει μια χαρά!

Thanks!!! :D :D

ΥΓ: Περιμένουμε μπάς και έχουμε εξέλιξη με το uploading αλλά είναι minor θεματάκι!

"...My dream is to fly above the rainbow..."
Costas_Ch
EN B
 
Δημοσ.: 37

Re: Android & Gaggle

Δημοσίευσηαπό adreas » Τρί Ιαν 03, 2012 10:55 pm

Πάρε το κινητό σου στην παραλία και δες τι λέει το υψόμετρο. Αν δεν είναι 0, να ελπίζεις ότι το σφάλμα είναι σταθερό (κοίτα το που και που όταν πας σε παραλίες) οπότε απλά το αφαιρείς από αυτό που σου λέει. Το υψόμετρο που σου λέει το βάριο θα πρέπει να αλλάζει από μέρα σε μέρα καθώς παίζει η ατμοσφαιρική πίεση, κοίτα το στο σπίτι σου κάθε μέρα.

adreas
Competition
 
Δημοσ.: 569

Re: Android & Gaggle

Δημοσίευσηαπό KITSMAN » Τρί Ιαν 03, 2012 11:20 pm

λογικα το σημα του GPS δεν ειναι ακριβες, για αυτο και δεν υπαρχει πιστοποιηση σε αεροπορικου τυπου GPS...
παντα υπαρχει αποκλιση... να ναι καλα οι φιλοι μας οι αμερικανοι
τωρα παμε να κανουμε κατι αλλα θελει ακομη χρονο

καλά είμαι εγω;
ΤΑ ΠΡΩΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ...ΜΕΤΑ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ...
KITSMAN
Competition
 
Δημοσ.: 1202

Re: Android & Gaggle

Δημοσίευσηαπό JonJon » Τετ Ιαν 04, 2012 11:59 am

Υπάρχουν 3 είδη υψομέτρων.
1. Το ελλειψοειδές ή γεωμετρικό υψόμετρο. Οι διάφορες γεωδαιτικές και χαρτογραφικές υπηρεσίες της γης για να μπορέσουν να χαρτογραφησουν τον πλανητη και επειδή αυτός δεν έχει ενα απόλυτα μαθηματικό γεωμετρικό σχήμα αλλά μοιάζει πιο πολύ με αχλάδι,προσομοίωσαν την γη με ένα ελλειψοειδες εκ περιστροφης( το σχήμα που προκύπτει αν περιστρεψουμε μια ελλειψη απο τον καθετο αξονα της). Το δορυφορικό σύστημα GPS δίνει ΕΛΛΕΙΨΟΕΙΔΕΣ ή ΓΕΩΜΕΤΡΙΚΟ ΥΨΟΜΕΤΡΟ από το ελλειψοειδές GRS80. Αυτό σημαίνει ότι σε άλλες περιοχές της Ελλάδας που (το GRS80) είναι πιο κοντα στο φυσικό έδαφος έχουμε μικροτερες αποκλίσεις και σε άλλες μεγαλύτερες. Επίσης πρέπει να ξέρουμε ότι τα GPS που χρησιμοποιούμε στις πτήσεις δίνουν λύση μόνο με κώδικα που σημαίνει ακρίβεια υψομέτρου 30-10 μέτρα στην καλύτερη περίπτωση.
2. Το ορθομετρικό υψόμετρο. Είναι το υψόμετρο απο τη μέση σταθμη της θάλασσας όπως μετριέται από διάφορους παλιρριογράφους και μεταφέρεται στην ξηρά με υψηλής ακριβειας χωροσταθμήσεις. Στην ξηρα επηρεάζεται από την βαρυτητα της περιοχής, που έχει να κανει με το τι υπάρχει στο υπέδαφος.
3. Βαρομετρικό υψόμετρο. Επηρεάζεται μόνο από την ατμοσφαιρική πίεση και είναι αυτό που μας δείχει το βάριο μας.
οπότε δεν μπορούμε να συγκρίνουμε γεωμετρικό με βαρομετρικό υψόμετρο γιατί πάντα θα υπάρχουν μεγάλες διαφορές.

χορηγός επικοινωνίας www.flyxc.gr
JonJon
EN B
 
Δημοσ.: 45

Re: Android & Gaggle

Δημοσίευσηαπό badder » Τετ Ιαν 04, 2012 12:32 pm

Αυτό είναι το καλό με τόσα μέλη, πάντα κάποιος θα ξέρει την πλήρη και σωστή απάντηση.

ευχαριστούμε Γιάννη

Η απλούστερη λύση είναι η σωστή.
badder
Διαχειριστής||Διαχειρίστρια
 
Δημοσ.: 2712


Επιστροφή στην Leonardo

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες

cron